„WAT IK ZEGGEN WOU.." Toerrijders geplaagd door regen en wind Verstrekking maaltijden begonnen 22 lekke banden Harmonie „Eensgezindheid' Recensie Arrogantie Afscheid van Ale Geslaagd DINSDAG 2 SEPTEMBER 1980 TEXELSE COURAMT PAGINA 5 Directeur Tichelman (rechts) overhandigt ge schenken. Ook mevrouw Dootjes werd niet vergeten. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Ik heb mij zeer verwonderd, verbaasd en geërgerd bij het lezen van de recentie van onze muziekrecensent W.B. Om te beginnen: W.B. stelt: "de gevoelsrelatie met het publiek ontbrak". Ontbrèk die? Dat moet op een groot misverstand berusten. Wij, publiek, hebben daarentegen intens zitten luis teren. Geboeid niet alleen, maar ook 'gegrepen'. Juist omdat hier door de uitvoerenden 'gevoel' werd vertolkt. Juist omdat dit gevoel regelrecht op de toehoorders werd overgebracht. Verder is er een groot verschil tussen 'arrogantie' en 'zelfverzekerdheid'. Deze laatste eigenschap moeten uitvoerende misici per definitie bezitten, willen ze iets van zich kunnen geven. Wij waren geweldig blij met dit jonge, eminente, ras-muzikale en enthousiaste ensemble. En onder het luisteren kon ik alleen maar denken: 'puur muziek' en regelrecht vanuit het muzikantenhart 'gebracht'. Als ik niet zeer stellig wist hiermee namens velen te schrijven dan had ik gezwegen. Een criticus heeft de plicht zijn vak op en uiterst voorzichtige wijze uit te oefenen. In zekere zin bezit hij een grote 'macht'. Laat hij dus altijd weer ten opzichte van zijn kritieken... kritisch blijven! Op het moment dat hij anderen zo ten onrechte aanvalt, geeft hij zichzelf onbarmhartig bloot en hij legt daarmee een frustratie aan de dag waardoor hij niet de ander, maar zichzelf 'te pakken heeft'. Dat musici naast hun functie bij een conservatorium ook nog concerteren is alleen maar toe te juichen Daardoor blijven ze levende, gevierde 'muzikan ten'. De uitdrukking 'een aardig schnab- beltje', was eveneens onder de maat en onterecht. Gelukkig, zeer gelukkig, noemde W.B. het concert van het Gemini ensemble van zeer hoog niveau en smetteloos. Maar ik wil van harte opmerken dat er ook nog - en in de eerste plaats - sprake was van een grote bewogenheid bij het publiek. Dat de musicus in staat moet zijn die bij het publiek over te brengen, daarin ben ik het volmaakt met onze recensent eens! E. van Woerden-Havelaar Reeds enige tijd verschijnen in de Texelse Courant recensies van muzikale gebeurtenissen van de hand van W.B. Recensies die ik met belangstelling dik wijls gemengd met een lichte irritatie lees, vanwege de betweterige toon en de conclusies die W.B. trekt uit wat hij/zij? hoort. Die leidde bij het verslag van het optreden door het Gemini ensemble tot regelrechte ergernis, vooral over de alinea, waarin ons even wordt verteld wat dilettanten zijn en dat wij daar het Gemini ensemble niet onder hoeven te rekenen. Dit is juist, maar ik kwam niet naar Oosterend op die avond om naar 'n dilettanten gezelschap te luisteren. Zo als W.B. al opmerkt hebben deze mensen een goed (naar ik mag aanne men) betaalde baan bij M.P.A of con servatorium. Als je daarnaast ook nog kamermuziek wilt bedrijven moet je daar behalve de technische vaardigheid toch vooral ook 'diletto' (plezier) in hebben. Indien men de uren die aan de voorbe reiding van zo'n programma besteed worden in aanmerking neemt en telt daar de reistijden en onkosten bij op, dan denk ik dat er amper een modaal uurloon uitkomt. Dat ik over de avond als geheel niet helemaal tevreden was, ligt aan een punt waar W.B. zegt geen aanmerkingen op te hebben, n.i. het programma. Dit bestond, afgezien van het laatste nummer, geheel uit 18e eeuwers en het is een heel moeilijke opgave om met muziek uit deze periode het publiek een hele avond te boeien. Hier was wel wat meer variatie gewenst. Opmerkelijk was dat tijdens het spelen van het Divertimento a cinque van Hendrik Andriessen iedereen weer