Burgemeester: We zullen voortaan formeler werken. Snackbar moet vergunningen nog krijgen Rondvraag raad Orgel-trompetconcert van hoog niveau 4CCNDi Opnieuw kamervragen over hoog TESO-tarief Peuterspeelza/en weer open Geen kunst- en antiekmarkt meer Geen papieren Gladde banden Gestolen brommer teruggevonden PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 15 AUGUSTUS 198 3 Voor de snackbar-lunchroom die onlangs door de heer J. C. Stolk werd gerealiseerd aan de Parkstraat is nog geen bouwvergunning afgegeven en ook nog geen hinderwetvergunning. De bouw ging destijds van start na mondelinge toestemming van B. en W., de schriftelijke vergunning zou later wel volgen. Dat laatste is tot dusver niet gebeurd omdat het college het niet eens is met de wijze waarop het bouwplan is uitgevoerd. B. en W. hebben de bouw niet in het seizoen blijvend willen stilleggen; deze maand zal met de heer Stolk worden gepraat met als doel dat de fouten worden rechtgezet waarna de vergun ning kan worden afgegeven. De huidige gevel heeft niet de instemming van de welstandscommissie. De hinderwetver gunning moet ook nog worden ver leend, maar het is niet ongebruikelijk dat de exploitatie van een bedrijf al voor het verkrijgen van de aangevraagde hinder wetvergunning wordt begonnen, aan gezien het een nogal tijdrovende proce dure is. In planologisch opzicht is tegen vestiging van de snackbar geen bezwaar aan te voeren, zodat het niet bijzonder riskant was om op het verlenen van de bouwvergunning vooruit te lopen. Het bovenstaande werd door wet houder Gerard van der Kooi meegedeeld in de rondvraag van de dinsdagavond gehouden raadsvergadering, naar aan leiding van vragen van het Pakt-raadslid Henk Beumkes. Ongewenst Hij is één van de raadsleden die van mevrouw Van Wessum (die vlakbij de snackbar woont) een brief met klachten had gehad over stank- en lawaai-over- Vanaf volgende week zijn de Texelse peuterspeelzalen weer open. Afhanke lijk van de situatie in de betreffende peuerspeelzaal (ruimte en samenstel ling van de groep) kunnen kinderen in de leeftijd van 2 'A tot 4 jaar worden toegelaten. Ze wennen er aan te spelen in aanwezigheid van andere kinderen en volwassenen, bij voorkeur gedurende minimaal twee dagdelen per week. De leiding berust bij een vaste speel zaalleidster, die samenwerkt met één of meer vrijwilligsters, meestal moeders. Het verblijf in de peuterspeelzaal is voor de kinderen een aanvulling op hun leven thuis waar het optrekken met leeftijds genootjes meestal minder goed mogelijk is terwijl de peuterspeelzalen ook over meer materialen beschikken. Hieronder een overzicht van de op Texel functionerende peuterspeelzalen, met openingsuren en contactpersonen. Den Burg: ,,Spelemaer", Oude Ulo, Schilderend. Geopend: elke ochtend van 8.45 - 11.45 uur en elke middag, behalve woensdag, van 13.30 - 15.30 uur. Leidster: L. Boekel-Kooyman, Thijsse- laan 31telefoon 3412. Den Hoorn: ,,De Waldhoorn", Heren straat 30. Geopend: dinsdag- en vrijdag- achtend van 9.15 - 11.45 uur. Leidster: A. de Vries, Stolpweg 16, telefoon 487. De Koog: „Olleke Bolleke", Ruyslaan 31. Geopend: maandag- en woensdag ochtend van 8.45 - 11.30 uur, bij voldoende belangstelling eveneens op vrijdagochtend. Leidster: H. Nolting- Hilgers, Bernhardlaan 71, Den Burg, telefoon 3420. Oosterend: „De Bijenkorf", Mulder- straat 37. Geopend: dinsdag-, woens dag- en vrijdagochtend van 9.00 - 11.30 uur. Leidster: F. Vlaming-Trap, Oranje straat 29, telefoon 462. Oudeschild: „De Kooterkeet", Loodssingel 44. Geopend: dinsdag- en donderdagochtend van 8.45 - 11.45 uur. Leidster: R. Visch-Bianchi, Trompstraat 15, telefoon 3968. Wie belangstelling heeft voor een peuterspeelzaal in De Cocksdorp kan zich wenden tot E. Postma-Heeres, Schilderend 132, Den Burg, telefoon 3354. Bij haar kan men algemene inlichtingen inwinnen over het peuter- speelzaalwerk op Texel. last. Beumkes vroeg zich af of het bedrijf wel met de vereiste vergunnin gen