Duinker komt „zijn waddenwel verdedigen Munt ondermast AGENDA „Waddenzee niet vol bordjes met verboden toegang zetten" Kaartverkoop Jazz- weekend loopt traag Voorzitter Wadden vereniging: 200JAAR HAVEN OUDESCHILD Maritiem museum Scouting Texel heeft leidsters nodig Schietoefeningen n VOENSDAG 14 ME11980 mi TEXELSE COURANT PAGINA 9 's Zaterdags wordt er van 8.00 tot 12.30 uur in de om de pakhuizen en dtiwierschuur met vrijwilligers gewerkt. Maar wie er zin in heeft mag ook op ubi anderen dagen en uren aan de slag. Extra hulp is welkom maar ook nood zakelijk omdat er nog veel werk ligt te wachten. Informatie over het toekom- o- stige museum en opgaven voor het iet' helpen: J.J. Bakker, tel. 3918. ag ne Gedurende de feesten zal heel Oude- 20 schild versierd worden met vlaggetjes, ledereen wordt opgeroepen hier aan mee te werken, (afmetingen 20 cm jat breed en 30 cm lang), lijk Aan de historische optocht mag iedereen mee doen, zowel kinderen als volwassenen. Zij kunnen thema's uit- ;ht beelden als dijkverhoging, TESO, en andere plaatselijke onderwerpen uit het recente verleden. ia, Ier i' 16 penland van de heer J. Zuidewind aan de Schilderweg bij Oudeschild. Vanaf 20.00 uur heeft Youth for Christ koffiebar in „De Schakel" bij de N.h. kerk. Zondag 18 mei Van 18.00-10.00 uur wordt een sport viswedstrijd gehouden op het strand bij paal 12 (Jan Ayeslag). Tussen 8.30 en 10.30 uur kan bij de fietsenverhuur van Dros op de veerha ven worden gestart voor de toertocht van DOK. Maandag 19 mal Het bestuur van het Overkoepelend orgaan van vrouwenorganisaties komt om 14.00 uur bijeen ten huize van mevrouw Kikkert-Neuteboom in De Cocksdorp, Kikkertstraat 18. Dinsdag 20 mal De commissie openbare werken komt om 15.35 uur in openbare vergadering bijeen in het raadhuis. Onder meer discussie over het gescheiden ophalen van huisvuil. In de komende weken wordt Oude schild en omstreken van stickers voor den. De stickers kosten f1,00. Mocht u stickers voor uw bedrijf of personeelver- sniging willen verkopen dan gaan wij I daar graag op in. Neem kontakt op met Ruud Boom, tel. 2853. Op het moment dat in de Texelse ve9fcourant van dinsdag 6 mei stond dat er va' rog enkele Delfs blauwe wandborden "91 varen, waren deze al uit verkocht. ®1 Jieuwe borden worden ieder moment gen ferwacht. icht jfde c Mocht u gebruik maken van het var bankrekening nummer van de stichting vermeld dan duidelijk om welke betaling bet gaat om nazoeken te voorkomen. alle De commissie kinderspelen zoekt een '—(kinderfiets (leeftijdsklasse 4-6 jaar). Wie i fo'n fiets heeft staan (mag zonder I banden en oud zijn) wordt verzocht I contact op te nemen met Gre Zegers, tel i «292. C mg Het tweede kamerlid D. Duinker komt zaterdag naar Texel om tekst en uitleg te geven en zijn standpunt te verdedigen over de nieuwe Waddenwet. Duinker doet dit op uitnodiging van de afdeling Texel van de PvdA. De bijeenkomst begint om half elf in het gedeelte van de Oude Ulo waar de peuterspeelzaal is gehuisvest. Paul Kikkert stopt het muntstuk in de cement onder een van de masten van de wierschuur Sinds vier weken wordt met man en macht gewerkt aan het herstel van de wierschuur en de pakhuizen bij de molen van Oudeschild. Dat gebeurt door een dozijn vrijwilligers die er haast al hun vrije tijd inste ken waardoor de gebouwen voor weinio oetd orachtio worden ooae- knapt. Het meeste werk gaat zitten in ae voormalige wierscnuur oie straks het onderkomen zal zijn van het juttersmuseum. Door het leve ren van gratis arbeid kan de schuur worden gerestaureerd voor het geld dat de gemeente had uitgetrokken voor de aanvankelijk voorgenomen sloop. Slopen zou bijzonder jammer zijn geweest want de wierschuur is bijzonder karateristiek. Voor een groot deel is het gebouw, daterend uit het eind van de vorige eeuw, opgetrokken uit masten en ander van schepen afkomstig hout. Het zware hout bleek nog in goede staat te verkeren. Alleen de grenen palen