Rienstra in rondvraag raadsvergadering: STIMULEER BOUWACTIVITEIT! Pourquoi-pas mwmniMR Nieuwe strippenkaart bil VVV te koop Escape from Alcatraz Harmonie „Eensgezindheid Rijverbod Gespreksavond Zuid-Afrika Verkeerscontrole Veehouders moeten schrikdraad laten controleren PAGINA 2 TEXELSE COURANT WOENSDAG 14 MEI 1M0 Het CDA-raadslid Ate Rienstra heeft er in de rondvraag van de dinsdagavond gehouden raadsvergadering met klem op aan gedrongen dat het gemeentebestuur elke mogelijkheid aan grijpt om de bouwactiviteit op Texel nieuw leven in te blazen. De bouwmarkt lijkt momenteel helemaal in te storten, met tal van ontslagen als gevolg. In De Cocksdorp is momenteel wel enigo premiebouw mogelijk en van enorm belang voor de bouw activiteit op Texel zijn ook de re- creatieprojekten van Jarino, die spoedig zullen worden uitgevoerd. Nauta bleek ook niet zo pessimis tisch te zijn wat betreft het beschik baar komen van bouwgrond in De Mars. Hij meende dat het bestem mingsplan De Mars over ongeveer een jaar kan zijn vastgesteld. Zijn conclusie was derhalve dot de bouwactiviteit op Texel zich spoedig en voor langere tijd zal herstellen. Riolering De noodzakelijke vernieuwing van een groot deel van de riolering van Den Burg is een kwestie van miljoenen. Tot dusver is het rijk niet bereid gebleken een belangrijk deel van de kosten te dragen. Als de gemeente het projekt desondanks zou uitvoeren, zou daar voor een bedrag op de begroting moeten worden gezet en dat heeft aan zienlijke belastingverhogingen tot gevolg. Het bovenstaande bleek uit mededelingen van wethouder G. van der Kooi naar aanleiding van vragen van de heer P. A. Zegers. Zegers was het opgevallen dat telkens iets aan de riolering wordt verbeterd, als de bewo ners daarvoor actie voeren. Thans is dat het geval in de Parkstraat waar het met de riolering ook lang niet goed zit. Zegers vond dat de gemeente met een gefundeerd plan voor heel Den Burg moet komen en daarbij aangeven hoe en wanneer de uitvoering wordt aan gepakt. Wethouder Van der Kooi zei dat er wel degelijk een gefundeerd plan ligt, maar dat het weinig zin heeft over de uitvoering te praten omdat er geen geld is. Volgens de raming van enkele jaren geleden is een bedrag van zes mil joen nodig I De wethouder was niette min bereid het probleem in de commis sie Openbare Werken ter discussie te stellen. Rienstra gaf toe dat dit een landelijk verschijnsel is, samenhangend met de economische malaise en de hoge rente stand, zodat een gemeentebestuur niet zoveel aan het probleem kan doen, maar hij vond dat toch moet worden getracht plaatselijk iets van de grond te brengen. Want het is een onaanvaard bare situatie dat op Texel vrijwel niet meer wordt gebouwd, terwijl er nog zoveel behoefte aan woningen is. De rijksoverheid beraadt zich momenteel over stappen om de gesubsidieerde woningbouw nieuw leven in te blazen. Volgens Rienstra moet het gemeente bestuur in de startblokken staan om van de eventuele nieuwe mogelijkheden gebruik te maken. Geen grond Waarnemend voorzitter wethouder J. Nauta constateerde spijtig dat de gemeentelijke mogelijkheden voor het stimuleren van woningbouw beperkt zijn omdat vrijwel geen bouwgrond be schikbaar is. Zelfs het plan van het Bouwfonds Nederlandse gemeenten voor het artikel 11-gebied, dat op het punt stond uitgevoerd te worden, moet nog blijven liggen omdat ingrijpende wijzigingen nodig zijn. Wat het plan bood was niet in overeenstemming met de vraag van de geïnteresseerde ko pers, mede als gevolg van dezelfde economische problemen. Nauta had overigens goede hoop dat het zou lukken