Texel kan nationaal landschapspark worden Meteropnemer komt nog maar één keer Advies aan Tweede Kamer Texelse muziekschool speelt in Castricum Buks in beslag genomen 200JAAR HAVEN OEDESCHILD „Spiegeling" toneelstuk voor vrouwen Meespelen in het Helders orkest Bloembollenschuren Rekening volgens geschat verbruik Ontmoetingsbijeenkomst Misrekening Verleende bouwvergunningen Bibliotheek houdt „boetevrije week" Koopavond vanaf nu officiéél Sporthalvloer Herrie PAGINA 6 TEXELSE COURANT VRIJDAG 30 MEI 1980 Texel, Terschelling, zuid-west Friesland, het Noordenveld, zuid west Drente, noord-west Overijssel, het Vecht- en Reggegebied, noord-oost Twente, de Graafschap, de omgeving van Winterswijk, de Veluwe, de Gelderse Poort, het Kromme Rijngebied, de Vechtstreek, Waterland, centraal Noordholland, de omgeving van Bergen, midden Brabant, midden Limburg en Mergelland. Al deze gebieden zouden blijkens een persbericht van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk in aanmerking kunnen komen om te worden aangeduid als Nationale Landschapsparken. Staatssecretaris Wallis de Vries van dit ministerie heeft vorige week donderdag het eind advies over nationale landschapsparken aan de Tweede Kamer aan geboden. Dit advies, dat opgesteld werd door de Interdepartementale Commissie nationale parken en nationale landschapsparken werd mede opgesteld aan de hand van ervaringen zoals die in een vijftal proefgebieden waren opgedaan. Deze proefgebieden zijn: Waterland, Mergelland, de Veluwe, noord-west Overijssel en de omgeving van Winterswijk. De reaerina beschouwt dit advies als een bouwsteen voor de structuursche ma's natuur en landschapsbehoud en Wedstrijden Op donderdag 31 juli zullen 's mid dags spectaculaire tobbedans- en waterloopwedstrijden gehouden worden in de haven van Oudeschild. Iedere deelnemer moet een eigen vaartuig bouwen (voortbewogen door spierkrachtl. Voor de origineelste vaar tuigen zijn prijzen ter beschikking. Om een idee te krijgen hoe een en ander in z'n werking gaat, kijk dan a s. don- derdardagavond 20.30 uur naar de Tros, Ter land, ter zee en in de lucht. Wie mee deelnemen, kan zich opgeven bij R. Verduijn, telefoon 4317. Stickers De commissie reclame zoekt nog enkele vrijwilligers voor de verkoop van stickers. Er worden ook mensen ge zocht voor de verkoop in bedrijven. De stickers kosten een gulden per stuk. Momenteel worden stickers verkocht door de patatwagen Veronica op de haven, TX 27, Texel 88 en hotel De Zeven Provinciën. Mensen die stickers willen verkopen melden zich na zes uur 's avonds bij Ruud Boom, telefoon 2853. Museum De TX 97 heeft voor de tweede keer een groot stuk spant aan wal gebracht. De TX 8 van D. Krijnen viste een gaaf oud hijsblok op. Kees Boersen schonk een opgevist kniespant voor het mu seum. De commissie is op zoek naar een oude ansichtkaart van de pakhuizen (toekomstig maritiem museum) waarop het bord van de firma Dros Co is aangebracht. De commissie zoekt ver der een foto van de wierschuren bij de Noordkaap. Het is onzeker of hier een foto van bestaat. Mensen die dergelijke foto's kunnen leveren worden verzocht zich met J. J. Bakker, telefoon (02220) 3918 in verbinding te stellen. Men kan daar tevens terecht voor meer informa tie over het toekomstige museum. Aan de pakhuizen moet nog veel werk worden verricht. Belangstellenden zijn welkom om een kijkje te komen nemen. Er wordt zaterdags door vrijwilligers gewerkt van acht uur 's ochtends tot half één 's middags. Maar ook tussen door kan men terecht. Delftsblauwe borden Vrijdag en zaterdag kunnen de Delfts blauwe borden tussen half twee en drie uur 's middags worden afgehaald in dorpshuis 't Skiltje aan de De Ruyter- straat in Oudeschild. Mensen die het bord dan niet op kunnen