tot stand was gekomen en hij vond dat het planologisch onmogelijk zou moeten zijn om dergelijke bedrijven (die volgens hem nooit aan de eisen van de hinderwet kunnen voldoenl in dorpsker- ne toe te laten. Burgemeester Engel vaart liet blijken nogal ongelukkig te zijn over de gang van zaken en zei dat hij voortaan minder spontaan zal staan tegenover mensen die willen bouwen zonder dat de bouwaanvraag op de normale wijze is afgehandeld. „We zullen in het vervolg formeler moeten werken". Mevrouw Van Wessum zal in de gelegenheid worden gesteld haar klach ten in te dienen in het kader van de hinderwetprocedure. Naar aanleiding daarvan zouden B. en W. de hinderwet vergunning kunnen weigeren of nadere voorwaarden stellen. TESO-tarieven TESO heeft onlangs opnieuw zijn tarieven verhoogd, met 6%. Het tarief voor motorfietsen is zelfs verdubbeld. Daan Welboren sprak er zijn afkeuring over uit dat het ministerie van economi sche zaken opnieuw met deze verho ging akkoord is gegaan. „Wat kunnen we hiertegen doen? Ik wil graag een reactie van het college!", aldus Welbo ren, die verder informeerde of de over legsituatie gemeente-TESO inmiddels al is hersteld. De verhoudingen waren de laatste jaren nogal verslechterd. De burgemeester zei dat hij en wet houder Van der Kooi inmiddels een eerste contact hebben gehad met de president-commissaris en de directeur van TESO. Besloten is om de tafel te gaan zitten en volgens een tevoren opgestelde agenda te praten over geza menlijke problemen en geschilpunten. Wat het tariefsprobleem betreft zal het college zijn toezegging gestand doen en dus met Vlieland en Terschelling con tact opnemen om een gezamenlijke houding jegens het ministerie te bepa len, met inschakeling van de kamerle den die zich tot dusver met deze zaak hebben bezig gehouden. Nagegaan zal worden welke voorwaarden verbonden zijn aan eventuele rijkssubsidie, die invoering van een goedkoop Texelaars tarief mogelijk maakt. Een gemeentelijke actie tegen de jongste tariefsverhoging van TESO leek de burgemeester niet erg zinvol, maar hij kon wel meedelen dat het kamerlid De Voogd er binnenkort vragen over zal stellen aan de minister. Parkeerterrein De parkeerterreinen naast garage Kaczor en op de hoek Bernhardlaan- Waalderstraat worden volgens het raadslid Gelein Jansen van het CDA verkeerd gebruikt. Al een jaar geleden had hij er over geklaagd dat het terrein Kaczor voor een belangrijk deel wordt ingenomen door autowrakken e.d. en het terrein aan de Bernhardlaan (naast garage Grisnigt) wordt nauwelijks voor gewone auto's gebruikt maar biedt plaats aan landbouwwerktuigen, ple ziervaartuigen, vuilcontainers e.d. Met name het laatstgenoemde terrein moet beter worden aangeduid, zodat automo bilisten die hun wagen kwijtwillen het makkelijk kunnen vinden. Het tegen overgestelde moet gebeuren met het parkeerterrein aan De Zes. De borden die daarnaar verwijzen, moeten volgens Jansen worden weggehaald, want dit terrein is permanent vol zodat de verwij zing er heen alleen maar zinloos heen en weer gerij veroorzaakt. Wethouder Van der Kooi zei dat maatregelen met betrekking tot het terrein Kaczor in voorbereiding zijn en hij beloofde ook aandacht voor de andere terreinen. Jansen herinnerde ook aan de wens om tot afsluiting van de Waalderstraat over te gaan; Van der Kooi zei dat de verkeerscommissie (die in september bijeen komt) zich hierover zal beraden en advies zal uitbrengen. Werkbesparing Daan Schilling van Texels Belang had een tip voor werkbesparing. Ambte naren zijn momenteel bezig met het uitvoeren van metingen aan gebouwen voor de Onroerend Goed-belasting. Van rijkswege wordt echter geëxperimen teerd met een soort luchtfoto's waar door uiterst snel alle opstallen en even tuele veranderingen daaraan kunnen worden geregistreerd. Zo'n 180 ge meenten doen mee aan deze proef; Texel is daar (nog) niet bij. Verder had Schilling er zich over ver baasd dat het college of een vertegen woordiging