Overname bedrijf Lap door raad afgewezen Uitbreiding Den Hoorn toch bij de Diek? Piet Brouwer Jzn. staat 25 jaar in 170-jarige kruidenierswinkel Gezeliigheidsrit Paardenvrienden VRIJDAG 20 JUNI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 9 De aankoop door de gemeente van de boerderij van de heer A. S. Lap aan de Mokweg in Den Hoorn gaat niet door. B. en W. wilden het bedrijf overnemen om op deze plaats Den Hoorn te kunnen uitbreiden maar in de raadsvergadering van dinsdagavond bleek een ruime meerderheid van de raad daar niets voor te voelen om twee redenen: er werd aan getwijfeld of woningbouw op dit terrein wel gewenst is en het bedrag dat met de aankoop gepaard gaat (tegen de zes ton) werd veel te hoog gevonden in verhouding tot de hoogstens vijftig wonin gen die hier gerealiseerd zouden kunnen worden. Zelfs vond het college dat de grond ook aangekocht zou moeten worden als er geen woningen zouden komen omdat een groeiend agrarisch bedrijf op korte afstand van de bestaande woonbebou wing ongewenst werd geacht in ver band met onder meer milieuhygiënische eisen. Het college had overigens hoop dat de totale kosten nog zouden kunnen worden gedrukt door bepaalde subsi dies, maar het eerste onderzoek in die richting had niet bepaald optimisme gewekt. Het aankoopbedrag was zo hoog omdat niet alleen de grond wordt gekocht, maar omdat ook vergoedingen moeten worden betaald om de vestiging van het bedrijf Lap op een andere plaats (verderop aan de Mokweg) mogelijk te maken. Door de afwijzing is het college in een nogal moeilijk parket geraakt. Want het zal nog moeten blijken of uitbreiding van Den Hoorn op een andere plaats wel mogelijk is terwijl Lap onderhand moet weten waar hij aan toe is. Er is ooit een plan geweest om woningen neer te zetten op een vrij uitgestrekt terrein in meer oostelijke richting, aansluitend op de Diek, maar dat is destijds om verschillende redenen door Gedeputeerde Staten afgewezen. In het onlangs door de raad vastgestelde structuurplan werd de uitbreiding van Den Hoorn daarop gepland ten zuiden van de Naalrand, aan de Mokweg. De gemeenteraad wil daar nu van terugko men, wat op zichzelf niet zo moeilijk is want een structuurplan is op geen enkele manier bindend. In dezelfde raadsvergadering werd overigens de mogelijkheid dat Lap evengoed een nieuw bedrijf aan de Mokweg sticht niet uitgesloten. Want er werd een voorbe- reidingsbesluit genomen waardoor met toepassing van artikel 19 van de wet ruimtelijke ordening een nieuw agrarisch bouwblok op deze plaats kan worden geschapen, maar het is uiteraard on waarschijnlijk dat Lap daarvan gebruik zal maken als hij niet eerst zijn andere bedrijf heeft verkocht. Onderzoek De raad heeft B. en W. nu opdracht gegeven om na te gaan of woningbouw bij de Diek toch mogelijk is. In de vergadering wist niemand precies te melden waarom Gedeputeerde Staten 't daar destijds niet mee eens waren. Het vermoeden werd geuit dat het vooral de grote omvang van de geplande nieuw bouw was die tot een afwijzende beslis sing leidde, maar ook de aantasting van het dorpssilhouet schijnt een rol te hebben gespeeld. Het is in ieder geval niet uitgesloten dat GS tegen een kleiner bouwplan bij de Diek geen bezwaar hebben, temeer daar het al twintig jaar geleden is dat de oorspron kelijk beoogde uitbreiding werd afge wezen. Er zitten nu andere mensen, de situatie is gewijzigd en de mening kan dus best veranderd zijn. Het scheppen van bouwmogelijkhe den op de door B. en W. gewenste plaats aan de