Cjroen 27wartsjexel$ in het harL. Sluitende begroting met minimale reserves I Toeristenbelasting dubbeltje omhoog Aktie leverde 30 ton kleding op! L CURSUSSEN EN LEZINGEN VAN „DE VLIER" We/boren: Meer vrouwen in commissies Auto in de sloot Landbouwschap negatief over landschapsparken Te snel Toneel van „De Vriendenkring" /rami 94e JAARGANG NR. 9S20 TEXELSE VRIJDAG 17 OKTOBER 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228I 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 220b Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burq. telefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso: los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17 636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. De Texelse gemeentebegroting voor 1981 is sluitend met in eerste instantie zelfs een klein overschot. Het voorlopig batig saldo van de gewone dienst bedraagt f662.239,— inclusief de post die voor onvoorziene uitgaven is geraamd. Op dit bedrag dienen echter wel een paar correcties gemaakt te worden. Van een aantal na het opmaken van de begroting goedgekeurde en nog niet goedgekeurde objecten moeten de lasten in minde ring op het saldo worden gebracht. Het gaat hier onder meer om voorzieningen aan het voormalige kleedlokaal op het nood- kampeerterrein, de aanleg van het rijwielpad Krimweg, voorzie ningen aan de kleuterscholen in De Cocksdorp en Den Burg, leermiddelen voor de CVO-school, voorzieningen aan het Mari tiem Museum, de dakreparatie van De Hollebol en de aanschaf en vervanging van bedrijfsmiddelen ten behoeve van de werk plaats de Bolder. In het totaal is met deze uitgaven een bedrag van f22.252,— gemoeid, zodat een overschot blijft bestaan van f639.987,-. len en de Beatrixschool (713.944, Schoolsportvoorzieningen op de sport velden (78.325, meubilair voor de openbare lagere scholen (721.358, voorzieningen voor het ophogen van de stortplaats (712.300, voorbereiding uitbreiding en verbetering van het werkklimaat in het raadhuis (72.500, een alarmeringssysteem voor de brand weer (716.000, het verbeteren van de Watermolenweg inclusief de reconstructie van de kruising met het Molwerk in de eerste fase (42.275, voorzieningen aan het terrein en de gebouwen van de N.V. Texelstroom (735.000, het rijwielpad langs de Krimweg en Langeveldstraat in De Cocksdorp (was al van het saldo afge trokken), de reconstructie van de Post weg in verband met de ontsluiting van het Krimplan en de ontsluitingsweg tussen de Postweg en het Krimplan (al van saldo afgetrokken), de bewegwijze ring door de A.N.W.B. (719.000, en subsidie voor investeringen van vereni gingen (77.500, In totaal is met de uitvoering van het investeringsplan 1981 een bedrag van 7470.416,— ge moeid. Wensenlijst Daarnaast heeft de gemeente een wensenlijst samengesteld, waarop voor 7583.903,— aan investeringen staan. De belangrijkste zijn de aansluiting bij de regionale brandweer (740.000, de verhoging van de subsidie voor het Zwembad Molenkoog Voor de vervan ging van het leidingstelsel in het ketel huis, het vervangen van de plastic dakplanten van de beide vleugels van het zwembadgebouw, het renoveren van de douches en de toiletten en de vervanging van de chloor- en zoutzuur- pompen), totaal zwembad 722.893, een bijdrage voor woningen voor ur gente gevallen (750.000, het aan brengen van een deklaag op de Bakkenweg (765.000, het aantrek ken van personeel voor milieuzaken (765.000, het injecteren van de iepen in de Molenlaan in De Cocks dorp (727.500, het verzorgen van delen van het buitenschilderwerk van de lagere scholen in Oosterend, Den Burg, Oudeschild, Midden-Eierland en Den Hoorn en binnenschilderwerk in de lagere school te Den Hoorn, het buiten schilderwerk van een deel van de Bea trixschool (totaal schilderwerk: 730.300, het voorfinancieren van een muziekcentrum in Oosterend (718.450, verhoging van de subsidie van de openbare bibliotheek voor een viewdata-project en het uitbreiden van In 1981 zullen diverse belastingen trendmatig worden verhoogd. Het netto voordeel voor de algemene dienst van deze trendmatige verho ging bedraagt 7242.110,—. Daarnaast zal de toeristenbelasting