De Bonte Vliegenvanger, een nieuwe broedvogel in het Texelse bos Commissies willen rouwkamers in oude school Harmonie „Eensgezindheid" K v- Stand Hoornder strandlopen Oud papier Texelaars doen KNBRD-examen Zuigelingenbureau [I J DAG 1 AUGUSTUS 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 m>ofi x. Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741 ioor vakanties en vakantiedrukte ben we een keertje overgeslagen, ir hier is dan toch weer een „Witte Zelf hebben m'n vrouw en ik weken door de Julische Alpen 3rd Joegoslavië) gelopen. Een ge- dige ervaring. Wat je daar nog aan jur, vooral planten, ziet is enorm, ruige berglandschap is bovendien nagenoeg onaangetast. Zo'n va- tie doet je pijnlijk beseffen hoe klein 'olgepropt met mensen ons landje is. dat de strijd van de natuurbescher- om hier nog een paar plekjes angetast te laten, eigenlijk nog maar achterhoedegevecht is. Veel van reservaten beginnen al aardig op soort openlucht-diorama te lijken, en zit er geen glas voor maar keidraad. Maar goed, over het wel vee van natuurbescherming gaan we niet schrijven. Wel over één van die ie dingetjes die in de Texelse vogel- eld toch nog plaatsvinden. dit geval betreft het het eerste sdgeval van de bonte vliegenvanger jns bos. Eigenlijk is het niet het eerste broedgeval op Texel. Thijsse namelijk in 1901 al een nest van soort in Den Burg. Dat gold toen sen zeldzaamheid vor het hele land. 'erder is er nog een 'merkwaardig' al uit 1973. Toen werd in de nazomer Je Prins Hendrikpolder een wijfje ien dat 3 jongen voerde. Hoewel de its niet erg in overeenstemming was het normale woongebied van de te vliegenvanger, wees dat natuur- wel in de richting van een broed- al Totdat we ergens in de boeken den dat de soort soms familiegewijs lint te trekken, ook als de jongen nog helemaal zelfstandig zijn. Hoe ziet ie er uit? Hij praat nu al een hele tijd over die i jenvangers, maar hoe zien ze er nlijk uit", zullen verschillende lezers vel denken, want de soort is niet zo erg bekend, let is een soort zangvogel, ongeveer i-groot. De mannetjes zijn, zoals op tekeningetje van Johan Reydon d te zien is, vrij opvallend met een ibinatie van bruine, zwarte en witte iren. Ze zien er wel een beetje uit als klein ekstertje, maar dan zonder de ie staart. De wijfjes zijn bruin-wit ikend. Bonte vliegenvangers komen ilmatig op Texel voor, maar alleen in rektijden. In augustus en september n mei komen er het meeste langs. In nazomer soms vele tientallen tot iderden. Ondanks het bonte veren- d vallen ze niet zo snel op; ze blijven irgaans aardig in het gebladerte icholen. Veel meer dan hun neef de jwe vliegenvanger. Die zit vaak op uitstekende takken te kijken of er ikten voorbij komen. Met een korte tervolgingsvlucht vangen ze die dan. Kent u hem trouwens wel, de grauwe vliegenvanger? Ze zijn op Texel niet zeldzaam als broedvogel maar heel onopvallend getekend. Ze broeden niet alleen in het bos maar ook in bosjes en grote tuinen. Terug naar de bonte vliegenvanger die vaak het eerst opvalt door z'n roep. Het klinkt als een fel 'wiet-wiet'. Wie dat geluid eenmaal goed kent zal de soort niet vaak meer missen want hij laat het regelmatig horen. Ook deze soort komt tijdens de trek niet alleen in het bos voor maar overal op Texel in bosjes, windsingels, erfbeplantingen en tuinen. Nestkasten Broeden doen bonte vliegenvangers in niet te dichte bossen. Loof-, naald- of gemengd bos, het maakt niet veel uit. De soort is een holenbroeder en dat betekent dat hij ook graag van nestkast jes gebruik maakt. Daardoor heeft hij zich ook in parken en grote tuinen gevestigd. Het Texelse broedgeval van dit jaar vond ook in een nestkastje (van Staats bosbeheer) plaats. Er vlogen in totaal 4 jongen uit. Ze zijn geringd, dus mis schien horen we nog eens wat van 'onze' vliegenvangers. De geschiedenis van de bonte vlie genvanger in Nederland is vrij