Cjroen ^warL-J~exels in het harL GS neemt minder genoegen met stelle daken Buurtbewoners op de bres voor veilige Bernhard/aan „Dit is laatste kans om bestaansrecht te bewijzen Souwtje de Wijn „Het Open Boek" Inenting tegen griep Sint Jan brengt jubileumstuk NIOZ- en RIN- sprekers op landelijk symposium Daan Schilling over MZW-project: r# Caravan met katapult beschoten Doorgereden Volgend jaar slechts één week herfstvakantie Schilderij voor de gemeente Fietsen gestolen 94e JAARGANG NR. 9519 TEXELSE DINSDAG 14 OKTOBER 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel (022281 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel (02220) 2208 Voor advertenties, abonnementen, etc.. Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Bura telefoon 102220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01 742; NMB nr 67 34.60.398. Het verschil van mening tussen de gemeenteraad en het pro vinciaal bestuur over de dakhellingen in het Texels buitengebied is uit de wereld' Er is een compromis bereikt, waardoor op het zg. oude land van Texel (waar het extra be schermde Hogeberg-gebied en de jonge polders niet bijhoren) daken met een helling van minimaal 20 graden worden toege staan. Dit is vooral belangrijk voor ligboxenstallen, bloembol- enschuren en andere agrarische bouwwerken. In het bestemmingsplan voor het bui- de gemeenteraad vastgestelde tengebied had de gemeenteraad ook al een daksteilte" van minimaal 20 graden voorgeschreven, maar gedepu teerde staten waren het daar niet mee eens. Ze eisten een minimum van 30 graden uit landschappelijke overwegin gen. Duidelijke ,,Punt"daken werden karakteristiek geacht. Daaruit vloeiden nogal wat moeilijkheden voort. De agrariërs vinden een steil dak onnodig kostbaar en onpractisch. Ze hebben liever en zo plat mogelijk dak in combi natie met hoge muren (goothoogte). Een bouwvergunning kregen ze echter niet voor een flauw hellend dak. Naast een nieuwe regeling voor het oude land, werd ook een compromis bereikt voor de Prins Hendrik polder. De gemeenteraad had aanvankelijk een minimumdakhelling van 15 graden bepaald; gedeputeerde staten wilden 30 graden en het compromis werd 20 gra den, dus gelijk aan de regeling voor het oude land. Volledigheidshalve hieronder een overzicht van de nieuwe voorschriften met betrekking tot minimum dakhellin gen en goothoogte voor de verschillen de delen van het buitengebied: Voor het Hogeberggebied bleef een dakhelling van 30 graden bij een groothoogte van drie meter. Voor het oude land en de PH-polder geldt nu dus een dakhelling van 20 graden en een goothoogte van drie meter en voor de jonge polders een dakhelling van 15 graden bij een goothoogte van drie tot vier meter. Uit het bovenstaande moet niet worden geconcludeerd dat alle onenig heid tussen gemeente en GS uit de weg is geruimd; aan nog diverse andere door de gemeenteraad vastge stelde voorschriften in het plan hebben GS goedkeuring onthouden, zoals dat heet. Zo liggen gemeente en GS ook nog in de clinch over de maximaal toelaatbae nokhoogte van gebouwen in de Prins Hendrik-polder en de andere jonge polders, al is dat voor de dage- Jijkse praktijk niet zo belangrijk. Het Compromis brengt geen oplossing voor het probleem rond de bollenschuur, die de heer A. de Ridder in het Kogerveld wil bouwen. De Ridder neemt geen ge noegen met de maximaal toelaatbare goothoogte van 3 meter die in het door Leven en illusies van een Texels kunstenares. Souwtje de Wijn was een kleur rijke verschijning in het Texelse landschap. Ze werd vermaard om haar venijnige uitspraken, haar eigenzinnige leefwijze en haar vriendschap met dieren. Over haar leven en werk als schil deres hebben we een boekje ge maakt. Niet zo groot, maar bijzon der mooi. Het is samengesteld door Hans van der Klift, Theo Timmer en Pieter de Vries Lzn en met zorg gedrukt bij drukkerij Brü- gemann B.V. in Den Burg. Naast foto's en een levensbeschrij ving staan er niet minder dan 55 etsen en aquarellen in afgebeeld, vrijwel allemaal in kleur. Het geheel is in linnen gebonden. Al met al een uitgave die u niet mag missen. De prijs is voorlopig vastgesteld op 