Gegevens artsen op Texel „WAT IK ZEGGEN WOU.." Ereburger opende expositie Bouwdorp in teken van circus 'HERRIE HINDERT if LAND f BOUW Geen machinist meer voor zwemlosson GEIOEH KOST SI AAP Demonstratie links 200JAAR HAVEN OUDESCHILD Wit-zwart polarisatie Diepspitten en draineren Snelheidscontrole Agenda Gevaar op de weg Kop-staart-botsing Waardepapieren uit auto gestolen PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 15 JULI 1980 toog mon nog manhaftig naar het bouwterrein om uit de planken en balken een fraaie hut te bouwen. Door de regen moest echtet Omdat er een kleine wijziging is aangebracht (de gegevens van dokter Coutinho) plaatsen wij nogmaals de gegevens van de artsen van Texel, met het advies het overzicht uit te knippen en ergens in huis, liefst bij de telefoon, op te hangen. artsen/adressen telefoonnummer afspraak maken spreekuur visites aanvragen L. Barnard Kotterstraat 24 Oosterend apotheekhoudend (02223) 234 9 00 - 11.00 uur apotheek open van 9.00 - 11.00 uur en van 19.30 - 20.00 uur vóór 11.00 uur R. Coutinho Schilderend 40 Oen Burg apotheekhoudend (02220) 2023 voor 9.30 uur. Apotheek: voor 9.30 uur bestellen en afhalen tussen 17.00 -18.00 uur. vóór 10.30 uur. K. Eissen Julianastraat 9 Den Burg (02220) 2039 8.30 - 10.30 uur 8 30-10 30 uur R. R. Siebinga Kikkertstraat 12 De Cocksdorp apotheekhoudend (02222) 234 ma., wo., do en vrijdag afspreken van 13 00-13,30 uur. apotheek open van 13.30-17 00 uur vóór 9.00 uur A. C. P. J. Waverijn Kogerstraat 87 Den Burg (02220) 2016 9.00 - 10.30 uur vóór 10.30 uur al gauw naar binnen wc Ons circus bestaat al lange tijd en is erg beroemd. Alleen: we hebben te weinig medewerkers. Daarom willen we jullie, jongens en meisjes, vragen ons te komen helpen. Met kunsten maken, maar ook met het bouwen van een dorp waarin we kunnen wonen. Niet iedereen zal zomaar mee kunnen doen. Je moet eerst laten zien wat je kunt. Het was niet circusdirecteur Toni Boltini die deze tekst uitsprak. Het was de inleiding waarmee Lex Kaper gister ochtend het eerste bouwdorp opende. Het bouwdorp staat dit jaar in het teken van het circus. Een thema dat door de kinderen zelf bedacht is. Ruim honderd kinderen luisterden naar de toespraak van Kaper. Hierna volgden nog wat scetches en toen werden de verschil lende medewerkers aan de kinderen voorgesteld. Ondanks het slechte weer popelden de kinderen om te beginnen met bouw activiteiten. Nauwelijks had Kaper het woord huttenbouwen in de mond genomen, of de kinderen stroomden de tent uit. Buiten lagen de stapels hout en bij iedere stapel stond een medewerker. Zo werden de verschillende bouw- groepjes gevormd. Het was de bedoeling dat achter het gymnastieklokaal aan de Beatrix/aan aan heel huttendorp zou verschijnen. Een nieuwe woonwijk voor kinderen waarvoor vooraf geen bestemmingsplan of inspraakprocedure nodig was. Een BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Er is een eind gekomen aan de situatie dat soms meer dan een jaar moest worden gewacht alvorens in het zwembad Molenkoog te kunnen deel nemen aan een cursus voor het zwem diploma. Dankzij de uitbreiding van het aantal lesblokken en instructeurs is de achterstand nu ingelopen en zijn er zelfs plaatsen vrij voor de cursussen voor het A- en C- diploma die binnenkort van start gaan. De opleiding voor het A-diploma wordt woensdags en vrijdags (ochtend) gegeven en de opleiding voor het C-diploma elke donderdagochtend. Cursisten voor het A-diploma moeten minstens 5 jaar oud zijn; voor het C-diploma geldt een leeftijdsgrens van 9 jaar. Opgave bij zwembad Molenkoog, telefoon 02220-3373. een ander soort publiek aan, niet passend bij zijn oude faam. Als het eivolle, bedrijvige Nederland een aantal gebieden van rust, natuur en bezienswaardig landschap wil be waren, dan zal in zo'n gebied niet alles kunnen. De totaal ontwikkelde activiteit van de bezoekers zal aan een maat gebonden moeten zijn. Ook naar onze mening is Texel het (nu nog) waard tot die gebieden te horen. Dat zal wel beperkingen opleggen, vooral van de organisatoren van vertier. Een niet al te vrij ondernemerschap lijkt wel nodig. Vermoedelijk is dit laatste het moei lijke punt dat doorschemert in deze groen-zwart