GEMINI ENSEMBLE TREEDT OP IN KERK OOSTEREND Massale oversteek van het Marsdiep „Django, de bastaard' Oefenprogramma SWT Volbeladen koekenboom Harmonie „Eensgezindheid Standpunt Barendregt Taptoe besluit foïktoreseizoen Viditel in bibliotheek SVC-strandlopen groot succes ZDH Den Hoorn S.V. De Koog PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 AUGUSTUS 1980 Het concert kan worden gezien als vervolg op het optreden van het trio Sonata da Chiesa dat op tweede pink sterdag in dezelfde kerk plaatsvond en veel publiek trok. Het Gemini ensemble bestaat uit Eugénie, Hen, Gijs en Frans van der Grinten alsmede Maarten Veeze. Het ensemble dankt zijn naam aan het feit dat de vier van der Grintens twee twee lingen zijn uit één gezin. Tezamen met Maarten Veeze (echtgenoot van Eugé nie) en Tilly Keessen concerteert het ensemble reeds jaren in binnen- en buitenland en voor radio en TV. Het ensemble heeft tevens reeds verschei dene grammofoonplaten gemaakt. De groep maakte toernees door o.a. Duitsland, België, Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten. Op het repertoire staan kamermu ziekwerken uit verschillende stijlperiodes en voor diverse bezettin gen. Eugénie van der Grinten studeerde bij Jo Verboeket, Abbie de Quant en te Parijs bij Maxence Larrieu. Zij kreeg bekendheid door haar optreden in het programma Jonge mensen op weg naar het concertpodium" van de Avro televisie en doceert hoofdvak fluit aan de Muziekpedagogische Akademie te Alkmaar. Hen van der Grinten studeerde bij Koen van Slogteren die tevens de kamermuziekleraar van het ensemble was aan het Maastrichts Conserva torium. Deze studie leidde tot het solo examen met onderscheiding in 1974. In 1979 behaalde hij zijn Prix d'Excellence. Hij is als leraar hobo verbonden aan de Muziekpedagogische Akademie te Alk maar. Maarten Veeze studeerde bij Tibor Berkovits en Herman Krebbers. Hij was laureaat van het Oskar Back Concours in 1973 en 1975, en behaalde zijn Prix d'Excellence in 1976. Hij doceert hoofd vak viool aan het Sweelinck Conserva torium te Amsterdam en aan de Muziek pedagogische Akademie te Alkmaar. Gijs van der Grinten studeerde bij Tibor Berkovits, bij Charles Libove en bij Herman Krebbers; samen met zijn broer Hen nam Gijs deel aan het „Claremont Festival" in Los Angeles. 31Rudolf von Zeesen was overigens helemaal geen stijve Pruis, maar een beschaafde, ontwikkelde en onderhou dende jonge man. Terwijl Ingrid met de koffie bezig was, waar ze opmerkelijk lang over deed, vertelde hij heel gezellig over de problemen van de Duitse industrie en industriesteden, de ver keersopstoppingen, de concurrentie met de Amerikanen, en Jaap kon niet helpen dat hij luisteren moest. Deze man had iets méér van de wereld gezien, babbelde genoeglijk over din gen, waarover de kranten schreven op een manier waaruit Jaap niet wijs kon worden. Als Jaap zich niet bewust was geweest van een telepatisch contact tussen Rudolf en Ingrid, zou hij met graagte dit bezoek hebben benut om van die meneer Rudolf een hele hoop wijzer te worden, want de vent kon nog goed vertellen ook. Hij ving een blik van Ingrid op, die blijkbaar aandachtig luis terde. Ze gaf hem een vriendschappe lijke knipoog, maar Jaap had het idee dat die niet meer was dan een soort Hij is tweede concertmeester van het Noordhollands Philharmonisch Orkest en doceert kamermuziek aan de Muziek-1 pedagogische Akademie te Alkmaar. Frans van der Grinten studeerde bij Johan de Nobel en bij Jean Decroos in Amsterdam. Hij is als hoofdleraar cello verbonden aan het Conservatorium te Maastricht en doceert tevens aan de Muziekpedagogische Akademie te Alk maar. Programma Ignaz Joseph Pleyel, 1757-1831. Kwintet in Es-dur. Op. 10 nr. 3 voor fluit, hobo, viool, alt-viool, cello. adagio allegro vivace grazioso: variatie I en II