rechtop ging zitten. Neen als er sprake was van arrogantie zoek ik die eerder bij W.B. dan bij het Gemini ensemble K. Modder. Zaterdagmiddag is in de kantine van het postkantoor in Den Burg officieel afscheid genomen van de heer A. Dootjes als PTT-medewerker. Dootjes heeft 33 jaar bij de PTT gewerkt en maakte als 60-jarige gebruik van de mogelijkheid om vervroegd uit te tre den. Hij verlaat de dienst kerngezond. Dat is wat bijzonders, want zeer veel van zijn collega's moeten er om ge zondheidsredenen voortijdig mee stop- pen. "U bent de winnaar en wij en het publiek de verliezer", aldus schetste directeur Tichelman uit Den Helder de situatie. Tichelman constateerde dat •Dootjes onder publiek en collega's populair is, zodat zijn vertrek wordt betreurd. Dootjes had zo zijn eigen stijl van praten en optreden; hij heeft zich met een aantal andere leden van de 'oude Texelse PTT-garde laten kennen als een keurrijke figuur. De scheidende medewerker had een tweeledige func- tie: hij was zowel kantoorhouder in Oudeschild als medewerker op het kan toor in Den Burg. Agentschap l\Aet het vertrek van Dootjes wordt in Oudeschild een stukje postale historie afgesloten, want het kantoor zal buiten gebruik worden gesteld. In plaats daar van wil de PTT een postagentschap onderbrengen in een van de winkels in Oudeschild. Voor het publiek is dat een groot voordeel want postagentschap pen zijn tegelijk met de betreffende winkel geopend en dat is veel langer dan thans het gewone postkantoortje open is. Het is echter nog niet gelukt in Oudeschild een gegadigde winkelier te vinden. Zolang blijft het kantoortje in de woning van Dootjes, gerund door een vervangende kracht. "U blijft voorlopig nog onze huisbaas". Tichelman overhandigde onder meer een tevredenheidsbetuiging van direc teur Leenman en als geschenk een industriebrander voor het bakken van (zelfgevangen) vis. Bert Buijsman voeg de daar namens de collega's nog wat aan toe: een fraaie zeehengel. Ook Buijsman onderstreepte het aangename karakter van Dootjes en de prettige relaties die hij daardoor met iedereen onderhield. Als vakbondsman heeft Dootjes in het verleden helpen strijden voor de 48-urige, later de 40-urige werk week. Een hartewens was om ooit nog eens op 60-jarige leeftijd met pensioen te kunnen gaan. Buijsman constateerde dat ook laatsgenoemde wens nu in ver vulling gaat. Dootjes toonde zich in zijn dankwoord onder de indruk van de enorme belangstelling van de zijde van collega's en oud-collega's. De kantine was stampvol. "Ik heb altijd beprobeerd om mijn werk zo goed moegelijk te doen. Ik wens jullie het beste voor de toekomst: laten we op ons aller ge zondheid wat drinken". Agnes Bosma en Trudy Verberne slaagden aan het Gemini ziekenhuis in Den Helder voor het diploma ziekenver pleging A. Als deze van de auto gebruik maken, wordt een vergoeding van 40 cent per kilometer gegeven. Het bescheiden begin houdt in dat thans nog slechts enkele keren per week een maaltijd wordt verstrekt. Het is de bedoeling het op meer dere dagen en misschien zelfs wel gedurende de hele week te gaan doen. Een goed functionerende ver strekking van warme maaltijden is van groot belang voor het zo lang mogelijk zelfstandig kunnen laten wonen van bejaarden. Om die reden is de organisatie van de maaltijdenverstrekking een taak van ouderenwerker Nico Nagtegaal van het dienstencentrum De Holle- bol. Wie warme maaltijden wil ont vangen kan zich elke maandag, woensdag en vrijdag opgeven van 9.00-10.00 uur. in De Hollebol, telefoon (02220) 2696 Ook nieuwe vrijwilligers kunnen zich daar mel den. De foto werd gisterochtend gemaakt bij de eerste start. Te zien zijn de vrijwilligers(sters), keukenpersoneel van Irene" en andere betrokkenen. uur uit Vaals was vertrokken, pas om negen uur 's avonds in Den Helder aan kwam. De finish was in de garage van Taxi 2000 in de Warmoesstraat, waar champagne en gebak wachtten. Hier