Wie heeft zwaluwen aan zijn huis? Vrijdagavond informatie-avond Strandbewaking deels in Texelse handen? Zwemprestatletocht in Heerhugowaard Harmonie „Eensgezindheid1 „WAT IK ZEGGEN WOU.." Groei is niet altijd bloei! Geslaagd VRIJDAG 20 JUNI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon '02228)741. Vorig jaar vroeg ik de lezers van onze rubriek of ze broedgevallen van de gierzwaluw op Texel wisten. Het resultaat was, zoals ver wacht, heel mager. Alleen in Den Burg broedden enkele paartjes. Ik had gehoopt ook uit De Cocksdorp en Oosterend, waar ze vroeger wel eens tot broeden gekomen waren, positieve berichten te ontvangen. Dat was jammergenoeg niet het geval. Veel meer gege vens kunnen we krijgen van de huiszwaluw, want die is heel wat alge mener. Dit jaar wordt geprobeerd in zo veel mogelijk gebieden in ons land alle huiszwaluwnesten te tellen. Daarvoor is een aantal vogelaars op Texel gevraagd. Maar ook uw hulp wordt daarbij zeer gewaar deerd. Het is namelijk een heel karwei alle huizen en andere gebou wen op Texel af te zoeken. Dus als u nesten weet of ze zelf aan huis heeft, bel ons even! Graag daarbij het aantal nesten per pand doorgeven alsmede straat en huisnummer. De bewaking van het Texelse strand is de laatste tijd zeer in de be langstelling. Met ingang van dit seizoen is de Texelse strandbewaking voor een belangrijk deel door de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen overgenomen. Daarmee hangt samen dat zwemvereniging TX '71 uitbreiding wil van haar activiteiten in de rich ting van het reddend zwemmen. Vertegenwoordigers van TX '71 hebben in samenwerking met de coördinators Cor Sluis en Niek Spaans van de Strandreddingsbrigade Texel een plan opgezet om ook Texelaars op te leiden tot bevoegde, gediplomeerde strandwachten. Een eerste groep Texelaars zal na een cursus van zes weken al op twee augustus examen daarvoor kunnen doen. Het is niet moeilijk de verschillende sorten zwaluwen uit elkaar te houden. Afgezien van de gierzwaluw, vliegt alleen de boerenzwaluw ook veel rond huizen, boerderijen en soms in de dorpen. Deze soort heeft echter een lange diepgevorkte staart, een roodbrui ne keel en een zwarte borstrand. De huiszwaluw is van onderen helemaal wit, heeft een korte staart en een opvallende, witte stuit. De stuit is het onderste deel van de rug net voor de staart. Het lichaam van de huiszwaluw lijkt bovendien dikker en meer gedron gen dan dat van de boerenzwaluw. Waar broedt hij en hoe tellen we ze? In principe kunnen huiszwaluwen overal broeden. Dat wil zeggen zowel in de dorpen als aan boerderijen en vrij staande woningen. Ook aan schuren vinden we de nesten. Een vereiste is natuurlijk wel dat er brede dakgoten of schuine daklijsten zijn. Onder de schui ne dakpunten zijn uitstekende balken van belang als steunen en ook het materiaal van de muur speelt mee. Het mag niet te glad zijn. Toch is het soms vreemd dat de dieren op ogenschijnlijk goede plaatsen nooit nestelen en op andere in de naaste omgeving wel. Misschien dat ook de verfsoort waar mee het houtwerk is behandeld mee speelt. Vooral juist geschilderde huizen zijn bij de zwaluwen niet in trek. Waar schijnlijk stinkt het te veel. Van schilde ren buiten de broedtijd trekken ze zich meestal niet aan, hoewel iemand me eens vertelde dat nadat hij z'n huis een andere kleur gegeven had, de zwaluwen niet meer