halen worden verzocht een telefoontje te plegen naar nummer 2853. Borden voor bejaarden en invaliden worden rondgebracht. De borden moeten persoonlijk afgehaald worden omdat een bewijs van ont vangst en het volgnummer getekend dienen te worden. openluchtrecreatie die binnenkort de procedure van de planologische kernbe slissing zullen volgen (PKB procedure). De belangrijkste doelstelling van het instellen van Nationale Landschapspar ken is gebieden waar op een relatief grote oppervlakte nog een uitgebreide rijkdom en verscheidenheid aan natuur-, landschap en cultuurhistorie bewaard zijn gebleven, te vrijwaren tegen aantas ting in de vorm van onder meer het onzorgvuldig aanleggen en uitbreiden van woongebieden en industriecom plexen, verkeerswegen, alsook te sterke schaalvergrotingen en intensivering van agrarische bedrijfsvoering. Kwetsbaar In nationale landschapsparken moet worden getracht om dergelijke ontwik kelingen, wanneer die geen rekening houden met de kwetsbare natuur of het streekeigen karakter, om te buigen in een richting waarbij dat wèl wordt gedaan. Daartoe wordt in het advies uitvoerig ingegaan op de wijze waarop nationale landschapsparken zouden moeten worden ingericht en beheerd en wat daarvan in grote lijnen de conse quenties zijn voor de landbouw, het woon- en leefklimaat, de recreatie, de bosbouw en andere ruimtelijke aspecten zoals de aanleg van wegen, de winning van delfstoffen e.d. Centraal thema in de beschouwingen is hoe kan worden ingespeeld op de specifieke en karakte ristieke kwaliteiten van die gebieden. Bevolking Algemene voorwaarde voor het reali seren van nationale landschapsparken acht de commissie behartiging van de sociaal-economische en sociaal-culture le belangen van de bevoking die er woont en werkt. Wat betreft de werkge legenheid ziet zij met name goede mogelijkheden voor het vergroten van het aantal arbeidsplaatsen in de recrea tieve sector en het beheer en onderhoud van natuur en landschap, alsmede in kleinschalige 'schone' industrieën. In het advies wordt aan de provincies een centrale rol toegekend bij het bestuur van nationale landschapsparken. Als belangrijkste taak voor de provincies wordt gezien het opstellen en uitvoeren van een draaiboek voor de maatregelen In De Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg wordt vrijdag avond (vanavond) het toneelstuk „Spie geling" opgevoerd. Het is een stuk dat speciaal voor vrouwen is geschreven. De door het Vrouwenhuis georganiseer de voorstelling wordt gespeeld door vier vrouwen van toneelgroep Proloog. Ze hebben het stuk zelf geschreven. De zaal is om 20.00 uur open, de aanvang is om 20.30 uur. Entree 76, p.p. De duur is ruim een uur, gelegenheid tot praten na het stuk. Het stuk heet „Spiegeling" en gaat over vier vrouwen: een jonge huisvrouw met kleine kinderen, een alleenstaande werkende vrouw, een oudere vrouw met volwassen kinderen, een jong meis je. Vier vrouwen van verschillende leef tijden, in verschillende situaties. Elk van de vier in conflict met de dingen die van haar verwacht worden, elk op haar eigen manier vechtend om de moeilijk heden de baas te blijven. Spiegeling laat zien hoe door verschillende situaties, de schijnbaar tegengestelde belangen, vrouwen elkaar isoleren. Hoe moeilijk het is om elkaar te bereiken en te begrijpen. Hoe van een vrouw wordt verwacht dat zij de rol speelt, die haar van kindsaf aan is opgelegd, dat ze afwacht, dat ze haar leven ten dienste stelt van anderen, haar man, haar kinderen, haar chef, de omgeving, de maatschappij. Het laatste wat van haar verwacht wordt is dat ze daartegen in opstand komt, dat ze weigert nog langer te leven ten koste van zichzelf en andere de in een nationaal landschapspark wenselijk worden geacht om