Cjroen ^warLr Jexeh in het hart-, I Bedreiging voor plaatselijk bedrijfsleven? Verzet tegen RST-Jarino aanhouden blijft Nacra Kampioenschap bij Westerslag Aktiviteiten in hal gestaakt TNO Delft onderzoekt vloer „Ons Genoegen' N* g Bang&Olufsen Wsjs'mp^ Slaapzak gestolen Dirk Pool Europees Prindle kampioen Jan Brouwer Ernstig vandalisme in De Koog 22. fa 93e JAARGANG NR. 9503 TEXELSE DINSDAG 19 AUGUSTUS 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220)2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. Het verzet van enkele gemeenteraadsleden tegen de samen werking van de Recreatiestichting met de projectontwikkelaar Jarino blijft aanhouden. In de afgelopen raadsvergadering werden de al eerder geuite bezwaren weer uitvoerig verwoord en bleek de onge rustheid eerder toe- dan afgenomen. Waard moet worden gestreefd naar 'behoud van het bestaande gedifferen- tieeerde ondernemingspatroon op het eiland. Als Jarino mede door de samen werking met de RST de vrije hand krijgt, dan is de RST bezig het de zakenmensen op Texel moeilijk te maken.Een gemeentelijke in stelling als de RST mag dat niet doen. De statuten van de RST zouden daarom zodanig gewijzigd moeten wor den dat samenwerking met anderen wordt verboden, tenzij de raad - en dan in incidentele bijzondere gevallen - daarvoor toestemming geeft. (Lees verder op pagina 3) Uit de tent van een kampeerder op camping „Kogerstrand" werd het afgelopen weekend een slaapzak ont vreemd. Op dezelfde camping werd uit de tent van een kampeerder uit Mid- denmeer een portemonnee met 7225, gestolen. Dat gebeurde toen de eige naar naar het toiletgebouw was gelopen om zich te douchen. Zoals bekend besloot de gemeente raad in september vorig jaar mee te werken aan het behoud van hotel De Lindeboom-Texel door het complex over te dragen aan de Recreatiestichting die daarvoor een samenwerkingsver- Hand zou aangaan met Jarino. Er werd sen 'De Lindeboom Beheer B.V.' opge- •icht waarin RST en Jarino gelijkwaar dig participeren. Het hotel en de aan- jrenzende voormalige Eierveiling wor den in erfpacht aan genoemde BV uit jegeven. In het kader van de belofte dat en W de gemeenteraad over verdere ontwikkelingen van de Lindeboom plannen op de hoogte zouden houden, erd in de raadsvergadering de erf- oachtsovereenkomst ter inzage gege- Wijziging en W hadden op het ontwerp van deze overeenkomst zelf enige aanmer- cingen. Zo luidde een van de artikelen de erfpachter is gerechtigd en verplicht jp het aan hem in erfpacht uitgegeven rerceel te bouwen een hotel café en estaurantbedrijf, annex toneelzaal'. Het :ollege vond die omschrijving te ruim. Want op grond van deze regel zou het ïotel helemaal gesloopt kunnen worden in zou op deze plaats een heel ander )lan I kunnen worden uitgevoerd. Ook vas volgens het college in de statuten iet doel van De Lindeboom Beheer B.V. :eruim omschreven:'het beheren en ex- Dirk Pool is het afgelopen weekend Europees kampioen Prindle catamaranvaren ge worden door nummer één te worden bij de wedstrijden die iroor de kust van Zandvoort werden gehouden. Ook de andere Texelaars die aan de kampioenschappen deelna men, deden het goed. Nico Magtegaal werd derde en Jacob den Houting (jongste deelnemer) werd vijfde. Ge- loemde prijswinnaars twamen allemaal uit met een éénpersoons) Prindle 15. Het duo Nico den Houting/Gert Jan Groenendijk was met een Prindle 16 en won in de B- roep de zesde prijs. De wedstrijden verliepen overigens illerminst naar wens. Er zouden laterdag drie en zondag eveneens drie wedstrijden worden gehouden. Zater- fag kwam er niets van terecht. Als jevolg van mist werd slechts één keer ia uitstel gestart, maar nog tijdens die ace werden de deelnemers al terug- jeroepen. Zondag was het prachtig leider weer, maar nu liet de wind het ifweten. De eerste wedstrijd bij wind- (racht 1 - 2 werd door Nico Nagtegaal jewonnen. De tweede, met wat meer wind, werd een zege voor Dirk Pool. De