Veel activiteiten in Maritiem museum Boze brieven aan de Welzijnsstichting f Vakantieperikelen met Funes-te gevolgen Projectleider MZW wil extra medewerker Van Dijk speelde op Hoornder orgel Vj* PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1980 Het zal zeker de Oudeschilders niet aan de aandacht ontsnapt zijn. dat er de laatste maanden rond de molen het één en ander is veranderd. Sterker nog: velen van hen hebben vrijwillig en met grote inzet aan die verandering meege holpen. De wierschuur verkeerde in een zoda nige staat, dat sloop serieus werd overwogen. Nu geeft die schuur een heel ander beeld. Met het oorspronkelijk voor de sloop gedachte crediet werden materialen aangekocht die door vrijwilli gers werden verwerkt. De schuur staat er nu als herboren bij. Het binnenwerk is nog niet geheel gereed, maar reeds zal de schuur tijdens de komende haven feesten een jutterscollectie herbergen, welke o.m. grotendeels uit de collectie Ellen afkomstig is. Met de collectie is ook beroepsjutter Ellen zelf meever huisd, want in het kader van een werk- verruimende maatregel kon hij voors hands voor een half jaar in dienst van de Stichting Texels Museum treden. De belendende pakhuizen werden dank zij een speciaal door de gemeente raad gevoteerd crediet door de firma Daalder in opdracht van de dienst gemeentewerken en vrijwilligers opge knapt. Zij zullen tijdens de havenfeesten en daarna nog tot en met 23 augustus a.s. een scheepsarcheologische collec tie, bijeengebracht door de duikclub Texel, huisvesten, alsmede een collectie betrekking hebbende op de visserij; de ontwikkeling van de haven en de veer- verbinding. Conserveren Een deel van de ruimte op de begane grond wordt in beslag genomen door verwaterbakken, omdat het bovenge haalde materiaal eerst een omvangrijke behandeling moet ondergaan wil het mogelijk zijn het te conserveren. In de visserijcollectie op de bovenste verdie ping trekt een maquette van het NIOZ van de Noordzee sterk de aandacht. Het is zonder meer een pronkstuk. Voor deze collectie heeft Cees de Ridder zich veel moeite getroost. De collectie van de ontwikkeling van de haven is tot stand gekomen dank zij de inspanning van vele Oudeschilders. Jaap Bakkers fijne speurneus is daar naast veel interessant materiaal op het spoor gekomen. De collectie over de veerverbinding is grotendeels afkomstig uit een eerder in het raadhuis gehouden tentoonstelling en wordt verlevendigd door een video klankbeeld. Dirk Kuiter heeft er veel tijd en energie in gestoken. Volledig Tijdens de feestelijkheden zal voorts een expositie worden gehouden over leven en werk van de Oudeschilder schilderes Souwtje (Zwanenburg) de Wijn. Eigenlijk is het voor het eerst dat haar werk in zo'n omvang wordt geëx poseerd De expositie is georganiseerd door de Welzijnsstichting op advies van de commissie kunstopdrachten. Theo Timmer, Piet de Vries en Hans van der Klift hebben er bijzonder veel tijd aan besteed om het beeld van Souwtje zo volledig mogelijk te maken. Na de feesten gaat deze expositie nog gedurende 14 dagen naar het raadhuis te Den Burg. De ruimte wordt dan gevuld door een foto-expositie over strandingen, reddingwezen, loodswe zen, kustwacht en jutterij, ontleend aan een eerdere expositie in het raadhuis. Vermelding verdient dat hiervoor Klaas Uitgeest veel materiaal en gegevens aandroeg. Entree Een bezoek aan het museum is dus alleszins de moeite waard. Houders van driedagenkaarten zullen het museum gratis kunnen bezoeken; anderen beta len een entree van f2,— en voor kinderen van 4 tot en met 14 jaar ƒ1,25. Het museum zal op donderdag 31 juli a.s. om 2 uur officieel worden geopend. In verband hiermee zal het op deze donderdag pas om 15.30 uur voor het publiek geopend zijn. Het blijft dan tot 21.00 uur geopend en op vrijdag en zaterdag 1 en 2 augustus van 10.00 uur 's morgens tot 21.00 uur 's avonds. Ook na de feestelijkheden blijft het museum nog tot en met zaterdag 23 augustus a.s. voor bezichtiging