Veel belangstelling voor verder leren i! Werkgroep Noordzee tegen oliewinning Texelse kust Cry for me Billy i Regenachtig vakantievertier Harmonie „Eensgezindheid Enquête MAVO-HAVO Hoornder strandlöop Strandloop SVC T elef oonsticker Geslaagd Succes voor pony Vrouw gewond bij aanrijding Motor ramt auto „WAT IK ZEGGEN WOU.." NIET UNANIEM DINSDAG 15 JULI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Het overgrote deel van degenen, die op de Rijksscholengemeenschap het diploma MAVO of HAVO behaalt kiest ervoor verder te leren. Bij de MAVO ligt dat getal op 79,1% en bij de HAVO op 71,4%. Van de jongelui die direct na hun opleiding gingen werken, wil 70,4% graag of beslist op Texel blijven. Dit zijn enkele con clusies die getrokken kunnen wor den uit de enquête onder schoolver laters HAVO/MAVO 1979. Het aantal geslaagden bedroeg dat jaar 104. Van de enquêteformulieren werden er 84 ingevuld teruggezonden. Een per centage van ruim tachtig procent van het totaal aantal geslaagden en daarom geeft de enquête vrij betrouwbare uit slagen. Van de mensen die meededen aan de enquête waren 62 MAVO-scho- lieren en 21 HAVO-scholieren. Van de MAVO scholieren gingen er 11 (17.7%) werken en van de HAVO waren dit er 6(28.6%). Veertien scholieren (82.4% van het aantal werkenden) zijn op Texel gaan werken en 3 (17.7%) vonden hun werkkring op het vasteland. Op de vraag of het werk dat gedaan wordt naar de zin is van de betreffende schoolverlater, antwoordden 12 (80%) het naar de zin te hebben en 3 (20%) niet. Ondanks een ongunstig tij (hoog water) werden er bij de tweede Hoorn der strandloop aanmerkelijk betere tij den gelopen dan de vorige keer toen het laag water was en men gebruik kon maken van 'hard' zand. Onder verder goede weersomstandigheden liepen in totaal 186 deelnemers mee, waaronder 32 dames (4 km.), 54 lopers voor de acht kilometer en 100 lopers voor de vier kilometer. Ce uitslagen zijn als volgt: Dames 4 km.: 1Emilie Veeger, Den Burg, 20.40. 2. Nel Bruining, Den Hoorn, 22.05 3. Mw. Bakelaar-Bremer, Den Burg, -22.10 4. Ingrid Bakker, Den Hoorn, 22.46. 5. E, Kooyman-Kist, Dedemsvaart, 23.34 6. Alie vd Vis, Oosterend, 24.45 6. Femmy vd Vis, Oosterend, 24.45 Ineke Rijk, Den Burg, 24.45 9. Petra Eelman, De Koog, 26.00 10. Greta Hoogenwoud, De Wijk, 26.05 Acht kilometer: 1. Hermann Jeremies, Meppen/Ems, 27.20 2. Joost Brouwer, Oosterend, 27.56 3. Frans Kuip, Den Burg, 29.40 4. Andreas Thünemann, Meppen/Ems, 29.52 5 Werner Lueck, Gütersloh, 30.06 6. Rien Brouwer, Oosterend, 30.25 7. Gerard Zoetelief, De Koog, 30.52 7 Kees Bremer, Oosterend, 30.52 9. Jan Hin, Den Hoorn, 30.53 10 Christoph Berwanger, Koblenz, 31.32 Vier km. t/m 14 jaar: 1Nico Kikkert, Den Burg, 15.51 2. Josvd Bij, Drachten, 16.34 3. Wim vd Veen, Den Burg, 16.50 84. Koen Zijm, Den Burg, 16.52 5. Mark Bakelaar, Den Burg, 17.00 6 Jeanette Lueck, Gütersloh, 17.40 7, Ronald vd Wetering, Den Burg, 18.01 8. Dolph te Rinde, Wormer, 18.10 9. Rudy vd Wetering, Den Burg, 19.04 10. Martin Troost, Den Hoorn, 19.06 Wat betreft de leerlingen die na het behalen van hun diploma verder gingen leren, blijkt dat het overgrote deel van de MAVO-scholieren doorstroomde naar de HAVO. Dit waren er maar liefst 25. Verder ging er één een schriftelijke cursus volgen bij de PBNA, 4 gingen er naar de INAS-opleiding, naar de Visse- rijschool en de LTS ging steeds één MAVO-geslaagde en naar de RMLS gingen er 4. Twee kozen voor een ver pleegkundige opleiding, 1 ging naar de MHNO en 1 naar de RMTS. Van de leerlingen die de driejarige MAVO hadden gedaan, stroomden zeven door naar de vierjarige