Naar Vlieland varen enkele reacties Open speeldag H.K.O Negen eerste premies Texelse dwerggeiten Vertegenwoordigers van Texel in Werkgroep Oliebestrijding Schennis eerbaarheid Aanrijding Ruit vernield Gevonden voorwerpen Jeugdige bromfietser Bedrijfsongeval Tennis Mededelingen van B. en W. PAGINA 2 TEXELSf COURANT DINSDAG 10 JUNI 1980 De oude postvlet tussen Texel en Vlieland komt op de Vliehors aan. Van links naar rechts G. van der Kooy, schipper J. Buijs en de wogen van Tjeerd Cupido. Tjeerd wilde niet op de foto en is achter het wieI van de wagen weggedoken. De man in het midden is een passagier. De oproep die in één van de vorige kranten verscheen om gegevens aan te leveren over de vroegere veerverbinding met Vlieland heeft enkele leuke reacties opgeleverd. De heer K. van der Kooy meldde dat zijn vader vroeger met een eenvoudige zeilvlet de postverbinding met Vlieland onderhield. Hij deed dit tot 1926. Het was maar een klein bootje dat het zwaar te verduren had als de elementen niet mee wilden werken. Desondanks voer het scheepje 365 dagen per jaar. Was er geen wind om te zeilen dan moest er geroeid worden. Als het bootje aankwam kwam vanuit het posthuis op Vlieland Tjeerd Siebe en later Jan Cupido om de post op te halen. Ze kwamen per paard als er geen passagiers met de boot mee waren gegaan. De hoeveelheid post was vaak zo klein dat het gewoon in een pakje in de binnenzak vervoerd kon worden. Waren er echter passagiers dan kwa men de Vlielanders met paard en wagen over de Vliehors en werd de reiziger keurig naar het dorp gebracht. Was het weer zo slecht dat het zeilvletje in de storm en de stroom ten onder zou gaan dan werd met een klein bottertje geva ren. Van de heer Van der Kooy kreeg de redactie ook de oude foto die bij dit artikel staat afgedrukt. Overigens is de postverbinding waar over de heer Van der Kooy weet te vertellen al een erg oude verbinding. In ,,'t Lant van Texsel" van J. A. van der Vlis staat erover te lezen: „De postweg liep in 1677 van Amsterdam over Buik sloot, Purmerend, Oosthuizen (afgeven voor Monnickendam en Edam), Aven- horn (afgeven voor Hoorn, Enkhuizen en Medemblik), Zijdewind, Schagen en De Zijpe naar Den Helder. Van Den Helder werd overgevaren naar Texel, waar het 'comptoir' in Oudeschild zorg de voor de distributie van de brieven over de schepen. Een postiljon te paard nam de post voor Vlieland mee op de rit over de Hogeberg en via Den Burg en De Koog langs de binnenkant van de duinen naar het gemeenlandshuis in Eierland. Daar was gelegenheid om te overnachten en tevens een stal voor de paarden. Van het gemeenlandshuis, ook wel Eierlandsche Huis genoemd, ging de post met een vlet naar West Vlieland. Toen het dorp in het begin van de 18e eeuw wegspoelde kwam de post wat verderop, nabij het Mallegomse pad aan de wal. Verderop meldt Van der Vlis: „Toen het rijk Eierland in 1835 verkocht aan een onderneming die De Kwelder en het Buitenveld zou droogleggen, werd daar bij de voorwaarde gesteld dat in plaats van de oude postrit aan de voet van de Texelse duinen, een postweg aangelegd moest worden. Het is de lange kaars rechte weg die ook nu nog als Postweg bekend staat. Tot in de jaren twintig van onze eeuw is de post voor Vlieland langs deze weg vervoerd. Oudere Texelaars zullen zich nog herinneren dat schipper Buis van De Cocksdorp over het Eier- landse Gat bij laag water naar de Vlie hors voer, waar een karretje met paard stond te wachten. De kar reed langs, of over de hors naar het posthuis van Cupido die de postzak dan naar het dorpje Oost Vlieland bracht". TESO We laten Van der Kooy en Van der Vlis met de postverbinding alleen en gaan verder met twee andere reacties die de oproep in de krant teweeg bracht. Reacties uit een latere tijd toen de verbinding met Vlieland al lang gemotoriseerd geschiedde. De heer B. Baas uit Haarlem schrijft: „Daar ik van mijn vakanties steeds verslagen maak kan ik u mededelen dat ook wij indertijd met een boot van de TESO een