discussie. Niet dat van een echte Texelaar en niet-echte Texelaars. Die rare kunstmatige scheiding mag toch eindelijk wel eens worden door broken. Texels in het hart moet iedereen zich kunnen voelen. Alleen die gevoe lens verlopen niet allemaal parallel, maar tonen schakeringen. De moraal van deze reactie moge zijn: Ook de vrije ondernemer moet recht hebben op een goedkoop jaarabonnement. Ook ver dere subsidies van het Rijk aan Texel als gebied met een bijzonder landschap zijn noodzakelijk. Wees niet te bang voor rode of groene actievoerders. Aan verdere discussie, althans op dit moment, geen behoefte hebbend, Werkgroep Landschapszorg Texel. De door de organisatoren van de de monstratie ondernomen poging om de actie voor goedkope jaarabonnementen uit de links-politieke hoek te halen, mag vooral dankzij de verslaggeving in de Texelse Courant als mislukt worden beschouwd. Dat de organisatie hoofdzakelijk in handen was van links-denkende men sen, is uitsluitend het gevolg van het niet daadwerkelijk aanpakken van het probleem van de hoge veertarieven, door andere organisatoren of politieke groeperingen op Texel. Totnutoe heeft men echter gemaks halve het werk hoofdzakelijk aan de FNV-afdeling Texel overgelaten. Onbe grijpelijk als je de politieke steun die de eis voor een goedkoop jaarabonnement heeft in ogenschouw neemt. Ikzelf ben in ieder geval niet blij met de door de redactie gesignaleerde geaardheid van de demonstranten, LINKS en dus NIET- TEXELS. Met mijn eigen ogen heb ik vele niet linkse en echt Texelse demon stranten gezien. Dennengroen Zaterdag 19 juli om half tien wordt dennengroen uit het bos opgehaald en op plaatsen waar de erepoorten ko men, neergegooid. Particulieren kunnen hier ook gebruik van maken, mits er voldoende belangstelling is voor het ophalen van het groen uit de den nen. Opgave bij G. Keijzer, Tromp straat 8, Oudeschild. Mevr. W. Schellinger-Zegel heeft een uitgezaagd molenmodel klaarliggen voor ieder, die dit aan de gevel wil bevestigen. Men kan het afhalen voor de prijs van f2, Dried agenkaarten. Iedere zaterdag tussen 14.00 en 16.00 uur kan men driedagenkaarten kopen in Dorpshuis 't Skiltje of woensdag van 19.00 tot 20.00 uur. De kaarten kosten voor volwassenen 720,— en voor kinderen tot en met 12 jaar 710, Kinderen beneden 4 jaar vrij toegang, mits onder geleide. Tijdens deze uren worden aan de inwo ners van Oudeschild herkenningsstic kers verstrekt. Dit i.v.m. tijdelijke afzetting van het dorp. De bouwweg (Industrieterrein) wordt niet afgesloten. De stickers dienen aan de stuurzijde op de voorruit van de auto geplakt te worden en bij de fietsen onder het stuur. De kaarten zijn tevens te koop bij de VW te Den Burg, De Koog en De Cocksdorp. In Oosterend kan men ze bij Bakkerij Timmer kopen. Met deze driedagenkaart kan men alle evenementen, de feesttent en het museum bezoeken. De strijd om de man en de vrouw en meevaren op de stoomsleepboot vallen buiten de kaart. Erepoorten Vanaf 19 juli mag begonnen worden met de erepoorten. Minimaal moeten zijn 4.20 meter hoog zijn. Dit geldt alleen voor de erepoorten op de auto wegen Vuilnisauto De vuilnisauto zal woensdag 30 juli het huisvuil ophalen van de donderdag. Maritiem museum. Er is nog vrijwilligerswerk te doen bij het maritiem museum. Op alle uren en dagen kan men terecht. Waterspelen Donderdag 31 juli worden 's middags spectaculaire waterspelen gehouden in de haven. Iedere deelnemer moet een eigen vaartuig bouwen dat door spier kracht voortbewogen wordt. Met dit vaartuig moet een bepaalde afstand af gelegd worden. Bestaande vaartuigen mogen niet meedoen. Er worden prijzen uitgeloofd naar snelheid en ori ginaliteit. Men kan zich opgeven bij R. Verduyn, tel. 4317. Ja, zo voelt Landschapszorg het wel, dat groen-zwart dat deze krant de laatste keren ten beste gaf. Onze werk groep probeert en heeft geen ander balang dan zo goed mogelijk voor dat 'groen' op de bres te staan. Als daar dan zo zwart over geschreven wordt is dat op zijn minst ontmoedigend. Een spe ciale groep die zich eenzijdig bezighoudt met het landschap en de aanwezige natuur, lijkt verre van overbodig, gezien de vele activiteiten die op dit eiland ondernomen