Vrijdag en zaterdag koffiebar YOUTH FOR CHRIST START OP TEXEL Vier ooievaars Vuurtorenweg Raad stemt voorzichtig in met Maritiem Museum m Pogingen tot inbraak Voor Hemelvaartsdag en het weekend van 17 en 18 mei Bordercollieclub weer naar Texel Jaarvergadering van Vereniging van Vrienden van het Paard Auto-gekanteld Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Dierenartsen Rijkspolitie Noodslachtingen Kerkdiensten Thrombosedienst Zuigelingenbureau WOENSDAG 14 ME11980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Vrijdag en zaterdag a.s. begint de Texelse afdelling van Youth or Christ met koffiebarwerk op Texel, zoals dat ook gebeurt in tngeveer 120 plaatsen elders in het land. De koffiebar wordt jehouden in het gebouw „De Schakel" te Den Burg. Jongeren ran 15 tot ongeveer 25 jaar zijn daar op beide genoemde dagen welkom vanaf 20.00 uur. In verband met de opening zijn wee folk-troubadours uitgenodigd. Vrijdagavond treedt Wisse Hettinga ip met folk van eigen bodem, lettinga treedt regelmatig op in aller- ii koffiebars en sociëteiten. Zater- lagavond is de beurt aan de Engelse liana Wilson. Haar programma restaat uit Engelse en Franse folk- iongs. Een jaar lang heeft zij door iuropa gereisd met de folk-rock- tand Oasis; zij woont thans in Jederiand. Youth for Christ is een interkerke- ijke organisatie die als doel heeft de ongeren op een onverplichtende wijze in in gezellige sfeer vertrouwd te naken met het Evangelie. Al meer dan mderhalf jaar terug besloot een aantal 'exelse jongeren, afkomstig uit diverse erken, om ook op het eiland een ifdeling op te richten. Dat men nu pas net activiteiten naar buiten treedt langt samen met de zeer gedegen 'oorbereiding die eraan vooraf is legaan. De regioleider voor Noordhol- jnd, de heer Gert Damme, heeft daar- nj een belangrijke rol gespeeld. Een iental jongelui heeft de afgelopen tijd ien kadertraining gehad waarbij ook nkele instruktiedagen waren. Daarbij verd aan bijbelstudie gedaan en werd leleerd in het openbaar te praten over leloofs- en levensvragen, zoals dat onder andere bij het koffiebarwerk gebeurt. Het koffiebarwerk is overigens niet de eerste activiteit die de Texelse Youth for Christ-afdeling ontplooit. Al geruime tijd bestaat een bijbelkring die elke maandag bijeenkomt in het huis van een der bestuursleden. Zomeractie De afdeling is van plan in de komende zomer een tiendaagse actie te houden, waarbij van een tent gebruik wordt gemaakt. Ook hier zullen jonge ren die komen binnenlopen dezelfde sfeer aantreffen als op de koffiebar avonden. Diverse gezelschappen zullen moderne Christelijke muziek brengen. Na de zomer zullen de koffiebaravon den in de Schakel worden voortgezet. Youth for Christ wordt door sommi gen beschouwd als een „rechtse" en rechtzinnige christenbeweging, die het Evangelie op een Amerikaanse wijze en nogal opdringerig aan de man brengt. Voorzitter Bert Halsema (21) van de Texelse afdeling is ervan overtuigd dat de mensen die dat denken snel hun mening zullen wijzigen als zij een keer een bezoek aan een koffiebaravond brengen. „Het is waar dat de Youth for Christ-organisatie afkomstig is uit Ame rika, maar er is geen sprake van Ame rikaanse, commercieel aandoende methoden. In tegendeel, de benadering van de gasten in de koffiebar is infor meel, genoegelijk en zeker niet ver plichtend en een rechtzinnige christen hoef je al helemaal niet te zijn om bij ons naar binnen te kunnen, in tegen deel, ons werk is juist in de eerste plaats bedoeld voor jongeren die nog helemaal niet met het Evangelie van Jezus Christus hebben kennisgemaakt of daarvan zijn vervreemd. We laten ons niet in een linkse of rechtse hoek drukken. Natuurlijk staat het voor ons vast dat Jezus voor ons op aarde is ge komen, heeft geleden, is gestorven en verrezen. Wij slaan het gezag van de Bijbel hoog aan en denken aan de hand van de Bijbel op veel vragen een ant woord te kunnen geven, maar iedereen die