Cjroen <2tvartsjexels in het kart-, Begin Bouwvakvakantie Drukte weinig minder ondanks slecht weer 'S&JO Wachttijden tot 5 uur Politie let scherp op rijden onder invloed Green-Zwart Irritatie jÉÜf ■oVV Waarom geen foto's van boerendemonstratie Rechtdoor de sloot in Domme reclame 93e JAARGANG NR. 9493 TEXELSE DINSDAG 15 JULI 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208^ Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. Ondanks het tegenvallende weer, ondanks berichten in de landelijke pers over massaal naar het warme zuiden vluchtende Nederlanders, lijkt de schade voor mensen die van het toerisme leven op Texel mee te vallen. Er is sprake van een iets verminderde belangstelling voor een vakantie op het eiland, maar over het algemeen heeft de regen geen ramp veroorzaakt. Volgens een schatting van de TESO waren er zondag 7931 vreemde auto's op het eiland. Vorig jaar, op de eerste zondag van de bouwvakantie waren dat er 8423. Vijfhonderd auto's minder dus. VW-directeur Jaap Dekker vindt dat het al met al niet tegenvalt. Hij schat dat tussen de 90 en 95% van alle akkommodatie nu is volgeboekt. Het verminderd aantal vreemde auto's vindt hij geen alleenzaligmakend gegeven. „Juist in deze tijd komen er meer mensen op de fiets. Trekkers die een paar dagen op het eiland blijven en dan weer ergens anders heen gaan. Er is een goede bezetting van de akkommo datie", zegt Dekker. De VW-directeur meldt dat de vakantiebungalows op Texel alle maal bezet zijn. In de hotels en pensions zijn hier en daar nog wel lege kamers te vinden en datzelfde geldt voor de sector logies met ontbijt. Deze laatste categorie trekt volgens Dekker echter nogal veel onverwachte gasten. Mensen die niet van te voren reserveren, maar gewoon naar Texel komen en stoppen bij een huis waar ze kunnen over nachten. Het is dus veel te vroeg om nu al te zeggen dat het slecht gaat met de logies en ont bijt. De campings hebben een onverwacht grote belangstelling gekregen. Tijdens het ter perse gaan van deze courant waren er alleen nog kampeerplaatsen vrij op Loodsmansduin en het Kogerstrand. Voor degenen, die een caravan willen stallen zal het zelfs moeilijk zijn een plaatsje te vinden. Dekker zegt dat deze mensen nog kans maken bij De Robbenjager, de Driehoek en Prins Hendrik. Het blijkt dat net als vorig jaar, zater dagochtend de meest aantrekkelijke tijd was voor de toeristen om te komen. Voordat de eerste boot ging varen stond er al een hele rij op de veerhaven in Den Helder. In de loop van de ocn- tend werd die rij wat langer tot er uit eindelijk wachttijden van vijf uur ont stonden. Om zes uur 's middags was de stoet van wachtenden echter weggewerkt zodat de TESO 's avonds niet langer door hoefde te varen Op vrijdag kwamen er 1666 auto's naar Texel, terwijl dat er vorig jaar 1.715 waren. Zaterdag kwamen er 1848 (vorig jaar 2.150) en zondag nog eens 1320 (vorig jaar 1.422). Heel opvallend is dat er vorig jaar gedurende dit bouw- vakweekeinde meer mensen van Texel afgingen. Er is dus geen duidelijke uit tocht van mensen die het na een week regenen wel bekeken hadden. Vorig jaar gingen op de genoemde drie dagen 4635 auto's terug, terwijl dat er dit jaar 3747 waren. Een verschil van 888, dat vermoedelijk verklaard kan worden uit het feit dat er ook minder mensen naar Texel toegekomen zijn dan vorig jaar. Dat het buitenland nog steeds aan trekkelijk is voor veel vakantiegangers, blijkt uit het feit, dat afgelopen week einde 800.000 vakantiegangers met 300.000 auto's over de grens trokken. Zoals gebruikelijk was Frankrijk weer het aantrekkelijkste vakantieland. Het uitwijken van veel vakantiegangers naar warmere streken heeft elders in het land voor flink wat leegstand op de campings en tegenvallende belang stelling in de horeca-sector geleid. Het begin van de bouwvakvakantie