die met de grond in aanraking waren geweest, waren aan de onderkant voor een deel weggerot. De rotte delen worden weggezaagd en er wordt een stenen voet onder- gemetsteld, tegelijk met het op nieuw opmetselen uit oude gele stenen] van de gehele fundering. Alles verloopt naar wens, maar er zal hard gewerkt moeten worden om het gebouw voor de havenfees ten van auoustus klaar te hebben. Tijdens de havenfeesten zal het gebouw voor net eerst als exposi tieruimte worden gebruikt. De heer Gerrit J. de Haan die de leiding heeft bij het werk. heeft goede hoop dat het zal lukken. Alle betrokkenen hebben veel plezier in het werk. Nu al is te zien dat de wierschuur er straks bijzonder aan trekkelijk zal uitzien, vooral van binnen. Het in het zicht blijvende scheepshout zal prachtig harmo niëren met de aangespoelde curio siteiten die hier zullen worden sa mengebracht. De vrijwilligers gaan met veel gevoel voor historie te werk. Dat bleek zaterdagochtend toen het werk even werd stilgelegd voor een kleine plechtigheid: de heer Paul Kikkert, voorzitter van de Stichting Juttersmuseum in op richting, bracht een gulden aan in de cement onder een der masten. Vroeger was dat in de scheeps- en huizenbouw gebruikelijk. Het zou geluk brengen als onder de mast van het schip of onder het vierkant van de boerderij een muntstuk werd gelegd. Onder het motte 'Baat het niet, het schaadt ook niet'is dat dus ook bij het juttersmuseum gebeurd. Donderdag 15 mei In de Hervormde kerk van Den Burg wordt een evangelisatiedienst gehou den met Ds. Boeyenga als voorganger. Medewerking verleent de gospelgroep The Messengers; aanvang 20.00 uur. Vrijdag 18 mei Vanaf 13.00 uur oefent en demonstreert de bordercollieclub op het land van J. Zuidewind aan de Schilderweg bij Oudeschild. De Texelse afdeling van Youth for Christ heeft in De Schakel koffiebar avond; 20.00 uur. leder is welkom. Zaterdag 17 mei Om 10.30 uur begint in het dorpshuis (de oude ULO) een koffieochtend van de afdeling Texel van de PvdA. Kamer lid D. Duinker praat over de Wadden- wet. Ook Ing. L. J. Weijdt treedt op als spreker, leder is welkom. In De Koog wordt de hele middag vlooienmarkt gehouden. Vanaf 11.00 uur oefent en demon streert de bordercollieclub op het scha- In het ontwerp voor de Waddenwet zoals dat door de kamerleden Duinker, Koster en Rienks is gemaakt staat in artikel 2 dat 'De bescherming, het behoud en, waar nodig, het herstel van de Waddenzee als natuurgebied', de doelstelling van het overheidsbeleid moet zijn. Het tweede lid van het artikel geeft aan dat de bescherming, het behoud en het herstel vooral nodig zullen zijn voor: de waterbeweging en de hiermee gepaard gaande geomor- fologische en bodemkundige proces sen; de kwaliteit van het water, de bodem en de lucht; optimale conditie van de bodemfauna, de bodemflora en de kinderkamerfunctie voor de noordzee vis; de fourageer,-rust en broedgebie den van vogels; de werp- en rust gebieden van de zeehonden en de rust in deze gebieden; de flora en fauna in de buitendijkse polders en kwelders; de landschappelijke kwaliteiten, met name de verscheidenheid en het specifieke karakter van het wijde landschap; de belevingswaarde van natuur en land schap; en tenslotte, de betekenis voor het natuurwetenschappelijk onderzoek. Volgens de volgende twee artikelen in de wet kunnen bij Algemene Maatre gelen van Bestuur de activiteiten wor den aangewezen die gevolgen kunnen hebben voor het milieu in de Wadden zee. Er wordt dan bekeken of die activi teiten niet op een andere manier of op een andere plaats kunnen gebeuren. Aan de hand van die gegevens wordt, rekening houdend met dat gene wat in het tweede artikel is gesteld, bekeken of er maatregelen genomen moeten wor den. Door de verantwoordelijke minis ters zal jaarlijks een verslag aan de Staten Generaal worden gezonden over de ontwikkelingen in het Waddenzee gebied en de manier waarop de wet is toegepast. Internationaal De drie