overhandigde de jongste deelnemer Albert Winter (15) de trofee aan de oudste deelnemer Jan Huydink (45). Het ereblijk was beschikbaar gesteld door fietsenhandel Hoogland Sport uit Haarlem. Aan de toertocht Vaais-Texel deden twee personen meer mee dan vorig jaar Op de foto, die wi| bij de finish maakten van links naar rechts: sponsor M. v.d. Wetering, Kees Wonder, verzorger Co Lexmond, John Huydink, Jan Huydink, Gijs Jansen, Albert Winter, Simon Appel, Bas Drinkwaard, Barend Bakker en Dirk Bakker. Gisterochtend is een begin ge maakt met het regelmatig ver strekken van warme maaltijden aan mensen die daartoe niet zelf in staat zijn. Het is een bescheiden begin. Er wordt thans gewerkt met zes mede werkers, die zestien klanten, verspreid over heel Texel bedie nen. De maaltijden worden klaargemaakt in de keuken van „Irene" en van hieruit door de vrijwilligers per auto of fiets naar de mensen gebracht. De (complete) maaltijden bevinden zich in bakjes van dun aluminium. Deze worden in een isolerende doos gedaan, waardoor de boel goed op temperatuur blijft. Uitbreiding van het warme maal tijdensysteem is mogelijk als zich nog meer vrijwilligers aanmelden. De toertocht Vaals-Texel, die za terdag onder auspiciën van Taxi 2000 werd gemaakt, was bepaald geen makkie. De renners werden ge plaagd door voel regen en wind. Het natte weer was er de oorzaak van dat de deelnemers maar liefst 22 keer met lekke banden te maken kregen, zodat het aantal reservewie len dat in de begeleidingswagen werd meegevoerd, niet toereikend was. Het herhaaldelijk verwisselen en re pareren kostte zeker twee uren, waar door de groep, die 's morgens om vier FEUILLETON door Tom Lodewijk. 34. „Daar is 't begin", zei de burge meester. De politiemotor met zijspan kwam aangereden. De jonge inspecteur Boes, volijverig onder het oog van de hoogste chef, sprong er kwiek uit, inspecteerde met een gewichtig gezicht de ordemaatregelen, die overigens over bodig waren, salueerde stram naar de burgemeester, die vriendelijk terugwuif- de, en raasde toen weer weg, Vreehorst ;de indruk gevend dat het rustig kon Slapen zolang hij waakte. „En nou komt er een hele tijd niks", voorspelde Jaap, maar hij was mis, want in de verte klonk het ritmisch "gebonk dat de tamboers aankondigde. Halzen werden gerekt, iedereen deed een pas naar voren als zou men het dan nog beter kunnen zien. Gerard Markman huiverde even, on danks de nazomerse warmte. Wat was er allemaal in dat jaar gebeurd. Hij had voet bij stuk gehouden, was afgetreden, maar prompt hadden ze hem tot ere voorzitter gemaakt. En het was hem goed aan het verstand gebracht, dat dit geen thuisbaantje was, maar dat men bij de harmonie op hem rekende zolang hij het ene been nog voor het andere zetten kon. En nu stond hij hier, jawel, aan de kant, maar het was nog altijd zijn harmonie en hij stond vlak naast de burgemeester. Buiten het hek klonk applaus en daar knorde de inspecteur met zijn motor zijspan al weer de oprijlaan op, parkeer de de motor tegenover het bordes en stelde zich op in krijgshaftige houding, onder de goudgerande klep van zijn uniformpet steels speurend of de aardi ge meisjes, die talrijk aanwezig waren, voldoende onder de indruk kwamen van zijn martiale gestalte. En nu nu waren ze er. Voorop Bert Bakker met zijn grote kolbak. Hij gooide zijn staf omhoog, zodat de zilveren knop de vonken ving van de zon. De trommen dreunden, zilveren trompetten bliezen een fanfare, nog enkele roffels en dan klonken de ijle tonen van de pijpers onder de bomen. Daar liepen ze, de jongens, vol trots in hun donkergroene pakjes met de goud gebiesde kwartiermuts, met witleren koppels, in diepe aandacht voor hun trommen, daar kwamen de meisjes met hun witte laarsjes, de trompetten met de keurige vanen ritmisch heen en weer bewegend, want Bert Bakker had ze terdege getraind. Een keurig uitgevoer de manoeuvre, de kapel maakte halt en front, en op een teken van