het plan vrij snel om te werken, zodat binnen afzienbare tijd met bouwen kan worden begonnen. De nieuwe strippenkaart voor het openbaar vervoer is vanaf heden ook bij de WV te koop. Op een dergelijke kaart staan vijftien strippen en men kan hem laten afstempelen aan de hand van het aantal zones dat men wil rijden. De kaart is geldig voor de bus, tram en metro in het stads- en streekvervoer in heel Nederland. Ook in de trein is de kaart geldig in het stadsvervoergebied van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Behalve bij de WV worden de kaarten ook bij de postkantoren verkocht. Treinkaartjes Vanaf 1 juni verkoopt de WV Texel weer treinkaartjes voor alle verbindin gen vanaf Den Heider. Door een recon structie van het station Den Helder zal de tijd tussen de aankomst van de boot en het vertrek van de trein kleiner wor den. Om geen tijd verloren te laten gaan met het kopen van kaartjes in Den Helder is de WV overgegaan tot deze vorm van serviceverlening. non oHrior i *i Ic Jan van Asselt Ongewenst van Texels maakte zich zorgen Een Helderse automobilist, die zater dagavond lichtelijk beneveld over Texels wegen reed, kreeg van de politie een rijverbod. planologische mogelijkheden in Den Burg, waarvan speculanten gebruik zouden kunnen maken. Hij doelde op het feit dat het nieuwe bestemmings plan voor Den Burg nog steeds niet klaar is en hij verzocht het college daar om mogelijke uitwassen bij voorbaat onmogelijk te maken door het nemen van voorbereidingsbesluiten. Nauta er kende dat speculanten in sommige op zichten momenteel de vrije hand hebben in Den Burg. Maar het nemen van een voorbereidingsbesluit (dat een beperkte geldigheidsduur heeft) zag hij niet als een zinvol middel, zolang niet vast staat dat het nieuwe bestem mingsplan spoedig ter visie kan worden gelegd. Ondanks alles is het beter om de planologie van Den Burg samenhan gend te bekijken. Er wordt zo hard mogelijk aan het nieuwe bestemmings plan gewerkt. Warm.... Het was woensdagavond snikheet in de raadzaal, ondanks dat de verwarming was uitgeschakeld. Desge vraagd kreeg Klaas Barendregt van de WD te horen dat de klimaatbeheersing in het raadhuis niet deugt en dat momenteel wordt uitgezocht in hoever re verbeteringen mogelijk zijn. De heer S. de Waard (Pakt) herin nerde eraan dat in het bestuur van de Recreatiestichting al sinds vijf maanden Belang over ongewenste een vacature is. De voor deze bestuurs zetel voorgestelde heer Barendregt bedankte destijds omdat hij het be stuurslidmaatschap van de RST onver enigbaar achtte met het raadslidmaat schap. Wethouder Nauta zei dat des tijds is afgesproken dat niet zou worden volstaan met het voordragen van een andere kandidaat maar dat er een principiële discussie over de ver houding gemeente-RST zou komen. Dat laat nog op zich wachten, omdat de ambtenaren van de afdeling alge mene zaken geen tijd hebben om deze discussie voor te bereiden. Geen schroothandelaar Toen eerder in de vergadering de parkeerproblemen in De Waal ter sprake kwamen en de mogelijkheid om een parkeerterrein aan te leggen aan de Polderweg, liet wethouder Van der Kooi zich ontvallen dat moest worden gevreesd dat een ,,schroothandel" uit de buurt dit terrein zou gaan gebruiken. Hij doelde kennelijk op de smid L. Witte, die voor zijn bedrijf nogal wat openbaar terrein rond zijn smederij in gebruik heeft. In de rondvraag protes teerde Ellen tegen deze uitlating van Van der Kooi. „Spreek niet zo neerbui gend. Deze man is smid. En zelfs als het om een schroothandelaar zou gaan, is dat een eerbaar beroep waar we blij mee moeten zijn omdat