Bestuur houdt informatie-avond De man, die niemand werd LJtL Kasko-buurtje TYP 12 At. 11 KASIMD TI2X12L PLATT12MWH1P D51S15 TYPi: A l"1 - S Di AS KO l'LATTKfllUONU iu VlilU PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 23 SEPTEMBER 1980 KASKO-WONINGEN KOMEN VAN DE GROND De Texelse Kasko-afdeling heeft na ruim een jaar werken tastbare plannen voor de bouw van 55 woningen in het Marsplan. De conclusies van een uitgebreid woononderzoek onder de leden staan op papier en aan de hand hiervan heeft architect ir. J. Reintjens (te Amsterdam) een woningtype voor premie A-woning ontworpen. De Texelse Kasko-groep houdt morgenavond een informatie-avond in de Witte Burcht, waarbij twee sprekers van de Landelijke Kasko/Bouw vereniging aanwezig zullen zijn. Het Kasko-bestuur toont zich ver heugd dat dit stadium is bereikt, zeker ook omdat de gemeente Texel de acti viteiten van harte steunt. Hoewel een opmerking in de laatste raadsvergade ring (van wethouder Van der Kooi) deed vermoeden dat de kasko-bouwers nog niet zo ver waren, blijkt nu dat de leden niet stil hebben gezeten. In het rapport over het woonwensenonderzoek staat duidelijk wat de bedoeling is. De ge trokken conclusies zijn tot stand geko men na persoonlijke enquêtes onder de leden door architect Jef Reintjens. Enquête Uit de enquête zijn verrassende din gen met betrekking tot de bouw naar voren gekomen. Eén van de belangrijk ste gegevens is dat iedereen aan de voorkant van het huis wil wonen, in tegenstelling tot wat men veel in be staande nieuwbouw aantreft, vertelt Reintjens. "Hoewel openbaar groen in de hele buurt belangrijk is, zien de be woners tuinen en openbaar groen het liefst zoveel mogelijk aan de achterkant van de huizen. Zo ontstond de term Kasko-brink. Alle ondervraagden wilden veel afwisseling in de bebouwing - veel hoeken - en de buurt diende een gezellig dorpskarakter uit te stralen. Fexibel De woningplattegrond die op deze pagina staat afgebeeld is een voorbeeld van wat mogelijk is. Het betreft hier een ontwerp van een premie A-koopwo ning, die minimaal 95.000 gulden moet kosten. De totale bouwsom is steeds afhankelijk van de grootte en allerlei andere wensen die een bewoner heeft. Die blijken nogal te verschillen. Uit het woonwensenonderzoek onder de 31 kandidaten bleken 31 variaties te ont staan. Met name over de indeling binnenshuis. Voor Jef Reintjens was het duidelijk dat de woning fexibel in de grootst mogelijke zin van het woord moet zijn. En dat is hij ook. Achterom De meerderheid van de ondervraag den wil een woonkamer aan de voorkant van 30 vierkante meter. De helft wilde dit onderbroken zien door hoeken en verwierp hiermee de doorzonwoning. Niveau-verschil tussen woonkamer en keuken bleek voor een groot aantal toe komstige bewoners tevens ideaal. De kasko-bouwers zijn voor het merendeel geen voorstanders van open keukens. Wel willen de meesten een bijkeuken, een soort sluisje tussen binnen en buiten. De hoofdingang ziet iedereen toch graag aan de voorkant, hoewel het Reintjens opviel dat erg veel Texelaars allemaal 'achterom' komen. Voor een garage die tevens als hobbyruimte kan worden gebruikt had het merendeel belangstel ling. En zeker meer dan 50 procent wil het liefst de trap in de hal inplaats van de woonkamer. Meer privacy voor op groeiende kinderen en minder warmte verlies waren hierbij de belangrijkste motieven. Boven verschilden de woon wensen op zo'n manier dat ze nauwe lijks voor de architect waren te combi neren. Het aantal slaapkamers, de grootte ervan, badkamers met eindeloze variaties van bad/douche/toilet en was tafel en als 't even kon een zolder met stahoogte, waar de mogelijkheid aan wezig is voor het bouwen van een vaste trap. Deze uitganspunten zijn gerela tiveerd tot een compromis, waar des alniettemin veranderd en geschoven kan worden. Het woord 'entresol' in de tekening slaat op de mogelijkheid een soort van tussenvloer/ballustrade aan