Krassekeet-gemaa/ Ir De Vos officieel in gebruik gesteld Klein Krassekeetje monument of allebei? i „The last hard man" m Veel belangstelling afscheid rector ii,a\nii:ii\ys I :X 200 JAAR HAVEN OUDESCHILD TEXELSE COURANT PAGINA 2 Door een druk op de knop heeft Ir. F. J. de Vos, hoofdingenieur directeur van Rijkswaterstaat Noordholland vrijdag het nieuwe gemaal 'Krassekeet' in de Noorderdijk officieel in gebruik gesteld. Het Water schap Texel had van het heugelijke feit een uitgebreid feest gemaakt, waarbij tal van genodigden van de partij waren. Ook het 'gewone' publiek werd er bij betrokken, want zaterdag werd iedere belangstel lende in de gelegenheid gesteld het Krassekeetgemaal onder deskun dige leiding te bezichtigen. VMM*, I» wa7i«kh»p nxu- H«V „01 nelK-PLK - .o- jvtww'» tnuü» (MC, iinl VOHK'MOOfD TTCWNDttHST Ir. F. J. de Vos onthulde een plaquette, die de herinnering aan de officiële ingebruikstelling van het gemaal levend houdt DINSDAG 24 JUN11! Historische hoek De commissie historische hoek heefi voor het historisch spel een handkai nodig. Mensen die er één in hun bezii hebben en hem voor dit doel wilier uitlenen worden verzocht contact op te nemen met Jos Bergman, 't Buurtje 10 telefoon 2290 Versiercommissie De versiercommissie van wijk E (Heemskerckstraat, Loodssingel en Dt Ruyterstraat tot Goudsblom! vraagt zeei dringend hulp voor versierwerkzaamhe- den. Er moeten wagens voor de optoch ten en erepoorten worden aangekleed Men kan zich voor allerlei werkzaamhe den, variërend van timmeren tot hei maken van papieren bloemen, opgeven, ledereen wordt uitgenodigd woensdag een kijkje te komen nemen in de schuur van Rien Bakker aan de Heemskerck straat om zeven uur 's avonds. Historische optocht Buiten de grote wagens van de verschillende wijken kunnen aan de historische optocht ook mensen indivi dueel meedoen. Er kunnen thema's uitgebeeld worden die betrekking heb ben op de historie van de haven. Embleem Het vignet 200 jaar haven Oudeschild is in een reuzeformaat van 75 bij 100 centimeter te koop bij Pieter Jan Vis- man. De Ruyterstraat 6. Ze kosten 71,50. Versiercommissie De versiercommissie roept iedereen op de straat te versieren met vlaggetjes. Daarenboven wordt verwacht dat ieder een zijn huis verfraait, bijvoorbeeld met bloembakken of muurschilderingen. Waterspelen Donderdag 31 juli worden 's middags spectaculaire waterspelen gehouden in de haven van Oudeschild. Iedere deel nemer moet een eigen vaartuig bouwen dat door spierkracht voortbewogen wordt. Met dit vaartuig moet een bepaalde afstand afgelegd worden. Bo ten, surfplanken en andere bestaande vaartuigen mogen niet meedoen. Voor de wedstrijden worden prijzen voor originaliteit en snelheid uitgeloofd. Men kan zich opgeven bij R. Verduyn, telefoon 4317. Er bestaat bij sommigen de illusie dat dit spel vanaf een glijbaan gespeeld wordt. Dat is niet het geval. Programma Het programma voor de drie feestda gen ziet er als volgt uit Donderdag 31 juli: Aankomst bakkerstrog uit Wieringen. historische optocht, politiehondende monstratie. waterspelen op spier kracht, strijd om de man en de vrouw. Vrijdag 1 augustus: Vlootshow vissersvloot, dinghiesdemon- stratie, demonstratie van de Koninklijke Marine en de KNZHRM, roeiwodstrijden enz. Zaterdag 2 augustus: Kinderspelen, vlotvaren. watersport evenementen waaronder parasail-para- chutisten, kajuitzeiljachten, catamarans, waterskieërs, surfers en demonstratie wipperploeg van de reddingmaatschap pij, Pipo de clown, spelen voor ouderen. Gedurende de drie dagen: Maritiem museum, antiekmarkt met oude ambachten, mosselverwaterings- De bouw van het gemaal en de bijkomende werken vormen tezamen een van de belangrijkste en meest ingrijpende waterbouwkundige werken die in opdracht van het Waterschap ooit op Texel zijn uitgevoerd. Verschillende sprekers onderstreepten dat vrijdag en de meeste van hen waren niet met lege handen naar de plechtigheid gekomen. Een van de aardigste geschenken kwam van directeur P. F. Teyema, directeur van aannemersbedrijf De Vries Er Van de Wiel in de vorm van het gratis beschik baar stellen van mankracht voor het bouwen van de legendarische Krasse keet waaraan het nieuwe gemaal zijn naam dankt. Bij de dijkverzwaringswer- ken is de Krassekeet