zo iemand de rommel die een ander weggooit, nuttig gebruikt", Van der Kooi zei zijn opmerking ludiek te hebben bedoeld. Hij had niemand willen kwetsen en trok zijn woorden graag in. Op de vraag van Ellen hoe het zit met het industrieterrein in Oosterend, moest wethouder Nauta antwoorden dat zich met de ontwikkeling daarvan complicaties hebben voorgedaan. Het plan werd niet geaccepteerd omdat op het terrein dienstwoningen waren ge pland, die dan te dicht bij de rioolzuive ring zouden komen. Maar het Grond bedrijf is inmiddels bezig met de be langhebbende ondernemers tot een andere aanpak te komen. Erkend wordt dat voor die belanghebbenden de toestand onhoudbaar is. De opmerking van Ellen dat het par keren in Oosterend steeds meer pro blemen oplevert, werd door Nauta bevestigd. Hij beloofde dat de verkeers- commissie (die over een maand bijeen komt) zich zal beraden over parkeerver boden. Zolang wilde Ellen echter niet wachten en hij vroeg om direkte maat regelen. Dezelfde vragensteller wilde ook wel eens weten waar de fraaie antieke straatlantaarn vandaan komt, die sinds kort in de Oesterstraat staat. Het bleek een initiatief van wethouder Nauta persoonlijk te zijn. De lantaarn is niet van plastic (zoals de „oude" lantaarns in Den Burg) maar van echt zwaar gietijzer. Hij komt van gemeen tewerken en is bij wijze van proef neer gezet, omdat wordt overwogen heel Oosterend van dergelijke lantaarns te voorzien in het kader van de Be schermd dorpsgezichtplannen. J. C. Dros: „Ik weet nog meer van die lan taarns te liggen, bij een schroothande laar...." Maandagavond a.s. zal de zwarte predikant ds. J. C. Adonis in Den Burg een lezing houden over zijn werk in Zuid-Afrika, nadat hij 's middags om half drie is opgetreden voor de oudere gemeenteleden van de Ned. Herv. gemeente Den Burg. Ds. Adonis studeert momenteel aan de Vrije Universiteit te Amsterdam bij prof. J. Verkuyl. De avond is voor iedereen toegankelijk, begint om 20.00 uur en is georganiseerd door de Inter kerkelijke Vrouwen Contactgroep in samenwerking met het Texels Theolo gen Convent. Bij een verkeerscontrole die donder dag op de Pontweg werd gehouden, werden weer de nodige voertuigen ont dekt, waaraan iets mankeerde. Een auto met vier gladde banden werd uit het verkeer genomen, evenals iemand die het maar onzin vond om zich eerst van een rijbewijs te voorzien voordat hij ging autorijden. Een opgevoerde brom fiets kon eveneens geen genade vinden in de ogen van de politie. Verder was er nog een bromfiets waaraan via het vergroten van cilinders en andere tech nische trucs zo was gesleuteld dat het eigenlijk een motor was geworden. De eigenaar van dit vehikel kon echter geen motorrijbewijs tonen en dus moest ook hij te voet verder. Door de politie wordt erop gewe zen dat veehouders volgens het Besluit Elektrische Schrikdraden verplicht zijn hun schrikdraden ieder jaar door een deskundige te laten controleren. Die deskundige verstrekt dan een verklaring waarin staat dat de installatie aan alle eisen voldoet. Vorig jaar werd door de politie een controle gehouden en toen bleken diverse installaties op geen stukken na aan de eisen te voldoen. Er waren zelfs boeren die de voedingskabel van de installatie over de rijweg hadden gelegd. Iets wat ten strengste verboden is. Wanneer de politie constateert dat iemand de verlangde verklaring van een deskundige niet kan tonen, wordt zonder meer overgegaan tot het maken van een proces-verbaal. Een gewaarschuwde boer telt voor twee. les) had een wrange jeugd onder de dictatuur van een heerszuchtige moe der. Alexa (Christine