Joh. Chr. Bach, 1735 - 1782. Kwintet in D-dur voor fluit, hobo, viool, altviool, cello. allegro —andantino allegro assai Ludwig van Beethoven, 1770-1827. Serenade" voor fluit, viool en alt viool. Op. 25. allegro menuetto - trio I en II andante con variazioni allegro scherzando en vivace Pauze. Franz Xaver Sussmayer, 1766-1803. Kwintet in D-dur, voor fluit, hobo, viool, altviool, cello. allegro con brio adagio rondo allegretto Hendrik Andriessen, 1892. „Divertimento a cinque", voor fluit, hobo, viool, altviool, cello. molto adagio allegro adagio allegro molto e con spirito allegro moderato. De entree bedraagt 75,— voor volwassenen en 73,50 voor jeugdigen tot 21 jaar. Voor dat geld ontvangt men bij de ingang van de kerk een door Jan Bruin vervaardigd fraai programma, dat tevens als toegangsbewijs dient. pleister op een wond, die zij wellicht vermoeden kon. Zo'n goedig klopje op de kop van de trouwe hond, hij was óók een zoet beest van 't vrouwtje. „Zeg Jaap", nam Hofman het ge sprek over toen de koffie was rond gediend, „laten we eerst eens praten over de zaak waarvoor jij kwam. Hoe staat het er nu mee?" En heel in 't kort maakte hij even aan Rudolf duidelijk, waarover het ging. Die knikte lachend, vond het blijkbaar een interessante intrige. Hij bleek ook het Hollands uitste kend te kunnen volgen, wat toen Jaap, onwillekeurig warm wordend bij het vertellen van de gebeurtenissen, het incident met Cuvelier natuurgetrouw weergaf, lachte hij even hard als de anderen. Jaap werd bijna nijdig. Ver draaid, waarom kon die vent geen stomme Pruis zijn met een saggerijnige snuit, een dikke buik en alleen maar gointei esseerd in Duitse marken, Hol landse guldens, Amerikaanse dollars en zijn Vereinigte Maschinen? 't Was nog een aardige vent ookl De heer N. C. Barendregt heeft in de afgelopen raadsvergadering gezegd dat de gemeente nieuwe van rijkswege op gelegde taken zou moeten weigeren als tegelijkertijd geen financiën beschik baar worden gesteld voor het extra personeel om deze taken uit te voeren. Dat stond dus ook zo in de krant. Wat er niet bij stond was dat de heer Baren dregt later op dit weinig reële stand punt terugkwam en zich aansloot bij de argumenten die onder meer door J. C. Dros en D. Schilling naar voren wer den gebracht. Dus: geen extra personeel maar een betere organisatie. Morgen is in Den Burg de laatste fol- kloredag van dit seizoen. Het middag programma vermeldt om 14.00 uur paardbeslaan en kinderspelen. Om 16.00 uur treedt de kinderdansgroep op en om 17.00 uur is een optreden van de dansgroep Oude dansen. Om 19.00 uur wordt een taptoe gehouden met mede werking van het Kon. Texels Fanfare, Exselsior, de Margaretha Sinclairband, DEK en Voorwaarts Mars. Met veertig zeilschepen en een even groot aantal surfplanken werd zaterdag een tocht Den Helder-Oudeschild en terug gemaakt. Het was een onderne ming van vier Helderse watersportver enigingen, die het evenement op touw hadden gezet in het kader van de ge meentelijke manifestatie Den Helder Maritiem. Er stond echter zeer weinig wind, waardoor de overtocht meer dan twee keer zo lang duurde dan de bedoeling was. Vooral de windsurfers hadden het Ook op Texel heeft Viditel zijn in trede gedaan. Een van de eerste abonnees was de Openbare Biblio theek die met dit nieuwe informatie systeem zijn klanten van dienst wil zijn. Die klanten betalen er voorlopig niets voor. De kosten (computer- huur, telefoonkosten en een bijdrage per pagina) komen voor rekening van de bibliotheek. Het zijn overwegend commerciële in stellingen die via de Viditel hun infor matie aan het publiek kwijtwillen. Het Nederlandsche Bibliotheek en Lectuur centrum (NBLC) is deelnemer gewor den om op den duur allerlei naslag informatie die in de meeste bibliothe ken niet aanwezig is, te kunnen ver strekken. Voorlopig