MAVO. Verder ging er één naar de KVJV, 2 naar de MEAO, 1 naar de MTS en 1 naar de Middelbare Horecaschool. Wat betreft de HAVO: 1 ging de lera renopleiding volgen, 5 stroomden door naar het Atheneum, 5 gingen naar de Hogere Zeevaartschool, 1 ging naar het Bakkens Roozeboom Instituut, 1 naar de INAS, 1 naar de Politievak- school, 1 naar de Hogere Bosbouwschool, 1 naar een verpleeg kundige opleiding, 1 naar de HTS en 1 naar de Pedagogische Academie. Er blijkt een goede motivatie voor het verder leren te zijn. 45 MAVO-leerlin- gen (72.6%) wilde persé verder leren en bij de HAVO waren dat er 12 (57.1%). Vier MAVO-leerlingen en 3 HAVO-leerlingen meldden geen werk te kunnen krijgen en toch iets te willen doen. Bij de tweede strandloop van SVC deden 228 deelnemers mee. Er waren 42 inschrijvingen voor de acht kilometer, de overigen liepen vier kilometer. De uitslag van de acht-kilometerloop is als volgt: 1. Joost Brouwer (28.35). 2. Arie de Ridder (30.15). 3. Werner Lueck (30.20) 4. Peter Klockenbrink (32.30). 5. Rien Brouwer (32.35). 6. N. Schermer, Zan- tena (33.25). De uitslag van de vier kilometer luidt: 1. Wilke Wassenaar (15.30). 2. André Brouwer (15.35). 3. Nico Kikkert (16.25). 4. Biem van Leeuwen (16.30). 5. Jos van der Bij (17.45). 6. Jeannette Lueck (18.05). Een handige telefoonsticker met daarop de alarmnummers van de politie, de ambulance, de brandweer en ruimte voor het num mer van de huisarts, is sinds kort op diverse plaatsen te krijgen. De stic ker is uitgegeven door de gemeente op initiatief van mevrouw Smidt van de ambulancedienst. De sticker is verkrijgbaar bij het gemeentehuis, de VVV, Taxi Smidt, alle artsen op Texel, de TESO, de postkantoren, de bejaardencentra, het verpleeghuis en de bankkantoren m.u.v. de NMB. Vakantievertier in De Koog heet een gedicht dat een lid van de redactie dinsdagmiddag in De Koog van een natgeregende vakantievierder in de hand kreeg gedrukt. Het gedicht vertelt misschien beter dan allerlei ana lyses, verhandelingen en prog noses hoe de huidige weersom standigheden op Texel door de toerist worden ervaren. Het gedicht ademt een sfeer van: laten we er ondanks het slechte weer het beste van maken. Een dat is misschien wel de verstan digste houding. De dorpsstraat in De Koog is in de vakantie een kleine Ka/verstraat men heeft nochtans veel tolerantie voor elkaar. De braderie op dinsdagmiddag verrukt de vertier-beluste wandelaar De tentjes en de kramen zijn beladen met alles wat de slenteraar bekoort De worstjes, de snoep, de snuisterijen de prenten, tekeningen en schelpenrijen trekken aan hem voorbij, evenals de muzikanten, terwijl uit de bewolkte hemel [waarin af en toe een donderslag met regen hem weer stof tot denken geeft], de parachutisten springen het lijkt mij telkens weer of bij het minder goede weer minstens één derde deel van 't Nederlands verkeer te voet zich voortbeweegt in de stoet terwijl het tweede derde deel zich, naar ik veronderstel, op de Veluwe of in Zuid-Limburg bevindt en de rest naar 't buitenland is gegaan ook daar is 't mooie weer op heden ver te zoeken, dus vermaken wij ons maar hier in vaak doorgeregende broeken klaart het op, dan begeven we ons per fiets, te voet, per bus of met het eigen vervoer weer flinks op pad naar wat aan velerlei natuurvariatie Texel heeft te bieden aan vader- en buitenlanders, die hier gebroederlijk zijn vereend we gevoelen ons cosmopolieten, die -gelukkig maar van hun vakantie genieten. De één zus, de ander zo, maar voor ieder geldt: ontspan je maar, want al te gauw komt het werk weer aangesneld! H. van Buren Op 19 juni