(jroen '/wartrjexels in het hartL Blijde Rijders zagen prachtig concours in het water vallen Concours hippique op landelijk niveau Cursus strandbewaking ging van start Uitslag Concours Hippique De Koog Opgave voor Concours Hippique Open gebroken Optreden muziekschool In Vossenjacht 19 deelnemers Vernield 5 juli-comité stelt zich voor Uit verkeer genomen Verboden hoorns Inbraak 93e JAARGANG NR. 9489 TEXELSE DINSDAG 1 JULI 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso: los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. Shownummer dat u niet missen mag", stond als laatste aankon diging in het programmaboekje dat werd uitgereikt tijdens het con cours hippique dat afgelopen zaterdag in De Koog werd gehouden. Daarmee had het boekje niets teveel beloofd. Eerst reed Jenny Kikkert als amazone het parcours op, vervolgens mevrouw Luyckx met een eenvoudige aanspanning voor een tilbury, hierna kwam Henk Spigt in een wagen waar de paarden in tandem (achter elkaar) voor gespan nen waren, op de voet gevolgd door een wagen waar drie paarden voor liepen, de zogenaamde troika inspanning. Bij dit driespan was heel bijzonder dat het voorste paard in draf liep en de achterste in galop. Een vierspan met Piet Daalder en Arie Brans was de volgende wagen en daarna werd het even heel stil op het concours. Binnen kwam de wagen van Jan Kiljan met maar liefst zes paarden er voor. Kiljan had dit zesspan zo in zijn macht dat de paarden in rengalop over het parcours denderden, maar dat toch alle bochten en figuren perfect werden gereden. ,,Hij hoefde maar even met zijn tong te klakken en de paarden stonden stil. Ik heb nog nooit zoiets gezien. Zoals dié man met paarden omgaat", verklaarde een toeschouwer later. En die toeschouwer was niet de enige die enthousiast was over het concours hippique dat door ,,De Blijde Rijders" in De Koog was georganiseerd. Alom oogstten de verschillende programma-onderdelen lof en waardering. Ook bij de geheel uit 'overkanters' bestaande Jury Tuigpaarden.. „Een prachtig concours hippique dat zich op landelijk niveau bevindt", luidde de waarderende coclusie van de heren Middelaar, Voorburg en Van Woudenberg. En die waardering gold niet alleen het laatste programma-onderdeel, maar het hele concours. Die jury zal het trouwens behoorlijk moeilijk hebben gehad want vaak deden de verschillende spannen niet voor elkaar onder. Moeilijk om te bepalen wie een oranje, rode, witte, blauwe, groene of paarse rozet moest krijgen, respectie velijk de eerste tot en met zesde prijs vertegenwoordigend. Jammer was, dat de belangstelling voor het concours hippique veel te wensen overliet. Er zijn naar schatting niet meer dan zeshon derd mensen naar het evenement ko men kijken en dat zal duidelijk gevolgen hebben voor degenen die zich financieel garant hebben gesteld voor een deel van de kosten. Unaniem is men het er bij ,,De Blijde Rijders" wel over eens dat een dergelijk evenement volgend jaar weer moet plaatsvinden. Men hoopt dan dat het weer, dat men als voor naamste oorzaak ziet van de tegenval lende belangstelling, wat beter zal zijn. Ook bleken veel Duitsers nogal te schrikken van de entreeprijs van 77,50. Dit laatste was reden om rond een uur of drie goedkope kaartjes te verkopen zodat men het eind van het concours tegen een gereduceerd tarief kon mee maken. Moeilijk Opvallend was het grote aantal deel nemers van de vastewal die aan dit concours meedeed. Dat bleek al meteen bij het eerste programma-onderdeel: het concours éénspannen tuigpaarden in de limietklasse. Van de zestien spannen die meededen waren er zeven Texels. De anderen kwamen allemaal uit Noordhol land. Bij