Geen behoefte aan Waddenzeewet Appartementen voor gehandicapten in De Koog Stukje voor stukje..... KRUISWOORDPUZZEL G.S. Noordholland: Beauty Case in Vrouwenhuis Rijden na ontzegging 200JAAR HAVEN OEDESCHILD Raadsvergadering i. iijiiii"i li «tm PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 10 JUNI 1980 Verticaal: 1de verwijdering tussen twee Horizontaal: 1. land in Europa 7. gedenknaald 13. tovergodin 14. lokspijs 15. mondijzer 16. onsamenhangend 17. heilige (afk.) 18. droogvallende plaats bij eb 19. groot water 20. Frans lidwoord 22. projectieplaatje 24. hemellichaam 26. bijbelse naam 29. ruzie 31plaats aan de Oostzee 33. van node 35. kledingstuk 36.aanvang 37. de dato (afk.) 38. vruchtennat 40. alamede 41. laatst genoemde (afk.) 42. aanwezig 43. stofmaat 45. praatvogel 46. vreemde munt 48. van het lopende jaar (Lat. afk.) 50. eenvoudig 52. boom 54. dans 56. huisdier 57. borstharnas 59. braakbaar 60. lokspijs 61stapel 63. raden (afk.) 65. vrouwelijke titel (afk.) 66. kledingstuk I 67. ambtshalve (Lat. afk.) 68. kraan 170. bijwoord 72. snavel 173. nieuw (in samenstellingen) '74. militaire rang 175. de voet met kracht neerstoten punten 2. visgerei 3. lidwoord 4. advies 5. communicatiemiddel 6. spil 7. rivier in Rusland 8. rund 9. voedsel 10. ter herinnering (afk.) 11goeierd 12. wapen 21. rustplaats 23. persbureau (afk.) 24. lust 25. keg 27. bieding 28. plant 30. draak 31elasticiteit 32. kreet 34. beeld aan een drogisterij 36. zuivelproduct 39. voor 40. gewicht 43. grassoort 44. paleis bij Apeldoorn 45. verlaagde toon 47. voordeel 48. Friese jongensnaam 49. getekende mop 51mandje 52. bijwoord 53. vochtig 55. maand 57. stukje karton 58. soort garen 60. godheid 62. één der Nederl. Antillen 64. naar aanleiding van (afk.) 67. herkauwer 69. per expresse (afk.) 71pers. vnw. 72. vervoersbedrijf (afk.) 73. normaalpeil (afk.) geklapt kan worden zodat ook de, zich altijd op wat lager niveau dan de gemiddelde volwassene bevindende rol stoelgebruiker, er makkelijk gebruik van kan maken. Het zijn hier en daar vaak kleine voorzieningen die echter het plezier dat de gehandicapte in zijn vakantie beleeft mede bepalen. Boven de drie bijzondere appartementen zijn nog drie 'gewone' appartementen, waarvoor men een trap moet beklim men. Ook hier is een huistelefoon aanwezig, zodat ze bijzonder geschikt zijn voor bejaarden die goed ter been zijn, maar toch graag de mogelijkheid hebben hulp te kunnen vragen. Overigens is de bouw van het appar tementengebouw aan de Kamperfoelie- weg in De Koog niet van een leien dakje gegaan. Met name waar het het ver krijgen van bouwvergunningen betreft waren er de nodige moeilijkheden. Het betrof vooral het parkeerterrein waar het gemeentebestuur bezwaar tegen maak te. ,,lk kan echter geen voorzieningen voor gehandicapten neerzetten, waar geen auto's kunnen komen", zegt Van Hoorn. Maandag 16 juni treedt om 21.00 uur de cabaretroep Beauty Case op in 't Asiel. De groep bestaat uit 5 vrouwen, allen studentes aan de muziekpedago- gische academie in Alkmaar. Beauty Case is reeds vele malen in den lande opgetreden, steeds met groot succes. wierschuur met vrijwilligers gewerkt. Maar wie er zin in heeft mag ook op andere dagen en uren aan de slag. Extra hulp is welkom en noodzakelijk omdat er nog veel werk ligt te wachten. Als u iets moois in uw bezit heeft dat de moeite waard is tentoongesteld te worden, dan kunt u contact opnemen met Jaap Bakker, telefoon (02220) 3918. Een Texelaar werd vrijdag aangehou den omdat hij een personenauto bestuurde, terwijl hem eerder een ont zegging van de rijbevoegdheid was op gelegd. IMa het afnemen van de bloed proef werd proces verbaal opgemaakt. De auto waarin hij reed, werd meege nomen voor technisch onderzoek. In de nacht van vrijdag op zaterdag kreeg een 25-jarige Texelaar een rijver bod opgelegd. Een blaasproef wees uit dat hij alcohol had gebruikt. Ook in de nacht van zaterdag op zondag kreeg een Texelaar een rijverbod opgelegd. Gedurende acht uur mocht hij van de politie geen auto besturen. Een bunker op het terrein van het Amphibisch Oefencentrum de Mok viel zaterdagavond ten prooi aan vlammen. Er werd groot alarm gegeven omdat aanvankelijk werd gedacht dat het hier een munitiebunker betrof. De bunker was echter leeg en de brand werd door de brandweer snel be dwongen. Ook op het personeel van De Mok maakte de brand weinig indruk, 't Lijkt meer een barbecueden een brand, zei iemand schouderophalend. Dinsdag 17 juni om 19.30 uur verga dert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt. 1. Notulen van de vergadering van 13 mei 1980. 