Cjrocn '/uwrL-Jexels in het Een gat zo groot als een kerk in begroting Welzijnsstichting Nieuw plan voor bouw Muziekschool Dit is pas vissen Zeebaars van 74 cm. Wielervereniging houdt jeugdtoernooi Ongeval Commissaris De Wit bij havenfeesten Zeilcentrum Texel Zuinig met energie Aanrijding Kritiek op architect Telefoon verbindingen Ongeval TEXELSE 93e JAARGANG NR. 9498 VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220)2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34 60.398. „Een gat zo groot als een kerk". Zo omschreef wethouder Blanken gisteravond het verschil tussen het bedrag dat de Welzijns stichting het volgend jaar mag besteden en wat ze wil besteden. Volgens richtlijnen van het college mag het uitgavenpatroon van de Welzijnsstichting volgend jaar 2% boven dat van dit jaar liggen. Dit percentage wordt echter behoorlijk overschreden. Een vraag die on beantwoord bleef tijdens de vergadering is of de 2% stijging inclu sief of exclusief de 5% loonsverhoging van de personeelsleden van de Welzijnsstichting is. Om aan de financiële troubles het hoofd te bieden had admistrateur van de Welzijnsstichting Oskam een paar plannen opgesteld om te bezuinigen. Het fixeren van de pensioenreserve op twee ton leek hem ruim voldoende om de doelen, waarvoor dit pensioen wordt gebruikt toch te kunnen uitvoe ren. Met deze maatregel zou een be sparing van ƒ10.000,— kunnen worden bereikt. Mevrouw Van Beek was van mening dat je niet aan het pensioenfonds moet komen. ,,lk heb het gevoel dat je aan je eigen loon komt als je daarin gaat snoeien", zei ze en stemde als enige principieel tegen. Vrijwilligers Als alternatief gaf Van Beek bezuini gingen op verenigingen, die met vrijwil ligers werken, aan. Op verenigingen die vaste krachten in dienst hebben, kun je volgens haar niet bezuinigingen omdat die nu eenmaal vaste lasten hebben. Dit voorstel werd door Blanken onsym pathiek genoemd en Bakker vreesde dat als dit doorgevoerd zou worden, opeens iedere vereniging vaste krach ten in dienst zou gaan nemen. Oskam memoreerde dat juist de verenigingen met vrijwilligers de factoren zijn die aardig volgens de 2% norm mee groeien. Mevrouw Van Beek zette ver der vraagtekens bij vierduizend gulden, die voor zomerse evenementen gereser veerd waren, de vijfduizend gulden in de activiteitenpot voor het jeugdwerk en de kilometervergoeding voor mensen die onder de Welzijnsstichting ressorteren. Blanken stelde dat de 2% norm een keiharde norm is. „We moeten de begroting met elkaar uitkammen. Misschien kunnen we als eerste stap vragen of de verenigingen de afbeta lingen van hun leningen iets op willen schroeven", zei hij. Oskam antwoordde hierop dat de verenigin gen de laatste tijd al meer aflossen dan ze eigenljk moeten. „De narig heid is dat daar tegenover ook weer een grotere behoefte aan geld staat", stelde hij. Verder liet hij weten graag af te willen van een pe perdure lening ten behoeve van de sporthal. Dat zit er echter niet in. omdat die lening voor een periode van tien jaar is vastgesteld. Muurvast Mevrouw Van Beek wilde weten of er op het emancipatiewerk niet te be snoeien valt, maar dit is juist één van de punten waar een flinke rijkssubsidie tegenover staat. Langzamerhand drong bij de verschillende bestuursleden van de Welzijnsstichting het begrip door dat de begroting werkelijk muurvast zit en dat een aantal moeilijke en wellicht impopulaire maatregelen genomen zul len moeten worden om binnen de 2% norm te blijven. Afgesproken