Ook commissieleden over BUO-onderzoek verdeeld De Bolder KRUISWOORDPUZZEL Film en discussie over kernenergie Collecte voor geestelijk gehandicapten Fruitautomaat in beslag genomen VERVOLG VAN PAG.l Wateroverlast VERVOLG VAN PAG.l Belastingavond voor agrariërs GESCHETTER MAAKT KNETTER Spannende slotcross Vlieland voor Waddenzeewet IV VRIJDAG 10 OKTOBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 =>b Het inmiddels begonnen onderzoek naar de mogelijkheden voor buitengewoon onderwijs op Texel is door de Texelse onderwijskrach ten met weinig sympathie begroet. Woensdagavond bleek dat ook de leden van de commissie voor welzijnszaken er zeer verdeeld over denken. De enige enthousiaste voorstander was Daan Schilling, die niet begreep waarom er met zoveel weerstand en emotie is gerea geerd op een helemaal niet zo'n ingrijpend en kostbaar plan, dat alleen maar is bedoeld om gegevens op tafel te krijgen om de belangen van kinderen met leerproblemen beter te kunnen behartigen. Alle andere pogingen die in het verleden zijn ondernomen, hebben niets opgele verd. Zoals bekend kwam nogal wat verzet aan het licht tijdens de onlangs ge houden introductiebijeenkomst in het raadhuis. Toch gaf de meerderheid van de onderwijzers bij die gelegenheid uiteindelijk te kennen aan het onderzoek te willen meewerken, hoewel slechts enkelen het nut ervan inzagen. Onnodig en ongewenst Dat de gefrustreerdheid over de aan pak van B. en W. in deze nog onvermin derd voortduurt, bleek uit een brief die de onderwijsgevenden van de Texelse basis- en kleuterscholen nadien schre ven aan B. en W. en de gemeenteraad, de uitvoerders van het onderzoek en andere betrokkenen bij het onderwijs. Daarin werd nog eens koeltjes gesteld dat de onderwijsgevenden niet om het onderzoek hadden gevraagd, dat ze niet waren betrokken bij het instellen van de onderzoeksgroep en het opstellen van het werkplan en dat ze het onderzoek onnodig en ongewenst vonden. In de brief werd er ook op gewezen dat de onderwijskrachten in de loop van de tijd allerlei suggesties hebben gedaan voor betere opvang van kinderen met leer problemen, bijv. door aanstelling van boventallige leerkrachten, remedial teachers, uitbreiding van de mankracht van de schoolbegeleidingsdienst, aan- ia stellen van leerkrachten met LOM-be- voegdheid, etc. De gemeente is daarop nooit ingegaan. Voorzitter Blanken zei te hebben geconstateerd dat niet alle Texelse leerkrachten het met de inhoud van deze brief eens zijn. De in het verleden door het onderwijsveld gedane suggesties waren verre van eenslui dend. B. en W. konden met de tegen- strijdige'menmgen die naar boven kwa men als;.kinderen met leermoeilijkheden maasten worden opgespoord, niets be ginnen. Er moet nu eindelijk wat meer zicht komen op de situatie, om althans een kans te hebben dat het buitenge woon onderwijs op Texel niet helemaal ten gronde gaat. Ontactisch Uit het feit dat de onderwijskrachten zo afwijzend en emotioneel reageerden, trok Daan Welboren de conclusie dat B. en W. de zaak niet erg tactisch hebben aangepakt, al noemde hij het onderzoek op zichzelf een goed initiatief. Mede door de 'tactische uitglijders' is echter een sfeer ontstaan waarin een goed onderzoek nauwelijks mogelijk is, zo meende Welboren, die dan ook zou hebben geadviseerd er maar helemaal niet aan te beginnen als men al niet zover was gevorderd. Blanken erkende dat vormfouten waren gemaakt, maar kon zich niet voorstellen dat men alleen daarom zo afwerend is. Hij had de stellige indruk