V Voetspoorkaarten vernieuwd ^ondernemers-aktiviteitënl Onderlinge wedstrijden gymnastiek Hans Koorn rapste sprinter clu&wedstrlid Harmonie „Eensgezindheid' „Holimarkt" opende zijn deuren „Vespertina" in vernieuwd gebouw Marktberichten Texelpop 1980 FF FF Rommeltjes worden opgehaald Afscheid Han Brusselaars Verkeerscontrole In de sloot Jongetje geschept 91 DINSDAG 24 JUNI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het is niet overdreven te zeggen dat De Cocksdorp een duidelijk centrum heeft gekregen door de verbouw van de voormalige gemeenteschool aan de Kik- kertstraat tot appertementen- en winkel complex. In het nieuwe project is het sombere schoolgebouw helemaal niet meer te herkennen want het is een levendig, zeer harmonieus geheel ge worden. Het complex kreeg de naam „Holi markt". Dat heeft niets te maken met holiday of iets dergelijks maar is afgeleid van de namen van de twee exploitan ten, de heren K. Hooischuur en C. C. van der Linde. In de ene winkel worden cadeau-artikelen, lectuur, speelgoed e.d. verkocht. De andere winkel is een modezaak met vooral vrijetijdskleding. De familie Gieze uit Eierland is eige naar van de Holimarkt. Voor het oude schoolgebouw waren destijds vier ge gadigden. De gemeente liet de keus op Gieze vallen, omdat Gieze het meest aantrekkelijke verbouwplan had inge diend en daarmee winnaar werd van de prijsvraag die B. en W. voor deze gelegenheid had uitgeschreven. Ruim Naast de twee winkels bevat het complex tien appartementen waarvan er drie voor permanente bewoning zijn bestemd. De appartementen zijn zeer royaal van grootte zodat de 4 - 5 personen waarvoor ze zijn ingericht, alle ruimte hebben. De inrichting is stijlvol en practisch: plavuizen vloeren, vrij veel wandbetimmering, fraai grenen meubi lair, luxe badkamer en uiteraard centrale verwarming. Hooischuurs firma De Muij behartigt de verhuur van de appartementen. Open huis Zaterdag hielde de familie Gieze open huis ter gelegenheid van het gereedko men van het complex. Daarvoor waren in Eierland en De Cocksdorp huis-aan- huis uitnodigingen bezorgd. Velen maakten er gebruik van en deelden in de trots over dit 'totaal Texelse' project. Bouwbedrijf Gieze werkte alleen aan de Holimarkt als het andere werk het toeliet, waardoor er vrij veel tijd in ging zitten. De omwonenden stelden de langdurige rommel om de deur niet erg op prijs, maar zijn nu bijzonder ingeno men met het eindresultaat, mede omdat Gieze ook heeft gezorgd voor een parkeerterrein dat door ieder mag wor den gebruikt. De bouw werd uitgevoerd naar een ontwerp van architectenbu reau Jan Visser. Verder werkten mee: J. Veltkamp (loodgieterswerk/sanitair). Bruining en Agter (electra), S6hoo (cv), Fokko Mulder (tegels), de Verenigde Schlders en Moerbeek (inrichting). Vooraanzicht van da Holimarkt. Alleen het dak herinnert nog aan het oude schoolgebouw. Bloemenhal Vespertina (vroeger 'Vi ta Nova') aan de Kogerstraat in Den Burg heeft vrij rigoureus verbouwd. De bloemenkas die tevens als verkoopruim te diende, was in zeer slechte staat en werd vervangen door een nieuwe kas van dubbelwandig hard plastic. De aangrenzende winkel werd gemoderni seerd waardoor een veel betere totaal indruk is ontstaan. Ookde presentatie van het bloemen- en plantenmateriaal werd aantrekkelijker waardoor het effect van een tropische tuin werd bereikt. Ook werd een kan toorruimte afgeschut alsmede een keu ken. De verbouwactiviteit heeft een maand in beslag genomen, maar de zaak is slechts vier dagen dicht geweest. De totale verkoopruimte van „Vesperti