Gemeentebestuur bezorgd over testvluchten F16 Texelaars damden uur lang tegen Harm Wiersma l Taptoe Texel trok veel bekijks „Mad Max" Voor het weekend mw?- III. AWICIUWS ST LA WAAI EN GEVAAR IN TOERISTENSEIZOEN ONGEWENST Badhotel horecatoernooi T rombosedienst van 21 en 22 juni 1980 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Dierenartsen Rijkspolitie Noodslachtingen Kerkdiensten RIJDAG 20 JUNI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 B. en W. zullen protesteren tegen de testvluchten met F16 straal- igers die tussen 23 juni en 27 augustus o.a. boven het Waddenge- ied zullen worden gehouden door een internationaal NAVO-team. lit in verband met de onrust die de oefeningen teweegbrengen voor e toeristen en ook in verband met de mogelijk vrij grote kans dat een jestel zal neerstorten. De oefeningen zijn strijdig met de fspraken die Texel heeft gemaakt met e commandant van de vliegbasis Leeu- larden. Overeengekomen is dat derge- ke vliegoefeningen niet gedurende het leristenseizoen zullen worden gehou- en in de buurt van de eilanden. De ommandant van de basis Leeuwarden il naar aanleiding van de aangekon- igde F 16 oefeningen opnieuw worden enaderd en ook andere instanties, raarbij er op zal worden gewezen dat ergelijke oefeningen niet in het belang jn van het streven van de regering om et doorbrengen van vakanties in eigen i nd te bevorderen. In deze zal geza- tenlijk worden opgetreden met de ge- leentebesturen van Vlieland en Ter- chelling. Het bovenstaande vertelde de bur- emeester in de raadsvergadering van insdagavond, naar aanleiding van het oorstel van het Pakt-raadslid Cor Ellen m een motie aan te nemen waarin de efeningen in de genoemde periode torden afgewezen. In overleg werd chter besloten de motie niet in te ienen en het voeren van de protest- ctie aan B. en W. over te laten. In de ntwerpmotie had Ellen ook gewezen p het feit dat de F 16 tijdens het vliegen en zodanige versnelling kan ontwikke- t in dat deze door de piloot niet kan torden verdragen, waardoor sprake ou zijn van een verhoogd risico van eerstorten. Bekend is dat het personeel at in de F 16 vliegt momenteel een aining ondergaat om een zo hoog ïogelijke versnelling te kunnen verdra- en, wat er op wijst dat men tegen de rens van het mogelijke aanzit. Hydrasine Ellen had al eens eerder de alarmklok eluid over de risico's die de F 16 voor et Waddengebied betekent. Met name et tankje hydrasine dat deze vliegtui- ien aan boord hebben, is buitengewoon iftig en houdt risico's in voor de iensen die hulp verlenen als een lergelijk toestel neerstort. Hydrasine 'oet de slijmvliezen van de ademha- ngsorganen zodanig opzwellen dat erstikking het gevolg kan zijn. Bouwfondswoningen B. en W. hebben besloten mee te «erken aan een vrij ingrijpende wijziging het oorspronkelijk 85 woningen imvattende bouwplan van het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten in Den Burg noord-west. De bouw zal gefa seerd worden uitgevoerd; het uiteinde lijke complex zal maximaal 118 wonin gen tellen met naar verhouding veel meer premiewoningen (de voordeligste, meest gesubsidieerde soort) dan oor spronkelijk de bedoeling was. De eerste fase (de rest komt later aan de orde) omvat 52 53 woningen. Ate Rienstra was er tevreden over dat het project op deze wijze toch van de grond komt en had met de eerste fase in ieder geval geen moeite. Van opvoering van het oorspronkelijke totale aantal woningen was hij tegenstander. Momenteel lijkt dat gezien de woningnood misschien aantrekkelijk, maar op langere termijn bezien zijn huizen die op een veel te kleine oppervlakte grond staan, niet aanvaardbaar. ,,Houd het op het laagste aantal aanl" Henk Beumkes van het Pakt betreur de het dat het allemaal koopwoningen zijn. Juist aan voordelige huurwoningen is de meeste behoefte. Hij informeerde wat er gaat gebeuren met het naburige 'trapveldje' in het plan noord-west, waar eerst wel en later toch geen woningen