College gaat praten met Wallis de Vries Rob Venneman beste Texelaar in 125 cc. Rondvraag raad Stop met chemische „onkruld"bestrijding Fietspad BESCHERMING WADDENZEE EN NATIONAAL LANDSCHAP Kustzeilvereniging houdt open dag Rob Koopman won viswedstrijd VERVOLG VAN PAG.l se Examens MST judo 98C VRIJDAG 20 JUNI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA S Staatssecretaris Mr. G. C. Wallis de Vries komt 2 juli naar Texel om daar te praten met de gemeentebesturen van Texel. Den Helder en Wieringen te praten over de wellicht op handen zijnde toepassing van de Natuurbeschermingswet op delen van het Waddengebied. Over de gevolgen van een dergelijke maatregel voor allerlei activiteiten in het Waddengebied bestaat vrij grote ongerustheid, vooral omdat op deze wijze tot een vorm van bescherming wordt overgegaan zonder voldoende inspraak van belanghebbenden. Mogelijk wordt bij dit onderhoud tevens duidelijk welke gevolgen het aanwijzen van Texel tot nationaal land schap (zoals onlangs door de regering is besloten) voor Texel zal hebben. Het ter sprake brengen van de landschapstoe komst van Texel is een gevolg van vragen die Ate Rienstra van het CDA stelde in de rondvraag van de dinsdag avond gehouden raadsvergadering. Rienstra had de toekomstige aanwij zing tot nationaal landschap uit de dagbladpers vernomen, waarbij ook naar voren kwam dat de gemeenten die de landschapstatus hebben, gelegen heid krijgen voor inspraak. Rienstra riep het college op de gemeenteraad daarbij tijdig te betrekken maar vond dat eerst duidelijk moet worden wat de aanwij zing tot nationaal landschap in de praktijk betekent. Burgemeester Engelvaart zei te weten dat groepen uit de bevolking gelegen heid zullen krijgen tot inspreken. „Als Texel nationaal landschap wordt zal het geld dat hiervoor nodig is, meteen beschikbaar moeten worden gesteld, met de verdeling ervan zou niet het rijk maar de gemeente moeten worden belast". Ontwikkelingshulp Mevrouw Huitema-Vos van het CDA drong aan op spoed bij het uitvoeren van het raadsbesluit om uit de bevolking voortgekomen projecten op het gebied van ontwikkelingshulp financieel te steunen. Zoals bekend nam de raad destijds een motie aan van Daan Welbo- ren die tot doel had plaatselijke initiatie ven op het gebied van ontwikkelings hulp te stimuleren door het verdubbelen van het bedrag dat de betrokken organi satie er zelf insteekt. De vrouwenvereni gingen hebben daar inmiddels op inge haakt door het steunen van het kinder tehuis Hebron op de Nederlandse Antil len, maar de gemeente moet de aan vraag om geld nog afhandelen. De gemeente staat er overigens positief tegenover zodat het wel goed zal komen. Wethouder Blanken vond het gewenst de regels die de gemeente bij de steun van dergelijke projecten han teert, te publiceren. Het aannemen van de motie Welboren kwam destijds neer op een principebesluit. De gemeente moet een definitieve, in de praktijk vlot toe te passen regeling, nog in elkaar zetten en aan de raad ter goedkeuring voorleggen. Ambulance Mevrouw Huitema sprak er haar teleurstelling over uit dat vrijwel geen raadsleden gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid om de ziekenauto die daarvoor op de Groeneplaats was ten- toongesteld, te bezichtigen. De tevre denheid over de nieuwe ambulance is overigens algemeen; het is een schit terende aanwinst voor Texel. Gelein Jansen vroeg waar de nieuwe verkeersmaatregelen voor de Pontweg (met verkeerslichten e.d blijven, waar bij hij verwees naar