730,-. Boekhandel Binnenburg 3, Den Burg, (02220) 3657. bestemmingsplan is neergelegd. In andere gevallen is dankzij het nu bereikte compromis een vlottere afhan deling van bouwvergunningen moge lijk, want GS hebben voor bouwen in het buitengebied een nieuwe algemene verklaring van geen bezwaar" afgege ven, waardoor aanvragen om bouwver gunningen voortaan door B en W kunnen worden afgehandeld. Al eerder had de gemeente een dergelijke verkla ring ontvangen, maar door de proble men rond onder meer de dakhellingen, had men daar in de praktijk niet zoveel aan. Uitzonderingen Ook nu geldt nog dat de algemene verklaring niet geldt voor de onderde len van het plan waar GS nog bezwaar tegen hebben en tegen plandelen waar tegen een beroep bij de Kroon aanhan gig is. (Er lopen nog 38 kroonberoe- pen?) Het voert te ver om in het bestek van dit artikel uit te leggen om welke onderdelen het gaat. Belanghebbenden kunnen zich het beste ten raadhuize vervoegen, waar men op de afdeling ruimtelijke ordening graag nauwkeurig op de hoogte wordt gesteld aan de hand van de plankaart. Een door GS gestelde voorwaarde bij het compromis is, dat B en W tevoren publiceren welke bouw- en aanlegver- gunningen zij willen verlenen en dat de desbetreffende aanvragen gedurende 14 dagen in het raadhuis ter inzage zullen liggen. Als iemand dan bezwaar indient, moet alsnog een verklaring van geen bezwaar bij GS worden aange vraagd. B en W zijn niet zo blij met deze voorwaarde, omdat het extra rompslomp geeft en omdat het niet denkbeeldig is dat mensen van deze gelegenheid gebruik maken om bezwa ren te maken die zij bij de tervisieleg- ging van het bestemmingsplan hadden moeten indienen. Maar dat ongerief wordt voor lief genomen. Verder wordt verwezen naar de rubriek ,,Van het Raadhuis" in de volgende krant, waarin nog wat gedetailleerder op de nieuwe regeling wordt ingegaan. Evenals vorige jaren zullen de Texelse huisartsen eind deze maand inenten tegen griep en wel met het vaccin, dat is gericht tegen het soort virus waarop in de komende winter maanden gerekend moet worden. De kosten van de prik bedragen weer 720, Plaats en tijd van de inenting worden in de volgende krant per adver tentie bekend gemaakt. Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan zal de toneelvereniging Sint Jan op zaterdag 22 november een blijspel opvoeren in ,,De Wielewaal" in De Waal. Gekozen is ,,Ben ik nu getrouwd of niet" van Sam Bate. De regie is in handen van mevrouw R. Rijk-Koster. Enkele medewerkers van het NIOZ en het RIN zullen op vrijdag 17 oktober spreken op een bijeen komst over de verantwoordelijkheid, die de wetenschap heeft voor de natuur en het beleid dat gevoerd moet worden langs de kustgebie den. Deze wetenschappelijke bijeenkomst wordt gehouden in het Jaarbeurscon grescentrum in Utrecht en is georgani seerd door de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten, de Biologi sche Raad van de Koninklijke Neder landse Academie van Wetenschappen en het ministerie van CRM. Het programma valt in twee delen uiteen. Er worden eerst enkele verhan delingen gegeven over hoe de natuur er nu voorstaat, daarna volgt het onder werp menselijke beïnvloeding. Dr. W J. Wolff van het RIN zal de bijeen komst openen met een algemene inlei ding ,,De kust van Nederland". Dr' J. J. Beiker van het NIOZ vervolgt dan met een verhandeling over ,,De ondiepe, rijke randen van de zee". C. Swennen van het NIOZ zal ingaan op het vogelleven langs de kust. Onder de noemer „Menselijke beïn vloeding" zal, naast andere sprekers, Dr. J. C. Duinker de verontreiniging van ons kustwater bespreken. Aan het slot van de bijeenkomst zullen uit de betogen van alle sprekers conclusies worden getrokken, die bij kunnen dragen aan het beleid voor ons kust gebied in de toekomst. Een vrouw die op „Dekkerskoog" kampeerde liet de politie weten dat haar caravan zaterdagavond was beschoten. Een gaatje in het raam getuigde van deze gebeurtenis. Bij het onderzoek vond de politie bij de cara van inderdaad een kogel, maar dan van het soort dat in een kogellager wordt gebruikt. Later bleek dat twee Duitse jongens bezig