de eerste drie zaten in deze drie categorie geen Texelaars. Dat toont aan dat de jury het inderdaad erg moeilijk heeft gehad want er waren schitterende Texelse spannen bij. J. N. Witte uit Den Burg reed op de zwarte ruin Sirus van H. Spigt uit Den Burg, mevrouw A. C. C. Luyckx-Bakker reed met haar zwarte ruin Shaiom, G. A. du Porto deed mee met zijn bruine ruin Torwald, A. Brans Dzn. uit Oosterend was present met zijn zwarte ruin Tarzan, H. Spigt uit Den Burg met zijn zwarte ruin Saffier, W. H. Zijm uit Den Burg met zijn zwarte merrie Rita en F. J. Bakker uit Den Hoorn met zijn zwarte ruin Timo. De prijswinnaars staan in de bij dit artikel afgedrukte lijst vermeld. Het concours éénspannen tuigpaarden was een mooi en actief begin van dit concours hippique. Kleppertjes Overigens moet waardering geuit worden voor de samenstelling van het programma. Het was weer iets heel anders om na dit eerste onderdeel „De Kleppertjes" in actie te zien in een prachtige prestatie. Voor degenen die weinig van paarden afweten was het interessant te zien wat er voor enorme verschillen in 'stokhoogte' tussen de verschillende pony's kunnen zijn. Verte derend werkten de kleine Shetlanders. Er werd gereden in vier verschillende categorieën, afhankelijk van de 'stok- maten' van de pony's. Onder stokmaat wordt de hoogte vanaf de grond tot aan de borst van de pony verstaan. De leiding van het optreden van „De Kleppertjes" was in handen van Kees Brans, Lyke Heetveld, Joke Dros en Janine Vlas. In totaal 33 „Kleppertjes" zorgden voor een leuk programma onderdeel op dit concours hippique. Na „De Kleppertjes" was het de beurt aan het concours éénspannen tuigpaar den in de open klasse. Wederom een onderdeel waar de Texelaars in de minderheid waren en waar ze ook niet bij de eerste drie eindigden. Tot de dertien deelnemers behoorden H. Spigt uit Den Burg met zijn zwarte merrie Kenonja, P. Daalder uit Oosterend met zijn zwarte merrie Rosaliene, A. Brans Dzn. uit Oosterend met zijn zwarte merrie Zina, J. N. Witte uit Den Burg met zijn zwarte ruin Alwin en P. Beers jr. uit Den Burg die als hoofdkoetsier fungeerde op de wagen die werd getrokken door de bruine merrie Miran da van mevrouw J. Kiljan-Goënga uit Oosterend. Estafette Na dit onderdeel was het weer de beurt aan „De Kleppertjes". Dit keer [Lees verder op pagina 4) Eénspannen tuigpaarden limiet klasse: 1. Gido, ruin vos, 4 jaar, eigenaar P. Schaap, 't Zand; 2. Nacy, eieg. mevr. Schipper, Op meer, rijdster mevr. Schipper; 3. Frida, 4-jarige vos, eig. P. Schaap, 'tZand. Eéspannen tuigpaarden open klasse: 1. Hetrog, vos ruin, eig. P. Schaap, 't Zand; 2. Toi.nie, 3-jarige I vos ruin, eig. J. Maars-Nierop, Beemster, rijderS. Raat, Beemster; 3. Melrose, zwart, eig. P. Schaap, 'tZand. Eéspannen tuigpaarden gereden door dames: 1. Melrose, zwart, eig. P. Schaap, 't Zand, rijdster Nel Schaap; 2. Nancie, eig. J. C. Schipper, Opmeer, rijdster mevr. A. Schipper-Zaan; 3. Jowanie, 12-jari- ge vos merrie, eig. D. Keyzer, Midwoud, rijdster mevr. B. Huis man-Reus. Spingen onder de man P. C. De Kleppertjes: Jac. de Porto met Tor nado, 7 str.p. 51,6 sec.; Christine Vlas met Polly, 7 str.p. 76 sec. Individueel: Werner Beitelhof met Sherra, 0 str.p. 47,2 sec.; Catharine Steins met Micado, 0 str.p. 52 sec. Tweespannen tuigpaarden open klasse: 1Gido, 4-jarige vos ruin en Grida, 4-jarige vos, eig. en rijder P. Schaap, 't Zand; 2. Rosaliene, 5-jarige merrie, zwart en Odrie, 7-jarige merrie, zwart, eig. en rijder P. Daalder, Oosterend; 3. Tello, 3-jarige vos ruin en Tonnie, 3-jarige vos ruin, eig rn rijder J. Maars-Nier op, Beemster. Prijs beschikbaar gesteld door gemeente