daarvan niet present is geweest bij de lustrumviering van de badmeesters van het Utrechts studen tencorps. De burgemeester: „We kre gen de uitnodiging pas een paar dagen tevoren en hadden echt geen tijd om er bij te zijn". Surfen De Noordhollandse kustgemeenten trachten tot gezamenlijke voorschriften te komen met betrekking tot het wind surfen. Volgens een artikel in een krant zou Texel niet hebben gereageerd op de uitnodiging om mee te praten. Schilling betreurde dat. Volgens hem is er be hoefte aan een goede regeling. De Horsmeertjes zijn sinds kort verboden voor surfers. In de zeer geschikte Mokbaai mag het ook niet, zodat de surfers op de zee zijn aangewezen met alle risico's van dien. Dat Texel niet op een verzoek tot overleg was ingegaan, werd door de burgemeester ontkend. „We waren helemaal niet gevraagd. Maar vorige week hebben we evengoed besloten om met een ambtelijke afvaar diging aan het overleg mee te doen". Overigens heeft Texel al een verorde ning op het windsurfen maar men is bereid deze nog eens te bekijken en zo mogelijk met de andere kustgemeenten op één lijn te zetten. Schilling uitte vervolgens een verwijt tot zijn mede-raadsleden in verband met het standpunt dat zij in de vorige raads vergadering (waarbij hij niet aanwezig was) hadden ingenomen ten opzichte van de voorgestelde aankoop van de boerderij van Lap in Den Hoorn om aldus bouwgrond te verwerven voor de uitbreiding van Den Hoorn. Hij noemde de handelwijze onelegant en zei dat het beschikbaar komen van bouwgrond in Den Hoorn nu jaren wordt uitgesteld. De enige troost is dat het met de woningmarkt momenteel zeer slecht is gesteld zodat er niet zoveel vraag is naar bouwgrond. Niettemin vond hij dat de raad op een ondoordachte manier had gehandeld. De burgemeester deel de mee dat nog is overwogen de kwesties opnieuw in de raad aan de orde te stellen, maar na overleg met de fractievoorzitters (het 'seniorenconvent') was besloten daarvan af te zien. De heer P. A. Zegers nam het Schilling kwalijk dat hij de rondvraag gebruikte om zijn verwijten aan de raad te uiten. „We kunnen ons niet verde digen en ik vind dat de voorzitter dit niet mag toestaan". De burgemeester moest Zegers gelijk geven. Woningen gesloopt Bij de sloop van de hotels „Bosch en Zee" en „Californië" zijn ook de daarbij behorende woningen verdwenen. Ge zien de zeer enstige woningnood op Texel vond Jan van Asselt van Texels Belang dat verwerpelijk. De woningen hadden nog prima kunnen dienst doen als tijdelijke behuizing. Met betrekking tot de woning bij „Californië" was dat ook de bedoeling, maar deze bungalow is nu toch met de grond gelijk gemaakt. Wethouder Van der Kooi bevestigde dat laatste. De „Californië"-woning bleek in vrij slechte staat te verkeren. Om deze toch te kunnen verhuren zouden bepaalde verbeteringen moeten worden aangebracht. Het leek niet billijk de eigenaar daartoe te dwingen gezien de korte tijd die de woning nog gebruikt kan worden. Bij de woning van „Bosch en Zee" lag het anders; deze was goeddeels door de jeugd vernield en daardoor ook niet voor een redelijk bedrag geschikt te maken. Jan van Asselt vond het antwoord niet bevredi gend. „Een minder goede woning is altijd nog beter dan een tent voor iemand die er dringend om verlegen zit". De burgemeester herinnerde er aan dat de eigenaars van „Californië" en „Bosch en Zee" het recht hebben de woningen te slopen. Zij hebben nl. vergunning voor nieuwbouw gehad. Geheime aankoop De heer JC. Dros was er ontevreden over dat de gemeenteraad niet op de hoogte wordt gesteld van belangrijke aankopen en andere activiteiten van de Recreatiestichting. Drie maanden gele den heeft de RST de camping „Om de noord" in De Koog gekocht en daarover is niets bekend gemaakt. (De camping werd door de RST aan gekocht om te voorkomen dat een pro jectontwikkelaar er eigenaar van zou worden. Het terrein blijft ongewijzigd in gebruik als terrein voor tenten en toer- caravans. De aankoop