bij ons komt, houdt de ruimte om op zijn eigen manier te denken over allerlei aspecten van geloof, weten schap, techniek en politiek." Naast voorzitter Bert Halsema hebben in het bestuur van de Texelse Youth for Christ-afdeling zitting: Jacob Kikkert (publiciteit en organisatie), Loes Bakker (secretaresse), Piet van Gronin gen (penningmeester) en Jan Dros (bijbelkringleider). Oefendemonstratie in Oudeschild Vrijdag en zaterdag a.s. komen ientallen leden van de Nederlandse icrdercollieclub naar Texel om op iet land van de heer J. Zuidewind an de Schilderweg bij Oudeschild lefeningen en demonstraties te louden. Toeschouwers zijn daarbij velkom. Bordercollies zijn honden die vooral i Engeland zeer bekend zijn. Ze zijn pedaal gefokt om schapen te hoeden in zijn wat dat betreft tot zeer bijzon- lere prestaties in staat. Vrijdag (vanaf 3 00 uur) en zaterdag (vanaf 11.00 lur) zal dat worden getoond, uiteraard net schapen erbij. Ook zal worden leoefend met jonge honden. Speciaal oor deze gelegenheid komt de instruk- eur Easton uit New Castle naar Texel. M - I «nx Bij de Vuurtorenweg zijn maandag maar liefst vier ooievaars neergestreken. Het viertal koos zijn landingsplaats zorgvuldig midden in een veld en bleef daar geruime tijd heen en weer wandelen. Volgens het Natuurrecreatiecentrum is het bezoek van de ooievaars aan Texel een gevolg van de straffe oostenwind, die nu al geruime tijd aanhoudt. In voorgaande jaren was er bij oostenwind al eens een ooievaar in de Muy verzeild geraakt, terwijl bij dezelfde windrichting ook wel eens kraanvogels naar Texel zijn gekomen. De kans dat de ooievaars op Texel tot nes telen zullen komen mag uitgesloten worden geacht. Ooievaars overwinteren in het gebied van de Witte Nijl, Transvaal en de Kaapkolonie. In februari of maart trekken ze naar het noorden, waar ze hun oude nest opzoeken. Het aantal ooie vaars dat in Nederland nestelt is enorm teruggelopen. Vrijdag werd in Rebecca in De Waal de jaarvergadering gehouden van de Vereniging van Vrienden van het Paard. Er waren 43 leden aanwezig. Na het openingswoord van de heer J. C. Roeper werd de onlangs overleden Drs. Rempt herdacht. Hij was vele jaren voorzitter en later erelid van het Warm bloed Paardenstamboek Nederland Noord-Holland. De vereniging van Vrienden van het paard bestaat dit jaar 20 jaar. In zijn jaarverslag zei de heer J. Lap dat de vereniging een goed jaar achter de rug heeft met veel animo voor alle evenementen. De bosrit, de gezellig- heidsrit, het concours-hippique, de tweedaagse excursie, de marathon, het ringsteken in samenwerking met de folklore en de herfstrit, het waren alle maal zaken die fijn en goed verliepen. Goede herinneringen bewaart men ook aan de gezamenlijke rit met de rijvereni- ging en de Kleppertjes. Lap plaatste bij al deze tevredenheid één kanttekening en wel dat er een tweede vereniging is opgericht. „Paardenminnend Texel is hier niet bij gebaat. Een tweede vereniging heeft een concurrerende en ondermijnende werking", zei hij. Minder rooskleurig dan alle ge slaagde evenementen is de financiële positie. Er is een nadelig saldo van ƒ1012,49. Dit werd door penningmees ter P. W. Roeper gemeld. Bij de bestuursverkiezing werden A. Lap A. Jzn. en mevrouw A. Bakker- Witte met grote meerderheid van stem men herkozen. W. van der Linde was niet herkiesbaar, J. Kikkert uit De Koog werd gekozen in het bestuur. Net als in de vorige jaren is het de bedoeling het zomerprogramma zoda nig in te richten dat iedere maand een evenement georganiseerd wordt. Na de pauze hield de heer Biesheu vel, inspecteur van de WPN, een lezing over de paardenfokkerij. Baldadigheid en vernielzucht nemen ook op Texel toe. Gisterochtend werd de auto van mevrouw Mantje-Bonne gekanteld teruggevonden op de par keerplaats achter Modehuis Moerbeek aan de Warmoesstraat. Toen de auto door enkele omstanders weer op vier wielen was gezet bleek de schade mee te vallen. Zondag kon