omhoog gaan van zeventig naar tachtig cent. Deze verhoging is noodzakelijk om de verhoging van de subsidie aan de WV te kunnen dekken. Het college vindt deze verhoging reëel omdat het toerisme één der belangrijkste economische peilers is die voor een belangrijk stuk werk gelegenheid zorgt. De VW werkt in de eerste plaats ten behoeve van het toerisme. Door de verhoging van de toeristenbelasting krijgt de gemeente 797.875,— extra in kas. De reserve in de begroting wordt met de 7242.110,— door de trendmatige belastingverhogingen en de 797.875,— door de verhoging van de toeristenbelasting totaal 7979.972,—. Van dat geld zal allereerst het inves teringsplan 1981 moeten worden gerea liseerd. Op dit plan staan achttien ur gente punten. Bovenaan staat de wo ningbouw in de oude dorpskernen, waarvoor het bedrag nog niet vast staat. De reconstructie van de riolering van Den Burg in de eerste fase is met 7244.580,— het tweede en tevens duurste punt van het investeringsplan De overige punten van het investe ringsplan zijn in volgorde van urgentie: Riolering Burgwal (79.800, recon structie van de bestrating aan de Burg wal (25.834, Subsidie voor de ver bouw van de Doopsgezinde kerk tot muziekcentrum (712.500,—), voorbe reiding van de bouw van een diensten centrum voor bejaarden (al van totaal saldo afgetrokken). Bouwkundige voor zieningen aan de openbare lagere scho- |illlllllMlliiilllllllliiiiiiiiiiiiiillllllliiiiiiiiiiiii||||i!iiiiiiii[i: I Wie kijkt naar de samenstelling van de diverse gemeentelijke en andere commissies, moet conclu- deren dat deze practisch altijd hele-1 maai uit mannen bestaat. Emanci- pat ie is op dat punt nog ver te I zoeken. Er komt ook niet makkelijk 1 verandering in, want het zijn steeds mannen die door de betrokken organisaties als kandidaten worden voorgesteld, zodat de raadsleden ook alleen maar mannen in de commissies kunnen her)kiezen Daan We/boren van het Pakt vroeg het college om een actief beleid om daaraan een eind te maken. De betreffende vakbonden, jongeren- organisaties, belangengroeperingen etc. moeten daarom van B. en W. het dringende advies krijgen voor- taan met wat meer vrouwen als kandidaat te komen. Bij monde van wethouder Blanken Het het college 1 weten pogingen in die richting te zullen doen. iimiiuimc Op de Hoornderweg kwam maan dagmiddag een Mercedes met zes inzit tenden, na over de kop te zijn geslagen, in een sloot terecht. De inzit tenden, die geheel onder water raakten, werden door voorbijgangers bevrijd. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het gebeuren. Volgens verklaringen van de uit Duits land afkomstige bestuurder raakte hij de macht over het stuur kwijt, omdat hooi op de weg lag. Hij zei niet harder dan zeventig kilometer per uur te hebben gereden. de bibliobusvoorzieningen (712.875, het verhogen van de subsidie van de welzijnsstichting voor de muziekschool, de sporthal (o.a. vernieuwen van het dak en de vloer), de burgemeester De Koninghal, de exploitatie van het dorpshuis in Den Burg, oud papier, jeugdwerk en subsidie huisvesting stichting open jeugdwerk (totaal wel-, zijnsstichting 792.447,— met als hoog ste post het dorpshuis 752.605, en de verhoging van de WV subsidie voor onder meer personeelsuitbreiding en het verbouwen van het kantoor (totaal 792.000,-). Het investeringsschema en de wen senlijst vergen samen een bedrag van 71.054.319, De algemene dienst had slechts een ruimte van 7979.972,—, zodat per saldo een tekort van 774.347,— ontstaat. Extraatjes Een dergelijk tekort is echter niet Het bestuur van het Landbouw schap is tegen de aanwijzing van nationale landschapsparken, zeker als dat gebeurt op de wijze zoals voorgesteld door de commissie Ver hoeve. Deze commissie heeft onlangs het eindadvies Nationale Landschapsparken uitgebracht. Het bestuur baseerde dit standpunt mede op de vijf proefgebieden, waar volgens het Landbouwschap tot nu toe magere resultaten zijn geboekt. Het eindadvies van de commissie Verhoeve over de wenselijkheid, uit voerbaarheid en de levensvatbaar heid van nationale landschapsparken roept te veel onduidelijkheden en onzekerheden voor de landbouw op. Het