Mokweg, werd mede ingegeven door de wens van de heer Lap om aan zijn hier gelegen bedrijf een ligboxenstal toe te voegen. Toen hij om een bouwvergunning vroeg trad de gemeente met Lap in onderhandeling met het doel tot verplaatsing van het bedrijf te komen en aldus grond voor de dorpsuitbreiding te verwerven. Uitbrei ding van het agrarisch bedrijf zo dicht bij de dorpskom werd bovendien minder wenselijk geacht, al heeft Lap daar krachtens het bestemmingsplan recht op. De onderhandelingen verliepen suc cesvol. Lap wilde verhuizen maar het moest wel aantrekkelijk zijn, zodat niet alleen de waarde van de grond (1.73 ha) en de gebouwen zou worden vergoed maar tevens zou worden bijgedragen in herbouwkosten terwijl voorts diverse andere lasten zouden worden vergoed zoals die van het bouwrijp maken van het vervangende terrein, de verhuiskos ten etc. De schadeloosstelling werd uiteindelijk bepaald op 7546.531,— als mede een nog nader te bepalen even tuele extra vergoeding. Rekening was gehouden met de 18% premie op grond van de Wet Investeringsregeling waarop I Lap recht zou hebben; de met de voor- financiering daarvan samenhangende rentekosten zouden ook door de ge- I meente worden vergoed. Bijleg Bij voorbaat stond vast dat deze forse j gemeentelijke uitgave slechts voor on- geveer 30% in de prijs van de uit te geven woningbouwgrond zou kunnen worden doorberekend, wilde men al thans tot een redelijke prijs per vierkante meter komen. Derhalve een zware be- lasting van de gemeentelijke begroting die bij verschillende raadsleden dinsdag avond weerstand bleek te hebben opge wekt. B. en W. waren echter van mening dat het de moeite waard was en een konsekwente uitvoering betekende van het door de raad zelf besliste beleid. Weerstand Daan Welboren van het Pakt opende dinsdagavond de discussie over deze transactie door te melden dat de bevol king van Den Hoorn niet enthousiast is over de uitbreiding van het dorp op de plaats waar zich nu het bedrijf Lap bevindt. Hij wilde eerst weten of het oude plan voor uitbreiding bij de Diek zou kunnen worden uitgevoerd en wilde nauwkeurig de woningbehoefte in Den Hoorn onderzoeken en daarbij nagaan in hoeverre nog bestaande open plekken in de bebouwing kunnen worden ingevuld. Öok wilde Welboren dat de Hoornders in de gelegenheid zouden worden ge steld hun mening te geven over de dorpsuitbreiding bijv. in een hoorzitting. B. en W. hadden in hun pré-advies als een van de argumenten genoemd dat de huidige 'afsluiting' van Den Hoorn aan de zuidkant (de platte bungalows bij de Naalrand en de Mokweg) niet erg fraai is. Welboren was het daarmee niet eens. Ook de heer S. de Waard sprak er zijn twijfel over uit of het zinnig is de grond van Lap aan,te kopen, vooral gezien het hoge bedrag dat ermee is gemoeid. Desgevraagd kreeg J. C. Dros te horen dat het Lap is geweest die de discussie en de daarop volgende onderhandelin gen in gang heeft gezet: door het aanvragen van zijn ligboxenstal. Te duur Henk Beumkes van het Pakt wist niet goed raad met het probleem. Hij vond de platte bebouwing als afsluiting van de huidige dorpskom lelijk, zou de verplaatsing van het bedrijf Lap wel toejuichen maar vond de kosten van de grondaankoop zeer hoog en voelde daarom toch meer voor uitbreiding van het dorp bij de Diek. Ook de heer KI. Barendregt van de WD vond het bedrag dat in het geding is, hoog. ,,Dat is méér dan redelijk". Hij wilde eerst eventuele andere uitbreidingsmogelijk heden van Den Hoorn onderzocht zien. De heer S. de Waard dacht