echter stelt de NBLC actie- en belangengroepen in de gelegenheid om voorlichting te geven via Viditel. Ongeveer vijftig bibliotheken in het land hebben een Viditel-abonne- ment. Hoofdbibliothecaris Mannes Westra van de Texelse bibliotheek zegt dat het niet de bedoeling is Viditel aan te bieden in plaats van boeken. Als de gewenste informatie uit een encyclope die of ander boek dat in de bibliotheek aanwezig is, kan worden gehaald dan Volledigheidshalve vertelde Jaap van het gesprek met de burgemeester, maar merkte tot zijn ontstemming dat Hof man instemmend begon te knikken. „Kijk es", zei hij, „om eerlijk te zijn, ik wist al het een en ander van de zaak af, ik wou alleen van jou nog es de details horen". Daar had je het alweer. Wie had Hofman ingelicht? Was de tegenpartij hem vóór geweest? „Ik vind dat standpunt van de burge meester volkomen juist. Je weet, ik ben niet te beroerd om er wat geld tegenaan te gooien als het om de harmonie gaat. Ik voel daar nu eenmaal voor, nog meer na dat mooie concours, er zit zowat een dozijn mensen van mijn fabriek op en ik hoop in de toekomst nog meer, ik ben nu eenmaal een beetje trots op Vree horst en die kan ik uiten aan de harmonie, zonder op iemands lange tenen te trappen. Maar éls er wat gebeurt, moet het in volle overeen stemming gebeuren, dan moeten er geen koppen vallen, geen ruzies, geen schandalen, geen kwaaie gezichten, en vooral geen concurrentie. Ik voel niks voor twee korpsen in Vreehorst, daar voor is het te klein. Eén goed korps, maar dan ook tot in de puntjesl" „Dus", klemde Jaap zich aan zijn laatste woorden vast, „U bent geen tegenstander van de plannen om te komen tot oprichting van een korps tamboers, pijpers en hoornblazers, al of niet", voegde hij er glimlachend aan toe, „met majorettes?" „Om de drommel niet, daar ben ik Met grote voldoening ziet het bestuur van de Sportvereniging De Cocksdorp terug op de strandlopen, die deze zomer wekelijks bij paal 28 werden gehouden. Het aantal deelnemers was meer dan twee keer zo groot als vorig jaar. Gemiddeld waren er steeds 200 lopers met als topper 254. Aan de laatstgehouden strandloop deed 203 man mee. De uitslag van de 8 km-loop was: 1. Rob Strik (27.32); 2. Hans Geboers Woensdag om 19.00 uur speelt ZDH 2 op eigen terrein tegen Texel 3. De wedstrijd Tex. Boys 1-De Koog 1 wordt woensdag om 18.30 uur ge speeld. De training van de C-junioren begint woensdag om 17.00 uur. Woensdag 20 augustus, aanvang 19.00 uur Tex. Boys 2-Texel 4 en ZDH 2-Texel 3. moeilijk. Zij moesten voortdurend 'pompen' om wind in hun zeilen te houden. Er deden elf Texelse windsur fers mee, waarvan er slechts één zeilend aankwam: Jan Vermue. De overigen hadden zich noodgedwongen op sleep touw moeten laten nemen. Op Texel maakten de watersporters een excur sie naar het NIOZ. Intussen was het een beetje gaan waaien, zodat de terugtocht naar Den Helder veel beter verliep, op de foto: Jan Vemuë bij aankomst in Oudeschild. wordt van de (tamelijk kostbare) Viditel geen gebruik gemaakt. Het is overigens zeer verleidelijk om dat wel te doen, want spelen met de Viditel is bijzonder leuk. Wijselijk is dan ook besloten dat Westra als enige de apparatuur mag bedienen. Nog meer Radiohandelaar Van Wijngaarden hoorde ook tot de eerste Texelaars die over Viditel beschikten en het konden demonstreren. Hij verzorgt voor serieus geïnteresseerden dan ook graag demonstraties. Het staat vast dat de VW Texel met Viditel gaat werken om de klan ten op de snelste wijze correcte gegevens te kunnen verschaffen over reizen, theateractiviteiten, toeristische attracties etc. De VW Texel is tevens deelnemer aan het systeem waardoor informatie over vakantiemogelijkheden op Texel ter beschikking van de Viditel-abonnees worden gesteld. Voor wie het nog niet weet: Viditel werkt via een