2. a. Ingekomen stukken b. Mededelingen c. Beantwoording raadsvragen. 3. Verzoek om medewerking ex artikel 72 van de lager onderwijswet 1920 ten behoeve van de aanschaf van leermid delen voor de Sint Jozefschool 4. Besluit geen medewerking te verle nen aan een verzoek ex artikel 50 van de kleuteronderwijswet ten behoeve van aanschaf van een grammofoon voor de kleuterschool ,,De Krekeltjes" te Den Hoorn. 5. Nadere vaststelling gemeentelijke vergoeding van de exploitatiekosten voor het jaar 1979 ten behoeve van de bijzondere kleuterscholen. 6. Subsidie emancipatie-activiteiten. 7. Voortzetting mensen-zonder-werk- project. 8. Breedte van wegen achter het Deltadijk. 9. Nemen voorbereidingsbesluiten voor: a. een gedeelte van De Waal (uitbrei ding consistoriekamer N.H. kerk); b. een gedeelte van Zuid-Eierland (bouwplan K. F. Grootjes). 10. Aankoop gronden met bedrijfsop- stallen aan de Mokweg van de heer A. S. Lap. 11. Verkoop grond aan de Keesom- laan aan de N V. Boekhoudcentrale. 12. Verkoop perceel bouwterrein Oes terstraat 10 aan de heer A. Schaap. 13. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1978. 14. Wijziging van de begroting 1979 van de dienst gemeentewerken. 15. Wijziging van de begroting 1979 van de sociale dienst. 16. Wijziging van de begroting van het grondbedrijf. 17. Wijziging van de begroting 1979 van het sociaal werkverband De Bolder. 18. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1979. 19. Wijziging van de begroting 1980 van de dienst gemeentewerken. 20. Wijziging van de begroting 1980 van de sociale dienst. 21. Wijziging van de begroting 1980 van het grondbedrijf. 22. Wijziging van de begroting 1980 van het sociaal werkverband De Bolder. 23. Wijziging van de gemeentebgro- ting voor 1980. Opening Voor de opening van de feesten rond 200 jaar haven Oudeschild worden alle oud-Oudeschilders van 60 jaar en ouder uitgenodigd. De opening vindt 31 juli om tien uur plaats. Er wordt een gevarieerd programma aangeboden en ook is er een koud buffet. Voor dit laatste wordt een vergoeding gevraagd van tien gulden per persoon. Tot 12 juni kan men zich voor het bijwonen van de opening aanmelden bij M. Westdorp- Slegh, telefoon (02220) 3208. De oude ren uit Oudeschild krijgen persoonlijk een uitnodiging. Waterwedstrijden Donderdag 31 juli worden 's middags spectaculaire waterspelen gehouden in de haven van Oudeschild. Iedere deel nemer moet een eigen vaartuig bouwen, dat op spierkracht voortbewogen wordt. Met dit vaartuig moet men dan een bepaalde afstand afleggen. Be staande vaartuigen zoals surfplanken, catamarans of boten zijn verboden. Voor deze wedstrijden zijn prachtige prijzen voor originaliteit en snelheid. Men kan zich opgeven bij R. Verduyn, telefoon (02220)4317. Stickers Er worden op verschillende plaatsen in Oudeschild stickers verkocht, maar nu ook bij pompstation Kaczor en Mantje schoenen in Den Burg. Dennengroen Op drie plaatsen in het dorp wordt dennegroen gestort door Staatsbosbe heer en wel bij de drie grote erepoorten bij de invalswegen van het dorp. Het groen is bedoeld voor allerlei versierin gen maar is vooral bestemd voor de kleinere erepoorten. Een week van tevoren zal het aanwezig zijn. Embleem Wilt u het embleem zoals het vignet T.C. 200 jaar haven in een groot formaat van 1 bij 1 meter, dan kunt u dit afhalen bij Pieter Jan Visman in de De Ruyter- straat. Ze kosten /1,50. Historische optocht Aan de historische optocht mag iedereen meedoen. Zowel kinderen als volwassenen. Zij kunnen thema's uit beelden die betrekking hebben op de historie van Oudeschild of de haven. Maritiem museum 's Zaterdags wordt er van 8.00 tot 12.00 uur in en om de pakhuizen en Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben geen behoefte aan een Waddenzeewet ook niet zoals voorgesteld werd door de kamer leden Duinker, Kosto en Rienks. Dat schrijft het college naar de „Bij zondere Commissie voor de Nota over de hoofdlijnen van de ontwik keling van de Waddenzee van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal". _L Do