Bronstlnductie verhoogt rendement schapenteelt ,,Life of Brian" I I Voor het weekend IUI1MIHIMI I I LAND BOUW Zon. maan en hoog water i Harmonie „Eensgezindheid' Financieren Watersporters hadden geslaagde viswedstrijd Lichtmast geveld van 16 en 17 augustus 1980 I Groene Kruis Apotheek Dierenartsen I Rijkspolitie p IMoodslachtingen Kerkdiensten VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Een Duitse vrouw die met haar auto van de Nikadel in De Koog kwam en de bocht naar de Dorpsstraat te ruim nam, botste tegen een lichtmast die prompt I Artsen afknapte. De vrouw bleek te hebben gedronken en kreeg een rijverbod. De Het is algemeen bekend, dat het rendement van de schapenhouderij zeer matig is. De kostenstijgingen gaan ook in de schapenhouderij door terwijl de prijzen van de af te zetten lammeren veel te laag blijven. Om het rendement van de schapenhouderij te verbeteren zijn er mogelijkheden om te kruisen met andere rassen, maar het is ook bekend, dat dan toegegeven moet worden op de slachtkwaliteit. De winst moet dan komen uit een groter aantal lammeren. Voor het Texelse schaap is er een mogelijkheid om het aantal te vergroten door middel van bronstinductie. Vanaf 1973 worden op de Waiboer- hoeve proeven gedaan met bronstin ductie waarbij de ooien driemaal in de twee jaar aflammeren. Het is om ver schillende redenen aantrekkelijk de lam meren in andere perioden dan het voor jaar geboren te laten worden. Denk aan de prijs voor de lammeren rond pasen. Om dit te bereiken met het Texelse schaap kan bronstinductie worden toe past. Hoe gaat dat? Op een bepaalde dag wordt een sponsje met bronstremmende hormoon Sn de schede van het schaap gebracht. Na 13 dagen wordt het sponsje verwijderd. Tevens worden bronstbevorderende hormonen toegediend. Op de 15de dag (ca 48 uur na de injectie met bronst bevorderende hormonen) zijn de ooien bronstig, zodat bij toelating van de ram bevruchting mogelijk wordt. Deksysteem Bij bronstinductie worden alle ooien in een korte periode bronstig. Als de ram los bij de ooien wordt gelaten, bijv. één ram per 6 8 ooien, dan wordt de ooi die het eerst bronstig wordt, meer dere malen gedekt. De ooien, die het laatst bronstig zijn, worden wellicht nog wel gedekt, maar ze worden vaak niet drachtig omdat na veel dekkingen de spermakwaliteit van de ram achteruit gaat. Door de voorkeur van de ram voor bepaalde ooien wordt een aantal ooien van dezelfde groep in deze korte bronst- periode soms helemaal niet gedekt. Toezicht Om ongedekt blijven van sommige ooien te voorkomen kan men de ooien onder toezicht afzonderlijk individueel bij de ram toelaten. Ook daarbij dient Meer dan eens blijkt, dat de financie- 5" ring op de landbouwbedrijven niet op de juiste manier plaatsvindt. Bij grote in- J vesteringen wordt in de meeste gevallen een beroep gedaan op de bankinstellin gen. Maar voor de dagelijkse benodigd- leden zoals kunstmest, veevoer, zaai en pootgoed, gewasbeschermingsmid delen etc. wordt de financiering wel ens overgelaten aan de leveranciers. 'Lopen de bedragen op dan worden er [ook door deze bedrijven rentepercen- lages berekend die hoger zijn dan bij de bankinstellingen. Voor sommige agra riërs is het vreemd dat de leveranciers dergelijke hoge rentepercentages bere kenen. Het moet toch duidelijk zijn dat de handel in zijn algemeenheid niet als financier op kan treden. De gekochte en in voorraad hebbende middelen zullen ook zo snel mogelijk door de handel weer aan de groothandel betaald moe ten worden. Wanneer dit niet plaats vindt komt er ook van die kant een renterekening. Het gevolg is dan dat er [geld geleend zal moeten worden bij bankinstellingen. Met de kosten aan administratie is het volkomen duidelijk dat de handel hogere rentepercentages moet berekenen. Voor een agrariër die zijn aan te kopen middelen niet kan betalen door het jntbreken aan geldmiddelen is het