AGEND4 Texelaartjes Weer veel deelnemers aan Hoornder strandloop Buitenlandse valuta Training S.v. De Koog Familieberichten j UW MAKELAAR I Makelaarskantoor I EELMAN VERVOLG VAN PAG. 2 Maritiem museum Baldadigheid Wateroverlast Burgerlijke stand Blaasproef Markeerder gevonden Rommelmarkt op vrijdag Snelle rijder Geslaagd voor Horecapapieren Gevallen Vioollerares Bestuur benoemd Bom gevonden DINSDAG 5 AUGUSTUS 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 3 De heer Van der Heide van het Zuiderzeemuseum gaf zijn gelukwensen aan het nieuwe museum en zei er hoopvol gestemd te zijn over de toe komst. Jaap Bakker uit Oudeschild memoreerde dat de schuur uit 1895 stamt en dat in de schuur een niet ontplofte granaat uit de tweede wereld oorlog werd ontdekt tijdens de verbou wing. „We hebben hier wel eens op een zaterdagmiddag in de regen gezeten en dan dachten we: was dat ding toch maar afgegaan", grapte hij. Hij bedank te de families die meegeholpen hadden aan de totstandkoming van het mu seum. Hierna was het weer de beurt aan schout Reinbach die een oorkonde aan het museum gaf waarop alle namen van degenen die aan het totstandkomen ervan hebben meegewerkt. De heer Conijn van Terschelling zei dat men op Terschelling ook hoopt een maritiem museum op te kunnen richten. De oud-Texelaar meldde dat men op Ter schelling al geruime tijd hier over bezig is. Aan wethouder Nauta bood nij een boek over de bergingsoperatie van de „Lutine" aan. De „Lutine" was een goudschip dat destijds voor de kust van Terschelling zonk en waarvoor al diverse bergingspogingen zijn ondernomen. „Aan de „Lutine" kan Texel niet tippen. Maar troost u, er is nog geen goudstaaf gevonden", zei Conijn. Enthousiast De heer J. C. Roeper uit Oosterend sprak als voorzitter van het Agrarisch Museum in De Waal. Hij memoreerde hoe enthousiast men destijds was ge weest na het kennisnemen van de oprichting van het Agrarisch Museum in De Waai. „Als je daar vaak komt wen je eraan. Dat zal hier in Oudeschild, waar ook zo'n prachtige inrichting is, net zo gebeuren", zei Roeper. Hij herinnerde eraan dat echter telkenmale nieuwe mensen voor het eerst het museum binnen zullen komen die verrast zullen zijn door de perfecte inrichting. Roeper zei te hopen dat er binnenkort een vier- museum-kaart zal worden uitgebracht. Ook sprak hij het vermoeden uit dat het bezoekersaantal van het Maritiem Mu seum in Oudeschild het aantal van de musea in Den Hoorn, De Waal en Den Burg zal overtreffen. De heer Boom, die voorzitter is van de stichting die de feesten rond het twee honderd-jarig bestaan van de haven in Oudeschild organiseert, zei dat het Maritiem Museum de hoogste prioriteit had. Ook al waren de havenfeesten in het water gevallen, dan nog had het museum door moeten gaan. In aansluiting op Boom sprak de strandjutter Groet uit Groet, net ten noorden van Schoorl. Hij bood de Texelse strandjutter Cor Ellen een glazen bol aan die hij op het strand bij Groet had gevonden en gaf zijn beste wensen voor het juttersmuseum. De heer Weijdt sprak namens de visserijvereniging op Texel. Hij vond dat het Maritiem Museum aan de bloei perioden en aan de slechte perioden van het dorp Oudeschild herinnert. Hij noemde Oudeschild een dorp dat het verleden niet vergeet, in het heden leeft, en werkt aan de toekomst. Volgens Weijdt blijkt uit de collectie in het juttersmuseum dat de zee zowel als vriend en vijand van de mens be schouwd kan worden. Schermutselingen Na de heer De Haan, die het nieuwe museum het meest originele museum op het gebied van het maritiem verleden noemde, sprak nog Cor Ellen. Deze heeft als enige echte Texelse strandjut ter het meeste materiaal voor het museum bijeengebacht. Cor Ellen zei dat er in het verleden vele schermut