In september eerste pupillen in Maartenhuis Weer zwemtochten over het Marsdiep Veroordeeld wegens mishandeling Net zoveel toeristen als vorig jaar Welpen- en kabouterbivak Geslaagd Aanrijding Total loss Geslaagd Strandloop SVC: 190 deelnemers De hiasouders Donmt Bay,-zijn vrouw Sheila Het ziet er naar uit dat het Maartenhuis aan de Ruijslaan in De Koog en hun dochtertje Lucia. DINSDAG 8 JULI 1980 TEXELSE COURANT 98Ct:«^ PAGINA 7 Met het begin van de schoolvakanties zijn dit jaar onge veer net zoveel mensen naar Texel gekomen als vorig jaar in dezelfde periode. Vrijdag werden door de TESO 1691 auto's vervoerd, zaterdag 1626 en zondag 1115. Op vrijdag heeft de boot doorgevaren tot tien voor half elf. Er waren toen wacht tijden van drie vier uur. Bij de WV meldt Hans Bakker het een beetje teleurstellend te vinden dat de aantallen van vorig jaar niet zijn overtroffen. Vooral nu voor de veranderende economische situatie het binnenlands vakantie houden in een grotere belangstelling is komen te staan, had hij ook wel wat meer toeristen voor Texel verwacht. De ietwat tegenvallende belangstelling wijt Bakker aan het slechte weer. Hierdoor zijn vooral kampeerders wat terughoudend om naar Texel te komen. Ze kijken de kat uit de boom en als het weer verbetert komen ze pas. Momenteel zijn de bungalows en appartementen op Texel uitver kocht. In de hotels en de pensions is nog wel ruimte, evenals op de campings. Bij de particulieren, die logies met ontbijt aanbieden, is nog ruimte te over. De verwachting is overigens wel, dat als volgend weekend de bouwvakvakantie begint, alle akkommodatie vol zal zijn. Het is momenteel ook niet een voudig voor langer dan één week te boeken. Er is maar heel lauw gerea geerd op de oproep om zich op te geven voor het welpen- en kabouterbivak. Er zijn nog lang niet genoeg deelnemers. Hoewel de officiële inschrijfdatum al voorbij is, wil de leiding van de scouting welpen en kabouters toch nog graag de mogelijkheid geven zich aan te melden. De welpen kunnen zich aanmelden op nummer 2345 van mevr. Stam en de kabouters bellen 4303. Grote haast is in dit geval geboden. Menno van der Wal uit De Koog slaagde te Alkmaar voor het Assuran tiediploma B (erkend assurantie-agentl. Hij is werkzaam bij het Assurantiekan toor „Texel" van de heer C. de Boer. Aan de Vakschool Sint Hubertus slaagde Jan Lusthof voor het diploma Restaurant Kelner. Hij is werkzaam bij Hotel Opduin in De Koog. Onlangs slaagde March Heijnen aan de sociale academie te Amsterdam voor het diploma Maatschappelijk Werkster. Zij is reeds enige tijd werkzaam bij de sociale dienst Texel. Op de Westerweg bij Den Hoorn vond donderdagavond een aanrijding plaats. De 24-jarige F. B. uit Den Burg had zijn auto aan de kant van de weg geparkeerd. Dit werd niet opgemerkt door de 37-jarige uit Duitsland afkom stige K., die even later uit parkeerstand wegreed. De achterkant van de Duitse auto boorde zich in de wagen van B. De Duitse auto had geen schade, maar de schade aan de geparkeerde auto bedroeg bijna duizend gulden. De uit Duitsland afkomstige familie had op de auto van B. een bericht met naam en adres achtergelaten. Da Texelaar v.d. V. werd vrijdag door de politierechter van het arron dissement Alkmaar wegens mishan deling voorwaardelijk veroordeeld tot een boete van honderd gulden, bij niet voldoening te vervangen door twee dagen hechtenis, met een proeftijd van een jaar. Bij deze veroordeling had de rechter wel de gelijk rekening gehouden met be paalde strafverminderingsgronden. V. was tot zijn daad gekomen omdat enkele jongelui op oen aan hem toe behorend ten-as vernielingen aan richtten. Bij zijn veroordeling heeft de rechter met deze activiteiten van de jongelui rekening gehouden. Een auto moest total loss wor den weggesleept toen vrijdag op de kruising Pontweg-Amaliaweg een aan rijding plaatsvond. Een 27-jarige inwoner uit Berlicum werd achterop gereden door een 25-jarige inwoonster uit