veel beter om zijn krediet bij de bank te Verhogen dan de hoge rentepercentages 8an de handel te voldoen. Aan de hand ian berekeningen is wel ongeveer na te laan hoe groot het krediet moet zijn. let resultaat zal dan zijn dat het komen beter wordt door de osten aan rente. het aantal ooien per ram op 6 8 stuks te blijven. Om de invloed van de rammen met slecht sperma zoveel mo gelijk te beperken kan van ram per groep ooien worden gewisseld. Waiboerhoeve Op de Waiboerhoeve wordt al enkele jaren het volgende systeem met succes toegepast. De ooien zitten in een groep van 6 S 8 stuks in hok. De ram is met een tussenhek van de ooien gescheiden. Om de 30 45 minuten wordt een ooi bij de ram gelaten: de ooi wordt meestal meteen gedekt. Als alle ooien op deze manier bij de ram zijn geweest volgt een pauze van 2'A 3 uur. Daarna worden de rammen geruild. De ram van hok 1 gaat naar hok 2 en zo vervolgend. Bonte zeebaars als meest bijzondere vangst De door de Watersportvereniging Texel georganiseerde sportviswedstrijd op de Waddenzee heeft een bijzonder geanimeerd verloop gehad. Er waren 34 deelnemers die streden om drie ver schillende prijzen. Het ging om de zwaarste vis, de meeste verschillende soorten vissen en om de meest zeld zame vis. De meest zeldzame vis werd gevangen door Ben Beumkes. Hij ving de zeer bijzondere bonte zeebaars. De zwaarste vis werd aan de haak geslagen door F. Kortenhoeven die een paling van bijna een kilo inleverde. Het meest veelzijdige assortiment vissen werd gevangen door P. Winkler: 7 soorten. De prijzen bestonden uit hengels en molens. Eén van de prijzen (een molen) was beschikbaar gesteld door Water sportcentrum Duinker. Na afloop kon den de sportvissers en hun introducees (totaal 80 personen) deelnemen aan een gratis vismaaltijd op het clubschib. Hier werd haring op toast, vissoep, gerookte schar en gebakken schar en schol geserveerd. Het evenement is voor herhaling vatbaar en dat gebeurt dan ook: op 20 september zal opnieuw een dergelijke viswedstrijd worden gehouden. Het dekken wordt dan 's middags op dezelfde manier als 's morgens herhaald en daarna worden de rammen nog eens geruild waarbij ze los tussen de ooien komen. In principe kan dus elke ooi in 24 uur door drie verschillende rammen worden gedekt. Het drachtigheidspercentage ligt bij het onder toezicht laten dekken aanzien lijk hoger dan bij de methode waarbij de ram los bij de ooien loopt. Met het onder toezicht laten dekken wordt de arbeid ruimschoots vergoed omdat de ooien in 4 5 dagen aflammeren. Rendabel Na aftrek van alle kosten lag een ver schil, tussen het 1 keer per jaar en het 3 keer per 2 jaar laten aflammeren, van ruim 745,— per toegelaten fokooi. Wellicht is deze methode mogelijk voor een aantal schapenbedrijven op Texel om het rendement van de schapenhou derij nog wat te doen laten stijgen. auto werd weggesleept voor technisch onderzoek. De politie was er snel bij, want de lichtmast staat recht tegen over het bureau. I i De zon komt 17 augustus op om 6.27 uur en gaat onder om 20.56 uur; 20 augustus op om 6.30 uur en onder om 20.51 uur. Maan: 18aug. EK; 26aug. VM. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 15 augustus 0.11 en 12.37 Zaterdag 16 augustus 0.32 en 12.55 Zondag 17 augustus 0.49 en 12.19 Maandag 18 augustus 1.06en 13.38 Dinsdag 19 augustus 1.34en 14.00 Woensdag 20 augustus 2.17 en 14.38 Donderdag 21 augustus 3.22 en 15.41 Vrijdag 22 augustus 4.44 en 17.09 Zaterdag 23 augustus 6.19 en 18.50 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel. (02220) 2016. Dokter L Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02723) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. i Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. Van Karsen, Kogerweg 132, Den Burg, tel. 4319. In een begeleidend schrijven zeggen de leden van Monty Python dat „Live of Brian" zestien jaar geleden al