kamerleden die verantwoor delijk zijn voor de ontwerpwet Wadden zee schrijven in de memorie van toelich ting dat het hen gaat om het expliciet benadrukken van de bijzondere status van de Waddenzee als natuurgebied van nationale en internationale betekenis. Het alleen wijzigen van de wet op de Ruimtelijke ordening zou dat punt on voldoende aan de orde doen komen. Bovendien gaat de Waddenwet over zaken waarvoor de wet Ruimtelijke Ordening niet toereikend is. Duinker zal zaterdag ingaan op de beweegredenen voor het samenstellen van de Wadden wet. De heer Weijdt van Rijkswaterstaat zal op een aantal punten commentaar geven. Er is derhalve mogelijkheid voor een interessante discussie. Op 19 mei wordt van 10 - 19 uur geschoten te Breezanddijk. Op 20 mei wordt van 10 - 17 uur geschoten, even eens te Breezanddijk. i Adressen van verschillende commis sies worden gaarne verstrekt door Secretaris Renee Verduyn, De Ruyter- straat 100, Oudeschild, tel. 4317. Het loopt niet erg hard met de kaart- rerkoop voor het Jazzweekeinde dat ldel fp 6 en 7 juni in Den Burg gehouden lal worden. Bij de WV weet men te aar helden dat tot nu toe 222 van de ruim !^a Jveeduizend kaarten verkocht zijn. Men had verwacht alleen op Texel al ner- vijfhonderd kaarten te kunnen /erkopen. Mogelijk wachten veel Texe- ,p aars tot een wat later tijdstip. Overi 1 jens zal binnenkort gestart worden met 0° fet geven van landelijke publiciteit aan s hi let evenement. In de Haagse Post en 3r|d n diverse radioprogramma's die over idei azzmuziek gaan, zal aandacht aan het we weekeinde op Texel worden besteed. ko| fi de Telegraaf zal ongeveer veertien Jagen voor het evenement een artikel rover verschijnen. twi T dl koi rt d De Scouting Texel zit met de hen- wt ien in het haar, vanwege een groot ekort aan leidsters. Terwijl de >elangstelling van de jeugd voor de Scouting niets te wensen overlaat, sjn er maar erg weinig mensen die 1 öch als leidster of leider in willen 6 latten. De situatie is nu zelfs zo dat 9 I ir wachtlijsten zijn onstaan van oog ens en meisjes die wel bij de velpen of de kabouters willen, maar lit simpelweg niet kunnen doordat v.i k onvoldoende leiding^ is. De srtua- ie is extra triest omdat zich na een >erdere oproep vier meisjes meldden Se wel ais leidster wilden fungeren, 4 N haar die later allemaal wegens stu- 7 Sdioredenen moesten afhaken. De Scouting Texel doet een drin- )end beroep op mensen die als leid- iter willen fungeren. Zij kunnen con- tact opnemen met de heer Slijde- ink, die te bereiken is onder nimmer 2374. De enige eis die aan 00 je leiding van de Scouting wordt pa jesteld, is dat de betrokken persoon r ouder is dan zestien jaar. „Op enkele meters van de plaats waar we hier vergaderen, ligt het Wad. Het Wad waar het ons allemaal toch om te doen is. Het Wad, de Waddenzee, het Waddengebied: een zó waardevol gebied dat 15 jaar geleden een vereniging werd opgericht om het gebied te beschermen tegen inpoldering, tegen vervuiling en andere aantastingen." Met deze woorden opende de heer C. Lambers, voorzitter van de landelijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee, afgelopen zaterdag zijn jaarrede. De ledenvergadering van de vereniging werd dit keer in Harlingen gehouden. Lambers me moreerde dat de vereniging 15 jaar werken aan de Wadden achter zich heeft liggen. Een periode waarin de vereniging groot is geworden, maar waarin het Waddengebied verder achteruit gegaan is. „In de middag zullen we met z'n allen de actie „Werk aan de Wadden" starten. Dat is niets nieuws zult u zeggen; immers, zoals ik net al zei werken we 15 jaar ais vereniging aan de Wadden", stelde Lambers. De voorzitter zei dat de vereniging was opgericht naar aanleiding van plan nen om een deel van de Waddenzee in te dijken. In de loop der jaren werden andere acties gevoerd waarvan sommige succesvol en sommige niet. Die acties alleen vond de voorzitter echter niet voldoende; ze moeten