Murillo) ontvlucht te haar strikt materialistische en egois- tische echtgenoot. Het huwelijk met z'n drieën wordt pas bedreigd wanneer Fernand een avontuurtje begint met Sylvie (Nicole Janet) dat zich voortzet in een echte liefdesrelatie. De twee ach tergebleven raken in de war en alles dreigt ineens totaal mis te gaan. De situatie wordt echter gered door de terugkomst van Fernafl en zijn nieuwe vriendin, die na enige aarzeling toestemt in haar status van vierde in het verbond. Omringd door een verwilderde tuin staat het oude huis in een verre buiten wijk van Parijs er vervallen bij, de sombere indruk van het antieke pand wordt echter te niet gedaan door de plezierige atmosfeer van de bewoners. Ondanks wat ruzietjes nu en dan lijken ze volmaakt idyllisch met elkaar om te gaan. Zij het dat hun samenleving buiten de conventionele normen valt. want het gaat hier om een driehoeks verhouding tussen twee mannen en een vrouw. Een verhouding die overigens verder op pure harmonie berust. Eén ding heeft het trio in elk geval gemeen: ze hebben alle drie een mislukt hoofd stuk in hun leven achter zich. Fernand (Sami Frey) werd door zijn vrouw op straat gezet en hij mag z'n beide kinde ren niet meer zien. Louis (Mario Gonza- Aldus in ruwe schets het blijmoedige gegeven van de vederlicht over het doek gaande film 'Pourquol-Pas'. Het aan stekelijke van Poqrquoi-Pas is dat de film van hét begin tot het eind de suggestie wekt van een speelse impro visatie. In werkelijkheid echter werden alle dialogen tot op de punt en de komma uitgeschreven en gerepeteerd voordat men met een bescheiden budget: aan het werkelijke filmen kon slaan. Pourquoi-Pas is een serieuze komedie vol alledaagse grapjes die het steeds puntig en uitgekiend blijken te doen. Alcatraz was de enige Amerikaanse gevangenis waar officieel niets werd gedaan om het lot van de 'bewoners' enigszins te verzachten. Geen enkele vorm van amusement was toegestaan en er bestonden nauwelijks privileges. Per drie gevangenen heerste er één be waker. Elk uur moest de complete zwik aantreden voor een hoofdelijk appel. De celbakken werden vaak binnen een etmaal tot in alle hoeken en gaten ondersteboven gehaald. In 1963 werd dit onmenselijke oord opgedoekt en overgedragen aan het nationaal bureau voor toerisme. In die 29 jaar waren er slechts 14 ontvluchtelingen geweest waarbij 39 gevangenen waren betrok ken. Van hen werden er 26 achterhaald terwijl er 7 tijdens hun poging om te ontkomen werden dood geschoten. Drie mannen verdronken. Van de drie overigen -de gevangenen Morris en de gebroeders Anglin- is nimmer iets ver nomen. Zij waren de enigen die het lukte om van Alcatraz te ontsnappen. Dat gebeurde in juni 1962. 'Escape from Alcatraz' is een adembenemende thriller geworden van Don Siegel, waarin Clint Eastwood formidabele acteurprestaties levert. Hij speelt de rol van gedeti neerde, die voorheen al een aantal malen wist te ontsnappen en daarom wordt overgebracht naar de beruchte gevangenis Alcatraz, gesitueerd op 'n rotsachtig eilandje voor San Francisco in een zee die wemelt van de haaien Het blijkt allemaal geen beletsel te zijn ook hiervandaan weet hij te ontkomen, maar hoe dat in z'n werk gaat, wordt hier uiteraard in het midden gelaten 'Escape from Alcatraz' is te zien var vrijdag t/m maandag. De toegang is 16 jaar. In de film 'Baby face' vergrijpt een potige bouwvakker zich aan een uit dagend lolitatype, waarna hij moei onderduiken in een huis waar dame; hun gerief komen halen bij potentj heren. De bouwvakker helpt een grool aantal klanten, tot dat de moeder var het Lolita-type, die