WADDENZEEBOOTAKTIE: Inpolderen en vergif grootste bedreigingen Waddengebied Klungelige opzet Reddende manoeuvre s: ue KRUISWOORDPUZZEL TESO VERHOOGT TARIEF MET GEMIDDELD 6% Puntenrit bij Wielervereniging, een avond vol sprints Veel fietsen gestolen Evangelisatie-avond Sprei verloot Winkeldiefstal Gevolg prijsstijging gasolie PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 15 JULI 1980 Inpolderingen en bepaalde soorten vergif vormen de grootste bedreiging van het Waddengebied. Dat is de mening van Wim Wolf van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer zoals hij die gisteravond ten gehore bracht tijdens een avond van de Wad- denzeeboot-aktie in De Schakel. Wolf begon met het belang van de Waddenzee aan te tonen. „Waarom maken we ons eigenlijk zo druk om die Wadden zee?", vroeg hij zich af. In antwoord op deze vraag gaf hij een aantal voorbeelden: „Op 18 april van het vorig jaar hebben we een vogeltelling gehouden in het Waddengebied. Er werden 125.000 rotganzen geteld. Die ganzen heten zo omdat ze als roep „rot, rot" hebben. Niet omdat de boeren er last van hebben. In ieder geval: op de hele wereld zijn 134.000 rotgan zen. Het waddengebied is voor deze volgeisoort dus enorm be langrijk. Waarschijnlijk hebben de 12.000 ganzen, die we op de bewuste datum niet telden ook vroeger of later van het Wad dengebied gebruik gemaakt. De Waddenzee is voor deze vogel soort van levensbelang". Wolf gaf voorbeelden van andere vogelsoorten die het Waddengebied nodig hebben om te kunnen leven en ging door met de kraamkamerfunctie die het Waddengebied voor vissen vervult. „Wellicht heeft u vanmiddag vijf schollen op de markt gekocht. Het staat vast dat van die vijf schollen er vier in de Waddenzee geboren zijn. Tachtig procent van alle schollen wordt geboren en groeit op in het Waddengebied. Ook de helft van alle tongen brengt zijn jeugd door in de Waddenzee. De vissen die in de Noordzee worden gevangen, zijn in de Waddenzee opgegroeid," zei Wolf die ook inging op de toeristische aantrekkelijkheid van het Wadden gebied. Die is zo groot, dat het Duitse Waddengebied nummer één staat op de lijst van populaire bin nenlandse vakantiebestemmingen in de bondsrepubliek. „Zijn er op de wereld nog meer Waddenzeeën", vroeg Wolf zich af. „Dus: een ondiepe zee van 8000 Vierkante kilometer, waarvan de helft regelmatig droog ligt, die beschermd wordt door een ring van eilanden en waar een vrij groot getijdenverschil is? Zo'n zee is nergens te vinden", stelde Wolf. Mangrove woud Zo een dergelijke zee mocht bestaan in tropische gebieden dan zou hij binnen korte tijd veranderen in een mangrove woud. In Amerika zou een dergelijk zeegebied worden overwoe kerd met een bepaald soort slijkgras „Hier en daar zijn op de wereld misschien hoekjes te vinden die een beetje doen denken aan het Wadden gebied, maar van de Waddenzee is er maar één", meldde de bioloog. In aan sluiting hierop ging hij in op de bedrei gingen van het Waddengebied. Hij maakte hierin een onderscheid tussen onherstelbare bedreigingen en de activiteiten die slechts een tijdelijk ver storend effect hebben. Onherstelbaar zijn inpolderingen van het Waddengebied. In Nederland lijken de ontwikkelingen gunstig. Enige tijd geleden is er een aanvraag geweest om een deel ten noorden van Friesland te mogen inpolderen. Die aanvraag is af gewezen. „Het lijkt nu rustig," zei Wolf, „maar het is wel zo dat iedere grondeigenaar een nieuwe aanvraag in kan dienen om een aanpalend buiten dijks stuk grond te mogen inpolderen. In Friesland is dan ook een nieuwe aan vraag in wording om bepaalde buiten dijkse gronden te mogen inpolderen. Weliswaar een kleiner stuk dan bij de eerste aanvraag, maar toch een feit dat de aandacht verdient. In Denemarken loopt het zo'n vaart niet met inpolde ringen. De Deense dijken zijn verzwaard en daarom zal er uit veilig heidsoverwegingen zeker