selingen zijn geweest tussen de Neder landse en Engelse vloot. Een vriend schappelijk middel noemde hij echter de fles waarin je briefjes kunt stoppen om met verre volken in contact te komen. Sinds 1956 onderhoudt Ellen contact met een familie uit Leicestershire die in dat jaar een fles in zee had geworpen. Ellen vond de fles en werd zo een correspondentievriend. Zo heeft Cor Ellen nog veel meer relaties aan buiten landse kusten overgehouden. Nadat iedereen zijn zegje had gezegd was het tijd om het juttersmuseum te bewonderen. Een VPRO-radiomaker was erg enthousiast en zo was ook de mening van de verdere aanwezigen. Een spontaan museum dat erg veel leert over datgene wat aan de Texelse kusten wordt gevonden, was de algemene opinie. Het juttersmuseum zal in de toekomst nog veel interessanter worden want nu al liggen in speciale baden vondsten te wachten van de Texelse duikclub om tentoongesteld te worden. Stukken geschut, blikken en korven, het wacht allemaal op tentoonstelling in het Maritiem Museum. Schilderijen Overigens konden de eerste bezoe kers van het Maritiem Museum ook kennismaken met een expositie van schilderwerken van Souwtje de Wijn. Prachtige werken van een echte Texelse kunstenares die bijzonder ontroerden. Het blijkt dat plaatsen op Texel veel minder veranderen in de loop van 20 jaar dan plaatsen op het vasteland als men deze schilderijen beziet. Het werk van De Wijn spreekt voor zichzelf. Het zou eigenlijk door iedere Texelaar en toerist gezien moeten worden om een goed beeld te krijgen van alle facetten die het Texelse landschap biedt. Vooral de gevoeligheid in het uitbeelden van be paalde facetten in het Texelse land spreekt erg aan. Op de zolder van de wierschuur is een expositie met dia-vertoning over het werk van het NIOZ. Ook een interessant geheel dat veel mensen kennis bij zal brengen over het leven in en bij de zee. Aan de Hoornder strandloop, gehou den bij paal 9, deden totaal 154 perso nen mee. Het aantal deelnemers in het damesklassement was 20 en er waren 39 lopers op de 8 km. Bij afgaand tij, had men een ideaal strand maar door de straffe wind waren de tijden over het algemeen iets minder dan vorige week. 8 km: 1. Joost Brouwer, Oosterend, 28.00 min:, 2. Rien Brouwer, Ooster end, 29.28 min., 3. Dolf Jansen, Am sterdam, 30.00 min., 4. Gerard Zoete lief, De Koog, 30.02 min., 5. Wilke Wassenaar, Den Burg, 30.04 min., 6. Niek Welboren, Zuid-Eierland, 30.30 min., 7. Jan Zijm, Den Burg, 31.27 min., 8. Nicol Schermer, Den Burg, 31.40 min., 9. Albert Hoven, Den Burg, 31.43 min., 10. Wil Braam, De Koog en Louis Uriot, Den Burg, 31.54 min. Dames 4 km: 1. Emilie Veeger, Den Burg, 19.11 min., 2. Nel Bruining, Den Hoorn, 19.18 min., 3. Ingrid Bakker, Den Hoorn, 19.52 min., 4. Coby Ingelse, Den Helder, 19.52 min., 5. Monika Nöring, Mülheim-Ruhr, 20.12 min., 6. Sylvia Koopman, Wageningen, 20.47 min., 7. Willeke Troost, Den Hoorn, 21.29 min., 8. Femmie van der Vis, Oosterend, 21.55 min., 9. Annette Koopman, Wageningen, 21.55 min., 10. Els Groeskamp, Den Hoorn, 22.25 min. Tot en met 14 jaar, 4 km: 1. André Brouwer, Oosterend, 14.57 min., 2. Koen Zijm, Den Burg, 16.08 min., 3. Ton Wagenvoort, Zeist, 16.16 min., 4. Bruno Buytenhuys, Den Hoorn, 17.26 min., 5. Bruno Truant, Creon (Frank rijk), 17.27 min., 6. Henk Jansen, Amsterdam, 17.36 min., 7. Bart Eelman, De Koog, 17.37 min., 8. Rudy van de Wetering, Den Burg, 17.47 min., 9. Arjan van de Werken, Sprang-Capelle, 17.47 min., 10. Roland van de Wetering, Den Burg, 17.49 min. Uit baldadigheid haalde een groep jongelui, opvarenden van een tialk die in de haven van Oudeschild had gelegen, donderdag uit het feestende dorp enkele vlaggen en wat andere attributen weg gehaald en aan boord van hun schip