Cjrocn cZwartsJ~exeh in het asisscholen zien weinig heil in BUO-onderzoek Slecht weer deed afbreuk aan Hoornder feest In ploegwedstrijd 15 deelnemers ingangerprogramma Maar het was toch gezellig Diefstal Aanrijding Diefstal JAARGANG NR. 9511 DINSDAG 16 SEPTEMBER 1980 ictie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. 102228) 266 •its Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. 102220) 220b advertenties, abonnementen, etc.: leveld Et De Rooy B.V., bus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso: los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99 17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398 et Texelse basisonderwijs heeft terughoudend gereageerd op het uit van B en W om door middel van een onderzoek de lelijkheden voor het buitengewoon onderwijs op Texel vast te en. Zoals reeds gemeld moet dit onderzoek antwoord geven op de g waarom zo weinig kinderen voor het BLO-onderwijs worden gemeld, waarbij ervan wordt uitgegaan dat er veel meer kinderen met zodanige leermoeilijkheden dat zij voor plaatsing op een (-school of LOM-school in aanmerking komen. it meer dan dertig Texelse kinderen in thans buitengewoon onderwijs: itten op de Beatrixschool voor -onderwijs in Den Burg en 10 gaan lijks naar de Kompasschool Ivoor onderwijs] in Den Helder. De situ- s nogal bedreigend voor het voort- lan van de Beatrixschool. Al negen zit men daar ver onder het mini- isantal van 33 leerlingen en is tel- dispensatie nodig om te kunnen draaien. Elk jaar wordt de kans op ffing groter. Het zou bijzonder ter zijn als de school zou verdwij- tn ook deze kinderen op Den Helder en zijn aangewezen. t dusver zijn alle pogingen om op asisscholen meer leerlingen voor en MLK-onderwijs 'los' te krijgen tiets uitgelopen. Het gemeente- tur wilde echter niet werkeloos af- iten en gaf opdracht voor het rzoek dat 7 20.000,- zal kosten. Het es van het onderzoek is voor een rtgrijk deel afhankelijk van de mede- ing van de leerkrachten van de scholen. Om hun gevoelens en ien te peilen werd donderdag in de izaal een vergadering gehouden, bij ook de mensen die het onder- zullen uitvoeren, aanwezig waren, levoelens bleken niet erg positief, its namens enkele scholen werd Ier meer medewerking toegezegd, de rest waren de reacties gereser- J en terughoudend. De noodzaak het onderzoek werd door de 'derheid niet ingezien. Persoonlijke zaken er afwijzend, vooral in het begin bijeenkomst, was de heer Jac. Wolferen van de Drijverschool in Hoorn. Inplaats van deze bijeen- it met de pers erbij had hij liever in dat het gemeentebestuur de olhoofden in besloten kring had ilst. Volgens hem spelen bij de lematiek inzake moeilijk lerende iren zaken van persoonlijke aard, lelangrijke rol. Hij voelde er weinig om dat allemaal uit de doeken te in de hand van de ingezonden elijsten zijn de volgende 24 films gedragen om in het komende win- lizoen te draaien. De voorstellingen 'n wekelijks op donderdagavond Jen gegeven. De eerste film wordt aaid 16 oktober. De deur van het Theater gaat dan om 19.00 uur i om belangstellenden in de gele- leid te stellen zich in te laten ijven en hun lidmaatschapskaarten een leuk boekje waarin alle films irig worden beschreven in ont- )st te nemen. De volgorde waarin de inder opgesomde films zullen wor- vertoond is nog niet bekend omdat amenhangt met eventuele boekin- in andere theaters. ban van de ring - Bakshi ihattan - Allen Ehe der Maria Braun - Fassbinder na Flor - Baretto sidor - Tanner the money and run - Allen ty baby - Malle ren can wait - Beatty histoire simple - Sautet rer promised you a rose garden - Page sof heaven - Malick