dat de onderwijzers voor ingenomen waren tijdens de introduc tiebijeenkomst en tevoren hadden afge sproken dat ze het plan zouden torpe deren. Zelfs zou beweerd zijn dat het onderzoek een verkiezingsstunt was. Het instellen van een onderzoek om een beleid te kunnen ontwikkelen is bij het besturen van een gemeente een dood normale zaak. Het gebeurt bij bestem mingsplannen en zelfs bij verkeersvoor- zieningen zoals het plaatsen van ver keerslichten op de Pontweg. Nooit worden daar woorden aan vuil gemaakt, hoewel het bij die andere onderzoeken om veel grotere bedragen gaat. Onnodig Op de publieke tribune zat onderwij zer De Ruiter van de school van Midden- Eierland. Hij bracht naar voren dat de vergelijking mank is. Het gaat hier niet om technische gegevens, maar om gevoelens en meningen. Het is helemaal niet zo moeilijk om vast te stellen dat een flink aantal kinderen met een leerprobleem kampt. Een vrij indrukwek kend getal is in het verleden door de schoolhoofden zelf genoemd. Maar daarmee zijn deze leerlingen nog niet aangeworven voor speciaalonderwijs. Er zijn diverse zeven", zoals de houding van de ouders, het standpunt van de betrokken onderwijzer. Daarbij moet men bedenken dat er wel leerplicht bestaat maar niet de plicht om speciaal onderwijs te volgen als een kind daar voor in aanmerking komt. Het onderzek kan daarin geen verandering brengen en De Ruiter zag er dan ook geen heil in. Het commissielid KI. Barendregt kon ook het nut van het onderzoek niet inzien. Als het al resultaten oplevert, dan betreft het een momentopname die snel kan verouderen, zo meende hij. Daan Schilling ergerde zich duidelijk aan al die tegenstand. Hij sprak van een storm in een glas water en twijfelde niet aan de eerlijke bedoelingen van de wethouder. ,,Er moet wat gebeuren. Het kan niemand de kop kosten. Laten we er de schouders onder zetten en allemaal meewerken". Blanken, zelf onderwijzer, zei de gevoelens van irritatie wel te kunnen be grijpen. „Onderwijzers houden er niet van als iemand in de keuken kijkt. Ze ervaren zo'n onderzoek als een vorm van bemoeizucht en als een bedrei ging"- Vrijdagavond 17 oktober houdt de Vrouwenbond NVV in samenwerking met de FNV in de Witte Burcht in Den Burg in Den Burg een avond over kernenergie. Aanvang 20.00 uur. Het is de bedoeling om vóór de pauze de film te draaien: „Paul Jacobs en de atoom maffia", een documentaire over de kernwapenindustrie in de Verenigde Staten. Daarna wordt een forumdiscus sie gehouden. In de jaren vijftig had Linus Paulings (natuurkundige en Nobelprijswinnaar) Paul Jacobs op de hoogte gebracht van de gevolgen dié het blootstaan aan geringe hoeveejheid radio-aktieve stra ling voor de mensheid heeft. Om dit te onderzoeken heeft Jacobs vele ge sprekken gevoerd met omwonenden van kerncentrales en arbeiders die er werkten. De film, die pas 20 jaar later werd gemaakt, bevat getuigenissen van mensen die aanwezig waren bij de kern proeven, die in 1951 in de Nevada- woestijn werden gehouden. Vele van deze mensen zijn intussen niet meer in leven. Paul Jacobs, de verslaggever in deze film, stierf in 1978 aan bloed- kanker. Geen tegenstanders De bedoeling was om na de pauze tot een discussie te komen met mensen uit de zaal en een forum bestaande uit vóór- en tegenstanders van kernenergie. Maar het bleek niet mogelijk om personen te vinden, die bereid waren hun standpunt vóór kernenergie in het openbaar te ver dedigen. Het is wel gelukt een aantal deskundigen op het gebied van de gevolgen van