grillig. Waarschijnlijk broedden ze hier heel vroeger toen er nog natuurlijke loofbos sen waren, wel. Zoals eerder gezegd, rond het begin van deze eeuw waren ze echter heel zeldzaam. Vooral door het steeds meer ophangen van nestkasten werd ons land vanuit Duitsland weer bevolkt. In de eerste helft van deze eeuw werd de soort vooral in Twente weer een algemene broedvogel. Na 1950 verspreidde de bonte vliegenvan ger zich steeds meer door het hele land. In het oosten en noorden is het nu een algemene broedvogel. Op Terschelling en Ameland bijvoorbeeld broedt hij al jaren. Maar ook in het zuiden en in mindere mate in het westen is hij nu op verschillende plaatsen ingeburgerd. En vooral door de nestkastjes weet hij z'n gebied nog steeds uit te breiden. Deze uitbreiding wordt nog eens bevorderd door het feit dat de soort weinig plaats- trouw is. Dat wil zeggen dat de paartjes in het voorjaar niet steeds naar dezelfde plekjes terugkeren maar dan hier dan daar tot broeden komen. Het is dus nog maar afwachten of we het volgend jaar weer bonte vliegenvangers op het eiland hebben. De spechten Met een andere nieuweling in het bos gaat het in ieder geval goed. Vorig jaar konden we u berichten dat er al drie paar grote bonte spechten tot broeden gekomen waren (na 1 paar in 1978). Dit jaar waren er al tenminste acht, mogelijk 9 paren! Het blijkt dus wel dat er voedsel genoeg voor aardig wat spechten is en dat het bos steeds meer 'volwassen' wordt. Of al die paren nakomelingen zijn van dat eerste ene paar, is een open vraag. Hoewel onze broedvogels stand vogels zijn (dus niet trekken) bestaat de kans dat als spechten eenmaal een bos bevolkt hebben, andere exemplaren er door aangelokt worden. Jonge vogels willen nog wel eens wat rondzwerven en 'overkanters' raken daarbij tot op Texel. Maar we moeten niet te vroeg jui chen. Een paar jaar nadat de staartmees zich op Texel gevestigd had waren er ook al acht paren. Weer een paar jaar later echter waren ze weer praktisch verdwenen. Nu is het twijfelachtig of ze hier nog broeden. Als iemand toch broedgevallen weet of waarnemingen van staartmezen uit de broedtijd heeft, horen we dat graagl Zwaluwen Nu we het toch over het doorgeven van waarnemingen hebben, nog even iets over zwaluwen. We hebben heel wat gegevens doorgekregen. Een ieder daarvoor nogmaals dank. Te zijner tijd doe ik er nog verslag van. Overigens kunt u nog steeds gege vens aan ons kwijt. Het gaat daarbij vooral om broedgevallen van de huis zwaluw. In De Koog merkten we dat er zelfs na de eerste week van juli nog nieuwe nesten bijgekomen waren! Adriaan Dijksen Na vier strandlopen is de stand in de verschillende klassementen als volgt: Heren, 8 kilometer: 1. Frans Kuip 116,61; 2. Gerard Zoetelief 121,86; 3. Jan Hin 124,37; 4. Jan Zijm 125.51; 5. T. Franchimon 126.01; 6. Daan Welboren 131.51; 7. H. Bakker 134.69; 8. W. Wassenaar 159.37; 9. R. Buytenhuys 161.49. Dames, 4 kilometer: 1Emelie Veeger 80.06; 2. C. Bakelaar 84.25; 3. Nel Bruining 84.89. Jeugd tot en met 14 jaar, 4 kilometer: 1. Nico Kikkert 61.39; 2. Joop Rommets 72.91; 3. Rudy Barhorst 77.21; 4. Martin Troost 77.39. Er worden nu nog 4 strandlopen gehouden. Zaterdag wordt in De Cocksdorp weer oud papier opgehaald ten bate van de oudercommissie. Men wordt verzocht het papier gebundeld langs de kant van de weg te zetten. Als het regent kan dit het best onder een afdakje geschieden. Het papier zal tussen negen en elf uur worden opgehaald. Bij de ophalers zijn touwtjes te krijgen om het papier voor de volgende keer te bundelen. „Als ik het goed begrijp kost dit ons 7160.000,—We krijgen daarvoor twee rouwkamers die we mogen gebruiken, maar die eigendom zijn van de Doops gezinde kerk. In feite huren we die rouwkamers voor 724.000, per jaar van de kerk. De exploitatie berust verder bij de Doopsgezinde kerk. Voorts heb ik bij de plannen een condoleantieruimte