„Geen steriel museum van Oosterend maken" Timmer mag uitbreiden van commissie R.O. Werkgroep Landschapszorg: Druk pinksterweekend Aanrijdingen Granaat gevonden Mooie paal in Oosterend TESO VOER TOT TWEE UUR 'S NACHTS VRIJDAG 30 MEI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Da bandanbarg naast da boerderij van Roeper die de werkgroep Landschapszorg een doom In het oog is. Op de Ruyslaan bij garage Kikkert in De Koog vond vorige week donderdag een aanrijding tussen een bromfiets en een auto plaats. Een Texelse brom fietster reed op haar bromfiets tegen de verkeersstroom in. Ter plaatse geldt een eerichtingsverkeer. Een automobi list die er niet op rekende dat er van de verkeerde kant iets aan zou komen reed de Ruyslaan op vanuit een uitrit. Bij de botsing werd de vrouw op de bromfiets gewond. Met een hersenschudding en beenletsel moest zij naar het ziekenhuis in Den Helder worden gebracht. De beide voertuigen werden beschadigd. Op de Rozendijk vond dezelfde don derdag 's avonds een aanrijding plaats. In een bocht raakten de auto's, een bestuurder uit Den Helder en een bestuurder uit Amersfoort elkaar. Beide bestuurders bleken in de bocht onvol doende te hebben opgelet. De auto's werden licht beschadigd. Bij paal 13 werd vrijdag een grote granaat gevonden. Het projectiel is door de mijnopruimingsdienst onscha delijk gemaakt. „Van Oosterend moet je geen steriel museum maken. Het dorp is op zijn best als een interessante samenleving van plant, dier en mens". Dit zei Marcel Groenendaal van de werkgroep Landschaps zorg tijdens de vorige week donderdag gehouden hearing over het bestemmingsplan beschermd dorpsgezicht Oosterend. Tegen dit bestemmingsplan waren tien bezwaarschriften binnengekomen en de bezwaarden kregen de betreffende avond de gelegenheid hun grieven toe te lichten bij de leden van de commissie Ruimtelijke Ordening. De in Oosterend bestaande begeleidingscommissie van het bestem mingsplan was eveneens aanwezig. Groenendaal uitte zijn waardering voor de wijze waarop het bestemmingsplan is opgezet. Het plan toont volgens hem oog voor het bestaande dorpsschoon. Hij vond echter dat in de woongebieden niet voorbij gegaan moet worden aan de natuurlijke waarden. In de woongebieden bstaat broedgelegenheid voor mussen, spreeuwen en kauwtjes. In de kerktorens komen weer andere vogels voor. Op grond van deze overwegingen maakte hij zijn opmerking over het dorp als samenleving van plant, dier en mens. Het lid van de werkgroep zei verder dat het goed is wanneer de begelei dingscommissie in Oosterend wat meer bevoegdheden krijgt. De commissie zou de bevoegdheid moeten hebben om alle bezwaarschriften en vrijstellingen van het college te beoordelen. Als de com missie met het college van burgemees ter en wethouders van mening verschilt, zou de beslissing door Gedeputeerde Staten genomen moeten worden. Een dergelijke bevoegdheid van de commis sie stelt natuurlijk wel eisen aan de samenstelling. Mensen van verschillende disciplines zouden er in vertegenwoordigd dienen te "zijn. Groenendaal zei verder aangepaste nieuwbouw in Oosterend te kunnen toejuichen. Verbaasd was hij over het feit dat het kappen van bomen rond de Katholieke kerk zonder vergunning is toegestaan. In het plan had hij het autovrij maken van Oosterend gemist. Laat Wethouder Nauta die als voorzitter van de hoorzitting fungeerde, ging allereerst in op de in het bezwaarschrift van de werkgroep genoemde klacht dat ze pas heel laat informatie over het bestemmingsplan had ontvangen. Nauta zei dat een lid van de werkgroep deel uitmaakt van de commissie Ruimte lijke Ordening, dus dat de werkgroep bij een goede interne communicatie altijd onmiddellijk op de hoogte zou kunnen zijn van nieuwe ontwikkelingen. De wethouder zegde toe dat de positie van de begeleidingscommissie nader zal worden bekeken. De commissie is in 1973 puur als begeleidingscommissie ingesteld. Wanneer er nieuwe bevoegd heden komen, dan zullen die bij aparte verordeningen worden geregeld. Over de natuurlijke waarden in het dorp zei hij: „Natuurlijk zijn die in het dorp aanwezig. Er is vrijwel geen plek aan te wijzen, zeker op Texel, waar dat niet zo is. Maar ik vraag me af of je dit soort zaken in de detailsfeer in een bestem mingsplan moet regelen. Voor zaken in de detailsfeer komt een aparte land