Show Skiteam 1 juli in De Koog 4CENDi „WAT IK ZEGGEN WOU.." Technische gebreken Wielervereniging startte in Hoorn Auto's opengebroken Krassekeet-gemaal Meer dan 800 deelnemers in fietsdriedaagse VERVOLG VAN PAG. 2 Zwaar geschut van Cor Ellen Opnieuw open I dag „Molengat" ii Tent in brand Aanrijding Slechte brommer Concert in Den Hoorn van „Tourdion" Kunst-, antiek- en curiosamarkt TESO en techniek De dubbeldekker Geslaagd Foto-expositie verlengd PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 24 JUN1191 In het kader van een Europese tournee zal het Peter Stuyvesant Show Ski Team een aantal shows geven in De Koog. Tijdens de braderie verzorgt het team dinsdag 1 juli 1980 vier demonstraties op het parkeerterrein aan de Nikadel. Aanvang: 14.00, 16.00, 17.30 en 19.00 uur. De leden van het team beoetenen het free style skieën, een tak van het skieën die is ontstaan in Amerika. Sinds enige jaren is het free style skieën overge waaid naar Europa. Met name in de Alpenlanden worden 's winters regel matig demonstraties gegeven, die ge zien het spectaculaire karakter veel publiek trekken. Het Peter Stuyvesant Show Ski Team Meer dan 800 personen meldden zich gisteravond aan de start van de fiets driedaagse, ongeveer even veel als vorig jaar. Verwacht wordt dat het aantal deelnemers vanavond nog groter zal zijn. Degenen die de eerste dag niet hebben meegefietst moeten gebruik maken van de inhaaldag die donderdag wordt gehouden. Vrijwel alle deelne mers hadden gekozen voor de kortste afstand: 25 km per avond. Ongeveer 100 mensen reden veertig kilometer. De fietsdriedaagse wordt georgani seerd door de toerafdeling van de Wielervereniging Texel. „We" Mede onder invloed van het goede eten en drinken was sprake van een ontspannen stemming tijdens het diner in strandhotel „Juliana". Dijkgraaf Roe per memoreerde onder meer: „We leven op Texel in een bijzondere ge meenschap. Bij alles wat hier gebeurt voelt iedere Texelaar zich betrokken, ondanks het gekrakeel dat er soms aan vooral gaat. De Texelaar zegt: we hebben een dubbeldekker, we hebben 100 km fietspad, we doen aan zandsup- pletie. Daarom wil ik een dronk uitbren gen op onze Texelse gemeenschapl" Secretaris-penningmeester Flisijn riep daarop droogjes: „We hebben nog niet allemaal een vol glas". Bij het Waterschapsbestuur waren heel wat schriftelijke en andere geluk wensen binnengekomen. Onder andere was er een bloemetje van de gezamen lijke bewoners van de polder Het Noor den. Boekje Directeur G. J. Slijkhuis van het ingenieursbureau Oranjewoud vertelde dat zijn bureau (dat het ontwerp voor de verbeterde waterlopen en het gemaal zelf had gemaakt en ook de directie had gevoerd) bijzonder prettige herinnerin gen aan Texel bewaard. Bij wijze van geschenk overhandigde hij aan alle bestaat uit internationale ski-acrobaten van naam, zoals Europees kampioen Freddy Wirth, Zwitsers kampioen Edwin Kurt en Bruno Kunstli Teammanager is Jack Luder. Om buiten de sneeuwgebieden het free style skieën te kunnen demonstre ren maken de skieèrs gebruik van een tien meter hoge mobiele springschans waarvan zij zich met een snelheid van 50 km per uur naar beneden storten om vervolgens hun salto's, schroeven en bananenflips uit te voeren. Zelfs is het mogelijk om dubbele salto's uit te voeren. Voor de landing wordt gebruik gemaakt van een groot luchtkussen. In Den Hoorn werd woensdag de auto van een in Den Helder wonende Joegoslaaf uit het verkeer genomen. Bij aanhouding bleek dat de auto zoveel technische mankementen ver toonde dat verder rijden onwenselijk, en nader technisch onderzoek nood zakelijk was. Eveneens woensdag werd door een achteruit rijdende auto in de Koger- straat een huis beschadigd. De schade werd geschat op vijftien gulden. aanwezigen een aardig geïllustreerd boekje dat geheel aan het Krassekeet- project was gewijd onder het motto „Wat samenwerking vermag". Andere sprekers waren directeur H. Deterd van Stork pompen en burge meester Engelvaart. Laatstgenoemde („Ik heb 16 jaar lang mijn dagelijks brood verdiend bij een waterschap") schroomde niet zijn persoonlijke mening te geven over enkele omstreden zaken. Hij pleitte voor een fietspad langs De Kaai en vond ook dat fietsen welkom moesten zijn op de