straling naar Texel te laten komen. Onder hen is ook iemand die onderzoek in Japan heeft verricht bij de tweede generatie atoombomslachtof fers. Er zal nu onder leiding van deze deskundigen gediscusieerd worden over de vragen die naar aanleiding van het zien van de film zijn gerezen. De avond is voor iedere belangstellende, dus ook mannen, toegankelijk. "Zij horen er bij "met deze slagzin wordt ook dit jaar aandacht gevraagd voor de Nationale collecte Geestelijk Gehandicapten die op Texel wordt gehouden van 13 tot 18 oktober. Hoe nodig de collecte nog steeds is, toont een indrukwekkende lijst van doeleind en, o.a. gespecialiseerd jeugd- en volwassenenwerk, extra voorzieningen en medewerkers bij vakantie en vrije tijdsbesteding, bevordering mede zeggenschap ouders in b.v. het beleid rond internaten. Voorlichting d.m.v. tijdschriften, avonden enz., speel-o- theek, cursussen voor mensen werk zaam in de zwakzinnigen zorg, start kapitalen voor nieuwe projekten, maat schappelijke hulpverlening, aangepaste apparatuur, etc. Met de medewerking van een groot aantal vrijwilligers, berust de organisatie van de collecte op texel thans bij de Vereniging van ouders van Gehandicapten. Zoals gewoonlijk blijft 10% van de opbrengst op Texekin overleg is besloten om in verband met het sluiten van deZ.M.L.K. afdeling een gedeelte ter beschikking te stellen aan de Beatrixschool en een deel aan de vereniging ouders van gehandicapten. Met deze bijdrage wil de ouderveren iging voor zoveel mogelijk en bij vol doende animo, iets gaan organiseren in het belang van vrije tijdsbesteding b.v. spelletjes middagen(avonden), volks dansen, of iets dergelijks. De collecte wordt gehouden in de week van 13 tot 18 oktober Bij een café op Texel werd afgelopen maandag een fruitautomaat in beslag genomen. Voor dit soort gokapparatuur wordt op Texel nimmer een vergunning verleend. Wat het effect van al die kostbare maatregelen zal zijn, is niet precies te zeggen. Desgevraagd zei Momberg dat er in ieder geval merkbaar resultaat komt, maar hoe groot de verbetering is kan pas over een jaar of drie worden beoordeeld. Mocht de waterstand onder de huizen dan nog te hoog zijn, dan kan een drainage worden gemaakt die aan sluit op de riolering van de Mars. Enkele bewoners vonden drie jaar veel te lang en wilden dat nu al drainage zou worden gemaakt, aan te sluiten op de bestaande riolering. Maar Momberg vond het verstandiger om het resultaat af te wachten. In het gebied zal de ene straat veel sneller droog zijn dan de andere. Bij de Wilsterstraat zal de afwatering na de aanleg van de vijvers teer snel verbeteren, maar bij de Bern- Sardlaan duurt het veel langer. Andere bewoners dachten dat dit drainage- Systeem bij de huidige riolering geen zin leeft omdat een aantal rioolleidingen boven het funderingspeil van de huizen 5gt en dan valt er weinig af te wateren. Boomsingel weg Wethouder Van der Kooi deelde mee bat de vijvers ongeveer dertien meter breed worden. Voor deze vijvers moet dan de boomsingel achter de huizen aan de Wilsterstraat wijken, samen met een gedeelte van het voetbalveldje. Hier tegen kwam bezwaar. Men vond het „zonde" om de boomsingel te rooien en de vijver betekent dan ook een gevaar voor kleine kinderen. Van der Kooi vond dit een kwestie van opvoeding. „Maar de kinderen zijn gewend om achter op het land te spelen en juist zo'n plotselin ge komst van iets onbekends is gevaar lijk" zei een bewoner. Van der Kooi vond dat men dan maar in eigen tuin een goede heining of