open gesteld, maar dan van 9.00 tot 17.00 uur en van maandag tot en met zaterdag. Deze week draait in het City theater een film van Louis de Funès waarin deze Franse grappenmaker tot de meest uiteenlopende fratsen komt. In het product „Vakantieperikelen met funeste gevolgen" speelt hij samen met Martine Kelly en Claude Censac. In dit verhaal is De Funès, papa Bosquier, directeur van een welvarende jongenskostschool er gens in Frankrijk. De vakantie nadert en hij wil dat zijn zoon Philippe deze nuttig besteedt. Daarom komt hij met de Schotse whiskyfabrikant Mac Farrell een ruil overeen: Philippe zal bij Mac Farrell gaan logeren om Engels te leren en Shirley, de dochter van Mac Farrell, zal haar vakantie bij het echtpaar Bos quier doorbrengen om haar Franse kennis te verbeteren. De plannen van papa vallen niet in de smaak bij Philippe, want hij had met vrienden afgesproken, dat zij in de vakantie zouden gaan varen. Dus bepraat Philippe zijn vriend Michennot om zijn plaats in te nemen en als „Philippe Bosquier" te gaan logeren bij Mac Farrell. Kort daarop vertrekt de pseudo-Philippe inderdaad naar Schot land. Kort nadat Philippe met zijn vrienden is gaan varen, arriveert Shirley bij de Bosquiers, terwijl papa kort daarop ontdekt wat zijn zoon hem heeft geleverd. Dit stort papa in een onvoor ziene reeks opwindende en lachwekken de avonturen (want dat zijn we zo De projectleider van het Menzen Zonder Werk-project heeft een pittige brief geschreven aan het bestuur van de Welzijnsstichting. In zijn brieven verwijt Kees de Noord de Welzijnsstichting de mogelijk heid om een extra man in het Menzen Zonder Werk-project te plaat sen via de werkverruimende maatregel, tegen te hebben gehouden. Aanvankelijk had De Noord begin juni al een brief willen schrijven. Deze werd echter nooit verzonden, tot enkele recente ontwikkelingen hem alsnog noopten in de pen te klimmen. van zaken als hoogst onplezierig te In de brief die De Noord begin juni had willen versturen stelt hij gehoord te hebben dat er op de afdeling culturele zaken van het gemeentehuis een brief was binnengekomen met een toewijzing voor een subsidie in het kader van de werkverruimende maatregel. Dit was in antwoord op een verzoek in februari 1979 en was gericht aan de Welzijns stichting. De Noord stelt dat hij bij navraag op de afdeling culturele zaken niet de gewenste informatie kon krijgen. „Er werd erg geheimzinnig gedaan", zo concludeert hij. Uiteindelijk kreeg De Noord de brief toch te lezen en toen werd het hem voor 90% duidelijk dat de extra kracht wel degelijk voor het Mensen Zonder Werk-project bedoeld was. De projectleider schrijft niets te begrijpen van de plotselinge terughou dendheid om nog iemand via de werk verruimende maatregel in dienst te nemen, want er waren destijds duidelij ke afspraken met enkele mensen van de Welzijnsstichting gemaakt. Doelend op eind 1979 schrijft De Noord: „De zaak lag toen zo dat er in feite elke dag waarop de toewijzing zou binnenkomen ook gestart zou kunnen komen met de sollicitatieprocedure. Ik vraag me af of, en zo ja welke, nieuwe argumenten besproken zijn binnen uw bestuur waar door het besluit van bovengenoemde bijeenkomst herroepen zou zijn en waar door de toekenning van de tijdelijke kracht ten bate van het Mensen Zonder Werk-project opnieuw bekeken zou moeten worden". De Noord besloot deze eerste brief met te stellen de gang ervaren. Zijn tweede brief die op 30 juli werd verzonden gaat over een brief van het DACW waarin subsidie wordt toege kend voor een tijdelijke kracht voor het MZW-project. Ook deze brief was een antwoord op een subsidie-aanvraag uit februari 1979. Kees de Noord meldt in zijn brief dat hij het normaal zou hebben gevonden als in de vergadering van de Welzijnsstichting waarin de brief van het DACW werd behandeld, iemand van het MZW-project was uitgenodigd om het MZW-standpunt toe te lichten. Vooral nu De Noord ziek is, zou de DACW-subsidie gebruik kunnen wor den om een vervanger