worden, veelal ten koste van zijn oorspronkelijke waarden. Iedere keer als dat gebeurt of dreigt te ge beuren, willen we dat signaleren Meestal zal dat krachtig moeten ge beuren. Dat is geen erg leuk werk. Het is toch zo dat Texel één grote festiviteitenmarkt aan het worden is? (En Texel niet alleen, maar laat dat andermans zorg zijn) Dat over al die paarden, zeilplanken, reclame vliegtuigen, crossvoertuigen, braderie kramen, parachutes enz., waarvan 'nu dus duidelijk is dat dit allemaal niet meer mag van de werkgroep Landscahps- zorg', is natuurlijk onzinnig gesteld. Die overgenomen passage uit onze brief naar aanleiding van het Structuurplan 8urgerluchtvaartterreinen was zeker op zijn plaats als inleiding van een dergelijk bezwaarschrift aan de Haagse over heden, zeker als men bedenkt dat in dit structuurschema nauwelijks onder scheid wordt gemaakt tussen Schiphol en De Vlijt. Inderdaad, we vinden dat al het onnodige vliegen boven Texel op zou moeten houden. Dit vliegen is een activiteit die weinigen een kort moment van plezier brengt ten koste van de rust van veel mensen en vogels. Voor het overige zal er steeds met zorg en overleg gekozen moeten worden wat nog wel kan en wat niet. Als uitgevonden is dat maximaal 47.000 mensen tegelijk op Texel hun vakantie kunnen doorbrengen, dan zal dat hoe dan ook een zware druk op het landschap geven, maar daarbij zal rekening gehouden moeten worden met de activiteiten die al die mensen ont plooien. Die 47.000 mensen is een vaststelling uit 1968. Toen was de gemiddeld ontplooide activiteit en het daarbij behorende voorzieningenniveau heel wat lager dan nu. Texel trok van ouds de liefhebber van rust en natuur. Als Texel nu voor ieder weekend en voor vele tussenliggende dagen de nodige, liefst spectaculaire evenemen ten organiseert, dan trekken we allang De laatste jaren is het een gewoonte geworden om een avond het veld in te trekken om de groeiverschillen te be kijken in akkerbouwgewassen. Voor dit jaar is de avond gesteld op donderdag, 17 Juli a.s., te beginnen op het bedrijf van de heer K. Eelman, hoeve 'Noord- wijk', Schorrenweg 12 in polder het Noorden. Aanvang: half acht 's avonds, n het Eierlandsche Huis in de Cocksdorp zal een nabespreking plaatsvinden van hetgeen er in het veld te zien was en hoe het diepspitten en draineren voor het komende seizoen zal plaatsvinden. Ondanks de vele andere met het sei zoen samenhangende bezigheden, blijft de politie regelmatig snelheidscontroles houden. Een Texelaar, die op de Pont- weg ter hoogte van Den Burg (waar 70 km is toegestaan) 103 km reed, werd geverbaliseerd en ook vielen enkele bekeuringen op Schilderend en Bern- hardlaan. Verwezen wordt naar het overzicht in de Recreaktief-bijlage, die in de krant van vrijdag j.l. was bijgesloten. Daaraan is niets toe te voegen. De politie haalde donderdag een auto van de weg waar maar weinig aan deugde. De wagen (van een Texelaar) had een spekgladde band, de bodem was doorgeroest, de remmen deugden niet, het elektrisch systeem vertoonde kortsluiting en de gegevens van het kentekenbewijs klopten niet. De auto gaat naar de sloper. Ook het schatten van het aantal demonstranten schijnt de redactie niet zo goed af te gaan. Zoals bekend zijn er 400 mensen met de boot meegegaan. Ikzelf wilde niet wachten op de vol gende boot zodat ik op de fiets naar huis ben gegaan. Ik kan de redactie verzekeren dat nog zeer velen dit met mij gedaan hebben.Een aantal van tussen de 700 en 800 demonstranten lijkt mij niet overdreven, wel iets anders dan Uw schatting. Ik heb dit stukje geschreven omdat ik mij afvraag wat de bedoeling is van het kleineren van de opkomst en het uit gebreid in de linker hoek plaatsen van de demonstratie, door de redactie. Het stukje in groen-zwart van de krant van vrijdag 11 Juli kan deze vraag niet beantwoorden, hoewel de redactie dit misschien denkt. Voor mij staat vast dat de verslaggeving van de boeren- demonstratie die een paar dagen eerder plaatsvond heel wat positiever en objectiever geweest is. Een niet-linkse, echte Texelaar: J. van Heerwaarden Wagemakerstraat 14, Den Burg. Ereburger J. A. van der Vlis (80) uit Blaricum heeft gisterochtend de ten toonstelling geopend die