Nieuwbouw van 3000 m2 voor De Wit B.v. Estafette Kleppertjes Concours Hippique Groothandelscentrum 5UKSES DE UIT B GANG VERVOLG VAN PAG.l PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 1 JULI 198(i 50 Ff>n nah nru/onc Met feestelijk vertoon heeft drankengroothandel en tevens zelfbe dieningsgroothandel De Wit B.V. gistermiddag een reusachtig nieuw onderkomen op het industrieterrein van Oudeschild in gebruik geno men. De nieuwe gebouwen beslaan een oppervlakte van 3.000 m2. Een belangrijke opslagruimte heeft ook het bijbehorende terrein dat 10.000 m2 groot is. Het was dubbel feest want tevens werd herdacht dat het bedrijf vijftig jaar geleden werd opgericht. De voormalige gebouwen aan het Wezenland in Den Burg hadden een oppervlakte van 2.300 m2 en er was maximaal 6.000 m2 terrein beschikbaar, waarbij dan een flink stuk openbare weg was inbegrepen. Het was vooral het gebrek aan voldoende opslagruimte in de openlucht, dat De Wit noopte tot verhuizing. Directe aanleiding was ove rigens een initiatief van de firma Drijver die een jaar geleden het idee opperde om de gebouwen van De Wit te kopen en een nieuw gebouw neer te zetten in Oudeschild. Dat bood niet alleen uit zicht op meer ruimte maar ook op de mogelijkheid om het bedrijf veel efficiën ter op te zetten. Vlaggen Een grote schare genodigden heeft het resultaat van de inspanningen gis termiddag bewonderd. Dat gebeurde na de openingsplechtigheid om 14.00 uur waarbij meerdere leden van de familie C. de Wit waren betrokken. De zoons Leon (14) en Jan (23) de Wit hesen de nationale en de Heineken vlag. Dochter Marion (20) gaf haar ouders een foto album met herinneringen uit het vijftig jarig bestaan van de drankengroothan del, waarna de heer C. de Wit en zijn vrouw de deur openden en vervolgens de felicitaties in ontvangst konden ne men. Eén van de voorzieningen waarmee de efficiency van het bedrijf zeer is gediend is de laadkuil, een verdiept gedeelte van het gebouw waar de vrachtwagens kunnen binnenrijden en vanaf het verhoogde perron zonder veel inspanning kunnen worden volgereden. Arbeidsbesparend is ook de buizenpost waarmee de drie voornaamste afdelin gen van het bedrijf (drankengroothan del, cash en carry bedrijf en diepvries afdeling) vanuit het kantoor op de bovenverdieping waar de telefonische bestellingen binnenkomen, kunnen wor den bereikt. Daarmee komt een eind aan veel heen en weer geloop. Die cash en carry-afdeling (zelfbedieningsgroothan- del) is iets nieuws, leder die is inge schreven in het Handelsregister kan daar terecht, waardoor menig reisje naar Makro en soortgelijke bedrijven op het vesteland achterwege kan blijven. Het assortiment beschrijven dat door De Wit wordt gevoerd is ondoenlijk. Je bena dert het 't meest met: alles wat eet- en drinkbaar is, plus een reeks verwante en minder verwante non-food artikelen zoals glaswerk, bestek e.d. Dat bij de officiële opening de Heine- kenvlag werd gehezen hield verband met het feit dat wijlen Jan de Wit zijn bedrijf destijds begon als ,,J. de Wit, voorheen K. Koelemeij" en aanvankelijk uitsluitend in Heinekens bier handelde. De heer C. de Wit bracht dit prille begin gistermiddag in herinnering en schetste in het kort de stormachtige groei die het bedrijf heeft doorgemaakt, vooral sedert de jaren vijftig. Dat het in het begin rustiger was, laat zich wel denken want het economisch klimaat was in de dertiger en veertiger jaren niet bepaald ideaal. Toerisme Het was de groei van het toerisme waarmee het bedrijf De Wit gelijke tred hield. Een stroomversnelling betekende daarom ook de ingebruikneming van de twee veerboten van TESO. Die boten brachten veel toeristen en die zaten op Texel geen van allen op een droogje. In 1962 stichtte De Wit een nieuw gebouw aan het Wezenland (na een start vanuit de Weverstraat via de Kogerstraat) en dat complex moest herhaaldelijk worden uitgebreid. Een poging tot verdere uit breiding door overname van het voor malige TEM-gebouw tegenover het be drijf mislukte omdat de gemeente ook geïnteresseerd was en aan het langste eind trok, waarmee de noodzaak tot bedrijf is ingericht en onthulde zijn zakelijke visie die er op neerkomt dat hij nauwelijks mogelijkheden ziet voor