was bedacht en geschreven, maar dat Holly- ®ood het project sinds die tijd danig verminkt onder drie verschillende titels heeft uitgebracht. „Guns of Navarone", „Everything you've ever wanted to know about sex" en „The longest day". Wie zoiets leest weet dat er niet veel is veranderd sinds een groep studenten uit Cambridge tv-humor een totaal ander aanzien gaven, nu zo'n acht jaar gele den. „Live of Brian" is hun beste film tot nog toe. In hun vierde film op volle speellengte heeft men het scenario hardnekkig gebaseerd op sommige voorvallen uit het nieuwe testament. Met name gaat het om de relatie tussen de onderdrukte Joden en de hun land bezettende Romeinen. „Rijkscommis saris" Pontius Pilatus (Michael Palin) heeft een spraakgebrek dat iedereen vloert van het lachen. Zijn eigen solda ten net zo hard als de slachtoffers van zijn regiem. Wie denkt dat de film „Live of Brian" een schande is moet hem absoluut mijden. Voor de anderen: gaat dat zien, het is een waterval van spran kelende invallen, niet na te vertellen en in een steeds voortdurend hoog tempo. „Live of Brian" is te zien van donderdag toten met dinsdag. Toegang 12jaar. In de zondagmatinee de tekenfilm „Jungle boek" een meesterwerk uit de studio's van Walt Disney dat in 1966 in première ging. Nu, 14 jaar later, is de film opnieuw in de bioscoop te zien. Maar dit keer met Nederlandse teksten en liedjes. Opvallend in deze naar oorspronkelijke Mowgli verhalen van Kipling gemaakte film was de belangrij ke spelfunctie van de door acteurs en actrices ingesproken stemmen. Die klus werd hier door Nederlandse collega's overgenomen en men zal achter stijl volle figuren als Baloe de beer, Bag- heera de panter en Kolonel Hathi de olifant zonder moeite de vocale presta ties van respectievelijk Coen Flink, Joan Remmelts en Lex Goudsmit herkennen. Want nu en dan barsten de oerwoud bewoners in stevig swingende liedjes uit. „Jungle boek" is en blijft één van Disneys onvergankelijke juweeltjes. Toegang alle leeftijden. I w M Alleen voor spoedgevallen tele- 02 foon (02220) 2527. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112' Open op werkdagen: 8.30- 21.30 uur. Zaterdag: 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Zondag 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van y. de groep Texel van de Rijkspolitie W telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren g; (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan Oj> men rechtstreeks contact opnemen W. met de meldkamer van het district W Alkmaar, tel. (072) 116444. Voor noodslachtingen bellen de y. heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 y (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. y/, Zondag 17 augustus 1980 y, HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. F. Visser De Cocksdorp 10.00 uur ds. Zijll Langhout. Collecte: kerkvoogdij. Van Den Hoorn 9.30 uur ds. J. H. Hylkema, kindernevendienst De Koog 9.30 uur ds. Hoekstra 9.30 uur kinderkerk Na afloop koffiedrinken 19.30 uur Interkerkelijke zomer dienst. De Waal 11 .oo uur ds. Hoekstra dienst van Woord en Tafel collecte werelddiakonaat Oosterend 9.30 uur ds. Wolthaus Collecte: kerkeraadskas 19.30 uur: zangdienst met na af loop koffiedrinken Oudeschild 11.00 uur ds. Wolthaus GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. H. Veer van Noord-Scharwoude 19.30 uur ds. H. Veer Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur ds. G. Bakker, Ede. Kinderoppas. 19.00 uur ds. G. Bakker GEREFORMEERDE GEMEENTE Kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Donderdag 21 augustus: Oosterend 19.00 uur ds. J. S. v.d. Net, uit Utrecht. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 11 uur ds. F. H. Folkerts uit Gorinchem 16 uur ds. F. H. Folkerts DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. Wisman Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.00 uur ds. Molema uit Den Helder Uitzending via De Lichtboei woensdag 18.30 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.00 uur Oudeschild: zondag 9.15 uur Den Hoorn: zondag 10.