Jeugdwerk De Waal moet wijken voor feesten en partijen Rijk de Gooijer is parachutespringen nog niet verleerd Sharks timmerden er op los ,WAT IK ZEGGEN WOU.." Regelingen vervoerskosten Bibliotheekcollectii Oosterend gewissel Jeugd drinkt genoeg maar eigenlijk te weinig.... Bejaardentochtje Zangvereniging hervat repetities „Lichtboei" viert koperen jubileum WVCN WH LCZCRS-RITtN Vt*ANTWOO«OUUKKeiD MN 0£ Pt WC Het is mij opgevallen dat veel men sen op Texel weinig weten over de ge- gelijkheden om een beroep te doen op de Algemene Arbeidsongeschiktheids wet. Je kunt een beroep op die wet doen als je wat extra's nodig hebt om je werk te kunnen doen. Dat geldt bij voorbeeld voor mensen die door een handicap of ziekte niet per trein, bus of fiets naar hun werkgever kunnen. In zulke gevallen kan de Algemene Ar beidsongeschiktheidswet (AAWI uitkomst bieden. De AAW opent de mogelijkheid om, als dat nodig is voor het behoud, herstel of bevordering van de arbeidsgeschiktheid of als het gaat om de verbetering van de levens omstandigheden, een auto in bruikleen te krijgen, of een vergoeding voor benzinekosten of taxiritten te krijgen. Van deze voorzieningen kan bijvoor beeld gebruik worden gemaakt door iemand die gehandicapt is, niet meer werkt en in een zodanige lichamelijke of geestelijke toestand verkeert dat rei zen met het openbaar vervoer met in aanmerking komt. Als deze denkbeeldi ge persoon er af en toe uit wil is er de AAW, die de mogelijkheid opent om vervoer per auto financieel draaglijk te maken. De vraag of je in aanmerking komt voor zo'n AAW-voorziening hangt mede af van de hoogte van je inkomen. Een andere beperking is dat je nog geen 65 moet zijn, maar daarop is een uitzondering: als eenmaal is be slist dat je aanspraak kunt maken op een bepaalde voorziening blijf je daar ook na het bereiken van de 65-jarige leeftijd recht op hebben Een aanvraag die is ingediend vóór de 65ste verjaar dag doet nog gewoon mee in de hele procedure. Ouderen die met een taxi naar een arts, specialist of ziekenhuis moeten, kunnen proberen de kosten van zulke ritten via het ziekenfonds vergoed te krijgen. De aanvraag hiervoor moet, samen met een verklaring van de behandelende arts, worden ingediend bij het ziekenfonds. Is niet een taxi, maar een eigen auto het vervoermiddel, dan bestaat de mogelijkheid om een vergoeding te krijgen die gebaseerd is op de onkosten die gemaakt zouden zijn als van het openbaar vervoer gebruik was gemaakt. Wie een taxi kostenvergoeding krijgt moet overigens zelf wèl iets betalen. Die eigen bijdrage is 6 gulden per rit, maar per maand nooit meer dan 34 gulden. Bij deze regeling speelt de leeftijd geen rol. Met ingang van 1 oktober 1980 wordt het met het ziekenvervoer dat door het ziekenfonds wordt vergoed op een aantal punten anders geregeld. Voor alle soorten zal de ziekenfondsverzeker de met ingang van 1 oktober een eigen bijdrage moeten betalen van 100 gul den per twaalf maanden. Als u vanaf 1 oktober tot half december 100 gulden verreist, dan heett u recht op een vol ledige reiskostenvergoeding voor wat dan aan de resterende maanden at reiskosten uitgeeft. Het jaar daarop zi de eerste 100 gulden weer voor u rekening. De eigen bijdrage voor ambulanc vervoer verdwijnt. Wie op dokter advies gebruik maakt van z'n eigi auto kan een vergoeding krijgen vi een kwartje per kilometer. Als u me wilt weten over deze nieuwe regelir kunt u uw ziekenfonds om de nodij inlichtingen vragen. Voor auto- en taxivergoedingen verband met andere activiteiten zo; familiebezoek kunnen 65-plussers ei beroep doen op de bijstandswet. 