van de kuststreken de nodige glasschade worden gemeld. Bij supermarkt Daalder in De Koog werd een ruitje aan de achterkant van het pand ingeslagen. Er werd niets ver mist. Eveneens werden bij enkele strandhuisjes bij paal 20 ruiten ingetikt. Bij één huisje was bovendien het slot waarmee de deur dichtzat, kapot ge maakt. Behoudens enkele tegeltjes met oud-Hollandse spreuken werd uit de strandhuisjes niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. Ik vind het een goed plan om de istorie van Texel levend te houden, laar ik ben er ook voor om in het ajaar te bekijken hoe het nu finan- iëel verder moet. We geven nu al wee en een halve ton uit aan de exelse musea. Dat is veel en nu omt dit er nog bij. Ik kan daarmee kkoord gaan, als er maar de arantie is dat de ontwikkelingen an het eind van het jaar opneiuw ekeken worden. Verder wil ik de arantie hebben dat het geld dat Dor dit object wordt uitgegeven iet ten koste gaat van andere socia- voorzieningen op het eiland." Dit ai Sieme de Waard gisteravond in e raadsvergadering toen de inrich- ng van het maritiem museum in ludeschild aan de orde kwam. Zoals ekend worden de graanpakhuizen a de wierschuur in Oudeschild eschikt gemaakt voor een tiuseaal gebeuren". Het gaat hiet iet name om het onderbrengen van en scheepsarcheologische collectie, en juttersmuseum, een visserijcol- ctie en een collectie Oudeschild, ie dan vooral op de havenfeesten an 200 jaar haven Oudeschild is sricht. Verder moet nog onderdak 'orden gevonden voor de collectie ver de opstand der Georgiërs. Voor meest noodzakelijke aorzieningen aan de pakhuizen is an bedrag nodig van ƒ22.000,— en Dor het inrichten van een expositie- limte een bedrag van ƒ57.000,—. Barendregt vroeg zich af of het derdaad nog de moeite waard is omn Ie wierschuur op te knappen. Hij had boord dat het gebouw in erg slechte :aat verkeert. Hij wilde verder weten in oeverre er sprake kan zijn van een per- namente expositie in de wierschuur en de pakhuizen. Hij vroeg dit omdat hij niet aan de lopende band met exploita tietekorten wenste te worden gecon fronteerd. Dros vroeg zich af waar het bedrag van f25.000,— vandaan kwam dat in de stukken stond vermeld als bedrag dat het zou kosten om de wierschuur te slopen. Dit bedrag speelde een rol in de discussie, omdat men, nu de sloop niet doorgaat, dit bedrag juist wil gebrui ken om de wierschuur te behouden. Er zouden materialen voor worden gekocht om de wierschuur door vrijwil ligers te laten opknappen. Helft Dit bedrag staat los van de totaal ƒ79.500,— die voor het opknappen en het inrichten van de graanpakhuizen moet worden uitgetrokken. Dros zei dat hij het slopen van de wierschuur wel voor de helft van ƒ25.000,— zou kunnen doen. Hij zette aldus een vraag teken achter de relevantie van dit bedrag. Verder wilde hij weten of het juttersmuseum echt in Oudeschild komt. Ook zette hij vraagtekens achter de geschiktheid van de graanpakhuizen om ze als museum in te richten. Volgens Dros zijn de zolders erg benauwd. „Als we over een tijdje van de officiële instanties te horen krijgen dat de pakhuizen niet geschikt of niet veilig genoeg zijn, is de kans groot dat je als raad nog eens voor extra uitgaven komt te staan. Je kan op die zolders erg moeilijk lopen", meldde het raads lid. Tenslotte zei hij nog verbaasd te zijn over het feit dat de expositie die door CRM wordt gesubsidiëerd over de opstand der Georgiërs in Oudeschild wordt ondergebracht. Hij meende namelijk te weten dat in het Natuur recreatiecentrum een ruimte voor deze expositie zou worden ingericht. „Ik dacht dat de wierschuur inder daad door vrijwilligers zou worden op geknapt, maar ik zag er van de week een auto van een aannemer staan", zei het raadslid Van Asselt over deze kwestie. Schilling vulde aan met te zeggen dat het goed is dat op Texel iets wordt gedaan aan slecht weer- voorzieningen. Hij wilde graag duidelijk heid over de vraag of het scheepvaart kundig