schapsverordening. Dit soort dingen wordt dus in de toekomst uit de bestemmingsplannen gelicht. Eigenlijk gaan die plannen alleen maar over zaken op het gebied van ruimtelijke ordening. Door Ruimtelijke Ordening en Land schapsbeheer te scheiden worden de bestemmingsplannen duidelijker en de landschapsverordeningen overzichtelij ker". Ingenieur Blokzijl merkte hierbij nog op dat een bestemmingsplan zeker niet mag worden verward met een algemeen beheersplan. Niet karakteristiek In antwoord op opmerkingen van de werkgroep over een stolp aan de Ach tertune die wegbestemd zou zijn, merk te Nauta op dat het hier om een schuur gaat die een woonbestemming heeft. Nauta ontkende dat de schuur een voor het dorp karakteristiek gebouw is. Een mening waarin hij de werkgroep lijn recht tegenover hem vond. De mensen van Landschapszorg had den in hun bestemmingsplan ook nog een vraagteken gezet achter het feit dat het overal verboden is om recratieve onderkomens te plaatsen, behalve op de gronden met een agrarische bestem ming. De werkgroep wilde graag dat ook de gronden met een agrarische bestemming onder het verbod zullen vallen. Nauta legde uit dat het feit dat een bepaald stuk grond agrarische bestemming krijgt automatisch impli ceert dat er geen recreatieve gebouwen mogen worden neergezet. Een extra vermelding zou in dit geval dus overbo dig zijn. De ambtenaar Ruimtelijke Orde ning Le Roux voegde hier nog aan toe dat in gebieden die voor woningen zijn bestemd een verbod op het bouwen van recreatieve onderkomens wel op zijn plaats is. Uit de bestemming woning blijkt namelijk niet zonder meer dat je er geen zomerwoningen mag bouwen. Autobanden In het bezwaarschrift van de werk groep Landschapszorg Texel was een opmerking gemaakt over een grote stapel autobanden die naast de boerderij van Roeper langs de Achtertune ligt. De heer Koolhof, die als lid van de commis sie Ruimtelijke Ordening bij de vergade ring aanwezig was zei dat die banden er om bedrijfseconomische redenen lig gen. Door technische oorzaak kan de kuil naast de boerderij niet met grond worden afgedekt, maar moeten de banden hiervoor gebruikt worden. Wet houder Nauta opperde voorzichtig het niet zo'n verheffend gezicht te vinden. Hierna zei Roeper tegen de werkgroep dat hij kritiek best kan verdragen, maar dan alleen van mensen die zelf weten wat het risico is van het ondernemer zijn. De werkgroep maakte hierna nog wat opmerkingen over het beeld van de autobanden aan de Achtertune, waarop iemand uit het publiek zei dat Roeper maar afrikaantjes over zijn kuil moest zetten. Roeper toonde zich hiertoe bereid mits eerst de plantsoenendienst kwam praten. Aldus werd het laatste punt uit het bezwaarschrift van de werkgroep met scherts en luim afge daan. Verkeer De toelichting van de mensen die bezwaar hadden gemaakt tegen een aantal verkeersvoorzieningen in Ooster end brachten weinig nieuwe gezichts punten naar voren. Wel leefde er een ontevredenheid over de wijze waarop inspraak over verkeersvoorzieningen tot nu toe had plaatsgevonden. Door Ir. voeren als een boer in het beschermd dorpsgezicht. Na een wat verwarrende discussie werd duidelijk dat Roeper helemaal niet meer beperkingen krijgt dan een boer in het buitengebied. „Ik heb een oud bedrijf. Sinds 1884 zitten we in Oosterend. Als je al zolang ergens zit dan moet je ook uitbreidings mogelijkheden hebben. De auto's waar mee de materialen worden aangevoerd zijn vrij groot. We moeten nu al een handkar gebruiken omdat er nog steeds geen goede weg naar de werkplaats is". Dit zei aannemer Timmer uit Oosterend als toelichting op zijn bezwaarschrift. Timmer had bezwaar aangetekend om dat het plan noch in een uitbreidings mogelijkheid voor het bedrijf voorziet, noch in een goede aanvoerroute. De wethouder werkte op dat het bedrijf al lange tijd moeilijkheden heeft. In 1965 werd voor het bedrijf een uitzonderings positie gecreëerd door de gemeente. Overwogen werd toen dat een bepaalde vorm van ambachtelijke activiteit in het dorp niet misstaat. Het bedrijf zou echter niet echt groot mogen worden, want dan zou het naar het industrieter rein moeten verhuizen. Nauta gaf het bedrijf dus weinig ontwikkelingskansen. Cor Ellen pleitte als lid van de commissie voor Ruimtelijke Ordening voor de handhaving van het bedrijf. Het terreintje naast