verdwenen, wat met name in Oosterend en omgeving wordt betreurd. Teyema gaf het Waterschap in overweging ook iets aan het pro ject te doen, bijv. door het beschik baar stellen van materiaal zodat de Krassekeet zonder kosten in eer zou worden hersteld. Hij bracht het bestuur van het Waterschap daar mee wel een beetje in verlegenheid, want de Waterschapsbestuurders' zijn geen voorstander van de hdï> bouw van de Krassekeet. Ze vinden het best als andere personen of in stanties zich daarvoor inspannen en zullen ook zeker niet tegenwerken, maar geld of goed hebben ze er ei genlijk niet voor over. Veel belang rijker, zo bleek uit de toespraken van dijkgraaf M. Roeper Pzn. en burgemeester Engelvaart, wordt een monument gevonden dat op de dijk zou moeten worden neergezet ter herinnering aan de totale Texel se dijkverzwaringswerken, bij voor keur op de plaats waar de Eierland- se dijk en de Eendrachtdijk elkaar ontmoeten. Want hier worden de verhoogde dijkstukken gekoppeld. Vanaf dat moment kunnen de Texelaars zich ook bij zeer hoge waterstanden en zware stormen veilig voelen. De genodigden kwamen voor een groot deel van het vasteland. De ont vangst en de bijbehorende redevoerin gen werden daarom gehouden in het havenrestaurant van 't Horntje. Dijk graaf M. Roeper ging daarbij namens het dagelijks bestuur van het Water schap in op de omstandigheden die hadden geleid tot het besluit van het Waterschap om de oude .suatieslui- zen" in de Noorderdijk te vervangen Het waren maar liefst vijftien verschil lende mensen die het woord voerden in de aula van de Rijksscholengemeen schap. De heer Luikings, chef van het rijksonderwijs roemde de veelzijdigheid van Van der Eijk. Vooral in de begin periode toen de Rijks-HBS nog helemaal van de grond geholpen moest worden bleek deze veelzijdigheid bijzonder waardevol te zijn. Een andere spreker was burgemeester Engelvaart die meld de dat de baan van rector hem moeilijker leek dan die van burgemeester. „U zit tussen generaties leerlingen en dat vraagt steeds weer aanpassing. Dat geldt natuurlijk ook voor de leerkrach ten", zei hij. Dat het binnen de Rijks scholengemeenschap goed gaat tussen de gefuseerde scholen noemde Engel vaart de verdienste van Van der Eijk. Jammer vond de burgemeester het dat de gemeente niet voldoende mee kan werken aan de huisvesting van het personeel. Hij erkende dat het met de huisvesting op Texel erg moeilijk zit. De opvolger van Van der Eijk meldde altijd erg veel waardering had gehad voor het demonstratie, historische hoek waar antieke vaartuigen liggen als botters, aken, tjalken, stoomsleepboot etc. Hier ook: het herleven van de Texelse visafslag. Alle avonden zijn er optredens van verschillende groepen in de feesttent. De feesten worden afgesloten met een groots vuurwerk. door een gemaal, waardoor de verou derde gemalen van zowel Waalenburg als Het Noorden konden vervallen. Tijdig gehandeld Hoewel de altijd bescheiden en nuch tere dijkgraaf het niet zo zei, werd duidelijk dat het Waterschapsbestuur bijzonder slim heeft gehandeld. Door tijdig in te spelen op de dijkverzwarings werken (Rijkswaterstaat zou anders een nieuwe sluis hebben gemaakt) kon het project tegen naar verhouding lage kosten voor de ingelanden worden uitgevoerd. Het ging om méér dan alleen de bouw van het gemaal: de 'toeleverende' waterlopen in de polder Het Noorden inclusief de daarin opge nomen diverse 'kunstwerken' moesten worden verbeterd en vernieuwd. Groot was de voldoening over het feit dat dit voor het landschap ingrijpende project in volledige overeenstemming met alle eigenaars en gebruikers van de aanlig gende gronden kon worden uitgevoerd. Tot die eigenaars hoort ook de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumen ten, die graag zag dat de om zijn vogels en planten beroemde Drijvers vogelwei de De Bol onaangetast zou blijven. Dat is gelukt. Een van de meest opmerkelijke voorzieningen in het belang van natuur en milieu is de zoutwaterinlaat die in de perskoker van het nieuwe gemaal is opgenomen. Als het nodig is (daartoe worden regelmatig metingen gedaan) kan hiermee zeewater naar binnen wor den gelaten waardoor het brakwater- milieu van De Putten in stand blijft. Voor dijkgraaf Roeper was de harmonie die zo