er ook zo over. Ate Rienstra van het CDA vond dat B. en W. in hun voorstel logisch en konse- kwent waren geweest. Andere mogelijk- De Vereniging voor Vrienden van het Paard hield afgelopen zondag haar jaarlijkse gezelligheidsrit. Gestart werd 's morgens om 10.00 uur bij de Aan koopcentrale. De rit was uitgezet door J. Kikkert en J. Lap en ging via Waalderstraat, Oosterenderweg door De Waal, Zaandammerdijk, de Limietweg waar aan het eind bij camping De Driehoek koffie werd gedronken. Ver volgens Postweg tot veehouder Leber, die voor deze gelegenheid toestemming had gegeven over zijn erf en zandweg te rijden, zodat de deelnemers hier konden genieten van het wuivende graan. Ver volgens via ,,De hof van Eden", de Ruigendijk, Maaikeduinweg, Pijpersdijk, Mienterglop, Pontweg, het zandpad achter de camping Maas langs door het nieuwe gedeelte van De Koog, Ruyslaan naar hotel De Pelikaan, waar gezamen lijk werd gegeten. De paarden werden verzorgd door de familie Goeman. Ook dit jaar reed de landauwer van de vereniging mee, met als gasten de heer Kiljan sr. en zijn vrouw. Dit omdat de heer Kiljan al zolang voor de vereniging een concours hippique organiseert en pro deo als hoefsmid zijn medewerking verleent. Ook als gaste was mevrouw Agter-Zondervan mee die jaarlijks een reisverlag maakt van de door de vereni ging georganiseerde excursies. De prestatieprijs werd dit jaar toege kend aan de heer Spigt sr. omdat hij met zijn zelfgefokte en zelfbetuigde 3-jarig paard de rit meereed. heden om Den Hoorn uit te breiden dan op het land van Lap zijn er momenteel niet en de gemeenteraad heeft zich door het vaststellen van het structuurplan ook voor bouwen op het land van Lap uitgesproken. Maar nu blijkt dat hiermee een bedrag van zes ton gepaard gaat waarvan ten hoogste 30% zal worden gedekt door de verkoop van de bouw grond, moet dat aanleiding zijn voor herbezinning. De vier ton die ten laste van de gemeente blijft zal jarenlang zwaar drukken op de begroting en andere, misschien nog belangrijker uit gaven in de weg staan De CDA- fractie was daarom unaniem tot een afwijzend standpunt gekomen. B. en W. zouden hun voorstel moeten terug nemen en zouden met een minder dure oplossing moeten komen bijv. door opnieuw met Lap over de prijs te gaan praten of door het verwerven van subsidies. Niet terugnemen Burgemeester Engelvaart had wel begrip voor de argumenten van de raadsleden, maar bleef toch het college voorstel verdedigen mede met het oog op de belangen van de heer Lap. Het overnemen van een bestaand bedrijf is nu eenmaal duur. Lap heeft overigens het heft in handen want hij heeft het recht om bij zijn bestaande bedrijf een ligboxenstal te bouwen. Dat onderstreepte wethouder Nauta die er op wees dat het collegevoorstel volledig in overeenstemming was met het beleid waardoor de gemeenteraad zich heeft uitgesproken. Hij voelde dan ook niets voor terugnemen van het voorstel. Opnieuw in onderhandeling treden met Lap, waarmee al maanden lang is gepraat, vond hij niet alleen zinloos maar ook onbehoorlijk. De tijd dringt bovendien; Lap heeft zijn stal voor de winter nodig. Ook de burge meester zei dat Lap mag verwachten dat B. en W. hun voorstel niet zomaar laten vallen. Terloops kwam een vrij sterk argu ment naar boven om toch te trachten aan de Diek te bouwen: de gronden aldaar zijn al grotendeels in handen van de gemeente. Nodig? Gelein Jansen van het CDA twijfelde er aan of in Den Hoorn wel zoveel woningen nodig zijn. Het structuurplan voorziet een vermindering