acti viteiten buiten Texel en zijn toekomstige bestaanszekerheid voornamelijk zoekt in grotere efficiëncy en samenwerking met andere bedrijven waardoor een seebfpe prijsstelling mogelijk is, zodat de Texelse afnemers niet al te veel interesse zullen hebben voor leveran- i genodigden werden de vlaggen gehesen voor de nieuwbouw van De Wit aan de Schi/derweg bij Oudeschild. Het gebouw is de belangrijk ste blikvanger op het nieuwe industrieterrein aldaar. verhuizing in feite vast stond. Na het genoemde initiatief van de firma Drijver kwamen de zaken zeer snel rond. De heer De Wit vertelde hoe het nieuwe ciers van overkantse bedrijven. Wat die samenwerking betreft: De Wit is sinds kort lid van de voornamelijk in zuidelijk en oostelijk Nederland opererende Ho- vegro waarin 15 bedrijven participeren. ,,We zijn ervan overtuigd dat Texel een goede groothandel nodig heeft. We moeten hier niet afhankelijk zijn van overkantse bedrijven, die Texel naar gelang de kosten van vrachtvervoer stijgen, mogelijk minder geïntersseerd vinden. Gezonde concurrentie mag er zijn en we denken te kunnen bewijzen dat we die concurrentie aankunnen". Dank werd gebracht aan hoofdaanne mer Drijver die ook voor de centrale verwarming en de waterleiding zorgde. Een belangrijk aandeel had ook Ruts Staalbouw uit Tilburg in het project. Het feit dat de directeur (oud-Texelaar Nico Veldstra) een schoolvriend was van Cor de Wit, is daaraan niet vreemd. Verder werd meegewerkt door de Verenigde Schilders, P. Daalder uit Alkmaar (asfal tering terrein) en Moerbeek (stoffering kantoren). Ook de medewerkers van De Wit die kostelijk hadden geholpen bij de verhuizing en het inrichten, werden niet vergeten. Verder werd het woord gevoerd door secretaris Frans Zegel van het Texels Verbond van Ondernemers. (De Wit is zelf voorzitter van het TVO). Hij zei: ,,lk hoop dat je mooi weer hebt, dan hebben wij het ook", waarmee hij doelde op de afhankelijkheid van het toerisme van het bedrijf van De Wit. „Voor de hele bedrijvigheid op Texel is het belangrijk dat het toerisme op een verantwoorde manier in stand wordt gehouden en dat de openbare meningsvormen over dit onderwerp zullen worden bepaald voor vertrouwen in eikaars bedoelingen". De heer W. Brugmans sprak namens de afdeling Texel van Horeca Nederland die herinneringen ophaalde uit de prille beginjaren van het gouden bedrijf van De Wit en nog even met waardering wees op de andere drankgroothandelaar die in 1969 door De Wit is overgeno men: 'ome' Kees Kooiman. Tot op het moment van de overname was de Texelse horeca 'verdeeld' in Heineken- en Amstel-afnemers. Gelukki, Alle wegens keurig op een rij voor de jurering. Zak/open met de pony aan het leidsel was een onderdeel van de estafette, zoals die door de Klepperdes gespeeld werd. sluiting op ,,De Kleppertjes" speelde de Oosterender drumband Excelsior weer een nummer. De drumband vulde trou wens toch op voorbeeldige wijze de pauzes in het programma. Rond kwart over drie was het de beurt aan het concours éénspannen tuig- paarden gereden door dames. Ook hier geen Texelaars bij de beste drie. Meerij dende Texelse dames waren A. A. Rotteveel op de zwarte merrie Odrie van met een estafette. Rijden naast elkaar op twee pony's terwijl je allebei het eind van een stuk touw in je hand houdt, of ergens heendraven met je pony en het dier al zaklopend weer terugleiden, het waren de zaken die deze estafette behelsden. Een erg aardig gezicht, vooral omdat het niet zo'n gebruikelijk onderdeel op een concours hippique is. Het was een lust voor het oog te zien hoe de vaak als niet erg makkelijk bekend staande pony's in goede harmo nie met hun berijdsters aan de estafette deelnamen. Door speaker J. Th. Key- sers uit Vijfhuizen werd er op gewezen dat het erg belangrijk is dat de pony- rijders met speelse bezigheden als een estafette hun dier leren kennen. Het geeft hen veel behendigheid en dat komt later van pas als er aan echte wedstrijden meegedaan wordt. In aan- Dat laatste kan ook gezegd worden over de blijde quadrille die onder leiding van M. Mast verzorgd werd door de leden van ,,De Blijde Rijders". Acht tilbury's met vier zwarte en vier bruine paarden reden figuur na figuur. Een