Meer geld nodig voor boeten en tuinwallen /ÜGCND4 Open dag in teken van de misdaad Orgelconcert in Den Hoorn Been gebroken Vinke heeft nu de ruimte Vreemde vogel weggehaald Zuigelingenbureau Geen spreekuur DINSDAG 21 OKTOBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De gemeentelijke financiële steun aan het tuinwallenherstel is niet meer toereikend. B. en W. zullen de gemeenteraad dan ook voorstellen het jaarlijkse bedrag van f25.000,— dat thans voor dit doel wordt uitgegeven, te verdubbelen. Uit dit geld zullen dan ook de middelen worden geput voor restauratie en onderhoud van schapenboeten. Hoe het geld over boeten en wallen zal worden verdeeld, weet het college nog niet En ook staat niet vast of de hoogte van de bijdrage afhankelijk zal zijn van de vraag of het in het betref fende geval om restauratie dan wel on derhoud gaat. Zelfs het percentage van de totale kosten van boetenherstel dat voor rekening van de gemeente komt, staat nog niet vast. Wegens dit gebrek aan gegevens wilde de commissie van recreatie en natuurbehoud, die onder andere over dit onderwerp donderdagavond vergaderde, nog niet met het voorstel akkoord gaan. Het commissielid Jan van Asselt wilde onder andere meer weten over de huidige kosten die zijn gemoeid met de uitvoering van onder- houdsovereenkomsten voor tuinwallen. Het commissielid Wim Timmer vroeg om een zodanige regeling dat wordt voorkomen dat een concurrentieslag ontstaat tussen degenen, die boeten willen herstellen enerzijds en degenen die geld nodig hebben voor tuinwallen anderzijds. De voorzitter wethouder J. Nauta, beloofde dat het college voor de gevraagde nadere gegevens zal zorgen. Artikel 11 Meegedeeld werd dat waarschijnlijk nog dit jaar het plan voor de bouw van 144 appartementen plus overdekte centrale voorzieningen in het zg. artikel 11-gebied bij de Nikadel te De Koog in openbare discussie zal worden gebracht. Voorzitter Nauta liet blijken dat men wat betreft de kansen op uit voering, niet al te optimistisch moet zijn. Als er geen flinke subsisies losko men, is rendabele exploitatie van het complex bijzonder moeilijk zo niet on mogelijk. De verwachting dat de pogingen van de regering om het bin nenlands toerisme te bevorderen voor dit projekt in klinkende munt of fiscale faciliteiten merkbaar zouden zijn, is tot dusver ijdel gebleken. Meer dan de nor male WIR-premie lijkt er niet in te zitten. Bordjes Een andere mededeling betrof de nieuwe uniforme bewijgwijzering, die inmiddels van gemeentewege overal op Texel is aangebracht. Desgevraagd werd gezegd dat het de bedoeling is dat in de frames alleen bordjes worden toegelaten die verwijzen naar recreatie ve voorzieningen. Het is niet de bedoe ling dat het een reclameobjekt wordt. Verwijzingen naar hotels en campings zijn bijv. welkom, maar een fietsenver- huurbedrijf is al een grensgeval. Het hangt er ook vanaf hoeveel plaats in het frame beschikbaar is. Fietspaden Het gemeentelijke fietspadenplan is bijna uitgevoerd. Er moeten alleen nog enkele stukken bij De Cocksdorp worden aangelegd. De subsidie daar voor is onderweg zodat het er naar uitziet dat deze paden vóór de komen de zomer zijn voltooid. Van de aanleg van fietspaden over of langs de oude binnendijken (Limietweg, PH-dijk, Noorderdijk en Eierlandse dijk) zal voorlopig niets komen omdat tegen dit onderdeel van het fietspadenplan een beroep loopt bij de Kroon. Het gemeentebestuur heeft wel enig begrip voor de bezwaren die tegen de paden langs de binnendijken zijn ingebracht en wil zelfs wel van één of meerdere paden afzien. Met de subsidie verstrekkers is overleg geweest; naar aanleiding daarvan is besloten het Kroonberoep eerst af te wachten. Als men aan de uitvoering toe is, kan altijd nog worden bekeken welk deel van het plan zal worden geschrapt. De heer J. W. Dekker informeerde wanneer het fietspad door het bos tussen de Waddenparel en de Califor- niëweg wordt aangelegd. Nauta zei dat dit fietspadendeel door Staatsbosbeheer wordt aangelegd. Deze heeft de uitvoering verschoven, maar volgens de laatste berichten