gebracht. Dat werd gesignaleerd, maar toen de politie werd gewaarschuwd was de tjalk juist vertrokken. Het toeval wilde dat de Rijkspolitie te water toeval lig in de buurt was zodat de boot korte tijd later kon worden aangehouden. Bij twee gezinnen op de Diek in Den Hoorn heeft de korte regenbui van woensdagochtend wateroverlast ver oorzaakt. Het gaat om de huizen van P. Zijm en K. de Leeuw. De overlast was zo erg dat het water dertig centimeter boven de grond stond. Een woordvoer der van de gemeente zegt dat het erg vreemd is dat mensen op de Diek wateroverlast hebben gehad. De Naal- rand is vochtig, daar komen vaker klachten vandaan en daar is de gemeen te ook voornemens bepaalde voorzie ningen te treffen. Op de Diek was echter nog nooit wateroverlast. De gemeente man vermoedt dat een verstopping in het hoofdriool op de plaats waar het riool van de huizen hierop aansluit de oorzaak is geweest van 16 tot en met 29 juli 1980 Geboren: Kim, dv. Marinus Kooger en Adriana G. M. Lexmond; Sebastiaan Sanna Matthijs, zv. Jacob J. Boon en Marijke Uittenbogaard; Iris, dv. Piet Dros en Marijke A. Tijseling; Norbert Meivin, zv. Jozephus W. Bakker en Ysbrandina M. Zijm; Jannika Neeltje, dv. Martinus P. Tromp en Margriet A. de Boer. Ondrtrouwd: Adrianus A. van Nieuw- kerk en Nuscha M. Hellingman; Enno Drijver en Baukje C. Ritsma. Overleden: Janna C. Wilner, vw. Duinker, oud 85 jaar, wonende te Den Hoorn; Alida J. de Wit, oud 82 jaar, wonende te De Koog; Jan Meedendorp, oud 69 jaar, wonende te Den Burg; Nan D. Vermeulen, oud 80 jaar, wonende te Den Burg; Walther Schafer, oud 68 jaar, wonende te Frankfurt; Maartje Krijgs man, ev. Korver, oud 79 jaar, wonende te Den Burg; Cornelia Kuijper, ev. De Jager, oud 83 jaar, wonende te Den Burg. Woensdag 6 augustus In dorpshuis De Wielewaal te De Waal vergaderen de leden van de Aankoop centrale over de op handen zijnde fusie met Keijser en Co.; 20.00 uur. (Voor het overige agendanieuws wordt verwezen naar de Recre-aktiefbijlage die was bijgesloten in de krant van vrijdag j.U. In de nacht van woensdag op don derdag werd een automobilist aange houden die alcohol bleek te hebben ge bruikt. Zowel de blaas- als de bloed proef werden afgenomen. De man kwam uit Hilversum. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt. Een andere automobilist uit Velp kreeg na het doen van de blaasproef een rijverbod van acht uur. Op de Pontweg werd een Utrechte naar aangehouden, die onder invloed reed. De blaastest werd afgenomen, maar hij weigerde de bloedproef. Dit weigeren staat in de wet omschreven als een misdrijf, dus werd door de politie proces verbaal opgemaakt. Op het strand van De Koog spoelde een zg. markeerder aan, een ongeveer een meter lang voorwerp van militaire herkomst met gevaarlijke inhoud. De politie heeft ervoor gezorgd dat de mijnopruimingsdienst er zich over ont fermt. In verband met het vliegfeest op 9 augustus wordt de rommelmarkt in Oosterend op vrijdagavond 8 augustus gehouden. Er wordt om zeven uur begonnen. Er is een rad van avontuur met rommeltjeskapel. De straten zullen verlicht zijn. Ook zaterdag wordt vanaf 10 uur gebakken vis verkocht. Westduitse marken Belgische francs Franse francs Zweedse kronen Zwitserse francs Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden 100 100 100 100 100 100 1 1 Oostenrijkse schillingen 100 Italiaanse lires 10.000 - Spaanse peseta's 100 7107,75 7 6,67 7 45,75 7 45,00 7117,50 7 34,00 7 1,86 7 4,42 7 15,30 7 22,00 7 2,57 De politie hield zaterdag na een achtervolging een 25-jarige automobilist aan, die te hard over de Pontweg reed en zelfs in de bebouwde kom van De Koog nog 100 km per uur liet noteren. De volgende Texelaars deden met gunstig gevolg examen voor het diploma Vakbekwaamheid en