gemist. Je kan wel zeggen dat je daar de kerk dan voor moet gebruiken, maar het kerkgebouw is er minder geschikt voor. Het is gebruikelijk dat de kerkdienst wordt gehouden in de kerk waar de mensen gedurende hun leven toe be hoorden. De kerk zal dus niet veel gebruikt worden voor de rouwdienst. Laten we het schoolgebouwtje dat nu bij de Beatrixschool staat gebruiken om er rouwkamers in te richten". Deze opmerking maakte Sieme de Waard dondedagavond tijdens de ge meenschappelijke vergadering van de commissies algemene zaken en finan ciën. Het plan om rouwkamers te bouwen bij de Doopsgezinde kerk stond ter discussie. De kwestie van de rouw kamers speelt al sinds 1974. Het overleg tussen de gemeente en het kerkbestuur is in die tijd wat moeizaam verlopen, Daan Schilling vond dat er veel te lang is gepraat en onderhandeld over dit punt. „Als je de bouw van de rouw kamers bij de Doopsgezinde kerk nu weer niet door laat gaan, kunnen we weer overnieuw beginnen. Het eind van het liedje is dat je dan nog eens een aantal jaren kunt wachten", zei hij. Treurig Beumkes meldde dat hij al vaak heeft aangedrongen op een snelle afwerking van de plannen voor rouwkamers. „Ik vind dat heel belangrijk. Misschien nog wei belangrijker dan een overdekt zwembad. Zoals de toestand nu is, is het in en in treurig. Ik ben blij met dit voorstel. In de afgelopen jaren heeft de Doopsgezinde gemeente hard gewerkt om de rouwdiensten zo goed mogelijk te laten verlopen", zei Beumkes. Toch had ook hij bedenkingen tegen de financiële consequenties van de bouw van rouw kamers bij de Doopsgezinde kerk. „Kunnen we voor die 7160.000,— niet zelf een gebouw neerzetten?" vroeg hij. „Ik denk aan het kleine schooltje bij de Beatrixschool. Ik heb dit al eens meer gezegd, maar het werd toen van tafel geveegd door wethouder Blanken. Hij wilde het gebouw liever bewaren voor het onderwijs. Ik vraag mij af hoe hij dit kan waarmaken met een algemeen teruglopend leerlingenaantal. De begra fenisondernemers vinden dit schooltje een aardig gebouwtje. Het is belangrijk- dat plannen in deze richting zo vlug mogelijk gerealiseerd worden", zei hij. Neutraal Ook mevrouw Huitema voelde wel iets voor het gebouwtje als rouwgele- genheid. Haar voornaamste argument was dat het erg belangrijk is een neutraal gebouw te hebben voor rouw diensten. Dit met het oog op degenen die niet tot een kerk behoren. Door de rouwkamers bij de Doopsgezinde kerk zouden deze gedwongen worden uit vaartdiensten in de kerk te houden. „Verder belandt alles wat Katholiek is bij Sint Jan", zei mevrouw Huitema. „Dat is voor de mensen die daar wonen ook niet leuk. Iedere keer zo'n rouw stoet voor je ramen. Het schoolgebouw tje wordt voor enkele doeleinden ge bruikt, maar daar moet een oplossing voor te vinden zijn", stelde ze. Nauta meldde nog bang te zijn dat met het afwijzen van het voorstel de ontwikkelingen rond de rouwkamers weer vijf jaar teruggeschoven zouden worden. Bovendien zei hij dat de raad al een krediet heeft gevoteerd voor deze oplossing. Beter bereikbaar Argumenten waardoor Beumkes zich niet uit het veld liet slaan. „Bekijk eerst maar eens of het schoolgebouwtje kan. Het is ook beter bereikbaar voor de rouwauto's". Uiteindelijk werd in de commissie besloten dat men geen definitief nee tegen de Doopsgezinde kerk zal laten horen, maar dat toch eerst de mogelijk heden van het schoolgebouwtje worden bekeken. Zaterdag worden de eerste examens voor het KNBRD-diploma strandwacht A afgenomen. Dit gebeurt elk jaar. maar deze keer is het zo bijzonder omdat er Texelaars aan mee doen. Ze hebben er hard voor gewerkt en hopelijk zal dat blijken in de resultaten. Het examen vindt om 10.15 uur plaats op het Kogerstrand. Het examen omvat ondermeer: het slepen van een drenkeling in de juiste vervoersgreep; enkele bevrijdingsgre pen goed weten te gebruiken en nog enige kennis omtrent de