ook klant is, hert herkent. Terwijl de nymfomane doch ter zich elders in het pand amuseert dreigt mama de boosdoener te Toegang 18jaar. Zondagmatinee 'Sjors, Sjimmie en d< Gorilla' om een grote erfenis van zijl oom te verkrijgen moet Sjors eers enkele opdrachten goed vervullen. Luk dit niet dan krijgt zijn neef het heli kapitaal. Alles zou simpel zijn als dl neet van Sjors de twee boeven Boris ei Pedro niet gehuurd hebben om Sjors ei zijn vriendje Sjimmie tegen te werken Het lijkt te lukken, maar net op tij( krijgen de vrienden hulp van een levens grote gorilla. Het geheel is Nederland: gesproken en voor personen van alli leeftijden. gelukkig wordt en dan ben ik het ook". „Nou", zei Sita, die het een beetje te kwaad kreeg, „nu ophouden met die complimenten tegen elkaar, jullie man nen. Hier, drink je koffie uit, en maken we ons geen zorgen voor de dag van morgen. Deze dag is feestelijk genoeg". ,Vind je dat Sijtje?" plaagde Jaap. „Ja Jacobus", „Ik hoor het al" zei Gerard Markman vergenoegd, „jullie zijn wel aan mekaar gewaagd". En zo kwam, zonder veel vieren en vijven, de verloving tussen Jaap Baars en Sita Markman tot stand. Het duurde nog wel even voor het officieel zo ver was, want Sita hield niet van overhaas ting, maar toch kwam de dag waarop ze, met een fonkelende ring aan haar vinger, meneer Tielens bedankte voor het vorstelijk cadeau, dat de firma haar op haar verlovingsfeest geschonken had. „Ja", zei meneer Tielens, „dat is nu juist het treurige, juffrouw Markman. Voor u is het gewin, voor ons het verlies". „Maar ik ga hier toch nog niet weg? Of wou u me ontslaan?" „U ontslaan? Er lag hier een levens positie voor u". „Ik heb een andere levenspositie gekozen". „Ja, dat begrijp ik, en geef u nog gelijk ook en hèm vooral. Gelukkige kerelI Maar ik heb een zeer goede indruk van die jongeman. Ik sta weliswaar alleen in een zakelijke relatie tot u, juffrouw Markman, en ik zou me tot geen prijs in uw particuliere aangelegen heden mengen, maar het zou me toch verdriet doen als ik er aan moest twijfelen of u wel de juiste keus had gedaan. Ik geloof dat daar geen reden toe is". Sita was toch even ontroerd. Zo'n stijve formele oude heer als meneer Tielens, altijd zo pijnlijk correct en tóch bezorgd over haar levensgeluk. „In ieder geval" zei ze, „als ik ga trouwen, ga ik hier niet met een zucht van opluchting weg. En ik hoop dat u me zó lang nog wilt houden, meneer Tielens". „Wat mij betreft, hoe langer hoe liever. En nu, als u het goed vindt, moeten we eens zien hoe we op die nare brief van de Mercator moeten antwoor den. Laat mij eerst maar eens even uitrazen, en dan kunt u met uw beroem de tact er een fatsoenlijke brief van makenl" HOOFDSTUK 6 Plannen Het was na de repetitie, dat Arie Smits, de pistonnist, een der weinige „arbeiders" in de „heren-harmonie" opeens op het podium sprong en om attentie vroeg De werkende leden, reeds bezig met het inpakken van hun instrumenten of onderling druk pratend, keken vreemd op' „Ik zou wel willen vragen zei Arie Smits vrijmoedig, „wanneer het bestuur de viering van het honderdjarig bestaan aan de orde komt te stellen. Ik dacht zo, dat het zo langzamerhand tijd werd". Apotheker Cuvelier keek geschandali seerd. Zie je wel, dat had je er van als je van die vreemde elementen in je korps haalde, nog niet eens een Vreehorster, nota bene. Gerard Markman fronste de wenk brauwen. Zijn gedachten waren vrijwel dezelfde als die van de geachte apothe ker, maar hij sprak ze niet uit. Aller ogen richtten zich naar hem. Van hem ver wachtte men niet slechts een antwoord, maar verscheidene