toonde voor Texel echter weer het ver trouwde beeld van rijen wachtende auto's langs de dijk in Den Helder. Overigens is het dit jaar voor het laatst dat de bouwvakarbeiders massaal aan hun collectieve vakantie beginnen. Het bezoek van deze categorie toeristen aan Texel zal volgend jaar meer ge spreid verlopen. Waardoor misschien Daar gaat Ie weer. Hoe lang zou het nog duren voor wij erop kimmen?" De meezten probeerden het beste ven het wachten te maken. Met drank en eten viel de wachttijd redelijk aangenaam door te komen. de lange wachttijden tot het verleden zullen behoren. Over het algemeen ondergingen de verschillende wachten den het verblijf langs de dijk lijdzaam. „Er zijn nog driehonderd wachten den voor u", maakte een joviale Am sterdammer een parodie op het wachtzinnetje als je 008 belt. „Het is jammer dat zo die kermis hier niet wat eerder opengooien. Had ik mijn kinderen mooi daarheen gestuurd", merkte een ander op. Over het alge meen was er een duidelijk verschil te merken tussen mensen die met gezelschappen naar Texel kwamen en degenen die gewoon met hun eigen gezin kwamen. De groepen toeristen hielden elkaar bezig met voetballen bij de dijk, koffiezetten op het dak van de auto of patat halen voor de hele club. De gezinnen brachten hun tijd vaak in doffe berusting en verveling door. Slapend, ongeïnteresseerd een flutromannetje lezend, of langs de eindeloze rij auto's slenterend. „Dat wachten? Och, je raakt eraan gewend. We gaan vrijwel ieder jaar naar Texel en je weet wat je kunt ver wachten. Alleen hadden we gedacht dit jaar extra vroeg te gaan, zodat we de drukte voor zouden zijn. Nou, dat hebben dus duidelijk méér mensen ge dacht. Tjonge-jonge wat een rij staat er weer." Gekielhaald Een andere meneer die juist een flesje pils ontkurkt: „Je kunt hier wel gaan zitten chagrijnen, maar dat heeft ook geen zin. We zeggen altijd: zo gauw we in de auto zitten, hebben we vakantie. Dan moet er niemand zeuren". Een zijn vriend vulde aan: „Wie zeurt wordt gekielhaald". De familie Van Os uit Overijssel is één van de weinigen die het wachten maar niets vindt. „In de tijd die we hier staan, hadden we ook naar Frankrijk kunnen rijden. Dat Texel van jullie moet wel erg bijzonder zijn, dat iedereen zo lang in de rij wil staan. Ik denk toch dat we volgend jaar maar weer een stukkie over de grens gaan kijken", aldus deze familie. Overigens bestaat de indruk dat er dit jaar veel mensen waren die voor het eerst de reis naar Texel maakten. Ver baasde uitroepen op de dijk als „Gut, je kunt het vanaf hier al zien liggen", waren daar het bewijs van. Ook op de Marsdiep getuigden opmerkingen als: „Zou er een bus rijden op Texel? Wel nee joh, daar is het veel te klein voor" en „Is dit nu die boot met dat tweede dek erop?" dat veel passagiers de over steek voor het eerst waagden. De politie is de afgelopen dagen herhaaldelijk opgetreden tegen mensen, die met teveel drank op achter het stuur zaten. Woensdagavond werd op de Pontweg een Texelse automobilist aan gehouden, die na de blaasproef een rij verbod kreeg. Tevens bleek zijn auto in zo'n slechte staat te verkeren, dat deze naar de schroothoop moest wor den verwezen. ln de nacht van woensdag op don derdag kreeg ook een 22-jarige inwoner van Utrecht een rijverbod, toen bij een controle bleek dat hij te veel had ge dronken. Zijn auto, verdacht van gebre ken, werd uit het verkeer genomen voor technisch onderzoek. Het zijn niet alleen toeristen die over de schreef gaan. Het aantal Texelaars dat wegens rijden onder invloed wordt aangehouden, is naar verhouding Meerdere agrariërs hebben er over geklaagd dat de Texelse Courant een pagina-grote fotoreportage heeft ge maakt van de demonstratie ter ver krijging van het goedkope Texelaars abonnement voor de veerdienst en dat niet heeft gedaan bij de