Lof en geschenken voor directeur „De Bolder" Texels popfestival in Wezentuin Onkruidproefveld.... Op de honnefooi greep zeer hoog B en W komen met tussenoplossing voor LOM-vervoer Geslaagd Ondeugdelijke auto Bezoek akkerbouw- proefboerderij f9 DINSDAG 17 JUNI 1980 9lfc— TEXELSE COURANT PAGINA 5 WWW» ONKRUID PROEFVELD DC WAAL" B an W hebban da gemeenteraad voorgesteld het beschermd vervoer van LOM-Mnderen als volgt te rege len: de kinderen maken gebruik van de gewone cfienstbus, die vanaf Den Burg naar de veerhaven rijdt, maar krijgen een begeleiderister) mee die de kinderen tot en met Den Helder vergezelt. Op de veerhaven van Den Hekier stappen de kinderen in de bus van de fa. Kaptein, die het vervoer naar de Kompasschool in Den Helder verder verzorgt. Deze regeling wijkt aanzienlijk af van het beschermde vervoer waarom enkele ouders hebben gevraagd. Bij een onlangs in het raadhuis gehouden gesprek is gebleken dat niet alle ouders prijs stellen op beschermd vervoer; voor hpt college is dat de reden om met de genoemde tussenoplossing te komen, ook in verband met het feit dat nog niet precies bekend is hoeveel leer lingen met ingang van het nieuwe schooljaar naar de Kompasschool zullen gaan. De ouders die het verzoek in maart j.l. hebben ingediend zijn met de nu voorgestelde regeling niet tevreden. Zij hebben de raad en het college erop gewezen dat het merendeel van de kinderen die straks naar de Kompas school gaan, afkomstig is uit de buiten dorpen en het buitengebied en voor hen wordt de reis naar Den Helder er door de nu voorgestelde regeling maar weinig aantrekkelijker door. Bovendien is nooit om een begeleider of begeleid ster gevraagd; het wordt veel belang rijker gevonden dat de kinderen in de buurt van hun woning in een busje kunnen stappen dat zonder onderbre kingen doorrijdt naar Den Helder. Vol gens de verzoekers wordt een dergelijk systeem in meerdere vergelijkbare si tuaties elders in het land toegepast. Bij het Ministerie van Onderwijs hebben zij vernomen dat een dergelijke regeling gebruikelijk is; de kosten die de ge meente erdoor heeft worden voor 80% van rijkswege vergoed. Aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam slaagde Christy Neijens voor de akte M.O. Lichamelijke Oefening. Marco van der Vis heeft in Amster dam zijn vakdiploma Tabaksdetailhan del gehaald. Hij werkt bij Tabaksshop 't Centrum. waarbij de tekst werd gebracht door de eerdergenoemde vaderlandse artiesten zodat de spelers 'slechts' voor de mime behoefden te zorgen. Dat ging hen prima af. Het maken van de geluidsband met tientallen, misschien wel honderden fragmentjes moet een hels karwei zijn geweest. Wat donderdag nog niet ge heel uit de verf kwam was het 'klepper- deklep'nummer, als gevolg van onvol doende rolkennis en zenuwen. Direct goed, maar dan ook vrijwel onkwets baar was het optreden van de play backende 'Signora Annabella Riogga' alsmede de 'bloemenwals' waarbij pane len met afbeeldingen van bloemen bewegingen maakten bij een mooi mu ziekje. Aan de voorstelling mankeert nog een puntig slot, maar Cor van Heerwaarden, Charlotte Lorrier en de andere mede werkenden zijn ongetwijfeld in staat daar nog iets voor te bedenken. Maandag 7 juli, aanvang 21.00 uur, zal de eerste 'echte' voorstelling worden gegeven. Verder elke volgende maan dag (behalve 21 juli) tot en met 11 augustus. Entree 75, Donderdagmiddag werd op feestelijke wijze het feit herdacht dat de heer J. Schot uit De Koog 25 jaar bij de gemeente in dienst was, voor namelijk als leider van de gemeentelijke sociale werkplaats De Bolder. Door tal van