derde wedstrijd werd wegens wind stilte afgelast. .0» 3 jaar garantie Geautoriseerd B&0 dealer: Koetebuurt 2 - Oosterend Tel 02223-429/448 ploiteren van onroerend goed bestemd voor zakelijk en recreatief verblijf binnen de gemeente Texel'. De opzet van het geheel is bedoeld om restauratie en ex ploitatie van De Lindeboom mogelijk te maken en daar moet het voorlopig bij blijven. Deze bedenkingen leidden niet tot ernstige problemen want de Re creatiestichting was bereid genoemde artikelen naar de zin van B en W te wijzigen. Verzet Het verzet tegen de samenwerking RST-Jarino is niet partijgebonden.Dins dag stemden J.C. Dros (onafhankelijk), J. van Asselt (Texels Belang), S. de Waard (Pakt) en H. Beumkes Pakt) tegen.Ook de heer P.A. Zegers van het CDA heeft zich in het verleden steeds fel een fel tegenstander getoond, maar met de verdere afwikkeling van de zaak ging hij dinsdag akkoord, omdat zijn opvatting is dat een eenmaal demo cratisch tot stand gekomen beslissing verder op loyale wijze en zo goed moge lijk moet worden uitgevoerd. Het ging dinsdag niet om nieuwe beslissingen ten aanzien van De Lindeboom. B en W wilden alleen maar vaststellen of de gemeenteraad de inmiddels vastgelegde overeenkomsten in de geest achtte van de eerder gedane raadsuitspraken. Daan Welboren verklaarde namens de meer derheid van de Pakt-fractie accoord te gaan, maar benadrukte dat De Linde boom Beheer B.V. zich niet met iets anders dan met De Lindeboom mag bezig houden. De door B en W gevraagde en inmiddels verkregen cor recties werden dan ook op prijs gesteld. Hij vroeg zich echter af of de raad voldoende waar voor zijn geld krijgt. Zo zal de bovenverdieping van het hotel voorlopig niet worden gerenoveerd. Er blijft echter ruimschoots voldoende over om blij mee te zijn, vooral de toneelzaal is een aanwinst voor Den Burg. Henk Beumkes liet een heel ander geluid horen. Tegen de manier waarop de Lindeboom-projekt nu wordt aan gepakt had hij ernstige bezwaren. De samenwerking RST-Jarino leek hem heilloos. Hij verwachtte dat de structuur van de RST zou worden aangetast en zelfs vernietigd. 'Je kunt nog zulke mooie regels en afspraken maken, maar Jarino en RST blijven nu eenmaal tege- polen die elk zeer verschillende doel stellingen nastreven. Dat geeft vroeg of In de nacht van zaterdag op zondag deden zich ernstige vormen van vanda lisme voor in De Koog. Tot dusver onbekend gebleven personen vermaak ten zich op de Boodtlaan met bescha digen van auto's. Antennes werden af gerukt, ruitenwissers vernield en met stenen en andere voorwerpen werden lange krassen in de lak gemaakt. Meer dan tien auto's werden aldus bewerkt. De daders waren niet alleen bezig op de openbare weg maar gingen ook de erven op. Bij de heer J. Vlaming haalden ze een konijn uit het hok en sloegen het dier dood. Hier werd ook een brandende sigaret door een open raam aan de achterzijde van de woning naar binnen gegooid. Bij een andere buurtbewoner werd ook een konijn uit het hok gehaald; dit dier is nog niet teruggevonden. Diverse op slot staande fietsen werden een eind over de weg gesleept en ergens achtergelaten, met vernielde koplampem e.d. De vernielin gen moeten zich met het nodige gerucht hebben voltrokken. De politie verbaast er zich over dat desondanks niemand van de omwonenden er iets van heeft gezien of de moeite heeft ge nomen aanwijzingen te verstrekken. Bij gebrek aan gegevens zal het zeker niet lukken de daders te grijpen. laat moeilijkheden.Hieraan meewerken druist in tegen mijn pricipes. Bezint eer gij begint', aldus Beumkes die liet doorschemeren ook tegen het func tioneren van de RST in het algemeen bezwaren te hebben. Maar daarvoor verwees hij naar de discussie die daar over zeer binnenkort zal plaatshebben In de op 25 augustus te houden ver gadering van de commissie algemene zaken zal ter discussie worden gesteld of het wenselijk is dat gemeenteraads leden tevens bestuurslid van de Recre atiestichting zijn. Handige juristen De heer S. de Waard van het Pakt liet zich ook nu weer kennen als fel tegen stander van de samenwerking RST - Jarino. Hij constateerde dat zich als gevolg daarvan nu al verrassingen aan dienen. Het was de bedoeling dat De Lindeboom zal worden gerenoveerd; nu echter wordt gesproken over 'verbou wen'. 