na" beslaat nu 250 m2. Na het doorknippen van het lint schonk mevrouw Huisman een foto „van bol tot bloem" die de herinnering levend houdt aan het prille begin van „Vespertina", voorstellende wijlen de heer J. Huisman, bezig in het bollen- bedrijf dat hier in het begin van de jaren zestig nog was gevestigd. „Vespertina" betekent: avondbloei. De naam is gekozen omdat de huidige eigenaars T. Huisman en H. W. van Heerwaarden aanvankelijk alleen de kas hadden, waar zij als bijverdienste narcis sen in bloei trokken en daarbij vooral in de avonduren actief waren. Later kre gen ze er ook de winkel bij. „Vesperti na" is nog steeds bijverdienste, want de heer Van Heerwaarde is timmerman en Huisman bankemployé. Ze zijn dus alleen 's avonds en in de weekenden in de zaak. In de week wordt de zaak gerund door de respectievelijke echtge notes plus twee vaste krachten en enkele part-timers. Op de gisteren gehouden markt wer den 165 lammeren aangevoerd. De prij zen varieerden tussen de 130 en de 160 gulden. Vorige week varieerden de prijzen eveneens tussen die bedragen. De aanvoer was toen 146. Naast lam meren werden vorige week eveneens 13 schapen en 3 nuchtere kalveren aan gevoerd. De prijs hiervan is niet bekend geworden. Evenals andere jaren hield de gym- nastiekafdeling van de Meersportenver- eniging Texel haar onderlinge wedstrij den ter afsluiting van het seizoen. In iedere leeftijdsklasse streden de jongens en meisjes om de fel begeerde medaille plaatsen. Alle deelnemers gingen naar huis met een diploma waarop de behaal de punten stonden vermeld. De meisjes moesten 4 onderdelen afwerken nl. brug-ongelijjk, balk, lange mat en kast/ paardspringen en de jongens 5, nl. brug- ongelijk, rekstok, ringen, lange mat en kast/paardspringen. De gymnastiekver eniging hoopt dat er uit deze wedstrij den talenten voortkomen die straks het eiland kunnen vertegenwoordigen bij allerlei turnwedstrijden. De volgende meisjes en jongens kwamen in aanmerking voor een me daille: Meisjes 6 jaar: 1. Karen Bervoets en Maggriet Zwart, 2. Annette Kossen, 3, Suzan van Beek en Danielle van Hove. Meisjes 7 jaar: 1. Mariêlle Vonk, 2. Martine Brügemann, 3. Natalie van der Slikke. Meisjes 8 jaar: 1. Nanna Veenstra en Mariëtte Witte, 2. Marriëlle Beers, 3. Tamara Maas. Meisjes 9 jaar: 1Anne Margreet van Putten, 2. Belinda Martens, 3. Yvonne Vittali. Meisjes 10 jaar: 1. Petra Stam, 2. Danny Witte, 3. Monique Mantje en Christel Moens. Meisjes 11 jaar: 1. Polly Höhner, 2. Margo Witte, 3. Ina Koolhof. Meisjes 12 jaar: 1. Caroline Agter, 2. Monique Overpelt en Miranda van der Slikke, 3. Anita Eelman. Jongens 6/7 jaar: 1. Sander van Heerwaarden, 2. Arthur van der Gracht, 3. Niels Kossen. Jongens 8 jaar: 1. Pieter Jan Boekei, 2. Armando Boom, 3. Cor Snoey. 'Jongens 9 jaar: 1. Jaap Kees Snoey, 2. Romein Dros, 3. Dennis Boomstra. Jongens 10/11 jaar: 1. Remco Zwart, 2. Arthur Elzinga, 3. André Eelman. Jongens 12 jaar: 1. Jacob Boekei, 2. Bernie Boom, 3. Kees Jan Pranger. Jongens 13/14 jaar: 1. Nico Kikkert, 2. Mark Peter Graaf, 3. Siep Hofker. Op woensdag 18 juni gingen 46 ren ners van de Wielervereniging Texel van start voor de wekelijkse clubwedstrijd op het parcours Zuid-Haffel. In de A- poule probeerde Leen van Elk gelijk in de eerste ronde los te komen maar na 3 ronden had het peloton hem weer te pakken. Met nog 6 ronden te gaan ontstond er een kopgroep van 6 man. Hans Koorn was de rapste sprinter op de meet voor Arie Huisman en Guus Barhorst. Bij de B-poule had Jan van der Wal veel pech. Eerst had hij een lekke achterband, 3 ronden