de bejaarden woningen waar drie nieuwe woningen waren gepland. De bejaarden en de werkgroep Landschapszorg waren tegen de aantasting van het daar aanwezige groen. Aannemer Timmer in Oosterend mag zijn bedrijf toch uitbreiden. Dat is althans de mening van de commissie Ruimtelijke Ordening zoals die afgelo pen donderdag naar voren kwam. De commissie vergaderde in aansluiting op de hoorzitting die was gehouden naar aanleiding van het bestemmingsplan beschermd dorpsgezicht Oosterend. Wethouder Nauta die de vergadering leidde kon bij het horen van de bezwa ren van Timmer nier garanderen dat Timmer toch de gevraagde uitbreiding van zijn bedrijf zou kunnen verwezenlij ken. De situering in de Peperstraat verzet zich volgens Nauta tegen groot schaligheid van bedrijven. Het commis sielid J. van Asselt zei dat als Timmer wil uitbreiden hij waarschijnlijk op het industrieterrein terecht zal komen. Hij noemde een tweedeling van het bedrijf, de ene helft in de Peperstraat en de andere helft op het industrieterrein, een zeer ongunstige situatie. Zodoende stond Van Asselt voor de keus: het bedrijf wegsaneren uit de Peperstraat, of de gevraagde uitbreiding in de Peperstraat verlenen. Hij zei voor het laatste te voelen. Het feit dat de aannemer een tekening bij zich had van hoe de nieuwe werk plaats bij zijn huidige vestiging moet worden gaf voor veel andere commissie leden de doorslag om geen bezwaren tegen de plannen naar voren te bren gen. De tekeningen toonden een verant woord gebouw dat goed past in de bebouwing die al in de Peperstraat staat. Waren dus de commissieleden van de commissie van Ruimtelijke Orde ning het erover eens dat deze uitbrei ding geen strobreed in de weg gelegd mag worden, anders werd daarover geoordeeld door een lid van de begelei dingscommissie voor het bestemmings plan beschermd dorpsgezicht, waarvan Timmer overigens zelf ook deel van uitmaakt. Het protesterende lid, de heer Daal der, vond dat uitbreiding op die plek van het dorp niet plaats mag vinden. „Het is jammer voor Timmer, maar een dergelij ke uitbreiding hoort plaats op het industrieterrein en nergens anders", zei hij. Door de heer De Jong van de begeleidingscommissie werd gezegd dat de zaak binnen deze commissie nog doorgesproken zal worden. Naar aanleiding van het bezwaar schrift van de Rijksdienst voor Monu mentenzorg merkte Nauta op dat de snibbige opmerkingen die daarin staan voor de financiële aspecten terecht zijn. Door het rijk is aan enkele gemeenten een fonds beschikbaar gesteld voor het opknappen van monumenten. De ge meente Texel heeft echter nooit goed gebruik gemaakt van de aldus ontstane financiële reserve. „We zijn nu bezig te inventariseren welke panden voor de financiële vergoeding in aanmerking komen. Het verwijt van Monumenten zorg trekt de gemeente zich zeer wel aan. Ik overweeg zelf een voorstel te Hoe vinden jol He die semiendeke lan- taampaai die in Oosterand bij de Rótis- serie is neergezetDeze vraag stelde wethouder Nauta vorige week donderI. dag aan het eind ven de hoorzitting over het bestemmingsplan beschermd dorps- gezicht Oosterend. Alle Oosterenders lieten weten het een fraaie paal te vinden. Alleen werd gemeld dat er niet teveel van dat soort palen het straat- beeld moeten verrijken, want dan goat het hele ietdte effect verloren. Neuta zei dot de Oosterenders niet I beng behoeven te zijn voor teveel van die semiendeke palen, went ze kosten tweedtdzend gulden per stuk. „We willen in het beschermd dorpsgezicht zoveel mogelijk met passende materie- km werken en een pear van die palen leek ons een aardige aanvulling", zei hij. Overigens ziet het er dit Jeer niet naar tét dat Oosterend meer ven dit soort palen krijgt Het is de bedoeling y dat de palen in Oudeschlld en Oosterend 1 worden geplaatst Omdat Oudeschild dit I Jaar In het centrum van de belangstel- Ung staat door de feesten rond het tweehonderdjarig bestaan van de heven, f wordt dit dorp eerst „gedaan". Over een Jaar komt Oosterend dan pas aan de J beurt De Oosteronders konden daar 7 goedmoedig mee instemmen. lanceren waarin de gemeentelijke bij drage wordt vergroot. Dit ook in het kader van de werkgelegenheid voor de bouw", zei Nauta. De heer Le Roux, ambtenaar bij Ruimtelijke Ordening, kon tijdens de vergadering meedelen dat het college van burgemeester en