Texel voor de mooiste aanspanning is gewonnen door me- vrouw N. Schaap. Wisselbeker beschikbaar gesteld door De Koog Promotion voor de tweespannen tuigpaarden, ia ge wonnen door eigenaar en rijder P. Schaap. In verband met de samenstelling van het programmaboekje moet het bestuur van de Vereniging voor Vrienden van het Paard zo spoedig mogelijk weten wie deelnemen aan het concours hip pique op zaterdag 26 juli op de speel weide in Den Burg. De opgave moet uiterlijk 4 juli binnen zijn bij mevrouw A. Bakker-Witte te Den Hoorn, telefoon (02226)464. Vorige week donderdag is de cursus voor strandbewaking van start gegaan. De cursus wordt georganiseerd door Zwem- en Polovereniging TX '71 in samenwerking met de K.N.B.R.D. 23 mensen gaven zich definitief op. Don derdag stond een medische oefening op het programma. Dr. Eissen gaf uitleg over ademhaling in al zijn facetten en Rein Buysman liet de deelnemers oefe nen in mond-op-mond beademing op een pop. Zaterdag vond de eerste zwemtrai- ning in zwembad Molenkoög plaats, gevolgd door een theorieles in de kantine van Gemeentewerken. De cur susavonden zijn inmiddels ook vastge legd en wel op de dinsdag- en donder dagavond. Dinsdagavonds begint men steeds om 8 uur met zwemmen in het zwembad en vervolgt men met een theorieles in de gemeentewerkenkanti ne. Donderdagavonds start men steeds om 7.30 uur met een praktische medi sche oefening. Daarnaast maken de deelnemers steeds persoonlijke afspaken met de mensen van de strandpost bij paal 20 voor de training aan het strand. De grootste groep deelnemers (15) wil proberen het diploma Strandwacht A te behalen. Daarnaast is er nog een groep je jongeren die voor het brevet Strand wacht of voor het (binnenwater) brevet- 6 opwillen. De kosten voor deelname zijn tot een minimum beperkt en bedra gen 5 gulden inschrijfgeld per avond. Hierboven komen nog wel de kosten voor de vrijwillig aan te schaffen hand leiding (74,50) en het Oranje Kruis-boek- je (710, De inschrijving sluit heden avond. Op de eerste cursusavond is ook een contactgroep geformeerd die alle zaken met betrekking tot de cursus zal beharti gen. Hierin zitten Erna Kuip, Magda Bakker, Paul Inpijn en José Huisman. José Huisman is voor haar huwelijk vele jaren actief geweest als strandbewaak- sterbij de Bloemendaalse reddingsbriga de. Bij haar kan men zich over de cursus laten informeren. Adres: Burdetstraat 3, Den Burg, telefoon (02220) 4236. Woensdag werd bij bar-dancing De Rog in De Cocksdorp een speel automaat opengebroken. Er werd voor ongeveer driehonderd gulden aan losse guldens ontvreemd. De eigenaar van de Rog verzocht collega-middenstanders uit te kijken naar mensen die met opvallend veel losse guldens betaalden. Die truc lukte. In de loop van de dag konden twee veertienjarige jongens uit Duitsland worden aangehouden, die vlot bekenden de schuldigen te zijn. De jongens waren op werkweek op Texel. In samenwerking met de lei ding werden afspraken gemaakt de schade te vergoeden. Donderdag worden vanaf half acht in de muzieknis in Oosterend de resul taten ten gehore gebracht van enkele dagen samen studeren door een groot aantal leerlingen van de muziekschool. Er wordt opgetreden door een koper ensemble, een accordeonensemble, een dwarsfluit/gitaarensemble en een koor gevormd door piano- en orgel leerlingen. Dit wordt begeleid door een ensemble bestaande uit blokfluit-, kla rinet- en viool-leerlingen. Deze uitvoe ring en de bijbehorende gezamenlijke repetitiemiddagen komen in de plaats van de normale lessen in de muziek school, die mede in verband met de kermis geen doorgang kunnen vinden. De zondag j.l. gehouden vossenjacht