een recent ongeluk dat zich bij een der kruisingen heeft voorgedaan. Meegedeeld kon worden dat de gemeente zojuist het zoveelste rapport over deze problematiek had ontvangen, nu van het bureau Goud appel Er Coffeng B.V., waarin de aanvankelijk beoogde 'verkeersdose- ring' op de Pontweg nogal kritisch wordt benaderd. Dosering door middel van stoplichten bij de veerhaven biedt geen oplossing voor de problemen bij de kruisingen ter hoogte van Den Burg. De lichten zullen moeten komen op de plaatsen waar oversteek- en invoegpro- blemen zijn. Daarbij hangt veel af van- de intensiteit van het verkeer, wat ook van belang is voor de vraag of ten behoeve van fietsers wèl of juist geen ongelijkvloerse oversteekmogelijkheden moeten worden gemaakt. Verder onder zoek wordt nodig geacht om tot een uitgewerkt advies te kunnen komen. De rapportage van Goudappel komt steeds aan de orde in de openbare vergadering van de commissie openbare werken op 24 juni om half vier 's middags in het raadhuis. Burgemeester Engelvaart accepteer de overigens niet dat wordt gesugge reerd dat bepaalde ongelukken het directe gevolg zijn van het uitblijven van de verkeersmaatregelen. Met name het recente ongeluk waarbij een kind ernstig werd gewond, was het gevolg van een duidelijke fout waarbij niet gezegd kan worden dat deze werd uitgelokt door de afwezigheid van bepaalde verkeers- voorzieningen. Door het suggereren van samenhang wordt alleen maar emotie opgewekt en daar schiet men niets mee op. Bunkertje Jan van Asselt van Texels Belang had er zich over verbaasd dat het sloopwerk aan een bunkertje aan de Nieuwlander- weg in Waalenburg is gestaakt. Het bunkertje staat er nu half gesloopt bij, als een soort reusachtige paddestoel, wat niet bepaald een fraai gezicht is. Dit bleek echter geen gemeentelijke aange legenheid te zijn. De bunker staat op grond van Natuurmonumenten en het is waarschijnlijk deze organisatie geweest die opdracht tot slopen heeft gegeven; het college zou nagaan wat er aan de hand is. De heer J. C. Dros vond het merk waardig dat in deze tijd van schrijnende woningnood is overgegaan tot het slopen van de houten noodwoning 'Mon Repos' aan de Pontweg bij de kruising Keesomlaan. Wethouder Van der Kooi zei dat het huisje in zeer slechte staat verkeerde zodat het niet verant woord was het langer als onderkomen Zondag a.s. stelt de Kustzeilvereni ging Westerslag belangstellenden in de gelegenheid om kennis te maken met de catamaransport. leder die er zin in heeft mag een eindje als passagier meevaren. Daartoe stellen de leden 20 25 catamarans beschikbaar. Met deze open dag (die duurt-van 11.00 - 16.00 uur) haakt het bestuur van de vereniging in op de sterk toenemende belangstelling voor het brandingzeilen, mede als ge volg van de zeer succesvolle Ronde om Texel die door „Westerslag" wordt georganiseerd. Het aantal leden van de kustzeilvereniging is voor uitbreiding vatbaar. Wie zondag meevaart, ver plicht zich tot niets, maar krijgt desge vraagd wel alle nodige informatie. voor mensen te laten voortbestaan. Henk Beumkes van het Pakt drong aan op spoedig opknappen van de Watermolenweg en Stolpweg bij Den Hoorn. Deze wegen zijn 'totaal versle ten' en Beumkes vond het vreemd dat het opknapwerk blijkbaar van het inves teringsplan is afgevoerd. Hij kreeg als antwoord dat het college wel degelijk vebetering van genoemde wegen na streeft, maar dat nog een besluit moet worden genomen over de vraag of de wegen tevens wat breder moeten wor den