Barbecue en 14 vaten bier bij jubileumfeest Parachutist „gered 30 jaar Utrechtse Badmeesters Strandbewaking Wester slag spoedig in Texelse handen? Met man an macht trekken om ook nog de parachute uit het vreter te krijgen. „D'r zal wel een mooi maaltje vis In zitten, "merkte een mevrouw op. De eerste parachutist die naar beneden daalde, landde volgens het draaiboek midden in badmeesters. .DINSDAG 1 JULI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Zaterdag hebben 17 adspirant-leden van de Texelse reddingsbrigade hun eerste training gehad in het zwembad Molenkoog. De heer C. Sluis van de Kon. Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen constateerde bij die gelegenheid dat de Texelse redders ongetwijfeld spoedig de vereiste vaar digheden onder de knie zullen hebben, zodat ze nog in dit seizoen daadwerke lijk op het strand zouden kunnen worden ingezet. De training werd gege ven onder leiding van Diet Vosmeijer van de KNBRD-brigade uit Deventer. Afgezien van het gewone zwemmen werd getraind in bevrijdings- en ver- voersgrepen, waarna de theorie werd doorgenomen in de brandweerkazerne, die daartoe door de gemeente beschik baar was gesteld en waar de aanko mende strandwachten op koffie en koek werden getracteerd. Het is de bedoeling dat de Texelse reddings ploeg een op zich zelf staande organi satie wordt, dus los van de zwem- en poloclub TX 71. Er is al een voor lopig bestuur benoemd waarin onder meer José Huisman, Erna Kuip en Magda Bakker zitting hebben. Het liefst zouden de Texelse strandwachten zo spoedig mogelijk zelfstandig, dus zonder de hulp van anderen, de bewa king van een van de strandgedeelten overnemen. De voorkeur gaat uit naar het meest „Texelse" strand Wester slag. De barbecue van de Utrechtse badmeesters was rokerig maar gezellig. Badmeester zijn is één, een feestje organiseren is vers twee. Dat de badmeesters van het Utrechts Studenten Werkkamp beide zaken beheersen werd het atgelopen weekend bewezen. De Utrechtse stu denten vierden hun dertig-jarig jubileum als badmeesters op Texel met een uitbundig barbeque-feest in hun pleisterplaats: boerderij De Scholleboe van boer Bakker aan de Westerweg. Voor de zaterdag was een schatgraaf- en zandkasteelwedstrijd georganiseerd maar vanwege het slechte weer kon dat niet doorgaan. Zondag gaven de badmeesters echter wel acte de presence op het strand, toen bij paal 17 een parachutistendemonstratie werd gehouden. Geheel volgens het draaiboek landde één der parachutisten in zee en werd vervolgens door behulpzame handen van de Utrechtenaren uit het woelige water gered. Het was vrijdagavond niet moeilijk de plek te vinden waar de Utrechtse studenten hun barbequefeestje hielden. Een pittige barbequelucht hing over de - Westerweg en bij het naderen van boerderij De Scholleboe werd die lucht steeds sterker. Daar waar het feest was, werd de boerderij door een fraaie wel komstpoort gekenmerkt. Gemaakt door boer Bakker. Op het bord stond een zeeschaap. Overweging van de boer: er zijn zeeleeuwen, zeekoeien, zeehonden en zeeëgels, dus waarom geen zee schaap. Vandaar het bord met de 'schaapmeermin', zoals het door sommi gen ook wel genoemd werd. Voor het feest waren hele bergen vlees in huis gehaald. Lamscoteletten, sausijsjes en bloedworst. Vooral enorme bergen bloedworst. Eén barbeque bleef de hele nacht branden. Maar toch hield men van de bloedworst een flinke portie over. Het is dus niet moeilijk te raden wat de Utrechtse badmeesters de ko mende tijd als diner zullen krijgen voorgeschoteld. Voorvijfhonderd gulden vlees was er ingekocht en voor bijna vijfhonderd gulden werd