goed ondersteund worden en ook moeten er alternatieven aangevoerd worden. Daarom is steeds meer gekozen voor het werken op basis van deskundig heid. Door kennis en hard werken moesten de besluitvormers ervan over tuigd worden dat er andere en betere alternatieven voor bepaalde zaken waren. Binnen dit kader heeft de ver eniging een reeks brochures en rappor ten het licht doen zien. Relatie Over de relatie tussen de natuur en milieubeschermende Waddenvereniging en de bewoners van het Waddengebied die hier moeten wonen en werken, zei Lambers: „Voor sommigen in het Waddenge bied leek het er wel eens op, dat de Waddenvereniging het gebied bestuurde. Niets is echter minder waar. De Waddenvereniging kan niets anders doen en wil ook niets anders doen dan haar standpunten zo goed en duidelijk mogelijk naar buiten bren gen in de hoop dat de democratisch gekozen bestuurders zullen inzien dat wij goede argumenten hebben en dat wij werken voor een goede zaak. Nooit heeft men iemand van de vereniging horen zeggen, dat er een hek van prikkeldraad met bordjes „verboden toegang" rond het Waddengebied moet komen. Integendeel, zoals ik al zei, ook in het Waddengebied wonen en werken mensen, rekreëren mensen. Zonder mensen zou het Waddengebied het Waddengebied niet meer zijn. Net zoals het zonder zeehonden niet meer hetzelfde zal zijn. Waar het de Waddenvereniging niet om gaat, is dwars liggen. Waar het ons om gaat is dat de bezigheden van mensen zo zijn, dat ze in het gebied passen, dat er niet nog verder afbreuk aan gedaan wordt. En dat kan naar onze mening. Er zijn naar onze mening reële alternatieven voor werken, wonen en rekreëren die niet die aantasting meebrengen, die nu vaak het geval is. Vandaar dat wij dit jaar onze jaarverga dering hier in Harlingen, in het Wad dengebied houden; vandaar dat we een begin willen maken met onze aktie „Werk aan de Wadden", met projek- ten die passen in een goed milieube heer en passen in zinnige economische aktiviteiten. Overtuigen De lijn die de Waddenvereniging de komende jaren moet kiezen is volgens Lambers het actievoeren en beïnvloeden van politici met een gelijk tijdige aanduiding van mogelijke alter natieven. De vereniging dringt aan op het zo spoedig mogelijk in werking brengen van een Waddenwset omdat de nota's die tot nu toe over de Wadden zee zijn uitgekomen geen enkele kracht hebben. Door de Waddenwet krijgt de bescherming en het herstel van de Waddenzee een juridische basis. „Er ligt bij de Tweede Kamer nu een initiatief Waddenzeewet van de Partij van de Arbeid en ook de andere partijen èn de regering hebben zich uit gesproken vóór een Waddenwet", zei Lambers. „Maar", voegde hij eraan toe, „met een Waddenwet zullen we er ook nog niet zijn. Wetten, nota's, ver ordeningen, beschikkingen, plannen en ander bestuurlijk speelgoed worden uit eindelijk door mensen uitgevoerd. Het zijn mensen die ten aanzien van en in het Waddengebied beslissingen nemen en dingen doen. Ik geloof dan ook, dat het voor de vereniging de komende jaren van het allergrootste belang zal zijn om mensen te overtuigen van onze doelstelling, om mensen te overtuigen, dat bedreigingen en aantastingen van het Waddengebied moeten stoppen. En dat niet in algemene zin, maar ook in konkrete zaken. En daarbij moeten we niet alleen aan bestuurders denken, maar aan mensen die in hun dagelijks leven met het Waddengebied te maken hebben. Aan vissers, aan eilandbewo ners, aan rekreanten, aan landbouwers, aan werknemers in de industrie. Dat betekent dat we naar buiten moeten met onze ideeën, naar een groot publiek. Dat betekent ook, dat we ver staanbaar moeten zijn, dat onze ideeën van belang zijn voor die mensen." Noodzaak „Milieubehoud is een zaak die alleen maar mogelijk is als wij mensen van de dringende noodzaak daarvan overtui gen. En daarbij gaat het er niet om, dat wij onszelf overtuigen, de leden van de vereniging zijn niet voor niets lid. Het gaat erom, dat