niet ingepolderd worden. Alleen een stuk wad op de grens met Duitsland staat op de nominatie. Wat betreft Duitsland had Wolf ern stiger berichten. „Niet langer is Neder land nummer één op het gebied van polders maken. De Duitsers kunnen er ook wat van tegenwoordig", meldde de RIN-bioloog. Een watersnoodramp van een paar jaar geleden in Sleeswijk- Holstein heeft ertoe geleid dat men aldaar een grote bocht in de dijk wil afsnijden, waardoor zesduizend hectare wad verloren dreigt te gaan. Verder zijn de Duitsers van plan om in navolging van de Nederlanders die in het Dollard- gebied de Eenshaven stichtten en de haven van Delfzijl aanzienlijk uitbreid den, ook het één en ander aan haven- aanleg te doen. Dit zou dan gepaard gaan met de aanleg van enkele industrieën. De kwestie zit volgens Wolf nog vast op de vraag van wie het stuk land is waar de Duitsers één en ander van plan zijn. Volgens Nederland is de betreffende grond namelijk niet van Duitsland. De Duitsers zijn tenslotte van plan om in het Elbegebied een diepwater- haven aan te leggen, waardoor duizen den hectare waddengebied verloren gaan. Lukt het plan ook ook het deel aan de westzijde van de Elbe daarbij te betrekken, dan wordt nog eens 15.000 hectare ingepolderd. Vergif Over de vergiftigingen was Wolf kort. De zogenaamde PCB's (een soort gechloreerde koolwaterstoffen tot welke groep ook het beruchte DDT behoort) blijken vooralsnog de grootste bedreiging. De PCB's blijken vooral een negatieve werking te hebben op hormonen die nood zakelijk zijn bij de voortplanting van de zeehonden. Door de verminderde mogelijkheden om zich normaal voort te planten is in 20 jaar de zeehondenstand mot 90% achteruit gegaan. De effecten van de PCB's kunnen zich tientallen tot honderden jaren doen gelden in het Waddengebied. ,,lk heb alle ontwikkelingen meege maakt," ging Ellen verder. „Het blaas jeswier dat wegging en het geluid van de stern dat wegging alsof het werd uitgedraaid. Ja, het lijkt inderdaad op de televisie waar je ook zomaar het geluid kan uitdraaien. De TV waar iedereen maar voorhangt tegenwoor dig," zei Ellen. Hij betoogde dat als de mensen op het strand iets als een buisje dobbelsteentjes niet zien liggen, ze zeker geen oog zullen hebben voor plantjes en dieren in een natuurgebied. Die worden dus vertrapt. Windwijzer Over de periode voor de tweede we reldoorlog merkte Ellen op dat de mili taire oefeningen toen nog niet zo erg waren. De vliegtuigen wierpen houten namaakbommen uit. „Menige jutter had zo'n houten bom als windwijzer bovenop zijn huis staan", zei Ellen. Met de F 16 is het kwalijker gesteld. Als een dergelijk vliegtuig neerstort komt de stof hydrasine vrij die dodelijk is. Het probleem met dat nieuwe vliegtuig is", zei Ellen, „dat het mogelijkheden heeft die door mensen niet meer benut kun nen worden. De mechanica gaat hier boven de capaciteit van de mens. Dat is trouwens net zo als met die nieuwe TESO-boot. Daar staat nu een computer die kapot is, dus nu doet die hele boot het niet meer". Ellen ging nu geheel verder over de defensie. „Vroeger werd er met muskethagel geoefend", zei hij, „maar ik heb hier een parachute, die wordt gebruikt om atoombommen meer te laten zakken. Met die dingen wordt boven Texel en Vlieland geoefend. In de tweede wereldoorlog hebben we veel ellende meegemaakt. Nu nog kun je levensgevaarlijke ontstekingen op rapen. Als die ontploffen ben je zo een hand kwijt. Maar we hebben er kenne lijk niéts van cjeleerd. Op-het militair oefenterrein heb ik deze dingen opge raapt", zei de jutter en liet dertig- erf twintigmillimeter patronen zien. Stroom meten Tenslotte toonde Ellen nog een groot geel bord waarop de cijfers 223 stonden. Deze borden worden door Als kleinere problemen waarvan de effecten niet blijvend zijn, noemde Wolf andere vormen van vergiftigingen. „Een jaar of vijftien terug werd door een fabriek in