slaagde Frieda Waaijer, Peperstraat 25, Oosterend, voor de 2- jarige opleiding gediplomeerd gezins verzorgster aan de school voor gezins verzorging M.S.P.O. te Amsterdam. Bij de regionale New Forest pony keuringen, die werden gehouden te Gorredijk, werd aan de 15-jarige fok- merrie Broomy Doreen een eerste pre mie toegekend in de rubriek „fokmer- ries onder het zadel". Het dier, eigen dom van Marit Kikkert, mag in dezelfde rubriek tevens deelnemen aan de cen trale keuringen te Apeldoorn. Vrijdagmiddag werd een vrouw uit Barchem (bij Lochem) aan de rug gewond als gevolg van een aanrijding op het kruispunt Krimweg- Vuurtorenweg nabij De Cocksdorp. Zij zat als passagier in een auto be stuurd door haar man. Hij wilde, komende uit noordelijke richting de Krimweg opdraaien en ramde daar een auto, bestuurd door een 29-jarige Har derwijker, die komende uit de Krimweg naar de Langeveldstraat wilde rijden. De vrouw werd naar het ziekenhuis in Den Helder vervoerd. Beide betrokken auto's moesten worden weggesleept. Een 31-iarige automobilist uit Kreiler- oord (Wieringen) wilde zaterdag vanaf de Postweg linksafslaan om de Slufter- weg op te rijden. Op dat moment werd hij links ingehaald door een 19-|arige motorrijder, die de wagen dan ook in de flank ramde. De afloop had slechter kunnen zijn. De motorrijder en zijn even oude duopassagier werden weggeslin gerd, maar liepen slechts wat schaaf wonden en lichte kneuzingen op. Motor en auto werden vrij zwaar beschadigd afgevoerd. De Stichting Werkgroep Noordzee en het Contact Milieubescherming Noord- Holland hebben bij de Raad van State beroep aangetekend tegen de beschik king van minister Van Aardenne [Eco nomische zaken) om een tweetal olie maatschappijen een vergunning te ver lenen voor het winnen van aardolie in blok Q1, 40 kilometer ten westen van Texel. Het is de eerste maal dat voor het Nederlandse deel van de Noordzee een dergelijke vergunning is verleend. De Werkgroep Noordzee is van mening dat het winnen van olie een groot gevaar voor het milieu oplevert, met name wanneer het zo dicht onder de kust gebeurt. Dan is de kans immers zeer groot dat in het geval van een calamiteit (een spuiter bijvoorbeeld) grote hoeveelheden olie op het strand terechtkomen. Daarnaast zou de olie de Waddenzee zeer ernstig kunnen aan tasten. Het gevaar van een calamiteit is aanzienlijk omdat de winningslocatie zich in een druk scheepvaartgebied Woensdagwestern 'Cry for me Billy'. Billy (Cliff Spots) rijdt een klein dorp binnen waar een peloton van de V.S. Cavalerie een groep Indiaanse vluchte lingen bewaakt. De cavalerie behandelt de Indianen slecht door ze geen water te geven. Billy wordt woest als hij dit ziet maakt de sergeant van het peloton furieus door de Indianen het water te geven dat ze nodig hebben. De groep Indianen wordt later afgeslacht tijdens een poging om te ontsnappen en Billy, die woedend is, verwondt de plaatselijke smid ernstig, als deze een poging doet om één van de gewonde Indianen te doden. Een jong Indiaans meisje lukt het om te ontsnappen en rent naakt de bossen in. Later probeert het meisje Billy te doden onder zijn paard, maar hij slaagt erin haar te ontwapenen. Dan geeft hij haar zijn deken als bescherming. Aanvankelijk is het meisje doodsbang voor Billy, maar langzamerhand begint ze zijn hulp te waarderen. Als ze in een meertje zwemmen waar ze zich velilig voelen, worden ze ontdekt door de bevindt. Het grote aantal scheepsbe- wegingen in dit gebied heeft al geleid tot het instellen van het verkeersscheidings- stelsel Texel. Eerder dit jaar, kort nadat de win