van de bevol king van 1.080 naar 1.040 zielen. Ook het gemiddelde aantal bewoners per woning is in Den Hoorn lager dan elders op Texel. Jan van Asselt van Texels Belang was het enige raadslid (buiten de wethou ders) die het collegevoorstel onder steunde en dan ook vóór stemde. De vergoeding aan Lap was volgens hem precies 'volgens het boekje' en derhalve redelijk. Ook vond hij dat de raad konsekwent moest zijn en het door haar zelf vastgestelde structuurplan moest uitvoeren. De heer J. C. Dros daarentegen zag geen heil in het B. en W. plan. Hij vond dat Nauta de mogelijkheden van wo ningbouw op het land van Lap geflat teerd voorstelde. Volgens hem zouden er lang geen vijftig huizen kunnen staan, waardoor het bedrag dat de gemeente er uiteindelijk op toelegt nog hoger zou worden. Volgens Dros was het oude plan voor uitbreiding bij de Diek destijds door GS afgewezen omdat het veel te groot werd gevonden. Een kleiner plan aldaar zou volgens hem best kans van slagen hebben. De heer S. de Waard gaf het college een lesje in tactiek door er op te wijzen dat Lap niet weghoeft van zijn huidige plaats. Door hem daar te laten zitten is hier dus geen uitbreiding van Den Hoorn mogelijk en blijft de Diek als enige mogelijkheid over. Voor dat argument zou GS wel eens kunnen zwichten. Gezinsverdunning De burgemeester merkte nog op dat geringe terugloop van het bevolkings aantal geen aanleiding mag zijn om van woningbouw af te zien, integendeel. Er moet rekening gehouden worden met 'verdunning', steeds minder personen per woning als gevolg van diverse maatschappelijke ontwikkelingen. De uitslag van de stemming was niet verrassend. De raad was tegen met uitzondering van Jan van Asselt en de drie wethouders. Inventarisatie In het begin van de vergadering kwam de voorgenomen inventarisatie van agrarische bedrijven nog even ter dis cussie. De heer A. G. Boerhorst heeft daar bezwaar tegen gemaakt omdat hij het zinloos en weggegooid geld vindt, mede met het oog op het gebrek aan mankracht bij de afdeling ruimtelijke ordening en planning, die het onderzoek zou moeten uitvoeren. Voor één van de argumenten die B. en W. hadden aangevoerd om de inventarisatie te houden hadden de meeste raadsleden wel begrip: het kunnen maken van prognoses op lange termijn om te kunnen bepalen op welke schaal de veelbesproken bijdrageregeling voor het oude land van Texel moet worden toegepast. Het verzamelen van basis materiaal om bouwvergunningen te kunnen beoordelen etc. werd niet zo nodig geacht. De burgemeester legde uit dat Ruimtelijke Ordening er niet zoveel tijd aan zal besteden als blijkbaar wordt gedacht. Het opmeten en het ondervragen zal niet zo diepgaand zijn en kan tussen de bedrijven door gebeu ren, zonder dat er stafmedewerkers aan te pas komen. Jan van Asselt van Texels Belang geloofde daar niets van. De bedrijven zullen in ieder geval persoonlijk bezoek krijgen en er zal gemeten en ondervaagd moeten worden; dat kost veel tijd, zo redeneerde hij. Een argument van het college was dat hier tegenover staat dat bouwvergunningen vlotter kunnen wor den afgewerkt. Welboren: te zijner tijd kan het college misschien bewijzen dat de inventarisatie inderdaad nuttig is geweest. Het gemeentebestuur heeft vertrou wen in het Gasbedrijf Texel en rekent op een loyale, openhartige houding als over het aanleggen van aardgas in een deel van het buitengebied moet worden beslist. Op dit moment zijn nog te weinig feiten bekend om veel te kunnen zeggen over de uitvoeringsmogelijkhe den en