zal het pad er volgend jaar kortien Merkwaardig Voorlopig komt er geen fietspad langs het door de duinen lopende gedeelte van de Krimweg. Staatsbos beheer maakt bezwaar; men wil ten be hoeve van dit pad geen duinterrein afstaan. De heer M. Warnaar, directeur van camping De Krim, vond dit stand punt van Staatsbosbeheer „uiterst merkwaardig" Hij wees erop, dat de verbinding tussen het strand en het recreatiegebied De Krim zeer belangrijk is en dat een fietspad niet kan worden gemist. Adriaan Dijksen (werkgroep Land- schapszorg) stelde voor een deel van de Krimweg tot fietsroute te maken en te stimuleren dat de recreanten voor taan per fiets naar het strand gaan in plaats van met de auto. Nauta vond dat een gevaarlijke oplossing, voor zowel fietsers als automobilisten. Een fietspad zou ook wenselijk zijn langs de weg naar paal 9, maar ook hier staat Staatsbosbeheer geen duingrond voor af. Knelpunten Daan Welboren wilde dat het ge meentebestuur zou nagaan hoe het Texelse fietspadennet in de praktijk functioneert. Hij was van mening dat er nogal wat gevaarlijke knelpunten zijn, vooral daar waar fietspaden de gewone autowegen moeten kruisen. Op die punten zijn de fietsers aan de automo bilisten „overgelerd". Welboren had de indruk dat de ontwerpers van de fiets paden zelf te weinig op de fiets zitten en de situatie bekijken als automobilist. De heer J. W. Dekker vond het fiets pad langs de Rommelpot (tussen Den Hoorn en de Dennen) veel te smal en het onderhoud laat volgens hem ook te wensen over. Adriaan Dijksen waarschuwde tegen verbreden. „Laat de mensen maar voorzichtiger rijden. Als je zo'n pad ver breedt, wordt er sneller gereden, waar door het in de praktijk even onveilig blijft. Op Schiermonnikoog zijn de fiets paden ook maar een halve meter breed". Dekker werd boos over deze opmerking. Hij wilde dat de fietspaden breed genoeg zijn om fietsers in twee verschillende richtingen behoorlijk te kunnen verwerken. De heren De Wit en Welboren sloten zich daarbij aan. Wel boren zei dat de gemeente de Texelse afdeling van de Wielrijdersbond om ad vies moet vragen. Bos De aanleg van 70 ha. bos in de noordkop van Texel gaat niet zo snel van start als ooit is gehoopt. Men is nu zover dat de grenzen van het bos nage noeg vastliggen. Er heeft een soort ruil verkaveling plaatsgehad, waardoor de agrarische belangen ter plaatse goed zijn behartigd. Het bosplan en het Krimplan zijn geïntegreerd en dus op el kaar afgestemd. „Een dezer maan den," aldus beloofde Nauta, „komt er meer definitieve informatie". Het publiek krijgt gelegenheid voor in spraak. In de praktijk is gebleken dat dit goede, toepasbare ideeën kan op leveren. Het ziet ernaar uit dat Staats bosbeheer (die ook met het onderhoud is belast) het volgende najaar met de aanplant kan beginnen. Adriaan Dijksen merkte op dat 70 ha. bos 40% minder is dan in het re creatiebasisplan is genoemd. Aange zien de aanplant van bos voorwaarde is voor het verder laten groeien van het aantal verblijfsre- creanten tot 47.000 in 1985 zou dat inhouden dat ook dit aantal van 47.000 zou moeten worden herzien.... Nauta zei dat het niet alleen afhangt van de oppervlakte maar ook van het „soort" bos of er veel of weinig men sen in kunnen verblijven. Wat bij De Cocksdorp komt is iets heel anders dan de Dennen. Dijksen was sceptisch. Hij herinnerde eraan dat het bos tussen Pelikaanweg en Californiëweg bewust tot een recreatiebos is gemaakt, dat geschikt is om veel recreanten op te vangen. Maar in de praktijk komt er haast niemand. Jachthaven Het ministerie van CRM staat niet bij voorbaat afwijzend tegenover subsidiëring van de nieuw aan te leg gen jachthaven van Oudeschild. Er wordt gewerkt aan een plan voor een haven op de plaats waar zich thans nog het zanddepot van de deltawerken be vindt, maar er zal nog een stuk van de bestaande werkhaven bij moeten, want er zijn 500 ligplaatsen nodig: 250 voor passanten en 250 voor Texelse boten - bezitters. CRM zal waarschijnlijk alleen financiële steun geven aan het deel dat voor passanten is bestemd. Planologi