te brengen. Hout Zoals het huis nu ontworpen is, wordt uitgegaan van een houten constuctie. Hout is makkelijk materiaal, het is te pre-fabriceren, licht van gewicht en niet moeilijk te vervoeren. En flexibel, door dat niet met dragende muren wordt gewerkt. Door de aanwezigheid van hoeken in de zijmuren krijgt het huis zijn stabiliteit, waardoor slechts één steun pilaar in het midden noodzakelijk is. Ook wordt door de vorm gewaarborgd dat de woningen op vele manieren aan elkaar zijn te schuiven. De bouwtijd van zo'n huis is kort: slechts zes maanden. Voordelig is dat een kraan niet nood zakelijk is bij de bouw. Architect Rein tjens zei dat timmerlui in Canada bij het werken aan dit soort huizen op stelten liepen om overal bij te kunnen komen. Centraal wonen Opvallend bij de enquête was voorts de behoefte aan een bepaalde vorm van centraal wonen. Dat wil zeggen een aantal voorzieningen en activiteiten sa men doen in plaats van privé. Bijvoor beeld de energie-voorziening, een ge meenschappelijke ruimte om bijvoor beeld te koken en te wassen. Van de ondervraagden voelde 15 procent hier meteen voor. Een ander deel wilde liever eerst meer informatie zien over deze woonvorm en de kat nog wat uit de boom kijken. Hiervan zijn inmiddels toch vier mensen die positief denken over het centraal wonen. Vrouwen blijken sneller In het Marsplan moeten tot het jaar 2000 zo'n zeven tot acht honderd huizen worden neergezet. De gemeente mag slechts bepaalde vlekken van 'De Mars' bestemmen. Per vlek wordt een gebied ontwik keld. De eerste bouwstroom omvat ruim 100 woningwetwoningen en 55 Kasko-huizen, merendeels pre mie A-koopwonignen. geneigd met zoiets mee te doen dan hun echtgenoten. Besparingen Is het werkelijk 'voordeliger' om op deze manier je eigen woning te ont wikkelen? Een kasko wil eigenlijk niets anders zeggen dan een geraamte, in dit geval van een woning (weer- en wind- dicht). Sinds het ontstaan van de eerste kasko-bouwvereniging in 1971 (te Pur- merend) heeft men de conclusie ge vormd dat door de afbouw zelf te ver richten, enorme besparingen zouden kunnen worden geboekt. Deze denk wijze, die later niet geheel terecht bleek te zijn, was er de oorzaak van dat de vereniging de naam Kasko kreeg. Inmiddels is vastgesteld dat zelfafbouw besparingen oplevert, maar dat dit niet bepalend is voor de betaalbaarheid van een woning. Belangrijker is de zelf werkzaamheid bij de voorbereiding en tijden het bouwproces. Dure professio nele krachten worden vervangen door amateurs. In feite luidt de kasko-formule als volgt: invloed uitoefenen op ontwerp en uitvoering en daardoor op de bouw kosten. De minimum prijs van een kasko-woning in de Mars bedraagt 95.000 gulden, exclusief grond. Op initiatief van de FNV-Texel is na overleg met het gemeentebestuur vorig jaar februari een Kasko-afdeling Texel opgericht. In het afgelopen jaar zijn al vele activiteiten verricht en in ontwik keling gekomen. De mate van het in zetten van professionele mensen wordt bepaald door de toekomstige bewoners zelf. Gedetailleerde kennis, die nood zakelijk is wordt opgedaan door ver schillende werkgroepen. Zij doen on derzoek met betrekking tot allerlei zakem zoals bouwaspecten, financiën, juridische zaken en energie. Jef Rein tjens is in het eerste kwartaal van dit jaar als architect aangetrokken. Stappen De Kasko-bouwvereniging vordert stap voor stap naar het einddoel. Na enkele ledenvergaderingen wordt het programma van eisen opgesteld, waar van het concept klaar is. Hieruit volgen dan weer schetsontwerpen van woning typen en hun extra's. Daarna wordt op nieuw een persoonlijke enquête, samen met een financieel deskundige, onder de toekomstige bewoners gehouden. En van die definitieve keuze worden ont- Jrc werp- en bestektekeningen gemaakt. Morgenavond vanaf zeven uur vindt in de Witte Burcht een ledenwervings actie plaats, ledereen die belangstelling heeft voor een betaalbaar huis in 'De Mars' is welkom. Hoewel veel voorbe reidend werk verricht en zichtbaar is, kan de kasko-groep best een aantal enthousiaste mensen gebruiken. Contactadres is het secretariaat, Koger- straat 62, tel 02220-4702. UITBREIDING SERRE OPEN HAARD OF KACHEL WONEN 30 CM LAGE /«'.