'Jarino voert de boventoon' aldus De Waard, die liet blijken totaal geen vertrouwen in de opzet te hebben. Handige juristen kunnen op grond van de nu vastgestelde afspraken heel wat verder gaan dan de bedoeling is van de gemeenteraad. De Waard riep de ont- staangeschiedenis van de Recreatie- stichting in herinnering. Van een stich ting die zich tot doel stelde de sociaal zwakkeren een betaalbare vakantie te laten beleven is de RST de laatste jaren op de economische toer gegaan en vertoont expansiedrift. Bedrijfsleven de dupe De Waard voorzag dat door de samen werking RST-Jarino met name het klenschalige particuliere bedrijfsleven op Texel zal worden gedupeerd. Want op een dergelijke samenbundeling van ka pitaal en bouwactiviteit hebben par ticuliere bedrijven (zoals de Texelse aannemers) geen antwoord. Jarino kan zijn gang gaan op Texel. Deze onder neming zal ook het appartementenplan in het artikel 11 gebied van De Koog uit voeren en het moet maar worden afgewacht of plaatselijke onderaanne mers er nog wel aan kunnen verdienen. Kernvraag is wie op Texel straks de toe- ristenmarkt gaat beheersen. Volgens De i Vrijdag, zaterdag en zondag werden bij het strand Westerslag de Nederlandse kampioenschappen voo; Nacra catama- ranvaarders gehouden. De wedstrijden, georganiseerd door de Nederlandse Na cra organisatie uit Wassenaar, trokken slechts 20 deelnemers. Velen hadden van deelname afgezien in verband met de hoge kosten die voor hen aan de reis naar Texel waren verbonden. De Nacra kampioenschappen, die vorig jaar elders aan de Hollandse kust werden gehou den, telden toen 33 deelnemers. Er werd nauw samengewerkt met de Kustzeilvereniging Westerslag, die de locatie voor het evenement beschikbaar stelde. De heer M. van der Wal van de Kustzeilvereniging had zitting in het protestcomité, maar trad in die functie niet op, omdat geen protesten behoef den te worden behandeld. Belangrijk was ook de medewerking van sigaret- tenfabrikant Pall Mall, die voor de boeien, volgboten en het eventuele red dingswerk zorgde. Het ging dus om ca tamarans van één merk en bovendien van één type, de Nacra 52. Het markt- Nacra's die aan de wedstrijd hebben deelge nomen keren terug naar het strand (foto Kees van Staveren). aandeel van Nacra in Nederland is belangrijk. Alleen catamarans van de merken Hobie, Prindle en Dart zijn in grotere aantallen in gebruik. De wed strijden hadden alle drie een spannend verloop. De beslissing viel pas in de laatste race. Winnaar werd het duo Arie en Jaap van der Plas uit Katwijk. Ze wonnen een catamaran ter waarde van 7 12,000,- die als hoofdprijs beschikbaar was gesteld, maar moeten wel hun oude schip inleveren. De tweede prijs was voor Edgar de Vries en Fred van der Horst uit Katwijk. Nummer drie werd het duo Hans Knecht en 'Kneel' van de Eijkel. Vierde werd Peter Spijker/Kees Verduijn en vijfde Douwe Remery en Chrles Günthardt. Texelaar W. van Staveren werd zevende. De ernstige problemen met de kunststofvloer in de sporthal Ons Genoegen hebben er toe geleid dat de hal thans buiten gebruik is gesteld. In ieder geval tot donderdag a.s. zulten hier geen sportactiviteiten worden toegelaten. Wat daarna gebeurt hangt onder andere af van de uitslag van een onderzoek dat TNO Delft vandaag heeft ingesteld en van het standpunt dat zal worden ingenomen door de leverancier van de vloer de firma Bolidt. Het besluit om de hal buiten gebruik te stellen viel vrijdagavond in een werkver gadering van het bestuur van de Wel- zijnsstichting en de adviescommissie voor de sportaccomodaties. Het is ruim een jaar geleden dat de vloer [waarvan de aanleg ca 7 90.000.