typerend is geweest voor ontwerp en uitvoering van het Krassekeetproject een voorbeeld voor menigeen. Hij acht te weer eens bewezen dat mensen met verschillende belangen niet met elkaar in de clinch hoeven te liggen. Bijna altijd is het mogelijk een voor alle betrokkenen aanvaardbare oplossing te komen. Ook in landschappelijk opzicht is het nieuwe gemaal niet schadelijk geweest. Dank werd gebracht aan architentenbureau Alkema dat een doelmatig doch weinig opvallend gebouw had ontworpen. Geschiedenis Geheel 'midden Texel' (polder Waal enburg met de er achter liggende Koger polders, Burger Nieuwland, Gerritsland, Ongeren, de noordelijke helft van de staatsbossen en de polder Het Noorden) wordt door het Krassekeetgemaal ont waterd. Voordien had Het Noorden zijn eigen bemaling. Het hoofd van de technische dienst van het Waterschap, Ing. H. Ph. Vonk, schetste de oude situatie en zette de omstandigheden op een rij die het Waterschapsbestuur hadden doen besluiten de unieke kans aan te grijpen om twee vliegen in één klap te slaan: vervanging van de sterk verouderde en daardoor niet meer be trouwbare installaties en tegelijkertijd een zodanige verbetering van de bema ling dat deze ook bij hoge stand van de Waddenzee zou kunnen werken. Het begon in 1972 met het opstellen van een nota waaruit de nu gekozen oplossing al naar voren kwam. Er dreigde nog een spaak in het wiel gestoken te worden door de januaristorm van 1976 die tot versnelde uitvoering van de Texelse doorzettingsvermogen van Van der Eijk en namens de leerlingenraad werd het woord gevoerd door Ciska Stark. Ciska benadrukte dat Van der Eijk altijd erg veel voor zijn lererlingen over heeft gehad. Alleen zei ze het jammer te vinden dat de leerlingen de rector door zijn drukke werkzaamheden de laatste tijd niet veel persoonlijk hebben meege maakt. Op de receptie werd verder nog het woord gevoerd door wethouder Blanken, de heer Boere namens de leraren, de inspecteur van de RSG de heer Voskuilen. Deze laatste beklem toonde de steun die Van der Eijk in de afgelopen jaren van zijn vrouw heeft ondervonden. Biljart De scheidende rector werd door de verschillende sprekers goed met cadeaus bedacht. Een kamerbiljart was één van de meest onverwachte, maar daarom niet minder in goede aarde vallende geschenken. In zijn dankwoord herinnerde Van der Eijk zich de sfeer die altijd op school heeft geheerst. Hij gaf zijn opvolger en het personeel twee motto's mee: ,,Doe je best en blijf lachen", en niets moet, alles mag, maar niet èlles mag". Vrijdag vond het afscheid plaats van de ouders en oud-leerlingen. Als cadeau werd Van der Eijk een reis waarheen hij maar wilde aangebodenVrijdag werd het echtpaar Van der Eijk met een taxi dijkverzwaringswerken leidde. Het inge nieursbureau Oranjewoud B.V. uit Schermerhorn leverde in recordtijd een afgerond ontwerp voor het plan en al spoedig bleek ook de financiële haal baarheid: Rijkswaterstaat zou 94% van de kosten van het gemaal betalen en de Dienst Landinrichting zou 60% subsi diëren in de kosten van de verbetering van de waterlopen in Het Noorden. Dat hield in het graven van een meer dan 5 km lange hoofdwatering met voorzie ningen als een automatisch werkende klepstuw die het waterpeil van een groot deel van Waalenburg beheerst, een grote duiker door de Zwinweg en een veetunnel door de Kaai. Verder moest het noordelijke deel van Het Noorden (300 ha) een aangepaste ontwatering krijgen en het laagste stuk daarvan, de 40 ha grote Bemes, kreeg een automa tisch werkende onderbemaling. Automatische Het gemaal Krassekeet dat het aan gevoerde water naar buiten slaat is voorzien van twee schroefcentrifugaal- pompen van elk 250 m3 per minuut bij een opvoerhoogte van 2.35 meter. Elektromotoren van elk 90.000 Watt (ca 122 pk) drijven deze op betonnen 'slak- kenhuizen'aangesloten pompenaan. Het gemaal schakelt zich telkens automa tisch irt„bij.voorkeur als het water vande Waddenzee laag is, zodat de bemaling zo weinig mogelijk energie kost. Bereikt het Waddenzeewater het stormpeil (2 meter plus NAP) dan schakelt het gemaal uit en wordt de perskoker op drie plaatsen gesloten: door een elek trisch aangedreven tolklep in het ge maal, een hydraulische stormschuif in een schacht die in de kruin van de