terugkwamen. In Joegoslavië daarentegen zagen we dit voorjaar een aantal oude nesten die met de muur mee witgekalkt waren. De huiszwalu wen vonden dat kennelijk geen pro bleem en maakten er weer rustig ge bruik van. Het tellen van de nesten is niet zo moeilijk. Het kan het best begin juli gebeuren. De laatst aankomende dieren beginnen namelijk pas eind juni met nestelen. De vroegste hebben dan al jongen. Het is makkelijk te zien welke nesten 'vers' zijn, d.w.z. dit jaar ge bouwd werden. Oude nesten die nog gaaf zijn worden ook wel eens gebruikt. 17. Jaap won meteen het hart van meneer Korsten door hem glashard mede te delen, dat hij zich dood zou generen als meneer Korsten in uniform zou verschijnen, en de goede man was hierdoor finaal van de kaart. .Kijk es meneer", zei Jaap, ,,u weet toch wel hoe het gaat. De repetities en de uitvoeringen, die leidt u. Als wij gewoon meemarcheren in een optocht of we brengen een serenade dan laten we u daarvoor toch ook niet naar Vreehorst komen? U bent onze zaal man. Hebt u ooit met het korps meegemarcheerd?" Meneer Korsten schudde het hoofd. ,,Niet dat ik me er te goed voor acht, jongens". ,,Nee, dat weten we wel van u. Nou dan, meneer Korsten, we begrijpen eigenlijk niet goed, waarom u zich hier druk over maakt. Wanneer wij een concert geven, al of niet in uniforn, dan dirigeert u zoals altijd keurig in jacquet of in rok. Ik denk niet dat een van ons het anders zou willen. En Henk Nobel, Meestal zijn die door mussen bezet maar dat is goed te zien. Dan steekt er doorgaans wel stro, hooi of andere rommel naar buiten. Huiszwaluwen broeden nooit bin nenshuis. Dit in tegenstelling tot de boerenzwaluw die meestal wel binnen broedt. Soms ook broedt de boeren zwaluw net zoals de huiszwaluw onder een uitstekende daklijst. De nesten zijn echter heel anders. Het zijn halve kommetjes, terwijl de huiszwaluwnes ten helemaal dicht zijn met een vlieg opening. Gebergtebewoner Huiszwaluwen zijn van nature broed- vogels van kliffen en rotswanden. Ook gebergtevogels dus. In de Himalaya bijvoorbeeld broeden ze tot maar liefst 4.400 meter hoog. Al heel lang geleden hebben ze zich aan de mens aangepast. Dat wil zeggen dat ze gebruik zijn gaan maken van onze gebouwen om te nestelen. In die zin kunnen we de soort een cultuurvolger noemen: ze verschijnen 'overal' waar de mens ook komt. Goede nestelgelegenheid is heel be- die altijd invalt als u er niet bent en die bij de marsen als kapelmeester optreedt, die geven we een extra gouwe band op z'n mouw. Verder willen we een tam boermajoor en dat is allemaal genoeg voor 't mooi. U denkt toch niet dat we u met een pet met veren en kwasten op uw buik, voor de muziek uit willen laten lopen?" Meneer Korsten lachte hartelijk, tege lijk van opluchting. Zie je, die jongens hadden zijn bezwaren al aangevoeld. Het was al heel wat, in plaats van als solist op een concertpodium als direc teur voor een harmonie te moeten staan. Nu ook nog in een pakje voor de muziek uit te lopen, dat konden ze op zijn leeftijd van hem niet vergen! Maar ze vergden het ook niet, ze dachten er zelfs niet over. ,,Goed", greep Jaap de koe bij de horens, „om u gaar het dus niet. Maar zegt u nou es eerlijk vindt u dat onze harmonie bij dat concours voor de dag kan komen, de een in een grijs jasje, de ander in een blauw en de derde in langrijk maar er moet ook aan andere voorwaarden voldaan