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur Deutsche Messen: Den Burg: Am Samstag: 18.00 Uhr De Koog: am Sonntag: 10.30 Uhr am Mittwoch: 19.30 Uhr am Donnerstag: 19.30 Uhr De Cocksdorp: am Sonntag: 19.30 Uhr und am Freitag: 19.30 Uhr. JEHOVAH'S GETUIGEN Dorpshuis De Waldhoorn, Heren straat 30, Den Hoorn Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie. Woensdags: 19.30 uur Theocr school; 20.30 uur Dienstvergadering. FEUILLETON door Tom Lodewijk. 30. „Mensen" zei hij en merkte met genoegen dat ze nu allemaal aandachtig luisterden „we bereiken niets met herrie te schoppen. Laten we vooral bedenken dat het er ons niet om gaat, de Harmonie kapot te maken, maar die grootte maken. Wij hebben de goodwill en de reputatie van de Harmonie nó dig". Dat sloeg in, merkte hij, ook bij Bert. ,lk ga van de week eens poolshoogte hemen bij verschillende mensen die wel koor onze plannen voelen. De kogel tioet nu maar eens door de kerk. En dan tomen we met een uitgewerkt voorstel, Mk voor" hij pauseerde even om hieer indruk te maken „de financie ring, Want je denkt toch niet dat je het met drie tientjes redt, wel?" Arie Smit viel hem bij. Noemde enkele ijfers. Dat werkte versoberend. Niet de felle opwinding van Bert en Rietje, maar het gezonde zakenmans-instinct van Jaap beheerste de verdere discussie. :n tenslotte kwam men overeen dat Jaap deze week zijn best zou doen, en dan konden ze tenminste een vuist maken. Ziezo, dacht Jaap, die slag is gewon nen. En door hém. Dat was toch maar het voornaamstel HOOFDSTUK 14 Pechdag Er zijn van die dagen die een mens al 's morgens het gevoel geven dat niets zal lukken. Echte pechdagen. Met dat gevoel stond Jaap Baars op, en begon al meteen met zich bij 't scheren te snijden. Hij merkte het te laat, zodat er bloed aan de boord van zijn overhemd kwam. Nijdig smeet hij het overhemd weer in de kast, probeerde het bloed te stelpen en een schoon overhemd aan te trekken zonder opnieuw de boord te besmetten. Door al dat gedoe was zijn ontbijt-thee onaangenaam lauw gewor den en ofschoon hïj zich daaraan de mond dus beslist niet meer kon bran den, verhoogde het zijn stemming niet. Toen tenslotte zijn fiets met een lekke band bleek te staan en hij dus in alle haast naar het gemeentehuis moest spurten, stond de barometer wel op twijfelachtig, met een tendens naar storm. Op de secretarie echter heerste de ambtenaarlijke kalmte van alle dag en toen Jaap aan de koffie toe was, begon het evenwicht in zijn gemoed zich langzamerhand weer te herstellen. Om half elf moest hij bij de burgemeester komen die een paar problematische gevallen uit te puzzelen had, en zijn stemming klaarde meer op naarmate dit vlugger vlotte. „Nu" zei de burgemeester „dat zie je alweer, twee zijn knapper dan één. A propos, blijf nog even zitten, wat is dat voor een geduvel met die Harmonie? Als iemand me daarover iets vertellen kan, ben jij het wel". Jaap probeerde zo objectief mogelijk het geval weer te geven, maar kon niet verhelen dat zijn sympathie duidelijk lag aan de kant van de „vooruitstreven- den". En nu hij toch over dit onderwerp bezig was, dacht hij aan zijn belofte, deze week „spijkers met koppen" te zullen slaan. De gelegenheid was té schoon. En dus liet hij doorschemeren dat men bij de doorvoering van de grootste plannen rekende op zo moge lijk een verhoogde subsidie van de gemeente. „Hoho!" remde de burgemeester. „We krijgen de begroting maar moeilijk sluitend, dat weet je, en we zullen dus een gaatje moeten vinden waar we een extra subsidie voor de Harmonie in moeten stoppen. Dat zal niet meevallen, maar waar een wil is, is een weg. Alleen wil ik één ding absoluut duidelijk maken: deze hele zaak moet niet gaan