4 iemand zo'n vergoeding aanvraagt kij de Sociale Dienst naar de gezon heidstoestand en het inkomen. O wordt nagegaan of geen gebruik k; worden gemaakt van het openbaar v; voer en in hoeverre de te maki onkosten noodzakelijk zijn. Die 65-plu sers die een beroep op deze regeling naast hun AOW nog andere inkomst! hebben moeten rekening houden m een eigen bijdrage: ongeveer de he van wat boven de bijstandsnorm vergelijken met AOW) aan inkomi ontvangen. Herhaaldelijk komt het voor mensen opgenomen worden in zieke huizen die ver buiten hun eigen woo plaats liggen. De ernst van zo'n opn me daargelaten, wil men toch zove mogelijk de patiënt met een bezo vereren (zowel patiënt als bezoek hebben daar recht op). Dat het een ander dan ook met flink wat oplopeni reiskosten gepaard gaat, kan men v raden. Vooral mensen die van het mii mum loon of één of andere sociale u kering moeten bestaan, komt dat ne op een flinke financiële aderlating, c hun draagkracht soms ver te bovi gaat. Ook daarvoor kunt u een beroi doen op de bijstandswet voor een gemoetkoming in de reiskosten, elke sociale dienst kan men u da verder over inlichten. Voor zover dit scala van mogeli. heden, het is maar dat u het weet. Henk Vink, Den Burg Deze week komt er eennieuv collectie boeken in de bibliotheek Oosterend. Dit betekent dat men ki kiezen uit een groot aantal boeken d nog niet eerder in De Bijenkorf werdf uitgeleend. Ook zijn er een aantal gehe nieuwe boeken. Bij de Provinciale Bib otheekcentrale in Alkmaar zijn 121 boeken uitgezocht voor de bibliothtf in De Bijenkorf. Om de wisseling snel te kunnen werken moeten de boeken van de out collectie weer naar Alkmaar teru; Mevrouw Oosterhof, die de bibliothet in De Bijenkorf beheert, verzoekt iede een die boeken in huis heeft deze snel mogelijk terug te brengen. Van< woensdag 24 september kan men boe ken uit de nieuwe collectie meenemer PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 23 SEPTEMBER 1980 De Sharks zullen er de komende winter warmpjes bijzitten. Afgelopen zaterdag hebben ze isolatiemateriaal op het dak van hun clubhuis aan de Westerweg aangebracht. De spullen voor deze voorziening werden door de gemeente geleverd, maar voorwaarde was dat de Sharks dan zelf de handen uit de mouwen moesten steken. Dat gebeurde zaterdag dan ook behoorlijk fanatiek. Tot in de wijde omtrek was het getimmer te horen en de leden van de bromfietsclub grepen de kans meteei aan om grote schoonmaak te houden ii hun clubhuis. Met kruiwagens vol wei den oude spullen naar buiten gebrach en op de brandstapel gegooid waar oo de oude dakbedekking zijn einde vond De Sharks hebben één dag nodig gehai om hun clubhuis van buiten te isoleren Volgende week zal begonnen wordei met de binnenisolatie. Ze werden zatei dag geholpen door wethouder Blanket en jeugdwerkbegeleider Jan Kramer. „Ons probleem is dat alles wat financieel aantrekkelijk is be langrijker wordt gevonden dan de jeugdclub. Als er een avond iets wordt georganiseerd waaraan geld valt te verdienen bete kent dat dat de jeugdclub het dorpshuis niet in kan. We zijn vol komen overgeleverd aan het dorpshuisbestuur". Woorden van deze strekking sprak Jan van Kralingen donderdagavond tij dens de jaarvergadering van de sectie jeugd- en jongerenwerk van de Welzijnsstichting Texel. Van Kralingen zei verder dat de jeugdclub zo snel mogelijk een lijst bij het dorpshuisbestuur moet indienen op welke data welke activiteiten zouden worden uitgevoerd. De andere vaste gebruikers van het dorpshuis De Wiele waal hadden dit niet gehoeven. "Op grond van de door ons gemaakte plan nen hebben ze nu al weer gezegd dat we twee keer niet terecht kunnen", zei van Kralingen, die verder nog meedeelde dat de bejaarden veel makkelijker toegang 4 hebben tot het dorpshuis dan de jonge ren. Handtekeningen "We hebben zelfs een handtekenin genactie gehouden om begrip te vragen voor het feit dat de jongeren ook een volwaardig gebruik van de accomodatie moeten kunnen maken", zei Van Kralin gen. Die handtekeningenlijst werd door de dorpscommissie niet geaccepteerd. De toestand is echt schrikbarend. Dat je in deze tijd van zoiets afhankelijk moet zijn". Door de vertegenwoordiger van het jeugdwerk in De Waal werd verder nog opgemerkt dat het jeugdwerk in De Waal net iets beter begon te lopen en dat er minder moeilijkheden zijn. Hij concludeerde dat een eigen accomoda tie voor de jeugdclub in De Waal verreweg de beste oplossing is. De laatste opmerking maakte Van Kralingen nog over het voorgenomen stijldansen voor jongeren in De Wiele waal. Als dit door zou gaan dan