door 27 Mc zendamateurs is succesvol verlopen. Te verwachten is dat dergelij ke evenementen vaker zullen worden georganiseerd. Daartoe hebben de ini tiatiefnemers Th. van der Meer, F. Halsema en Pieter Jan Zijm een speciale organisatie in het leven geroepen: TVO. Dat heeft niets met het Texels Verbond van Ondernemers te maken maar bete kent Texelse Vossenjacht Organisatie. Een vossenjacht is een spel waarbij het er om gaat om zendamateurs (vossen) die zich 'ergens' hebben opge steld, zo spoedig mogelijk op te sporen en daarbij af te gaan op de radiosignalen die de vossen geven. Uit de sterkte waarmee het signaal binnenkomt kan worden afgeleid of men de vos nadert. Zondagmiddag stond de eerste vos in Waalenburg. De jagers die om 14.15 uur met hun in de auto gemonteerde appa ratuur waren gestart op het parkeerter rein aan de Emmalaan in Den Burg, hadden bij het zoeken veel last van een 'knijper' op het betreffende kanaal 1. Een 'knijper' is een zendamateur die zo flauw is om door het voortdurend uitzenden van een ongemoduleerd ra diosignaal op dezelfde frequentie het spelletje te bederven. De bus in Waal- enhprg werd niettemin gevonden. De tweede vos stond op de Mokweg nabij het amfibisch oefenkamp. Slechts enke len slaagden er in deze binnen de vereiste tijd te vinden. Makkelijker ging het met nummer drie, die bij garage Nagy in De Koog stond, maar niet alle jagers slaagden. Na afloop was in De Kaaps-nol de prijsuitreiking waarbij werd betreurd dat twee deelnemers, Witte Meeuw en Red Devil, waren uitgevallen. De eerste prijs (een door Expert Jan Agter beschikbaar gestelde antenne) werd gewonnen door station Telstar (J. Veenstra), de tweede prijs was voor Black Window (Kees Betse- ma) en de derde prijs ging naar Charley Victor (Co Vermeulen). De jagers had den voor hun deelname 75,— inschrijf geld betaald. Zondag werd de verstraler van de Volkswagen van iemand uit Groningen vernield. De auto stond bij camping Kogerstrand geparkeerd. Het comité dat zich heeft belast met de organisatie van de demonstratie voor een goedkoop veerdienstabonnement voor Texelaars op 5 juli bestaat uit de volgende personen: T. Bakker, Th. van den Berg, J. de Boer, N. Bonne, F. Bonne, J. Hin, B. Huyboom, I. van Inden, R. Janssen, R. Kikkert, G. van der Kooi Fzn., A. Kuhl- man, J. Moens, G. Nieuwland, R. van 't Noordende, H. Oomens, C. van Poelje, J. Rietveld, A. Schrama, B. Starink, R. Smith, D. Terpstra, W. Veldkamp, J. Vlas, H. de Winter en R. van IJsseldijk. Een bromfiets, die door zijn uit Oos terend afkomstige eigenaar langzamer hand tot een motorfiets was omge bouwd, werd donderdag door de politie uit het verkeer genomen. Ook zondag werd een opgevoerde bromfiets uit het verkeer genomen op de Rozendijk. Dit vervoermiddel zal aan een nader tech nisch onderzoek worden onderworpen. De brommer van een 17-jarige scholier uit Papendrecht werd eveneens door de politie van het wegdek verwijderd. Ook hier waren technische manke menten de oorzaak. Een Texelaar, die kennelijk van mening was dat veel weggebruikers doof zijn, werd vorige week woensdag aangehouden. Hij bleek twee meer- tonige hdbrns op zijn auto te hebben gemonteerd. De muzikale omlijsting van zijn vervoermiddel werd in beslag genomen en bovendien kreeg hij een bekeuring. Vrijdag werd ingebroken in een op slagloods van kruidenier Brouwer in Oosterend, De betreffende loods staat op het industrieterreintje bij Oosterend. De inbrekers verschaften zich overdag toegang door een ruitje in te slaan. Le vensmiddelen, snoepgoed, bier en ijs werden ontvreemd. De politie zoekt nog naar de daders.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1