We moeten praten over een overdekt zwembad Waddenvereniging houdt open avond 't Laatste stukje Burgemeester bij afsluiting aneensTaande ouders VERVOLG VAN PAG.l Jubileum Bond van Plattelandsvrouwen Chauffeurs gevraagd Buitenlandse valuta Oud papier Eierland Verfspuiten PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 30 SEPTEMBER 1980 opnieuw vastgesteld worden. De Bos plaat op Terschelling is al in 1974 onder de N B-wet gebracht. Het is in het ge heel niet uitzonderlijk om gebieden onder deze wet te brengen Er zijn in Nederland verschillende van deze ge bieden. Daarom is het logisch, dat delen van de Waddenzee, waarvan internatio naal, nationaal en provinciaal de grote waarde als natuurgebied erkend is, ook onder deze wet gebracht worden. Bo vendien gaat het erom, welke bepaling en in het beheersplan opgenomen zullen worden. Er zijn geen gebieden waar een totaal toegangsverbod van kracht zal zijn. Wel zullen bepaalde ge bieden bij laagwater niet mogen worden betreden (vogelfourageergebieden) of in bepaalde jaargetijden (b.v. ruiperiodesl gesloten zijn. Ook dat is niet bijzonder. Enkele voorbeelden: de Bosplaat, de Oosterkwelder op Schiermonnikoog en vele kleinere delen van de eilanden. Er zullen geen droogvallende platen, die direct aan de eilanden grenzen, worden aangewezen. Dit zijn de gebieden waar de eilanders vanouds met hun bootje gaan varen en vissen. De sportvisserij, het ambachtelijk en machinaal pieren- steken, zeilen bij hoog water en der gelijke zaken blijven ook na toepassing van de NB-wet ongemoeid in de Wad denzee. Bovendien zullen in ieder geval alle doorgaande vaarroutes niet onder de wet gebracht worden. De vergunningen, die eilandbewoners en ieder ander nodig hebben om op het wad te mogen vissen met een fuik of een botwant, zijn overigens niet door de visserij-inspectie op verzoek van de natuurbeschermers ingesteld, maar op verzoek van de organisaties van be roepsvissers. De reden was, dat er door sommige sportvissers zoveel met deze methode gevangen werd en tegen con- currentie-vervalsende prijzen verkocht, dat de beroepsvissers hun broodwin ning in gevaar zagen komen. Provinciale verordeningen In juni 1979 publiceerde de Stuur groep Waddenprovincies (gevestigd te Leeuwarden), waarin de provinciale be sturen van Groningen, Friesland en Noordholland vertegenwoordigd zijn, de Interprovinciale Struktuurschets voor het Waddenzeegebied. Hierin wordt het provinciale beleid ten aanzien van de Waddenzee vastgelegd. Dit komt in grote lijnen overeen met de PKB. Om de Struktuurschets in de praktijk te kunnen brengen zullen er provinciale en gemeentelijke verordeningen komen, te vergelijken met een Waddenzeewet op provinciaal en gemeentelijk niveau. Over deze verordening zullen de Provin ciale Staten en de gemeenteraden hun normale democratische controle kunnen uitoefenen. In de provinciale 'verorde ning ter bescherming van de ecologi sche waarden van het Waddenzeege bied" wordt in haar huidige concept vorm (1 juli 19801 een indeling in drie categorieën gemaakt: A. in deze ge bieden mag nooit iemand komen; B. in deze gebieden mag men onder bepaalde voorwaarden komen; C. in deze gebie den mag men komen, tenzij men zwaar inbreuk pleegt op de ecologische waar den. Onder A vallen ondermeer de Vlie- hors, de Bosplaat, Oo^t-Ameland en de Oosterkwelder op Schiermonnikoog. Hier dus geen recreanten meer, wat niet altijd reëel is en wat bij de NB-wet buiten het broedseizoen wèl het geval zou zijn. Maar ook geen militairen meer op de Vliehors, wat niet zal lukken, omdat dat een rijksaangelegenheid is. Onder B worden o.a. alle droog vallende platen onder de eilanden ge noemd, met als gevolg: geen pieren- steken of vissen op het wad meer, ook niet voor eilanders. Bij Scouting Texel zitten ze te 'sprin gen' om mensen met een rijbewijs B, die af en toe gedurende korte tijd (één of twee keer per veertien dagen gedurende een half uur) de lichte vrachtwagen van Scouting wil besturen om daarmee op bepaalde adressen oud papier af te halen, met behulp van enkele jongens. Wie belangstelling heeft voor dit perio dieke karweitje kan voor nadere infor matie terecht bij de heer N. P. Slijderink, telefoon 02220-2374. Westduitse marken 100 7107,25 Belgische francs 100=7 6,59 Franse francs 100= 7 45,50 Zweedse kronen 100 7 45,50 Zwitserse francs 100 7 117,50 Deense kronen 100 7 33,50 Amerikaanse dollars 1=7 1,92 Keiaansechronen 1=7 6,57 Oostenrijkseschillingen 100 7 15,24 Italiaanse lires 10.000 7 21,00 Spaanse peseta 100 7 2,52 In de krant van dinsdag maakten we melding van het feit dat Hans Eelman en Fup Boon vier en een halve mijl uit de kust van Oudeschild een prachtig boeg beeld hadden opgedoken. Dat bericht was juist, alleen... het beeld was niet compleet. Het was moeilijk om uit de verschillende vormen een herkenbaar iets te reconstrueren, vooral ook omdat het hout onder de zeepokken en zee anemonen zat. De duikers zelf dachten aan een voorstelling van een leeuw, maar erg duidelijk was het niet. Gisteren is er klaarheid gekomen in de voorstellino van het boegbeeld. De 18e eeuwse Oostindiëvaarder heeft namelijk nog een deel van het boegbeeld prijsgegeven. Een schitterende kop met een soort tulband op die driehonderd jaar geleden de zee tussen Texel en Indië moet hebben gedomineerd. Mysterieus glim lachend werd het oude beeld uit de woelige baren van de Waddenzee op gehaald. Na drie eeuwen weer in de frisse lucht. Het beeld rust nu met het eerder opgeviste deel in een conser- veringsbad in het Natuurrecreatiecen- trum. De FIOM is van mening dat de maat schappij maar weinig rekening houdt m m m tai ta mm mm met gezinnen waar maar één ouder is. Wetten en regelingen zijn vaak uit- sluitend op een gezin met twee ouders fw afgestemd. De FIOM streeft naar een gelijkwaardige plaats van het één ouder gezin, naast het twee ouder gezin. Om dit kracht bij te zetten is er op 18 oktober in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een dag voor alle alleenstaande ouders en hun kinderen. Bij voldoende animo wordt een bus vanuit Den Helder ge organiseerd. Men betaalt dan vijf gulden voor een retourtje en kinderen gaan gratis mee. Men kan zich opgeven voor drie oktober op telefoonnummer 4954. De FIOM-dag zal informatie geven aan groot en klein. Er is een forum discussie over kinderopvang, er wordt gepraat met minister De Ruiter over het ouderlijk gezag binnen en buiten het huwelijk en er is een discussie met tweede kamerleden over bijstandsuit keringen. Aan de dag wordt meege werkt door de cabaretgroep van Natascha Emanuels, muziekgroep De Volharding en het marionetten theater van Henk Walters. Omdat het niet overdekt is, blijft het zwembad Molenkoog in Den Burg het grootste deel van het jaar buiten gebruik. Vooral enthousiaste en regelmatige zwemmers, zoals de leden van de Zwem- en Poloclub TX 71, vinden het onbegrijpelijk dat Texel niet beschikt over een overdekt bad. Men denkt daarbij aan een eenvoudige voorziening, die in de eerste plaats is bedoeld voor de eigen bevolking. Op Vlieland en Terschelling zijn ook overdekte baden. Waarom zou dat op Texel niet kunnen? Zoals bekend zal in De Koog, in het zg. artikel 11-gebied bij de Nikadel, een overdekt zwembad complex worden gerealiseerd in combinatie met een groot aantal appartementen. Alleen door deze combinatie is rendabele exploitatie