struiken moest aanbrengen. De helling van de vijver aan de voetbalveldkant is zeer flauw aflo pend, waardoor Van der Kooi dacht dat het gevaar wel mee zal vallen. Eén van de bewoners kwam op het idee om in plaats van een vijver een grote grindkist aan te leggen. Dit was volgens Van der Kooi te duur en een vijver vond hij ook fraai in het landschap, vooral omdat er veel meer waterpartijen komen. Boven dien zijn de vijvers ook bedoeld voor regenwater en in de grindkist wordt het water weggevoerd naar de rioolzuive ring. „Het heeft geen zin om regenwa ter te zuiveren". Wel wilde wethouder Van der Kooi onderzoeken of de vijvers niet wat meer in het land aangelegd kunnen worden. Dan kan de boomsingel blijven staan en misschien kan het voetbalveld dan ook opschuiven. „De vijver komt er overi gens niet kaal te liggen. Het is de bedoeling dat hij wordt aangekleed met struiken en misschien een enkele boom", aldus Van der Kooi. Stank Er werd gevraagd of de vijver niet gaat stinken als er zomers bij weinig regenval niet gepompt wordt en het water lange tijd stil staat. Momberg was niet bang voor stank omdat er in grondwater geen voedingsstoffen zitten die de stank veroorzaken. Dat zit wel in regenwater, maar bij veel regen wordt er gepompt. Momberg was wel bang dat het water door het ijzergehalte bij lange stilstand een bruine kleur zal krijgen, wat niet zo fraai toont. Er werd door alle bewoners gevraagd of de gemeente zo snel mogelijk begint met de werkzaamheden. Van der Kooi kon hier positief op reageren. Aan riole ringsverbetering wordt al gewerkt en men start met het leggen van de grind- kisten. Problemen zijn er nog met de vijvers omdat bepaalde stukken grond door de gemeente gekocht moeten worden. „Maar we denken dit najaar de vijvers te kunnen graven", aldus Van der Kooi. De gemeente verwacht de waterstand 60 70 cm onder het gemiddelde woningpeil te krijgen. moesten bevorderen dat de mensen weer in de gewone arbeidsmaatschap pij terecht konden komen. Dat van deze doorstroming niets terecht komt, wordt mede veroorzaakt doordat de lonen die door de sociale werkplaats worden betaald, tegenwoordig uitstekend zijn. „Zelfs mensen die in de laagste loongroep zitten verdienen meer dan menige stratenmaker", ver telde Schot. Over de toekomstige ont wikkeling van het aantal Bolder-werk nemers durfde hij geen voorspelling te geven. De werkplaats is afgestemd op maximaal 70 werknemers. Of dat in de toekomst voldoende is, is twijfelachtig. Enige tijd geleden was er voor een van de afdelingen een personeelsstop. Overproduktie moet worden voorkomen en de mensen mogen voor hun eigen welzijn ook niet met teveel op één „hoop" zitten. Recentelijk hebben echter enkele mensen die 65 werden of van de VUT-regeling gebruik maakten, de dienst verlaten, zodat het probleem is opgelost. Het is opvallend dat de mensen die de laatste tijd in De Bolder worden aangenomen, vrij jong zijn. Een ander opvallend verschijnsel is het jaarlijks snel toenemende ziektever zuim. Dat is thans 15%; het stijgt ieder jaar met 2% en dat is een landelijk verschijnsel, zodat er geen conclusies aan kunnen worden verbonden voor de situatie op Texel. „Hoe betaal ik zo weinig mogelijk belasting" is de titel van een voorlich tingsbijeenkomst van de Vereniging voor bedrijfsvoorlichting „Texel". De heer G.H.Bremer, acountants en admi nistratie consulent van de Hollandse Maatschappij van Landbouw en direc teur van het Boekhoudbureau van de zelfde maatschappij, zal aan de hand van praktijkvoorbeelden