bepaalde problemen op te lossen en positieve ontwikkelingen te stimuleren. Rijk en gemeenten, alsmede particuliere organi saties dienen daarbij optimaal te worden betrokken. Een afzonderlijke wettelijke regeling wordt voor het tot stand brengen van nationale landschapspar ken voorshands niet nodig gevonden. Waar het vooral op aankomt is een goed gecoördineerde en 'geconcentreerde' toepassing van bestaande instrumenten. Wel moet er, zo nodig, beleidsmatige en financiële ruimte worden gecreëerd om specifieke 'extra' maatregelen te ne men, bijvoorbeeld in de sfeer van sanering van bedrijfsrecreatieve en ver keerstechnische elementen, verhoogd welstandstoezicht, versterking van het provinciaal apparaat, e.d. De commissie heeft berekend dat, wanneer een nationaal landschapspark in 20 jaar tot stand komt, er dan gemiddeld ongeveer 75,5 miljoen per jaar in zo'n gebied méér moet worden besteed dan thans het geval is. Dat zijn dan zowel éénmalige (investerings)kos- ten als continue (beheers)kosten. Daar van zal de rijksoverheid het grootste deel voor haar rekening moeten nemen, zo stelt de commissie. Weerklank Eerst na afloop van de PKB-procedu- re m.b.t. de structuurschema's open luchtrecreatie en natuur- en landschaps behoud komt vast te staan of het land- schapsparkenbeleid in algemene zin weerklank vindt en welke gebieden voor de status van nationaal landschapspark in aanmerking komen. Na genoemde PKB-procedure is het aan de provinciale besturen om te bepalen of aan bepaalde gebieden inderdaad de landschapspark- status wordt verleend. Zij moeten daar toe een voorstel indienen bij de minister van CRM, die vervolgens door middel van een 'instellingsbeschikking' formeel genoemde status verleent, uaarmee wordt te kennen gegeven dat het rijk de provincie (ook financieel) zal steunen bij de verdere uitwerking van het beleid. Van het eindadvies is een geïllustreer de populaire versie vervaardigd, die schriftelijk kan worden aangevraagd bij de afdeling voorlichting van het ministe rie van CRM. Datzelfde geldt voor een vouwblad, waarin het eindadvies zeer beknopt wordt samengevat. Wie een instrument bespeelt dat past in de bezetting van een symfonisch orkest krijgt binnenkort gelegenheid om een keer mee te spelen in het Helders Kamerorkest. Daartoe wordt zaterdag 7 juni in de N.H. kerk van Oosterend een open speeldag gehouden, die om 10.30 uur begint. De leiding berust bij dirigent J. Richard Heuckeroth van Hessen. Wie mee wil doen, moet zich uiterlijk 1 juni opgeven bij mevrouw J. Punselie, Tuintjesweg 6, 1783 AT Den Helder, telefoon (02230) 21880. De te spelen partijen worden dan toegezonden, uiter aard van niet al te moeilijke muziek werkjes. Het programma van de open speeldag in Oosterend ziet er als volgt uit: 10.30 uur: aanvang van de repetities in de N.H. kerk te Oosterend, voor luisteraars de gehele dag vrij toeganke lijk. Deze repetities worden onderbroken door een koffie/theepauze, een eenvou dige lunch en een eenvoudige warme hap. Voor de kosten, verbonden aan dit consumptieve gedeelte van het pro gramma wordt van de deelnemers 710,— gevraagd, over te maken op postrekening nr. 2069157 ten name van de penningmeester van het Helders Kamerorkest. 