Veel kwaliteit maar minder inzendingen ook hier aangespoeld Geheimzinnige hollen Tebo trofee terug naar W.V. Texei ZONNIGE SCHAPENFOKDAG IN DEN BURG ZDH veteranen wonnen eigen" toernooi Zaalvoetbal Paardenvrienden houden marathon TX 71 nam deel aan nachtmarathon in Diever Laatste oefenwedstrijd ZDH - PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 2 SEPTEMBER 1980 De heer P. Ver be me bij zijn kampioensviertal ooien. Belangrijk minder inzendingen, minder publieke belangstel ling maar wel een gemiddeld zeer hoge kwaliteit en schitteren de weersomstandigheden. Dat waren de ingrediënten van de Texelse schapenfokdag die gisteren op de Groeneplaats werd gehouden. Het kleinere aantal inzendingen had economische oorzaken, maar is ook een gevolg van de zwoegerziekte. Schapen waarvan door bloedonderzoek is aangetoond dat ze de ziekte niet hebben, mogen niet in contact worden ge bracht met dieren waarvan dat niet met zekerheid vaststaat. Ondanks het kleinere aantal inzen dingen namen de keuringen meer tijd in beslag dan gebruikelijk. Het middaguur was dan ook gepasseerd toen bekend kon worden gemaakt dat een tweejarige ram van de firma K. Mantje en Zn uit Oudeschild tot kampioen was uitge roepen. Dit dier was ook door de firma Mantje gefokt. Reserve kampioen werd een tweejarige ram van C. J. Hin uit Oudeschild (tevens de fokker) en het jeugdkampioenschap was deze keer weggelegd voor een inzending van P. Verberne uit Oosterend, gefokt door K. F. Kort uit Appingedam. De reserve jeugdkampioen was ingezonden en ge fokt door C. J. Hin uit Oudeschild. Ook het kampioensviertal ooien was was deze keer afkomstig van P. Vernerne en het reserve viertal ooien was een inzen ding van C. A. Commandeur uit Den Hoorn. Raadzaal Omdat hotel De Lindeboom buiten gebruik is, werd de fokdag 's morgens geopend in de raadszaal. De heer C. Kuiper uit Heerhugowaard, voorzitter van het Texelse Schapenstamboek in Noordholland, sprak bij die gelegenheid zijn dank uit voor de medewerking die de gemeente Texel telkens weer ver leent bij de organisatie van deze jaar lijkse hoogtijdag. Kuiper liet zich somber uit over de economische toekomst van de schapenhouderij. Met de export naar Frankrijk en Engeland gaat het niet zo best. Burgemeester J. A. Engelvaart filo sofeerde als niet-vakman over de scha penhouderij en toonde begrip voor het feit dat veel agrariërs naar bedrijfs omstandigheden verlangen waardoor zij hun bedrijvigheid tegen de laagst mo gelijke kosten kunnen uitoefenen. Lamsvlees Wethouder Nauta ging uitvoerig in op de problemen van de schapenhouderij en de plannen van het gemeentebestuur om daar, aalthans wat Texel betreft, wat aan te doen. Schapenhouderij wordt minder aantrekkelijk. Thans is 12% van de totale bruto omzet van de agrarische bedrijvigheid afkomstig van de schapenhouderij. Van verschillende kanten wordt erop aangedrongen dat de schapenhouderij, die in belangrijke mate het gezicht van Texel bepaalt, wordt behouden. Bij die pogingen kan gebruik worden gemaakt van het feit dat 'de mensen' bij het woord Texel ook meest al direct denken aan schapen. Waar het om gaat is de publieke opinie ervan te doordringen dat echt Texels schaaps vlees een begerenswaardige delicatesse is. Dat is niet zomaar een reclamekreet, maar stoelt op realiteit. Texels schapen vlees is écht veel fijner van smaak en dat is niet toevallig een dezer dagen ont dekt. Pieter van Cuick schreef in 1789 al: "Het vleesch dezer dieren is wit, fijn van spieren en zeer aangenaam van smaak, vooral het vleesch van een tweejarige ooi welke niet gejongt heeft'. Ook de duitse dominee Dethmar schreef in 1838 in zijn 'Wegweiser für Reisende' lyrisch over het Texelse schapenvlees en verklaarde stellig dat hij nooit lekkerder vlees had gegeten. Herkenbaar Waar een eind aan moet komen is dat de handel en export het echte Texelse schapenvlees 'op één hoop wordt ge gooid' met ander schaapsvlees. Het moet herkenbaar worden, zodat men de prijs die het moet opbrengen graag wil betalen. Met