Cjroen 'wartsjexehin het Uitreiking Dubbele von Sion wordt misschien grote manifestatie VoorsteIB. en IV.; Plaatselijke belastingen trendmatig omhoog öonSmktt Groenzwart Kerkeveiling in De Cocksdorp „Molengat" snel inzetbaar Meisje aangereden op Bernhardlaan Lindeboom-plan gewijzigd TESO verandert rijwielstalling in magazijn TESO-vergadering uitgesteld Politieman in taak belemmerd Kortzichtig Gereedschap gestolen 94e JAARGANG NR. 9524 TEXELSE VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2206 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Lange veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Op zaterdag 15 november organise ren de Ned. Herv. gemeente en de R.K. Kerk van De Cocksdorp weer een kerkeveiling. De aangeboden goederen en diensten zullen op deze avond wor den verkocht ten bate van het kerke- werk. Medewerkers zullen één dezer dagen bij de inwoners van De Cocksdorp, Eierland en een gedeelte van het Noorden langs komen voor het inzame len van de goederen. De veiling vindt plaats in het „Eierlandsche Huis". Notaris Boswijk heeft ook deze keer weer zijn medewerking toegezegd. Het is de 5de keer dat deze veiling in De Cocksdorp wordt gehouden en tot nu toe steeds met groot succes. Heeft U leuke ideeën of wilt U ook iets aanbieden, neemt U dan contact op met: Mevr Kikkert, tel. (02222) 313 of J. van Heerwaarden, tel. (02222) 385 Bij spoedeisend vervoer van zieken of gewonden kan de dubbeldeksveer boot Molengat" even snel of nog sneller worden ingezet als de Marsdiep of de Texelstroom. Dat hebben B. enm W. te horen gekregen van de directie van TESO naar aanleiding van een des betreffende vraag van Cor Ellen in de gemeenteraad. Met het vaarklaar maken van het schip is ongeveer tien minuten gemoeid. Woensdag even na het middaguur werd op do Bernhardlaan een 9-jarig meisje aangereden. Een automobilist die in de richting van het Schilderend reed, kon het onverwacht overstekende kind niet meer ontwijken. Het meisje liep een pijnlijke knie en een buil op het hoofd op. De auto had een deuk in het spatbord en een kapot te clignoteur. Zoals bekend voeren buurtbewoners aktie om de Bernhardlaan zodanig in te richten dat er minder snel kan worden gereden. Bovengenoemd ongeluk kan echter niet aan te hard rijden worden toegeschreven. De borden met oproe pen om snelheid te matigen, die de buurtbewoners in het kader van hun aktie langs de weg hebben gezet, lijken effect te hebben. Op punten waar volgens de buurt herhaaldelijk te snel wordt gereden, zijn een hele dag snel heidscontroles met radar gehouden, maar daarbij werd slechts één overtreder gesignaleerd. De Recreatiestichting heeft het plan voor restauratie en uitbreiding van Hotel De Lindeboom-Texel zo danig gewijzigd, dat het past in het geldende bestemmingsplan. Daar door hoeft geen artikel 19-procedure te worden gevoerd met het daaraan verbonden risico van vertraging. De wijzigingen zijn niet van ingrij pende aard, hoewel het oorspronkelijke ontwerp wel beter werd geacht. Gezien het feit dat inmiddels al vertraging is opgetreden, wilde de RST alle risico voor verder oponthoud vermijden. Omdat geen artikel 19-procedure nodig is, kan de gemeenteraad nu het daar mee samenhangende voorbereidingsbe- sluit intrekken. B. en W. hebben de raad voorgesteld dit te doen in de raadsvergadering van 4 november. Op dit moment worden in De Linde boom al sloopwerkzaamheden verricht. Met bouwen wil men pas beginnen nadat de vergunning er is. Er moet dan nog een ander probleem worden opge lost, want hoofdaannemer Jarino wil het werk uitvoeren met een Texelse onderaannemer en tot dusver is die niet gevonden. Uitgangspunt is wel dat zoveel mogelijk een beroep wordt ge daan op de Texelse arbeidsmarkt. Al leen als dat niet lukt, zal met krachten van elders worden gewerkt. TAXI-EN TROUW AUTOVERHUUR ilhalminalaan 4-4 dan Bu De verschillende secties van de Welzijnsstichting zullen zich de komende tijd buigen over de moge lijkheid om de festiviteiten rond de uitreiking van de Dubbele von Sion tot een veel omvangrijker evene ment uit te breiden. Dit kwam gister avond naar voren in de vergadering van de Welzijnsstichting. De aanlei ding voor het uitbreiden van de fes tiviteiten is dat de nu een jaar