werd dat over één en ander een extra vergade ring zal worden belegd. In ieder geval werd akkoord gegaan met de plannen van de heer Oskam om de druk op de begroting iets te ver lichten. Zoals al eerder in deze krant werd gemeld betekent dat: Het stellen van de pensioenreserve op twee ton, zodat dit jaar tienduizend gulden bespaard kan worden; Het besparen van 72500,— op vere nigingsuitwisselingen; Het activiteitencrediet voor het jeugdwerk 72500,— lager stellen; Geen slagwerkleraar aantrekken, maar de directeur van de muziekschool verzoeken of hij meer uren wil maken. Dit bespaart 712.000, waaruit dan wel de extra uren van de directeur moeten worden betaald; Geen subsidie meer verstrekken aan het Noordhollands Philharmonisch Orkest, hetgeen 7750, bespaart; De toer-in activiteiten stoppen. Toer- in subsidiëerde bepaalde activiteiten voor de helft als de gemeente de an dere helft bijpaste. Het stoppen levert een besparing op van 72500, Vijfhonderd gulden minder voor de post tentoonstellingen en een zelfde bedrag aftrekken van de post onder wijstentoonstellingen Begrotingswijzigingen Overigens lijkt de financiële ellende waarin de Welzijnsstichting zich bevindt voorlopig niet af te nemen. Want in de vergadering van gisteravond werd ook al de eerste begrotingswijziging voor 1981 gepre senteerd. De totale sportvloer in de A.s. zondag zullen zo'n 175 jeugd- renners. verdeeld over 7 leeftijdsklas sen. strijden om de ereprijzen op het parcours aan de Bernhardlaan, vanaf 10.00 uur. Het aantal deelnemers aan het toer nooi voor jeugdrenners in het district Noordholland is door vakanties wat minder dan vorig jaar, maar toch belooft zondag een dag vol strijd te worden. Van de Wielervereniging Texel nemen maar liefst 8 renners deel. Na de 8- en 9-jarigen zullen rond half elf bij de 10-jarigen vijf Texelse rennertjes starten, nl. Sidney de Haan, Robert Visser, Jacco Vinke, Paul Witte en Jef Schuur. Van dit vijftal was Jef Schuur de enige die dit jaar in de prijzen reed. Wellicht geeft deze thuiswedstrijd de nodige inspiratie om vooraan mee te strijden. Bij de 12-jarigen worden Nico Evers en Niels Collou aan de start verwacht. Tot nu toe was het optreden van Nico Evers goed, maar hij viel elke keer buiten de prijzen. Zijn clubgenoot, Niels Col lou, maakt zijn debuut in deze leeftijds klasse. In de afdeling 11-jarigen was Niels Collou succesvol met drie eerste plaatsen in dit seizoen. 8-jarigen 9-jarigen 10-jarigen 11-jarigen 12-jarigen 13-jarigen 14-jarigen Sporthal zal moeten worden ver nieuwd, volgens een advies van de Nederlandse Sport Federatie. In de jaren 1979 en 1980 is hiervoor al een krediet van 750.000,— geraamd, maar huidige offerten komen veel hoger uit. Voor het verwijderen van de oude vloer, het aanbrengen van een zandcementvloer en het leggen van een nieuwe sportvloer moet worden uitgegaan van 788,75 per vierkante meter. Inclusief BTW en belijning (72540,— exclusief BTW) komt dat uit op een bedrag van op een bedrag van 7112.540,—. De vloer wordt voor vijf jaar gegaran deerd. Voor de dakreparaties is ook een offerte ontvangen, die een totaal bedrag van 7113.331,— be loopt. Het gerepareerde dak wordt voor tien jaar gegarandeerd. Beide offerten zijn maximale bedragen. Bekeken moet nog worden of, mits verantwoord, goedkoper kan worden gewerkt. De werkzaam heden aan de vloer worden in de zomervakantie 1981 beoogd, de dak reparatie zo gauw de kredieten zijn goedgekeurd. Met een rentepercen tage van 10% betekent één