appartementen zijn helemaal ingericht voor gehandicapten. Dat betekent: ruimte onder het aanrecht voor de rolstoel, kranen en keukenkastjes die makkelijk te openen zijn en een telefoon, waarmee men dag en nacht om hulp kan verzoeken. Aan de Kamperfoelieweg in De Koog zijn een drietal appartementen gereed gekomen die geheel zijn ingericht en ingedeeld om gehandi capten er een zo prettig mogelijke vakantie te laten hebben. De heer Th. van Hoorn, de eigenaar van het nieuwe complex, vertelt dat gehandicapten al regelmatig bij hem vakantie kwamen houden in de appartementen op de begane grond, maar dat hij merkte dat deze gewone appartementen niet helemaal voldeden. In goed overleg met de architect werd daarop een ontwerp gemaakt dat veel belangrijke onderdelen bevat. Allereerst liggen de appartementen volkomen gelijkvloers, en zijn met het oog op rolstoelgebruikers de deuren en doorgangen wijd gehouden. Ook met het oog op mensen die van een rolstoel afhankelijk zijn, zijn er in de apparte menten geen aanrechtkastjes aanwezig. De ruimte onder het aanrecht is open zodat men daar met de rolstoel kan manoeuvreren. De koelkast is op een podium gezet zodat de gehandicapte er makkelijk bij kan. Alle appartementen zijn voorzien van een telefoon die aansluiting heeft met het kantoor, de woonkamer en de slaapkamer van de familie Van Hoorn. Wanneer er dus behoefte aan hulp is, is de eigenaar van de appartementen onmiddellijk bereik baar. Ook in de badkamer zijn vele voorzieningen getroffen. Een toilet met handige uitklapbare steunen en een douche waar men zittend gebruik van kan maken zijn twee van die zaken. Vernuftig is de spiegel die naar voren Zoals bekend dienden genoemde Tweede Kamer-leden een initiatief wetsontwerp in om de Waddenzee als natuurgebied te beschermen. Tijdens de bijeenkomst van de provinciale staten commissie Bestuurlijke Organisatie ble ken de meningen over de zin van zo'n wet verdeeld. De voorstanders ervan zagen in een wet een mogelijkheid om het te voeren beleid te coördineren en de rechtsgevolgen van een Planologi sche Kernbeslissing te regelen. Wel vonden deze 'voorstanders' toch nog enkele bezwaren aan zo'n regeling kle ven zoals gevaren van centralisatie, ontkrachting van provinciale verorde ningen en precedentwerking naar ande re natuurgebieden. De tegenstanders tijdens die com missievergadering zien in een wettelijke regeling alleen maar nadelen en het college deelt die gedachte. ,,De voorgenomen provinciale en ge meentelijke indeling wordt immers via een dergelijke wettelijke regeling weer ten dele ontkracht", schrijven gedepu teerde staten. Na de provinciale indeling zullen belangrijke planologische be voegdheden met betrekking tot het Waddenzeegebied juist bij de provincie als streekplanwetgever komen te liggen. En het is juist de provincie die de streekplangebieden waarin de kustge- meenten liggen op elkaar kan afstem men en via dat kanaal de Waddenzee duidelijk kan beïnvloeden. Milieuzaken Ook heeft de provincie belangrijke taken en bevoegdheden ten aanzien van milieuzaken. Zo kan zij allerlei zaken regelen als het betreden van platen, het bevaren van kleine geulen, het invoeren van maximumsnelheid voor vaartuigen en het regelen van sportvliegen. Daarbij wijst het college nog eens op de nodige overlegstructuren die voor het beleid van dit gebied al zijn of worden inge steld, zoals het Coördinatiecollege Wad denzeegebied. Het vraagt zich dan ook af welke verdergaande garanties die Waddenzeewet nog kan bieden op het gebied van coördinatie en/of natuurbe scherming. Dat alles kan geregeld wor den vanuit de voorgenomen provinciale en gemeentelijke indeling. Langs de Nieuwlanderweg in polder Waal en Burg stond sinds de oorlog deze bunker. Eón van de vele grimmige stijfjes in het Texelse landschap die aan een lang vervlogen djd doen den ken. Het bouwwerk, desb/ds opgetrokken om bestand te zijn tegen kogels, granaten, bommen en ander oorlogstuig, wordt nu gesloopt Stulfje voor stukje, steentje voor steentje beukt een zware stalen kogel delen van de bunker af. Een karwei dat behoorlijk wat djd kost. Nog even en er zal niets meer zijn dat er aan herinnerd dat op deze plek een overblijfsel lif een afschu welijke tijd stond. Eens zal dat voor heel Texel gelden.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 6