■NE WOONKEUKEN 3 TREDEN VAN 15 CM NAAR INGANG ■BIJKEUKEN, KL0MPENB0ET, SCHUUR UITWISSELBAAR WONEN OF KEUKEN OF EXTRA KAMER WASMACHIENE UITBREIDING KAMER OF GARAGE QM.'l 19 9.1980 TUIN KAMER 370 390 OF VIDE ENTRESOL TRAP NAAR ZOLDER KAMER 285 X 390 OF VIDE ENTRESOL EN-OF BAD APARTE WC KAMER 315 x 330 UITBREIDING BALKON BALKON OF GROTERE KAMER 12X lil, 1 -HMD ««HLS 19 9.1980 FEUILLETON 4. Guy Lazare schudde het hoofd. "Ik vind het maar niks". "Oom, u ziet spoken". "Ja, ik word oud". "Jakkes! moeten we elkaar soms gaan beklagen?" Ben je mal, vertel me liever wat je me voorzet": "Ik heb natuurlijk niet op bezoek gere kend, misschien zou ik alleen niet ge geten hebben, of een beschuitje, zoiets, maar nu u er bent loont het de moeite. Ik heb nog een paar mooie tounedos in de ijskast en ik ken het recept van een heel lekker sausje-ahal de fijnproever ontwaakt. Weet u, dat u uw lippen zat te likken, oom?" "Dat is een gewoontegebaar, lieve kind", glimlachte hij. "Het gewoonte gebaar van de smulpaap". "Ik ben blij dat het eten me nog zo goed smaakt en ik ben ook blij dat jij in de keuken soms ie's bijzonders presteert. door TOM LODEWIJK. Op mijn leeftijd worden dat de kleine vreugden van de dag. In sommige res taurants zit ik me doorlopend te ergeren aan de manier waarop ze de schotels mishandelen, maar laatst in Arnhem heb ik de kok m'n complimenten laten brengen. Die man was een artiest". "Net als u. Maar dan zal ik eens even moeten gaan kijken - huisvrouwelijke plichten - en wat dacht u van die spe ciale flensjes..." "Ga weg verleidster!" Blij, dat hij toch Yvonne uit haar in dolentie had weten te halen, schonk Guy Lazare zich voorzichtig nog een half glas in de hand, nauwelijks bemerkend hoe het duister van de wintermiddag steeds verder de kamer binnensloop en hoe buiten steeds meer lichten priemden door de nevelsluier. Yvonne. Was ze met al haar kost schoolgeleerdheid en maniertjes eigen lijk nog meer dan een kind, toen ze thuiskwam? Een kind vol romantische opvattingen, dat kreeg je op zo'n school met enkel vrouwen, dacht de vrijgezel verbitterd. Vooral over de liefde. Want alles draaide om de liefde. Yvonne behoefde niet te klagen dat ze onopgemerkt bleef. Er waren jongelui uit4 de kringen waarin ze was groot gebracht, die voortdurend om haar heen draaiden. Er waren zelfs oudere mannen die een representatieve jonge vrouw van goede familie en zeker niet onbemid deld, een goede partij vonden, mannen die door hun zaken nog geen tijd gehad hadden voor, nou ja, misschien wel voor een bepaald soort liefde, maar niet voor een huwelijk. Maar Yvonne was tegen ieder even vriendelijk en charmant, lachend ging ze de dagen door. Haar oom vond dat best. Vooral niet over haasten, kind, had hij gedacht, een meisje als jij kan aan iedere vinger een man krijgen, doe je keus met overleg. Hij glirrtlachte. Yvonne's keus was heel anders uit gevallen dan hij had verwacht. Zelfs in zijn wildste fantasieën -niet dat hij daar zoveel last van had - had hij nooit gedacht aan de jonge procuratie houder de Rheede. Guy Lazare had altijd een haarscherpe lijn getrokken tussen zaken en genoe gens, onder de laatste met name begre pen de amoureuze. Toen hij eens in de lange marmeren gang van het grachtenhuis een jonge correspondent de knappe Corrie had zien kussen, had hij zich op z'n tenen teruggetrokken, maar een uurtje later moest de correspondent wèl bij de baas komen. Guy glimlachte nog bij de herinnering aan het gezicht van de jongeman, toen hij droogjes had medegedeeld dat hij zo-even getuige was geweest van een 'laat ons zeggen niet zuiver zakelijk gesprek tussen hem en juffrouw de Bildt'. Voor het geval het hier