Oudeschild. Eveneens vrijdag werd door de politie weer eens een opgevoerde bromfiets uit het verkeer genomen. De brommer, een Kreidler, die eigendom was van een 18-jarige Texelaar, was opgevoerd waar hij maar opgevoerd kon worden. Evenals vorig jaar zullen deze zomer weer zwemtochten worden georgani seerd over het Marsdiep: Den Helder- Texel, Den Heider-Razende Bol en Den Helder-Texel vice versa De prestatietocht Den Helder-Texel wordt gehouden op zaterdag 23 augus tus (reservedatum 6 september). Het is een oversteek van ongeveer vijf kilome ter die één tot anderhalf uur duurt en waarbij gebruik wordt gemaakt van de stroming, zodat datum en tijdstip zeer belangrijk zijn. Per vijf deelnemende zwemmers is een volgboot beschikbaar, voorzien van dekens, zuurstofapparaat en andere hulpmiddelen voor als de nood aan de man komt. Ook is er radio contact tussen volgboten en de wal. Deelnemers moeten minimaal 14 jaar oud zijn. Tot 17 jaar is een bewijs van toestemming van een der ouders (hand tekening) vereist. Opgave is mogelijk tot uiterlijk 14 dagen voor de tocht bij mevrouw Keijser, Vloedlijn 41, Den Burg, telefoon (02220) 3873 of de heer Kroezen, Bernhardlaan 120, Den Burg, telefoon (02220) 4636, van de zwem- en poloclub TX '71Getracht zal worden de Texelse deelnemers gezamenlijk in (koud) zeewater te laten trainen. Het inschrijfgeld bedraagt 715, De tocht Den Heider-Razende Bol is gepland op zaterdag 2 augustus (reser vedatum 16 augustus). Deze vergt dezelfde prestatie als Den Helder-Texel: 5 kilometer zwemmen in ruim een uur. Het is de bedoeling na aankomst op de Razende Bol enige tijd op deze zand plaat te verblijven. Ook hier is het in schrijfgeld 715, Als uitgesproken zwaar moet de tocht Den Helder-Texel en terug, op zondag 24 augustus, worden beschouwd. In verband met het tij moet stevig worden gezwommen bij het afleggen van de afstand van ongeveer twaalf kilometer. Voor de toerzwemmers is dat nauwelijks te doen waardoor voor de wedstrijd- vorm is gekozen. Om organisatorische redenen kunnen niet meer dan 15 zwemmers meedoen. Kosten 725,— per persoon. Nadere inlichtingen over de tochten worden ook gegeven door de heer J. Noorda, Lijsterbesstraat 20 in Den Hel der, telefoon (02230) 23825 (na 19.00 uur). zijn beroepsoriënterend. Al jaren werd de behoefte gevoeld een opvang van oud-leerlingen die meer of meer zelf standig kunnen leven, maar in de gewone maatschappij toch moeilijk hun draai zullen kunnen vinden. In die behoefte moet het Martenhuis voorzien. Betrokkenheid Donat Bay en zijn collega's stellen nadrukkelijk prijs op goede contacten met de Texelaars. In het Maartenhuis mag dan sprake zijn van een min of meer op zichzelf staande leef- en werk gemeenschap. men wil zich bepaald niet afzonderen en zou het liefst zien dat de pupillen ook bulten het huis als vol waardige mensen tegemoet worden getreden. Men zou het liefst willen dat Texel zich een beetje betrokken voelt bij het wel en wee in het Martenhuis. De ervaringen tot dusver zijn zeer bemoedi gend. De Texelaars die contact hebben gehad met de Maartenhuis-medewer- kers reageren positief en zijn graag bereid iets te doen om de toch wel moeizame start op het eiland te helpen vergemakkelijken. Hulp in de vorm van materialen en ideeën wordt in ieder geval niet afgeslagen. Het is de (internationale) Camp Hill beweging geweest die dit systeem bewust toepast om mensen de gelegen heid te geven zich volwaardig te voelen. De Oostenrijker Dr. Karl König begon er veertig jaar geleden mee in Schotland. Tegenwoordig is de beweging actief in tal van landen; zo'n 5.000 mensen zijn er bij betrokken. Gemeenschappelijk wor den in de werkgemeenschappen de aanwijzingen van Rudolf Steiner (grond legger van de antroposofische levensbe schouwing) in de praktijk van alle dag opgevolgd. „Uit het samenwerken van de heilpedagogische en de landbouw- impuls ontstond de dorpsimpuls. Er ontstonden levensgemeenschappen waar, in een soort gemeentestructuur