voor hem te betalen. Het aanbod van de DACW subsidie werd echter teruggestuurd met de mededeling dat het niet meer nodig was. De Noord wil weten hoe het bestuur van de Welzijnsstichting een besluit kan nemen over een materie waarover het kennelijk niet goed op de hoogte is. Schoolverlaters In de vergadering van de Welzijns stichting van gisteravond stelde Oskam dat het niet alleen de Welzijnsstichting was die niets voor een extra kracht binnen het MZW-project voelde. Ook het gemeentebestuur had een duidelijk nee laten horen. Verder zei Oskam dat degene die het MZW-project had moe ten versterken primair in dienst geno men zou zijn voor het opzetten van een schoolverlatersproject. Ten tijde van het binnenkomen van de subsidie was 't daar al veel te laat voor. Zo'n extra kracht zou wel aantrekkelijk zijn geweest als hij aan het eind van het schooljaar beschikbaar was geweest. Verder was het in de tijd dat deze affaire speelde helemaal niet zeker of het MZW-project voortgezet zou worden. Was dat niet het geval geweest dan zou men iemand aantrek ken voor een niet meer bestaand pro ject. De gemeenteraad moest zich uit spreken over de toekomst van het MZW-project en was voorshands hele maal niet zeker hoe de uitspraak zou luiden. Oskam zei dat het in dienst nemen van extra personeel een enorme belasting voor de Welzijnsstichting be tekent. Daarbij is het nog eens zo dat in het kader van de werkverruimende maatregel de eis wordt gesteld dat de nieuw aan te werven kracht een werke loos meisje uit Den Helder is. Dit laatste maakt het er voor-de Texelse situatie niet aantrekkelijker op. Wob Rienks wilde weten of er niet ander werk voor de nieuwe kracht was geweest dan de schoolverlaters begelei den. Blanken wees er echter op dat het, ongeacht de taak van de nieuwe mede werker, niet juist was geweest een nieuwe kracht aan te trekken in tijden waarin het voortbestaan van het Men sen Zonder Werk-project op de helling stond. Rienks: „Dus wat dat betreft heeft de Welzijnsstichting misgegokt". Dit moest Blanken toegeven, maar hij weer er op dat een tweede kracht voor het MZW-project toch niet bespreek baar is binnen het college van B. en W. In de vergadering werd de beslissing genomen De Noord een brief terug te schrijven met de besproken punten. Als tijdelijke plaatsvervanger voor De Koord werden de namen Hans Ooster hof en Jan Brandenburg genoemd. Ze gaan samen de taak van De Noord vervullen. We schieten alweer een eind op met de zomeravondconcerten in Texelse kerken. Dinsdag vond in Den Hoorn het laatste concert plaats dat dit seizoen in die plaats wordt gehouden. De uit Maarssen (en niet uit Maarn, zoals in eerdere publicaties werd gezegd) af komstige organist Theo van Dijk be speelde het inmiddels bekende Hoorn der orgel. Al meteen toen we het keurig gesten cilde programma onder ogen kregen, viel ons de rangschikking der nummers op. Die verliep nagenoeg chronologisch. Bovenaan stond een pastorale van Domenico Zipoli, die leefde van 1680 tot 1726 en het programma werd besloten met een bijzonder nieuw werk, een im provisatie. Tussen deze twee uitersten troffen we zeer klassieke namen als Böhm en Pachelbel, maar ook meer moderne namen als De Klerk en Alain. Direct al tijdens de eerste maten van de pastorale van Zipoli werd duidelijk dat we hier niet met zo maar een organist te maken hadden, maar wel degelijk met iemand die kennis van zaken heeft en het orgelspel volkomen beheerst. We keken dan ook niet verrast toen verteld werd dat Van Dijk regelma tig bijeenkomsten in de alledagkerk in Amsterdam muzikaal omlijst. Koraalbewerking Van Zipoli ging het naar zijn tijdge noot Georg Böhm, waarvan twee ko raalbewerkingen gespeeld werden. „Christ lag in Todesbanden" was van deze twee verreweg de mooiste. Mede door het gebruik van een wat droef klinkende harmonisatie kwam het trieste karakter van het koraal goed tot uiting. De bewerking van „Christ, der Du bist Tag und Licht", was vrolijk van karak ter, met een speels