rna - Bertolucci na Rae - Ritt 'edding - Altman jouw tanden in mijn nek - Polanski now for something completely 'ent - Monty Python sblanca - Curitz Pair - Fassbinder ie zakdoek bij de hand - Blier justice for all - Jewison 'ember my name - Rudolph "9ht time - Grosbart fiends - Weil de femme - Cavras doen, ook niet tegenover "een stel vreemde mensen" dat de school komt binnenlopen. Van Wolferen had er ook bezwaar tegen het bedrag van 7 20.000. - dat voor dit onderzoek wordt uitgege ven. Wat betreft dat laatste legde voor, zitter wethouder Fridt Blanken uit dat die 20 mille een bescheiden bedrag is voor een dergelijk onderzoek. Maar de mensen die het uitvoeren moeten nu eenmaal betaald worden. "Ze krijgen minder dan een loodgieter". Volgens Blanken is meer dan eens rechtstreeks met de schoolhoofden ge sproken over het niet aanmelden van moeilijk lerende kinderen voor speciaal- onderwijs, maar er is daarbij nooit meer aan het licht gekomen dan een heleboel tegenstrijdige meningen, waar het ge meentebestuur niets mee kon beginnen. Goos Westerlaken, onder wiens lei ding het onderzoek wordt gehouden, legde uit dat het niet de bedoeling is dat in het straks uit te brengen rapport precies staat wat elke leerkracht denkt en vindt. De schriftelijke enquête waar mee het onderzoek begint, is zelfs anoniem. Naar aanleiding van de resul taten van deze enquête zullen zg. open interviews worden gehouden, niet al leen met de eerder geënquêteerde leer krachten maar ook met anderen. Aldus wil men er achter komen hoe kinderen met leerproblemen worden opgevangen en waarom niet meer kinderen voor het buitengewoon onderwijs worden aan gemeld. Onrechtmatig De heer P. Th. Luijckx van de Sint Jozefschool (de grootste basisschool van Texel) was van mening dat de ge meente met dit onderzoek zijn boekje te buiten gaat, althans ten aanzien van het bijzonder onderwijs. Dat is een zaak van de ouders. "Ik weet niet of wij bereid zijn de enquête in te vullen". Wethouder Blanken wees dit argument van de hand. Door het onderzoek wil de ge meente de behoefte aan een bepaald soort onderwijs vaststellen en Blanken kon zich niet voorstellen dat de ouders dat zouden zien als aantasting van hun rechten. Maar afgezien daarvan zal er toch wSt moeten gebeuren. Een over heid die de zaken op zijn beloop laat blijft ernstig in gebreke. Goos Wester laken merkte op dat de enquête tevoren kan worden ingezien. Als bepaalde vra gen problemen oproepen, kan daar altijd over worden gepraat. Zinloos Het enthousiasme was echter nog ver te zoeken. De meerderheid van de aan wezige leerkrachten kon zich niet voor stellen dat het onderzoek tot verbetering van de situatie zal leiden. Een van de leerkrachten veronderstelde dat van het onderzoek druk kan uitgaan op een bepaalde school om kinderen met leer moeilijkheden 'af te schuiven'. Wester laken zei dat het best mogelijk is dat uit het onderzoek naar voren komt dat de wijze waarop moeilijk lerende kinderen binnen de eigen school worden opge vangen, helemaal niet zo beroerd is. Blanken: "We zijn alleen maar bezig om zo goed mogelijk onderwijs te geven, niet om een bepaalde school in stand te houden. Als straks dertig kinderen dagelijks naar Den Helder moeten, is niets of niemand op Texel daarmee gebaat". Volgens de heer De Ruiter van de O.L.S. Eierland hebben de schoolhoof den regelmatig onderling contact en is allang bekend welke kinderen leerpro blemen hebben. "Een onderzoek kan niets méér aan het licht brengen": De heer Luijckx verwees naar maat schappelijke verschijnselen als een der oorzaken van een groter aantal kinderen met leerproblemen: laat naar