dergelij- tocht hebben gemaakt. Wij waren vroe ger, toen de kinderen klein waren, veel op Texel en ook de laatste jaren komen wij er steeds weer terug. Wij waren indertijd in pension bij de familie Knol in de Dorpsstraat in De Koog en maakten van hier een trip naar Vlieland. Eerst met de bus naar De Cocksdorp en dan met de boot naar Vlieland. Het verhaal in uw krant van 23 mei van Mary M. komt overeen met onze ervaringen, doch op Vlieland werden wij van de aldaar geïmproviseerde aanlegsteiger afge haald. En hoe? In mijn verslag van 15 augustus 1959 heb ik vermeld: „Op Vlieland aangekomen stond de bus klaar op het strand. Bus is echter wel een beetje groot woord, want het was niet meer dan een omgebouwde legerwa gen, aan de buitenkant met board bekleed, van binnen een paar banken, natuurlijk open, en instappen moest met een laddertje. En dan maar rijden over de uitgestrekte zandvlakte naar het begin van de bewoonde wereld. Daar gearriveerd stond een echte bus die ons naar het dorp reed. De busonderneming 8 juni werd de eerste Noordhollandse dwerggeitenshow gehouden in de markthal te Purmerend. Door 31 deel nemers werden 124 dwerggeitjes en bokjes ingezonden. Voor de Texelse inzenders waren 9 eerste premies weg gelegd. Boklammeren: 1B Willem 7 van Tyes- lemore, eig. Voskuil. Geitlammeren: 1A Jacaranda 2 van Tyeslemore, eig. Voskuil; 1B Bambi van de Posthoorn, eig. De Ridder; IE Jolien van de Posthoorn, eig. De Ridder; 1B Silvia 2 van de Posthoorn, eig. De Ridder. Jeugdgeitjes: 1A Zirta van Tyesle more, eig. Voskuil; 1C Miranda 2 van Tyeslemore, eig. Heetveld. Jonge geitjes: 1B Amarilla 28, eig. Voskuil. Oudere geiten: 1A Tirza van Tyesle more, eig. Voskuil. Kampioen bij de jeugdgeitjes werd Zirta van Tyeslemore. Reservekampioen bij de oudere geitjes werd Tirza van Tyeslemore. Reservekampioen bij de geitlammeren werd Jacaranda 2 van Tyeslemore, deze titel behaalde zij even eens op de zaterdag 7 juni in Dronten gehouden tentoonstelling. Donderdag 12 juni Den Hoorn. Revuegroep „Op de bonne fooi" speelt een 'try out' van zijn programma in „De Waldhoorn"; 21.00 uur. VASTE DATA Iedere eerste donderdag van de maand wordt in het zaaltje bij „Starkenburgh" (Thijsselaan 40) welzijnsoverleg gehou den' Aanvang 16.30 uur. NVSH-informatiecentrum, -middelen- depót en -bibliotheek in het Groene Kruïsgebouw aan de Witte Kruislaan zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur geopend en telefonisch bereikbaar onder nummer 3241Contactpersoon mevrouw Blanken, Tjakkerstraat 35, Den Burg. Elke maandagavond wordt door Slam" bridge gespeeld in „De Raads kelder", aanvang 20.00 uur. Elke donderdag bestaat in de hal van de Luberti-school gelegenheid om boe ken te ruilen in de bibliotheek aldaar. Van 15.15-15.45 uur voor de jeugd en van 15.45 tot 16.30 uur voor ouderen. Het bejaardenkoor repeteert iedere woensdagmiddag om 14.45 uur in De Hollebol. Nieuwe leden zijn welkom. Iedere woensdag wordt in gebouw De Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij onder meer biljarten, sjoelen en kaar ten. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in de Oude ULO: maandags, dinsdag, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donder dags van 18.30 - 19.30 uur. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur en 12.00 tot 13.30 uur (jeugduitleen), dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00 uur. was de VEB (Vlielands Eigen Busonder neming). Ook wij zagen op onze heen reis nog robben op de zandplaten liggen. Deze tocht en vooral de rit in de legertruck is ons steeds bijgebleven". Tot zover het relaas van de heer B. Baas. Dagtochtje Nog een andere schrijver, de Texelaar A. C. Bakker heeft wat herinneringen aan een Vlieland-reis. Hij schrijft: ,,Op 30 juni 1951 maakte ik een dagtochtje op de in de krant beschreven manier Alleen konden de passagiers na aan komst op de hors met een open autootje naar het Posthuis (dat toen juist tot kamphuis werd verbouwd). Een paar- dentractie was er