sche bezwaren zijn er tegen de jacht haven vrijwel zeker niet. Het is nu wel duidelijk dat de uitbreiding van de jachthavenaccommodatie in het weste lijke deel van de Waddenzee niet als natuurbedreiging wordt gezien. De gemeente zal wel streven naar een regeling, waarbij de watersporters die Oudeschild binnenlopen, verplicht van de jachthaven gebruik moeten maken. Dat heeft ook een financiële reden: wie nu tussen de kotters gaat liggen, betaalt geen havengeld en ook geen toeristenbelasting. De heer C. N. de Wit vond het merk waardig dat CRM onderscheid maakt tussen eigen botenbezitters en passan ten. Nauta: Het is nu eenmaal zo. Vreemden, die naar Texel komen met hun bootje, worden als recreanten be schouwd; de eigen inwoners niet. Slecht ingelicht Volgens de op de publieke tribune zittende watersporter J. H. Brügemann gaf Nauta er blijk van dat het gemeen tebestuur zeer slecht is ingelicht over de watersport en de verlangens ten aanzien van de jachthaven. Ook de commissie voor recreatie en natuurbe houd zou beter op de hoogte moeten zijn. Slechts één keer heeft het ge meentebestuur tot dusver een onder houd gehad met het bestuur van de watersportvereniging. Van deze bespre king werden nooit de notulen ontvan gen. Brügemann wilde dat het gemeen tebestuur zo snel mogelijk betere kon takten legt met de 360 leden tellende watersportvereniging. Juttersmuseum Het maritiem museum te Oude schild (beter bekend als Juttersmu seum) sluit aan het eind van de herfstvakantie zijn deuren. Er zijn dan meer dan 13.000 bezoekers geweest. Gezien deze belangstelling is het ondenkbaar dat het museum blijvend dicht gaat. Er zal dus wel een voorstel komen om ook volgend jaar weer open te gaan. Op dit mo ment is de collectie formeel niet meer dan een tijdelijke expositie. Onder andere de gemeenteraad zal eraan te pas moeten komen om er een blijvende status aan te geven. De gebouwen waarin de expositie is ondergebracht, zullen nog verder moe ten worden gerestaureerd en verbeterd. Ook isolatie moet worden aangebracht. Voorzitter Nauta zei niet te weten of andere Texelse musea concurrentie van het maritiem museum hebben onder vonden. De heer Dekker zei dat het wagenmuseum in De Waal wat minder bezoekers heeft gehad, maar Dijksen deelde mee, dat het Natuurrecreatie- centrum drukker is geweest. De bezoe kersaantallen van Oudheidskamer en Scheepvaartmuseum zijn nog niet bekend. Daan Welboren zei, dat bepaalde on derdelen van het maritiem museum bij een definitieve status wat professioneler moeten worden aangepakt. In sommige opzichten ging het er nu wel erg provisorisch toe. NOS-documentaire De gemeente heeft 775.000,— cadeau gehad van het ministerie van CRM. Het geld kwam in de plaats van het beeld dat enkele kamerle den op Texel geplaatst wilden zien als blijk van waardering voor de Texelaars, die in de Russenooriog Georgiërs hebben geholpen. Zoals bekend werd dat beeld niet op prijs gesteld en werd te kennen gegeven dat in plaats daarvan iets zou moeten worden gedaan aan permanente informatie over de Russenooriog. Dat heeft erin geresulteerd dat het genoemde bedrag is uitbetaald. Er is inmiddels videoapparatuur van gekocht. Hiermee zal in een speciale afdeling van het maritiem museum een verkorte versie worden vertoond van „Sondermeldung Texel", de tv- documentaire die Dick van Reeu- wijk over de opstand maakte. Overkoepeling Vrouwenorganisaties De jaarlijkse open dag, die op 4 november as. wordt gehouden door het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties Texel zal deze keer zijn gewijd aan inbraakpreven tie en criminaliteit. Daartoe zijn de heren Foppes en Blom van de Rijks politie uitgenodigd. In hun lezing zullen zij onder meer ingaan op de maatregelen die tegenwoordig mo gelijk zijn om inbraak te voorkomen. Ter illustratie zullen dia's en film worden vertoond. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel „Opduin" in De Koog en begint om 9.30 uur. Na de lunch treedt het poppentheater Myko op, onder leiding van Marijke Kots. Ook vrouwen, die niet bij een der Vrouwenverenigingen zijn aangesloten, zijn op deze open dag welkom. De totale kosten bedragen 720,— per per soon voor de hele dag, inclusief de lunch. Wie alleen het ochtend- of mid dagprogramma wil meemaken, betaalt 77,50. In verband met het bespreken van de lunch moet de organisatie tevoren weten op hoeveel personen moet wor den gerekend. Wie komen wil kan zich tot 1 november opgeven bij mevrouw Schouwstra, Beatrixlaan 70, telefoon (02220) 3474 of mevrouw H. Prins, Weverstraat 48, telefoon (02720) 2124. Dinsdag, heden, wordt in de Ne derlandse Hervormde kerk van Den Hoorn een concert gegeven door de organist Theo van Dijk uit Hilver sum. Aanvang 20.15 uur. vi ï-.-s.-e..- -r--• - r Het concert wordt gehouden in het kader van een reeks activiteiten die de Texelse kerken gedurende de herfst vakantie organiseren. Zoals bij deze concerten gebruikelijk is, wordt er geen entree gevraagd. Na afloop is er een collecte. De opbrengst daarvan is be stemd voor de restauratie van het Hoornder kerkje. Het is niet de eerste keer dat Theo van Dijk op Texel een concert geeft. In het verleden heeft de bekende orga nist al verschillende malen met succes opgetreden. Op het programma van vanavond staan o.a. werken van Joh. Pachelbel, Joh. Seb. Bach, Jean Langlais en Hendrik Andriessen. Een 19-jarige Texelaar, die zondag middag met zijn bromfiets de Oosteren- derweg ter hoogte van garage West end" overstak, werd daar door een eveneens van Texel afkomstige auto mobilist (34) aangereden. De jongen brak een been en werd naar het zieken huis „Parkzicht" vervoerd. De bestaande provisorische jachthaven in de werkhaven van Oudeschild telt thans 180 lig plaatsen, maar is veel te klein. De gemeente lijke plannen zijn gericht op een jachthaven met 500 ligplaatsen, waarvan de helft Is be stemd voor botenbezitters van Texel zelf. Het is de bedoeling de plannen in nauwe samen werking met tie Watersportvereniging Texel uit te werken. ondememers-aktiviteiten 1 Het Schoonmaakbedrijf Vinke be schikt nu over volwaardige bedrijfs ruimte. Het bedrijf is ondergebracht in een gebouw op het bedrijventer rein aan de Spinbaan in Den Burg naast drukkerij Brügemann. Ter gele genheid van het nieuwe begin werd vrijdag open huis gehouden voor ge nodigden. Het gebouw, dat een oppervlakte beslaat van 15x25 meter, werd overge nomen van J. C. Rab B V.; de oor spronkelijke eigenaars waren de aanne mers Jaspers en De Hoog, die van hun plannen om aan de Spinbaan iets te be ginnen hebben moeten afzien. Voor het schoonmaakbedrijf hoefde er maar weinig aan te worden veran derd. In de ruime loods waren al een kantine, kantoor en magazijntje afge schut. Vinke heeft daar nog een was- ruime aan toegevoegd en heeft CV laten aanleggen. De bedoeling is naast het gebouw nog een bedrijfswoning neer te zetten, waar de heer C. Vinke (thans enig eigenaar van het bedrijf) gaat wonen. Dat zal echter pas gebeuren nadat de bestaande woning „Burgerhout" (waar tot voor kort ook de bedrijfsruimte was) is verkocht. Groei Het schoonmaakbedrijf werd 17 jaar geleden opgericht door de heer G. Hal- sema, die het wegens gezondheidsre denen al na een half jaar overdeed aan Vinke senior. Dat een dergelijk bedrijf in een behoefte voorziet, blijkt uit de ontwikkeling die het heeft doorge maakt. Vinke heeft thans negen mensen in dienst, die in tijden van top drukte worden aangevuld met tijde lijke krachten. Een belangrijk deel van het werk bestaat uit het schoonmaken en schoon houden van scholen, kanto ren en bedrijfsgebouwen. Een grote klant is bijvoorbeeld de Rijksscholenge meenschap, maar ook de diverse hore cabedrijven doen nogal eens een beroep op Vinke. Speciaal werk Naast „gewoon" schoonmaken hou den schoonmaakbedrijven zich de laat ste jaren steeds meer bezig met bijzon dere technieken, waarmee speciale klussen te lijf worden gegaan. Vinke maakt bijvoorbeeld met chemische mid delen gevels schoon, reirjigt tapijten en brengt muren die met verf zijn beklad weer in onberispelijke staat. Machines hebben spons, dweil en bezem voor een deel verdrongen. Zo