en ander een subsidieverhoging van 730.046,-. Een bromfietser en zijn duopassa- giere reden gisternacht op de Schilder- weg toen zij werden geschept door een personenauto uit Den Burg. De auto mobilist had niet op een brommer op het wegdek gerekend omdat naast de weg een ook voor brommers verplicht fietspad ligt. Na technisch onderzoek door de politie bleek dat de bromfiets zo was opgevoerd, dat het eigenlijk een motor was. De commissaris van de koningin voor Noordholland, Drs. De Wit, zal vrijdag een bezoek aan Texel brengen. De commissaris, die kort geleden op het eiland was om de honderdste kilometer fietspad op het eiland te openen, komt speciaal voor de havenfeesten in Oude- schild. Als gast van burgemeester En gelvaart zal hij vrijdag de vlootshow, de demonstratie van de Marine en mis schien ook het roeien bijwonen. Met de burgemeester zal De Wit een bezoek brengen aan het Maritiem Museum. In het bericht over de drie mannen die de ronde om Texel surfden in onze krant van dinsdag kwam een storende onjuist heid voor. Gemeld werd dat ervaren surfers die de volgende keer mee willen om Texel te ronden zich kunnen melden bij het windsurfcentrum Texel Dit had moeten zijn: het zeilcentrum Texel dat te bereiken is onder nummer (02220) 3831. Vragen naar Rob Souverein. Zuinig zijn met energie levert soms aanzienlijke financiële voordelen op. Dat blijkt uit de jaarrekening 1978 van de Stichting Cultureel Werk Texel (thans Welzijnsstichting). Onder de post huisvesting staat voor 1977 een bedrag van 72.435,79 op de begro ting dat moet worden betaald aan de elektriciteitcentrale. Door allerlei maat-^ regelen is dat bedrag een jaar later teruggebracht tot 71.433,79. De kosten van Rab brandstof verminderden in dezelfde periode van 7655,31 naar 7488,60. Maandag werd op de IJsdijk een veertienjarig meisje, dat op de fiets zat, van achteren aangereden. Bij de val werd de kleding van het meisje be schadigd De automobilist was een Duitser. Twee meertonige hoorns werden dinsdag in beslag genomen. Eén auto mobilist had zelfs een vijftonige hoorn op zijn auto gemonteerd, zodat diverse instrumentale werken binnen zijn be reik lagen. Wat betreft het aanbesteden van de nieuwbouw voor de muziekschool is een heel nieuw plan opgezet. Wethouder Blanken legde gisteravond in de verga dering van de Welzijnsstichting uit dat de kostenoverschrijding van drie vier ton bij de nieuwbouw veel te ver gaat. Blanken meldde dat architect Jan Visser door deze ontwikkeling erg teleurge steld was. De architect had een serieuze begroting gemaakt. Alle aannemers die met de plannen werden benaderd kwa men echter ongeveer op hetzelfde be drag uit. De precieze plannen van het bouwen van de muziekschool worden nog bekend gemaakt. Feit is wel dat veel werk dat tot nu toe is verzet, toch niet voor niets is geweest. Constructief en akoestisch is men al veel van de mogelijkheden te weten gekomen en die wetenschap helpt alleen maar bij het opzetten van de nieuwe plannen. Het bestuurslid Wob Rienks gaf de architect de schuld van de kostenover schrijding. Doelend op de affaire met de fasegewijze verbouwing van het dorps huis in Den Burg die uiteindelijk ook veel te duur uitkwam zei hij: „Als je met Visser in zee gaat weet je dat je tien procent duurder uitkomt dan bij een andere architect. Het is gebruikelijk dat een architectenbureau tien procent bo ven de begroting gaat. Bij Visser is het echter twintig procent". Mevrouw Van Beek was van mening dat tien procent