dijk uitkomt en een terugslagklep aan de uitstroomkant van de perskoker. Diver se ondernemingen en instanties waren bij het project betrokken en werkten wonderlijk goed samen. J. G. Nelis Er Zn., IJmuiden B.V. bouwde voor 1,8 miljoen het gemaalgebouw. Het mecha nische deel daarvan werd uitgevoerd opgehaald en bij de school verwelkomd door de Margaretha Sinclairband. De reis werd het echtpaar op bijzonder originele wijze aangeboden. ,,U kunt naar Terschelling, maar ook naar Egyp te, Italië, Thailand of Mexico", stond op een bord dat door de tekenleraar van de RSG was vervaardigd. door Machinefabriek Stork B.V. v< 7575.560,— en de elektrische installs maakte Alewijnse Elektrotechniek vr 7106.000, De persleidingen in de c werden (vlot, ondanks de strenge w ter) gemaakt door aannemer B. M. v Noordenne voor 71,3 miljoen. Ongevi tegelijkertijd verbeterde en vernieuw De Vrie Et Van de Wiel de hoofdwa ring in Het Noorden. Ing. Vonk toon zich bijzonder erkentelijk voor de harnr nieuze samenwerking van alle betrokl nen waardoor het Waterschap Texel staat was geweest dit werk te realisert Eer Ir. F. J. de Vos zei het 'als buitf staander' een grote eer te vinden I gemaal te mogen openen. Hij zei Rijkswaterstaat grote zorgen heeft Texel: ingrijpen aan zowel de west- de oostkant was nodig. Bij het terugbl ken op de soms roerige geschiede van de Texelse dijkverzwaringswerki repte spreker over de onenigheid die geruime tijd was tussen Rijkswatersti en de natuurbeschermers over het volgen tracee en de storm van 2 janu die aanleiding was woor de demonst tie van Texelaars in Den Haag. Volge Ir. De Vos wordt over die demonstrat die uitmuntte door zijn waardig kar. ter, nög nagepraat. Dat werd la bevestigd door burgemeester Eng vaart. Met name het feit.dat de Te> laars de keutels van hun meegebracl schapen na afloop in schoenendoz deden, had indruk gemaakt Dit jr wordt de volledige veiligheid van Te een feit. Want nog voor de winter zal verhoogde Eendrachtdijk waterkere zijn, de afwerking volgt in 1981. f totale dijkverhogingswerk heeft dan I miljoen gulden gekost, waarvan miljoen voor het gemaal Krassekeet n bijbehorende werken. ,,ln samenw king is hier veel goeds tot sta gebracht", aldus de hooföingenie directeur. (Lees verder op pagina 4) men wordt. Als Provo gevangen wor doodt Burgade per ongeluk Prov zwangere Indiaanse vrouw. Burgi betreurt dit tragische ongeval, m Provo wil wraak. Samen met zes and moordenaars vlucht Provo uit de I ruchte staatsgevangenis in Yuma. hier begint het verhaal van ,,The l hard man". Burgade weet dat I gepensioneerd of niet, Provo's doel is. Hierdoor en vanwege zijn lar achtervolging van de misdadiger he hij begrip leren opbrengen voor Prov kwaadaardige vindingrijkheid. Burga neemt de wapens weer op. Maar Pro weet de kwaliteit van zijn tegenstand waardoor et duel tussen de twee I karakter krijgt van een fataal scha: spel. Provo doet zijn eerste zet d( Burgades dochter Susan te kidnappr Hij misbruikt haar in een poging 8 Woensdagwestern „The last hard man". Het verhaal speelt zich af in het Arizona van 1909. Burgade (Charlton Heston) was lid van de grenspolitie tot hij, zat van het geweld, zijn wapens aan de wilgen hing. Provo (James Coburn) is een halfbloed Navajo, treinrover en moordenaar, die door Burgade na een lange en wrede strijd gevangen geno- gade in het nauw te dringen. De zet geslaagd zijn, als Hal, een ingenie niet tussen beide was gekomen, twee tegenstanders hebben hun m« standers. Menendez is Provo's geva lijke rechterhand. Marshal Nye is sheriff die Burgade steunt, maar beperkt door zijn gebondenheid aan wet. De leerlingen, de ouders en de docenten hebben er alles aan gedaan om het afscheid van rector Van der Eijk van de Rijksscholen gemeenschap zo leuk mogelijk te laten verlopen. Donderdagmiddag werden de rector en zijn vrouw in een open rijtuig van huis gehaald. Na een tocht door Den Burg werd gestopt voor het schoolgebouw. Als koetsiers bij deze tocht functioneerden Jan Daalder en Rien Mast. Keurig in het pak reden zij de scheidende rector naar de school waar hij werd opgewacht door een ontvangstcomité. Bij aankomst kreeg mevrouw Van der Eijk een schitterend boeket aangeboden.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2