boerendemon stratie die enkele dagen eerder werd gehouden tegen de plannen om van Texel een nationaal landschapspark te maken. Men concludeerde dat de sym patic van de redactie blijkbaar meer uitgaat naar de actievoerders van de vijfde juli dan naar de boeren, ondanks het feit dat de boerendemonstratie zeer goed was georganiseerd, een buiten gewoon gedisciplineerd en toch spec taculair karakter had en vrijwel alle opgeroepen agrariërs eraan deelnamen. Men wilde opheldering. Die opheldering is snel te geven. Technische en organisatorische pech waren er de oorzaak van dat wij geen geslaagde foto's van de demonstratie hebben kunnen afdrukken. De omvang van de demonstratie was voor ons een even grote verrassing als voor Wallis de Vries. Ons filmpje was al volgeschoten toen de demonstratie zich nog moest aandienen. De meegebrachte reserve camera bleek defect te zijn en omdat we zelf bij de staatssecretaris in de bus moesten blijven was het niet mogelijk om nog iets te organiseren. Overigens moet een bepaalde hoe veelheid aandacht in de vorm van tekst en beelden niet worden beschouwd als een 'recht' (het is een aardigheidje dat onder meer afhankelijk is van de be schikbare plaatsruimte) al betreuren wij het dat wij de bijzonder aardige taferelen waarvoor de boeren hadden gezorgd niet aan onze lezers hebben kunnen doorgeven. De lezers hebben het nu moeten doen met een o.i. uitgebreid en volledig artikel over de gebeurtenis, waardoor de journalistieke plicht toch ruimschoots is vervuld. groot. In de nacht van vrijdag op zater dag werd een inwoner van Den Hoorn aangehouden, omdat hij met bijzonder hoge snelheid reed. De blaasproeven waren aanleiding om hem aan een bloedproef te onderwerpen. Dezelfde nacht kreeg de politie de melding dat een beschonken persoon zich met zijn auto door Den Burg bewoog en daar brokken maakte. De politie was te laat om de man direct te pakken, maar vond wel zijn auto, die zwaar beschadigd op de Elemert was achtergelaten. Aan de hand van de papieren die zich in de wagen bevonden (waaronder een afrekening van de camping) kon de man worden opgespoord en van zijn bed gelicht. Het bleek dat hij in de verboden rijrich ting de Kogerstraat was ingereden, op de Stenenplaats (bij het met hoge snel heid „nemen" van de verkeersdrempel aldaar) een klapband had gekregen en ter hoogte van de Raadskelder een boom had geramd, waarbij het gebouw zelf op een haartje na werd gemist. Toen de automobilist (een Duitse jon geman) achteruit reed om verder te kunnen gaan, reed hij een verkeerspaal- tje tegen de grond en vernielde vervol gens een papierbak. De jongeman, die bij zijn onbeheerste capriolen zelf geen letsel had opgelopen, heeft de schade inmiddels geregeld. Op de Boodtlaan in De Koog werd vrijdagmiddag een toerist uit Loenen aangehouden. Ook bij hem waren de blaasproeven aanleiding voor een bloedproef. Zaterdag werd bij een routinecon trole een 35-jarige Texelaar gesnapt, die in verband met genoten alcoholica een rijverbod van acht uur kreeg. In de Dorpsstraat van De Koog werd zaterdagavond een 20-jarige toerist uit Santpoort aangehouden. Zijn slingerende rijstijl werd veroorzaakt door drankgebruik, wat bevestigd werd door de blaasproeven, die aanleiding waren voor een bloedproef. Drank is mogelijk ook debet aan een reeks vernielingen in De Koog en De Cocksdorp. Van een reeks geparkeerde auto's werden antennes en spiegels verbogen of afgebroken en banden werden lekgestoken. Ook werd over de daken van een tiental auto's gelopen, waardoor grote deuken en krassen ont stonden. De politie heeft, ondanks een vrij intensieve speuraktie de daders nog niet kunnen aanhouden. Tijdens het onderzoek stuitte men wel op enkele Duitse jongens, die een fiets hadden gestolen na vergeefs getracht te hebben enkele geparkeerde auto's open te maken. Een 