verder had hij pech aan zijn trapstel, zodat hij de strijd moest staken. Het was Barend Bakker die de snelste was van de kopgroep van 4 man. Snelste Niels Collou was de snelste bij de A- jeugd voor Nico Evers en Coby Koorn. In deze serie werd erg hard gekoerst. Het waren vooral Nico Evers en Niels Collou die het tempo hoog hielden. Bij de B-jeugd was ook veel strijdlust tussen Jef Schuur, Robert Visser, Paul Witte en Alice Visser die een kopgroep vormden na 1 ronde koers. Robert had de snelste sprint in huis voor Paul Witte. Robert Kikkert behaalde een goede vijfde plaats voor Sidney de Haan. Voor de markt die tijdens de manifestatie „Texelpop 1980" in de Wezentuin zal worden gehou den zijn al een flink aantal kra men verhuurd. Verenigingen die nog mee willen doen, kunnen bellen naar 4792. Een kraampje huren kost 720,—, alleen een tafel HO,-. Er zijn ook nog T- shirts te koop met een aan de manifestatie ontleende opdruk. Ze zijn te krijgen bij 't Asiel, het MZW-project in het dorps huis, boetiek Allerlei en op de dag van de manifestatie in het park. De VARA heeft laten weten het concert te zullen op nemen en gedeelten ervan uit te zenden in het Texel-programma op 22 juli. De markt begint 28 juni om drie uur 's middags. Vanaf half vier spelen Monkeys Revival en Convolkation. 's Avonds wordt van zeven tot tien in de volgende volgorde gespeeld: The New, KGB Gang, The Mess, The Rivals en The Redband. Na tienen is er nog een volledig op treden van de KGB Gang in de Witte Burcht aan de Molen straat. Vrijdag wordt er een groot podium met overkapping aan de Molenstraat gebouwd. Hiervoor worden nog helpers gevraagd. Dinsdagavond (heden) worden in Den Hoorn spullen opgehaald voor de rommeltjesmarkten die ZDH deze zomer houdt op de „Hoornder donder dagen". Tegelijkertijd worden ook oud papier en vodden ingezameld. De Hoornders worden verzocht alvast het een en ander klaar te zetten, zodat de ophaalactie vlot kan verlopen. Kontakt- adres is: A. v.d. Gaag, tel. (02226) 383. Gymnastiekleider J. Brusselaars neemt ook afscheid van de Sportver eniging, ZDH, woensdagavond 21.00 □tiuur in „De Spil". De receptie wordt ge houden na afloop van de laatste gym- nastiekavond. Uitslagen A-poule: 1. H. Koorn, 2. A. Huisman, 3. G. Barhorst, 4. G. Koorn, 5. K. Riemens, 6. L. van Elk, 7. H. van Tunen, 8. J. Buis, 9. P. van Arnhem, 10. C. Boks, 11. D. Dros en 12. R. van Boven. B-poule: 1. B. Bakker, 2. J. Huydink sr., 3. A. Winter, 4. E. Kooiman, 5. J. Huydink jr., 6. R. Kamminga, 7. U. Smit, 8. W. Riemens, 9. H. van der Slikke, 10. M. Witteen 11. P. Beuving. A-jeugd: 1. N. Collou, 2. N. Evers, 3. C. Koorn, 4. M. Barhorst, 5. M. Terwindt, 6. J. Zijm, 7. D. van Rooy, 8. N. Zijlstra en 9. L. van Liere. B-jeugd: 1. R. Visser, 2. P. Witte, 3. J. Schuur, 4. A. Visser, 5. S. de Haan, 6. R. Kikkert, 7. D. Boomstra, 8. A. Kooiman, 9. J. Vinke en 10. G. Spaans. Op woensdag 25 juni a.s. zijn er geen clubwedstrijden i.v.m. de wielerdrie- daagse. Op woensdag 2 juli beginnen de wedstrijden om 18.00 uur i.v.m. het clubkampioenschap. In de serie voetspoorkaarten van het Staatsbosbeheer zijn onlangs nieuwe kaarten verschenen van de eilanden Texel. Vlieland en Terschelling. Ze zijn in de plaats gekomen van de oude kaarten, die uitverkocht of aan herzie ning toe waren. Bovendien is van de gelegenheid gebruik gemaakt om de kaarten, met uitzondering van die van Texel die al eerder gemoderniseerd was, in een heel nieuw jasje te steken en te verbeteren. Naast een kaart van het totale eiland bevat iedere voetspoor nog één of meerdere