ningsvergunning was aangevraagd, maakte de Werkgroep Noordzee haar' bezwaren aan minister Van Aardenne' kenbaar. De minister heeft deze be zwaren naast zich neergelegd. Naar zijn mening zijn sinds het verlenen van de opsporingsvergunning (maart 1968) de omstandigheden niet zodanig ver anderd, dat het verlenen van een win ningsvergunning het algemeen belang zou schaden. Dit is volgens de Mijnwet Continentaal Plat de enige grond waar op de minister een winningsvergunning kan weigeren. De Werkgroep Noordzee bestrijdt dit. In de afgelopen twaalf jaar is het scheepvaartverkeer in blok Q1 sterk toegenomen en voorts is de vervuiling van de Noordzee en de Waddenzee sinds 1968 sterk toegenomen. 8ACVCN V*N LEZERS BUTEN VER4WTWOORDEUJKMEO NAN 0£ RED** TC soldaten. Wanneer Billy probeert om het meisje te vededigen, wordt hij in elkaar geslagen en in z'n schouder geschoten. Dan wordt hij vastgebonden aan een boomstronk en is gedwongen toe te kijken als het meisje door het peloton verkracht wordt. Eén van de jongere soldaten bevrijdt het meisje voor ze vertrekken. Nadat ze Billy heeft losgemaakt, pleegt het meisje zelf moord, overspoeld door gevoelens van schaamte en vernedering. Billy is hele maal overstuur door haar plotselinge dood. Nadat hij het meisje begraven heeft, gaat Billy weg om haar dood te wrkene. Na lange tijd stuit hij 's nachts op het peloton, waar iedereen slaapt. Hij wekt ze door een schot in de lucht. De sergeant probeert weg te komen, maar Billy daagt de soldaten uit. En met een onvoorstelbare snelheid schiet hij ieder een dood. Gewond, verbijsterd en alles behalve dood, keert Billy terug naar het stadje. Als hij de toestand weer in de hand heeft wordt hij gewaarschuwd door iemand dat zijn impulsiviteit nog eens zijn dood zal worden. Billy schijnt dit wel in te zien, maar blijft achteloos. Als hij de saloon uitwandelt, wordt hij op slag gedood door de smid. Aangaande de demonstratie voor een goedkoop jaarabonnement Texel-Den Helder v.v., vernamen wij uit de Texe laar van 8 juli j.l. dat volgens burge meester Engelvaart heel Texel una niem voor het goedkope abonnement is. Volgens ons echter demonstreerde er maar 3% van de Texelse bevolking en durven wij te beweren dat zeker 50% van ieder normaal denkende Texelaar het er niet mee eens is. Iedere ondernemer, maar ook iedere werknemer weet tenslotte dat arbeid betaald moet worden. TESO als Texelse onderneming valt daar echt niet buiten. Wij vragen ons af waar deze aktievoerders inclusief onze bur gemeester het recht vandaan halen om iedere Texelaar over één kam te sche ren. Want het is tenslotte niets anders dan willen parasiteren op de portemon nee van een onderneming of van de staat. Gaat men straks ook vragen om vrij vervoer van de busdiensten op Texel en verder van Den Helder naar iedere gewenste bestemming? Als iemand waar dan ook in Nederland zich wil laten vervoeren per bus, trein of wat dan ook, moet hij toch ook het tarief betalen? Weten deze aktievoerders wel dat de TESO een onderneming is van Texe laars vóór Texelaars, en dat men in het verleden de baten liet terugvloeien naar het eiland (aanleg fietspaden, zieken- vervoer enz.). En ook nu nog heeft de Texelaar vele voordelen bij deze vervoersonderne ming in vergelijking bij niet-Texelaars. De scholieren, waartoe zeker 50% van de demonstranten behoorden, krijgen vrij vervoer naar scholen in Den Helder. Wat blijft dus over: de gemiddelde Texelaar van onze 14.000 inwoners, die misschien gemiddeld 25 30 maal per jaar voor een retour Texel-Den Helder in aanmerking komt. Kosten 7100,— per persoon. Is het de