die pogingen is thans se rieus begonnen door de Stichting het Texelse Schaap waarvan de stichtings- acte vorige week is ondertekend. Nauta vertelde dit verhaal om eraan te kunnen toevoegen dat ook voor deze plannen de beschikbaarheid van steeds beter fokmateriaal van betekenis is. Hij zei te hopen dat men zich niet al te makkelijk zal laten verleiden tot het tot stand brengen van kruisingen want het 'echte Texelse' wordt daarmee geweld aan gedaan. Nauta zei geen optimistische verwachtingen te willen wekken maar wel de noodzaak te willen aantonen dat in ieder geval nieuwe wegen moeten worden bewandeld bij de afzet en marktbenadering. Wat betreft het bin nenland (waarop men zich voorlopig uitsluitend richt) is het een voordeel dat hier nog nauwelijks lams- en schaaps vlees wordt gegeten: 2 ons per hooofd per jaar en daarvan is driekwart uit het buitenland afkomstig. Er is dus nog geen echte markt en dus ook (nog) geen echte concurrentie. Voorzitter Kuiper reageerde nogal sceptisch op de woor den van Nauta. "We zijn al jaren bezig de afzet van lamsvlees te stimuleren. Jan Mantje showt de kompioonsran Maar de consumptie gaat niet vooruit Het is erg moeilijk". Prima Tijdens de lunch, die na afloop van di keuringen werd gehouden in Theodora hoeve, gaf Ir. J. Zijlstra namens de jup zijn visie op het materiaal dat hij zojuis had helpen beoordelen. Hij liet ziel buitengewoon positief uit. Vooral d< rubrieken rammen maakten een uit stekende indruk. Er waren rubrieker waarin bijna uitsluitend eerste prijzer voorkwamen. Verder .bij vorige keurin gen wel een pleidooi vernomen voo strenge uniformiteit. Zijlstra hief nu di waarschuwende vinger en zei dat he topmateriaal zodanig moet zijn samen gesteld dat zowel dieren met wat mee: adel als dieren die zich kenmerken doo robuustheid beschikbaar blijven. Dl mogelijkheid tot 'bijsturen' in de door di handel gewenste richting blijft dan aan wezig Tijdens de clubontmoeting tussen de wielervereniging Texel en de Amster damse wielervereniging de Trappisten afgelopen zaterdag, is het de W.V. Texel gelukt om de Tebo-trofee voor ploegen weer terug te winnen. Begonnen werd met een wedstrijd tussen de jeugd van de niet-licentie- houders van de W.V. DOK uit Den Helderen de W.V. Texel. Bij de B-jeugd was het Simone Winter die er meteen na de start vandoor ging, maar door de toch wel erg harde wind kon Simone het niet bolwerken. Na twee ronden werd ze ingehaald door een drietal renners. Deze drie gingen ook sprinten om de ere plaatsen. Winnaar werd Jack Burger uit Den Helder met Robert Kikkert op een knappe 3e plaats. Vierde werd Simone Winter met op de 5e plaats Joost van Heerwaarden die pas een week op de fiets zit. Bij de A-jeugd gingen vier renners van start, waarbij bleek dat Marco Roos van DOK veruit de sterkste was. Daarachter vochten Ellis Visser en Dennis van Rooy om de tweede en derde plaats, in een spannende spurt werd Dennis tweede voor Ellis die daarmee derde werd. Dames De damesrace was een leuke wed strijd. De deelneemsters gaven elkaar weinig toe. Bij de premie spurten bleek al dat Coby Koorn het snelste was, maar in de eindsprint om de 1e plaats had ze haar handen vol aan Marleen Terwindt die heel dicht in de buurt kwam. In de spurt werd Margriet Barhorst 3e voor Anneke Oosterbeek en Jopie Zijm die resp. 4e en 5e werden. Het is de wielervereniging niet gelukt om de trimmers massaal op de fiets te krijgen, slechts zeven deelnemers meld den zich voor deze race. Tijdens dit onderdeel begon het wat te regenen, waardoor de deelnemers niet te veel risico namen en het tempo niet te hoog lag. Na een aantal ronden te hebben gereden waren het Joost Brouwer met oudrenner Gerrit Terwindt die er van door gingen met daar achter Andre Barhorst die er eerst ook bij zat, maar het tempo niet kon volgen. In de laatste ronden reed Joost Brouwer Gerrit Ter windt los en haalde een gemakkelijke overwinning binnen met Gerrit Terwindt op een knappe 2e plaats. Om zeven uur gingen 40 renners in de clubontmoeting