detailkaarten waarop alles te vinden is wat maar enigszins behulp zaam kan zijn bij het vinden van de weg door het gebied. Er staan wegen en de wandel- en fietspaden op, maar ook uitzichtpunten, kampeerterreinen, bus haltes en de door het Staatsbosbeheer uitgezette wandelroutes. Op de achterkant van de kaart kan men lezen over het ontstaan van het eiland, hoe de bossen er gekomen zijn, over de duinen en hun begroeiing en de vele vogels, die er wonen. Een vast onderdeel van iedere voetspoorkaart is het „Wie wat en waar" waarin punts gewijs informatie wordt gegeven over hoe het gebied te bereiken is, de toegankelijkheid, de recreatiemogelijk heden en de rondwandelingen met de boswachter. De Texelse kaart bevat een verhaaltje over de scholekster en een artikeltje over de verschillende natuurgebieden op Texel. Het gebied rond Den Burg en de Dennen zijn op de achterkant van de kaart groot afgebeeld. In de Dennen staan de gemarkeerde wandelroutes duidelijk aangegeven. Jammer is, dat op het kaartje van het Hogeberggebied wel alle schapenboeten en tuinwallen staan getekend, maar dat de wandelpaden tussen de tuinwallen, die in handen zijn van Natuurmonumenten, tevergeefs ge zocht worden. Wanneer deze gloed nieuwe kaart wordt herdrukt, zou het een goed idee zijn als deze prachtige en riustige wandelpaden eveneens werden ingetekend. De verklaring van de kaart is in het Nederlands, Engels en Duits gesteld. De serie voetspoorkaarten, die nu uit 36 kaarten van boswachterijen in heel Nederland bestaat, wordt uitgegeven door het Staatsbosbeheer in samenwer king met de ANWB. Ze kosten twee gulden per stuk en zijn verkrijgbaar bij de WV-kantoren in de omgeving van het betreffende gebied en verder bij de kantoren van de ANWB en het Staats bosbeheer. Als men wil weten welke bosgebieden in deze serie zijn opgeno men dan kan men de folder „Thuis in eigen land" bij Staatsbosbeheer, post bus 20020, 3502 LA Utrecht, opvragen Tijdens een uitgebreide verkeerscon trole, die donderdagmiddag op de Pontweg werd gehouden vielen diverse automobilisten door de mand. Velen werden bekeurd omdat ze hun auto papieren niet bij zich hadden, of geen autogordels droegen, eén automobilist werd aangehouden omdat zijn naam voor bleek te komen in het opsporings register. Een andere kreeg twee bekeu ringen omdat hij zijn auto onder invloed van alcohol bestuurde en bovendien een stiletto op zak bleek te hebben. Ook werd tijdens deze controle een auto uit het verkeer gehaald voor nader tech nisch onderzoek. Een bromfietser uit Driehuis beland de zaterdag met zijn bromfiets in de sloot op de weg naar Den Hoorn. On bekendheid met het traject had hem parten gespeeld. Een uit Duitsland afkomstig jon getje werd zondag op de Pontweg geschept door een auto. Het jongetje stak plotseling met zijn fiets de weg over, waardoor de uit Den Burg afkomstige automobilist niet tijdig kon remmen. Het kind werd niet levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis bi Den Helder ver voerd. FEUILLETON door Tom Lodewijk. 18. „U denkt misschien", zei ze een beetje beledigd, „dat ik hier alleen maar een beetje kom lanterfanten. Maar ik weet wel van aanpakken hoor! En ik doe het zuiver voor m'n plezier. Daarbij is de binnenkant van zo'n hele organisatie voor mij heel interessant, het kan me later te pas komen als ik zelf eens iets moet organiseren. En het kost niets.... het gaat allemaal pro deo. Voor de goede zaak. Sla zoiets nou maar eens af, dacht Jaap. Je kon Hofman niet voor het hoofd stoten, die uit de goedheid van zijn hart, en ook misschien