bed gaan, gebroken gezinnen etc. Maar hij vond ook dat met name jonge leerkrachten al te snel vinden dat een leerling een pro bleemkind is en vond het kennelijk onjuist dat zij niet in staat of bereid zijn zelf een oplossing te zoeken. Nu de kaarten geschud waren, werd op de man af gevraagd of op de gewenste medewerking kon worden gerekend. Dat leverde een nogal magere oogst op. De meeste aanwezigen hielden de boot nadrukkelijk af en wilden er eerst in eigen kring nog eens over praten. Of ze wilden het laten afhangen van het schoolbestuur. Zelfs van de zijde van de Beatrixschool kwam geen adhesie. Anderen zeiden wel te willen meewer ken maar van het onderzoek geen resul taat te verwachten. Wel positief waren de heer Ch. van Velthuijsen van de Jacob Daalderschool en mevrouw Vis servan de "De Bruinvis" te Oudeschild. Laatstgenoemde voegde er een opmer king aan toe die de onderzoekers meteen konden meenemen. Het zou te wensen zijn eerst een enquête te hou den onder de ouders, Want 'het zijn de eerste plaats de ouders die als gevolg van een vooroordeel, valse schaamte en onwetendheid er over het algemeen weinig voor voelen hun moeilijk lerende kinderen voor het buitengewwon onder wijs aan te melden. Ondanks de vele slagen die om de diverse armen werden gehouden con stateerde Goos Westerlaken toch een wat vriendelijker en meegaander stem ming dan in het begin van de bijeen komst. Hij wilde er dan ook vanuit gaan dat het onderzoek doorgaat. Hij zei dat men niet bang hoeft te zijn dat bepaalde mensen door het onderzoek zullen wor den 'gepakt', maar verwachtte tevens dat niet iedereen met de conclusies van het onderzoek blij zal zijn. Hoewel de weergoden niet erg ge nadig zijn geweest, is het Hoomder feest dat het afgelopen weekend traditiegetrouw werd gehouden toch redelijk geslaagd. Onder wat minder barre omstandigheden zou het aantal deelnemers aan diverse evenemen ten echter beduidend groter zijn ge weest. Dat deed zich al na afloop van de muziek van de toren voelen. De fiets tocht met verrassingen, die een mas saal evenement had moeten worden, trok niet meer dan 40 personen die de regenbuien wilden trotseren. Het geplande koffiedrinken in de Heren straat na afloop, moest naar het dorps huis worden verplaatst. Het idee voor een dergelijke fietstocht, waarin in familieverband kon worden meegedaan, sloeg echter aan en zal on getwijfeld onder andere omstandighe den nog eens worden uitgevoerd. Spelletjes Het spelenprogramma van zaterdag middag verliep naar wens, al had het aantal deelnemers groter kunnen zijn. Er konden acht groepen van elk acht personen worden geformeerd. Zij wed ijverden in diverse spelletjes, waarmee punten konden worden vergaard. Gezien de weersomstandigheden moest wel een wijziging worden aangebracht. Het touwtrekken geschiedde zónder de voorgenomen afstraffingen met een tobbe water. De disco in het dorpshuis verliep prima. Er was veel belangstelling van de zijde van de jeugd, die aldus de opvoeders in de gelegenheid stel de op een of andere manier aan het feest mee te doen, al was het maar door het nemen van een pilsje. De wielerronde verliep bijzonder spannend en trok vrij veel toeschou wers. Het aantal van slechts 13 deel nemers deed daaraan geen afbreuk. Winnaar werd Henk de Ruyter die het parcours van 17,1 km in 32 minuten en 48 seconden aflegde. Practisch de zelfde tijd (het scheelde een banddikte) maakte Auke Brouwer. Derde werd Harry Schilling met 32.57 min. en vierde was André Smit (33.05 min.). Aan het evenement deden twee dames mee: Carry Welboren en Nel Bruining. Bijzonder geslaagd was het avond spel dat zich in het dorpshuis