gemaakt. Zeer spoedig zal deze zaak aan de orde komen. Het jeugdlid Rob Koopman heeft zondag bij paal 9 de 24 senioren en 7 jeugdleden afgetroefd door 104 cm vis te vangen. Slechts 8 van de 32 vissers wisten een visje op de maat lat te krijgen. In totaal werd er 294 cm vis gevan gen. T. Buren had een leuke vangst met een zeebaars van 46 cm. Hij eindigde hiermee op de 1e plaats. Tweede werd W. Pronk met 34 cm vis en 3e werd P. Verhagen met 29 cm vis. Bij de jeugd ging R. Koopman met 104 cm naar huis en 2e werd Ben Eel- man met 57 cm vis. De volgende wedstrijd is zondag 22 juni in de Mokbaai. Aanvang 8.00 uur. Pakt-frakHe tot college: Daan Welboren heeft gisteren na mens de Pakt-fractie uit de gemeente raad het college van B. en W. verzocht een eind te maken aan het van gemeen tewege chemisch bestrijden van onkruid tussen straatstenen en in plantsoenen. In een brief die dinsdagmiddag a.s. wordt behandeld in de openbare verga dering van de commissie openbare werken schrijft hij dat zijn fractie in het voorjaar telkens weer klachten ontvangt over de „on"kruidbestrijding. In het verleden heeft het college laten weten dat wordt gespoten en gestrooid met stoffen die voor mens of dier onschade lijk zijn, maar de fractie betwijfelt of het werken en in aanraking komen met deze stoffen bevordelijk is voor de gezond heid. Gevraagd wordt om helemaal te stoppen met spuiten en strooien. Voor zover van hinderlijke begroeiing sprake is, kan deze gewoon met de hand worden verwijderd waarbij het gewenst is dat de eigen buurtbewoners daarvoor op vrijwillige basis worden ingescha keld. Verder wordt opgemerkt dat de mensen moeten leren leven met een ander beeld van wat zogenaamd netjes is, wanneer het gaat over parken, maar vooral plantsoenen en straten. Na be handeling van deze zaak in de commis sie openbare werken zou een uitspraak van de gemeenteraad moeten volgen. Zondag vertegenwoordigden veertien crossers in drie klassen, de Texelaars in de derde wedstrijd van de Helderse competitie. De klasse 125 cc junioren werd ver deeld in twee groepen, die elk met éénentwintig crossers van start ging. Bij de eerste groep verschenen de Texe laars Rienk Platte, Willem Boersen, Frans Boersen, Carlo Witte, Albert Keijser en Arie Eelman. Carlo Witte, Willem Boersen en Albert Keijser kwa men met de beste posities uit de eerste ronde. Zij lagen respectievelijk op een vijfde, negende en tiende plaats. Carlo was gedwongen de volgende ronde één plaats prijs te geven, maar slaagde er in zijn eerder bemachtigde positie als eind- plaats te laten noteren. Willem moest evenals Carlo één plaats naar achteren opschuiven. Ondanks een valpartij wist hij op een tiende plaats de eindstreep te passeren, wat helaas één plaats te kort was voor rechtstreekse deelname aan de finale. Albert, die achter Willem de eerste ronden doorkwam, veroverde diens negende plaats. Nog twee plaat sen wist hij op te klimmen, zodat hij als zevende finishte. De Texelaars Rienk Platte, Arie Eelman en Frans Boersen waren minder fortuinlijk bij de start. Zij kwamen respectievelijk als twaalfde, zeventiende en negentiende door. Rienks positie veranderde tweemaal van een twaalfde naar een dertiende en dan weer naar de oorspronkelijke plaats. Arie eindigde als zeventiende. Frans wist maar liefts acht plaatsen naar voren op te schuiven en zo als elfde de arena te verlaten. In de tweede groep van éénentwintig man traden de Texelaars Rob Venne man, Jan Grisnigt, Theo Veeger en Nico Bakker voor het