zou de jeugdclub huur moeten betalen voor de zaal. "Maar wat is nou precies het verschil tussen stijldansen en andere activiteiten. Waarom voor het één wel opeens huur en voor het andere niet?", zo vroeg hij zich af. Voorzitter Blauw wist wel een oplos sing: "leder jaar komt Goudplevier (waarmee hij de heer Zoetelief bedoel de -red.) om geld voor het dorpshuis. Dan moet je hem gewoon niks meer geven. Tachtig procent van De Waal heeft die lijst ondertekend. Als die 80 ook weigert bij te dragen aan het dorps huis dan komen ze niet ver." "Hun geld krijgen ze toch wel", zei Van Kralingen, die dit plan toch kenne lijk wel wat ver vond gaan. "We moeten natuurlijk wel in de gaten houden dat de dorpshuiscommissie uit vrijwilligers be staat die goed werk doen. Ik wil daar verder helemaal niks van zeggen. Maar dat geeft ze niet het recht om een groep jongeren zomaar weg te vagen. Vergelijking Jeugdwerkbegeleider Jan Kramer trok een vergelijking met de jeugdclubs in De Cocksdorp en Den Hoorn. "In De Cocksdorp heeft de jeugdclub nooit hoeven te betalen. Men ging er in het Eierlandsche Huis van uit dat men ge noeg omzet had en het dus niet nodig was huur te vragen aan de jeugdclub. In Den Hoorn heeft de dorpscommissie zelf veel bemoeienis gehad met de jeugdclub. De Waal is de enige plaats waar betaald moet worden. Jan Kramer stelde voor dat het dagelijks bestuur van de sectie jeugd- en jonge renwerk de jeugdclub van De Waal uit nodigt om te zien hoe de sectie kan helpen. Bouwkamp Vergelijkbare problemen had ook de Commissie Bouwdorp/ Bouwkamp. Ook hier een aantasting van de activiteiten omdat het jeugdwerk voor financiële belangen moest wijken. Mieke Rietveld van de commissie ver telde: "We hebben met het bouwkamp een paar keer gekampeerd in Loods mansduin. Dit jaar kon dat niet omdat onze aanvraag te laat zou zijn. Dit is dus weer een voorbeeld dat toeristen be langrijker waren dan de Texelse kinde ren. We hebben met veel pijn en moeite een terrein aan de Ploeglanderweg kunnen krijgen, terwijl we volgend jaar waarschijnlijk naar een terrein in het Krimbos zullen gaan. De zakelijke be langen prevaleren boven de Texelse kinderen". In de vergadering heerste de mening De Stichting Open Jeugdwerk heeft zich donderdagavond tegen het sys teem gekeerd waarin het avondpro gramma wordt gefinancierd door de op brengsten uit de bar, "Het is in feite een erg nare situatie dat je het gebruik van de bar moet stimuleren om je program ma te kunnen uitvoeren", zei een woordvoerder van het S.O.J. "Er wordt zeker genoeg gedronken en we willen ook helemaal niet dat de mensen meer gaan drinken. Maar feit is dat de bar- opbrengsten ontoereikend zijn om een programma te handhaven zoals we tot nu toe hebben kunnen bieden". De S.O.J. vroeg de sectie om mee te helpen zoeken naar andere mogelijk heden om het programma te financie ren. Een wijziging van de subsidie verordening zodat de S.O.J. wel in aanmerking kan komen voor subsidie zou een oplossing kunnen zijn. Piet Bakker van de Stichting Open Jeugd werk meldde inmiddels behoorlijk te balen van het feit dat de bar in het asiel net zo wordt behandeld als particuliere café's. Na iedere bestuurswisseling krijg je een nieuwe beheerder en dan moet je iedere keer nieuwe vergunningen aan vragen. "Die kosten dertig gulden per stuk en dat hakt flink in onze financiële capaciteit". Jeugdwerkbegeleider Jan Kramer meldde dat het feit dat een programma afhankelijk is van baropbrengsten vol komen onjuist is. Hij schaarde zich dan ook van harte achter een mogelijke wijziging van de subsidieverordening. Kooterkeet In dezelfde vergadering heeft het bestuur van De Kooterkeet in Oude- schild vraagtekens gezet achter het bedrag van twintig gulden huur dat aan de gemeente most worden betaald voor het gebruik van het gebouw. De verte genwoordiging van de stichting Speel- o-theek liet weten dat een verbetering van de bestaande accomodatie op zijn plaats zou zijn omdat het gebouw nu al helemaal vol zit. Verder is het bestuur van de Speel-o-theek van mening dat de subsidie moet worden aangepast aan de