de Duitse graveur Peter Froese de komende twee weken in het raadhuis houdt, tegelijk met de expositie „Een andere kijk op kranten" van De Volkskrant. Peter Froese laat ongeveer vijftig gra vures zien, voor een belangrijk deel ge maakt naar Texelse onderwerpen. Bij sommige plaatjes is het verschil tussen de Texelse en andere landschappen moeilijk te zien, omdat die andere land schappen werden gemaakt in Oost- friesland en op Deense en Duitse waddeneilanden. Landschap en bebou wing vertonen sterke overeenkomsten. Peter Froese, zelf geboren in Noord- Duitsland, voelt zich nog steeds sterk verwand met stranden, dijken, kromge- waaide bomen, kleine boerderijen en andere aspecten, die kenmerkend zijn voor deze ruige en wat sombere streken. In zijn werk komt dat telkens naar voren, constateerde Van der Vlis, die persoonlijk met Froese bevriend is geraakt en niet aarzelde hem een bege nadigd kunstenaar te noemen, die in Duitsland en Frankrijk in slechts enkele personen zijn gelijke kent. Het waren Texelse onderwerpen waarmee Froese zijn eerste successen boekte. Inmiddels heeft hij in eigen land naam gemaakt en beoefent hij 't graveren niet meer als hobby maar als hoofdberoep. Van der Vlis sprak de hoop uit dat niet alleen „kunstgevoeligen" naar de expositie zullen komen, maar iedereen die iets echt moois wil zien. Spreker uitte zijn waardering voor het kunstbeleid dat de gemeente Texel de laatste jaren voert. Het is b.v. een wijs besluit geweest om vrij omvangrijke collecties pentekenin gen van Blok v.d. Velden en schilde rijen van Bakels aan te kopen. Deze positieve belangstelling staat in schrille tegenstelling tot het verdere verleden, waarin Texelaars veel waardevols ver loren lieten gaan door het te verkopen aan ieder die er maar een paar centen voor over had. Burgemeester Engelvaart zei het belangrijk te vinden dat „kunst" een zo breed mogelijke publieke belangstelling krijgt. De tentoonstelling van Froese achtte hij dienstbaar aan dit doel en hij hoopte dan ook op veel belangstel ling. Peter Froese zelf bracht dank voor de medewerking die hij bij het maken van zijn gravures op Texel en bij het orga niseren van de expositie van verschil lende Texelaars en van het gemeente bestuur had ondervonden. De tentoonstelling is op werkdagen open van 9.00-12.00 en van 14.00-17.00 uur. Gedurende enkele uren in de middag is Peter Froese meestal zelf aanwezig om de techniek van het kopergraveren te demonstreren. Het in uiterst fijne lijntjes uitsteken van de afbeelding in een koperen plaatje is een langdurig en moeizaam werk en eist een concentratie en handvaardigheid die slechts weinigen gegeven is. Het aantal afdrukken dat van zo'n plaat kan worden gemaakt, is zeer beperkt: nooit meer dan 100. De plaat wordt dan vernietigd. In de nacht van zaterdag op zondag botste een 23-jarige Texelse automobi list op de Kogerstraat achterop een an dere wagen, eigendom van een 34 jarige eilandgenoot. Laatstgenoemde wagen schoot daardoor een eind voor uit en ramde een verkeersbord dat tegen de grond ging. Karei L. van Heerwaarden uit Den Burg is zijn giropas, een betaalkaart, ANWB lidmaatschapskaart, twee groene TESO-knipkaarten, TESO fiets kaart en zijn rijbewijs kwijt. Genoemde papieren werden weggehaald uit de auto die hij niet afgesloten had gepar keerd. De mensen van het bouwdorp stellen zich voor een de kinderen In de grote tent ieder mocht zo bouwen als hij wilde. Al gauw bleek echter dat de regen toch wat te erg was om het bouwen plezierig te laten verlopen. En nu werd ook duidelijk dat de locatie voor het bouw- kamp bijzonder gunstig was gekozen. Er werd namelijk uitgeweken naar het gymnastieklokaal alwaar diverse spelen werden gedaan. De kinderen zelf be leefden veel plezier aan dit noodpro- gramma. Toch valt te hopen dat slechte weer van maandag niet de week zal duren, want er moet tenslotte ook nog gebouwd worden. Overigens deden enkele kinderen niet mee aan slecht-weerprogramma in de gymzaal. Van de bouwplaats klonk een dot er monotoon gehamer. Stoïcijnse timmer- aars, super-bouwvakkers, die zich dooi de regen niet wilden laten ontmoedigen. .nFsvsmebst rziX-nsmyon

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 6