zee. Er worden ook examens afgenomen voor de jongere leden van de toekomsti ge Texelse Reddingsbrigade. Diegenen die voor brevet 5 opgaan worden om 12.00 uur in zwembad Molenkoog ver wacht. De anderen (voor brevet strand wacht) moeten ook om 10.15 uur op het strand zijn. Men hoopt dat veel mensen tijd hebben om even te komen kijken. Als er veel toeschouwers zijn doe je automa tisch nog even beter je best. Zij die afzwemmen: Brevet 5: Chris Blanken, Colinda Boon, Constatijn Koorn, Ivor van Onzen en Mariëlle Rootlieb. Brevet strandwacht: Dirk Jacob Drij ver, Adrie Kikkert en Albert Winter. Strandwacht AMagda Bakker, Petra Bakker, Peter Haker, Paul Inpijn, Nel Koorn, Erna Kuip, Gerard Roeper en Rob Souverein. Strandwacht B: José Huisman. De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 5 augustus om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 6 augus tus om 13.30 uur. Openingstijden magazijn Groene Kruis (voor uitgifte goederen). Maandag t/m vrijdag 17.00 - 18.00 uur. FEUILLETON door Tom Lodewijk. 7. „Vader", zei Sita en slikte moei- zullen we hier nu verder over gen? Anders ga ik óók de deur uit. lat allemaal terwille van de harmonie sgezindheid. Waar is de harmonie? Ir is de eensgezindheid?" n toen zag ze haar vader zitten, ingezakt, het vuur van zijn toorn lust. Een oude, grijze, moede man, met bevende hand het glas water rzette, die uitzichtloos staarde ineens welde in haar de woede op n Jaap, die keihard tegen deze oude i, haar vader was ingegaan. Zonder rip, zonder respect, zonder enig en tot toenadering, lij moest zijn plannen maar uitvoe- en dat kind van Hofman zou hem helpen, en die malle Bert Bakker zijn kolbak en dat wicht van 'em, als aanbiddend naar haar tamboer oor opzag. j, Sita, waste haar handen van de zaakinclusief Jaap Baars. In „De Vergulde Gaper" „Hoor eens, juffrouw Markman", zei de altijd correcte meneer Tielens, „het zij verre van mij, me met uw zaken te bemoeien, maar als u iets dwars zit, zeg het dan. Zó ken ik u niet". Sita kreeg een kleur. Inderdaad, die goeie meneer Tielens, wiens rechter hand ze was, zou zich zeker al enkele dagen hebben afgevraagd wat er met zijn secretaresse aan de hand was. Ze wist het zelf maar al te goed, ze was humeurig en kort aangebonden, geen lachje kon er af, en ze had zichzelf al op onnauwkeurigheden betrapt, die ze ge lukkig nog bijtijds kon goedmaken. Het was niet eerlijk tegenover meneer Tie lens, tegenover het bedrijf. Hij mocht de dupe niet worden van haar privé-moei- lijkheden. „Ach", zei ze, „als ik het u vertelde, meneer Tielens, zou u me alleen maar uitlachen. En het zou u vast niet inte resseren". „Als het op u zo'n invloed heeft, dan interesseert het me wel. Ik kan me niet voorstellen dat u door een onbenullig heid nu al dagen lang in de put zit. Want zo is het, juffrouw Markman. Toe, maak eens schoon schip. Ik heb toevallig net alle tijd". Ze zag hem aan, vriendelijk, grijzend heertje, waakzame ogen achter zijn gouden bril meneer Tielens, altijd zorgvuldig zakenman, maar die haar, dat wist ze, bijzonder graag mocht en dat soms door kleine attenties liet merken. Zou ze maar niet eens uitpra ten? Tenslotte kon ze bij hém van een volkomen objectieve en eerlijke kijk op de zaak verzekerd zijn. Ze zuchtte diep en begon te praten. Ze vertelde het hele geval, van de 'oppositie' in de harmonie, de houding van haar vader en zijn oude vrienden, en tenslotte, een beetje haperend, van de rol die Jaap Baars hierin speelde. Hij luisterde met grote aandacht, met geluidjes van instemming en attentie haar onderbrekend. Hij vond het wél belangrijk. Ten eerste was hij als een der eerste burgers van Vreehorst niet onver schillig voor een conflict dat, dit be greep hij zeer goed, de gemeenschap kon vergiftigen, maar hij voelde ook wel hoe moeilijk de situatie was voor dit meisje, dat hij om haar werk en haar persoon zo hoog aansloeg. „En