dus toen niet". Bakker meldt dat de postboot met Vlieland om bezuinigingsredenen werd opgeheven. Ook hij noemt de naam Cupido voor het transport over de Vliehors. ,,Voor de totale transportkosten was slechts 4.500 gulden uitgetrokken. Met mooi weer voer de postvlet, anders per botter. De postdienst dateert uit 1668", schrijft hij tenslotte. Vrijdagavond werd in het zwembad een 24-jarige Liwoner uit Bad Kreuz- nach (Duitsland) aangehouden wegens schennis van de eerbaarheid De man bleek zich schuldig te hebben gemaakt aan onzedelijke betasting van zwemmende meisjes. Twee Amsterdammers kwamen vrij dagavond hardhandig met elkaar in contact toen één bestuurder achteruit reed en daarbij niet op de auto van de andere lette. Bij het aanrijdinkje dat plaatsvond op een parkeerterrein bij de Nikadel in De Koog werden beide auto's licht beschadigd. Een grote winkelruit van een handel in huishoudelijke apparatuur werd in de nacht van vrijdag op zaterdag in de Weverstraat in Den Burg vernield. Toen de politie ter plaatse arriveerde bleek de dader zich in een nabijgelegen café te bevinden. De dader was afkom stig uit een psychiatrische inrichting in Castricum. In overleg met de leiding zal de ontstane schade vergoed worden. Een technische werkgroep gaat ver dere plannen opstellen voor de bestrij ding van olie op de stranden in Noord holland. Dis is besloten in overleg met instanties die hier rechtstreeks bij be trokken zijn. De werkgroep heeft een dubbele taak: het ombouwen van het bestaande provinciale noodplan tot provinciaal bestrijdingsplan; het opstellen van een model van een gemeentelijk plan dat met het pro vinciale plan samenhangt. Een door de Minister van Verkeer en Waterstaat ingestelde nationale werk groep „Grote olieverontreiniging van de kust" heeft eind vorig jaar een interim rapport uitgebracht over de coördinatie regeling bestrijding kustvervuiling door olie. Daarin worden drie organisatie niveaus onderscheiden: plaatselijk, re gionaal en landelijk. De provinciale werkgroep gaat nu deze organisatiestructuur op regionaal (in Noordholland opgevat als provin ciaal) en plaatselijk niveau verder gestal te geven. Daarbij zal vanzelfsprekend gebruik worden gemaakt van de ervarin gen die zijn opgedaan bij de oefening Olstran en van de kennis die sommige gmeenten al in bestrijdingsplannen heb ben neergelegd. De werkgroep zal bestaan uit verte genwoordigers van: de gemeenten Texel, Schoorl en Zandvoort namens de kustgemeen- ten; Rijkswaterstaat (directie Noordhol land en directie Noordzee); de Bescherming Bevolking; Noordhollands Noorderkwartier; provinciale waterstaat en provinciale griffie. Voorzitterschap en secretariaat berus ten bij provinciale waterstaat. Iedere maandagavond om 20.00 uur wordt in gebouw De Schakel (Binnen burg) bijeenkomst gehouden van het Texels Vrouwenhuis. Elke maandagavond klaverjassen in hotel De Zwaan in Den Burg. De Speel-o-theek in het Groene Kruis gebouw te Den Burg is geopend: woensdags van 13.30-15.30 uur en vrijdags van 15.00 tot 17.00 uur. Elke woensdag van 14.00-17.00 uur wordt in „De Schakel" een kinder middag gehouden door medewerkers van de Stichting Open Jeugdwerk en het Mensen zonder werk-projekt. Elke dinsdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymna stiek gegeven. zwemtas inh. rode zwembroek, blauwe badhanddoek, blauwe badmuts; sleutel bos met 6 sleutels; dameshorloge; gou den ring met rode steen; gouden trouw ring „Corrie 3-8-47" (is gebroken); bruine leren portefeuille inh. giropas, rijbewijs, paspoort, CJP paspoort, bloedgroepkaart, ziekenhuispasjes; bruine portemonnee inh. 765, blauw giromapje met 2 cheques rijbewijs, foto's en 725, leesbril met donker montuur (dubbele glazen); groen stof fen jasje met blauwe wol omgehaakt, doublé dameshorloge; leefnet; Honda autosleutel; zilveren broche, bloemmo tief; witte damesbril; personalsausweiss t.n.v. Novak; zwarte leren portemonnee inh. Europas, pasfoto's, 7120,—; zilve ren armbandje met blauw/groene