boven de begroting nog wel te over bruggen is. Het gat wordt echter te groot bij 20%. Blanken zei het jammer te vinden dat het zo gelopen is. „We moeten nu opnieuw in de wachtkamer", stelde hij. Het bestuur van de Welzijnsstichting heeft de subsidie-aanvraag voor de match Koeperman-Wiersma, die onder auspiciën van de Koninklijke Nederland se Dambond zal worden gehouden, doorverwezen naar de sportraad. Het gaat om een bedrag van 74.600, De bestuursleden van de Welzijnsstichting In de oudste leeftijdsklasse neemt Albert Winter afscheid van het jeugd- wielrennen. In de loop van deze maand zal Albert overgaan tot de afdeling nieuwelingen, evenals Ronald van Bo ven en Edo Kooiman. In dit seizoen was Albert Winter al goed voor enige prijzen. Hij hoopt zijn laatste wedstrijd in deze categorie succesvol af te sluiten. Dat dit jeugdwielrennen een goede leerschool is voor de toekomst is al gebleken, de huidige wereldkampioene bij de dames, Petra de Bruin, reed 5 jaar geleden bij de jeugd mee in jeugdtoer- nooien. Bij deze toernooien wordt uitsluitend gestreden om ereprijzen. De Texelse deelnemers rekenen op veel supporters ter aanmoediging. In hun afdeling zijn Robert Visser, Niels Collou en Albert Winter clubkampioen 1980 en hopen dan enig resultaat te boeken. Programma: 10.00 uur: 4 ronden 10.15 uur: 6 ronden 10.30 uur: 9 ronden 11.00 uur: 12 ronden 11.30 uur: 15 ronden 12.15 uur: 20 ronden 13.15 uur: 25 ronden De aanvangstijden zijn geschat en afhankelijk van weer en vooral snelheid der renners. vonden het bedrag wat aan de hoge kant. Maar, zo werd overwogen, wel licht is het weer terug te verdienen door het heffen van entreegelden. Volledige aanstelling Bij de ingekomen stukken in de vergadering van de Welzijnsstichting lag ook een verzoek van de dorpscommissie Den Burg. Gevraagd werd of het moge lijk is dat de beheerder van het dorps huis In Den Burg bij het verlengen van zijn betrekking een volledige aanstelling kan krijgen. Het is de dorpscommissie in Den Burg een doorn in het oog dat de huidige beheerder vier weken per jaar afwezig is om mee te doen aan het bouwdorp en het bouwkamp. Tenslotte werd op de vergadering van de Welzijnsstichting nog uitleg gegeven over het feit dat besloten is geen risico garantie toe te kennen voor de feesten rond het tweehonderd-jarig bestaan van de haven in Oudeschild. Wethouder Blanken meldde: „Er is al veel geld in het gebeuren gestoken en dat gunnen we ze van harte. De mensen die het organiseren werken enorm hard en verdienen dat extra geld. Het is echter zo dat veel particulieren zich borg hebben gesteld voor de feesten. Eén en ander overwegende leek het een meer derheid in het college van burgemeester en wethouders niet zinvol een symboli sche risicogarantie te geven. Deze be slissing is echt niet negatief bedoeld. We staan volledig achter de feesten", zei Blanken, die verder nog memoreerde dat Oosterend Present ook nooit aan spraak heeft gemaakt op een risicó- garantie. De heer Cnossen I.rechtsmet zjjrt zeebaars van ruim 74 centimeter. Links de heer Dragstra met een zeebaars zoals die gewoonlijk in het waddengebied worden gevangen. Je hebt vissers en vissers. Het ene soort kijkt de hele dag naar de dobber of het topje van de hengel zonder ook maar één keer beet te zien. 