leiden tot een opbraak, en dus meteen afbraak van de Harmonie. Jullie zult dit geheel langs de organisatorische, de democra tische weg moeten klaarmaken. De bloei van zo'n korps hangt niet af van tamboers en pijpers en majorettes, maar van de onderlinge eensgezindheid. Dat mag maar niet alleen de néSm van de Harmonie zijn. Ik ben veel te blij dat we hier in Vreehorst maar één korps heb ben, dat populair is bij de hele burgerij. Er is al verdeeldheid genoeg, alsjeblieft ook nog niet op het terrein van de schone kunstenl" Ziezo, dacht Jaap, stop dat in je zak. Gelukkig maar dat ik de heren zondag avond een beetje afgeremd heb. En van een nieuw Ijorps, concurrerend met de harmonie komt natuurlijk helemaal nooit wat. Als de burgemeester er zo over denkt, die van nature niet zo zwaar tilt, dan hoef je niet te vragen hoe de wethouders en de raad er over denken. Dat wordt dus zoete broodjes bakken! Het vooruitzicht lokte hem niet aan. Enfin, vanavond zou hij bij Hofman gaan praten. Misschien hadden ze het geld van de gemeente niet eens nodig. Als Hofman zich er voor spande! Hoe meer hij over de zaak nadacht, hoe sterker hij de indruk kreeg dat de burgemeester volledig was ingelicht, maar alleen zijn visie op de zaak wou horen en via hem, de „oppositie" duidelijk wou maken hoe hij er over dacht. Daarvoor was zijn-edelachtbare diplomaat genoegl 't Wat nét iets voor heml Maar wie zou hem dan hebben ingelicht? Markman? Cuvelier? Offe wethouder Tielens, waar Sita op kan toor zat? De werkdag liet hem verder geen tijd voor overpeinzingen in die richting. Toen hij weer naar huis terugliep, schoot hem een rode twoseater voorbij. Ingrid! En naast haar een zwartgelokte jongeman, hem onbekend. Ze wuifde vrolijk naar hem, maar zijn stemming verbeterde er niet door. Wat moest die vent naast Ingrid? Hij zou het spoedig weten, want toen hij die avond de salon van de familie Hofman binnentrad, zat „die vent" er in een makkelijke crapeaud. Hij stond mili- tairement op, sloeg de hakken tegen elkaar. „Rudolf von Zeesen" stelde Hofman niet zonder enige trots voor. „Herr Von Zeesen is de zoon van de directeur- generaal van de Vereinigte Maschinen- fabriken, de VEMAin Duisburg. Meneer Baars, hoofdambtenaar van de gemeen tesecretarie. Nou, Ingrid ken je al voldoende, niet?" lachte hij joviaal. Jaap ging behoedzaam zitten. „Ik vrees" zei hij wat stijfjes, „dat ik dan niet zo bijster gelegen kom". „Die vrees is ongegrond", stelde Hofman gerust, „want meneer Von Zeesen is hier al enkele dagen. Hij komt niet alleen voor de mooie omstreken van Vreehorst en ook niet alleen voor de mooie ogen van Ingridje", plaagde hij en Jaap zag hoe én Herr Von Zeesen én Ingrid Hofman een beetje ongemakkelijk heen en weer schoven, en Ingrid bloos de. „Maar ik kan je in vertrouwen wel vertellen dat we een belangengemeen schap gesloten hebben. Je zult het trouwens wel merken, want wij hebben verscheidene licenties van de VEMA gekregen en dat zal wel leiden tot uitbreiding van de fabriek en meer personeel". Hij zag er buitengewoon vergenoegd uit en Jaap was er zeker van, dat de slimme Hofman bij onder handelingen niet aan het kortste eind getrokken had. „Koffie Jaap?" vroeg Ingrid. „Graag" zei hij. Hij merkte hoe Rudolf von Zeesen geen oog van het meisje afhad, toen ze zich gracieus bewoog bij de koffietafel. Sjonge, die had het te pakken hoor! Het maakte zijn stemming beslist niet beter. Rudolf von Zeesen generaal-directeur Verei nigte Maschinenfabriken dat was nog iets anders dan Jaap Baars, hoofd commies A ter gemeentesecretarie van Vreehorst. En hij mocht dan zijn toe komstdromen hebben van burgemees ter, zo ver was het nog niet, nog lang niet. Hij begreep nu ook van wie die slanke grijze Mercedes sportwagen met een Duits nummerbord was, die hij gisteren bij garage Van Harten had zien staan. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7