ging om een doodgewoon vrijerijtje, wilde hij duide lijk maken dat dit op zijn kantoor niet werd geduld. Mochten er serieuze ge voelens in het spel zijn.... Stotterend en hakkelend had de jonge man toegegeven dat hij en juffrouw de Bildt... tja, als alles goed ging, hoopten ze over een jaar of anderhalf te trouwen. Daar was geen enkel bezwaar tegen, zei Guy en als het zover kwam en meneer bleef zijn best doen kon hij alsdan op een salarisverhoging rekenen, maar dan moest hij juffrouw de Bildt duidelijk maken dat ze een andere betrekking moest zoeken. En hij had de blonde Corrie, die met rode ogen excuus kwam maken, op haar gemak gesteld en gezegd dat het hem speet want dat hij een goede kracht ging missen, maar hij stelde als regel: in het bedrijf geen liefde. En ze had, toen ze ging sol liciteren een klinkend getuigschrift ge kregen en toen inderdaad reeds een jaar later de corresdondent aarzelend kwam vertellen dat hij en juffrouw de Bildt inderdaad - toen had hij er voor gezorgd dat het jonge paar met dank aan hem zou blijven denken. Hij walgde ook van de mopjes over di recteuren en secretaressen, zijn intimi wisten dat je daarmee niet bij Lazare moest aankomen. Hij achtte het zonder meer beneden zich. En dét was eigenlijk de oorzaak van zijn verbazing toen hij merkte, dat zijn procuratiehouder de Rheede, een veelbelovende vent, een steunpilaar van de zaak, het oog had geslagen op zijn nichtje Yvonne. En wat erger was, dat Yvonne het van Gerard de Rheede te pakken had. Natuurlijk had Yvonne zijn reserve ver keerd uitgelegd, dat was te verklaren uit haar romantische opvattingen. Natuurlijk zag Yvonne het zo, dat oom Guy Gerard niet goed genoeg voor haar achtte, omdat hij maar een gewone burgerjongen was, van onderop begon nen. Standsverschil alzo. Haar moeder leefde toen al niet meer. Haar vader was al evenmin bepaald gelukkig met Yvonne's keus, maar zijn gewoonte om Yvonne in alles haar zin te geven, zodat hij zich ongestoord aan zijn zaken kon wijden, wreekte zich nu, want Yvonne was zeker niet van plan, juist in dit geval, waarbij het, zei ze, ging om haar levensgeluk, toe te geven aan de standsvooroordelen van twee oude heren. Het ging er maar om dat je echt van elkaar hield. En Gerard was ten minste niet met een zilveren lepel in de mond geboren, hij had zich door eigen werkkracht en capaciteiten tot een 'P leidende functie opgewerkt. En wat hadden vader en oom liever: dat ze trouwde met iemand die misschien een naam had en zijn positie dankte aan wat grootvader en vader vóór hem hadden bereikt, wat meer zegt, iemand die niet, als Gerard, alles wist van het bedrijf van Montferlant Lazare? Zoals het meestal gaat in zulke zaken, de weinig enthousiaste houding van haar vader en oom stijfden Yvonne in haar gevoelens. Het werd nu voor haar ook een kwestie van prestige. Yvonne was, hoe ze ook was verwend, geenL" willoos, leeghoofdig schepseltje. Ze wist wat ze wilde. En wat hadden vader en oom op Gerard te zeggen? Hij mocht dan de zoon van een kleine middenstander zijn - was dat soms een schande? - hij wist zich overal gemak kelijk te bewegen. Toen ze hem op eenL receptie in jacquet zag, viel het haar op ,a| dat hij er gedistingeerder uitzag dan vele n; mannen met klinkende namen en het was niet alleen verliefdheid die haar tot deze conclusie bracht. Gerard maakte makkelijk vrienden en relaties en vadei en oom moesten toegeven dat hij een le heldere kop had, dat ze zich eigenlijk 16| geen raad zouden weten als hij er tussen uit trok. )n Guy Lazare had zich het geval met de corresdondent en de typiste herinnerd |ft en in gedachten hele gesprekken ge voerd met de jonge procuratiehouder waarin hij hem, hoffelijk maar vastbe- sloten, mededeelde dat deze situatie ,e| niet gehandhaafd kon blijven. g, (wordt vervolgd! g lix De Jan Ayes/oot in De Mars, die de begrenzing vormt van het Kasko-project

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 6