onvergetelijk schouwspel. Iets heel an ders is dan weer een volgend program ma-onderdeel als de rodeo. Dit onder deel was verzorgd door manege Bornrif. Een huifkar met een paard er voor reed over het veld. Op de bok zat een koop man die net terug kwam van de markt en die een zak vol met goudstukken in zijn kar heeft liggen. Op een gegeven moment wordt de huifkar omsingeld door indianen die al snel het goud vinden. Net als ze er met het goud vandoor willen gaan, komen daar de cowboys die de indianen te verstaan geven dat zulks niet te pas komt. De indianen blijken er wel enigszins in te kunnen komen en sluiten vrede met de cowboys. Omdat de cowboys door hun reddingsactie niet op hun koeien konden letten, blijken twee van hun P. Daalder uit Oosterend, C. C. Spigt- Witte op de zwarte merrie Kenonja van H. Spigt uit Den Burg, A. C. C. Luyckx- Bakker op haar bruine ruin, Karin Brans op de zwarte ruin Tarzan van A. Brans koeien te zijn ontsnapt. De indianen en de cowboys gaan dan samen achter de koeien aan. Best wel een aardig verzon nen verhaal dat door de ruitertjes van Bormrif leuk in beeld werd gebracht. Het was alleen beter geweest als de gast-speaker van Bornrif zich van tevo ren iets beter had gedocumenteerd. Het komt nogal wat vreemd over als je haar op een gegeven moment door de speaker aan iemand anders hoort vra gen „Is het nu afgelopen, of gaat het verhaal nog verder?" Dzn., De Graaf-Zijm uit Den Hoorn op de zwarte merrie Nerida van A. Brans en Stiggelbout-Witte op de zwarte ruin Alwin van J. N. Witte uit Den Burg. Ook dit onderdeel leverde weer een mooi schouwspel op. De verrichtingen van „De Klepper tjes" liepen als een rode draad door het hele programma heen, want het was weer de beurt aan „De Kleppertjes" met - patrouille-springen en springen onder de man. Bij dit laatste onderdeel kwamen Jac. de Porto met Tornado en Christine Vlas met Dolly het beste uit de bus. Bij de individuele rijders waren dat Werner Beitelhof met Sherra en Catharina Steins met Micado. Het was een fraai programma-onderdeel. en de zwarte merrie Merida van A. Brans en tenslotte koetsier J. N. Witte uit Den Burg met zijn zwarte ruin Alwin en cte zwarte merrie Kenonja van H. Spigt. Vervolgens stelde wethouder Blan ken, in de plaats van burgemeester Engalvaart die verhinderd was, de prijs beschikbaar van de gemeente Texel voor de mooiste aanspanning. Deze werd gewonnen door mevrouw N. Schaap. De wisselbeker die beschikbaar was gesteld door De Koog Promotion werd gewonnen door eigenaar/rijder D. Schaap in de serie tweespan tuigpaar- den. Daarna was het tijd voor de fabelachtige slotshow. Texelaar Het was langzamerhand tijd gewor den voor het op één na laatste program ma-onderdeel, het concours tweespan tuigpaarden. Hier viel een Texelaar in de prijzen. Tweede werd de heer D. Daal der uit Oosterend met zijn zwarte merries Rosaliene en Odrie. Verder deden aan dit onderdeel A. Brans mee met de zwarte merrie Zina en de zwarte ruin Tarzan, de heer H. Spigt uit Den Burg met de zwarte ruinen Sirus en Saffier, de heer F. J. Bakker uit Den Hoorn wiens wagen werd getrokken door de zwarte ruin Tino van F. Bakker De organisatie van dit buitengewoon geslaagde concours hippique was in handen van „De Blijde Rijders" in samenwerking met De Koog Promo tion en de „Streekvereniging Noordhol land boven het Noordzeekanaal voor Eigenaren en Rijders van concours Tuigpaarden" (SERT). De ringmeester was H. Heetveld, als hoefsmid fungeer de J. Kiljan sr. Parcoursbouwer was A. Brans en de terreinverzorging was in handen van P. C. Blom. A. Brans-Huite- ma en T. Bakker-Merkx waren de linten meisjes. Een woord van waadering verdient nog het terrein in De Koog waar het concours werd gehouden. Vaak worden dit soort evenementen in een soort modderpoel gehouden. Het terrein in De Koog was echter keurig verzorgd en oogstte dan ook de waardering van de jury. Tljdmns do rodeo werd de huifkar ven de rijke koopman bestormd door Indianen, kwamen er later cowboys te hulp om één en ander recht te settan. Nadat de Indianen en de cowboys vrede hadden gestoten tijdens de rodeomoestan ar np enkele ontsnapte kalveren worden gevangen.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 4