mensen dat niet waard om op zo'n mooi eiland als het onze te mogen wonen? H. v.d. Ster, Den Burg A. v.d. Ster, 't Horntje r FEUILLETON door Tom Lodewijk 22. „Nee maar we moeten toch het walletje bij 't schuurtje houden. Ik hoor allerlei rare dingen. Ik hoor dat er heel wat meisjes zijn die ook zoals ze dat noemen, interesse hebben voor de muziek. Jawel, m'n pet! Interesse voor het sterke geslacht, bedoel je. Pronk- lopen in een pakje, net als die Ameri kaanse grieten, die hoe-heten-ze-ook- weer?" „Majorettes", vulde Gerard aan. „Nou, moeten we die gekheid hier ebben?" Gerard Markman zuchtte. Ook hij had alles graag bij het oude gelaten, maar het leek hem dat hij de nieuwe tijd op de deur hoorde klopen. Hij was ouder dan Cuvelier, maar hij was nooit, zoals deze, conservatief geweest. Hij had zijn ogen goed de kost gegeven jdens het concours. Hij had wel heel duidelijk een nieuw element geconsta- erd, het show-elementl Hij had de Belgen op zien komen met irompetters met vaantjes, zoals vroeger bij de rijdende artillerie. Hij had de drumband van de Amerikanen gezien met de acrobatische majorettes met hun halfhoge laarsjes, kleurige manteltjes en tamboersstokken. Hij had gezien hoe de Fransen met één zwaai, die de hoorns deed schitteren als één bliksemflits, de jachthoorns aan de mond brachten. Hij had tamboers gezien met pantervellen, tamboers met diepe trommen en witte leren schootsvellen mensen had hij gedacht met een flits van inzicht, wat zit hier voor handige zakenmensen een goede boterham in! Moest de honderdjarige harmonie Eensgezindheid van Vreehorst hiertoe uitgroeien? Hij kon de afkeer van Cuvelier niet alleen best begrijpen, hij deelde die. Gerard Markman had altijd een innerlijke afkeer gehad van alle show. Het ging hem om de kwaliteit. Die uniformen, nou ja. Het stond keurig. Maar hij gaf de voorkeur aan een korps in een burger pakje dat zuiver en virtuoos speelde, boven een showkorps dat er met de pet naar gooide en alleen op uiterlijk effect bedacht was. En als hij dan dacht aan de swingmuziek van die Amerikanen dan hoorde hij honderd maal liever zijn eigen harmonie de Faust-suite uitvoe ren I Hij legde een vier tegen een blank en Cuvelier glimlachte wat verdrietig. „Jij bent ook in de bonen", zei hij. „Een onheilsprofeet die gelijk krijgt, dat is ook geen plezierig schouwspel", mopperde Gerard. „Dus jij vreest ook dat ik gelijk krijg". Gerard veegde met één streek de stenen opzij. Hij had geen lust meer in het spel. „Niet zolang ik nog iets te zeggen heb", zei hij opstaande. „Jij en ik zijn gelukkig niet de enigen die er zo over denken". Nee, dat was ook zo, maar er waren er heel wat die er anders over dachten en wanneer Gerard gehoord had wat Jaap Baars en Arie Smits die avond op Jaaps kamer met elkaar verhandelden dan was hij nog minder rustig naar huis gestapt. „Je houdt dat niet tegen", zei Arie beslist. „Met alle respect voor de ouderen in onze club, maar wanneer we deze gelegenheid niet aangrijpen, gaat de harmonie straks ten onder aan seniliteit". „Kom kom", glimlachte Jaap. „Kijk er es hier, het grote probleem is voor mij altijd geweest, en voor jou ook, dat weet ik: hoe krijgen wij fris bloed in onze harmonie. We hebben dat con cours niet alleen maar opgezet om es een fuif te hebben. Wij hebben willen laten zien dat onze harmonie nog springlevend is. We hebben een hele stap vooruit gedaan met die uniformen. Daar wilden ze eerst ook niet aan, en nu had je Cuvelier eens moeten zien stap pen. Hij liep van grozigheid naast z'n schoenen". Jaap lachte, hij had het ook gezien, en bovendien wist