televisietoestel met een speciale voorziening. Door middel van een op afstand bediend toetsenbord kan alle gewenste informatie op het scherm worden gezet, nadat via de telefoon contact met de computer is gemaakt. vierkant vóór. Het gaat alleen maar om de manier waarop. Het is geen kunst daat met de stormram op in te gaan, het vereist veel meer finesse om het zo klaar te maken dat tenslotte iedereen er mee akkoord gaat. Net als met het concours, dat hebben we toch ook op die manier opgeknapt? Zelfs Cuvelier liep tenslotte zo trots als een pauw in het pakje waar hij eerst niets van weten wou! En nu vind ik, dat jij de man bent die dit klaar moet maken. Jij laat je niet meeslepen door een stel heethoofden, jij hebt de contacten met de burgemeester, met mij, jij hebt het vertrouwen, jij hebt het verdiend met de organisatie van dat concours. Als jij je bij de heethoofden aansluit heb je afgedaan, mijn jongen. Als jij de gematigde richting voorstaat, win je aan gezag en aan prestige in het oog van iedereen. Ben je dat met me eens of niet?" „Wat was dat concours??' wilde Rudolf van Zeesen weten. Jaap zat te blozen toen Hofman, zonder zijn aandeel in de organisatie te verkleinen, ervan vertelde, Ingrid voeg de er een paar enthousiaste woorden bij. Rudolf von Zeesen zag Jaap met respect aan. „Als u genoeg hebt van de ambtena rij", zei hij tenslotte, „kom dan eens praten. Zulke organisatoren kunnen wij altijd gebruiken". Jawel, dacht Jaap, ik zie me al! En als ik me niet bedrieg wordt meneer Von Zeesen dan mijn chef en Frau, of misschien wel Grafin (hij was tenslotte (27.58), 3. Louis Uriot (30.47), 4. Wilke Wassenaar (30.51); 5. N. Schermer (31.40), 6. W. Braam (31.54). Het eindklassement over vier strandlopen: 1. Joost Brouwer 1.53.27; 2. Arie de Ridder 2.00.25; 3. Wilke Wassenaar 2.04.74; 4. W. Braam 2.09.23; 5. L. Uriot 2.09.28; 6. N. Schermer 2.10.40; 7. P. Bakelaar 2.12.22; 8. P. Schuil 2.16.28. Tijdens de Amerikaanse burgeroorlog plegen drie zuidelijke officieren verraad Zij en hun regiment houden een pas bezet om de noordelijken de doorgang te beletten. Op een nacht doden de drie officieren, die zich hebben laten omko pen, de schildwacht en laten de noor delijken passeren. De soldaten van het regiment ontdekken het verraad te laat en worden afgeslacht. Er wordt slechts één man niet gedood:Johnny Shadow. Hij blijft bewusteloos en zwaar gewond op het slagveld liggen. Vijftien jaar later duikt Johnny - nu onder de naam Django - opeens op en begint zijn vij anden, de drie verraders, op te jagen. Nadat hij er twee om het leven heeft gebracht, opent hij de jacht op de derde de ex-majoor Murdock, de voornaamste schuldige, die nu zijn geesteszieke broer Luke en diens vrouw verzorgt op een een „Von") Von Zeesen geboren Hof man schenkt de koffie! „Jo, blijf nog wat praten", vroeg Hafman, „moetje nu al weg?" Jaap verontschuldigde zich met „nog van alles te doen". Hofman liet hem zelf uit. „Het zou me niks verwonderen" zei hij vertrouwelijk, „als die samenwerking met de VEMA ook nog een zeer per- soonliik cachet kreeq. Von Zeesen bliift maar plakken", hij stootte Jaap joviaal in de ribben, „straks haalt-ie Ingridje ook nog weg!" „Ze zou een slechtere keus kunnen doen", zei Jaap eerlijk, maar het stak in zijn hart. „Vind je niet? 