's Avonds in het café worden dan trieste verhalen opgehangen over de kwijnende visstand en de slechte eetlust van de geschubde waterbewoners. Met de andere catego rie vissers is het beter gesteld. Ze weten waar de vis zit, komen met goede spullen aan het water en laten zich niet snel ontmoedigen. Zo'n visser is de heer Cnossen uit De Koog. Hij zal niet gauw met lege handen thuiskomen, altijd bijt er wel iets in zijn aas. Maar afgelopen dinsdag stond zelfs Cnossen met de ogen te knipperen. Na een flink partijtje knokken aan de hengel haalde hij een zeebaars uit de Wadden zee van 74,7 centimeter met een ge wicht van 9 pond en twee ons. Een kanjer van een zeebaars en voor een vangst uit de Waddenzee een waar unicum. Cnossen viste zo'n tien kilome ter uit de kust voor Oost. Ter plekke stond slechts anderhalve meter water en dat maakt de vangst van een dergelijke kanjer extra zeldzaam. De zeebaars is alleen tussen april en oktober langs de Nederlandse kust te vinden. De vis heeft een voorkeur voor wat warmer water en voelt zich op zijn best in water van ongeveer 14 graden. Wordt het kouder dan acht graden dan houdt de zeebaars op met eten en zijn de kansen om hem te vangen verkeken. De heer Cnossen ving de zeebaars aan een gewone zeepier, maar eigenlijk worden de vissen het meest gevangen aan stukjes vis of kleine visjes. Een zeebaars die in noordelijke gebieden opgroeit heeft wel twintig jaar nodig om het gewicht en de lengte te bereiken van de zeebaars die Cnossen ving. Overigens werd de heer Cnossen bij zijn vangst geholpen door de heer Dragstra uit Eindhoven. Alleen had hij de vis waarschijnlijk nooit binnenboord gekre gen want ook nu wist de zeebaars bijna te ontsnappen. Met de hengel en het schepnet kon echter goed samenge werkt worden. De vis werd gevangen met een 30/100 lijn en een gewone palinghaak. In het Waddengebied wor den wel regelmatig zeebaarsjes gevan gen die tussen het pond en de kilo wegen. In de afgelopen dagen is geble ken dat op bepaalde uren van de dag het telefoonverkeer tussen de verschillende dorpen en Den Burg te wensen overlaat. Begrijpelijk, gezien de vele gasten. Bij ongevallen, brand etc. kan storing van telefoonlijnen zeer ern stige gevolgen hebben. Uit het oogpunt van openbare veiligheid is daarom voor De Koog, waar zich de meeste mensen bevinden, een pro visorische noodmaatregel getrof fen. In het politiebureau De Koog is één telefoonlijn van het net Den Burg beschikbaar, zodat Den Burg altijd bereikbaar is. Zou er zich een ongeval of wat dan ook voordoen en is er dringend hulp nodig, terwijl men op de gebruikelijke wijze geen telefonisch contact kan krijgen, dan kan men zich op het politiebureau in De Koog vervoegen, alwaar te allen tijde via telefoon of mobilofoon een melding kan worden doorgegeven. Uitsluitend daarvoor is dit bureau ook in de avonduren van 18.00 - 22.00 uur bemand. Deze regeling geldt tot en met 8 augustus aanstaande. Hopelijk is er daarna een minder frequent tele foonverkeer, waardoor storingen aanzienlijk minder zullen zijn. In het Ankerpark in Oudeschild vond dinsdagmiddag een ernstig on geval plaats. Een boei, die bij wijze van decoratie op het plein was gezet, viel om toen een aantal jon gens erop klom. De boei was stevig verankerd door mensen van de ge meente, die er van tevoren nog even met vier man aan gehangen hadden om de constructie te testen. Het gewicht van de spelende jongens was echter te veel en daardoor viel de boei om. Eén van de jongens die op de boei zat, moest met bijzonder ernstige rugblessures naar een ziekenhuis in Amsterdam worden vervoerd. TAXI-EN TROUW AUTOVERHUUR Wilhslminalaan 4-6 <|«n Burg

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1