de kosten. Binnen zo kort mogelijke tijd zal dat wel het geval zijn, aldus deelde wethouder Nauta mee naar aanleiding van opmerkingen van de heer S. de Waard van het Pakt. De Waard opperde het plan om de Texelaars in de woonkernen die al over aardgas beschikken 'solidair' te laten zijn met de eilandgenoten in de onren dabele gebieden van Texel door eerst- genoemden financieel te laten bijdra gen. Op dit moment betalen alle Texele aangeslotenen, als gevolg van de over eenkomst die destijds met de firma De Liefde werd aangegaan 730, vastrecht extra per jaar. Volgens De Waard was het de bedoeling dat die extra heffing op den duur ongedaan wordt gemaakt omdat het een vergoeding was voor de aanloopperiode waarin het gasbedrijf naar verhouding veel kosten had. Als iedereen die dertig gulden zou blijven betalen, zou het daarmee het aansluiten van het buitengebied financieel haalbaar worden gemaakt. Eenzelfde effect zou worden veroor zaakt door het heffen van baatbelasting in de nieuw aan te sluiten gebieden. Zoals het er nu voor staat zal het heffen van baatbelasting in de nieuwe gebie den niet nodig zijn omdat de baatbe lasting is bedoeld om de pijpleiding door de Waddenzee te betalen en het huidige baatbelastingplichtigen is daarvoor al toereikend. Wethouder Nauta vond de opmerkin gen van De Waard best interessant en beloofde ze in de gesprekken met het Gasbedrijf te zullen 'meenemen'. Maar hij waarschuwde tegen al te optimisti sche verwachtingen. Het aansluiten van het buitengebied is buitengewoon kost baar en het Gasbedrijf kan terecht aanvoeren dat zij in de afgelopen periode belangrijke tegenvallers heeft moeten incasseren. Zo is de gasverkoop 15 20% lager uitgevallen dan was geraamd, o.a. als gevolg van energie besparende maatregelen. Piet en An me Brouwer voor hun 170-jarige Oosterend. aan de Kerkstraat Toen Piet Brouwer drie jaar was trok bij de huizen langs met pakjes puddingpoeder en chocoladerepen. De pakjes pudding kost ten vijf cent en zijn klanten moesten het niet proberen hem met een stuiver af te schepen. Vijf centen waren vijf centen en als men die niet in huis had, dan ging de handel niet door. Piet Brouwer is met het winkelbedrijf opgegroeid. En datzelfde geldt voor zijn vader, grootvader en overgrootvader. Zonder zeker te weten of de super markt aan de Kerkstraat 1 in Oosterend werkelijk de oudste van het land is, kan wel gesteld worden dat een kruideniersbedrijf van 170 jaar bepaald een „ouwe taaie" is. Het bedrijf werd in 1810 opgericht door P. Brouwer Jzn. In 1860 nam J. Brouwer Pzn. het van zijn vader over en hij bleef in de winkel tot 1896. P. Brouwer Jzn. bestierde het bedrijf van 1896 tot 1930 en van 1930 tot 1955 was het weer een J. Brouwer Pzn. die achter de kassa stond. De huidige kruidenier nam de zaak 21 juni 1955 over en dat betekent dat de 170- jarige kruidenierswinkel al een kwart eeuw dezelfde eigenaar heeft. Die eigenaar, Piet Brouwer Jzn. is op 21 juni ook nog eens 25 jaar getrouwd en daarom is er reden genoeg voor een feestje. De vaste klanten van de VIVO supermarkt in Oosterend zullen dan ook heel ongebruikelijk zaterdagmiddag de deur gesloten vinden. Piet en Annie Brouwer houden er niet van hun winkeldeur op slot te draaien maar voor dergelijke bijzonder jubileum maken ze graag één keer een uitzondering. Vorig jaar zijn Piet en Annie Brouwer voor het eerst met vakantie geweest. Samen naar Israël. De voor gaande jaren kon dat nooit want de winkel moest openblijven. De winkel is nu ook opengebleven, maar