19-jarige toerist uit Apeldoorn kwam in de nacht van zaterdag op zon dag met zijn auto bij de Loswal in de sloot terecht. De jongeman kwam van de IJsdijk en merkte de bocht te laat op. De auto werd zwaar beschadigd afgevoerd De irritatie onder de agrariërs over het feit dat wij geen fotoreportage hebben gamaakt van de boerendemonstratie bij het bezoek van Wallis de Vries, illu streert wat wij in de vorige krant hebben trachten duidelijk te maken. Mensen die bij de 5 Juli-demonstratie waren be trokken staan in cultureel en politiek opzicht op grote afstand van de protes terende boeren. Die groeperingen be kijken elkaar met argwaan en de krant die wordt geacht over beide partijen te schrijven, wordt bijna hinderlijk op opbjectiviteit gecontroleerd. Dat blijkt ook in dit nummer waarin verschillende ingezonden stukken voorkomen naar aanleiding van de recente groen-zwart commentaren. Wat daarbij opvalt is dat de afzenders die graag gebruikmaken van het heerlijke recht op vrije meningsuiting er blijkbaar moeite mee hebben om kennis te nemen van feiten die in hun kraam niet te pas komen. Nog meer bleek uit de reactie's op straat en anonieme ingezonden stukken die natuurlijk de prullenmand ingaan. Men wil het eigen oordeel bevestigd zien en pakt wat van zijn of haar gading is. Lezen blijkt ook moeilijk te zijn: men reageert op dingen die niet zijn gezegd. Men vindt onze telling minder betrouw baar dan de eigen schatting. Nogal bont maakt de werkgroep landschapszorg waar toch waarachtig geen gebrek aan critisch intellect is, het. Die bestaan het ons te beschuldigen van polarisatie badat ze zelf de tactische blunder hebben begaan om rustverstorende activiteiten als vliegbewegingen, kermis e.d. op één hoop te vegen met atletiek- beoefening, waarvoor het meest milieu vriendelijke Hd van onze gemeenteraad nog onlangs een warm pleidooi hield, het vieren van een haven feest e.d. Daarmee schaadt de werkgroep haar eigen doelstellingen. Het is koren op de molen van degenen die met de meer redelijke verlangens van deze groep ook al moeite hadden, uitgerekend in een periode van toenemend wederzijds begrip. Dat was dus gewoon stom. Iets anders hebben we niet willen zeggen. De stem van de Werkgroep Land- scahpszorg kan in de discussie over de toekomst van Texel niet gemist worden. De bereidheid er naar te luisteren moet daarom worden aangewakkerd en niet onnooig tegengegaan. Het is tegenwoordig niet eenvoudig je auto ergens bij Texels westkust te parkeren, zonder dat bij terugkomst een papiertje onder de ruitenwisser zit. Geen bekeuring, maar reclame. Een hotel, een Chinees, een Ruitercentrum en een ham burgerrestaurant maken driftig gebruik van deze methode. Een dergelijke aktie is dom uit reclame-oogpunt en verwer pelijk vanuit natuurbeschermersstand punt. Dom uit reclame-oogpunt omdat in het onderbewustzijn van de automobi list een verbinding wordt gelegd tussen en bekeuring en de reclame. Verder moet de man het epistel onder zijn rui tenwisser vandaan halen en dan staat hij met iets dat hij helemaal niet wilde hebben. De bereidheid om de betreffen de reclame te lezen is dan al weg, laat staan de bereidheid om de betreffende onderneming met een bezoekje te ver eren. In De Koog was het dinsdagmid dag helemaal triest. In de stromende regen konden verschillende mensen eerst een aantal rode pamfletten van hun autoruit afhalen. De meest verbreide reactie die men dan ook ziet als mensen dergelijke re clame op hun auto aantreffen, is een geïrriteerd weggooien ervan. Wég er mee, wat moet ik met die rommel. Al dit papier komt in bermen, bossen en duinen terecht en zorgt daar voor een regelrechte vervuiling. Verspilling van papier, moeite en natuur die geen enkel rendement oplevert. Dat is de ruitewis- serreclame.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1