mogelijk. De Texelse zwemmers zouden van dit bad gebruik kunnen maken. In hoeverre dat mogelijk is en tegen welke kosten, is echter nog niet bekend. Het bestuur van de zwem- en poloclub is er niet optimis tisch over. Men kan zich niet voor stellen dat zo'n bad, dat toch in de eerste plaats bestemd is voor de huurders van de appartementen, altijd ter beschikking zou staan van de Texelaars, nog afgezien van het feit, dat voor het overgrote deel van de Texelse zwemmers De Koog niet ideaal is gelegen. Het ZPC TX 71- bestuur wil daarom dat vastgehouden wordt aan een over dekt zwembad in het Molenkoog- complex in Den Burg, ondanks het feit dat de gemeente onlangs heeft becijferd dat een dergelijk bad enor me exploitatietekorten zal opleve ren. Het moet worden gezocht in een eenvoudige overkapping en/of een zakelijke combinatie met wèl renderende andere recreatievoor zieningen op Texel. Burgemeester J. A. Engelvaart heeft inmiddels op de wensen van TX 71 gereageerd. Zondagmiddag, bij de feestelijke afsluiting van het zwemsei- zoen 1980, zei hij dat alle betrokkenen spoedig om de tafel moeten gaan zitten om de mogelijkheden voor overdekt zwemmen onder ogen te zien. De discussie over het overdekte Texelse bad is weer opgerakeld door waarnemend voorzitter Dik Haker van de zwem- en poloclub. Haker kreeg zondag uit handen van de inmiddels naar het vasteland vertrokken ex-voor zitter Ton Kroezen de voorzittershamer, waaruit de conclusie mag worden getrokken dat Haker nu blijvend voor zitter is van TX 71 Succes De feestelijke afsluiting van het zwemseizoen is zondag een eclatant succes geworden, niet alleen wegens het zeer fraaie weer maar vooral door het afwisselende en interessante pro gramma waar veel publiek op af kwam. Er zijn meer dan duizend bezoekers geweest. Elke 150e bezoeker kreeg een bloemetje. Ook de deelname aan de diverse waterspelen was groot. De topper werd gevormd door de familie estafette, waaraan 18 families deelnamen. Een grote publiektrekker was ook de demonstratie die verzorgd werd door de Apeldoornse vrijwillige reddingsbri gade, die daarvoor met een ploeg van acht man naar Texel was gekomen. Er werd het een en ander getoond op het gebied van hulp- en bevrijdingsgrepen, over preventieve maatregelen en over de handelwijze bij het te water raken van een auto. Onder C vallen o.a. de vaargeulen. D provincies kunnen bijvoorbeeld delei van geulen aanwijzen, waar geen botei op de motor meer door mogen Wat opvalt bij de benadering van d Stuurgroep Waddenprovincies is d ongenuanceerde deling in drieën, waai bij geen rekening gehouden wordt me de mogelijkheid dat bepaalde activitei ten in een A-gebied geen of nauwelijk schade doen en daarom volgens d Waddenvereniging best toegelaten zou den kunnen worden. Met deze opstel v ling werken de provincies het verwijt ii t de hand, dat de kleine aantastingen o j zaken die in het geheel geen aantastin zijn, aangepakt worden, omdat da I gemakkelijk kan en de grote ongemoei; c blijven. Als er geen Waddenzeewt komt om die grote aantastingen aan l pakken en de provincies zich niet ge nuanceerder gaan opstellen, is dit vei wijt terecht. De Waddenvereniging en de recreatie 5 De Waddenvereniging is nooit tege 9 recreatie geweest en is dat nog niet d evenmin wil de Waddenvereniging hi n aantal recreanten terugdringen. Doe ti regulerend optreden van de gemeentf e besturen is het behoud van de natuui h lijke waarden in de hand te houde 9 zonder dat het totaal aantal recreant» b hoeft af te nemen. Vele eilanders zijn d f met ons eens en de meeste gemeente besturen voeren via hun bestemmings plannen een beleid waar wij acht! staan. De Waddenvereniging is voo recreatie