moet overigens nog door Gedeputeerde Staten worden goedgekeurd). De heer S. de Waard gaf een klacht door van wed. Van Lenten die in haar tuin aan De Zes wateroverlast heeft. Zeilvliegers Daan Welboren had met zorg kennis genomen van de plannen om, op of bij Texel de zeilvliegsport te bedrijven. Hij Dat de toeristendrukte op Texel aan het afnemen is, was dinsdag avond duidelijk te merken bij h©t,in Oosterend gehouden kerkconcert. De belangstëlling'was duidelijk minder dan ih de voorgaande weken. Dit deed echter aan de ten gehore gebrachte muziek niets af. Het publiek dat wel op was komen dagen, was danig enthousiast. Euwe de Jong (orgel) en Lubertus Leutscher (trompet) kunnen dan ook met voldoening terugzien op deze avond. sterk stond, iets dat moeilijk samengaat. Wel was in het begin van het stuk de coördinatie tussen orgel en trompet zoek, een gevolg van de grote afstand. Het programma werd geopend met een prelude en fuga in C van J. S. Bach, een fraai stuk muziek om mee te beginnen (prelude betekent tenslotte voorspel), dat door De Jong vakkundig werd gespeeld. Van dezelfde componist volgde de air uit de 3e suite, met orgel en trompet. Dit welbekende stuk muzipk werd goed gespeeld, hoewel we in het begin schrokken van de akoestiek. De trompet leek in zijn eigen echo te verdrinken. Toen we er aan gewend waren, konden we pas goed oordelen over de trompettist. Het bleek dat hij zeker de hoge noten bijzonder goed beheerste en dat hij ook dynamisch erg Te vroeg Dat gestencilde programma's ook wel eens aan duidelijkheid te wensen over laten, bleek tijdens het volgende num mer. Op het programma stonden twee koraalvoorspelen van Krebs, een Duitse organist uit de 18de eeuw. Daar het niet helemaal duidelijk was waar het ene voorspel ophield en het andere begon, kon het gebeuren dat de trompettist te vroeg naar voren kwam, tot hilariteit van het publiek. De trompettist liet zich echter door niets uit het veld slaan en wandelde kalm terug naar zijn plaats om verder zijn beurt af te wachten. Later vertrouwde hij ons toe dat het wachten tussen de nummers door het meest zenuwslopend was. Toen Leutscher dan toch echt aan de beurt was, kon hij zich meteen uitleven met de gavotte uit de al eerder genoem de derde suite van J. S. Bach, een bijzonder 'juichend' stuk muziek. Hier stond de akoestiek aan de zijde van de trompettist, want de echo droeg mede bij aan het jubelende karakter van het stuk. Het was jammer dat de organist bij zijn soli niet wat meer registers open trok. De bourrée in Fis die hierna volgde, was iets minder maar toch rtog zeer de moeite waard. De beurt was aan de organist, die een van de acht kleintjes speelde, een prelude en fuga in F van J. S. Bach. Eén van de moeilijkste stukken was het eerste deel uit het concert in d van Tommasso Albinoni, een Italiaanse tijd genoot van J. S. Bach. Hier had de trompettist het soms erg zwaar en ook voor de man achter het orgel viel het niet mee. Zij brachten het er beiden evenwel goed van af. Dit stuk maakte dan ook diepe indruk op het publiek. Kortjakje Als grapje tussendoor speelde de organist elf variaties op het Franse volksliedje „Ahl Vous dirai-je, Maman", welke melodie in Nederland misschien beter bekend is onder de naam van „Altijd is Kortjakje ziek". Een aantal componisten was zeer geïntrigeerd door deze melodie en schreven er variaties op. Om de bekendste te noemen: Wilhelm Friedemann Bach en Wolfgang Amadeus Mozart. Van deze laatste waren de dinsdag gespeelde variaties afkomstig. Het betrof hier een greep uit een boekje voor piano of clavecimbel met 77 variaties op voornoemde melo die. Soms is de melodie nauwelijks meer terug te vinden, maar nauwelijks had de organist de eerste maten van het thema gespeeld, of we zagen het publiek opleven met een blik in de ogen van „Ha, dat kennen we". Als besluit van een goed concert speelden trompet en orgel samen een suite in D van G. F. Handel. Dit vormde een mooi besluit van