afschrijvingen van het materiaal. Boy Rienks en Sybrand Wiegersnte vr.n het Paracentrum Texel flankeren Rijk de Gooijer: klaar voor de sprong! Een ogenblik ging het verhaal dat Rijk de Gooijer precies op een Paturain kaasje zou landen, maar dat gerucht werd door de artiest ontzenuwd. "Ik heb al in geen jaren meer parachute gesprongen. Ik zal me dit weekend dan ook niet bezighouden met precisiesprin- gen. Rijk de Gooijer was op Texel om parachute te springen op het vliegveld. In de oorlog heeft hij een parachu tistenopleiding bij het Engelse leger gehad. In I960 heeft De Gooi/er nog wat sprongen gemaakt, maar daarna verg den optredens, films en sketches ken nelijk teveel van zijn tijd. Tot zondag middag had hij niet meer aan een para chute gehangen. Het bezoek van De Gooijer werd door het reclamebureau Ogilvie Et Mather aangegrepen om de aandacht te veftigen op Paturain kaas. In de door dit bureau verzorgde t.v.- spotjes maakt Rijk -"ga effe zitten jochie"- de Gooijer reclame voor deze kaas. Het afgelopen weekeinde mocht een ieder die er trek in had kaas komen eten op het vliegveld. Zelfs burge meester Engelvaart werd zondag lunch end op het vliegveld gesignaleerd. Rijk de Gooijer waagde de parachutesprong niet alleen. Zijn zeventienjarige zoon sprong ook en beiden landden veilig op de Texelse bodem. Naast het para chutespringen heeft Rijk de Gooijer dit weekeinde ook nog aan para-sailing gedaan bij de boerderij van de Spieker van Willem Bakker. De enerverende sport werd midden tussen de koeien gehouden. dat je je als sectie sterk moet maken tegen dit soort gevallen. Voorgesteld werd een gesprekje te voeren met de RST over een terrein, omdat sommigen van menig waren dat het terrein in het Krimbos ook niet helemaal ideaal is Onthand Een ander probleem waarmee de commissie bouwkamp worstelt is het feit dat ze hoogstwaarschijnlijk hun coördinator zullen moeten missen. Lex Kaper is als zodanig zeer lang bij de commissie in dienst geweest en de commissie zou onthand zijn als hij nu zou wegvallen. "We wachten met span ning af", zei een vertegenwoordiger van de commissie die verder nog meldde dat een brief over het één en ander naar de Welzijnsstichting is verstuurd. Ook de sectie jeugd- en jongerenwerk zal er mee bezig blijven. Lex Kaper zou zijn taak van coördinator moeten neerleg gen omdat volgens de dorpscommissie van Den Burg zijn werkzaamheden als beheerder van het dorpshuis zich niet kunnen verenigen met het zijn van coördinator van het bouwdorp/bouw- kamp. De Bejaardenbond Den Burq houdt voor haar leden een tochtje naar het Texels museum op donderdag 9 oktober ('s middags). Opgave op vrijdagmiddag van 2 tot 4 uur in de Hollebol, Burgwal. Kosten f 4,- per persoon alles inbegre pen. Ingaand donderdagavond a.s. hervat de gemengde zangvereniging De Cocksdorp de wekelijkse repetities in het gebouw naast de Hervormde kerk in de Kikkertstraat. De leiding berust bij mevrouw D Weidinger-Mees. Er wordt een nieuw repertoire ingestu deerd. Er is plaats voor nieuwe leden. Wie zich wil aansluiten wordt aange raden niet te lang te wachten om te vermijden dat onderling te grote ver schillen in geoefendheid ontstaan. Ter gelegenheid van het 12% jarig bestaan van de ziekenomroep "De Lichtboei" wordt zaterdag a.s. in de burgemeester De Koninghal een feest middag gehouden voor de bejaarden van Texel alsmede een aantal genodig den. De zaal gaat open om 13.30 uur. Na de officiële opening om 14.30 uur volgt een cabaretje dat door Lichtboei-mede werkers is verzorgd. Voorts wordt op getreden door Jannie Craanen-Hemel- rijk met liedjes en cabaret. Leen Kuyper levert met zijn sprekende pop Bartje een bijdrage aan het programma. Om 16.15 uur is een thee/koffiepauze Om 17.00 uur treedt het bejaardenkoor op onder leiding van mevrouw Ronday, gevolgd door een demonstratie jazzballet en een optreden van Klaas Bonne als Kees Stet. Om 17.40 uur is de gezamenlijke broodmaaltijd en het programma wordt afgesloten door een optreden van de muziekvereniging "Excelsior" uit Oos terend.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 4