is nu de verkering ook uit?", vroeg hij. „Nee, dat nietmaar Jaap komt niet meer bij ons thuis. En ik ik zoek hem niet op. Ik vind dat hij tegenover mijn vader een andere houding had kunnen aannemen, en ik vind dat hij ook aan mij had moeten denken". „Daarmee ben ik het niet geheel oneens", zei meneer Tielens voorzich tig. Hij sprak zijn gedachten niet geheel uit. Het was hem opgevallen, hoe tijdens het concours Jaap Baars en Ingrid Hofman steeds samen gezien waren, en al was dit te verklaren uit haar functie als zijn secretaresse, hij had er zo zijn eigen ideeën over. Hij was niet gekl Die Ingrid was een vlinder, die graag de mannen het hoofd op hol maakte, geen kwaad kind, maar nog geen greintje levensernst. Stel daartegenover Sita Markman, minstens zo knap, zij het op een heel andere manier, serieus, meer vrouw al dan meisje zou zo'n jonge vent voldoende kunnen onderscheiden, vooral wanneer de vlinder nog de dochter was van een steenrijke fabri kant? Hij had Jaap Baars meteen geno teerd als een man met eerzucht. En eerzucht kon een man op vreemde paden brengen. Hij vermoedde dat er bij Sita ook nog bij de persoonlijke ge krenktheid een stil verdriet zat, maar hij zou zichzelf liever de tong afbijten dan er op zinspelen. Inmiddels calculeerde hij het mee in het ganse probleem. Het ging niet alleen om de harmonie, het ging ook om het levensgeluk van Sita Markman. Voor zijn part trouwde Jaap Baars met Ingrid Hofman en bleef Sita haar hele leven vrijgezel, dat zou voor de firma Tielens pure winst zijnmaar zo egoïstisch-zakelijk was hij nu ook weer niet „Wanneer dit spel zo doorgaat", zei meneer Tielens, zorgvuldig op zijn vin gers aftellend, „dan gebeuren er meer dere ongelukken. Uw vader gaat er onderdoor, vrees ikSita knikte. „U zelf bent er nauw bij betrokken, u zit tussen uw vader en meneer Baars in, nietwaar?" Hij wachtte niet op haar bevestiging. „De harmonie kan hierdoor kapot gemaakt worden, dat is drie, en in Vreehorst kunnen we zo'n heerlijk con flict-om-niks krijgen, waardoor genera ties elkaar boos aankijken. Dat zit er allemaal in. Het is dus geen kleinigheid waarmee u me lastig valt, juffrouw Markman. U hebt dit allemaal ook al ingezien, en dat u er over in de put zit, verwondert me niets, vooral omdat u er persoonlijk ten nauwste bij betrokken bent. Alleen met in de put zitten brengen we het been niet in 't lid, nietwaar?" Ze glimlachte schraaltjes. Hij had gelijk. Maar wat dan? „En de zaak is nog niet in openbare discussie geweest?" „Nee, gelukkig nog niet". „Hofman zit er ook achter?" „Ik geloof van wel". Hij hoorde de aarzeling in haar stem. Ze denkt aan Ingrid, begreep hij. „Hofman is geen dwaas. Een heel nuchter zakenman. Ik denk dat ik eens met Hofman ga praten. Ik zal zeggen: Kerel, wij dragen allebei die harmonie een goed hart toe, laten we vooral geen brokken maken. Hou die lui nog wat aan 't lijntje en behoed ze voor overhaaste dingen. Uiteindelijk gaat het bij al die plannen om geld, daar hebben ze Hofman voor nodig, daarvoor komen ze straks ook bij mij. Wie op de geldkist zit, die heeft de touwtjes in handen". „Als u dat zou willen doen", zei Sita dankbaar, en er kwam weer wat glans in haar ogen. „Dit hele zaakje moet achter de schermen in orde gebracht worden", meende Tielens, „zo gauw het tot een openbaar conflict komt, krijgen we de prestigekwesties en dan zijn we weg. We zijn trouwens al een heel eind heen, als ik hoor hoe uw vader er over denkt. Voor hem is het al helemaal een kwestie van prestige, al denkt hij dat het alleen maar gaat om het heil en welzijn van de harmonie". Sita lachte. „Daar kon u wel es gelijk in hebben". „Zie je wel", zei meneer Tielens verheugd, „u lacht alweer. Is het niet goed, dat u eens uitgepraat hebt?" Ze had graag gezegd, u bent een schat, maar zoiets zei je niet tegen meneer Tielens. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 9