Landbouwschap acht het, zo bleek tijdens de bestuursvergadering van 8 oktober 1980, onder de huidige omstandigheden niet verantwoord het aantal potentiële landschapsparken tot twintig uit te breiden. Hierbij gaat het om een gezamenlijke oppervlakte van ruim 450.000 ha. ,,Te veel parken, en te groot aantal hectaren en te weinig zekerheden", zo reageerde een be stuurder van het Landbouwschap. Het Landbouwschap sluit het overi gens niet uit, dat op grond van moge lijk toekomstige positieve resultaten in de huidige proefgebieden een beperkt aantal gebieden als landschapspark wordt aangewezen. Indien echter wordt gekozen voor enige vorm van landschapsparken, dan is een specifiek wettelijke regeling onontbeerlijk. Een zekere prioriteit voor natuur, cultuur historie en landschap mag in geen geval ten koste gaan van andere belangen. In een wet zouden onder meer regels moeten komen over de aanwijzingsprocedure, de bestuurlijke organisatie, de eisen waaraan het ont- wikkelings- en beheersplan moet vol doen, de mogelijkheden voor inspraak en beroep en de financiële voorzienin gen. De commissie Verhoeve laat op financieel terrein vele vragen onbeant woord. Rijk en provincie verkeren in een moeilijke financiële situatie. Daarom moet volgens het Landbouw schap niet eerder tot instelling van een nationaal landschapspark worden over gegaan, dan nadat volkomen zeker is, dat de nodige gelden ook voor de toekomst beschikbaar zijn. Het beleidsprogramma (beheers- en ontwik kelingsprogramma) dient financieel stevig onderbouwd te zijn en alle betrokken belangen zullen op een even wichtige wijze aandacht moeten krij gen. Met name over het reële perspec tief voor de landbouw in de parken be staat nog grote onduidelijkheid. Het Landbouwschap concludeert voorts, dat de aanwijzing tot een nationaal landschapspark ingrijpende gevolgen kan hebben voor het betrokken gebied en voor de mensen die er wonen, wer-, ken en recreëren. zorgwekkend, omdat de gemeente uit een tweetal extraatjes kan putten. Al lereerst werd de algemene uitkering uit het gemeentefonds dat Texel tot 1981 ontving vastgesteld aan de hand van het aantal inwoners van de gemeente. Met ingang van 1981 zal het aantal huizen mede als maatstaf voor de hoogte van het bedrag gelden. Bij het rijk vond men dat uit het aantal wonin gen beter geconcludeerd kan worden hoeveel groenvoorzieningen, wegen en dergelijke een gemeente nodig heeft dan uit het aantal inwoners. Landelijk gezien wonen er gemiddeld vier in woners per huis, maar op Texel is dat minder. Texel trekt dus profiit van de nieuwe regeling. Ook tweede huizen, vakantiebungalows en appartementen worden door het rijk meegeteld bij het vaststellen van de uitkering uit het ge meentefonds. Deze berekening levert Texel een extraatje op van 7137.153, Daarnaast zal een deel van de kosten van sociale zorg in de algemene uitkering worden geïntegreerd en dat betekent nog eens 797.472,— extra. Het gaat hier om de kosten voor sociale zorg die voor 80% werden vergoed en die nu in een vastgesteld bedrag in de algemene uitkering worden betaald. Verder is uit de knelpuntenpot van CRM voor 1980 een subsidie van 7125.000,— te verwachten voor het welzijnswerk. Hierover is echter nog geen zekerheid en ook is nog niet bekend of dit een jaarlijkse uitkering zal worden. Als do CRM-uitkering niet door gaat heeft Texel een begrotings overschot van 7160.278,—. Gelet op tegenvallers en prijsstijgingen is deze reserve aan de krappe kant. Maandagavond werd door de politie een Texelaar aangehouden, die met 112 kilometer per uur over de Oosteren- derweg reed. Ter plaatse is slechts 70 kilometer toegestaan. De Vriendenkring van Den Hoorn speelt op 21 en 28 november het stuk „Mensen rond de Havens" van Jack Bess. De regie is in handen van Bert Bruin. Het stuk wordt opgevoerd in De Waldhoorn. TAXI-EN 1ROUWAUTOVERHUUR /ilhsiminalaan4-6 4anBurg In de komende herfst- en winter periode zullen door de biologische voed- selwinkel De Vlier diverse cursussen en lezingen worden georganiseerd, gericht op een milieuvriendelijker wijze van leven. Deze maand wordt begonnen met een kookcursus, bestaande uit zes