Handels kennis voor het Horecabedrijf: P. Evers, B. Witte, P. Duin, P. Decnop, J. Zijm, H. J. Klok (met lof), J. Koomen, J. Veeken, P. Novak en S. Keijser. De training voor senioren en a- junioren begint hedenavond om 19.00 uur. De samenstellingen van de jeugd- elftallen staan gepubliceerd in het kastje. J- v. B. Bij het vliegveld op de Postweg kwamen dinsdag twee motorrijders met het stuur in elkaar. Ze kwamen te vallen. Eén van de twee uit Duitsland afkomstige motorrijders werd licht ge wond, maar achtte geneeskundige hulp niet nodig. Mevrouw O. Almekinders te Amster dam wordt benoemd tot leerkracht viool in de vakature R. Steeman aan de muziekschool op Texel. In verband met huisvestingsproblemen zal mevrouw Almekinders tussen Amster dam en Texel heen en weer pendelen. In de vergadering van de Welzijns- stichting, werd mevrouw Van Beek benoemd tot secretaresse en Nico Nag- tegaal tot vice-voorzitter. De vergade ring was de eerste die geleid werd door de nieuwe voorzitter P. Bakker. Tot gisteren had mevrouw Van Beek het voorzitterschap op zich genomen. Bij Paal 9 werd gisteren een bom ge vonden. Het projectiel was 75 centi meter lang en had en diameter van 30 centimeter. Het is inmiddels onschade lijk gemaakt. Hierbij delen wij tot ons leedwezen mee, dat op vrijdag 1 augustus 1980 plotseling is heen gegaan onze zeer gewaardeerde collega Ing. C. Zijdewind, Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Wij wensen de fam. Zijdewind veel sterkte toe bij dit zware verlies. Medewerkers van het Consulentschap voor de Akkerbouw in Noord-Holland Schagen, 4 augustus 1980. Na een zorgzaam leven en een liefdevolle verpleging van twee jaar in het Verpleeghuis „Texel" is in volle vrede heengegaan onze geliefde moeder, groot- en overgrootmoeder Adriana Rezel, sinds 8 april 1980 weduwe van Jan van Strien, in de gezegende leeftijd van 89 jaar. Heerde: J. van Strien C. A. van Strien-Bakker Nieuw-Zeeland, Hamilton: Den Burg: Oosterend: Kortenhoef: Hannover: W. Donker-van Strien H. J. Donker A. van Strien K. Koning-van Strien J. Koning C. van Strien A. IJ. van Strien-Visser K. van Strien klein- en achterklein kinderen Den Burg, Texel, 3 augustus 1980, Verpleeghuis „Texel". De rouwdienst zal worden gehouden woensdag 6 augustus, n.m. 1.30 uur in het Verpleeghuis „Texel", waarna de begrafenis op de Algemene begraafplaats zal plaatsheb ben. Gelegenheid tot condoleren dinsdagavond van 7.30 tot 8.30 uur en na de begrafenis in het Verpleeghuis „Texel". Correspondentie-adres: Golfslag 6, 1791 HC Den Burg, Texel. Het beste en het goed koopste rijwielrek bij Dros Smederij, Spinbaan 18, Den Burg, tel. (02220) 2108. Voor racefietsonder delen. Tweewieler-afde ling Garage Dros. Verseput hypotheken. Tel. (02220) 3100. VITRAGES, van grote klassel Scandinavische designers staan daar met de kwaliteit garant voor U vindt ze bij Artima. Kom gerust onze kollektie eens bekijkenl Taxi Toon Smidt 2323 Ziekenvervoer Voor al Uw gas (gas flessen cilinders) Twee wielercentrum Kikkert Badweg 1. Bel (02228) 215 b.g.g. 760. Bezorgen ook mogelijk. Bij accu-problemen kon takt met Garage Kievit Jonkerstraat, opnemen Tel. 2525. Snel-service. Verseput financieringen Tel. (02220) 3100. GORDIJNSTOFFEN uit Zweden en Denemarken Artima, Gravenstraat, tel 3592. Om aan uw adver tenties de vereiste zorg te kunnen be steden is het nood zakelijk dat wij de tekst met de even tuele illustraties zo vroeg mogelijk in ons bezit hebben. De uiterste tijden zijn: woensdag 10.00 uur voor de krant van vrijdag en vrijdag 12.00 uur voor de krant van dinsdag. 