worden: er moet genoeg bouwmateriaal zijn en natuurlijk voldoende voedsel in de vorm van kleine vliegende insekten. Het nestmateriaal is meestal klei of leem. Daar is het makkelijkst een nest van 'in elkaar te plakken'. Het wordt doorgaans uit de directe omgeving van de nestplaats verzameld. Eigenlijk is het dus zo dat de zwaluwen hun nesten bouwen op plaat sen waar goed bouwmateriaal in de buurt te vinden is. De Koger huiszwalu wen bijvoorbeeld halen het uit de (verlengde) Brink. Uit de zuiverings installatie Everstekoog en die bij Oude- schild zag ik ook wel huiszwaluwen nestmateriaal verzamelen. De insektenrijkdom speelt een belang rijke rol bij het voorkomen van de soort. Vooral rond het IJsselmeer waar heel veel muggen leven, vinden we veel huiszwaluwen. Het zijn koloniebroe ders, de nesten worden soms tegen elkaar aan gebouwd, en zo werden daar wel kolonies geteld van meer dan 200 nesten. Op Texel zijn er niet zo veel. In 1976 telden m'n vrouw en ik op het hele eiland slechts 135 paar. In 1974 waren dat er nog 298! Achteruitgang Ook in andere delen van ons land is de soort achteruit gegaan. Het (geschatte) aantal broedparen in heel Nederland was in 1975 77.000. In het eind van de jaren zestig lag het aantal nog rond de 100.000 paren. Oorzaken zijn zoals gewoonlijk in de natuur, heel moeilijk aan te geven. We weten niet precies wat er tijdens de trek gebeurt of in de overwinteringslanden in Afrika. Mis schien zijn er door het gebruik van allerlei chemische middelen in het milieu bij ons tegenwoordig ook veel minder insekten. Wie regelmatig meer zuidelijke een bruin, de een met een bolhoed en de ander met een deukhoed?" ,,Het heeft mij nooit zo gehinderd", antwoordde Korsten, „maar ja, als je nou een internationaal concours organi seert, waar allerlei korpsen komen „En hoe", viel Arie in, „kijkt u maar es", en hij spreidde enkele foto's van keurig geüniformeerde korpsen voor de directeur uit. „Tja", zei Korsten, „er zit wat in". „En dan zo'n uniform", nam Jaap het over en legde nog eens de tekening op tafel, „daar hoeft toch geen mens zich voor te generen? Daar loop je toch niet mee voor gek?" „Nee", zei Korsten beslist, „dit is keurig. Maar ik zie toch meneer Cuvelier er nog niet mee lopen". „Dat is de man die het tegenhoudt". „Goed, maar Baars, zou jij nou willen dat een man als Cuvelier, die nu dertig jaar meeloopt, er déérom uitgaat, vlak voor het honderdjarig jubileum?" „Nee, maar moeten wij nu allemaal alleen zijn zin doen?" Het viel allemaal erg mee. Toen meneer Korsten eenmaal ge wonnen was, was het hek van de dam. „Ik ga in burger", riep Cuvelier. „Niemand kan u dwingen", ant woordde Jaap Baars. „En niemand zou willen dat u wegbleef, u bent er veel te lang in. U bent toch vrij man, meneer Cuvelier?" „Ja maar, ik kan in m'n eentje toch niet in burger tussen jullie lopen?" landen bezoekt zal wel gemerkt hebben dat daar ook heel wat meer insekten voorkomen dan hier. Dat geldt ook voor de huiszwaluwen. We merkten op dat de dieren daar helemaal niet kieskeurig zijn bij de keuze van nestplaats als er maar insekten en bouwmaterialen in de buurt zijn. Op drukke hotels op Mallorca bijvoorbeeld zagen we heel wat nesten. Ook in Bulgarije nestelden op hotels vele honderden paren. Dichter bij huis, op Texel zelfs, broeden ook huiszwaluwen in de badplaats De Koog. Enkele nesten in de Dorpsstraat haalden