om zijn dochter niet heel de dag om zich heen te hebben, hem deze hulp had aangebo den. En het zou toch wel heel prettig zijn, iemand een hele bak werk op te dragen en dan te zeggen: vanavond zal ik het wel tekenen om dan rustig allerlei klusjes op te gaan knappen waar hij nauwelijks aan toe kwam. „Tja," zei hij bedachtzaam, ik vind het heel aardig van meneer Hofman en nog aardiger van u.... maar het overvalt me een beetje. Ik weet eigenlijk niet precies wat u zoudt moeten gaan doen. „Beginnen met het eenvoudigste," zei Ingrid gevat, „kijk eens naar die bende op uw bureau. Heeft u geen sor- teermap voor ingekomen post?" „Nee...." aarzelde Jaap. „Ik ga er een halen bij vader. Ze heb ben er wel een over op kantoor. Dan beginnen we eerst die post eens op alfabet te leggen en dan hebt u een beetje orde. Want zo krijg je hef idee dat er nooit schot in komt. Ajuus.... ik ben zó terug." En zo had Jaap even adempauze. De burgemeester stak zijn hoofd om de hoek. Of het nog een beetje ging. Jaap vertelde van zijn nieuwe aanwinst. „Bof jij even?" lachte de burgervader. „Ik kan niet nóg iemand vrijmaken. Het is al mooi genoeg dat jij de hele dag voor dat festijn werkt. Maar ik zal zeggen dat ze een bureautje en een stoel bijzetten." Ja, nu was de kogel wel door de kerk. En hij vond het achteraf bezien nog niet eens zo naar. Hij begon het steeds minder naar te vinden, toen Ingrid er wat beter in kwam en et een zekere orde en regelmaat ging heersen. Toen hij als hij van een bespre king terugkwam, een net stapeltje brie ven getikt vond, die hij maar hoefde door te lezen en te tekenen. Toen Ingrid niet de minste moeite bleek te hebben met de Franse, Duitse en Engelse correspondentie en hem heel wat werk uit de handen nam. Het baarde wel opzien, wanneer ze in haar rode two- seater voor het raadhuis arriveerde en de meisjes van de secretarie waren wel jaloers op de rijke indringster, die al die leuke werkjes voor meneer Baars mocht doen, maar het niet gegunde brood wordt het meest gegeten en Jaap maakte zich er niet druk om. „Hoe bevalt je je secretaresse?" vroeg Sita die natuurlijk ook al van de nieuwe aanwinst had gehoord. „Het scheelt me een heel stuk in m'n werk," antwoordde Jaap. „Maar hoe bevalt ze je als persóón?" „O, het is een vrolijke meid, nooit voor één gat gevangen. Ze is heel plezierig om mee te werken." „Vind je haar knap?" Jaap werd een beetje korzelig. Vrou wen konden zulke moeilijke vragen stellen. Ja, hij vond haar knap, een plaatje soms. Heel anders knap dan Sita. Maar wat moest je als man zeggen. Ja of nee? In beide gevallen had je kans op commentaar. „Ja, ik vind haar wel knap," zei hij, „maar het is niet mijn type." „Pas op met vrouwen die je type niet zijn," schertste Sita, „het komt er op aan of jij héér type bent." „Ik geloof niet, dat ik in dat opzicht voor haar besta," meende Jaap, „de rijke miss Hofman en een arme gemeen teambtenaar." „Kom kom," plaagde Sita, „en je wilt nog wel burgemeester wordenl Daar heb je meer kans op met een vrouw met centen, dan met de dochter van een arme gepensionneerde." Jaap wist niet waarom, maar het ge sprek beviel hem niet en hij schakelde snel op iets anders over. Maar de vol gende dag zat hij in gedachten naar het knappe snuitje van Ingrid te kijken en vroeg zich af, of hij inderdaad als man voor haar bestond of niet. Het leek of ze zijn gedachten raadde, want opeens richtte ze haar grote grijze ogen op hem. „Kan ik er mee door?" vroeg ze. „Hoe bedoelt u dat?" „U zat me zo kritisch te bekijken." „Ik? Ik zat in gedachten naar u te