de avond. Handel was een liefhebber van trompetten en schreef daar veelal erg jubelende muziek voor. Zo ook voor deze suite. Toen in het laatste gedeelte de organist alles opentrok en de trompettist ook even alles gaf, werd het publiek als het ware omhoog gedwongen tot een staande ovatie. De musici besloten tot het herhalen van de gavotte uit de derde suite van de geniale kapelmeester, Johann Sebas tian Bach, een waardig besluit van een welbestede avond. W.B. vroeg het college voorzichtig en terug houdend te zijn alvorens aan zoiets me - te werken. Eerst moet bekeken worde - of het wel kan en of andere belange niet worden geschaad. De burgemeester zei dat nog gee aanvraag van de zeilvliegers is binnen gekomen (ze willen eerst proberen d beschikking te krijgen over de Razend Bol Red.) maar als het wel zove komt, zal men inderdaad voorzichti zijn. Een feit is dat door een dergelijk activiteit een claim wordt gelegd op ee stiltegebied en het is zeer de vraag o dat gewenst is. Zaterdag 16 augustus De Oosterender muziekvereniging Ex celsior geeft om 20.00 uur een concei bij de bejaardenwoningen in Oosterend Zondag 17 augustus In de Hervormde kerk van Oosterem (niet meer in De Cocksdorp) begint or 19.30 uur een zangdienst. Muzikal medewerking van gasten wordt op prij gesteld. In de Hervormde kerk van De Koo wordt een interkerkelijke zomerdien: gehouden met ds. J. J. Hylkema al voorganger. Medewerking verleent hi R.K. jongerenkoor onder leiding va Hans Kievits; aanvang 19.30 uur. Maandag 18 augustus In „De Hollebol" beginnen om 14.0 uur demonstraties koersbal voor oudi ren. In „De Zwaan" worden vanaf 20.00 ur^ klaverjasdrives gehouden. In de Hervormde kerk van De Koo begint om 20.00 uur een dia-avond ovikc Texel. Van 14.00 tot 16.00 uur kan de He vormde kerk van Den Hoorn worde bezichtigd. Dinsdag 19 augustus Om 14.00 uur start bij „De Schuilhut aan de Parnassiastraat in De Koog ee kerketocht langs de kerken van zuideli Texel. De deelnemers maken gebru van eigen auto's. Van 14.00 tot 16.00 uur kan de He vormde kerk van Oudeschild worde bezichtigd. Om 15.35 uur begint in het raadhuis ei openbare vergadering van de commiss openbare werken. De agenda vermeil onder meer bespreking van het invest ringsprogramma 1981-1983, discuss over de wijze van onkruidbestrijding e bespreking van de problematiek van vuilverwerking naar aanleiding van ei brief van de heer C. Ellen. Om 19.30 uur begint in het raadhuis ei openbare vergadering van de raadscor missie voor welzijnszaken. De agem vermeldt onder meer: aanwijzing vi twee waarnemers in de MZW-begeli dingscommissie; bespreking van werk van de schoolbegeleidingsdien en discussie over de bestemming vi het ZMLK-gebouwtje aan de Beatri school. Van 19.15 - 21.15 uur wordt aan I binnenwater van de Oorsprongweg Eierland een sportviswedstrijd geho den. Voorgeschreven aas: worm. Vogelwachter C. Kok vertoont in dorp huis De Waldhoorn te Den Hoorn dia over de flora en fauna van Texi- aanvang 20.00 uur. Entree 72,50; jong ren tot 14 jaar 71, In de Beatrix gymnastiekzaal wordt eerste les „Volksdansen voor begi ners" gegeven, van 9.00 tot 10.00 uur. Wegens gebrek aan belangstellii van de zijde van de exposanten-deeln mers is gestopt met de kunst antiekmarkten op zaterdag in het Anki park van Oudeschild. De politie hield op de Badweg in i Koog een 24-jarige Texelse automol list aan wiens wagen niet aan de vo< schriften voldeed. De remmen deugd niet, de binnenspiegel ontbrak etc wagen was bovendien niet verzeke en de bestuurder had ook geen rijt wijs. Op de Waalderweg hield de poli een personenauto aan, waarvan tw banden glad bleken te zijn. De wage eigendom van een Texelse vrou werd uit het verkeer genomen. Op het haventerrein van 't Horn werd dinsdag door de politie een bro fiets weggehaald die daar al gerui' tijd stond. Bij onderzoek bleek brommer op 10 oktober 1979 in Roti dam te zijn gestolen.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2