als bijzonderheid een aantal jaren gele den zelfs de Texelse Courant. Dat is dus helemaal niet zo ongewoon. Overlast Sommige mensen vinden het maar lastig of vies, die nesten aan hun huis. Inderdaad morsen de dieren nogal wat klei tijdens het nestelen en houden de jongen het nest zoveel mogelijk schoon. Dat betekent dat ze buiten het nest poepen. Boven de voordeur kan dat wel eens lastig zijn. Een en ander is te voorkomen door een plankje onder het nest aan te brengen. Niet al te dicht onder het nest, want dat accepteren ze soms nietl Het is in ieder geval zo dat als u het beetje overlast voor lief neemt. Voorlopig zal worden opgeleid voor het diploma strandwacht-A. Dit is een diploma van de K.N.B.R.D. dat strand- bewakingsbevoegdheid geeft. De ver eiste minimumleeftijd daarvoor is 15 "■jaar. Het strandwachtdiploma A omvat een theoretisch en practisch gedeelte betreffende reddend zwemmen. Daar naast een medisch gedeelte: E.M.-A (examen medisch A). Naar aanleiding van verschillende pu blicaties met betrekking tot het onder werp strandbewaking, steeg de animo hiervoor bij verschillende leden van TX '71. Na informatie ingewonnen te heb ben bij de coördinator voor Texel van de K.N.B.R.D., de heer C. Sluis, bleek dat inzetten van Texelaars op het strand mogelijk is. Een groep van 50 bonds leden uit verschillende gemeenten zal op zaterdag 2 augustus bij het strand van Texel afzwemmen voor het diploma Strandwacht A. Als op Texel op korte termijn een zomercursus georganiseerd kan worden, dan zullen de deelnemers daarvan eventueel óók op zaterdag 2 augustus kunnen afzwemmen. Het blijkt inderdaad mogelijk deze cursus te orga niseren en het enthousiasme er voor kan wel eens groter zijn dan tot dusver werd aangenomen. Dit blijkt uit een eerste opgave van ongeveer tien personen na een oproep van de zwemvereniging TX '71 in deze krant. De gemeente Texel is bijzonder verheugd over dit initiatief en is bereid een deel van de kosten op zich te nemen. „Het staat wat raar, maar dan denken ze maar dat u er pas bijgekomen bent en nog geen uniform hebt". „Ben je nou helemaal. ik er pas bijgekomen alleen Markman hier is langer lid dan ik". „Tja, u moogt het zélf zeggen En zelfs bij meneer Cuvelier won de macht der eensgezindheid, die altijd de harmonie had beheerst, het tenslotte. Maar dat kwam door z'n vrouw, die indertijd haar man zeer had bemind toen hij nog als sergeant onder dienst was, die vond dat hij met zijn kaarsrechte militaire hofding, al was hij dan ook apotheker, in uniform geen slecht figuur zou slaan. Op de eerste avond werden alle vrouwen gevraagd. En alle mannen paradeerden, een beetje met hun houding verlegen. Maar de dames waren enthousiast. En toen was het pleit beslecht. De Harmonie Eensgezindheid ver scheen in uniform. Zelfs de tamboer majoor werd geïnstalleerd en droeg zijn echte huzarenkolbak met bovenmatige trots. Iedere avond oefende hij in het tuintje achter zijn huis, om de nodige capriolen met zijn staf te leren. Langzamerhand leefde heel Vreehorst in de ban van het internationaal con cours. Er stonden grote dingen te gebeuren en zij wierpen hun schaduwen reeds ver vooruit! het u vele honderden of duizenden insekten rond huis scheelt. De huiszwa luw met hun jongen kunnen heel wat aan! Ondertussen zijn we razend benieuwd hoeveel huiszwaluwen er nu op Texel broeden. Zijn ze nog verder in aantal