18.30 uur: slotrepetitie. Het ingestu deerde wordt dan aan het publiek gepresenteerd. Aanvullend zullen enke le muzieknummers door de vaste leden van het orkest worden uitgevoerd. Verwacht wordt, dat op dit tijdstip zoveel mogelijk luisteraars, die zoals reeds is vermeld, vrije toegang hebben, aanwezig zullen zijn. In de rondvraag van de vorige week donderdag gehouden vergadering van de commissie ruimtelijke ordening stel de de heer Koolhof een vraag over het bouwen van bloembollenschuren. Er is veel behoefte aan het bouwen van zo'n schuur. Volgens Koolhof zijn er onge veer veertig gegadigden. Het bestem mingsplan buitengebied biedt volgens Koolhof echter niet de mogelijkheden om een schuur die aan alle eisen voldoet te bouwen. Ambtenaar ruimtelijke ordening Le Roux meldde dat het college om de tafel heeft gezeten met een agrariër om de problemen te bespreken. Deze bleek toen echter geen informeel overleg te willen, maar de zaak politiek, via de raad te willen spelen. Nauta zei dat de mogelijkheden binnen het huidige be stemmingsplan bekeken moeten wor den. „Binnen dat plan is meer mogelijk dan de agrariërs veronderstellen", meld de hij. Met ingang van juni gaat het PEN op Texel over op een ander systeem bij het in rekening brengen van geleverde elektriciteit. De meteropnemer komt niet meer zes, doch slechts één keer per jaar bij de afnemers op bezoek. Die afnemers blijven wel elke twee maanden de nota ontvangen, maar het bedrag dat daarop is vermeld, is een zo nauwkeurig mogelijke schatting. De schatting wordt gebaseerd op het verbruik over de twaalf voorgaande maanden, gedeeld door zes. De meteropname één keer per jaar is bedoeld om het eventuele teveel of tekort te kunnen verrekenen. gebaseerd op het 'oude' gebruik. Ook bij verhuizen kunnen dus verschillen optreden. Bij vernuiziny wuiut net nieu we verbruik van de woning geschat vol gens een bepaalde formule voor de eerste twee maanden. Daarna vindt een meteropname plaats. De nieuwe manier is efficiënt. In het leveringsgebied van het PEN op het vasteland wordt een dergelijk systeem al geruime tijd toegepast. Van de twee meteropnemers die het PEN op Texel in dienst heeft, zal de heer A. Huizinga binnenkort wegens pensionering op stappen en niet worden vervangen. Meteropnemer P. Uitgeest blijft gewoon in dienst. Het nadeel van de verandering is dat critisch elektriciteitsgebruik er niet door wordt bevorderd. Tot dusver kon ie mand die zijn elektriciteitsgebruik wat wilde verminderen, het resultaat van zijn pogingen binnen twee maanden aflezen op de nota. Dat kan nu wel een jaar duren en dat is lang niet zo stimulerend. Verder is het wegblijven van de meteropnemer weer een stukje 'ontmenselijking' van onze steeds meer geautomatiseerde computermaatschap pij. Bij het PEN realiseert men zich dat wel maar bij het afwegen van een en ander hebben de economische drijfve ren een doorslaggevende rol gespeeld. Nauwkeurig De verbuiksschatting die voortaan wordt gedaan geschiedt op basis van de oruarlnn met het aebruik in het betref fende pand. De praktijk elders heeft inmiddels geleerd, dat men er dan niet ver naast zit. Het verschil met het werkelijke gebruik, zoals dat een keer per jaar wordt vastgesteld, zal dus niet erg groot zijn. Grotere veranderingen kunnen alleen optreden als in het betrokken huis plotseling veel elektrici teit vragende apparatuur in gebruik wordt genomen. Want de schatting is Op zaterdag 31 mei vindt in kerkcentrum Geesterhage in Castricurr t een ontmoetingsbijeenkomst plaats van verschillende Noordhollandse 3 muziekscholen. De organisatie van deze ontmoeting is in handen vang de Muziekschool Castricum, terwijl het geheel wordt gefinancierc 0 door de Stichting Gemeentelijk Cultuurfonds van de N.V. Bank vang Nederlandse Gemeenten. Aan dit evenement wordt ook door de M11- ziekschool Texel meegedaan. Het accent van deze dag ligt op het|)r samen musiceren in gewoonlijk spontaan samengestelde ensembles. Aan het evenement zullen in totaal 320 leerlingen deelnemen. Het aantal docenten van de diverse scholen be draagt 15. De ensembles zijn als volgt ingedeeld: a. Lichte muziek o.l.v. Jaap Keune en Nol Sicking. b. Symfonisch ensemble en koor (Compositie „Beestenspul") o.l.v. Hans Keuning. c. Gitaar/dwarsfluitensemble o.l.v. Rick