er ook opgege ten. Met het bier lag het moeilijker. De twaalf vaten die de inkoopcommissie van de studenten voldoende had ge acht, bleken wat aan de krappe kant te zijn. Daarom moesten er in de loop van het feest nog twee vaten bijgehaald worden. Want achter de zelfgebouwde tap in de grote schuur bij boerderij De Scholleboe werd met vaardige hand en in groot tempo getapt. Daar speelde ook het bandje dat, toen het uur vorderde, velen tot een dansje verleidde. „Ik heb vannacht kunnen slapen, dus jullie weten niet wat uitbundig feestvieren is", constateerde boer Bakker deson danks. Taxi's Het was een feest van een kaliber zoals dat nog maar zelden op Texel geweest is. Voor de boerderij stonden permanent drie taxi's om moe gefeeste mensen weg te brengen. Eén der chauffeurs moest vanwege de mobilo foon in de auto blijven zitten. Hij werd door één der studenten bediend met hapjes van de barbeque. De andere chauffeurs konden wel zelf barbequen en behoorden zodoende tot de vele Texelaars die aan het berbequefestijn deelnamen. Het bestuur van het Utrechts Studen ten Werkkamp had ongeveer 130 uitno digingen naar verschillende Texelaars uit laten gaan. Leveranciers, mensen van de strandpaviljoens, mensen uit de horeca en een aantal andere lieden waarmee de samenwerking de afgelo pen jaren fijn is geweest. Ook het gemeentebestuur en Niek Spaans had den een uitnodiging gekregen. Dat is eigenlijk het enige wat bij de badmees ters een domper op de feestvreugde zette. Van het gemeentebestuur heeft alleen burgemeester Engelvaart laten weten persoonlijk verhinderd te zijn. De overige gemeentebestuurders hebben in het geheel niets laten horen. Bleven weg zonder bericht van verhindering. „Jammer", zeggen de badmeesters. Moeilijk De voorbereidingen voor het feest waren al in november begonnen. En eigenlijk was dat nog niet vroeg genoeg want het was erg moeilijk oud-badmees ters van het Utrechts studentencorps op te sporen. Sommigen bleken echter de Texelse Courant nog te lezen en kwa men zodoende op de hoogte van de plannen. Anderen lazen in De Telegraaf van het op handen zijnde feestje. De Telegraaf had zijn berichtgeving weer gebaseerd op de informatie die in de speciale jubileum badmeesterskrant stond. Over het algemeen is toch een zeer groot aantal reünisten op komen dagen. Mensen die terug waren geko men naar Texel om nog één keer met badmeesters onder elkaar te zijn. In een feest samen met Texelaars. De barbeques waren beschikbaar ge steld door de heer Keijser van hotel De Pelikaan en Frits Langeveld van „De Toekomst". Deze laatste had ook zorg gedragen voor een ijswagentje waar achter, keurig in driedelig pak, de ijscoman ijsjes stond uit te venten. Rond een uur of drie 's nachts bracht de ijscoman zijn karretje maar eens naar huis, omdat de temperatuur toen niet zo ideaal meer was voor koele vanille. Hij kwam daarna echter wel terug om verder te feesten want eerder dan vijf, zes uur hield het feestgedruis niet op. Op zaterdag ging de hele stoet badmeesters op een platte wagen over het strand van paal 21 naar paal 9. Bij ieder paviljoen werd toen even voor een kleine vloeibare versnapering gestopt en bij het paviljoen bij paal 9 aangeko men stond daar een grandioze vismaal- tijd op de Utrechtenaren te wachten. Het was de bedoeling dat 's middags een schatzoekwedstrijd en een zand kasteelwedstrijd zou worden gehouden. Door de regen die aanhoudend uit een loodgrijze lucht neerdaalde waren er geen belangstellenden voor dit evene ment. Slechts één jongetje bij paal 17 wilde meedoen, maar dit was toch echt een te kleine deelname. Parachutisten