verminderd of was het maar een tijdelij ke inzinking? We zien uw opgaven met belangstelling tegemoetl Adriaan Dijksen Zondag 22 juni a.s. houdt de Heer- hugowaardse Reddingsbrigade een ha- tionale zwemprestatietocht. Afstanden: 500 meter voor jongeren beneden 14 jaar; 1, 2, 3 en 5 kilometer voor 14 jaar en ouder. Er wordt gezwommen in het kanaal aan de Westdijk. Inschrijfgeld is drie gulden. Tot 12.00 uur kan men zich opgeven, waarna de start volgt om 12.30 uur. TX '71 wil aan dit evenement deelne men en nodigt haar leden uit zich op te geven bij Dik Haker. Vertrek 10.05 uur(boot). Voor reiskosten rekent men ongeveer vijf gulden, exclusief boot. Aan het strandbewakingswerk zit meer vast dan menigeen verwacht. Op de posten van de Strandreddingsbriga de Texel wordt gewerkt met onbetaalde vrijwilligers die een deel van hun vakan tie hiervoor 'opoffereh'; Men werkt minimaal één hele week achtereen. Er is dus geen sprake van dat de bewakers kunnen komen wanneer ze tijd en zin hebben; er moet op de vrijwilligers gerekend kunnen worden. Het strand bewakingswerk steunt op hecht team werk en gedegen kennis van de aard van de zee, stroming, banken, wind, zicht e.d. Zeis als in de toekomst méér Texelaars hun strandwachtdiploma ha len en zich inzetten voor de strandbe waking op het eiland, zal hulp 'van buiten' toch noodzakelijk blijven. In dit seizoen zijn op elk van de 9 strand- posten nl. zeker 4 tot 6 mensen nodig. In die behoefte zal waarschijnlijk nooit met eigen mensen kunnen worden voorzien. Een 'totaal Texelse' strandbe waking blijft een schone droom. Ook op de andere Waddeneilanden kan men tot dusver nog niet eens één post 'eigen' strandbewaking realiseren. Informatie-uur Vrijdag, heden, houdt TX '71 in samenwerking met Cor Sluis een infor matie-uur in de strandpost op het Koger strand, bij paal 20 (einde Bad- weg). leder die interesse heeft voor strandbewaking en voor het behalen HOOFDSTUK 9 Ingrid Jaap Baars hoorde dat er op de deur werd geklopt. „Binnen", riep hij verstrooid. Er was een lange brief van een bestuur van een Duitse 'Musikverein' en dat Duitse handschrift was zo moeilijk te ontcijfe ren De persoon die geklopt had, stond hem dan ook al enkele seconden aandachtig op te nemen, voor en aleer hij het hoofd ophief, fronsend glurend naar wie hem kwam storen. De frons verdween meteen, want de stoornis was allercharmantst. „U bent meneer Baars? Ingrid Hof man". Hij stond aarzelend op. „Hofman bent u een dochter van „Ja, dat ben ik. U hebt toch van de week zo bij vader zitten klagen, dat het werk u over het hoofd liep? Nu ben ik eergister uit Frankrijk teruggekomen en de tweede dag verveelde ik me al hier in Vreehorst. Toen zei paps: maak je nuttig en ga meneer Baars helpen. En zie, hier ben ik". „Gaat u zitten", zei Jaap nog een beetje verward. Het was waar, hij had bij Hofman een beetje dik zitten doen. Het was ook waar, dat hij af en toe met geen polsstok meer over zijn werk kon heenspringen. Sita hielp hem zo goed mogelijk in de avonduren, maar Sita's functie als secretaresse van meneer Tielens was ook bepaald geen sinecure, en ze had het al druk genoeg. ««VEN MN uratt BUTEN VEMMnWXMXLLKXO MN O» MCOUtTC Wij lezen in de Texelaar: aannemer Koorn in ernstige problemen. Zou er geen verband zijn tussen de onder gang van Koorn en de opkomst van Jarino? Vele mensen denken, dat groot schalige aanpak het