Oomkes. Voorbeeld: als een veel stroom gebruikena gezin in een woning trekt, die tot dusver werd bewoond door een zuinig met stroom omspringende alleenstaande, dan zal daar te laag worden geschat en moet dus bij de jaarlijkse eindafrekening worden bijbe taald. Het omgekeerde is natuurlijk ook mogelijk. Wie meent dat als gevolg van dergelijke omstandigheden onaanvaard baar grote verschillen ontstaan, kan een seintje gebven aan het PEN waar de schatting dan zo snel mogelijk wordt aangepast. Fasen De verandering gaat niet voor alle gebruikers tegelijk in. Er wordt in fasen gewerkt, te beginnen in mei/juni. Na een jaar moet alles rond zijn. Wie wil weten of de nota die hij ontvangt is gebaseerd op een werkelijk gebruik of reeds op een schatting, kan dat zien aan de cijfers. De geschatte standen eindi gen altijd op nul. Van belang is tenslotte de jaarlijkse opname van het werkelijke gebruik niet wordt belemmerd of vertraagd. Wie niet thuis is, als de meteropnemer komt, vindt in de brievenbus een kaartje waarop de metercijfers zelf kunnen worden ingevuld en dat portvrij kan worden verstuurd. In de Heemskerckstraat in Oude schild vloog zondagnacht een auto uit de bocht die werd bestuurd door een Texelaar. Er ontstond wat schade aan struikgewas en aan een hekje. De auto werd vrijwel niet beschadigd. De bestuurder verklaarde een misrekening gemaakt te hebben bij het nemen van de bocht. Aan de navolgende personen en ondernemingen verleenden B. en W. in de afgelopen maand de daarbij om schreven bouwvergunning. De heer W. Snoek te Den Burg voor de bouw van een berging bij zijn woning Schilderend 47; de heer J. Eelman te Oudeschild voor de bouw van een emballagemagazijn bij het pand De Ruyterstraat 38; de heer J. Th. Boon te De Cocksdorp voor de bouw van een schuur met afdak bij het huis Vuur- torenweg 107; de heer F. T. Voskuil voor de uitbreiding van zijn woning Pontweg 118; de heer C. W. Hin te Oudeschild voor de bouw van een ligboxenstal aan de Ottersaat; de heer D. A. Zegel te Den Burg voor het maken van een luifel aan zijn winkel Parkstraat 28; gebr. Van Heerwaarden te De Cocksdorp voor de uitbreiding van een aardappelkiemloods aan de Polderweg; de heer J. Hemelrijk te Oudeschild voor de vergroting van zijn werkplaats Haven 18; de NV TESO voor het oprichten van een hekwerk op het veerhaventerrein; Stichting Vakantieverblijven te Amers foort voor de verbouwing van het hoofdgebouw Bosrandweg 395 bij De Koog; de heer A. W. Schwab uit Rhoon voor de uitbreiding van het woonhuis Naalrand 48 te Den Hoorn; de heer H. Jaspers te Den Burg voor de bouw van een woonhuis aan de Gasthuisstraat; de heer J. Bruin te Oudeschild voor de bouw van een volière bij zijn woning aan de Loodssingel; de heer R. Barendregt in Eierland voor de verandering van een voorgevel van Hoofdweg 69; de heer H van Duren te Den Burg voor de uitbrei ding van de garage-berging bij zijn woning Keesomlaan 38; de Stichting Bejaardenzorg in Den Burg voor de bouw van twee bejaardenwoningen aan de Warmoesstraat; de heer C. van Groenigen te Den Burg voor de uitbrei ding van het zomerhuis Zanddijk 88 in Eierland; de heer A. Schol te Oudeschild voor de bouw van een houten schuur bij de woning De Ruyterstraat 40 en M. Laan te Oosterend voor de uitbreiding van de bijkeuken van de woning Anker straat 1 Wie lang geleden boeken heeft ge leend bij de openbare bibliotheek en verzuimd heeft deze terug te brengen, heeft de komende week gelegenheid deze fout goed te maken zonder dat een boete in rekening wordt gebracht. Het komt vrij veel voor dat boeken niet tijdig worden teruggebracht, soms als gevolg van het feit dat ze een tijdje zoek zijn geweest. Vooral met studie boeken gebeurt het dat degenen die ze hebben geleend, naar