waren geweest dergelijke kogels met een katapult af te schieten. De schade is door de vader van een der jongens geregeld. Een 24-jarige militair raakte in de nacht van donderdag op vrijdag wegens zeer snel rijden de macht over het stuur van zijn auto kwijt. Hij vloog uit de bocht van het Molwerk, reed over een greppel, vernielde twee hekken en kwam temidden van de schapen tot stilstand. De man kon ech ter toch doorrijden en deed dat ook. De politie spoorde hem de volgende dag op, daarbij geholpen door een achter gelaten wieldop en laksporen. De verdere afhandeling van de zaak is in handen gegeven van de marechaussee. Voor 1981 is de herfstvakantie aan merkelijk minder gunstig geregeld dan voor dit jaar Ter aanvulling van het eerder gepubliceerde overzicht wijst de VW erop dat de herfstvakantie 1981 loopt van 17 t/m 25 oktober, zowel voor Nederland als Duitsland. De heer B. P. Carrière uit Winters wijk wil de gemeente Texel een schil derij schenken van de schilder Prof. W. Vaarzon Morel. Het doek stelt een ver gezicht op Den Hoorn uit 1969 voor. Carrière heeft bijzondere bindingen met Texel, omdat hij in de vooroorlogse jaren één van de bewoners was van het Mierennest in De Koog, dat door het echtpaar Luberti-van Bergen werd beheerd. De schilder Vaarzon Morel is verbonden als hoogleraar aan de Rijks academie voor beeldende kunsten te Amsterdam. De schenking komt ter sprake in de raadsvergadering van van avond. B en W stellen voor ,,de schen king in grote dank te aanvaarden en het doek een waardige plaats in het raad huis te geven." Hoewel het zomerseizoen voorbij is, verdwijnen toch nog regelmatig fietsen die al of niet afgesloten, ergens worden gestald. De afgelopen week werd aangifte gedaan van diefstal van een zwarte Gazelle damesfiets die bij „Question" in de Zwaanstraat was ach tergelaten en ook verdween een groene damesfiets die bij het Robbenpad te Oosterend was neergezet. „Dit is een leuk programma. Als ik niets te doen had zou ik er graag aan meedoen", aldus Daan Schilling van Texels Belang in de vergadering van de raadscommissie voor Welzijnsza ken, waar het werkplan van het Mensen zonder werk-projekt werd besproken. Zoals bekend heeft de projektleiding een nieuwe poging gedaan om de werk lozen te interesseren voor deelname door het over heel Texel huis aan huis bezorgen van een folder, waarin de activiteiten voor het komende seizoen worden aangekondigd. Schilling zei deze wervingsactiviteit te beschouwen als een doorslaggevende testcase. Als zich nu niet een behoorlijk aantal mensen aanmeldt, moet de conclusie worden getrokken dat de werklozen gewoon niet willen en dat in ieder geval niet de schuld kan worden gegeven aan onbekendheid van de MZW-activiteiten. Schilling en de overige commissie leden waren overigens redelijk hoopvol gestemd, al twijfelde eerstgenoemde of de MZW-inspanningen wel in een behoefte voorzien. Op 15 oktober sluit de aanmeldingstermijn voor de in de fol der genoemde activiteiten Daan Welboren (Pakt) was het meest optimistisch. Hij zag een nieuw begin. Projektleider Kees de Noord die geruime tijd overspannen is geweest, heeft zijn taak per 1 oktober hervat. Tot mei volgend jaar heeft het MZW-projekt de gelegenheid om zijn bestaansrecht te bewijzen. Klaas Barendregt (WD) vond het heel belangrijk dat het MZW-projekt een groter aantal mensen bereikt dan tot dusver is gebeurd. Voorzitter Fridt Blanken zei dat de MZW-projektmensen sinds kort op een meer actieve manier werven. Het blijft niet bij publicaties, maar er wordt ook gepost bij de Sociale Dienst en het GAK, waarbij de werklozen worden aan gesproken. Die methode lijkt succes op te leveren Jeugdwerkbegeleider Jan Kramer sloot niet uit dat de werklozen nog tegen bepaalde drempels aankijken. Hij twij felde eraan of de huis aan huis versprei de folder de laatste belemmeringen uit de weg zou ruimen. Welboren: „Wat moet je verder nog doen?" Barendregt wilde wel eens weten hoe veel aanhang er minimaal moet zijn om met het MZW-projekt door te kunnen gaan Voorzitter Blanken wilde echter geen exacte grens trekken. Hij herin nerde eraan dat activiteiten voor