Cjrocii ^warL-Jexel s in het harL, RIN haalde „schone zeehonden uit Engelse wateren Kraakmanifestatie had gezag niet mee Auto's beschadigd Accu uit auto gestolen Zwemvierdaagse trok veel deelnemers Doorgereden Texeltoerist Schoolzwemmen „WAT IK ZEGGEN WOU." Schoolzwemmen Daan Welboren had klachten verno- men over het schoolzwemmen. De les- sen schijnen niet zoveel voor te stellen, waardoor de resultaten niet best zijn Om die reden kiezen ouders voor zwemlessen buiten schoolverband op Texel of in het overdekte bad van Den Helder Welboren wilde een overzicht van resultaten en kosten van het schoolzwemmen, wat door Blanken werd toegezeqd TEXELSE COURANT I Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 jen Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 |Voor advertenties, abonnementen, etc.: I Langeveld De Rooy B.V., IPostbus 11, 1790 AA Den Burg. telefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs /12,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. 93e JAARGANG NR. 9507 DINSDAG 2 SEPTEMBER 1980 Zondagavond zijn op Texel 15 zeehonden gearriveerd, afkomstig uit Engeland. Door medewerkers van de in 't Horntje gevestigde afdeling estuariene ecologie van het RIN [Rijksinstituut voor Natuurbeheer] werden ze daar gevangen om te dienen voor proeven, die moeten aantonen dat de vruchtbaarheid van zeehonden verdwijnt of vermindert als gevolg van chemische verontreiniging van het zeewater. Aanwijzingen dat zeehonden als gevolg van vooral de beruchte PCB's [een bepaalde groep gechloreerde koolwaterstoffen] weinig of geen jongen meer werpen, zijn zeer sterk, maar het wettig en overtuigend bewijs moet nog altijd op tafel komen. Een dergelijk hard gegeven is nodig om in Europees verband maatregelen te kunnen afdwingen waardoor het lozen van dergelijke stoffen in de Rijn wordt gestopt. Over een paar jaar zullen we het zeker weten. Want zolang duren de proeven die nu in de bassins van het RIN in 't Horntje van start zijn gegaan. Al geruime tijd zwemmen hier zee honden rond die afkomstig zijn van het Natuurrecreatiecentrum. In combinatie met de uit Engeland afkomstige dieren zullen groepen worden gevormd: de ene groep krijgt een dieet van vis die afkomstig is uit het meest vervuilde (westelijke) deel van onze waddenzee en de anderen krijgen niet door PCB be smette vis uit de oceaan. Verwacht wordt dat de zeehonden die de vis uit de Waddenzee eten over een paar jaar zoveel PCB's in hun weefsels hebben opgehoopt dat hun vermogen tot voort planting wordt aangetast. Zeehonden genoeg Voor de betrouwbaarheid van de proeven is het belangrijk dat de zee honden tot dezelfde soort (Phoca vitu- lina oftewel de gewone zeehond) be horen en dat een aantal daarvan ab soluut onbesmet is. De Engelse zeehon den en hun voorgeslacht zijn nooit met PCB's in aanraking geweest. Het is dan ook niet toevallig dat het prima gaat met de Engelse zeehondenbevolking. Tot zorg van de visserij aldaar leven er in het schorren- en slikkengebied The Wash aan de Engelse oostkust wel zo'n 6000 Da door enkele muziekgroepjes opgezette „kraakmanifestatie" op het voormalige sportveld van Texel se Boys, is anders uitgepakt dan de loeling was.. De jongelui die door hun manifestatie een gebaar van protest wilden maken tegen het politieoptreden bij kraakacties op Texel en in Amsterdam, kregen nadat ze hun show hadden aange kondigd met de politie te maken. Deze aankondiging geschiedde onder meer door posters, die overal waren aangeplakt. Op deze biljetten werd het politieoptreden als „fascistisch" aan de kaak gesteld. Tegen de jongen die de posters zonder vergunning had aange plakt werd proces verbaal opgemaakt. Volgens de politie had dat niets te maken met de beledigende inhoud. Men wilde eenvoudig optreden tegen het overal maar aanplakken van papie ren die moeilijk te verwijderen zijn en daarom menige gevel ontsieren. en dat aantal blijft stabiel. De Engelse instanties konden er dan ook best een paar missen voor de proeven van het RIN. Voortplanting In de bassins in 't Horntje zullen de verschillende groepen zeehonden een zo prettig mogelijk leven krijgen. Het spreekt vanzelf dat bij deze vruchtbaar- heidsproeven volop mogelijkheid tot voortplanting worden geboden. In de paartijd worden de meest actieve man netjes op beide groepen losgelaten en dan maar afwachten wat ervan komt. Of niet komt! Maar al voor die tijd kunnen conclusies inzake vruchtbaarheid wor den getrokken. Dat gebeurt door bloed onderzoek, waarbij veranderingen in de hormonenhuishouding