de Rijnmond een bepaald soort vergif geproduceerd dat via de Noordzee in de Waddenzee terecht kwam. Dit gif had tot gevolg dat de stand van de grote sterns tussen Texel en Terschelling terugliep van 100.000 exemplaren tot 1000 exemplaren. Een verlies van 99%. Toen duidelijk werd wat de oorzaak hier was veranderde de betreffende fabriek zijn productieme thode en werd een deel van de fabriek gesloten. De stand van de grote sterns herstelde zich en nu zijn er weer 15.000 20.000 exemplaren. „Het gaat erg langzaam, maar het herstelt zich wel", zegt Wolf. Geen effect op lange termijn, maar wel storend op korte termijn zijn zaken als toerisme en militaire oefeningen. Wim Wolf zei uitdrukkelijk dat inpolde ren en vergif lozen nimmer in het Waddengebied getolereerd kunnen worden. Wel tolerabel zijn volgens hem vissen, varen en rondkijken. „Ik hoop dat we de Waddenzee nog jaren kunnen gebruiken. Wees wijs met de Waddenzee," zei hij. Europees parlement Voorafgaand aan Wim Wolf werd het woord gevoerd door Cor Ellen. Hij zei niet te begrijpen dat men binnen het Europees parlement nog steeds geen oplossing heeft gevonden voor de gif lozingen in de Rijn, die via de Noordzee het Waddengebied bereiken. Dit zou één van de eerste punten moeten zijn waarmee het Europees parlement zich bezig dient te houden, aldus Ellen. Hij vond de Waddenzeeaktie een goed idee om de Texelaar en de toerist voor te lichten hoe ze zich in de natuur moe ten gedragen. „De toerist komt uit de stad. Hij is gewend om op het trottoir te lopen. Op een middag in De Koog heb ik dit buisje met dobbelsteentjes op het strand gevonden. Niemand zag het; ik wel. Dat bedoel ik, de toeristen kijken niet waar ze lopen. Ze zijn het trottoir gewend en daar valt niets te zien." Rijkswaterstaat gebruikt om de stroom in het Marsdiep te meten. De borden worden uit vliegtuigen gefotografeerd en zo krijgt men een beeld van de stroomsnelheid. Naar de mening van Ellen, worden dit soort proeven juist gedaan omdat men nu veertig kilome ter ten westen van Den Helder met olieboringen bezig is. Men wil weten hoe groot de ramp is, als er met één van de booreilanden iets fout gaat. Met dit alles wilde Ellen aantonen dat de Waddenzee op veel manieren wordt bedreigd en dat er daarom voldoende reden is om bezorgd te zijn. Vervolg De Waddenzeebootaktie is een ver volg op de Rijnbootaktie. Op 27 juni werd in Bazel met deze aktie begon nen. Men zakte met de boot de Rijn af en vroeg in diverse plaatsen aandacht voor de vervuiling van de Rijn. Rob Zomer, die tijdens de avond in de Schakel de inleiding hield, zei dat de aktie zich niet tegen toeristen keert, maar dat het erom gaat de mensen die het Waddengebied bezoeken te leren hoe ze de natuur zo min mogelijk schade doen. Het gaat er hier niet om botte verboden uit te delen, maar te vertellen waarom een bepaald verbod, bijvoorbeeld het betreden van een vo- gelbroedterrein, is ingesteld. De boot zal ook Ameland, Harlingen en plaatsen in het Duitse en Deense Waddengebied aandoen. Los van de interessante en goed bezochte lezingen van Wim Wolf en Cor Ellen maakte de hele opzet van de aktie, die was georganiseerd door de NJN, do Waddenvereniging, de ACJN en de Duitse en Deense jeugdbonden voor natuurstudie een wat klungelige indruk. Wanneer van tevoren wordt aangekondigd dat op do boot, die de haven van Oudeschild zal aandoen een tentoonstelling te bewonderen is, en die tentoonstel ling zich vervolgens in de Schakel blijkt te bevinden, dan is dat voor veel mensen die naar Oudeschild kwamen teleurstellend. Even teleur stellend is het dat men het nodig oordeelde terwille van een bepaalde televisierubriek met het schip de Waddenzee op te varen. Mogelijke bezoekers van het schip werden op geen enkele manier opgevangen of verteld dat de tentoonstelling zich in Den Burg bevond. Op zo'n manier komt men niet erg positief over bij geïnteresseerde