lessen en een lezing alsmede een kindervoedingscursus op zaterdag. De kosten bedragen 712,50 per avond, alles inbegrepen. Op 13 november wordt onder auspi ciën van „De Vlier" een avond gehou den over acupressuur in „De Schakel". Hanneke Westenberg vertelt bij die gelegenheid over haar werk met acu pressuur. Duidelijk zal onder meer wor den gemaakt hoe deze vorm van natuur geneeswijze in relatie staat tot gezonde voeding en juiste leefwijze. Vrijdagavond 28 november vertelt Louise van Gisteren in „De Schakel" over kindervoeding. Zij is van beroep diëtiste en heeft zich de afgelopen jaren bezig gehouden met voorlichting over voeding bij „De Kleine Aarde" in Boxtel. Aanvang 20.00 uur. Deze lezing krijgt de volgende ochtend in „De Vlier" een logisch vervolg. Dan zullen onder leiding van Louise van Gisteren kinder menu's worden samengesteld. Aanvang 10.00 uur. Kosten 710, Als de be langstelling dat noodzakelijk maakt, zul len meer van dergelijke praktijkochten den worden gehouden. Aanmelding voor de kindervoedingscursus dient te voren te geschieden bijDe Vlier" Op een nader te bepalen datum zal een antroposofische arts worden uitge nodigd om te praten over het onderwerp „De zin van kinderziektes". Veel belangstelling zal ongetwijfeld de avond trekken die op dinsdag 9 decem ber is gepland en zal worden verzorgd door de inmiddels landelijk bekende Siets Leeflang. Hij zal praten over milieuvriendelijk wonen en werken. Siets Leeflang is mede-oprichter van „De Kleine Aarde" en heeft nu ook een uitgeverij die onder meer het blad De Twaalf Ambachten uitgeeft. Aanvang 20.00 uur (in „De Schakel") entree 74,-. Op 7 januari 1981 vertelt diëtiste Louise van Gisteren in „De Schakel" over de samenstelling en innerlijke kwa liteit van volwaardige en vleesloze voe ding. Deze avond is bedoeld voor degenen die de kookcursus volgen. In januari komt een medewerker van „De Kleine Aarde" uit Boxtel in „De Schakel" vertellen over wat er gebeurt in „De Kleine Aarde". Het kan een leerzame avond zijn voor ieder die inte resse heeft voor milieuvriendelijk wonen en werken. Aanvang 20.00 uur; entree 74,-. Op 12 februari tenslotte volgt een avond over natuurgeneeswijzen, ver zorgd door Hans Nieuwehuis, die is afgestudeerd aan de academie voor Natuurgeneeswijzen te Amsterdam. Aanvang 20.00 uur; toegang 74, De kledingactie voor rheumapa- tiënten ,,Geef Max de zak" is dinsdag een groot succes gewor den. Er werd ruim 30 ton afgedank te kleding en schoeisel opgehaald. De organisatie is vrijwel vlekkeloos verlopen. Zeventig vrijwilligers trok ken er vanaf drie uur met twee-en- twintig auto's op uit om de klaar gezette zakken zo snel mogelijk naar de Groeneplaats te brengen, waar de grote truck van de Max Tailleur Stichting klaar stond. Om vijf uur was deze truck met aan hanger echter al vol. Er werd daarom een grote wagen van Rab ingeschakeld. Tegen zessen kwa men veel belangstellenden even een kijkje nemen op de Groeneplaats waar hard werd gewerkt. Om half zeven konden de mensen van de organisatie en medewerkers vol daan in de handen wrijven. De route was ingedeeld naar de route van de gemeentelijke vuilnisauto. Er zijn een paar meldingen binnenge komen van mensen die 's avonds ontdekten dat hun zak met kleding niet was opgehaald. Aan deze mensen wordt het verzoek gedaan om de kleding te brengen bij Marjan van der Vis, Gerritslanderdijkje 41 bij de Dennen. De organiserende Rotaryclub Texel is bijzonder blij met het resultaat. Het heeft de verwachtin gen ver overtroffen. Het is nu mogelijk minstens vier rheumapa- tiënten een kuur aan te bieden. Mogelijk komt zelfs een vijfde Texelse patiënt in aanmerking om dat de mensen zelf voor de zakken zorgden waardoor de kosten extra laag zijn gebleven. Men verzocht ons de hartelijke dank te willen doorgeven aan alle Texelaars die door het beschikbaar stellen van de kleding of door een andere vorm van medewerking aan het succes hebben bijgedragen. De foto werd gemaakt op de Groeneplaats waar de auto's met kleding af en aan reden om hun vracht over te zetten op de auto van de Max Tailleur Stichting.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1