- heeft gekost] problemen begon te geven. Er deden zich als gevolg van een nog onduidelijk chemisch proces verwekingsverschijn- selen voor. Plaatselijk werd de vrij harde vloer zacht en zeer kwetsbaar. Aanvan kelijk leek het niet zo ernstig maar de laatste tijd voltrekt het proces zich vesneld.ln de afgelopen vakantieperiode is de vloer zo sterk achteruitgegaan dat de Nederlandse Sport Federatie moest constateren dat deze sporttechnisch niet meer is te gebruiken. Irtjuli 1979 werd geconstateerd dat de vloer abnormale slijtage begon te verto nen. Leverancier Bolidt werd erbij gehaald en vastgesteld werd dat een nieuwe transparante toplaag nodig was. Die werd in oktober aangebracht ten koste van meer dan 7 17.000,- maar een maand later ging deze toplaag al slijten en nogmaals inspecteerde Bolidt de vloer. Daarbij werd besloten de zaak aan te zien tot april. Intussen kwamen er vooral van de zijde van de zaalvoetbal lers klachten over de bespeelbaarheid van de vloer en de Welzijnsstichting (die niet tevreden was over de wijze waarop de herstelwerkzaamheden waren uitge voerd) schakelde de afdeling sportacco modaties van de Nederlandse Sport Federatie in op 30 november. Besloten werd de nota voor de toplaag slechts gedeeltelijk te betalen; 7 10.000,- zou in afwachting van het NSF-onderzoek worden ingehouden. Op 23 januari keurde de NSF de vloer en kwam tot de conclusie dat deze 'nog juist' sport technisch aanvaardbaar was. Een blij vende verbetering of vervanging werd echter wenselijk geacht. Ander systeem Dat werd meegedeeld aan Bolidt die begin april naar Texel kwam om de pro- bleemvloer te bekijken. Direct daarop boodt Bolidt aan een nieuwe vloer volgens een ander systeem aan te brengen. Maar ook het aanbrengen van een tweede transparante toplaag werd als mogelijkheid genoemd. De vloer volgens het nieuwe systeem kostte 7 65,- per m2, maar Bolidt wilde genoe gen nemen met 7 35,- per m2. De NSF liet echter weten niet te weten of met deze voorzieningen de moeilijkheden van de baan zouden zijn. Dat leidde tot kontakt tussen de NSF en Bolidt. Laastgenoemde firma verwees naar soortgelijke vloren in sportzalen te Ot- terloo en Zwijndrecht, die tot voldoe ning in gebruik zouden zijn. Bolidt wilde niet dat mensen van de Welzijnsstich ting aanwezig zouden zijn bij het ge sprek NSF-Bolidt. De heren van Heer waarden en Tuinhout van de Welzijns stichting brachten een bezoek aan de genoemde sportzaal in Otterloo en andere vloerleveranciers werden bena derd om offerte uit te brengen, dit om de aanbiedingen van Bolidt beter te kunnen beoordelen. Bolidt kwam in juni j.l. met een nieuw voorstel: het aanbre- gen van een vloer volgens een weer ander systeem: het PU/R 3 2 systeem. Mengfout? Kort daarop werden de ernstige ver- wekingsverschijnselen van de vloer in Ons Genoegen geconstateerd. Des kundigen, waaronder een chemicus veronderstelden dat een fout bij het mengen van de componenten bij het aanleggen van de vloer, de oorzaak van het verschijnsel was. De verwachting werd uitgesproken dat het proces van verweking zal voortgaan waardoor de vloer misschien nog een half jaar ge bruikt zou kunnen worden. Intussen was gebleken dat in een sportzaal in Moordrecht zich dezelfde problemen met een Bolidt vloer voordeden, waarna zoals gemeld versnelling van het ver- wekingsproces werd geconstateerd en NSF en TNO werden ingeschakeld. Onzekerheid Op dit moment is niet bij benadering te voorspellen wat er na donderdag met de vloer gaat gebeuren. Het is mogelijk dat zo snel mogelijk een nieuwe vloer volgens een systeem waarmee elders goede ervaringen zijn opgedaan, wordt aangelegd. Ook zou de sporthal tijdelijk kunnen worden opengesteld voor spor ten die van de vloergebreken betrek kelijk weinig last hebben; wat zou kunnen inhouden dat er voorlopig geen zaalvoetbal wordt gespeeld.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1