tussen de W.V. Texel en de Trappisten van start. Al direct werd er hard gereden zodat het veld gauw verbrokkelde. Na drie ronden kwam Arie Huisman met de winnaar van vorig jaar Bas Jonk met lichte voor sprong door. Het peloton reageerde meteen zodat de hele groep weer bij elkaar kwam. Met nog 35 ronden voor de boeg gingen Paul van Arnhem, Jos Huisman, Arie Huisman en de amster- dammer Rob Steinweg er van door. In het peloton zaten de renners elkaar aan te kijken en de vier koplopers liepen al snel uitmet een voorsprong van 45 sec. Na 25 ronden koers waren het Hans Koorn en Guus Barhorst die op zoek gingen naar de vier koplopers. Deze twee renners hebben geprobeerd erbij te komen, maar kwamen niet verder dan op 30 sec. van de vier leiders. Met nog 14 ronden te gaan haalden de vier kop lopers het peloton in met nog steeds Hans Koorn en Guus Barhorst die op een halve ronde van de leiders bleven. De jury liet toen het peloton vervroegd afspurten, deze spurt werd gewonnen door Gerard Koorn. In de sprint om de overwinning leek Jos Huisman voor een verrassing te zorgen, door uit de bocht vandaan te demareren. Maar hij werd knap overstoken door de Amsterdam mer Rob Steinweg die een knappe spurtoverwinning behaalde voor Paul van Arnhem, Arie Huisman en Jos Huisman. De spurt om de 5e en 6e plaats werd gewonnen door Guus Barhorst voor Hans Koorn. De uitslagen: A-jeugd: 1. Marco Roos DOK, 2. Dennis van Rooy WVT, 3. Ellis Visser WVT, 4. Irene Jansen DOK. B-jeugd: 1Jack Burger DOK, 2. Dennis Romkers DOK, 3. Robert Kikkert WVT, 4. Simone Winter WVT, 5. Joost van Heerwaarden WVT, 6. Mattie Spruyt DOK, 7. Edwin van Wonderen DOK, 8. Dennis Boomstra WVT, 9. Anne Simo ne Kooiman WVT, 10. Richard Frank DOK, 11. Pieter Krugers WVT. Dames: 1. Coby Koorn, 2. Marleen Terwindt, 3. Margriet Barhorst, 4. An neke Oosterbeek, 5. Jopie Zijm, 6. Germy Limpers. Trimmersrace: 1. Joost Brouwer, 2. Gerrit Terwindt, 3. Andre Barhorst, 4. Jan Reij, 5. Piet Kikkert, 6. Theo Reij, 7. Jan van Rooy (pech). Clubontmoeting Trappisten 13 punten W.V. Texel 42 punten. 1. Rob Steinweg Trap., 2. Paul van Arnhem WVT, 3. Arie Huisman WVT, 4. Jos Huisman WVT, 5. Guus Barhorst WVT, 6. Hans Koorn WVT, 7. Gerard Koorn WVT, 8. Chris Lorentz Trap., 9. Hans van Tunen WVT, 10. Edo Kooi man WVT, 11. Frank Clewitz Trap., 12. Cees Boks WVT, 13. Pieter Pasteuning Trap., 14. Peter Westerveld Trap., 15. Ronald van Boven WVT, 16. R. van Manen Trap., 17. Bas Jonk Trap., 18. Jan Buis WVT. ZDH heeft de eerste trofee binnen! een bekeken gespeeld toernooi (dri overwinningen en een gelijkspel I levei den de ZDH veteranen de 1e prijs hun eigen prima georganiseerd toer nooi. Aanvankelijk wilden de weergode niet meewerken, maar naarmate ZDH-oudjes beter gingen spelen, klaai de het weer ook op. De deelnemend ploegen werkten vol animo ieder vk wedstrijden af. Hoewel de vermoeid heid zich af en toe deed gelden, wis men toch een redelijk spelpeil te hanc haven. Jan van Rooy hield zijn dol helemaal schoon. Er was slechts gewonde, wat achteraf ook nog blee mee te vallen. De scheidsrechtei hebben ook geen moeilijkheden on dervonden. In een geanimeerd samen zijn aan het slot in de kantine reikte d heer F. Zwanenburg de prijzen uit. Ee extra vrolijke noot was het feit, dat o de beschikbare bekers een hengelaa prijkte. De fabriek was een beetje in d war geweest. Niettemin kan men terug zien op een zeer geslaagd toernooi. De WGW-aanvoerder zei: ,,W willen volgend jaar graag weer terui komen om te proberen de eerste prijs ii ontvangst te nemen". De eindstand was: 1. ZDH met 7 pnt., 2. Tex. Boys met pnt.; 3. WGW met 3 pnt.; 4. Texi met 3 pnt., 5. Cocksdorp met 1 punt. Zoals het er nu naar uitziet, kan vol gende week woensdag 10 septemberl aangevangen worden met de zaalvoet balcompetitie. Er zal met het program ma van die week aangevangen worden terwijl de uitgestelde wedstrijden ver schoven zijn naar een latere data. Di te teamopgaveformulieren moeten voo vrijdag 5 september ingeleverd zijn bi het