het vasteland vertrekken en pas maanden later ont dekken dat zij verzuimd hebben de boeken terug te brengen. Uit schaamte en vrees voor boete wordt de fout dan veelal niet goedgemaakt. Met de bedoeling alsnog een flink aantal van dergelijke boeken boven water te krijgen biedt de bibliotheek de komende week een boetevrije inlevergelegenheid. Op de mensen wordt het beroep gedaan hun boekenkast op de eventuele aanwe zigheid van bibliotheekboeken te con troleren en ze terug te brengen. Wie dat gênant vindt, kan een kennis of huisge noot verzoeken voor het retourneren zorg te dragen. De boeken mogen eventueel ook buiten de openingstijden via de brievenbus in de bibliotheek worden gedeponeerd. d. Harmonie-orkest o.l.v. Piet Heer tjes. e. Accordeon-ensemble o.l.v. Jacques Wilms. f. Blokfluit-ensemble o.l.v. Ans Her mans. g. Koorzang o.l.v. Cees Brugmanrfc (piano Heieen Elling). Het programma van deze dag is: 9.30 uur: aankomst deelnemers en con sumptie. 10.00 uur: welkom en koorzang alle aan wezigen. 10.30 uur: werken in diverse groepen) kinderkoor (diverse ruimtes). 12.00 uur: lunch en consumptie. 13.00 uur: groot orkest en koor/diverse groepen (diverse ruimtes). 14.30 uur: pauze en consumptie voorbereiden slotmanifestatie. 15.15 uur: slotmanifestatie 1 16.30 uur: slotmanifestatie 2. Voor de eerste slotmanifestatie zijn de]:"0 ouders van de Texelse deelnemers;:, uitgenodigd. enj° c e n *G Vanaf vandaag (vrijdag) heeft Texel een officiële koopavond. Het Texelse koopavondgebeuren stelde tot nu toe nog niet zo erg veel voor. Veel winkels waren dicht en weinig mensen gingen 's avonds winkelen. Vanavond komt daar verandering in. Vanavond is er voor het eerst een algemene koopavond en dat betekent dat het leeuwendeel van de winkels in Den Burg geopend zal zijn. Het officieel worden van de koopavond is het gevolg van een beslissing van de Winkeliersvereni ging. De belangrijkste overweging voor het nemen van deze beslissing is een servicevergroting aan het publiek. Met name voor mensen die overdag werken is het prettig als ze 's avonds nog even een winkel binnen kunnen lopen. De Texelse koopavond zal het hele jaar door worden gehouden en is dus geens zins een seizoenaangelegenheid. De officiële koopavond waaraan tot nu toe door sommige winkeliers werd meegedaan mocht alleen maar gehouden worden als de avonduren pasten binnen het totaal aantal uren dat de winkel open mag zijn. De slechte vloer van de sporthal en het steekspel met de firma Bolidt is één van de zaken die iedere vergadering van de Welzijnsstichting terugkomt. De fir ma Bolidt heeft nu een offerte gedaan om boven de huidige vloer een nieuws te leggen. De garantiebepalingen in deze offerte zijn echter ongunstig. Blijkt de vloer over vijf jaar toch niet goed tl zijn, dan is nog maar een heel klein deal van de garantie geldig. Administrateur van de Welzijnsstich ting Oskam meldde dat het wachten is op rapporten van de Nederlandse Sport Federatie. Wel had de NSF al laten weten sceptisch te staan tegenover de door Bolidt aangedragen oplossing. De federatie noemde het een experiment en de bij de Welzijnsstichting voelt men op dit moment bitter weinig voor experi menten na de eerder opgedane ervarin gen. Een gesprek tussen Bolidt en de NSF zou mogelijk een oplossing kunnen brengen. In de gemeente Moordrecht blijkt met ook matige ervaringen te hebben met het aanbrengen van een extra toplaag. Een persoon met een windbuks werd eerste pinksterdag aangetroffen in de Eierlandse duinen. Omdat de politie een serk vermoeden had dat de uit Alk maar afkomstige bezoeker van di natuurgebied weinig schoons in de zin n had werd proces verbaal opgemaakt. De buks werd in beslag genomen.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 6