dijkweg ten noorden van „Utopia". Namens de Texelse gemeenschap wilde hij dank brengen aan „alle denkers en doeners" die bij het dijkverzwaringswerk betrokken zijn geweest. Engelvaart achtte een monu ment ter nagedachtenis zeker op zijn plaats en leek combinatiemogelijkheden te zien met de reconstructie van de oude Krassekeet. „Een klein Krassekeetje met uitzicht op zee. Ik wil zelf wel meetimmeren". Als geschenk overhan digde de burgemeester aan dijkgraaf Roeper een fraaie aquarel van Paul Höhner uit Den Burg, voorstellende het landschap bij de molen van Het Noor den. Landschapspark Inhakend op het meermalen geme moreerde vruchtbare overleg tussen instanties met uiteenlopende doelen, vond burgemeester Engelvaart dat ook de aanwijzing van Texel tot nationaal Een grote kampeerauto die regel matig voor het huis van Cor Ellen geparkeerd stond wekte afgelopen weekend de bijzondere irritatie van het Oosterender raadslid op. Na in zijn jutterscollectie te hebben ge zocht vond hij een uitgebluste fosforgranaat die hij op de plaats waar het voertuig altijd stond neer zette. ,,Als je er tegenaan rijdt gaat die hele auto de lucht in", zei Ellen tegen de verbaasde bestuurder, die overigens het zekere voor het onze kere nam en zijn wagen elders par keerde. Omdat het projectiel toch ook wel enigszins verontrustend werkte op buurtbewoners werd de politie gebeld die de onschadelijke granaat weghaalde. Op het jeugdtoernooi op 22 juni bij HRTC te Hoorn reden 5 jeugdlicentie- houders van Texel mee. Bij de 9-jarigen reed Jacco Vinke mee. Er moesten 6 ronden afgelegd worden. Jacco kon in de eerste 4 ronden nog goed volgen. Daarna kwam hij in de achterhoede met nog 3 renners, hiervan won Jacco nog wel de sprint wat hem een 15de plaats opleverde. Paul Witte, Jef Schuur en Robert Visser reden mee bij de 10-jarigen samen met 35 andere renners. Robert kwam in de eerste ronde op kop door. Paul en Jef zaten in de middenmoot. Na 5 ronden ontstond er een kopgroep van 18 man. Jef en Paul misten de aanslui ting. Robert draaide goed mee in de kopgroep. Bij het ingaan van de laatste bocht zat Robert te ver naar achteren om zeker te zijn van de eindprijs. Hij behaalde een goede 15de plaats. Jef werd 25ste en Paul 30ste. Albert Winter en Edo Kooiman moes ten bij de 14-jarigen starten. Er waren diverse vluchtpogingen maar deze wer den door het jagende peloton weer in gehaald. De laatste ronde werd inge gaan met een kopgroep van 35 man. Albert en Edo zaten goed mee voorin. Albert kwam als 6de en Edo als 10de over de finish, zodat ze beiden in de prijzen vielen. Bij de nieuwelingen reed Ronald van Boven mee in een wedstrijd in Den Helder. Er gingen 78 man van start. Doordat er erg hard werd gekoerst moesten zij die op één ronde zaten afstappen. Ronald kon het tot halver wege de koers goed volgen, daarna raakte hij naar achteren. 10 kilometer voor het eind was Ronald op één ronde geraakt en moest toen de strijd staken. Zaterdag a.s. zal opnieuw gele- ;j genheid worden geboden om j: TESO's dubbeldekker'Molengat'te bezichtigen. Daartoe is besloten omdat vele honderden Texelaars moesten worden teleurgesteld om- dat zij te laat waren voor een kaartje. Degenen die van de tweede gelegenheid (natuurlijk alleen be- doeld voor degenen die nog niet op het schip zijn geweest) gebruik willen maken moeten overigens ook een kaartje halen bij één der VVV- bureaus om een behoorlijke sprei- ding over de ochtend en de middag te verkrijgen. Men is welkom aan boord van de 'Molengat' van 10.00 - 12.30 uur en van 14.00 - 17.00 uur. Landschap positief moet worden bena derd. De aanwijzing is een hard feit en niet onkend kan worden dat Texel inderdaad een nationale kostbaarheid is. Tegen de aanwijzing moet derhalve niet worden geknokt, maar wel moet men zich sterk maken dat wonen en werken op Texel mogelijk blijven en dat op plaatselijk niveau wordt beslist over de bestemming van gelden die de overheid uittrekt om de met de parkaanwijzing samenhangende kosten te bestrijden. De burgemeester zei dat in ieder geval moet worden afgerekend met de visie dat boeren en vissers de verpesters zijn van Texel en omgeving. De eerste gelegenheid tot discussie is op 2 juli als staatssecretaris Wallis de Vries naar