hij van de foto „Jaap, ze zullen zich verzetten, maar als wij doorzetten gaan ze mee". „Ik weet het nog niet", weifelde Jaap. „En anders gaan ze niet mee", riep Arie strijdlustig, „dan trekken ze er maar uit. We kunnen de harmonie niet aan een stel ouwe sokken ophangen". „Nou nou", kalmeerde Jaap. „Ach nou ja ik draaf weer door. Ik begrijp wel dat ik dit niet mag zeggen. Jouw aanstaande schoonvader zou ik geen ouwe sok willen noemen, al is ie de zeventig gepasseerd. Maar zeg nou es eerlijk, Jaap, moesten zulke mensen niet gaan begrijpen dat het hun tijd werd om es op te krassen?" „Ik zou het Markman niet graag zeggen". „Nee, ik ook niet. Dat is het juist. Je mag die lui, en ze hebben ontzettend veel gedaan, tientallen jaren. Maar ze blijven ook maar zitten. En ze houden de vooruitgang tegen". „Ben je er zo zeker van dat het rondom vooruitgang is?" „Nee. We zullen er verdaaid op moeten letten dat de kwaliteit er niet onder lijdt. Maar er waait een nieuwe wind, Jaap, in de muziekwereld. Dat weet jij net zo goed als ik. Op het ogenblik hebben wij die wind mee. Er staan tientallen jongelui te trappelen van ongeduld, om mee te mogen doen". „Ja, als tamboer of majorette. De grieten beginnen ook al". „Laat ze beginnen als tamboer. Als ze twintig zijn schakelen ze over naar de piston of de trombone. Hoe meer mensen hier in Vreehorst bij de harmo nie betrokken zijn, hoe beter. Ik zeg je dat Drogenaar de kruidenier nog nooit éne cent voor de harmonie heeft over gehad maar als zijn zoontje in een mooi pakje trommelt bij de harmonie, dan leeft en sterft papa ook voor de harmo nie. Door de kinderen tot de ouders. En wie de jeugd heeft, heeft de toekomstl" „Mensen, wat een preek!" lachte Jaap, maar hij was niet op zijn gemak. Want hij wist dat Arie gelijk had, en hij voorzag moeilijkheden. Grote moeilijk heden. Bij speciaal besluit van de leden vergadering was Jaap Baars benoemd tot concours-secretaris van de Harmo nie. Hij was het eerste bestuurslid dat niet actief meespeelde. Zijn taak was het, ieder optreden van de harmonie naar buiten voor te bereiden en te regelen. Ze waren maar wat blij, dat hij die taak op zich wilde nemen, er zat tegenwoordig heel wat aan vast. Hij zat er over te dubben. Welke koers moest hij volgen? Zijn positie was niet zo sterk. Welis waar werden zijn prestaties algemeen gewaardeerd, maar in zekere zin was hij een buitenstaander. En danin deze ontwikkeling zou Markman betrokken worden. Hij mocht zijn aanstaande schoonvader graag, vond hem een vent uit één stuk. Hij wist dat de harmonie voor Markman in deze late levensjaren dat leven ook vulde. Neem hem de harmonie af, zo dacht hij, en je degradeert hem tot een oud mannetje dat bij goed weer een bankje in 't park kan gaan uitzoeken; dat wilde hij Markman niet aandoen, en ook Sita niet. Anderzijds zag hij een conservatieve koers als rampzalig. De harmonie zou op deze wijze een soort relikwie worden. Een korps van oudere heren, dat iets heel goeds presteerde, maar langzamer hand tot verdwijnen gedoemd was omdat er geen nieuw bloed meer inkwam. Als een paar van die stukrijders als Markman en Cuvelier er niet meer waren, wie zou dan de zaak leiden? En dan had hij nog de geheime vrees, dat een paar hardlopers, wanneer ze hun zin niet kregen, zouden gaan proberen een eigen korps op te richten, een drumband misschien, die vooral de jongeren zou trekken en het levensbloed van de harmonie aftappen. Daarvoor was Vreehorst te klein, daarvoor was de reputatie van de harmonie te goed. Dat mocht niet gebeuren. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7