wethouders de raad gunstig zal adviseren wat betreft de uitbreiding van de Gereformeerde kerk ten behoeve van een aula. Een langdurige discussie werd tijdens de vergadering gehouden over de drie woningen die tussen de bakkerij en de bejaardenwoningen waren gepland. De bejaarden hadden laten weten dat dit ten koste van een heleboel groen en licht zou gaan. Van de zijde van de begeleidingscommissie bij het bestem mingsplan werd gezegd dat de bezwa ren begrijpelijk zijn, maar dat anderzijds al lang wordt gestreefd naar het uit breiden van het aantal bejaardenwo ningen. Nauta stelde echter dat de drie woningen die er zouden kunnen komen geen bejaardenwoningen hóeven te worden. Hij wees er op dat er aan de ander zijde mogelijkheden zijn om de bejaardenwoningen uit te breiden. Door de begeleidingscommissie werd er ech ter op gewezen dat het daar erg moeilijk ligt met de grondverwerving. Ir. Blokzijl meldde zonder meer voor handhaving van het groen in de betref fende hoek te zijn. „Je komt er in een achteraf-situatie te wonen als die huizen worden gebouwd. Je kunt het beter gewoon groen laten", zei hij. Na lange tijd wikken en wegen bleek een meer derheid van de leden van de commissie voor Ruimtelijke Ordening voor het groen laten van het hoekje te zijn. Zulks tot opluchting van de mensen van de werkgroep Landschapszorg die in hun bezwaarschrift hadden laten weten dat een aantal oude fruitbomen verloren zouden gaan voor de huizenbouw. Later Voor het bezwaarschrift van de heer Van der Vis had de commissie weinig tijd nodig. Het feit dat hij van zijn dertien meter diepe tuin twee meter kwijtraakt konden de commissieleden geen reden vinden om het bezwaar gegrond te verklaren. Voor de verkeersproblemen zoals die in de Peperstraat en de Schoolstraat ontstaan bij het doorbreken van de Schoolstraat en de Mulderstraat naar de Oranjestraat, konden de commissiele den nog geen afdoende oplossing leve ren. Overigens komen de verkeerspro blemen in Oosterend in een later sta dium aan de orde. men er 996 auto's op donderdag. Zaterdag gaf met 2.085 auto's een wat geringere drukte te zien dan vorig jaar toen er 2.239 auto's kwamen. Er is dan ook niét een duidelijke stijgende lijn in het toerisme in de voortijd naar Texel te ontdekken. Het aantal bezoekers dat jaarlijks naar Texel komt lijkt zich enigs zins gestabiliseerd te hebben. Op zater dag liepen de wachttijden op tot 3J4 uur. Om vier uur 's middags was de situatie weer gewoon. Dat komt door het feit dat op zaterdag de meeste toeristen zich juist vroeg meldden. Maandag gingen 2.320 auto's terug naar het vasteland en dinsdag 1.853. De wachttijden liepen toen respectieve lijk op tot 2/2 en drie uur. Vorig jaar gingen op maandag 2.530 en op dins dag 1.866 auto's retour. Bij de TESO zegt men het idee te hebben de grote drukte goed en bevredigend te hebben opgevangen Blokzijl werd uitgelegd dat het verkeers circulatieplan voor Oosterend nog uit gebreid aan de orde komt in een volgende zitting. De bezwaren golden de doorbraak van de Schoolstraat en de doorbraak van de Oranjestraat naar de Mulderstraat die harder rijden in de Peperstraat tot gevolg heeft. De heer Roeper maakte zich zorgen dat zijn land was ingedeeld bij het beschermd dorpsgezicht en niet bij het buitengebied. Hij haalde de uitspraak van een vorige burgemeester van Texel aan die had gezegd dat een boer in het buitengebied dezelfde mogelijkheden moet hebben om zijn bedrijf te kunnen Texel heeft weer een druk pink sterweekend achter de rug. Vrijdag en zaterdeg waren duidelijk de da gen wearop de meeste toeristen naer Texel kwamen. Op vrijdag maakten 2.570 auto's de oversteek naar het eiland. Er ontstonden toen wachttijden van 4V4 uur. Omdat veel toeristen pas tussen zeven en acht uur 's avonds bij de haven in Den Helder arriveerden heeft de TESO doorgevaren tot twee uur 's nachts. Toen stonden ar nog 120 auto's in Den Helder. Daar deze echter alle maal na vijf over half tien waren gearriveerd werden ze niet meer meegenomen an moesten ze dus wachten tot de volgende dag. Veel mensen hebban die nacht in de auto doorgebracht. Het aantal auto's dat vorig jaar op vrijdag naar Texel kwam was 2.332. Daar staat tegen over dat vorig jaar al 1.025 auto's op donderdag arriveerden. Dit jaar kwa-

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5