balie tjes (antiek); zwarte portemonnee inh DM 140, rijbewijs, paspoort, kaart; leesbril, vleeskleurig montuur; plastic zak met grijs broekpak; 2 betaalcheques Rabopas; gouden camay; bruine zijden sjaal, afbeelding kangeroes; zwar te knipportemonnee inh. 750, betaal- pas DM 350, Pall Mall jack; hondenriem met halsband; gouden sla venarmband; donkergroene leren por temonnee inh. 780, witte laktas inh kentekenbewijs rijbewijs t.n.v. J. J Horn; donkerbruin vierkante portemon nee inh. 7300, Amerikaans rijbewijs t.n.v. M. Pekerow; zwarte leren porte monnee inh. 73,05 met naam G. Ver heggen; geslepen bril, bruin montuur, licht getinte glazen; zonnebril met blauw montuur; wandelstok; portefeuille inh 720,— pasfoto's, inscriptie J.R.d.V. Een veertienjarige bromfietser, die zonder helm en zonder verzekering aan het rijden was, werd zondag aangehou den door de politie. Zijn bromfiets werd uit het verkeer genomen. Hetzelfde lot onderging de brommer van een Texe laar die op de Oosterenderweg reed. Tegen de laatste werd proces verbaal opgemaakt. Door een ongeval in het dok in Oudeschild moest vrijdagochtend de heer R. J. uit Den Burg naar het ziekenhuis worden gebracht. Tijdens het binnenvaren van een kotter was vergeten een zwendel van een katrol af te halen. De kotter voer tegen de rem- kabel en R J. kreeg de zwendel tegen zijn hoofd. Door de arbeidsinspectie wordt een onderzoek ingesteld. Kampioen jeugdgeit Zirta van Tyeslemore. Het team bestaande uit de dames Postma, Boere, Daalder en Schermer heeft de huisvrouwen-competitie de promotiewedstrijd tegen Middenmeer gewonnen met 5—3 en promoveert naar de tweede klasse. Een uitstekend resul taat, vooral wanneer men bedenkt dat de vereniging Deuce dit jaar is toegetre den tot de KNLTB. Terwijl zaterdag in Den Burg grote groepen jazz-musici voor het nodige vertier zorgden, ging het er in Ooster end ook muzikaal toe. Daar repeteerde namelijk de gehele dag het Helders Kamerorkest onder leiding van dirigent J. Richard Heuckeroth van Hessen in de N.H. Kerk. Aan deze dag kon worden deelgenomen door een ieder, die een symphonisch instrument be speelde en zich daarvoor had opgege ven. Van deze mogelijkheid werd niet zo heel veel gebruik gemaakt, maar toch waren er onder de muzikanten nog wel een aantal Texelaars te vinden. De spelers repeteerden hun stukken van 's morgens half elf tot 's middags half vijf, met alleen een kleine lunch pauze tussendoor, 's Avonds werd om 18.30 uur een slotrepetitie gehou den. Dat was te beschouwen als een uitvoering van het zaterdag ingestu deerde werk. Hoewel er bij deze slot repetitie relatief weinig luisteraars waren, was het de hele dag een komen en een gaan van belangstellende mu ziekliefhebbers geweest. De deuren van de kerk stonden namelijk de gehele dag open voor het publiek. Het H.K.O. is zeer zeker van plan nogmaals zo'n uitje te organiseren, temeer daar alle medewerkenden zich kostelijk hebben vermaakt. Vrijstelling wegens broederdienst Dit jaar zijn de jongens geboren irlfev 1963 ingeschreven voor de militair! dienstplicht. Hierover hebben zij on oo langs allemaal een persoonlijke medede ling ontvangen. Aanvragen om uitstel a oo vrijstelling van dienst kunnen als rege ;t I pas in behandeling worden genomei wanneer men een waarschuwingsop roep om in werkelijke militaire dienst ti komen heeft ontvangen. Hierop is ech ter één belangrijke uitzondering, name lijk de aanvraag om vrijstelling wegen broederdienst. Deze moet zo spoedij mogelijk na ontvangst van de medede ling tot inschrijving ingediend wordal op de gemeentesecretarie. Hiervan door een aantal personen al gebruil gemaakt. Misschien zijn er echter noj meer, vandaar een herinnering via dez rubriek. Het is namelijk al een paar kee voorgekomen dat iemand voor nief naar de dienstplichtkeuring was ga weest. Bij twijfel of vragen kan men zid in verbinding stellen met de afdelini militaire zaken, kamer 209, gemeente huis.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2