sprekers werden de verdiensten van de heer Schot breed uitgemeten tijdens een genoegelijke receptie, die op uitdrukkelijk ver zoek van de jubilaris niet werd gehouden in het raadhuis maar in de werkplaats zelf. Aanwezig waren de Bolderwerknemers, de hoofden van diverse gemeentelijke diensten en afdelingen maar ook functio narissen van het vasteland, waaronder de rijksconsulent. Op bijna demonstratieve wijze werd de heer Schot in de bloemetjes gezet, waarbij menig spreker zich nadrukkelijk distancieerde van de kritiek die vorig jaar van bepaalde zijde aan het adres van de heer Schot is gericht en die gepaard ging met nogal wat spanning en tumult, zowel binnen als buiten de werkplaats. Verschillende mensen die de receptie om een of andere reden niet konden meemaken hadden hun gelukwensen en bewondering telegrafisch kenbaar ge maakt, waaronder de heer A. Hengst en werkmeester P. Boom. Burgemeester J. Engelvaart uitte zijn waardering voor de wijze waarop Schot zijn taak heeft vervuld namens het gemeentebestuur en het gemeentepersoneel. De heer Engelvaart zei dat 25 jaar niet zo'n bijzonder lange tijd is, maar dat de wijze waarop Schot zijn werk heeft gedaan getuigt van inzet, betrokkenheid en bewogenheid. De carrière van Schot begon op 23 mei 1955 toen hij als technisch man in dienst trad bij Ge meentewerken. In verband met de bestedingsbeperking werd hij in 1958 ontslagen maar tegelijkertijd benoemd tot hoofd van de sociale werkplaats. Enorme groei ,,De Bolder" werd later een zelfstan dige dienst in de gemeentelijke organi satie. De werkplaats begon destijds in het 'glazen paleis', een gedeelte van de voormalige o.l. school aan de Burgwal. -Er waren toen slechts 7 medewerkers •die zich bezig hielden met het maken van cocosmatten, het inbinden van boeken en enkele andere werkzaamhe den. Thans is ,,De Bolder" een der grootste bedrijven van Texel want er werken 66 mensen terwijl het er naar uitzien dat dit aantal nog aanzienlijk zal stijgen. De omstandigheden waaronder in het begin moest worden gewerkt, waren erbarmelijk. Het gebouw was ongeschikt, de sanitaire voorzieningen leken nergens op. Schot liet zich vooral in die dagen kennen als een pionier, die van zijn vermogen om de mensen moed te kunnen inspreken, herhaaldelijk ge bruik moest maken. De burgemeester had gemerkt dat Schot bij zijn mensen bijzonder is gezien. Dat houdt verband met zijn sociale instelling en het feit dat hij „voor zijn mensen eruit haalt wat er in zit". De burgemeester verzweeg niet dat er vorig jaar klachten over Schot zijn geweest, maar hij gaf daar geen oordeel over en noemde dit verschijnsel gezien de kwetsbare positie temidden van kwets bare mensen 'onvermijdelijk'. Betrokkenheid Bij die gelegenheid is ook de grote betrokkenheid van de Boldermensen gebleken, leder trekt het zich bijzonder aan als op één van allen kritiek wordt geuit. De burgemeester signaleerde dat „De Bolder" op Texel prima functio neert en dat het Texelse bedrijfsleven graag van de diensten gebruik maakt. Vol lof was hij ook over het plan van Schot om binnenkort een open dag te organiseren waardoor het publiek in de gelegenheid wordt gesteld met „De Bolder" en wat daar gebeurt, kennis te maken. De burgemeester gaf de heer Schot de gebruikelijke enveloppe met gratificatie maar voegde er nog iets extra's aan toe: het boek over de avonturen van Dirk Kooger. Ook de heer C. van Trigt, directeur van de sociale dienst, ging in op het pionierskarakter dat zo kenmerkend was voor de eerste jaren waarin Schot zijn taak vervulde. Van Trigt was herhaalde lijk nauw betrokken