worden bepaald. Humaan Tegenstanders van dierproeven hoe ven niet bezorgd te zijn, want de zeehonden worden niet gedood, lijden niet of nauwelijks pijn en worden verder liefdevol verzorgd. Het enige nadeel dat ze ondervinden is gevangenschap en verminderde vruchtbaarheid als gevolg van de proeven. Maar wie een beter middel weet om het verband tussen PCB's en de achteruitgang van de zeehond aan te tonen, moet het maar zeggen. Het gaat hier niet om het behartigen van de belangen van de cosmeticalndustrie e.d. maar om maatregelen die in het belang zijn van het leven in de meest uitgebreide zin, dus ook van het mense lijk leven. In dit verband is een Ameri kaans persbericht illustratief waarin werd gemeld dat uit onderzoek bij studenten was gebleken dat de vrucht baarheid bij mensen als gevolg van PCB's achteruit gaat. En dat bericht is volgens RIN-ecoloog Peter Reijnders die zich met het zeehondenonderzoek in 't Horntje bezig houdt, niet uit de lucht gegrepen. De mensen die de afgelopen week naar Engeland gingen om daar zeehon- Beeld van de tewaterlating in de bassins van het RIN in 't Horntje. Spuitbus Tegen een andere tot dezelfde groepering behorende jongeman werd proces verbaal opgemaakt wegens ver nieling. Onder dat begrip valt het met behulp van een verfspuitbus aanbren gen van teksten op muren. De politie had al geruime tijd uitgekeken naar daders van deze moeilijk uit te wissen teksten Verder kregen de jongelui te horen dat het evenement op het Boysveld beperkt moet blijven tot het maken van muziek. Film verboden De aangekondigde vertoning van onder meer een op Texel opgenomen filmreportage van een kraakactie mocht dus niet doorgaan. En zelfs de muziek ging nog gedeeltelijk de mist in, want J de vader van een der betrokken jongens had meer dan genoeg van deze wijze van tijdpassering en haalde het drumstel van zijn zoon weg. De kisten met de zeehonden worden vanaf de kotter op enkele auto 's geladen. den te vangen zullen wel niet zo erg hebben gedacht over het verheven doel van hun missie. Voor hen was het een spannend en af en toe ook angstig avontuur. De weergoden werkten be paald niet mee. Vlak voor de terugtocht wakkerde de wind aan tot een vliegende storm zodat de kotter waarmee het zeehondentransport geschiedde over haast het Engelse zeegebied met zijn gevaarlijke gronden moest verlaten. Kotter Het RIN had voor de expeditie de kotter TX 21 'Pieter van Aris' van A. van der Vis gecharterd. Omdat eerdere plannen wegens ongunstig weer moes ten worden verschoven, werd het op het laatste moment geregeld. Donder dag kwam Reijnders met de eigenaar tot zaken. Via Scheveningen Radio werd onder de opvarenden van de op dat moment ten noorden van Terschelling vissende kotter geinformeerd of er belangstelling was voor de expeditie. Dat resulteerde in een vaarploeg van de vrijgezellen schipper Pieter Aris van der Vis, Marcel Bakker, Louis van der Vis en de jeugdige opstapper Wim Polman. Nadat zij in Oudeschild waren gearri veerd konden zij onmiddelijk weer uit varen, in gezelschap van tien RIN-me- dewerkers en aan boord verder een rubberboot, vangnetten en houten kis ten voor de te vangen zeehonden. Zes andere RIN-mensen maakte de over steek met een vliegtuig, dat landde op de dichtst bij de vangplaats gelegen luchthaven van Cambridge. Vangen De kotter vertrok vrijdagochtend om half twaalf uit Oudeschild. Na achttien uur varen werd de loods ontmoet en werden douaneformaliteiten afgehan- De proeven op Texel hebben een in ternationaal karakter. Want de Interna tionale Zeehondenwerkgroep heeft er bemoeienis mee en vooral met de Engelsen zal op dit gebied blijvend intensief worden samengewerkt. De Engelsen willen nl. weten welk voedsel de zeehonden in hun natuurlijke omge ving als regel tot zich nemen. Dit is nodig om te bepalen of de Engelse vissers, die klagen over de schade die de zeehonden aan de zalmstand toebren gen, gelijk hebben. Twee auto's werden beschadigd bij een aanrijding die zich zaterdagochtend op de Wilhelninalaan in Den Burg voor deed. Een Texelse vrouw, die haar auto in een parkeerhaven wilde zetten, raakte daarbij een geparkeerde wagen van iemand uit Hippolytushoef. Een merkwaardige diefstal meldde mevrouw J. Swarthof. Uit haar op het veerhaventerrein achtergelaten auto werd vrijdag de accu weggehaald. In het verslag van de vergadering van de commissie voor welzijnszaken (Tex else Courant van 22 augustus) stonden enige onvriendelijke en ons inziens ook onjuiste opmerkingen over het school