beschikt Vinke over hoge druk-stoomreinigingsappara- tuur, waarmee o.a. machinekamers en winchkasten op kotters worden gereinigd. Het reinigen van een gevel gebeurt bijvoorbeeld na een verbou wing, waarbij het nieuwe gedeelte weliswaar in dezelfde steensoort is uit gevoerd, maar waarbij door het verschil in ouderdom de overgang toch duidelijk zichtbaar is. Door het reinigen van het oude gedeelte wordt een uniform effekt verkregen. De gespecialiseerde en niet ongevaarlijke techniek vraagt vakken nis. Reinigen in combinatie met ont smetten gebeurt in de zomer dagelijks in de toiletgebouwen op de campings. Uitdaging „We maken alles schoon", zegt Vinke en hij beschouwt het als een uit daging om dat letterlijk waar te maken. Het reinigen van een schoorsteen hoort erbij, maar ook het schoonmaken van een regenbak of zwembad. En een vuile judomat, die door de Meerspor- tenvereniging ter reiniging werd aange boden, werd ook met succes onder handen genomen. De wintermaanden zijn voor het schoonmaakbedrijf het drukst. Want dan moeten in een vrij korte tijd talrijke bungalows worden schoongemaakt. Vinke is door de andere aan de Spin baan gevestigde bedrijven met veel vriendelijk vertoon binnengehaald en zal volop meedraaien in de gezamen lijke, op presentatie gerichte activiteiten van deze „industriebuurt". De vogel van aangespoelde rom mel, die een jaar op de dijk bij de IJzeren Kaap heeft gestaan, is vorige week door het Waterschap verwijderd. De vogel, die als stil protest door het studentendispuut Tera" uit Leiden was gemaakt en vorig jaar werd overgedragen aan Cor Ellen, heeft volgens het Water schap lang genoeg dienst gedaan en is daarom naar het Maritiem Museum in Oudeschild gebracht. Cor Ellen was zeer ontsteld over het weghalen van de vogel en plaatste een protestbordje op de plaats waar de vogel stond. De tekst: ,,Aan vrije vogels, pak eens wat plastic mee uit zee, ga verder op uw pad, drop het bij het Water schap Dijkgraaf M. Roeper Pzn. van het Waterschap deelde ons desge vraagd mee dat de vogel was ver wijderd omdat men bezig was alle rommel bij en op de dijk op te ruimen. ,,Het stormseizoen begint weer en we dachten dat de vogel dan beter weggehaald kon worden voordat hij stukwaait. De vogel is meer op z'n plaats in bijvoorbeeld het Maritiem Museum. We vonden het niet erg dat de vogel er stond maar in het kader van een eerlijk dijkbeheer wilden we er nu een punt achter zetten", aldus Roeper. Cor Ellen is niet van plan om de afvalvogel in het Maritiem Museum te plaatsen. Hij is bezig om een nieuw plekje te zoeken vlakbij de oude plaats op particuliere grond. Dinsdag 21 oktober In de Nederlands Hervormde kerk van Den Hoorn geeft organist Theo van Dijk een concert, aanvang 20.15 uur. Voor meer gegevens zie het bericht elders in deze krant. Woensdag 22 oktober De commissie voor algemene zaken houdt om 15.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. De agenda vermeldt onder andere bespreking van de aansluiting van Texel bij de regionale brandweer en ambulance en wijziging va de regeling voor het commissiewerk. Vanaf 10.00 uur wordt in de Dorpsstraat van De Koog vlooienmarkt gehouden door de jeugd. In de Hervormde kerk van De Koog begint om 20.00 uur een dia-avond over Texel. Donderdag 23 oktober Van 10.00 - 12.00 uur en van 13.20 - 22.00 uur wordt in het dorpshuis van De Waal de bazaar gehouden van de Hervormde vrouwenvereniging. Om 14.00 uur start bij „De Schuilhut" aan de Parnassiastraat in De Koog een kerkentocht (met eigen auto's) langs de kerken van noordelijk Texel. Van 14.00 -16.00 uur kan de Hervormde kerk van Den Hoorn worden bezichtigd. Ook de toren kan worden beklommen. De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Coutinho, woensdag 22 oktober om 13.30 uur. inenting mazelen). Dokter Bamard, woensdag 22 oktober om 15.00 uur. inenting mazelen) Maatschappelijk werker Frank van Lare heeft op dinsdag 28 en woensdag 29 oktober geen spreekuur. Dit in verband met het volgen van een vak cursus.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7