dat kwam doordat Piet zijn broer de honneurs zo lang waarnam. Hij moest daarvoor vrij nemen bij zijn eigen werkgever. ,,De deur dichtdraaien voor vakantie zal ik nooit doen," zegt Brouwer. Verder vertelt hij dat hij alleen maar weg wil als hij heel zeker weet dat zijn zaak in goede handen is. En dat was deze keer zeer zeker het geval. Klein Als je Piet Brouwer kwaad wilt krij gen, moet je tegen hem zeggen dat het kleinwinkelbedrijf geen toekomst meer heeft. Dat het in de toekomst allemaal grote supermarkts zullen zijn waar de mensen hun inkopen doen. Want Brouwer gelooft in kleine bedrijven. Is ervan overtuigd dat mensen een per soonlijke en gezellige winkel op prijs stellen. Een kerngezonde 170-jarige noemt hij zijn zaak en met duidelijk leedvermaak haalt hij een brief uit 1972 tevoorschijn waarin hem door een advi serende instantie wordt medegedeeld, dat zijn bedrijf geen toekomst meer heeft. Een fusie met een grote kruide nierszaak wordt hem in dat schrijven aangeraden. De ontwikkelingen in Oos- terend zagen er voor hem niet gunstig uit. ,,lk ben van die brief niet geschrok ken. Ik ken mijn zaak en Oosterend veel te goed. Daar ben je ondernemer voor. Ik heb een goede zaak met bergen klanten. De voorraad staat in een schuur op het industrieterrein. Er zijn zelfs uitbreidingsplannen aan de Peper straat. De tekeningen zijn al door de ar chitect gemaakt. We wachten nu alleen of het goedgekeurd wordt." Jzn. en Pzn. Vanaf 1810 hebben de Jzn's en de Pzn's elkaar afgewisseld in de kruide nierszaak. Wat bleef was de naam Brouwer. Een dringende vraag is nu of de thans 49-jarige Piet Brouwer Jzn. een opvolger zal vinden. Die vraag lijkt bevestigend beantwoord te kunnen worden en als het een beetje meezit wordt het zelfs een J. Brouwer Pzn. Annie Brouwer vertelt dat zoon Joost erg veel voor het middenstandsbedrijf voelt. „Hij werkt op het ogenblik bij een kruidenierswinkel in Den Burg, dat vinden we erg goed. Laat hem eerst maar eens kijken hoe het in andere win kels toegaat. Hij heeft echter al wel gezegd: „Vader en moeder, ik wil de laatste dertig jaar volmaken". Dat zijn dus de laatste dertig jaar van het twee honderdjarig bestaan van deze zaak. We hebben er alle vertrouwen in dat dat goed zal gaan. Als de chef van de winkel waar hij nu werkt weg is, neemt hij soms de zaken waar. Hij krijgt dus een goede training". Overigens hebben alle zes kinderen van het gezin Brouwer in de winkel meegeholpen. En tot vorig jaar hielp Annie ook alle dagen. Vooral het maken van fruitmanden was haar specialiteit. Werken De kleine winkel in Oosterend heeft zeker een bepaalde charme. Fruit en groente worden vanwege ruimtegebrek buiten verkocht. En nog niet eens zo lang geleden ging de kruidenier zelf op een fiets of brommer de boer op om eieren te halen voor de verkoop. Wel is het kei- en keihard werken geblazen. Eigenlijk is zondag de enige vrije dag voor de familie Brouwer. Op die zondagen speelt Piet Brouwer is de Gereformeerde kerk in Oosterend op het orgel. Twee keer per zondag. Hij doet dat al sinds april 1968, dus bijna 12% jaar. Bijna was er dus ook nog sprake geweest van een vierde jubi leum. Hoe dan ook, het feit dat de winkel 170 jaar bestaat, zijn 25-jarig huwelijksfeest en zijn 25-jarig kruide niersschap zijn voor Piet Brouwer en zijn vrouw reden te over om zaterdag een receptie te geven in de Bijenkorf. Klanten, familie en belang stellenden zijn daar tussen half acht en negen uur van harte welkom.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 9