eilandbewoners. In dit kader is het ook jammer dat door een lange reeks van misverstanden en communicatiestoornissen de plaatselijke pers niet werd ingeseind over deze aktie. Er had dan de aan dacht aan gegeven kunnen worden, die deze aktie beslist verdiende. Een onderdeel van de aktie was verder nog het aanbieden van infor matiemateriaal over de aktie aan burgemeester Engelvaart. Verder werden de hele dag films vertoond over de Waddenzee in De Schakel. Een voortreffelijk idee. Vooral nu het weer erg slecht was. Veel toeristen die zich afvroegen wat ze met het slechte weer moesten doen, werden naar binnen gelokt en leerden zodoende in een ontspannen en gemoedelijke sfeer iets over de Waddenzee en de factoren die haar bedreigen. Bij de onderlinge wedstrijden van de Wielervereniging Texel waren Robert Visser, Niels Collou, Jan Huydink en Arie Huisman overwinnaars in hun poule. De jongste jeugd, die de wedstrijd over 7,7 kilometer reed, telde door vakanties slechts 6 deelnemers. Direct na de start ging het trio Robert en Alice Visser en Paul Witte aan kop en konden tot het eind wegblijven en onderling de ereplaatsen verdelen. Robert Visser herhaalde zijn sprint van het kampioenschap en kon rivaal Paul Witte goed achter zich houden. Robert Kikkert was van de achtervolgers de snelste met een vierde plaats. In de overige poules werd een pun tenrit gehouden. De bedoeling hiervan is dat bij elke twee ronden de drie eerstaankomenden punten vergaren resp. 3, 2 en 1 punt. Hierbij geeft aan het einde van de wedstrijd niet de aankomst maar het puntental de doorslag bij de eindklassering. Bij de oudste jeugd zou Niels Collou alle sprints winnen. Coby Koorn verraste Nico Evers in twee sprints en bezette hierdoor de tweede plaats. De Duitse jeugdrijder (Vlarcus van de Wielervereni ging Munster kon goed meekomen doch reed buiten mededinging mee en werd niet in de einduitslag opgenomen. In de B-poule won Jan Huydink vrij wel alle sprints van zijn andere belagers. Na een aantal jaren van afwe zigheid reed Herman Boekei mee. Boe kei bewees meerdere malen over een messcherpe demarrage te beschikken, hoewel hij in de einduitslag slechts een zevende plaats bezette. De laatste sprint zou de beslissing brengen voor de tweede en derde plaats. Hoewel Uwe Smit de tweede plaats veroverde, pakte Albert Winter de derde plaats en kon door deze veroverde punte de tweede plaats bezetten. Een vroege ontsnapping van Hans Koorn en Arie Huisman zou inhouden dat beiden de punten gingen verdelen, terwijl het peloton bij elke klassering slechts één punt kon pakken. Pogingen om beide vluchters terug te pakken werden niet beloond omdat de tussen- sprints wel het tempo opvoerden doch nadat men over de eindstreep kwam niet werd doorgereden. Doordat beide poules tegelijk op het parcours rond reden had de man aan het rondebord en bel. Dirk Witte, een drukke avond, omdat voor elk klassement gebeld moet worden. Uitslagen: B-jeugd: 1. Robert Visser, 2. Paul Witte, 3. Alice Visser, 4. Robert Kik kert, 5. Sidney de Haan, 6. Jacco Vinke. A-jeugd puntenrit 3 klassementen: 1. Niels Collou 9 punten, 2. Coby Koorn 5 pnt., 3. Nico Evers 3 pnt., 4. Margriet Barhorst 1 pnt., 5. Marleen Terwindt, 6. Jopie Zijm, 7. Dennis van Rooij, 8. Mikel Dekker. B-poule 6 klassementen: 1. Jan Huydink 15 pnt., 2. Albert Winter 5 pnt., 3. Uwe Smit 4 pnt., 4. Barend Bakker 4 pnt., 5. Thijs Witte 3 pnt., 6. John Huydink 2 pnt., 7. Herman Boekei 2 pnt., 8. Mark Witte 1 pnt., 9. Hans v.d. Slikke, 10. Mark Bakelaar, 11. Ronny Kamminga. A-poule 8 klassementen: 1. Arie Huisman 17 pnt., 2. Hans Koorn 16 pnt., 3. Guus Barhorst 8 pnt., 4. Leen van Elk 3 pnt., 5. Paul van Arnhem 2 pnt., 6. Kees Riemens 2 pnt., 7. Douwe Dros, 8. Gerard Koorn, 9. Cees Boks, 10. Jan Buis, 11. Bas Drink- waard. Het aantal diefstallen van fietsen heeft de laatste dagen een opvallende piek bereikt. De