zouden komen. Wat het laatste betreft werd meegedeeld dat dit terrein be stemd is voor 'bijzondere doeleinden' en dat daarvoor inmiddels een bouwaan- vraag is binnengekomen. Het betreft een praktijkruimte. In 'sociaal' opzicht zijn premie A woningen overigens ver gelijkbaar met huurwoningen. De ver houding premie A en B woningen waarvoor nu is gekozen speelt in op de gebleken behoefte van serieuze gega digden. Van definitieve aankopen is nog geen sprake; het Bouwfonds loopt dus wel enig risico. NRC Te verwachten is dat spoedig beslis singen kunnen worden genomen inzake de vergoeding van de exploitatietekor ten van net Natuurrecreatiecentrum. In overleg met vertegenwoordigers van provincie en rijk is bepaald volgens welke verdeelsleutel de tekorten door de drie bestuurslagen zullen worden ge dekt. Het wachten is op een beslissing van het ministerie van CRM. Naar aanleiding daarvan vroeg de heer S. de Waard om een volledig overzicht van de kosten waarvoor de gemeente zich gesteld ziet bij de exploitatie van de diverse musea op het eiland, mede in Tijdens een poging tot verbetering van het wereldrecord simultaandammen hebben de heren J. Visman en P. Bakelaar uit Oosterend het twaalf uur uitgehouden tegen de bekende dammer Harm Wiersma. In het totaal waren er tweehonderd deelnemers die het tegen Wiersma opnamen. De crème de la crème van de Nederlandse damwereld, die Wiersma echter toch geen uitzonderlijke nederlaag kon toebrengen. Van Texel was J. Visman door de Koninklijke Nederlandse Dambond uit genodigd en op zijn verzoek mocht ook H. van de Wetering aan de simultaanstrijd deelnemen. Omdat de kans bestond dat een paar deelnemers verhinderd zouden zijn, ging ook P. Bakelaar van de Damclub Texel mee. Daar de simultaanwedstrijd op zater- g al vroeg begon, werd vrijdag met de boot van zes uur vertrokken. In het zomerhuis van P. Bakelaar in Harden- berg werd overnacht. Harm Wiersma begon de simultaanwedstrijd om half elf en de eerste verliezer diende zich reeds om tien voor half twaalf aan. Na t uur was de stand 4—0 voor Wiersma en na twee uur was het 14—0. Na de 14e ronde 22—0 en na de 20 ronde 68—0. Na 5Vz uur spelen diende de eerste remise zich aan. In de 21e ronde bleek Wiersma 2 uur achter te liggen op het van tevoren gemaakte schema. Na 714 uur spelen moest H. van de Wetering zich gewonnen geven. Toen de 125e ronde gespeeld was, was de stand 180 10. Na 11 uur spelen was de stand 301-29 dus 91,21%. Na twaalf uur spelen moesten J. Visman en P. Bakelaar zich gewonnen geven. Wiersma had na 12 uur en 1 minuut de aatste partij beëindigd. Er was toen sen nieuw wereldrecord door hem jevestigd met als resultaat 171 gewon- ten, 24 remise en 5 verloren. Dus otaal 91,5%. Wiersma heeft in die tijd 6977 zetten gedaan en gebruikte per partij 3,6 mi nuut. Het festijn vond plaats in het Ponypark Slagharen, alwaar de deelne mers volledig verzorgd werden. Zondag a.s., aanvang 11.30 uur, wordt op het terrein naast de R.K. kerk aan de Nikadel in De Koog het Bad hotel-voetbaltoernooi gehouden waar aan door zes elftallen in twee poules zal worden deelgenomen. De wedstrijden duren tot 18.10 uur waarna op het veld de prijzen zullen worden uitgereikt door Aris van Zeijlen, voorzitter van de personeelsvereniging van het Badhotel. De wedstrijden worden volgens het volgende programma gespeeld: 11.30 uur: De Zwaan-Badhotel 12.15 uur: Casino-Datsun 13.00 uur: Beerekuil-De Zwaan 13.45 uur: Capri-Datsun 14.30 uur: Badhotel-Beerekuil 15.15 uur: Casino-Capri 16.00 uur: nr 3 poule A-nr 3 poule B 16.45 uur: nr 2 poule A-nr2 poule B 17.30 uur: nr 1 poule A-nr 1 poule B verband met nieuwe plannen in deze sector (juttersmuseum, wagenmuseum e.d.). De Waard zei de indruk te hebben dat de gemeente op dit moment meer geld aan de musea besteedt dan wel eens door het college is toegegeven. Crossterrein Wat betreft het stichten van een definitief motorcrossterrein bij het vliegveld moeten de