museum in Den Hoorn zla worden verplaatst naar Oudeschild. Zegers legde een voor iedere goede verstaander duidelijke link naar de wijze waarop de verbouwing van de Oude Ulo tot dorpshuis van Den Burg heeft plaatsgevonden. Hij zei erg bang te zijn dat het geld dat de raad nu beschikbaar moest stellen voor het geschikt maken van de betreffende gebouwen tot museum, alleen maar een eerste fase zou zijn. „Ik ben erg bang geworden voor een fasegewijze bouw. Je moet erg oppassen dat je door één keer een krediet beschikbaar te stellen niet met handen en voeten aan allerlei volgende fasen gebonden wordt. Ik vind het geld aan dit project zeer wel besteed, maar ik ben bang dat we het aan een eerste fase besteden," zei hij. Ook Gelein Jansen wilde graag weten in hoeverre de expositieruimte en de mogelijkheden voor de tentoonstellingen in de gebou wen permanent is. Hij meldde enthou siast te zijn over het opknappen van de historische gebouwen. ,,De noodzake lijke reparaties hebben bij mij de voor keur boven sloop", zei hij. Parallel Wethouder Nauta, die wegens afwezigheid van burgemeester Engel vaart deze raadsvergadering leidde, zei blij te zijn met de algemeen positieve tendens die in de woorden van de raadsleden doorklonk. „Desondanks vielen hier en daar kritische noten te beluisteren, vooral daar waar het angst voor een exploitatietekort betrof. Zegers trok zelfs onuitgesproken een parallel met het Ulo-plan. Maar als je als college pas zo'n debacle achter de rug hebt als het Ulo-plan is het logisch dat je bij volgende keren extra goed uit kijkt. Dat is een verzekering die we de raad graag willen geven. De volgende zomer willen we ervaring opdoen met de pakhuizen en de wierschuur als museum annex expositieruimte. Daarna kunnen we pas iets zeggen over het permanente effect hiervan. Het ligt wel in onze bedoeling om er een permanen te zaak van te maken. Er is een werk groep ingesteld die het project van alle kanten zal belichten. Die gaat bekijken of we er alles uit kunnen halen wat erin zit. Daarom komen de plannen voor een permanente expositie pas in het najaar in de raad", zei Nauta. Krediet Nauta ontkende vorder heftig dat met het akkoord gaan met deze plannen de raad zou kiezen voor een soort eerste fase. Het krediet dat nu wordt verstrekt is een op zichzelf staand iets en de raad verbindt zich hierdoor op geen enkele manier om in de toekomst andere kredieten beschikbaar te stellen. Als er in de toekomst een nadelig saldo komt, dan is het strikt aan de raad om te beslissen of ze daarvoor weer een krediet wil uittrekken. In antwoord op Dros meldde Nauta dat mogelijkerwijs in de toekomst het scheepvaartmuseum uit Den Hoorn naar Oudeschild ver plaatst zou kunnen worden. Het is nu echter nog veel te vroeg om daar al een zinnige voorspelling over te doen. In 1975 is er een gesprek ge weest over de concentratie van de musea in Oudeschild. Een consu lent van de provincie bleek toen erg veel voor een dergelijke concentratie te voelen. Uitsluitend voor spoedgevallen Van woensdag 18.00 uur tot vrijdag 18.00 uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel. (02220) 2016. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. Coutjnho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (022201 2023. Ambulance fin geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Hemelvaartsdag Zr. M. de Jager, Diek 29, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Mevr. Van der Kloet, Naalrand 4, Den Hoorn, tel. (02226) 467. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan man zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open op werkdagen: 8.30- 18.00 uur. Zaterdag 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Zondag 11.30-13.00 uur en 17.00-18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Hemelvaartsdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Blaauw, gezamenlijke dienst met de Ge reformeerden in de Geref. Kerk. De Cocksdorp 10 uur ds. Wolthaus Collecte kerkvoogdij Den Hoorn 10 uur ds. Hoekstra De Koog 9 uur ds. Hoekstra De Waal dienst in De Koog Iedere woensdag van 9.00 - 10.30 uur. Adres: Groene Kruis-gebouw (ingang tandartsencentrum) Witte Kruislaan, Den Burg. Mee te nemen: alle throm- bosedienstgegevens van elders ge frankeerde retourenveloppe met vakan tie-adres, verzekeringsgegevens (zie- kenfondskaart). Oosterend gemeenschappelijke dienst in Oudeschild om 10 uur. Oudeschild 10.00 uur ds. Van Zijll Langhout GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Blaauw gezamenlijke Herv.-Geref. dienst in Geref. kerk. Oosterend 10 uur ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 16.00 uur ds. G. A. Zijderveld, uit Hoofddorp. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: woensdag 19.30 uur donderdag: 10.45 uur De Koog: donderdag 9.30 uur Oudeschild donderdag 19.00 uur Den Hoorn: donderdag 9.15 uur De Cocksdorp: woensdag 19.30 u. Oosterend: donderdag 10.45 uur Zondag 18 mei 1980 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Van Zijll Langhout De Cocksdorp 10 uur ds. Wolthaus Bevestiging van nieuwe lidmaten Viering van het avondmaal. Avondmaalscollecte. Den Hoorn 11 uur ds. Wisman De Koog 10 uur ds. Hylkema Coll. Ned. Bijbelgenootschap De Waal 9.30 uur ds. Wisman coll. Ned. Bijbelgenootschap Oosterend 9.30 uur ds. De Gier maandcollecte Oudeschild 11 uur ds. De Gier zendingscollecte GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. A. Medema Uitzending Lichtboei 19.30 uur ds. De Boer Oosterend 10 uur ds. De Boer 19.00 uur ds. A. Medema GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Woensdag 21 mei: Oosterend 19.00 uur Boogaard uit Leiden. Ds. R. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogefstr Oosterend 19.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. J. J. H. Hoekstra Om 19.30 uur over De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.30 uur ds. Van der Laan, uit Amsterdam Kinderoppas aanwezig Woensdagavond om 18.30 uur uitzending via de Lichtboei ROOM-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur '"'osterend: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis De Waldhoorn, Heren straat 30, Den Hoorn Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie. Woensdags: 19.30 uur Theocr. school; 20.30 uur Diènstvergadering. De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Eissen, dinsdag 20 mei, om 14.00 uur. „We geven geen tonnen uit aan musea", zei wethouder Nauta in ant woord op De Waard. „Het enige museum waarvan de exploitatiekosten de ton overschrijden is het Natuur recreatiecentrum, maar de lasten daar van komen niet ten laste van onze gemeente. De kosten van de musea op Texel die wel ten laste van de gemeen te komen zijn in tienduizenden gulden uit te drukken". De wethouder zei verder dat hij aanvankelijk ook het idee had dat de wierschuur moeilijk op te knappen zou zijn. Met een enorme hoeveelheid vrijwilligers en materieel moet het echter de moeite waard zijn. Wat betreft de bezwaren van Dros meldde Nauta dat het pakhuizen- museum vergeleken kan worden met het Zuiderzee-museum in Enkhuizen. Ook daar staat een vrij klein pand met beperkte ruimte, maar toch is dat goed gekeurd In tweede instantie liet Zegers weten toch nog niet helemaal gerust te zijn over de financiële gevolgen van één en ander. Hij was bang dat de werkgroep zich bij het beoordelen van de haal baarheid van een permanente expositie teveel zou laten leiden door de belang stelling tijdens de feesten ter ere van het tweehonderd-jarig bestaan van de haven van Oudeschild. Dros had nog steeds wat financiële reserves, maar Barendregt was geheel gerustgesteld dat de uitgave inderdaad éénmalig zou zijn. Nauta riep aan het eind van de tweede termijn uit dat er echt geen sprake van een faseplan is. Uiteindelijk kon de hele raad behoudens Dros akkoord gaan met de plannen.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5