mensen met verschillende vemogens en onvermogens tezamen hun culturele, sociale en economische leven vorm geven", aldus een stencil dat gaarne wordt verstrekt aan mensen die interes se hebben voor de Camp Hill beweging. Christophorus in Bosch en Zee en Zeist omvat verschillende 'huisgemeenschap pen' met namen als Christophorus, Cantecleer, Odilia, Matthias, Kaspar, Melchior, Balthasar en Rembrandt. Kin deren van zeer jong tot bijna volwassen worden er in 12 leerjaren opgevangen. De drie laatste jaren doen denken aan de opleiding aan een ambachtsschool en Tegelijkertijd zal het Maartenhuis functioneren als vakantieverblijf voor jongere kinderen die gewoonlijk verblij ven in Christophorus en andere heilpe dagogische instituten. Het is de bedoeling dat de vaste pupillen volledige vrede vinden in het werk dat zij doen. Dat houdt in dat zij geen 'dom' werk zullen verrichten dat ook door machines zou kunnen wordfen gedaan, maar dat zij scheppend en individueel bezig zijn. „Wij gaan er van uit dat ook de gehandicapte mens voldoende mogelijkheden en vaardighe den kan ontwikkelen en daardoor zinvol bezig zijn. Natuurlijk kunnen pupillen bepaalde dingen niet, daarentegen zijn bij hen andere mogelijkheden normaal of zelfs in bijzondere mate aanwezig. Door als werkgemeenschap op te treden kunnen de mensen eikaars kwaliteiten aanvullen en zich daardoor als groep zeer gelukkig voelen", zegt de uit Zwitserland afkomstige heilpedagoog Donat Bay (27), die samen met zijn vrouw Sheila met het 'huisouderschap' in het Maartenhuis is belast en op Texel al een bekende verschijning begint te worden. Donat Bay zegt dat veel gehandicapten in de gewone maat schappij best zouden functioneren als die maatschappij maar wat anders zou zijn ingericht. Het is ooit anders ge weest. In de Middeleeuwen functioneer den de dorpen, boerderijen en kleine steden als werk- en leefgemeenschap pen waarin ook gehandicapten hun waardevolle aandeel konden leveren en daardoor niet buiten de gemeenschap kwamen te staan. De SVC-strandloop, die woensdag bij paal 28 werd gehouden, werd ge troffen door ongunstige weersomstan digheden. Toch waren er nog 190 deel nemers, waarvan 35 de afstand van acht kilometer liepen. In deze categorie werd Joost Brouwer eerste (28,27), tweede werd Werner Lueck (30,59); derde Manfred Bernstein (32,56) vierde Ben de Graaf (33,35) en vijfde Co Komen (34.18). De lopers en wande laars op de vier kilometer zorgden voor de volgende uitslag: 1. Ron Souwer (16.26), 2. André Brouwer (16.29); 3. Nico Kikkert (17.20); 4. Biem van Leeu wen (18.05) en 5. Ton Reinmann (18.26). Mona Coutinho uit Den Burg slaagde te Breda voor het diploma bezigheids therapeute. Eén ven de velen, die door het verrichten ven handen spandiensten de sten van het Maar- tenhidsprojekt op Texel helpen vergemakke lijken: Andreas WIJgmens, die destijds oetrokken Is geweest btj de opncnttng van het Christophorus Instituut In Bosch en Duin en Zeist en thans een rol speelt bij de lande lijke verdeling van biologisch-dynamisch geteelde prodidrten. Onder meer timmerde hij het kippenhok. Het Is de bedoeling dat bij het Maartenhuis ook een biologisch dynamische moestuin wordt aangelegd om zoveel moge lijk In eigen voedselbehoefte te bonnen voor zien. want als gevolg van de integratie van pupillen en medewerkers zijn niet zoveel veschillende 'hokjes' nodig. Als alles tegen het eind van de zomer klaar is, komen de eerste pupillen: een groepje van acht, korte tijd later uit te breiden tot ongeveer twaalf. In principe is elke licht gehandicapte vanaf 18 jaar welkom, maar in de praktijk zullen het meest mensen van rond de 20 jaar zijn. Zij zijn de vaste bewoners van het Maartenhuis en houden zich onder meer bezig met allerlei vormen van handvaar digheid. De producten die zij maken worden verkocht. Ook vakantiehuis Tot dusver is het meeste dienstbe toon gekomen van de zeer betrokken kennis, de ouders van de kinderen. De aanleg van de