antwoord is op grootschalige gebeurtenissen. De wereld is weliswaar groot, maar alleen kleinschalig denken en klein schalige aanpak zal op lange termijn werkgelegenheid doen behouden voor Texel en zijn bewoners. Denk er maar eens over na I George Visser Terschelling Hetty Kooger uit Den Burg slaagde aan het „College Barneveld" voor het diploma algeheel dierenverzorgster en pony-assistente. van het diploma Strandwacht A is hierbij welkom; aanvang 20.00 uur. De cursus voor het diploma Strand wacht A begint donderdag 26 juni a.s. met het gedeelte 'medisch A' (Eerste Hulp Aan Drenkelingen). Het omvat 6 lessen en zal worden gegeven door dokter Eissen en E.H.B.O.-er Rein Buysman. De theoretische- en practi- sche oefeningen (tien lessen) vinden plaats in zwembad Molenkoog en op het Kogerstrand. Deze onderdelen worden gegeven door Cor Sluis en zijn collega instructeurs/-trices. Het praktische ge deelte omvat o.a. vervoers- en bevrij dingsgrepen en omgang met redding boot en andere reddingsmaterialen. De deelnemers aan de cursus worden in de komende weken in de gelegenheid gesteld enige ervaring op te doen bij verschillende strandposten. Deelname Deelname aan de cursus diploma Strandwacht A staat in principe voor iedereen open die de zwemkunst goed machtig is. Men moet zich de cursus niet èl te zwaar voorstellen; volledige inzet is echter wél noodzakelijk. Ook hoeft men niet persé in augustus examen tedoen; dat kan volgend jaar ook. Bij voldoende belangstelling kun nen ook jongeren vanaf 12/13 jaar opgeleid worden voor een strandwacht diploma. Ook zij zijn vrijdagavond van harte welkom. Voor informatie kan men terecht bij Dik Haker, Schilderend 110, telefoon (02220) 3506 en Ton Kroezen, Bern- hardlaan 120, telefoon (02220) 4636, beiden in Den Burg. Geïnteresseerden die vrijdagavond niet in de gelegenheid zijn naar de strandpost te komen, worden verzocht contact met één van hen op te nemen. Maar om nu opeens opgescheept te worden met een soort secretaresse! Hij nam de bezoekster nauwkeurig op. Ingrideen Noorse naam, maar er was niets aan haar van de koele blondheid, waarmee Jaap (die met vrucht „En eeuwig zingen de bossen" gelezen had) de Noorse dochteren identificeerde. Blond was ze, rossig blond, met een heel blanke huid en grote grijze ogen, die telkens van uitdrukking schenen te veranderen, nu een ondeugend, dan koket, dan weer verlegen en beschroomd. Ze zag er goed uit, deze dochter van de indus trieel Hofman, en ze had zich in Frankrijk heel goed leren kleden. Jaap was maar blij dat hij zijn hart al aan Sita had verpand, anders zou je, dagelijks met zoiets charmants samenwerkend, je nog ideeën in je hoofd halen! Eigenlijk was hij er niet zo blij mee, dat Hofman hem zijn dochter op het dak had gestuurd. Wat moest hij met dat kind? En hoeveel grapjes zouden er niet gemaakt worden? Hij had liever gezien dat ze dikkig en gebrild, maar zeer efficiënt was geweest. Voorzichtig hoorde hij zijn bezoekster zo'n beetje uit. Had ze wel eens samen gewerkt? Kantoorwerk? Kon ze corres ponderen in de moderne talen? Maar Ingrid Hofman was maar niet een vlindertje, dat nietsnuttend een man aan de haak tracht te slaan, ze wilde op haar eigen benen staan en had zich de bekwaamheden waarnaar Jaap infor meerde, goed eigen gemaakt. (wordt vervolgd) FEUILLETON door Tom Lodewijk.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 11