Groen c2wartsJ~exels in het harG Waddenvereniging wil misverstanden uit de weg ruimen 9 De Lichtboei" vierde koperen jubileum J Openbare avond op 15 oktober '6 Ci Onderwijzers demonstreren in Den Haag T NIEUWE PLANNEN MUZIEKSCHOOL Dierenmishandeling Aanrijdingen FF 93e JAARGANG NR. 9515 DINSDAG 30 SEPTEMBER 1980 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2206. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 111790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 12,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. i< )i Op Texel merk je er niet zoveel van als op enkele andere Wadden eilanden, maar er is toenemend verzet tegen de diverse plannen en maatregelen om de Waddenzee als natuurgebied te beschermen. Een deel van de boosheid daalt neer op verkeerde hoofden, wat niet zo verwonderlijk is, omdat niemand meer wijs kan worden uit de vele voorstellen en plannen die met betrekking tot de bescherming van de Waddenzee in voorbereiding en discussie zijn. Mikpunt van veel kritiek is de Lande- ijke Vereniging tot behoud van de Waddenzee, die zich als voorvechter ran de natuurbelangen in het wadden- lebied de grootste bekendheid heeft rerworven. Toch zijn de maatregelen die deze vereniging voorstaat nog tame- ijk soepel in vergelijking met de veel stringentere bepalingen die neergelegd tijn in de thans volop in discussie zijnde nterprovinciale Struktuurschets Wad denzeegebied. Vooral deze struktuur schets roept bij veel mensen het gevoel lp dat er straks 'niks' meer mag. De Waddenvereniging vindt dat het toog tijd wordt dat naar het publiek toe oor wat meer duidelijkheid wordt ge- :orgd. Ook uit eigenbelang, want het dmaatschap van de Waddenvereniging jegint in sommige kringen als iets schandaligs beschouwd te worden en lat heeft geen gunstig effect op het edental. Een bijdrage aan de duidelijkheid wil de vereniging geven door het beleggen tan voorlichtingsbijeenkomsten op alle vaddeneilanden. Op Texel zal dat ge leuren op woensdagavond 15 oktober, lanvang 19.30 uur in de grote zaal van iet NlOZ-gebouw in 't Horntje. Een lelegatie van bestuur en medewerkers tal daar de bestuurlijke problematiek lepraten. De Texelse leden van de tereniging zijn voor deze bijeenkomst litgenodigd, maar gehoopt wordt dat Dok anderen zullen komen. Vooral de afgelopen twee jaar zijn reel plannen om tot bescherming van iet waddengebied te komen aan de irde gesteld. We kregen te maken met ie door het rijk uitgebrachte nota Waddenzee", die leidde tot de zg. 'lanologische Kernbeslissing (PKB). l/erder was er de Interprovinciale Struk- luurschets voor het Waddenzeegebied UPS) en de daaraan gekoppelde provin ciale verordeningen. Geruchtmakend nas ook het voorstel om de bestaande Natuurbeschermingswet van toepassing !e verklaren op stukken van de Wadden- :ee en tenslotte nam de PvdA-fractie in Je Tweede Kamer het initiatief voor een Waddenzeewet. Op Texel werd dit alles rrij gelaten verwerkt en bleef met name Dij het gemeentebestuur de bereidheid lot constructief praten aanwezig. Maar indere eilanden kwamen in het nieuws door grimmige verzetsacties. Op Vlie- and werd een comité anti-Waddenzee- net opgericht (hoewel de gemeenteraad ran Vlieland in meerderheid geen be twaar had tegen zo'n wet) en een poging ran de Waddenvereniging om met het moeten houden. De wet dient er dus vooral voor om de rijksoverheid te houden aan haar beleidsvoornemen. Naast de Waddenzeewet is het nood zakelijk, dat de Waddenzee provinciaal en gemeentelijk ingedeeld gaat worden, zodat de provinciale en gemeentelijke besturen