en opgewekt ritme, maar duurde net iets te lang om echt 'pakkend' te zijn. Voort ging het door de jaren en de landen. Ditmaal moesten we het Kanaal oversteken om bij John Stanley te belanden, een 18e eeuwse Engelsman. Van zijn hand is een verza meling 'voluntaries' bewaard gebleven. Een voluntary is een populair stukje uit de 18e eeuw, dat werd gebruikt als tussenspel tijdens de kerkdiensten. Van Dijk speelde een voluntary in G, waarna we weer enkele jaren teruggingen in de geschiedenis om te belanden bij Johann Pachelbel (1653-1706), de grote voor ganger van J. S. Bach. Van deze componist werd een zeer fraaie chroma tische fuga in d gespeeld. Bach Intussen waren we bij de as van het programma aangeland, de laatste klas sieke componist en deze ereplaats werd ingenomen door Carl Philipp Emmanuel Bach, een van de zonen van de grote kapelmeester uit Leipzig. Vroegen we ons de vorige week nog af of het mogelijk zou zijn een programma voor een orgelconcert samen te stellen, zonder dat daar de naam Bach in voorkwam, deze week werd daar ant woord op gegeven: nee. De familie Bach heeft een zo grote invloed gehad op de westerse muziek en heeft zoveel componisten voortgebracht dat het een onbegonnen en bovendien ondankbare wens zou zijn haar muziek niet in een programma op te nemen. Hoe het ook zij, de sonate nr. 6 van Carl Philipp Emmanuel Bach is en blijft een prachtig stuk muziek zonder pretenties en Theo van Dijk bracht het op een zeer fraaie manier. Vooral het dansachtige adagio was een verrukking om naar te luisteren. Moderne meesters Al luisterende waren we bij de tweede helft van het programma aangeland, de helft van de moderne meesters. Hier was ruimte voor Jean Langlais, die in 1907 werd geboren, voor Albert de Klerk die in 1917 het licht zag en voor Jehan Alain (een broer van Marie-Claire en Olivier) die in de tweede wereldoorlog sneuvelde. De mensen die dinsdag in Den Hoorn waren, hebben voorgoed moeten afre kenen met het vooroordeel tegen mo derne muziek, dat helaas nog in vele toehoorders leeft. Maar degenen die de gespeelde prelude en de 'pastoral song' van Jean Langlais hebben gehoord kunnen in ieder geval niet meer zeggen dat moderne muziek altijd verschrikkelijk is om te horen. Direct in de eerste maten viel het moderne karakter op, het gehele stuk deed zeer nieuw aan, zowel qua ritmiek als qua harmonisatie. Maar dit gewend van deze komiek). Er zijn natuurlijk mensen die het allemaal 'veel te overdreven' zullen vinden, maar niet ontkend kan worden dat 'gekke' Louis wel een kei in dit genre is. „Vakantieperikelen met funeste ge volgen" is te zien van donderdag tot en met dinsdag. Alle leeftijden. „Spiderman slaat weer toe", dat wil zeggen, dit is het tweede deel in een reeks waarvan het de bedoeling is steeds nieuwe te maken. Het verhaal is simpel. Een gekke bandiet heeft een atoombom verstopt en wil die laten ontploffen als hij geen geld krijgt. Natuurlijk waagt Spiderman zijn leven om die bom op tijd te pakken. Als alles achter de rug is kan Spiderman weer gewoon natuurkundestudent Peter Par ker worden. Spiderman is te zien in de zondagse matinee voor personen van alle leeftijden. opfietsvakantie met't hele gezin! Om aan uw adver tenties de vereiste zorg te kunnen be steden is het nood zakelijk dat wij de tekst met de even tuele illustraties zo vroeg mogelijk in ons bezit hebben. De uiterste tijden zijn: woensdag 10.00 uur voor de krant van vrijdag en vrijdag 12.00 uur voor de krant van dinsdag. Op vrijdag 2 augustus zal het veertig jaar geleden zijn dat onze ouders en grootouders Th. J. de Porto en H. de Porto-Terpstra in het huwelijk traden. Dat zij nog geruime tijd in goede gezondheid samen zullen mogen blijven. Hans, Ineke Dik, Winneke Els, Marco Harry, Jacqueline Marit Hester Deze dag vieren wij in besloten familiekring. werd teniet gedaan door de perfecte opbouw die er in zat. Het interludum van de Nederlander Albert de Klerk deed de galerij daveren. Het is ondoenlijk hierover