belanghebbenden nog wat geduld hebben. Desgevraagd kreeg de heer J. C. Dros te horen dat niet bij benadering is te zeggen hoe lang het nog duurt. Met de pachtontbinding van het betreffende terrein zal het spoedig in orde zijn, maar hoe lang de procedures ingevolge de wet op de ruimtelijke ordening zullen duren hangt af van de eventuele bezwaarschriften en de vraag of de indieners hogere instan ties benaderen als deze bezwaren onge grond worden verklaard. ,,Een jaar is dan niets", aldus de burgemeester. LOM-vervoer De gemeenteraad ging accoord met de door B. en W. voorgestelde regeling van het vervoer van LOM-kinderen naar de Kompasschool in Den Helder. Zoals bekend wil de gemeente de kinderen vanuit Den Burg met de normale dienst- bus laten reizen in gezelschap van een begeleider of begeleidster die meegaat tot in Den Helder, waar de kinderen in het busje van de firma Kaptein overstap pen. Nadrukkelijk bepaalde de raad echter dat deze regeling als voorlopig moet worden gezien; als het in de praktijk niet bevalt moet tot iets anders kunnen worden besloten. De voorlopige regeling is niet in overeenstemming met de wensen van de ouders die het verzoek om beschermd vervoer hadden ingediend. Zij hadden om een speciaal busje gevraagd dat de kinderen in de diverse dorpen zou ophalen, zoals ook in andere plaatsen van het land gebeurt, o.a. op Tholen, waar de kinderen dagelijks naar de school in Bergen op Zoom worden gebracht. De brief die de ouders op het laatste moment bij de raadsleden hadden bezorgd om hen alsnog te bewegen tot een dergelijke regeling over te gaan, had echter nauwelijks resultaat. Wethouder Blan ken bleef bij zijn mening dat de door B. en W. voorgestelde regeling een aan vaardbaar 'compromis tussen uitersten' is. Hij vond de bescherming te ver gaan als de kinderen in de buitendorpen zouden worden opgehaald. De raadsle den gingen daar niet tegenin. Ze voel den wel wat voor de argumenten van de aanvragende ouders, maar wilden de praktijk eerst wel eens aanzien. Blanken deelde nog mee dat ingaand september 10 Texelse kinderen naar de LOM- school in Den Helder zullen gaan. Het bezoek aan de school in Den Helder zei hij als noodoplossing te zien en hoewel H' Ax-tt j Met prachtig tvaar en onder grote belangstelling werd gisteravond op de Groeneplaats In Den Borg de jaarlijkse Taptoe Texel gehou den. Tussen kwart voor acht en acht uur kwamen de verschillende bands aan op de Groeneplaats om daar een daverende manifestatie te verzorgen. Naar schatting tussen de 1500 en 2000 mensen waren getuige van het muzikaal gebeuren. Na het signaal van het raadhiks zorgden de gezamenlijke drumbands voor een flinke In Indrukwekkende roffel. Hierna was da bowl aan DEK, KTF-DEK Excelsior en de Margaretha Slndalrband om het programma In te vullen. In een vlot tempo en met een prachtige visuele ondersteuning ven de verschillende mejorettecorpsen werd het programma afgewerkt Het laatste nummer dat gespeeld werd was een gezamenlijke mars onder leiding van de heer Kidk. Daarna klonk het signaal van het raedhUs en speelden de dnxnbands weer een roffel. Hierop kwamen de tamboer-maitres naar voren en werd plechtig afgesloten met een door KTF- DEK gespeeld Wilhelmus. De leiding op het plein was in handen van de heer D. Haker. de kansen niet erg groot zijn, moet het gemeentebestuur blijven pogen op Texel een of andere vorm van LOM- onderwijs te stichten. Emancipatie De raad ging ermee akkoord dat de gemeente voor 1980 75.881,— uittrekt voor subsidiëring van emancipatie-acti viteiten. Het gaat om activiteiten zoals VOS- en VLAM-cursussen, de provin ciale contactdag van de Chr. Platte landsvrouwen, de thema-avonden van de Vrouwenbond NW, het programma van het Vrouwenhuis, de cursussen van de Overkoepeling van peuterspeelzalen, de opleiding van Speel-o-theek-mede- werkers e.d. B. en W. hadden wel hun twijfels of alle activiteiten wel als „ge richt op emancipatie" kunnen worden gezien, maar