geweest bij de activiteiten en kon de sfeer van die tijd met voorbeelden illustreren. Verder bracht hij in herinnering hoe de werk plaats via de voormalige Landbouw school uiteindelijk in zijn tegenwoordige behuizing terecht kwam. In de geschie denis van het sociaal werkverband is 1966 het jaar van 'de grote kentering' geweest. In die tijd werd onder meer besloten de sociale werktuin, die enor me verliezen gaf, op te heffen. Beste directeur Sinds maart heeft „De Bolder" een personeelsvereniging. Namens deze vereniging sprak voorzitter H. Kok, die simpel vaststelde dat men aan Schot toch wel een erg beste directeur heeft gehad „in tegenstelling tot andere ge ruchten". Hij zei dat veel van wat in „De Bolder" is bereikt, te danken is aan de inzet van Schot. De heer Kok zei te hopen dat Schot nog lang aan „De Bolder" verbonden zal blijven. Als ge schenk overhandigde hij een diepte meter voor de boot van de heer Schot. „U bent niet alleen onze directeur maar u bent voor ons ook een soort vader", aldus plaatsvervangend voorzit ter Bertus Dekker van het Overleg orgaan. Dekker zei dat mensen die moeilijkheden hebben en die zijn er nogal wat in „De Bolder" altijd voor een vertrouwelijk praatje bij Schot kun nen aankloppen. Hij helpt dan waar hij kan. Ook Dekker overhandigde een geschenk. De heer Henk Stark, werknemer van de meubelafdeling, stelde vast dat Schot veel lof verdient voor zijn werk. Hij vond het een goede zaak dat bij het jubileum wordt stilgestaan en was blij dat zoveel mensen belangstelling toon den. „Ik hoop dat God u nog vele gezonde jaren mag schenken". Stark overhandigde namens de meubelafde ling een boeket bloemen. Waarnemend directeur C. Hoogerhei- de had zijn goede wensen en tot Nog maar net zijn de laatste jazz- klanken in Den Burg verstomd, of de 'hoofdstad' van Texel staat alweer een nieuw muzikaal evenement te wachten. Op zaterdag 28 juni wordt in de Wezen- tuin een Texels popfestival gehouden. Het gaat er om het Texelse publiek op de hoogte te brengen van de vele groepen en bands die er op het eiland zijn. „Het bruist de laatste tijd in het Texels popwereldje. In een paar jaar tijd zijn er vele groepen met Texelse muzi kanten opgericht. Het vreemde is echter dat veel jongeren niet weten dat deze groepen bestaan. Wat voor muziek deze groepen spelen is vaak onbekend. Mis schien bestaat er bij het publiek een vooroordeel van ,,'t zal wel niks zijn". Om een zo groot mogelijke groep kennis te laten maken met de Texelse popmu ziek is het idee om een groepenpre- sentatie in het park te houden gebo ren", schrijven de organisatoren van het muzikale gebeuren in hun persbericht. Er zullen die dag in totaal negen Texelse bands optreden. Elke groep treedt ruim een half uur op. Er worden twee podiums gebruikt zodat één groep kan afbouwen of opstellen, terwijl de andere speelt. Om te laten zien dat er naast pop ook nog andere muziek ge speeld wordt op Texel spelen er tevens dixielandorkesten. Het programma begint 's middags om half vier en duurt tot tien uur 's avonds. Van zes tot zeven uur is er even rust met de discotheek Blow Up. Dezelfde disco theek vult de wachttijden tussen de optredens in. De toegang tot het park is gratis. Vanwege het gezelligheidsaspect zal de groepenpresentatie samengaan met een markt. Verenigingen of bedrij ven die voor een bescheiden bedrag een kraampje willen huren kunnen bellen naar (07270) 4792. Om de kosten van het festival wat te bestrijden worden ook bedrukte T-shirts verkocht. De organisatie wil niet bij de gemeente aankloppen voor een subsidie maar draagt alle kosten