bekende adres Zondag a.s. houdt de Verenigini voor Vrienden van het Paard voor d tweede keer een zg. marathon. Wi mee wil doen, kan zich tot donderdag avond a.s. nog opgeven bij mevrouv-g Bakker-Witte, telefoon (02226) 464. D g startplaats zal nader bekend worde' gemaakt. Reisje De vereniging houdt op 27 en 28 sep tember een reisje. Er zijn nog enkel plaatsen vrij. Ook daarvoor kan mé a zich opgeven bij mevrouw Bakker Witte. De nachtelijke zwemmarathon in Die- ver was voor de tweede achtereen volgende keer georganiseerd door de oud-medewerker van zwembad Mo lenkoog" Cor van Es, thans chef bad meester van zwembad de „Calthorne" in Diever. Met nog elf andere, voorna melijk uit de noordelijke regio afkom stige zwemploegen ging deze marathon op vrijdagavond 29 aug. j.l. om 20.00 uur van start. Het werd al snel duidelijk dat het een zeer spannende strijd zou gaan worden tussen Calthorne I en toch zeer jonge, maar enthousiaste ploeg van TX '71. Werd in 1979 door TX '71 de wisselprijs vrij gemakkelijk bij elkaar gezwommen, dit jaar was de Drentse hoofdmacht niet van plan zich door de eilandelijke groep te laten over zwemmen. Ondanks de gestaag neer vallende regen, leefde het talrijke publiek geweldig mee. Tot 24.00 uur was het steeds stuiver tje wisselen tussen de eerste twee plaatsen. Men gaf elkaar maar weinig zwemmeters toe. In de toch wel kleine en tevens mentaal zwaarste uurtjes zwom de thuisclub toch steeds verder bij TX '71 weg. Was op een gegeven moment de achterstand opgelopen tot 450 m., Petra v.d Vis en Peter Haker pakten in dit uur in een duel met hun tegenstanders samen 350 m. terug. Het bracht na deze karakterexplosie de spanning volledig terug. Maar naar mate de tijd verstreek werd het verschil in meters steeds groter. De toch oudere en sterkere ploeg van Calthorne zegevierde met een verschil van 600 m. De ploeg van TX '71, die daar in 't land van Bartje toch wel heel goed uit de startblokken sprong, bestond uit: Petra v.d. Vis, Mark Peter Graaf, Erna Kuip, Peter Haker, Mariette Smit en Esther Krijnen. Volledigheidshalve de totale uitslag na 12 uur zwemmen. 1. Calthorne 1 41000 m. gezwommen; 2. Z.P.C. TX '71 40.400 m.; 3. Forel - Wolvega 38.550 m., 4. Watersnip Zuid- wolde 37.800; 5. Steenwijk 37.350 m. Dinsdagavond (heden) om kwart voor 7 speelt ZDH 1 de laatste oefen wedstrijd op eigen terrein tegen een Texel-comb. De training voor de andere spelers gaat gewoon door. Vrijdag na de training om 21.00 uur heeft ZDH ledenvergadering ter voorbe reiding van het nieuwe seizoen dat zondag gaat beginnen. Ieders aanwe zigheid is gewenst. In bijna alle landelijke dagbladen werd onlangs gemeld dat op enkele plaatsen aan de kust geheimzinnige plastic bollen waren aangespoeld. Mensen die de bollen openden zouden onwel zijn ge worden. Dat was aanleiding om de bollen met zeer veel omzichtigheid te behandelen. Mannen in speciale gas- dichte pakken kwamen naar het strand om de bollen af te voeren. De herkomst van de dingen is overigens nog een raadsel. Ook op Texel is een dergelijke bol aangespoeld maar dat is al weer vier jaar geleden. Toen vond de heer A. Rienstra er een op het strand Wester slag. Hij nam het ding mee naar huis, haalde 'm uit elkaar maar heeft er nooit nadeel van ondervonden. De recente persberichten deden hem beseffen dat hij toch wel wat bijzonders in huis had. Hij schonk zijn bol aan het maritiem museum in Oudeschild, zodat conser vator-strandjutter Cor Ellen weer een nieuw en actueel element in zijn rond leidingen kan brengen. Op de foto laat Ellen de bol zien. Het materiaal een soort piepschuim (maar veel zwaarder en harder), de doorsnee bedraagt on geveer 25 centimeter. Binnen enkele bevindt zich een kleinere bol en ten slotte is er een kern zo groot als een kleine (massieve?) tennisbal. Zijn de bollen van buitenaardse oorsprong? Ko men ze van booreilanden of weten schappelijk onderzoek? Of is het on schuldig kinderspeelgoed? Wie het weet mag het zeggen.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2