meldingen stromen da gelijks binnen. Op slot zetten en in het oog houden is het enige advies dat de politie kan geven. Door heftig remmen en scherp uit wijken van een 55-jarige Duitse auto mobilist werd vrijdagmiddag voorko men dat een aanrijding op het kruis punt Pontweg-Gerritsland ernstig af liep. Een 6-jarig meisje stak op de fiets de Pontweg over zonder op het nade rende verkeer te letten. De uit de rich ting van De Koog komende Duitser wist op genoemde wijze te voorkomen dat hij het kind schepte. Ze werd nauwelijks geraakt en viel in de berm zonder noemenswaardig letsel te heb ben opgelopen. De Duitser was bij zijn manoeuvre in de linker rijstrook van de op dat moment nogal drukke weg terecht gekomen, maar had het geluk dat hier juist geen auto naderde. In de recreatiekantine van camping Koogerstrand wordt vanavond om half acht een evangelistieavond gehouden. Aan deze avond wordt medewerking verleend door Duitse en Amerikaanse jongeren. De Handwerkclub van „De Hollebol" heeft een fraaie sprei gemaakt en deze verloot. De prijs is gevallen op nummer 1813 en kan worden afgehaald bij de Hollebol. De opbrengst van de verloting is voor de Nierstichting. Enkele Duitse jeugdigen werden in een supermarkt betrapt toen zij daar voor ongeveer veertig gulden aan snoepgoed wegnamen. Na door de politie verhoord te zijn, werden ze heengezonden. .HSriit Laten we zacht zijn voor elkaar. Horizontaal: 1. geogr. aanduiding 3. zeevogels 8. lidwoord 10. vruchtje 12. oude munt 14. schaap 15. werelddeel 16. naaigerei 17. sluis 19. woonschip 21. baardje 23. steen 25. Europeaan 26. zangstem 28. meisjesnaam 29. plaats op Ameland 31. waarnemend president 32. plaats in Italië 34. hoefdier 35. elk 37. rivier (Spaans) 38. plaats in Limburg 39. muziekinstrument 40. vogel 42. reeds 43. ik 44. aanw. vnm. 45. vis 46. meisjesnaam 47. stuk grond 48. nauw 50. oud (Eng.) 52. voorzetsel 55. huisdier 57. plaats in Noord-Holland 60. lidwoord 61plaats in Italië 63. noodsein 65. Chinese maat 66. drank 67. toets alleen (afk. verticaahirgom '-y ïesn 1. rivier in Siberië 2. bijb. naam 3. aanhaling 4. langzaam 5. jongensnaam 6. jongensnaam 7. zelfkant 8. in dat geval 9. titel 11. verdriet 12. spoedig 13. vlug 14. cijferen 18. mevrouw (Ital.) 19. groente 20. vallei 22. omroepvereniging 24. land in Europa 25. keurtroep 26. hevig 27. slang 30. kledingstuk 32. jongensnaam 33. meisjesnaam 34. hier 36. drijfnat 38. huid 40. Duits pers. vnw. 41open plek in het ijs 46. heldendicht 49. makker 51. klap 53. akelige 54. tot nader order (afk.) 55. steen 56. soort 58. eenh. v. stroomsterkte (afk.) 59. insekt 60. inhoudsmaat (afk.) 62. zangnoot 64. vaartuig (afk.) Als gevolg van de sterk gestegen gasolieprijs zal TESO de tarieven met ingang van morgen met gemiddeld 6% verhogen In vergelijking met vorig jaar is de gasolieprijs met 60% ge stegen. De 5-daagse abonnementen blijven tot 1 januari a.s. echter ongewijzigd, omdat ze bij de laatste verhoging al meer dan trendmatig zijn opgetrokken. Het retourtarief voor fietsen blijft gelijk, want er is nu een afzonderlijk (hoger) tarief inge voerd voor motorrijwielen, waarvoor tot dusver evenveel was verschuldigd als voor fietsen. Ondanks deze verhoging zal het boekjaar 1980 voor TESO verliesgevend zijn. Want ook de hoge rente op de lang lopende leningen drukt zwaar o| de exploitatie, mede als gevolg van d< nieuwe dubbeldekker. Volgen: directeur Th. Hoogerheide is dat laatst: geen bijzondere verrassing. TESO heef er steeds rekening mee gehouden da de dubbeldekker een aanta verliesgevende jaren zou veroorzaken maar er wordt vanuit gegaan da hierdoor de liquiditeit niet zal worde: aangetast. Het ministerie van Econo mische Zaken is met de tariefsverho ging akkoord gegaan. Voor een ove: zicht van de nieuwe tarieven verwijzei wij naar de advertentiepagina's.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2