Texel komt en daar 'het veld' zal ingaan om te praten met vertegenwoordigers van landbouw, visserij, recreatie en milieugroepen. Dijkgraaf Roeper stemde volmondig is: „Alle belangen moeten tegen elkaar worden afgewogen. Dit is een uitdaging voor iedereen. Economi sche en andere belangen kunnen best samengaan". Ir. Gast, directeur van het Hoog heemraadschap voor de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfries land nam zijn petje af voor het feit dat het Waterschap er in is geslaagd 94% rijkssubsidie voor het gemaal los te krijgen. „Dat is ons nog nooit gelukt". Directeur Teyema van De Vries Van de Wiel liet blijken dat zijn aanbod van gratis arbeidskracht voor reconstructie van het Krassekeetgebouw een sombe re achtergrond heeft: de activiteiten op Texel lopen terug, waardoor het perso- In De Koog werden zaterdag twee auto's opengebroken, waarna diverse goederen werden ontvreemd. Uit een Duitse auto werden 1200 D.-marken gestolen, terwijl iemand uit Zwolle op deze manier zijn betaalpas met betaal cheques en nog wat kleinere spullen kwijtraakte. De politie stelt een onderzoek in naar de daders. Zondagmiddag ontstond brand in een tent op het Kogerstrand doordat een fout werd gemaakt bij het wisselen van gasflessen. De kampeerders werden met brandwonden naar een ziekenhuis in hun woonplaats, Groningen, gebracht. Op de Boodtlaan in De Koog vond donderdag een aanrijding plaats. Een bestuurder uit Huissen wilde met zijn auto keren en hield geen rekening met een naderende bromfietser. Bij de aan rijding werd de duo-passagiere van de bromfiets geslingerd. De bromfiets werd ernstig beschadigd. Er was geen lichamelijk letsel. Donderdag werd een bromfiets van twee jongens uit Den Burg door de politie uit het verkeer genomen. De dienstdoende agenten hadden ernstige twijfels over de technische kwaliteit van het rijwiel met hulpmotor. Het vocaal ensemble Tourdion I geeft ook dit jaar een concert in de Nederlands Hervormde kerk van 1 Den Hoorn. Het concert wordt 1gegeven op woensdag 25 juni en begint om 20.15 uur. 0 Het koor Tourdion bestaat uit een J| tiental studenten van het Utrechts j 1 Conservatorium die evenals vorig jaar enige dagen op Texel door- Jj brengen. Het repertoire bestaat uit liederen, gekozen uit alle stijlen van de muziekgeschiedenis. Het bijzon- 1 j dere van dit concert is het feit dat Tourdion hiermee haar éénjarig be- staan viert. De toegang is gratis. Wel wordt er bij de uitgang een collecte gehouden waarvan de opbrengst j bestemd is voor de restauratie van het Hoornder kerkje. Dinsdag 24 juni Van 19.30 - 21.30 uur wordt aan het binnenwater van de Oorsprongweg een sportviswedstrijd voor toeristen gehou den. Aas: worm. Voor de tweede dag van de avondwieler- driedaagse kan vanaf 18.30 uur worden gestart bij sporthal Ons Genoegen. Woensdag 25 juni In de Hervormde kerk van Den Hoorn wordt door leerlingen van het Utrechts conservatorium een concert gegeven, aanvang 20.15 uur. neelsbestand wordt ingekrompen. Er worden zelfs mensen ontslagen die hun koperen of zilveren jubileum bij De Vries Et Van de Wiel er op hebben zitten. Door de lange opzegtermijn zit men nog Vanaf 19.30 uur kan in „De Bijenkorf" te Oosterend worden deelgenomen aan volleybalwedstrijden voor iedereen, te gen betaling van 71, p.p. Donderdag 26 juni De commissie ruimtelijke ordening heeft een openbare vergadering in het Eier- landsche Huis in De Cocksdorp. De kunst-, antiek- en curiosa- markt start zaterdag 5 juli. Evenals voorgaande jaren wordt hij gehou den in het Ankerpark in Oudeschild. Gedurende ongeveer acht weken wordt er op zaterdag openlucht- markt gehouden. Tijdens de feesten rond het tweehonderdjarig bestaan van de haven van Oudeschild wordt de markt op de haven gehouden. Mensen die mee willen doen, maar zich nog niet gemeld hebben kun nen bellen naar Jelle Wiersma, telefoon (02220) 4082 of Sjoerd Bosma, telefoon (02220) 3023. Er wordt verwacht dat men zelf een kraam meeneemt. Aan de deel name zijn geen kosten verbonden. Mensen en kinderen die een hobby hebben of aan handvaardig heid doen kunnen dat op de markt tonen, of hun zelfgemaakte spullen aan de man brengen. Ook mensen die voor een goed doel of vereni ging willen staan zijn van harte