voetlicht. Dat deze vier rijders aan elkaar gewaagd waren bleek bij de eerste doorkomst, waar zij respec tievelijk op een tiende, achtste, veertien de en twaalfde plaats lagen. Ron en Jan wisten beide enkele plaatsen op te klimmen. Jan liet de eidstreep als zesde achter zich, direct gevolgd door Rob. Nico kon slechts één plaats opschuiven zodat hij helaas twee plaatsen tekort kwam voor de finale. Theo werd ge dwongen vier plaatsen prijs te geven, maar liet dat niet op zich zitten. Zodoende won hij drie plaatsen terug en eindigde als vijftiende. Van deze twee groepen gingen Carlo Witte, Albert Keijser, Jan Grisnigt en Rob Venneman direct over naar de finale, de overige Texelaars waren ge noodzaakt daarvoor nog een herkansing te verrijden. Herkansing In de herkansing verschenen zes Texelaars, van de vijfentwintig crossers ten tonele: Rienk Platte, Willem Boer sen, Frans Boersen, Arie Eelman, Theo zoals Staatsbosbeheer, Rijkswater staat, het ministerie van CRM, de ver schillende provinciale afdelingen en hij zei dat hij blij was dat alle betrokke nen bij het fietspadenplan op alle niveaus bij de feestelijke opening waren uitgenodigd. Het fietspad langs de del- tadijk werd door Engelvaart uniek ge noemd en is volgens hem één van de duidelijkste voorbeelden van de goede samenwerking tussen de verschillende instanties. „Door de ANWB werd gezegd dat een dergelijk pad er nooit zou kunnen komen, maar door goede samenwerking is het gelukt". Met name noemde de burgemeester wet houder Nauta die erg hard heeft gewerkt voor het fietspadenplan. „Over de rijwielpaden over de binnen dijken bestaan nog vraagtekens. Na de bezwaren die hiertegen gerezen zijn, is het gemeentebestuur er ook wel iets genuanceerder over gaan denken", zei Engelvaart. Tenslotte overhandigde hij aan de heer De Wit een exemplaar van het boek ,,'t Landt van Texsel". Geschiedenis „Toen ik dat hele grote pak zag, dacht ik: dat boek heb ik nog niet," opende De Wit zijn toespraak. Hij noemde het geschenk een schot in de roos, omdat hij een grote belangstel ling koestert voor geschiedenis. Ook De Wit prees het informele karakter van de dag en zei het fietsen als een feestelijke aangelegenheid te hebben ervaren. „Het is wel prettig dat het weer nu beter was dan drie jaar geleden toen ik een officieel ambts- bezoek aan Texel bracht. Op het vaste land mogen mijn vrouw en ik graag door de waterleidingduinen fietsen. Ik hou meer van fietsen dan van voet ballen", zei De Wit refererend aan de toespraak van Lap. „Ik ben het meest getroffen door het feit dat op Texel 4000 fietsen worden verhuurd. Dat is meer dan Gelderland en Overijssel tezamen. En dat, terwijl in Gelderland door de WV toch behoor lijk hard gewerkt wordt om mensen te wijzen op de mogelijkheid van een fietsvakantie", zei hij verder. Hij meldde ook nog getroffen te zijn door het feit dat op Texel de verhouding fietspaden-óverige verharde wegen 1:3 ligt, terwijl dat landelijk 1:9 is. De Wit voorspelde dat het toeristisch belang van Texel zal toenemen nu de mensen door de stijgende energieprijzen niet zo gauw meer naar het buitenland gaan. Hij vond dat Texel ook zijn recreatieve mogelijkheden voor slecht weer niet moet vergeten en hij noemde in dit ver band vooral de voorziening als het Natuurrecreatiecentrum. De fietspaden over de binnendijken vond De Wit discutabel. Hij achtte het echter van belang dat je het Texels landschap op de fiets kunt verkennen. „Fietspaden op de binnendijken vallen toe te juichen als je erin