voltrok en waaraan zo'n 100 personen meededen. De diverse groepen kregen opdracht aan de hand van een rebus vijf liedjes op te zoeken uit de totaal 21 Neder landstalige liedjes die achter diverse vensters in de straat waren bevestigd. Ringsteken Het ringsteken dat zondagmiddag in het kader van het feest werd gehou den, trok 15 rijtuigen. Het in vrij groten getale opgekomen publiek was er getuige van dat Henk Spigt en zijn vrouw winnaar werden. Tweede werd het echtpaar M. Witte en derde het echtpaar Fr. Bakker. Eén van de spailet/es die zaterdagmiddag in de Herenstraat moesten worden gespeeld: het werpen van kurken in een trechter waar bij de deelnemers het moeilijk werd gemaakt door een schee/kijkende bril. Aan de zaterdagmiddag bij De Cocks- dorp gehouden ploegwedstrijd van de vereniging van oud-leerlingen van de Landbouwschool werd deelgenomen door vijftien personen. Dat is belangrijk meer dan men de afgelopen jaren gewend was. Algemeen winnaar werd weer de talentvolle en steeds gerouti- neerder Piet Jongejan. Hij werd eerste bij de rondgaande ploegen en kreeg van de jury 387% punten. Dat was niet zo verrassend, maar het was wel opmerke lijk dat Jan Lap uit Den Hoorn hem met 383 punten vlak op de hielen zat, zodat de hegemonie van Jongejan toch wel wordt bedreigd. Dat is maar goed ook want het is voor het aantal deelnemers in de volgende wedstrijden niet bevordelijk als bij voor baat vast staat dat telkens dezelfde man met de erepalm gaat strijken. Bij de rondgaande ploegen waren overigens maar twee deelnemers. Veruit het grootste deelnemersveld (elf) gaf de categorie 2-scharige wentelploegen te zien. Eerste hier werd Edwin Rutten (363 punten); 2. Bert Keijser 357 punten); 3. Nico Roeper (356 punten) 4. Niek Slot (353 punten); 5. Edwin Brokken (344% punten); 6. Willem ter Stege (332% punten); 7 Piet Lap (331 punten); 8. Ard Saai (320 punten); 9. Jaap Verhoeven (304 punten); 10. Kees van Liere (302% punten); 11. Theo Zuidewind (277 punten). Bij de 2-scharige wentelploegen werd Henk Broekman eerste met 372% pun ten. KI. Dirk Burgman deed ook mee in deze categorie maar hij maakte zijn werk niet tijdig af en kreeg daarom geen punten. De wedstrijd werd gehouden op stoppelland van de gebroeders Saai aan de Stengweg. Dir bleek een zeer ge schikt terrein te zi|n. Het stormachtige en buiige weer maakte het voor de aan wezigen niet aangenaam, maar de wed strijd zelf had er geen enkele hinder van. De jury bestond uit de heren Eelman, Timmer, van der Geest, Flens en Stark. Na afloop werd de uitslag bekend ge maakt in 'Rebecca' in De Waal. Een Duitser deed vrijdag aangifte bij de politie dat aan het begin van de week een sporttas met inhoud van hem was gestolen. Er zaten ongeveer voor 7750,— sportattributen in. De tas werd gestolen toen de Duitser zijn auto stond uit te laden op een parkeerterrein in de Parnassiastraat in De Koog. Een inwoner uit België verleende za terdag geen voorrang op de kruising Keesomlaan-Beatrixlaan en werd aan gereden door een Texelaar. Van de auto van de Belg werd het linker ach terspatbord beschadigd, terwijl het voorfront van de Texelse auto de nodige deuken vertoonde. Een vrouw die gisteren bij een boek handel in de Parkstraat ansichtkaarten stond uit te zoeken, lette enige tijd niet op haar tas. Dat had tot gevolg dat een onbekende de bodem uit de tas sneed en haar portemonnee en twee halve broden stal. In de portemonnee waren girocheques en een giropas aanwezig. Vriendelijk dank voor het in mij gestelde vertrouwen Rob Elings, Binnenburg. Na 15 september: tel. (013) 333747

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1