4 Paracentrum (Nol) be dankt voor het brengen van de bal. Restaurant de Graven- molen. Den Burg en de Pottenwinkel, Den Hel der. Hartelijk dank Jachtclub „Lampe" voor Uw mede leven na het overlijden van TINE ROWINKEL- BRASSEM J. Rowinkel O.L. Dijk 184, Loosdrecht Aan vrienden en beken den, die ons verwenden in onze Tesselse tijd. Bedankt en een groet, de wereld is groot véél lieve mensen! Kortenhoef is zo'n plek, en échte vriendschap kent géén grenzen I Gabriël, Pieter Paul en Joke Verheggen 1 augustus 1980, Muyweg 9, Eierland. Nieuw!! Hij heet Robbie en werd geboren op zon dag, 3 augustus 1980. Hij is een broertje van Mike en een zoon van Joyce en Johan Hopster Hotel „Bos en Duin", Bakkenweg 16, Den Burg, Texel, tel. (02220) 2569. Al 20 jaar Taxi Toon Smidt (02220) 2323. Uw auto voor de laag ste premie verzekerd? En hoe zit het dan met de alcohol- en medicijnen uitsluiting? En hoe is de nieuwwaarderegeling? En zo zijn er nog meer be langrijke verschillen op te noemen. Wij hebben wel wat schadedossiers hier omtrent voor U ter inzage liggen. Fa. Jan Dekker, verzekeringen, Bernhard- laan 109, Den Burg, tel. (02220) 2833. In september gaat de nieuwe V.O.S.-cursus van start. (Vrouwen Oriënteren zich in de sa menleving). Aanmeldin gen gaarne z.s.m. bij Mevr. A. Huizinga, De Zes 13, Den Burg, tel. (02220) 3533, b.g.g H. Prins, Weverstraat 37, tel. (02220) 2124. Nu weer volop rode bessen. L. Huisman, De Veen, tel. 2203. pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII biedt vrijblijvend te koop aan: I DEN BURG: Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier land, telefoon (02225) 297 Afvalcontainers voor het afvoeren van puin, hout, bouwafval, vuilnis e.d. Fa. Tatenhove, Den Burg, tel. (02220) 3809. Zweedse, Franse èn Italiaanse damesstoffen: op 150 cm breed. Prijs 727,00 p. mtr Artima, Gravenstr., tel. 3592. Verseput verzekeringen. Tel. (02220) 3100. Open haardenbezitters! Husqvarna kettingzagen reeds vanaf 7475, Fa. Tatenhove, Oosterend, tel. (02223) 202. Voor al Uw tegel- en mozaïekwerk naar C. van der Maden, Lieuwstraat 4, Den Burg, tel. (02720) 3320. Supermarkt De Instuif Veel parkeerruimte. Bruiloft, conferentie, koud buffet, receptie, reünie, vergadering, enz. Alles mogelijk in Hotel „De Pelikaan", Pelikaan- weg, De Koog, tel. (02228) 202. WOONHUIS MET AANBOUW en 82 m2 onder en bijgelegen eigen grond aan de Warmoesstraat 59. Indeling: entree, woonkamer met open keuken en een open haard- partij, bijkeuken met toilet, aanbouw. Op de verdieping zijn drie slaapka mers, waarvan twee met vaste was tafel. Badkamer met ligbad en was tafel voorzien van een gas-gestookte c.v.- installatie. oplevering in overleg. I OUDESCHILD: 1 DE KOOG: ZOMERWONING met onder en bij gelen grond aan de De Ruyterstraat 85c. Indeling: entree, woonkamer met open keuken, plavuizen en open haard, toilet/douche met wastafel. Op de verdieping zijn twee slaapka mers. inclusief inventaris. oplevering januari 1981. f VRIJSTAANDE REKREATIEBUN- GALOW met 842 m2 onder en bijge legen grond aan de Californiëweg 79. Indeling: kamer met open keuken, drie slaapkamers, allen voorzien van wasbakken, toilet, douche, inclusief inventaris. EIERLAND: Diverse REKREATIEBUNGALOWS, vrijstaand en geschakeld, met grond- oppervlakte variërend van 274 - 921 m2 eigen grond op bungalowpark „Slufterhoek" aan de Slufterweg. De bungalows, alle voorzien van een zonnig terras, zijn omgeven door ruime boomsingels, waardoor veel pri vacy ontstaat Indeling vrijstaande bungalows: woonkamer met open keuken, drie slaapkamers, waarvan twee met vaste wastafels, toilet/douche. Indeling geschakelde bungalows: woonkamer met open keuken, twee slaapkamers, douche/toilet. Alle bungalows zijn inclusief inven taris. Weverstraat 94, E Den Burg - Texel, telefoon (02220) 3555. ailllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMllllllllllllfi

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 3