zwemmen. Wij zijn van mening, dat de mensen van het zwembad er veel aan doen. Er wordt goed les gegeven en er wordt veel voor de kinderen georga niseerd, kortom, wij zijn tevreden over de lessen zoals ze het afgelopen jaar gegeven zijn. Als er naar resultaten gekeken gaat worden, moet men wel bedenken, dat er per schooljaar slechts 10-12 lessen gegeven kunnen worden, omdat het bad niet overdekt is. Kinde ren die de hele winter door in Den Helder les krijgen zullen sneller een diploma behalen dan kinderen die het alleen van schoolzwemmen moeten hebben, kinderen die alleen school- zwemlessen hebben, zullen langer op resultaten moeten wachten. Dit doet echter niets af van de kwaliteit van de lessen. Met dit schrijven hopen wij misver standen bij ouders van onze leerlingen te voorkomen. Onderwijzend personeel o.l.s. Den Burg, o.l.s. De Cocksdorp, o.l.s. Midden-Eierland o.l.s. Den Hoorn, o.l.s. De Koog, o.l.s. Oudeschild, o.l.s. Oosterend, o.l.s. De Waal, C.V.O.school. Den Burg, School met de Bijbel,Oosterend. Aan de zwemvierdaagse die vorige week in het bad Moienkoog werd gehouden, werd deelgeno men door 551 personen. Dat is tachtig meer dan vorig jaar. De oudste deelnemer was (hoe kon het anders?) de bijna 79-jarige heer C. Merkx. De jongste was de 6-jarige Marjet Loning. Vooral door allerlei extra vertier rond het bad, was het op alle vier dagen een geanimeerde toestand. Het luchtkussen springen op de eerste avond was een groot succes, evenals de jazzgym op vrijdag. Het weer was niet altijd even gunstig maar het lukte tussen de buien door allemaal net. Zelfs de paradropping ging vrijdagavond door; onmiddellijk erna begon het te regenen. Die paradropping was ge sponsord door Speedo (badkleding) en Heineken (bier). Ook de zwem- en poloclub TX '71 heeft aan het welsla gen weer zijn steentje bijgedragen. De kleine kermis die op het terrein was ingericht werd een succes. Het bestuur is de winkeliers die artikelen en tegoed bonnen beschikbaar hebben gesteld, dan ook zeer erkentelijk. Bij het Bolwerk te Oudeschild werd een geparkeerde auto aangereden. De dader reed door. Een paar dagen later werd niet ver van de plaats van deze aanrijding een rode Opel gevonden, die aan de rechtervoorzijde was bescha digd. Het ziet er naar uit dat bij het onderzoek zal blijken dat deze wagen inderdaad van de doorrijder was. Op 10 oktober verschijnt het herfst/ winternummer van de Texeltoerist. Met de voorbereidingen is inmiddels be gonnen. Op degenen die betrokken zijn bij de diverse attracties, bezienswaar digheden, evenementen e.d. doen wij het beroep alvast na te denken over eventuele wijzigingen in openingstijden, tarieven etc. en ons hiervan op de hoogte te stellen. Men wende zich tot de redaktie van de Texelse Courant. De vangst in volle gang. Met de helicopter werden de zeehonden naar de rubberboot ge bracht deld. De kotter kreeg ligplaats juist buiten het wad. De leiding van de ex peditie legde inmiddels contact met mensen van een vergelijkbare Engelse instantie op het gebied van Natuurbe heer, waarmee nauw is samengewerkt. Het modderige Engelse wad is zeer slecht begaanbaar. Daarom was ook een helicopter ingeschakeld. Na een vlucht daarmee, om vast te stellen of de zee honden echt op de verwachte plaats lagen, begon de eigenlijke vangsto peratie, die zo'n uur of zes in beslag zou nemen. Het de helicopter werden de mensen naar de kreek gebracht waar ongeveer 60 zeehonden waren waar genomen. Het was de bedoeling de kreek met netten af te sluiten en de dieren vervolgens bij elkaar te drijven om ze daarna met vangnetten te pak ken. Ontsnappingen Het was een moeizaam karwei, want de zeehonden reageerden soms anders dan was verwacht. Zo bleken ze niet te willen vluchten naar de open zee maar naar een diep gedeelte van de kreek, Vrij veel dieren ontsnapten door onder de netten door te zwemmen, maar uit eindelijk waren er toch 15 gegrepen, merendeels tamelijk jonge exemplaren. De zeehonden werden per helicopter naar de in het ondiepe water liggende rubberboot gebracht en deze zorgde voor verder vervoer naar de kotter. De grootte van de oogst stemde tot rede lijke tevredenheid. Reijnders had nog wel wat meer dieren willen hebben (opdracht was er maximaal dertig te vangen) en ook de leeftijd was aan de lage kant. Sommige dieren zijn nog niet geslachtsrijp, zodat de vruchtbaar- heidsproeven daarmee meer tijd zullen vergen. BRCVEN vftH LEZERS BUTEH VERANTWOORDELUXXEID von Of REQAK TC

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1