we mensen die geen lid zijn van onze vereniging overtuigen. Vandaar dat na een grondige voorbe reiding met ingang van dit jaar ons 'Waddenbulletin een nieuw gezicht heeft gekregen. En een inhoud, die naar we hopen voor een breder publiek aantrek kelijker is. Dit uitdrukkelijk met behoud van kwaliteit. Maar als we meer mensen willen bereiken met onze meest verspreide publikatie, dan zal deze niet alleen voor een kleine groep aantrekkelijk moeten zijn, maar zal zij de grote groep der leden moeten bin den. Zal zij ook anderen daarbuiten moeten interesseren. De komende jaren zullen we naast aktie voeren, naast politiek volgen, naast het maken van deskundige rap porten meer aan voorlichting en eduka- tie gaan doen. En dat zal niet alleen moeten gebeuren door het bestuur of door de voorlichtingsgroepen die nu al zo hard bezig zijn; dat zal door meer voorlichtingsgroepen, maar vooral door de duizenden leden die we hebben, moeten gebeuren. Vroeger stond regelmatig de vraag: „Is Uw buurman of buurvrouw al lid van de Waddenvereniging?" in het Waddenbulletin. Dat is een vraag die weer terug moet komen. Nieuwe leden zijn nodig. Maar de vraag moet uitge breid worden: „Weet Uw buurman of buurvrouw al wat er in het Wadden gebied aan de hand is?" „U kunt ze dat vertellen". De voorzitter ging vervolgens in op enkele specifieke problemen waarmee de vereniging zich bezighoudt. De lozing van giftige stoffen in het water van de Noordzee, de toestand in het Lauwersmeer en problemen op Ameland passeerden de revue. Er vindt nu ook internationale samenwerking plaats met Duitsland en Denemarken om de gehele Waddenzee te bescher men. Geen bordjes Lambers benadrukte aan het eind van zijn jaarrede nog eens dat het hem niet gaat om een Waddenzee die vol staat met bordjes met „verboden toe gang" erop. De vanouds bestaande activiteiten van eilandbewoners hebben in verantwoord natuurbeheer hun plaats en zullen zeker niet verboden hoeven worden „Vandaar", ze) hij, „dat wij ook al jarenlang vragen om toepassing van de Natuurbeschermingswet die dit mogelijk maakt. Ai zijn daar wel eens hardnekkige misverstanden over. We maken ons op dit punt zorgen en we hebben de indruk dat het de verkeerde kant uitgaat. In de Interprovinciale Structuurschets wordt uitgegaan van geografische kriteria, wordt ook uitgegaan van strikte verbodsbepalingen die geen relatie hebben met ecologische kriteria en daardoor zowel een onvoldoende natuurbescherming geven als overbodige beperkingen opleggen aan de bewoners van het Waddengebied. Die zorgen zijn bij ons sterk toege nomen toen wij een ontwerp-veror- dening van de drie samenwerkende provincies, Groningen, Friesland en Drenthe, onder ogen kregen. Daarin worden de hiervoorgenoemde go- bi edsaan wijzingen en verbodsbepalingen voorgesteld met een benadering die zowel ondoel matig als nodeloos beperkend is." Genuanceerd „De Waddenvereniging bestaat dit jaar 15 jaar. In die 15 jaar," zei hij, „hebben we gevraagd om de bescher ming van het Waddengebied. En er voort gevochten. Die bescherming moet echter wel doelmatig zijn en zij moet mensen niet nodeloos frusteren. Wij zouden de betrokken overheden en met name de provincies dringend willen vragen om af te stappen van de plan nen die ze nu hebben en op korte ter mijn over te gaan tot een genuanceerd natuurbeheer van het Waddenzeegebied. En dat kan door gezamenlijke toepassing van het in strumentarium van de drie betrokken bestuurslagen op basis van ecologische kriteria: Aanwijzing van beschermde natuur gebieden op grond van de Natuur beschermingswet, aangevuld met provinciale verordeningen die sommi ge aktiviteiten regelen èn aangevuld met gemeentelijke maatregelen. Nogmaals, ik weet dat hierover veel misverstanden bestaan, maar een der gelijke benadering biedt meer ruimte èn voor de natuur èn voor mensen dan die van de Interprovinciale Structuur schets."

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 9