daar - zoals overal elders in Nederland - hun normale bevoegdheden kunnen uitoefenen: het maken van TOT HIER comité te praten, mislukte. De leden op de verschillende eilanden lieten weten dat overal veel verwarring was over de inderdaad nogal ondoor zichtige plannen en voorstellen, zodat meer informatie dringend nodig was. Op de eilanden Die informatie wordt in eerste instan tie op de eilanden gegeven, omdat daar naar verhouding veel leden van de Waddenvereniging wonen, hebben de ledentallen in absolute zin zeer beschei den zijn en op zichzelf al een indicatie vormen dat de Waddenvereniging daar beter in de markt zou kunnen liggen. Het totale aantal leden van de Wadden vereniging bedraagt 3759. Daarvan wo nen er 248 op Texel (5% van de Texelse bevolking), 35 op Vlieland (8%), 119 op Terschelling (6,7%), 40 op Ameland (3,6%) en 65 op Schiermonnikoog (12,5%). Omdat het geen kwaad kan dat de mensen die interesse hebben voor het Waddenzeebeleid op de hoog te zijn van de stand van zaken op dit moment, nemen wij het volgende over uit een folder die de Waddenvereniging voor deze gelegenheid heeft gemaakt: Waddenzeewet "Begin 1980 heeft de Tweede Kamer de Nota over de hoofdlijnen van de ontwikkeling van de Waddenzee aan genomen, waarmee de procedure van de Planologische Kernbeslissing (PKB) is doorlopen. Hiermee is de doelstelling van het regeringsbeleid ten aanzien van de Waddenzee vastgelegd, namelijk de bescherming, het behoud en waar nodig het herstel van de Waddenzee als natuurgebied. Een PKB heeft echter geen wets- kracht. Dit betekent, dat andere zaken die wél bij de wet geregeld zijn bij de rechter voorrang zullen krijgen, omdat deze zich alleen op wetten kan baseren en niet op beleidsvoornemens. Een voorbeeld is de Mijnwet van 1810. De Waddenzee is ingedeeld in concessies, die toegedeeld zijn aan verschillende oliemaatschappijen. In de PKB staat; geen nieuwe boringen meer. Als een maatschappij echter een boorvergun- ning vraagt, moet die op grond van de Mijnwet verleend worden door het ministerie van Economische Zaken. In de Waddenzeewet wordt de doelstelling van de PKB wettelijk vastgelegd, zodat de rechter ook daarmee rekening zal Een inwoonster uit de Binsbergen- straat heeft vrijdag aangifte bij de politie gedaan van ernstige dierenmis handeling. Haar kat werd terwijl hij buiten liep beschoten met een wind buks. Er zat een 4 mm. kogeltje precies onder een oog van het dier. De kat is behandeld door de dierenarts. De politie verzoekt getuigen van één en ander zich met haar in verbinding te stellen. Gisteren vond op de kruising van de Pontweg met de Pelikaanweg een aan rijding plaats. Een inwoner uit Wezep wilde rechtsaf de Pelikaanweg oprijden en hij hield daarbij geen rekening met een tegemoetkomende Amsterdammer. Er ontstond behoorlijk wat blikschade. Op de kruising van de Plevierstraat met de Ruyslaan in De Koog ontstond vrijdag een aanrijding doordat iemand uit Den Burg zonder te kijken de Ruyslaan opreed. Een bestuurder uit Apeldoorn reed tegen hem op. Er ont stond lichte blikschade. Een belangrijk deel van de Texelse leerkrachten zal morgen meedoen aan de landelijke demonstratie tegen voorgenomen plannen van mi nister Pais. Zoals bekend wil de minister van onderwijs bezuini gen op de salarissen der leer krachten om daarmee de werk gelegenheid in die sector op peil te houden. De leraren zijn het er niet mee eens dat ze naast de normale bezuinigingen nog eens extra „gepakt" worden. Voor de Texelse situatie bete kent dit dat de overgrote meer derheid van de leerkrachten op lagere