centrale verwarming werd bijvoorbeeld helemaal door een der ouders verzorgd. Deze bereidheid en het feit dat de medewerkers zelf nauwelijks materiële eisen stellen, roept soortgelij ke gevoelens bij anderen wakker. Donat Bay vertelde ons dat iemand uit Den Burg, die bij toeval met het project in het Maartenhuis kennismaakte, aan bood om het hele gebouw van buiten te schilderen. „Zoiets is mooi meegeno men. Investerings- en exploitatiesubsi dies zal het Maartenhuis voorlopig niet krijgen. We stellen het daarom op prijs als mensen ons attent maken op moge lijkheden om ergens voordelig aan te komen. We willen heus niet alles voor niets, maar er wordt tegenwoordig zoveel weggegooid dat voor ons nog best bruikbaar zou zijn geweest. Bij de inrichting straks hebben we bijvoorbeeld meubels en serviesgoed nodig. Het mag best tweede hands zijn, als het er maar niet al te protserig uitziet. We stellen prijs op eenvoud en natuurlijkheid". Wie het Maartenhuis van dienst wil zijn kan bellen: (02228) 682. in september zijn eerste pupillen zal kunnen ontvangen. Het zijn jon geren van gemiddeld 20 jaar die licht gehandicapt zijn en die in het Maartenhuis een vaste woon- en werkplaats zullen krijgen, daarbij één leefgemeenschap vormend met de leiding. Dit ongescheiden naast elkaar bestaan van pupillen en medewerkers is kenmerkend voor de Stichting Camp Hill Werkgemeenschap uit Zeist die per 1 april van dit jaar het Maartenhuis overnam van de Johannesstichting. Daarmee kwam een eind aan een langdurige periode van leegstand en werd het gebouwencomplex opnieuw in gebruik genomen ten dienste van een heilpedagogisch instituut op antroposofische grondslag. De Camp Hill Werkgemeenschap heeft in Bosch en Duin (gemeente Zeist) gebouwen waarin een heilpedagogisch instituut is gevestigd onder de naam Stichting Christophorus. Hier verblijven 75 pupillen met uiteenlopende handi caps op kosten van het rijk. De depan- dance in het Maartenhuis op Texel wordt veel minder omvangrijk en is een nieuwe activiteit. Getracht zal worden hier mensen van 18 jaar en ouder (hoofdzakelijk oud-leerlingen van Chris- tophores) een kleine leef- en werkge meenschap te leten opbouwen die zonder rijkssubsidie zal kunnen functio neren. Dit is een haalbare kaart dank zij de idealistische opstelling van de mede werkers. Maar van groot belang is ook de positieve houding van ouders, vrien den en kennissen die bereid zijn allerlei vorm en medewerking te geven. Privégeld De aankoop van het Maartenhuis is bekostigd uit privégelden van de ca 60 medewerkers die aan de Camp Hill Werkgemeenschap zijn verbonden. Hun salarissen worden namelijk in een fonds gestort en de medewerkers zelf nemen daaruit een bijdrage voor hun eerste levensbehoeften. Het leven in Werkge- meenschapsverband is goedkoop om dat alles samen en zelf wordt gedaan en gezamenlijk van voorzieningen gebruik wordt gemaakt. Daarbij komt nog dat de medewerkers in principe sober leven zodat het genoemde fonds flink is gegroeid zodat nieuwe initiatieven, zo als de stichting van een dependance op Texel, mogelijk werden. Eigenhandig Sinds maart wordt hard gewerkt om het Maartenhuis (dat niet van naam zal veranderen) geschikt te maken voor het nieuwe doel. Bijna alle arbeid die er in wordt gestoken, is gratis en wordt geleverd door de medewerkers zelf, ouders, kennissen en andere relaties die het project graag een dienst willen bewijzen. Wat de omvang betreft is het Maartenhuis geschikt, maar vooral het houten gedeelte van dit complex vol deed niet aan de gemeentelijke brand veiligheidsvoorschriften. De meeste bin nenwanden moesten met gips worden betimmerd, er was een brandmuur nodig op een bepaalde plaats en er moest automatische brandmeldings- apparatuur komen. Verder konden hier en daar scheidingswanden vervallen Bijna al het werk wordt door vrijwilligers uit gevoerd. Hier het aanbrengen van brandwe rende voorzieningen.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7