er verder geen punt van gemaakt. Dat deden ook de raadsleden niet, met uitzondering van de heer P. A. Zegers van het CDA die tegen stemde. Hij zag sommige van de te subsidiëren activiteiten meer als „indoctrinatie dan emancipatie". Iedere woensdag van 9.00 - 10.30 uur. Adres: Groene Kruis-gebouw (in gang tandartsencentrum) Witte Kruis- laan, Den Burg. Mee te nemen: alle trombosedienstgegevens van elders, verzekeringsgegevens (ziekenfonds- kaart). „Mad Max" een barbaars verhaaLuit de toekomst. Het stadsleven in de slotfase van verval. De Highway, een nachtmerrie met wit flitsende strepen, is de arena voor de onontkoombare doodstrijd tussen motorduivels en een handje vol getergde rechtsdienaren. Mad Max is een soort dirty Harry story, over een politieman die het recht in eigen hand neemt tegen een stel motor- duivels die zijn vrouw en kind vermin ken. In dergelijke films gaat het om de actie. Die is er volop, en buitengewoon goed (met speciale lenzen) op het doek gezet. Het geweld is rauw, soms bijna sadistisch maar het klinkt allemaal erger (aan de geluidsband is vijf maanden gewerkt) dan het oogt. Mad Max" is te zien van donderdag tot en met dinsdag. Dik en z'n vrienden vermaken zich weer opperbest op hun vrije dag. Ze vissen in verboden viswater, maken ruzie met Bruin Boon en krijgen het aan de stok met veldwachter Flipse. Alles gaat dus rustig zijn gangetje totdat er plotseling allerlei waardevolle voorwer pen bij de mensen verdwijnen. Het hele dorp is in rep en roer. Dik en zijn kameraden bemoeien zich met de zaak en gaan op eigen houtje op onderzoek uit. Na lang speurwerk komen ze er achter dat Bruin Boon en de schipper er iets mee te maken hebben. Hoe dit avontuur afloopt is zondagmiddag te zien in de film „Dik Trom knapt 't op". Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. (02220) 2023. Dokter L Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02223) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. Van der Kloet, Naalrand 4, Den Hoorn, tel. (02226) 467. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan man zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open op werkdagen: 8.30- 18.00 uur. Zaterdag 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Zondag 11.30-13.00 uur en 17.00-18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 22 juni 1980 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Van Zijll Langhout coll. Pastoraat en Eredienst De Cocksdorp 10 uur ds. Wolthaus Collecte: Kerkvoogdij Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra coll. algemeen kerkewerk De Koog 10 uur ds. Wisman coll. algemeen kerkewerk De Waal 11 uur ds. Hoekstra coll. algemeen kerkewerk Oosterend 9.30 uur ds. Kok coll. algemeen kerkewerk Oudeschild 11.00 uur ds. Kok coll. algemeen kerkewerk GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. Blaauw m.m.v. „The Singers of the Lord" Bij mooi weer 's avonds geen dienst. Anders om 19.30 uur ds. Blaauw. Oosterend 10 uur dhr. Dingemans 19.00 uur dhr. Dingemans GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur 16.00 uur Dienst Woensdag 25 juni: Oosterend 19.00 uur ds. A. Snoep uit Amsterdam GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 11.00 uur ds. M. J. C. Blok uit Enschede 16.00 uur ds. M. J. C. Blok DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Hylkema Uitzending Lichtboei Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.00 uur ds. Bosveld uit Leiden Kinderoppas aanwezig. Uitzending via De Lichtboei woensdag 18,30 uur. ROOMS-KATHOUEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur Kindernevendienst De Koog: zondag 9.00 uur Oudeschild: zondag 9.15 uur Den Hoorn: zondag 10.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis De Waldhoorn, Heren straat 30, Den Hoorn Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie. Woensdags: 19.30 uur Theocr. school; 20.30 uur Dienstvergadering.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7