in het waddengebied vanu r het oogpunt van de recreant, maar oo J omdat zij het belang van een gezond f regionale economie voor het wadder t gebied inziet. De recreatie is een z« c belangrijke economische peiler, ma v ook andere bronnen van werkgelegei heid - landbouw, visserij, natuurbeheer landschapsonderhoud - willen wij berk drukken. Eén van de redenen waaroi de Waddenvereniging het fonds "We aan de Wadden" gesticht heeft is, d; i het onverstandig is je economised kaarten op één troef te zetten. De Wai i denvereniging heeft totaal geen prt bleem met eilanders die met hun bood het wad op gaan om te vissen of ie1 dergelijks en vindt ook, dat dat in d toekomst moet kunnen blijven". Overzicht van het zwembed tijdens de familie- estafette. In verband met dat laatste had de ploeg een autocabine meegebracht en deze in het zwembad afgezonken. Getoond werd hoe chauffeur en inzit tenden zichzelf kunnen bevrijden en hoe anderen het kunnen doen. Als een van de drenkelingen fungeerde wethouder Van der Kooi die geruime tijd in de gezonken auto verbleef wat mogelijk was dank zij de luchtbel die er zich in bevond. Hij kon veilig door zijn redders aan de wal worden gebracht. De demonstratie gold- tevens als eerste officiële presentatie van de Texelse reddingsbrigade. Coordinator de heer C. Sluis overhandigde aan de burgemeester de juist gereedgekomen propagandasticker van de Texelse bri gade. Interessant was ook de demonstratie van de Texelse duikclub. Terwijl Jan Bloem via de microfoon toelichting gaf, lieten de duikers Jan v.d, Vis, Biem v.d. Vis en Cor van Heerwaarden aller lei onderwateractiviteiten zien en demonstreerden hun uitrusting. Onderdeel van het afsluitingsfeest was ook de prijsuitreiking aan de kam pioenen van de clubwedstrijden, die'TX 71 in juni en september heeft gehou den. De bekers gingen naar Sander Moens, Esther Krijnen en Petra van der Vis. Ook de trainers Jan Hopman en Ria Keijser werden in de hulde betrok ken. De dag werd besloten met een mooi staaltje figuurzwemmen. De leden van de Zwem- en poloclub sprongen op een sein van de burgemeester allemaal gelijktijdig te water en vormden daar het woord ,,TX 71". De Texelse plattelandsvrouwen hou den 9 oktober een propaganda feest avond in de burgemeester De Koning hal. Het doel van de bond zal hier uit gebreid aan de orde komen, één en ander in verband met het vijfig jarig jubileum van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Op 10 oktober wordt een soortgelijke bijeenkomst in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp gehouden, leder is van harte welkom en de toegang is gratis. De heer A. Dros uit Eindhoven heeft vrijdagavond een dia-avond verzorgd voor de plattelandsvrouwen. Vertoond werden beelden uit Japan, China, Korea en Taiwan. Dros wist interessant over zijn verre reizen te vertellen Op 15 oktober gaan de leden van de afdeling De Cocksdorp-Eierland en van de afde ling Texel met twee AOT-bussen naar de Flevohof om het landelijk jubileum te vieren. Op een andere dan de tot dusver gebruikelijke dag wordt voortaan oud papier opgehaald in de Eierlandse pol der door de school van Midden-Eier- land. De ronde wordt zaterdag 4 oktober gemaakt tussen 13.00 en 15.00 uur. Men wordt verzocht het papier gebundeld klaar te zetten, liefst dicht aan de weg Enkele wegwerkers hebben onlangs leerlingen van het Johannes College uit Den Helder met witte markeringsverf bespoten. Door de Heldenaren werd een klacht ingediend bij de poltitie. Er was schade aan hun kleding. Rudie Zarges van de Apeldoornse reddings brigade haa/t het slachtoffer" Annie Hales uit de gezonken auto.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2