leden hoopten ook, dat Markman dat jonge veulen eens op zijn plaats zou zetten. Nu, dat gebeurde prompt. „Onze vriend Smits", zei Gerard met duidelijke stem, „had niet boven op het podium behoeven te klimmen om zijn vraag aan iederéén te stellen. In neem aan dat hij weet, dat ik al enige tijd hij wachtte even en had het genoegen dat velen in de lach schoten om zijn ironie voorzitter ben. Hij hoeft bij mij geen audiëntie aan te vragen, wanneer hij me aanschiet en er over begint, zal ik hem prompt van antwoord dienen". Ziezo, nu lagen de zaken weer zoals ze behoorden te liggen. Maar de jonge Smits was zo gauw niet uitgerangeerd „Ik ben niet de enige die er benieuw naar is", zei hij stug, „en er zijn er w méér die het antwoord willen horen. N goed dan, ik vraag hierbij dus aan onz voorzitter, of hij wel zo vriendelijk v\ zijn mij ons te vertellen of wij, c leden, nog gelegenheid krijgen va gedachten te wisselen over de vierin van ons eeuwfeest, en zo ja, wanneer" „Ons eeuwfeest" de vent w< pas twee jaar bij de harmonie! Ve oudere leden bezagen hem met verb zing, als konden ze niet begrijpen, d zo iemand in hun kring was terech j gekomen. Maar de jongeren, ofschot sterk in de minderheid, knikten Arie to Hij had gelijk dat hij de kat de b aanbond. Het senioren-convent, zoa Arie eens het bestuur genoemd b vanwege de vele grijze koppen, moe maar eens over de brug komen. „De leden kunnen er van verzeke zijn", antwoordde Markman rustig waardig", dat deze zaak de volle aa dacht van het bestuur heeft en dat hierover binnenkort wel meer zulli vernemen". De meeste leden vonden dat de za hiermee aan kant was. Wat deksi waarvoor had ie anders een bestuur? hadden het al die jaren goed gedaan, zouden het nu wel weer goed doen. 0 Smits zat zeker achter een bestuui baantje heen, wou in de gaten lopen. (wordt vervolgd) FEUILLETON door Tom Lodewijk. „Ik was bang, als ik er niet gauw bij was lachte Jaap. „Jaja, je ziet er nogal bang uit. Nou jongelui, mijn zegen heb jullie. Al leen „U ziet er tegenop. Als Sita straks zou weggaan". Hij zei het ronduit, zoals hij er alles uitflapte. Markman knikte. „Meneer Markman, ik weet ook nog niet hoe dat zal gaan. Maar waar een wil is, is een weg. We vinden er wel wat op. U raakt Sita niet kwijt, mijn hand er op". „Dat kun je toch met zoveel zeker heid niet zeggen. Je weet toch zelf nog nici wai je boven je hoofd hangt?" „Nee, net zo min als u. Maar ik zei immers: waar een wil is, is een weg. Ik geloof dat Sita er net zo over denkt". „Vader heeft mij alléén nog maar", zei Sita zacht. „En dacht je dat ik daar niet aan gedacht had? Maar dat redt zich wel. Maak u daarover geen zorgen". „Nou jongen, dat verwondert me nou eigenlijk, dat jij daar al aan gedacht had. Ik meende dat als jongelui verliefd zijn, ze alleen aan mekaar denken, en niet aan de ouwelui". „Ik ben niet alleen maar verliefd. Ik houd van Sita. En ik weet hoeveel Sita van u houdt en u van haar. Zij is niet gelukkig, als u ongelukkig bent. Dacht u dat ik dat niet allang had gesnapt?" „Jaap Baars", zei Gerard Markman en zijn ogen knipten, „ik vind jou een beste vent. Ik ben blij dat Sita dat ook vindt. Ik hoop dat je je hele leven volhoudt, ook om een ander te denken. Ik weet zeker dat mijn meisje dan 10. Ze zaten weer in de voorkamer en Sita zorgde voor de koffie. „Zo zo", zei Gerard Markman wat verwezen, „ja, ik kan niet zeggen dat 't me verwondert. Van jou had ik het wel meteen in de gaten, maar dat je Sita zo gauw de voeten van de grond zou krijgen nee, dat is snel werk jonge man".

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2