ingaan op de fiscale aspecten van het landbouwbe drijf. Deze avond wordt gehouden op maandag 13 oktober in Hotel „De Pelikaan" bij De Koog. Aanvang 20.00 uur. Deze avond is algemeen waardoor zowel de akkerbouwers, vee- en scha penhouders en bloembollentelers er iets van kunnen opsteken. In de belasting wetgeving verandert jaarlijks wel iets, waardoor het belangrijk is om op de hoogte te blijven met de mogelijkheden. Hierbij wordt bijv. gedacht aan de Wet op Investerings Rekening. Deze avond over belasting is de eerste in een reeks, georganiseerd door de vereniging van bedrijfsvoorlichting. Het winterprogramma is vooral gericht op bezuinigingen binnen het bedrijf. Het programma 1980-1981 heeft dan ook de naam meegekregen „Let op de klein tjes". Er zijn zes algemene avonden met daarnaast nog een aantal voorlichtings avonden voor een bepaalde bedrijfstak. Het programma van de algemene avonden is als volgt: 27 oktober: „Hoe financier ik het beste" door de heer J.Visser, 3 november: „Welke moge lijkheden zijn er met kavelruil" door de heren H.C.Vaandrager en G.Louter, 10 november: „Welke mechanisatie" door de heer J.J.Kruizinga, 17 november: „Op welke kosten is er te besparen" door de heer J. G. Veldt, 24 november: „Energieverbruik en besparing in de landbouw" door de heer P.J.M.Snij ders. Alle avonden worden gehouden in Hotel „De Pelikaan". De kosten voor zes avonden zijn f30.00 of per avond f6,00. Dit is nodig om de kosten te dekken. Akkerbouw In december zijn er een drietal avon den voor akkerbouwers. Men start 1 december met een inleiding van de heer A. v.d. Zwet over het onderwerp de teelt van bloembollen, het akkerbouw en schapenbedrijfOp 8 december gaat het over proefresultaten van de akkerbouw- proef in Wieringermeer met een inlei ding van de heer D. Schipper. De laatste avond in de akkerbouwreeks wordt ver zorgd door de heer C.VIot met het onderwerp „Economie en de verwach tingen in de akkerbouw". Voor de schapenhouders komt er op 17 december een ochtend waar de Schapencommissie de nodige informa tie zal geven. De heer Sturkenboom zal dan nog enige technische en econo mische aspecten van de schapenhou derij belichten. Voor de veehouders is er een excursie gepland op 7 januari. De jaarvergadering wordt op 14 januari gehouden met 's middags een diavoor stelling van de heer J.G.Veldt over Zambia. De boerderijentocht is gepland op 18 februari. Zondag 4 oktober werd de laatste crosswedstrijd gereden voor de Hel- derse clubkampioenschappen. De baan was droog en los, hierdoor hadden de rijders veel last van opwaaiend zand hetgeen veel valpartijen tot gevolg had. Toch haalden enkele Texelaars prijzen weg in spannende wedstrijden. In de 50 cc klasse deden twee Texelaars mee; Ruud Keyzer en Ruud van Veen. Ruud Keyzer werd in beide manches zesde. Ruud van Veen startte maar in één manche omdat hij motor- pech kreeg. Er deden elf Texelaars mee in de 125 cc klasse; Jan Grisnigt, Nico Bakker, Carlo Witte, Frans Boerse, Rob Venne- man en Albert Keyzer reden zich recht streeks in de finale. Theo Veeger, Rienk Platte en Willem Boerse, die de herkan sing won, plaatsten zich alsnog in de finale. Arie Eelman viel in de herkansing en kon niet meer bij de eerste zeven komen om zich zo te plaatsen voor de finale. Ook voor Jan Spoelstra zat er geen finaleplaats in. Hij zag door een slechte start geen kans meer om bij de eersten te eindigen. Vlak na de finale-start deed zich een grote valpartij voor waarbij Theo Vee ger, Carlo Witte en Willem