't Is nog een verdraaid nette vent ook. Nou, als het zo ver komt, dan kom je er niet tussenuit, dan ben jij op de bruiloft de ceremonie meester! Ja, ik meen 'tl" „Eerst meer es zien of het zover komt", glimlachte Jaap. Die Hofman had geen flauw idee van de wolkenkrabbers die zijn aanstaande ceremoniemeester zich in de geest al gebouwd had. Maar Ingrid wel, want die had hem met een hoge kleur de hand gereiktl Misschien had hij zich wel te veel ingebeeld. Ingrid was nu eenmaal zo. Ze had hem één keer een zoen gegeven, zo maar spontaan, maar wat betekende dat bij Ingrid? Sita zou zoiets nooit doen! Ja Jaap, ja jongen, je hebt het lelijk verknald, dacht hij bij zichzelf. Sita laten lopen en bij Ingrid geen kans, tussen de De uitslag van de 4 km-loop: 1. André Brouwer (15.35), 2. Nico Kik kert (15.39); 3. Jan A. Timmermans (16.30), 4. Jacco van Putten (16.53). Het eindklassement over vier stran lopen: 1. André Brouwer 1.02.52; 2. Niet Kikkert 1.04.27; 3. Josv.d. Bij 1.09.21. Door bestuurslid J. Boon werden n; afloop in het strandpaviljoen de prijzer (diverse bokalen en trofeeën) uitgereikt luxueuze ranch. Murdock, gewaa schuwd door de dood van zijn beic vrienden, rekent op de komst va Django en heeft zich omringd do< gehuurde bandieten die zijn leven mo ten beschermen. Django moet het a leen tegen deze bende opnemen, mai zijn vreemde, bijna spookachtig gedra en zijn scherpschutterkwaliteit maken gauw dat zijn tegenstanders in de gree van de angst komen. Dan weet Djang tot Murdock door te dringen en verte hem dat hij van plan is om hem i doden, nadat hij geleden zal hebbe zoals de mannen, die door zijn verraa zijn omgekomen.'Django de bastaard' morgenavond te zien als woensdai western, (toegang 12 jaar.) wal en het schip zit je! Hij had wel gelijk gehad, vanmorge Het was als een pechdag begonnen, i het blééf een pechdag. Een donkere schaduw fietste he voorbij, weifelde even. Toen hoorde I een stem, „Dag Jaap". „Sita", riep hij. Hij zag haar omzwaaien. „Wou je me voorbijrijden?" vroeg hi Ze zag hem sprakeloos aan. Opeei hervond hij zijn houding. „Ik weet wat je denkt. En je hebt ni gelijk ook". Hij nam haar fiets uit ha handen. „Ik liep net aan je te denken", zei li Gelukkig zag ze in het donker niet dat I bloosde. Want hij had niet alleen ai héér gedacht! „Wel" zei ze, „ik zat net aan jou denken en toen zag ik je lopen". „En wat dacht je van me? Daar ga die vent, die stijfkop, die me ma stiekum laat zitten?" „Nee", zei ze zacht, „ik vroeg me of wij allebei volwassen mensen ware Van mezelf vond ik dat zeker niet. was het niet helemaal met jouw houdii eens, maar in plaats van er over met té praten, laat ik dat tussen ons kome blijk ik koppig op mijn stuk staan. Ik r zo goed als jij. Je hebt jezelf niets me te verwijten dan ik". (wordt vervolgd) Zondagavond 24 augustus treedt het befaamde Gemini en semble uit Amsterdam op in de Hervormde kerk van Ooster end, aanvang 20.15 uur. De uitvoering, georganiseerd door „Taxi Toon Smidt concert Promotions" heeft een afwisselend karakter. Er worden werken uitgevoerd van Beethoven, Joh. Chr. Bach, Pleyel, Sussmayer en Hendrik Andriessen. Met het begin van het nieuwe schooljaar lijkt een oude Texelse traditie in eer te worden hersteld. We doelen op het gebruik om kin deren, die voor het eerst naar de 'grote' school zijn geweest, bij thuiskomst te verrassen met een zg. koekenboom. In een boom of struik op het erf zijn door de ouders allerlei soorten koek opgehangen en het kind mag zich daaraan tegoed doen. Deze verrassing kan worden gezien als een feestelijk gebaar ter gelegenheid van de grote dag, maar van oorsprong is het waarschijnlijk een oud-heidens gebruik met een heel andere betekenis, zoals dat ook met de kerstboom het geval is. Gisteren stonden volbeladen koe kenbomen onder andere bij enkele families in De Koog. De foto toont Astrid van der Vis, die bezig is een Texelse klei koek uit 'haar' boom [in de tuin bij Het Vogelhuis] te helen. De redaktie zou het op prijs stellen wat meer te vernemen over het koekenboomgebruik. Is het een Texelse traditie? Gebeurde het ook bij andere gelegenheden dan het begin van het schooljaar? Als de reacties interessante gegevens op leveren geven wij die volgende week aan onze lezers door. FEUILLETON door Tom Lodewijk.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2