een zinnig woord op papier te zetten, zonder dat het publiek vreemde dingen van onder getekende gaat denken. Improvisatie De ballade van Jehan Alain en zijn 'mode Phrygien' lieten duidelijk horen hoe jammer het is dat deze componist al op 29-jarige leeftijd moest heengaan. Zou hij langer hebben geleefd, dan zou de wereld heel wat mooie muziek rijker zijn. Als sluitstuk speelde Theo van Dijk een improvisatie. Hoe moeilijk het ook zij een improvisatie in woorden te vangen, een kleine schets kan geen kwaad. Het geheel begon met een donker en' rommelend, dreigend thema in de lage regionen. Langzaam klom het thema op om vervolgens te moduleren. Deze volgorde herhaalde zich enige malen. Hierdoor werd duidelijk dat het een improvisatie in passacaglia-vorm was. Tenslotte mondde het thema uit in een met alle registers open gespeelde variatie die het kerkgebouw deed schud den op haar grondvesten (en het staat al zo wankel). Hierna kon een volkomen leeggespeelde organist een enorme ova tie in ontvangst nemen. Desgevraagd deelde Van Dijk ons mee dat hij het thema voor de improvi satie 's middags op het strand had bedacht, want het leek hem wel handig als hij een kapstok had om de improvi satie aan op te hangen. Bovendien is dat voor het publiek makkelijk luisteren. Op 30 juli 1980 werden wij verblijd met de geboorte van Björn Cari Zoon van Mieke en Hans Witkamp-van Asselt „De Witte Raaf", Ruijslaan 47, 1796 AC De Koog, Texel. We zijn heel gelukkig met de geboorte van onze Sanne Piet, Janny en Jeroen Huizinga Texel, 31 juli 1980, Achtertune 10, 1794 BM Oosterend. 's Middags rusten we tot half 4. Hartelijk dank voor alle kaarten, bloemen en ver dere attenties tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst. Willy Prins Jan Dogger en Yvonne Nat trouwen op 8 augustus 1980 om 15.00 uur in het gemeentehuis te Den Burg. Gelegenheid tot feliciteren van 19.30-21.00 uur in „De Bijenkorf" te Ooster end. Ankerstraat 3, Oosterend Brink 25, De Koog. Wij gaan wonen: Hooiakker 85, Noord- Scharwoude. In verband met de vele gelukwensen, die wij ont vingen met ons zilveren huwelijksfeest, willen wij onze vrienden, kennissen, de zusterkring, buren en sportvrienden langs deze weg hiervoor hartelijk dankzeggen. Fam. R. Veenstra Californiëweg 29, De Koog. Na een leven van hard werken, is plotseling van ons heengegaan onze lieve vader Jan Kooij, op de leeftijd van 56 jaar. Piet - Els Marja - Jan Jan Kees Irma C. S. Goeman Texel, 29 juli 1980, Schoonoordsingel 10, Den Burg. V cr-j.,, "m -fcX y, —>0 w De H. Eucharistieviering ,zbl plaatsvinden^ vrijdag 1 augustusfv.m? 10.00 uur in dd' paro-"* chiekerk van de H. Joannes de Doper te Den Burg, waarna de begrafenis op de R.K. begraafplaats zal plaatshebben. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de „Witte Burcht", Molenstraat, Den Burg. Correspondentie-adres: P. Kooij, Wagemakerstraat 36, Den Burg. Met leedwezen namen wij kennis van het over lijden van onze zeer gewaardeerde collega Jan Kooij. Personeel Centrale Werkplaats De Bolder. Met leedwezen namen wij kennis van het overlijden van de heer J. Kooij. Hij zal nog lang in onze herinnering blijven. Centrale Werkplaats De Bolder. Hiermede geven wij u kennis, dat heden van ons is heengegaan onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Henrietta Cornelia Bruin-v.d. Vliet sedert 1973 wed. van J. J. Bruin, in de ouderdom van 93 jaar. Oudeschild: P. Bruin J. Bruin-Eelman Den Burg: Joh. Bruin A. Bruin-Boot De Koog: J. Bruin B. Bruin-Kiewiet Amsterdam: H. Bruin Oudeschild: G. Bruin G. Bruin-Koopman klein- en achter kleinkinderen Den Burg, Texel, 29 juli 1980, Huize „Irene", Gasthuisstraat 21. Een korte rouwdienst zal worden gehouden op vrijdag 1 augustus a.s., n.m. 2.00 uur in Huize „Irene", waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren: donderdagavond van 7.30 tot 8.30 uur in Huize „Irene". Correspondentie-adres: Keesomlaan 36, Den Burg.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2