werk lozen elders in het land een respons hebben van niet meer dan 3 - 4%. Schil ling concludeerde dat dit percentage voor Texel een opkomst van ruim vier man zou betekenen en dat vond hij veel te weinig. Schilling herhaalde dat hij geen echte drempels voor werklozen zag. „Als de mensen nu niet komen, willen ze gewoon niet". De bewoners van de Bernhardlaan, Tjakkerstraat, Lieuw- straat en Wilsterstraat in Den Burg zijn zeer verontrust over de verkeerssituatie op de Bernhardlaan. Volgens de bewoners wordt op deze weg, die vaak door kinderen overgestoken moet worden in verband met het bezoeken van de school of de open bare bibliotheek, onverantwoordelijk hard gereden door automobilisten. Hoewel 50 de maximumsnelheid is, worden regelmatig auto's gesignaleerd, die 70 of 80 rijden en ook komt het zo nu en dan voor dat iemand met honderd kilometer per uur over de Bernhardlaan jakkert. De situatie is extra onveilig omdat in de Bernhardlaan een flauwe bocht is, die het zicht van voetgangers op aanstormend snelverkeer ontneemt. Dat heeft al herhaaldelijk geleid tot bijna-aanrijdingen. Om tegen deze toestand te proteste ren hebben de bewoners zondagoch tend aan weerszijden van de Bernhard laan grote borden neergezet met als opschrift: „Minder uw vaart, dan blij ven onze kinderen gespaard". De borden werden in een korte „plechtig heid" door de kinderen uit de buurt onthuld Maandagochtend werd op het spreekuur van burgemeester Engelvaart een petitie aangeboden, waarin de bewoners oplossingen aandroegen om aan de gevaarlijke situatie een eind te maken. In de petitie die door de dames Ramaker, Kuyper, Lemstra, Lubek en Oostra werd overhandigd, werd voor gesteld dat een paar meter voor de oversteekplaats in de Bernhardlaan ver keersdrempels worden aangelegd van voldoende hoogte om het verkeer vaart te doen verminderen. Volgens initiatief neemster Hennie Oostra zijn dergelijke maatregelen in een vergelijkbare situatie in Rotterdam ook toegepast met goed resultaat. Verder zullen bij de oversteekplaatsen voetgangerslichten moeten komen die door de voetgangers zelf bediend kunnen worden. Als derde voorstel staat in de petitie dat de struiken en bosjes bij het oversteken zodanig gesnoeid moeten worden dat ook voor kinderen het uit zicht op de weg goed is. Vanaf „kind hoogte" zijn thans vele delen van de weg niet goed te overzien. „Mocht het een te zware opgave zijn voor de plant soenendienst om het snoeiwerk regel matig plaats te laten vinden, dan moet de aanwezige begroeiing vervangen worden door laagblijvende planten en struiken", staat in de petitie. Tenslotte wordt in het stuk, dat door meer dan 100 buurtbewoners werd ondertekend, nog aangedrongen op verscherpte politiecontrole in de Bern-, hardlaan. In een mondelinge toelich ting deelden de dames de burgemees ter mee, dat nu wel wordt gecontro leerd, maar altijd op dezelfde punten en 's avonds. De automobilisten weten dat zo langzamerhand en houden er reke ning mee. Het effect van de controles 's avonds is met zo groot omdat er dan vrijwel geen kinderen oversteken. Burgemeester Engelvaart liet weten de verontrusting van de buurtbewoners over het verkeer in de Bernhardlaan te delen. Hij zei dat vorig jaar in de commissie Ruimte lijke Ordening is gesproken over een reconstructie van de Bernhardlaan in samenhang met het uitvoeren van het Marsplan. De Bernhardlaan zou dan smaller worden en er zou een fietspad worden aangelegd. Deze plannen zullen echter nog wel enige tijd op zich laten wachten. De burge meester zei dat nog geen geld was uitgetrokken voor werkzaamheden op korte termijn. De petitie zal in ieder geval worden besproken in het B en W-overieg. Met de politie wordt contact opgenoen over intensivering van de snelheidscontrole op de Bernhardlaan. Na overleg met wethouder Van der Kooi is afgesproken dat de zelfgemaak te borden drie weken mogen blijven staan. MINDER VAART ven KINDEREN GESPAARD I. Onder levendige belangstelling van kinderen uit de buurt werden zondagochtend de tot rustiger rijstijl oproepende borden aan de Bernhardlaan geplaatst.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1