scholen woensdag per bus naar Den Haag zal reizen om daar de spandoeken tegen de voorgenomen maatregelen te ontrollen. De meeste kinderen hebben dan vrij. Wat betreft de kleuterscholen is waarschijnlijk dat de scholen in De Koog, Oudeschild en Den Burg woens dag gesloten zijn. De scholen in Oosterend, De Cocksdorp en Den Hoorn blijven open. Volgens de ABOB doen alle leraren van de LTS mee aan de staking. Van de Rijksscholengemeenschap doet ongeveer een kwart der docenten mee, terwijl er van de Huishoudschool slechts één loerkracht aan de aktie mee zal doen. De demon strerende leerkrachten gaan fnet de boot van 10 uur naar het vasteland en dan per bus naar Den Haag. De Texelse leerkrach ten voeren tezamen met afdeling Den Helder van het ABOB actie. „Mag er dan helemaal niks meer?" bestemmingsplannen en provinciale ver ordeningen zie verderop). Als er geen goede Waddenzeewet komt, kan het gebeuren dat een ge meente of provincie een bestemmings plan of provinciale verordening opstelt, die keurig in overeenstemming is met de PKB, maar dat de rijksoverheid een beslissing neemt (waar gemeenten en provincies geen zeggenschap over heb ben), die door haar negatieve invloed het gemeentelijk en provinciaal beleid tot een lachertje maakt. Een voorbeeld van een dergelijke beslissing op rijks niveau is: de gemeente Harlingen stelt strenge milieu-eisen aan bedrijven die zich in de industriehaven aldaar willen vestigen, terwijl de regering aan een groot bedrijf toestemming geeft om chemisch afval te lozen voor de kust van Hoek van Holland. Dit gif komt met de vloedstroom de Waddenzee in. Het voorstel van de Waddenvereni ging is dan ook altijd geweest de positie van provincies en gemeenten duidelijk te maken. Het ontwerp, zoals dat er nu ligt, regelt dit niet en verandert nauwe lijks iets aan de bestaande situatie. De Waddenzeewet dient met name om bedreigingen van de Waddenzee op nationaal niveau aan te kunnen pakken: bijvoorbeeld de vervuiling van de Rijn door olie- en giflozingen. De Wadden zeewet dient niet om het normale handelen van de particuliere burger in het waddengebied rechtstreeks te rege len. Dat is een taak van gemeenten, provincies en rijk, zoals dat ook overal elders in Nederland het geval is. Natuurbeschermingswet Deze uit 1966 daterende wet geeft de rijksoverheid de mogelijkheid om terrei nen en wateren, die van algemeen belang zijn om hun natuurschoon of natuurwetenschappelijke waarden, aan te wijzen als natuurmonument. Dit betekent, kort gezegd, dat het in die ge bieden verboden is schade toe te brengen aan dat natuurschoon. Wat men daar precies wel en niet mag, moet ingevuld worden in een beheersplan, dat opgesteld moet worden in over eenstemming met de eigenaar en de ge- bruiker(s) van die gebieden. Dit beheersplan moet om de drie jaar (lees verder pagina 2) Ongeveer 220 van de totaal 300 luisteraars van de zieken omroep „De Lichtboei" heb ben zaterdag het 12V2-jarig be staan van hun omroep gevierd. De medewerkers van De Licht boei hadden een aantrekkelijk programma in elkaar gedraaid en daarin voldoende ruimte gelaten voor onderling con tact. Het programma werd op hoge prijs gesteld. Jannie Craanen en haar revuegroep spanden zich weer lekker in. Ze brach ten een voorproefje van het nieuwe pro gramma dat binnenkort in premiere gaat en hadden speciaal voor deze gelegen heid een lied over De Lichtboei ge maakt. Ook Klaas Bonne als Kees Stet had veel succes en dat gold ook voor Leen Kuiper, die met zijn sprekende pop Bartje voor het eerst sinds lange tijd weer voor het voetlicht