Boerse betrokken waren. Theo kon de wedstrijd niet meer vervolgen wegens een been blessure die hij hierbij opliep. Willem stond echter weer snel overeind en eindigde toch nog op een 14e plaats. Carlo z'n stuur was bij de val half afge broken. Na een snelle reparatie kon hij de race uitrijden om zodoende toch nog op een 12e plaats te eindigen. Ook Rienk Platte moest opgeven wegens een blessure. Frans en Albert konden goed meedraaien en eindigde als elfde en dertiende. Rob en Nico moesten een harde strijd leveren om een goede plaats te behalen en eindigden als zesde en zevende. Jan Grisnigt bracht het er deze keer zeer goed af, na een pechvol seizoen kon hij eindelijk een beker mee De belangengroepering Lijst 3 van Vlieland heeft een afschrift van een brief aan de Bijzondere Commissie voor de Nota over de Hoofdlijnen van de Ontwikkeling van de Waddenzee aan de Texelse gemeenteraad gestuurd. In de brief wordt meegedeeld dat Vlieland zich in de openbare raadsvergadering van augustus 1980 in meerderheid (volledige fracties van belangengroepe ring lijst 3 en PvdA) heeft uitgesproken voor de ontwerp Waddenzeewet, zoals die is ingediend door de kamerleden Duinker, Kosto en Rienks. De belan gengroepering Lijst 3 is alleen niet zo te spreken over de mogelijkheden tot in spraak die de nieuwe wet biedt. De bewoners van de Waddeneilanden zullen als meest betrokkenen in ieder geval gehoord moeten worden over ontwerpen van algemene maatregelen van bestuur. Met de aldus naar voren gebrachte wensen zal terdege rekening moeten worden gehouden. VeagWrkserNedertand^r naar huis nemen. Hij eindigde op een vijfde plaats. Niels Koorn is nog steeds in goede vorm. Na een felle strijd eindigde Niels op een zeer knappe tweede plaats in de 250 cc klasse. Hij kon weer een mooie beker mee naar Texel nemen. ww i' u i' uffy jSHHT 19 ■wi 22 Horizontaal: I. vreemde munt 2. 4. grote boor 3. 9. soort 5. II. aanzien 6. 13. jongensnaam 7. 14. laatste nieuws (afk.) 8. 15. vis 9. 16. en dergelijke (afk.) 10. 17. tweevoudig 12. 21Frans lidwoord 15. 23. wapen 16. 25. verdiepingen 18. 27. bijwoord 19. 28. zoals de akten getuigen 20. (Lat. afk.) 22. 30. goud (Fr.) 24. 31. tandarm zoogdier 26. 32. feestelijkheden 29. 37. schip 30. 38. rijksgrens (afk.) 32. 39. de onbekende (afk.) 33. 40. knaagdier 34 42. rondhout 35 43. lidwoord 36. 44. vruchtennat 37 45. getij 41 46. water in Brabant 48. 47. tam 50. 49. de dato (afk.) 51. 51. displaced person (afk.) 52. 52. voetbalvereniging 54 53. minderheid 55. 59. tandarm zoogdier 56. 60. verlaagde toon 57. 61. voorzetsel 58. 62. windrichting (afk.) 63. 64. gehalte 65. 68. listig 66. 71. soort onderwijs (afk.) 67. 72. zonder genade 69. 75. maanstand (afk.) 70. 76. drank 73 78. voegwoord 74, 79. bergplaats 77. 80. schortje 81. 82. staatsbedrijf (afk.) 83. kruiperij 84. plaats in Belgié. Verticaal: verstand bijwoord telwoord plaats in Gelderland drank niet dezelfden rondhout onb. hoofdtelwoord gasten mooie steen ik pers. vnw. laatstleden (afk.) hetzelfde (afk.) boom deel van het jaar vogel als volgt (afk.) jongensnaam prachtig deel van een trap ontwikkeld insekt ongerijmd voorzetsel ledemaat ter attentie van (afk.) hard geluid onaangenaam te kennen geven deel van de week schaakstuk flesje bestaat het romeinse rijk (Lat. afk.) unieke smak luchtstrijdkrachten (afk.) ovenkrabber Frans onb. vnw. de onbekende (afk.) Chin, maat map loot sprookjesfiguur Frans voegwoord deel van Amerika (afk.).

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5