slaagt door het bijsturen van het plan het natuurgebied te sparen," zei hij. ENFB Tijdens de lunch werd verder gespro ken door de heer Harting van Rijks waterstaat, die het wat de slechtweer- voorzieningen op Texel eens was met De Wit. Kort maar krachtig spoorde hij daarom het college aan een overkap ping te maken voor het zwembad, zodat er ook 's winters gezwommen kan worden. Cor Ellen voerde als woordvoerder van de Eerste Nederland se Fietsbond (ENFB) het woord. Het Texelse fietspadenplan noemde hij een successtory die al in 1930 begon. Tegenwoordig worden de fietspaden echter aangelegd door aannemers met machines. Hij vond dat de aannemers goed hun grip op de machines moeten bewaren, omdat ze anders wel eens op hol zouden kunnen slaan. „De fietspaden langs de deltadijk zijn geweldig", ging Ellen verder. „Uit alle delen van Nederland hebben mensen geholpen aan de totstandkoming van de Texelse del tadijk. Ik zou het een goed idee vinden om een monument op te richten voor alle mensen die aan de dijk hebben meegeholpen." Ook had Ellen nog een advies voor mensen die lange tijd niet gefietst hebben. „Probeer die fiets weer onder je benen te krijgen en rij over de mooie fietspaden. Het geeft je de kans om je gedachten te ordenen en even weg te vluchten uit de jachtige maatschappij", zei hij. Ellen merkte verder op dat er nog geen kaart is waarop alle nieuwe fietspaden pre cies staan aangegeven en tenslotte deelde hij mede het zonde te vinden dat de wegbermen vaak al half mei worden gemaaid. „Laat de bloemen in die berm toch groeien. Zorg dat je niet voor juli gaat maaien", advi seerde hij. Door de heer W. Stam werd in antwoord op Ellen gemeld, dat de ANWB bezig is met de bewegwijze ring en het maken van een kaart waarop de fietspaden staan aange geven. „Da's dan mooi dat de ENFB op zijn wenken door de ANWB wordt bediend", gaf Ellen hierop ten ant woord. Na de lunch ging het gezelschap per bus naar de dijkverhogingswerken en het NIOZ. De commissaris had van tevoren te kennen gegeven deze twee zaken te willen bezoeken. Het program ma duurde tot vier uur 's middags. RIJWIELVERHUUR FSHRR9DER ZU VERMIETEN Burgemeester Engelvaart stelt het zadel van de flets ven commissaris De WH op de juiste hoogte voor de tocht over het nieuwe fietspad. - \-v; Vooraf een de offtdüle genodigden ging een lange stoet van kinderen ist Den Hoorn op versierde fietsen. Veeger en Nico Bakker. Voor deelname aan de finale moesten zij zich plaatsen bij de eerste zeven. Na de eerste ronde leek deze opgave voor Nico, Frans en Rienk geen probleem. Nico kwam als eerste door, doch moest later een plaats prijsgeven. Ook voor Frans bracht deze manche geen problemen met zich mee, ondanks dat hij, evenals Nico, een plaats in moest leveren. Voor Rienk was de strijd minder rooskleurig. Van zijn zevende plaats, die genoeg was voor deelname aan de finale, werd hij al snel terug gedrongen. Hij bevond zich op een achtste plaats toen hij Willem Boersen, die zich achter hem schaarde, aanreed. Belangstellend en vol schuld gevoel is Rienk omgedraaid om zich er van te overtuigen dat Willem geen letsel had opgelopen. Rienk zette de race voort op een veertiende plaats en eindigde één plaats hoger. Willem had na de valpartij meer moeite zich bij de schare te voegen en vervolgde zodoen de de strijd op een zeventiende plaats, die hij verbeterde tot een veertiende. Theo Veeger en Arie Eelman begonnen na de eerste doorkomst aan een voor hen weinig belovende strijd. Wij zagen hen