trad. De meisjes die het jazzballet uitvoerden oogstten dankbaar applaus, maar het was jammer dat ze slechts één nummer brachten. Een hooggewaardeerde muzikale bij drage leverde de muziekverening 'Ex celsior' uit Oosterend. Ook het be jaardenkoor weerde zich dapper en ver dienstelijk. Geschenken Ter gelegenheid van het jubileum mocht het bestuur van De Lichtboei ge schenken in ontvangst nemen. Belang rijke geldelijke bijdragen kwamen van het R.K. kerkbestuur, de bewoners van "Starkenburgh" en de handwerkclub van "Starkenburgh". De drie verzor gingstehuizen hadden gezamelijk de maaltijd bekostigd en verzorgd. De bloemen waarmee de burgemeester De Koning-hal was opgesierd waren be schikbaar gesteld door bloemenhandel "Vespertina" en fraai geschikt door mevrouw Nijman. Veel bekijks trok de expositie oude foto's die in de zaal was opgesteld, verzorgd door Maarten Stoepker. Verder waren er allerlei ande re vormen van medewerking waardoor de feestdag in organisatorisch en finan cieel opzicht zeer gelukkig verliep. Men sen van Lions en Rotary zorgden voor het vervoer van de bezoekers; ook Hans Oosterhof en Jan Brandenburg zetten zich daarbij (met het busje van het ver pleeghuis) in. Het toeval wilde dat de zelfde dag ook de ziekenomroep De Arend in Arnhem het 12% jarig bestaan herdacht. Ter gelegenheid daarvan was Lichtboei-voorzitter P. Arensman 's morgens rechtstreeks in de uitzending van de Arnhemse ziekenomroep. Geen eendagsvlieg De Lichtboei heeft de afgelopen jaren ongetwijfeld zijn sporen verdiend. Het is bepaald geen eendagsvlieg geweest; een betrekkelijk kleine groep van vaste medewerkers steekt er een groot deel van de vrije tijd belangeloos in en blijft dat doen. De Lichtboei timmert overi gens graag aan de weg. Niet alleen het koperen jubileum werd uitgebreid ge vierd; soortgelijke feesten waren er ook bij het vijf- en tienjarig bestaan en daar naast waren er meerdere open dagen met uitzendingen vanuit de tehuizen, vanuit de lucht en vanaf zee. Het grootste deel van zijn bestaan werkt de omroep clandestien of met oogluikende toestemming. Pas vorig jaar werd voor Den Burg een officiële zendmachtiging verkregen. De omroep zendt dagelijks uit: maandag populair, dinsdag geeste lijk-klassiek, woensdag doopsgezinde kerkdienst, donderdag populair, vrijdag muziek, zaterdag R.K. kerkdienst en zondag twee keer protestantse kerk dienst. Het dagelijks bestuur van De Lichtboei bestaat tegenwoordig uit de heren Arendsman, Van Opstal, Eerkens, Kolkman en mevrouw Wiersma. De noodzakelijke financiën komen van de kerken, donateurs en onmisbaar zijn ook de incidentele bijdragen en subsidies van banken, particulieren etc. Video Een nieuwe activiteit, het verzorgen van videareportages is om technische redenen nog niet goed van de grond gekomen. De thans in gebruik zijnde apparatuur laat het maken van tech nisch behoorlijke programma's niet toe. Vooral als in reportages veel moet worden gemonteerd, is het eindresul taat nog onvoldoende. Met de aanschaf van apparatuur waarmee de problemen definitief uit de wereld zijn, is een bedrag van maar liefst f 40.000,— gemoeid. Wie helpen wil kan gebruik maken van rekening 4699.74.427 die De Lichtboei bij de Amro-bank heeft. Eens per twee maanden laat De Lichtboei een krantje verschijnen, verzorgd door Adri en Truus van Opstal. Verder is er een contactraad waarin vertegenwoordigers van de diverse tehuizen en complexen zitting hebben. De Flierefluiters tijden* het optreden in de Burgemeester De Koninghal. j i._A.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1