welkom. Zaterdag hebben we de nieuwe veer pont Molengat kunnen bekijken. We zijn net als vele andere mensen enorm onder de indruk van de techniek van dit moderne schip. Ik heb de uitlating gehoord dat dit schip gezien moet worden in het licht van het jaar 2000. Nou daar zet ik een vraagteken achter. Het is mij opgevallen dat bijna alle deuren automatisch open gaan, dat de machinekamer geheel wordt bediend vanaf de brug, dat men alle hoeken en gaten met camera's kan overzien, enz., enz. Maar in het gehele schip is geen personenlift of roltrap te vinden. Ik vraag me af wat de slecht ter been zijnde bejaarden en invaliden moeten, want die moeten om in de salon te komen 4 trappen beklimmen. Of zegt TESO: laat die groep maar beneden zitten op het stinkende autodek. Bejaar den en invaliden moeten toch ook een kaartje kopen. Ik vraag me af waarom zo'n grote werf als Verolme daar geen oplossing voor kon vinden. Of kost een lift TESO te veel autoplaatsen. Ik hoop dat de directie hierover eens wil naden ken, want ik gun mijn ergste vijand geen slechte benen. Dit is het relaas van een nog lopende invalide. J. Moens, Den Burg Daar verscheen zij op de rede De langverwachte, veel omstreden Die burgers, buitenlui en boeren Straks naar elders gaat vervoeren Die ook weer duizenden toeristen Van goed geklede tot nudisten geruime tijd met mensen teveel. De heer G. Schraag tenslotte feli citeerde het Waterschap namens de drie Texelse landbouworganisaties. Als ge schenk bood hij een envelop aan met Aan het Johannes College in Dq Helder werd op 6 juni j.l. het diplon V.W.O. uitgereikt aan Verina Smit. Aan de Techn. school in Schagi slaagden Arjan Jongejan en Ben Wit uit Den Burg voor het diploma motc voertuigentechniek. Onze plaatsgenote mevrouw Rir Wielinga, heeft te Utrecht het diplon 'Sportmassage' van het Nederlands G nootschap voor Sportmassage gehaa onder auspiciën van de N.S.F., waa mee zij zich zelfstandig kan vestigen a sportmasseuse. Aan de Middelbare Landbouwscho in Alkmaar slaagde Guus Barhorst vo< de driejarige opleiding. Voor de twef jarige opleiding slaagden Theo Hin, Rr Hin en Jos Witte. F. Kuip is 18 juni geslaagd voor hl i doctoraal examen Wiskunde aan i Vrije Universiteit te Amsterdam. Bij de Stichting Bijzondere Cursuss te Zwijndrecht slaagde B. A. Roest Den Burg voor het examen Hydrauli en Pneumatiek A en B. De expositie van foto's van Pieter Vries Lzn uit Den Burg in de Scholerie Eierland is verlengd en duurt nu tot eiij juli. Voor een vakantie lang of kort Over onze hoofden stort Maar die TESO-boot, ons levensader Brengt ons weer een stukje nader Naar wat wij in ons hart niet wensen Nog meer auto's vol met mensen Op ons ouwe gouwe bol En 't is toch 's zomers al zo vol Ik weet wel, dat is toegegeven Zo velen moeten er van leven Maar is Texels mooie land Tegen al dat blik bestand Wij zijn toch immers een gemeenscha! Met een vast omlijnde taak Texel moet toch Texel blijven Voor ons een uitgemaakte zaak Wat zal zij ons aan voordeel brengen Deze nieuwe TESO-boot Vaak zijn wij toch van haar afhankelijk Terwille van ons dagelijks brood Hoe zullen onze vroede vaderen Straks het verkeersprobleem benadere Zullen zij toch moeten zwichten Voor verkeers- en knipperlichten? Zullen ome Kees uit Spang met Pietje Ome Jaap uit Oost met Grietje Straks nog in een file staan? Weer een hooidag naar de maan Maar TESO vist nog als een reiger In troebel water, zonder steiger Want de heren in Den Haag Betalen meestal nogal traag Kom, laat ons maar het beste hopen Want men kan niet over water lopen Maar wat de TESO ook beoogt Het tarief wordt steeds verhoogd En dat klinkt zo onwaarachtig Omdat wij in de jaren tachtig Als je Dries van Agt hoort praten Toch al veren moeten laten Ik staar haar na, vanaf de kade Ik wacht daar, zonder voorrangskaart Maar ik roep vanaf de barricade Toch: „Molengat", behouden vaart. K. Bonne, De Koog het advies alle Texelaars in de ge genheid te stellen er geld aan toe voegen, zodat een fonds ontstaat wa, mee het Waterschap 'iets blijvends' k realiseren. Het gemaal is een onopvallend gebouw, omdat het niet boven de dijk uitkomt. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIÏ

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 4