respectievelijk als veertiende en zestiende uit de eerste ronde voorbij racen. Ze wisten vijf en vier plaatsen op te schuiven, zodat ze toch als negende en twaalfde het strijdperk achter zich lieten. In de herkansing hadden Nico Bakker en Frans Boersen zich bij de andere vier Texelaars in de finale ge voegd. Pech Evenals de vorige wedstrijd mochten zes Texelaars voor de startstreep van de finale verschijnen. Carlo Witte, Albert Keijser, Frans Boersen, Rob Venneman, Jan Grisnigt en Nico Bakker concen treerden zich voor het startsein. Rob en Jan kwamen als besten uit de start tevoorschijn. Jan leverde zijn elfde plaats snel in voor een tiende. Maar door pech eindigde hij als twaalfde. Rob klom van een vijftiende op tot een dertiende plaats en eindigde de strijd met een tiende plaats. Hiermee werd hij de beste Texelaar in deze klasse. Albert werd op de voet gevolgd door Frans in zijn eerste doorkomst. Na de derde ronde ruilde Albert zijn achttiende plaats voor een zestiende. Helaas moest hij in de eindfase vier plaatsen opoffe ren. Frans kon gedurende de strijd zijn positie als negentiende verbeteren tot zestiende. Voor de Texelaars Carlo Witte en Nico Bakker was de start zeer ontmoedigend daar zij beiden in een valpartij verwikkeld raakten en zo de strijd als laatsten moesten hervatten. Zij lieten die achterstand niet op zich zitten: Carlo wist zijn vijfentwintigste plaats te vervangen voor een dertiende en Nico kon na zijn vierentwintigste plaats ver beterd te hebben de eindstreep als vijftiende achter zich laten. 50 cc junioren Drie Texelaars waren vertegenwoor digd in de klasse 50 cc junioren: Jacco Gieles, Ruud Keijser en Jan Spoelstra. In de eerste manche hadden zij weinig geluk bij de start. Dit mede veroorzaakt door het hoge aantal startende crossers, waar men ook de bromfietsklasse bij gevoegd had. Jacco kwam als beste Texelaar door op een negende plaats. Door een valpartij moest hij drie plaat sen terug de strijd voortzetten. Hij eindigde als twaalfde. Ruud eindigde als tiende. Jan Spoelstra was zeer slecht weg en moest na een halve ronde de strijd opgeven. Na de eerste ronde van de tweede manche kwamen Jacco en Ruud in betere positie dan in de vorige manche. Jacco had bij die eerste doorkomst een elfde plaats, welke hij de vijftien minu ten durende manche wist te behouden. Ook Ruud wist ronden lang zijn zevende plaats vast te houden, dach dat hij als achtste moest finishen was totaal geen schande. Ook in deze manche werd Jan Spoelstra door pech achtervolgd, en zijn motor bracht hem slechts een paar meter verder dan in de vorige manche. Eén crosser moest Texel vertegen woordigen in de klasse 250 cc hoger. Niels Koorn trad in de arena met zijn splinternieuwe motor, welke nog inge reden moest worden. In de eerste twintig minuten durende manche lever de Niels ronden lang een gevecht om de negende plaats. Toen hij die veroverd had stotte hij door tot een zevende, die hij behield tot het einde. De tweede manche kwam hij als negende over de eindstreep. De afgelopen 2 zaterdagen zijn er weer examens gehouden bij het MST judo. De 7de juni werd het examen halverwege afgebroken vanwege het volleybaltoernooi. Velen zijn voor een band of slip geslaagd. De examens werden niet door Peter de Hoogh afgenomen maar door Jan Ott uit Hippolytushoef van „Asahi-San". Het judo vervolgt zijn lessen nog twee weken o.l.v. Jan Ott. Na de vakantie beginnen de lessen o.l.v. Peter de Hoogh.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5