staren." „Ja, dat merkte ik. Een kwartje voor uw gedachten." „Als die niet méér waard zijn...." „Dat weetje niet hè?" zei ze plagend, „voor je het hebt gehoord. Wat waren uw gedachten, meneer Baars?" „Dat die brief aan de Buma nog de deur uit moet," zei Jaap gestreng. „Natuurlijk," lachte ze, „hoe zou ik kunnen denken dat u ooit nog aan iets of iemand anders dacht. Maar ik vind het toch niet aardig, meneer Baars, dat wanneer u naar mij kijkt, u alleen maar aan de Buma denkt. „Waar moet ik dan aan denken?" „Nu, bijvoorbeeld," ze ging dwars op haar stoel zitten, haar plagende ogen op hem gericht en telde op de lange, slanke vingers van haar hand af, „dat ik mijn haar anders heb en of dat nu beter staat of niet, of deze jurk me goed staat. Dat zijn dingen die een vrouw ook wel eens wil horen van een man, al heeft hij dan zijn gedachten altijd bij het muziek concours." „U bent altijd een plezier om naar te kijken," zei hij eerlijk en genoot de vol doening dat ze bloosde. „U bent een vleier," bestrafte ze en draaide zich weer naar haar machine. „Zie je wel, nóóit goed", lachte Jaap, „als je niks zegt is het mis, als je wel wat zegt ben je een vleier. Hoe kan een man het ooit een vrouw naar de zin ma ken?" „Proberen", zei ze opgewekt, „altijd maar proberen." Ze maakte er een eind aan dat hij zijn koffie dronk terwijl hij doorwerkte. „Dat is waanzin," zei ze. „Koffie be tekent pauze. Koffie moet met aandacht worden gedronken. Als u dorst hebt gaat u maar naar de kraan, maar voor de koffie moet u even de tijd nemen." En zo werd de koffiepauze de tijd waarin ze, op uitdrukkelijk bevel van Ingrid, met geen woord praatten over het con cours. Waar ze dan wel over moesten praten?, vroeg Jaap. „Over onszelf," was het vlotte antwoord. Ingrid viel als medewerkster heel erg mee. Ze keek nooit naar de klok. „Ik ben geen hulpje," zei ze, „ik ben medewerkster. Wij knappen het samen op, en we gaan niet naar huis voor het werk gedaan is. „Ze leefde mee bij ieder goed bericht, kon opgetogen zwaaien met een nieuwe belangrijke aanmelding, en zat dikwijls samen met Jaap te puzze len over de vele problemen die het concours opwierp. Sita vroeg nooit meer naar Ingrid en Jaap begon er uit zichzelf niet over. En zo naderde langzaam maar zeker de datum van het concours. Jaap raakte in die laatste dagen bijna over zijn zenuwen heen. Sita zag hem nauwelijks meer, maar die vergaf hem dat wel, want ook zij zat in de concours koorts gevangen. Bij haar thuis werd over niets anders meer gepraat en ze moest haar vader waarschuwen, dat hij op zijn jaren toch zich niet zo druk moest maken. Anders lag hij straks in het ziekenhuis als het feest begon. Die waarschuwing gaf Ingrid ook aan Jaap. Ze hadden de hele dag doorgewerkt, want Jaap had de volgende dag een persconferentie. En daarna een bespre king in Rotterdam. „Mooi", zei Ingrid, „na de persconfe rentie rij ik je naar Rotterdam. Anders knap je nog af." „Nergens voor nodig", wees Jaap bruusk af" en wie moet er dan hier blijven voor telefoontjes enz.?" „Die neemt Rietje wel aan. Vroeger toen ik er niet was, moest je ook wel eens weg. Als je het morgen niet een beetje kalm aan doet, gaat het mis. „Hij merkte niet eens dat ze hem tutoyeerde. Tot nog toe hadden ze zich bijna angstig aan meneer en juffrouw gehouden. Maar nu zaten ze allebei zo in dit project vast, dat gemeneer en gejuffrouw iets krampachtigs kreeg voor twee mensen, die weinig in leeftijd verschilden en kameraadschappelijk werkten aan het bereiken van één doel. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5