zelf. De T-shirts kosten een tientje. In de voorverkoop zijn ze te krijgen bij 't Asiel, Allerlei (Weverstraat) en het MZW-project. Het popgebeuren wordt op film vastgelegd. Deze film zal in het najaar vertoond worden. De groepen die meedoen zijn waarschijnlijk de volgende: Spectacle Jazz Band, Monkeys Revival, Second Hand Junk, Banana Shits, Discotheek Blow Up, The New Confolkation, KGB gang. The Mess, The Rivals en de Redband. Mensen die mee willen helpen om één en ander te doen slagen en zich op 28 juni als vrijwilliger willen inzetten kunnen contact opnemen met Hans Oosterhof, Weverstraat 31 of Ben Haak, Houtweg 1, Den Burg. Ook kan 4792 gebeld worden. nadenken stemmende bespiegelingen ondergebracht in een alfabet. Op de problemen van vorig jaar werd daarbij herhaaldelijk gezinspeeld. Ook Hooger- heide overhandigde een cadeau voor de boot van Schot: een kompas. Oud-werknemer Jaap Halsema deed op originele wijze zijn woordje namens de oud gedienden. Als geschenk had hij een fraaie plant. De heer Schot zelf zei in zijn ant woord „een beetje stuk" te zijn van de receptie. „Dit had ik niet verwacht". De jubilaris erkende dat de combinatie van bedrijfsmatige én sociale aanpak in „De Bolder" moeilijk is en dat hij in zijn werk nogal eens met verdriet en narigheid wordt geconfronteerd. Hij benadrukte dat hij in zijn eentje tot weinig in staat is en dat veel is te danken aan de inzet van de andere medewerkers en de team geest. „We moeten op de ingeslagen weg voortgaan". Zondagochtend nam de politie een personenwagen van een 48-jarige man uit Oudeschild uit het verkeer. Hij werd aangehouden op de Rozendijk waarbij werd vastgesteld dat de Simca gladde banden, een ondeugdelijke stuurinrich ting en andere gebreken had. Er bleek ook geen wegenbelasting te zijn be taald. Inmiddels staat vast dat de wagen naar de sloper gaat. Belangstellende akkerbouwers kun nen 20 juni a.s. (vrijdag) een bezoek brengen aan het akkerbouwproefbedrijf de Prof. Dr. Van Bemmelenhoeve in de Wieringermeer. Vertrek van Texel met de boot van 8.05 uur. Om niet met onnodig veel auto's te rijden wordt verzocht zich op te geven voor 18 juni a.s. bij de heer J. Koolhof, telefoon (02220)2780. Op de proefboerderij worden allerlei gewassen beproefd die ook op Texel worden verbouwd. Voor de Texelse akkerbouwers kan het dan ook leerzaam zijn om hier een kijkje te nemen. In verhouding tot de grootte van dit dorp is er in De Waai altijd veel aan de hand. Nu is er weer ontevredenheid over de wijze waarop de gemeente de Waalder plantsoenen onderhoudt. Niet ten onrechte, want het gemeentelijke rozenpark nabij de kruising Hogereind-Laagwaalderweg laat al lang geen rozenstruiken meer zien doch slechts onkruid en gras dat kniehoog is opge groeid en waarin de rozen geheel zijn verdwenen. Dat we niet overdrijven blijkt uit bovenstaande foto, waarop ook het bordje is te zien waarmee een der inwoners dit kwaad aan de kaak heeft gesteld. Volgens de Waalders is het plantsoenenonderhoud bij de gemeente discriminerend. Ze hebben er begrip voor dat het door gebrek aan mankracht niet mogelijk is alle Texelse plantsoe nen optimaal bij te houden, maar dan zou de mankracht die wèl beschikbaar is eerlijk over alle dorpen moeten worden verdeeld. Desgevraagd vertelde directeur J. van Hoorn van Gemeentewerken ons dat het met het plantsoen- onderhoud de laatste tijd redelijk goed gaat. Blijkbaar is het Waalder plant soen vergetenWaaraan de verwachting mog worden gekoppeld dat de Waalder rozen weer spoedig aan het licht zullen worden gebracht. De Hoornder cabaretgroep „Op de