Succesvoller was het evenement dat zondag bij paal 17 werd georganiseerd. Aanvankelijk was het ook niet zeker of dit wel door zou kunnen gaan. Het was de bedoeling dat op het strand een demonstratie parachutespringen zou worden gehouden. Harde wind (18 m/p. sec.) maakte deze onderneming zeer hachelijk. Rond half twee wist men bij het paracentrum nog niet zeker of het wel door zou gaan. Om tien voor twee werd de beslissing genomen: toch maar springen. Eén van de parachutisten: Arnold Camfermann verklaarde later tegen de badmeesters „Het is dat het voor jullie was, maar anders hadden we het niet gedaan". Desondanks landden twee parachutisten keurig op de oranje doek die op het strand als markering was aangegeven. Het is werkelijk heel kunstig hoe de parachutisten met be stuurbare parachutes weten te manoeu vreren en te draaien. Vanwege de harde wind waren de parachutisten 1.800 meter ver uit de kust gedropt. Hun stuurmanskunst en de wind deed hen precies op de begeerde vierkante meter terecht komen. Gered De man die met een gewone para chute sprong landde echter midden in de branding en moest door de Utrechtse badmeesters gered worden. Ongeluk kiger wijze kwam de motor van de rubberboot van de badmeesters niet op toeren. De buitenboordmotor was enke le dagen tevoren nog in zijn geheel nagekeken en gereviceerd, maar bleek toch niet goed te zijn. Daardoor moes ten twee badmeesters aan een lange lijn in zee om de quasie verongelukte parachutist te redden. Door met ver eende krachten te trekken wist men de parachutist veilig op de wal te krijgen. Overigens zijn geruchten als zouden de Utrechtse badmeesters dit jaar voor het laatst op Texel zijn beslist onjuist. Zoals onlangs tijdens een commissie vergadering van de commissie openbare werken door wethouder Van der Kooi werd benadrukt is het de bedoeling dat de Koninklijke Maatschappij tot het Redden van Drenkelingen de noordkant van het Texelse strand beveiligt. De bewaking aan de zuidkant, dus van paal 9 tot en met paal 17, blijft in handen van de Utrechtenaren. Bij de Maat schappij tot het Redden van Drenkelin gen is het de bedoeling Texelaars bij de bewaking in te schakelen. Een cursus strandbewaking wordt door de KNMRD in samenwerking met de zwemclub TX '71 gegeven. Ook de badmeesters trainen mensen in strandbewaking. Dit is een training die tijdens de praktijk geschiedt. De Utrechtse studenten zijn er niet op uit het geheel in Utrechtse handen te houden, maar juichen het daarentegen toe dat ook Texelaars op hun posten bij de bewaking worden ingeschakeld. Zo als tijdens het barbequefeest bleek zijn er de afgelopen dertig jaar goede con tacten ontstaan tussen Texelaars en Utrechtse studenten. Het werkkamp van de Utrechtse studenten is ontstaan in de jaren vijftig. Er waren toen nogal wat studenten voor wie het lidmaat schap van het Utrechts Studenten Corps te kostbaar was. Om het voor deze studenten ook mogelijk te maken lid te kunnen blijven, werden werk weken georganiseerd, waarin de corps leden eenvoudige werkzaamheden ver richtten. Men zag studenten als par keerwachter, ijsverkoper of bollen- rooier. In de tweede helft van 1950 werd het aan de Texelse kust steeds drukker. Het gemeentebestuur wendde zich tot het werkkamp en vroeg of dit de bewa king van de Texelse kusten niet op zich wilde nemen. Na enige onderhandelin gen kwam men tot een overeenkomst en de ijsverkopers en parkeerwachten werden omgeschoold tot badmeesters. In de dertig jaar dat het studenten werkkamp de Texelse kust heeft be waakt is er nooit een badgast verdron ken.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7