meneer Korsten, die nu voor het gehele front stond, zette de kapel de voor deze gelegenheid ingestudeerde feestmars in. Meneer Korsten had eer van zijn werk, allemaal kwamen ze aan de beurt, de pijpers en de meisjes met de bazui nen en het hele korps, en de tamboers gaven een nummertje drummen weg dat je horen en zien verging. Van alle kanten klikten fototoestellen. Met een daverende fanfare sloot de mars af en er viel een diepe stilte, waarin de stem van de burgemeester aanvan kelijk ijl opklonk. Hij wenste „zijn" harmonie geluk op deze grote dag. Na het concours was geen terugval gekomen, integendeel, de harmonie was nog meer opgebloeid, innerlijk en uiterlijk versterkt. „Ik weet niet", zei de burgemeester, „wie honderd jaar geleden op het idee gekomen is, het korps, dat toen nog in de kinderschoenen stond, de naam „Eensgezindheid" te geven. Hij heeft een vooruitziende blik gehad. U allen staat hier, van elkaar gescheiden door belangen, principe en milieu misschien, maar eensgezind. Als beoefenaars van de muziek, als inwoners van Vreehorst. En ik weet dat het niet zonder moeite gegaan is, daarom is het zo veel meer waard maar u hebt die eensgezind heid weten te bewaren. Het resultaat daarvan zien wij thans voor ons in een korps, dat zich met ieder ander korps meten kan. Niet alleen in uiterlijke pronk en praal, maar vooral in de kwaliteit van zijn prestaties. Want laten we bij alle show, die er nu eenmaal tegenwoordig bijhoort, niet vergeten, dat de beoefe ning van de muziek ons doel is. Dit wil ik vooral de jongeren op het hart binden. Laat je niet verblinden door een mooi pakje, maar stel er een eer in, ook later, werkend lid van de harmonie „Eens gezindheid" te zijn. „O zo", zei Cuvelier tevreden, „dat kunnen die snotneuzen in d'r lui zak steken". Het was de nieuwe voorzitter, Arie Smits, die keurig de burgemeester bedankte. („Onze Arie doet het netjes", zeiden de harmonisten) en zich toen richtte tot de erevoorzitter, voor wie die een grote dag moest zijn. „Nou meneer Markman", zei de burgemeester, „daar kunt u niet van tussen. We zijn tóch aan 't speechen, en nu zult u zich toch moeten laten horen". Gerard Markman zat nooit om een woord verlegen, maar nu had hij het toch te kwaad. „Mensen", zei hij, „wat moet ik zeggen? Ik ben alleen maar blij en alleen maar dankbaar, en hartstikke trots op jullie en onze harmonie. Ik zou zeggen, meneer Korsten, speel het Wilhelmus en laten we dat allemaal meezingen, dat klinkt beter dan een speech van mij!" ledereen lachte, tot de zware koper klank de psalmwijs van het volkslied deed horen, en toen eerst aarzelend, toen vrijmoediger, allen meezongen het eeuwenoude lied onder de bomen van het raadhuispark. De meisjes met de bazuinen stonden roerloos, de tamboers stram in de houding; Bert Bakker stond als een pilaar en zag alleen zijn Rietje, die daar aan de overkant met haar grote blauwe ogen terugstaarde en niet ge noeg kon krijgen van haar Bert, die het zo ver had gebracht. Toen kwam hij weer tot zichzelf, want de harmonie zou „met het volle werk" afmarcheren voor een mars door Vree horst. De trommen gaven het ritme aan, Bert marcheerde vooruit, strak, niets ziend, volledig geconcentreerd, luiste rend of misschien een van zijn pupillen de zaak „van eieren" zou durven maken. En daar marcheerden ze langs, alle maal. In de achterste gelederen stapte Cuvelier met zijn trombone. Hij leek volledig in de muziek op te gaan, maar toen hij langs Rietje kwam, draaiden zijn ogen opzij. Ze zag hem aan en ze dachten allebei aan hetzelfde. „Zag je 'm?" sniklachte Rietje, „zag je 'm knipogen?" De kop van de stoet verdween uit het gezicht. Vanaf het bordes zag Gerard Markman, aarzelend zich omdraaiend om binnen te gaan, nog hoe de zon speelde met de gouden letters op het oude, met kransen en medailles behan gen vaandel van de Harmonie „Eensge zindheid". EINDE

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5