bonnefooi" heeft een bijzonde re show ingestudeerd die op maandagavonden in juli en augustus in dorpshuis De Waldhoorn voor het voetlicht zal worden gebracht. De voorstelling is bedoeld als entertainment voor toeristen. De Texelaars die donderdagavond de proefvoorstelling bijwoonden werden dan ook verzocht er met 'toeristische' ogen naar te kijken en eventuele kritiek niet te verzwijgen. Dat was een goede aanpak, want aan de voorstelling valt nog wel het een en ander te verbeteren. Dat zat er dik in want de samenstellers hebben het bijzonder moeilijk gemaakt, althans voor amateurs die de uitvoering moeten verzorgen. Je mag je petje overigens afnemen voor een dergelijk initiatief waarvoor Cor van Heerwaarden de belangrijkste ver antwoordelijkheid draagt. Hij maakte in nauwe samenspraak met zijn elf perso nen tellende groep een theatergebeuren van een alure waarmee Texelse ama teurs zich nooit eerder hebben bezig gehouden. Het cabaret blijft niet be perkt tot eenvoudige 'sketches en lied jes' maar omvat ook dans, play back, pantomime en conference waarbij men kwaliteit van nationaal niveau lijkt te willen nastreven. We liegen niet als we melden dat vaderlandse en buitenlandse groothe den uit de theaterwereld aan de produc tie meewerken al zullen ze daar zelf geen weet van hebben. Het zijn de stemmen van Koot en Bie, Toon Hermans en vele andere bekenden die Cor van Heerwaar den fragmentsgewijs op de band heeft gezet en waarmee aardige staaltjes van play back-kunst worden uitgehaald. Ook de muziek waarmee de show bijna voortdurend wordt omlijst, bestaat uit (uitstekende) opnamen van kleine en grote orkesten. Hoewel de show in zijn totaliteit hier en daar nog 'rammelde' waren de verschillende onderdelen vaak opmer kelijk goed. waardoor de kwaliteit van de uitvoering na wat technische ingre pen en vooral na de nodige oefening nog aanzienlijk kan toenemen. De start van de voorstelling (vooraf gegaan door projectie van dia's van Texelse landschappen) is al veelbelo vend: een bij stroboscooplicht uige- voerde 'sabeldans', een zwierig wel komstoptreden van Cor van Heerwaar den en een show van kleurig bepruikte girls. Wat er aan mankeerde was vol doende vaart; er zaten teveel pauzes en andere hiaten in. Dit manco deed zich ook bij andere onderdelen voor. Van een totaal ander niveau was het sketchje van het in de auto op de haven wachtende toeristenpaar, opweg naar Texel en luisterend naar radionieuws van het Algemeen Texels Persbureau, waarbij de wachtmisère met alle bijkomende verschijnselen omstandig uit de doeken werd gedaan. Een soortgelijke benade ring kreeg „de eerste nacht op Texel" die wordt vergald door horeca- en bromfietslawaai alsmede gehuil van het kind dat niet in slaap kan komen. Uiteenlopend De kwaliteit van de humor die in het geheel was verweven liep uiteen met leuk-puntig tot afgezaagd. Dat gold voor de nogal langdradige strandscènes en voor het sketchje over de toeriste die naar huis belt om te laten weten hoe ze het op Texel maakt. Dat kwaliteitsver schil was soms binnen één onderdeel te bespeuren. Zo bracht een toiletjuffrouw een met dia's geïllustreerd loflied over de onmisbaarheid van de po op de wijze waarmee men in vroeger dagen door lolbroeken op bruiloften en partijen succes werd geboekt, maar ditzelfde nummer ontwikkelde zich tot een kwali teitsshow waardoor het toch één van de beste onderdelen van de avond werd. Zeer sterk waren ook de merkwaardige gebeurtenissen in een Texels restaurant, rmmvntarorgo m&smnaen m oen lexets rssxauranz...

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5