be staande Welzijnsstichting weinig bekendheid geniet bij het publiek. Met name is niet veel bekend over de verschillende werkzaamheden. Rondom de uitreiking van de Dubbele von Sion zou daarom een manifestatie moeten worden opgezet met als doel de stichting en haar werkterreinen meer bekend heid te geven. Eén en ander zou moeten gebeuren onder het motto: „Welzijn, waar gaat het om?" Het gebeuren zou toegankelijk moeten zijn voor alle inwoners van Texel. De uitreiking van de erepenning wordt zoals gebruikelijk „verpakt" in een onderhoudend programmaatje. Dit onderdeel van de manifestatie blijft slechts toegankelijk voor genodigden. Maar daarnaast zullen de ochtend en de middag worden benut voor de algehele openbare manifestatie. Als datum wordt voor lopig aan 31 januari gedacht. Wat betreft de organisatie ligt het in de bedoeling dat de ideeën en de werving via de diverse sectiebesturen lopen. Al gehele coördinatie en organisatie zullen in handen zijn van de heer G. Praam- stra, met medewerking van het bureau culturele zaken. Voor de algehele manifestatie zal de sportvloer van de sporthal worden verdeeld in drie vlakken. De toestelberging blijft gere serveerd voor activiteiten waarvoor ver duistering noodzakelijk is, zoals het ver tonen van video- of diabeelden. In het middengedeelte van de sporthal zullen diverse groeperingen op kunnen treden, terwijl de andere twee delen gevuld zouden kunnen worden met marktkramen, tentoonstellings borden en andere zaken die een vaste opstelling behoeven. Ook moet er een koffiehoek komen. Voor moeders met kleine kinderen dient een kindercrèche te worden ingericht. Het geheel zou een ongedwongen karakter moeten krij gen, waarbij een ieder zomaar in- en uit kan lopen, 's Avonds zullen de geno digden op dezelfde wijze kennis kunnen nemen van alle informatie. De activi teiten op het middenterrein zullen dan een selectie zijn van het middagpro gramma. Hoogtepunt vormt de even tuele uitreiking van de erepenning. Kosten Over de kosten valt op het ogenblik nog weinig te zeggen omdat er nog geen inzicht is wie zullen deelnemen en welke voorzieningen moeten worden getroffen. Vast staat echter dat de sporthal voor drie dagen aan het gewone gebruik zal moeten worden onttrokken. Verder zullen de perso neelsleden van de sporthal, de afdeling culturele zaken en de toneelmeester drie dagen in touw moeten zijn. Het normaal geraamde bedrag voor de uit reiking van de erepenning zal in ieder geval niet voldoende zijn. Tijdens de vergadering van de Wel zijnsstichting zaten de bestuursleden een beetje aan te hikken tegen de korte tijd die er nog maar is om één en ander te organiseren en de wat kille sfeer in de Sporthal. Sommigen lieten weten de burgemeester De Koninghal veel gezelliger te vinden. Administrateur van de Welzijnsstichting G. A. Oskam zei dat van veel kanten intensieve medewerking nodig is. „Bij de secties is gepolst hoe ze er tegenover stonden en dat was nogal positief", zei hij. Mevrouw Van Beek meldde daarop dat de sectie dorpshuizen in eerste instan tie negatief over de plannen dacht, maar dat ze er na een gesprek wat gunstiger over waren. Op een vraag van mevrouw Postma meldde Oskam dat het krediet voor deze activiteit niet zo groot is, maar om de zaak finan cieel rond te krijgen, zou wellicht geput kunnen worden uit kredieten voor de secties. Waar bij de festiviteiten wel rekening mee moet worden gehouden is de kwetsbaarheid van de sporthalvloer. Oskam wist zich echter te herinneren, dat vorig jaar in de De Koninghal een expositie was gehouden door de huis houdschool en de LTS. Daar is men er toen in geslaagd de vloer te ontzien. Op hun rug Fridt Blanken vond het idee aardig, maar hij achtte het niet acceptabel dat het personeel van de afdeling culturele zaken er extra zwaar door wordt belast. „Het is allemaal mooi, maar als er na afloop een paar op hun rug liggen, koop je daar niets voor", zei hij. „Met de LTS hebben we inderdaad die expo sitie verzorgd. Maar we hadden toen wel driekwart jaar voorbereidingstijd. Terwijl we nu maar een paar maanden hebben". Blanken waarschuwde er verder tegen de waarde van de Von Sion uitreiking in de ogen van het publiek niet te laten dalen. „Je moet niet krijgen dat gezegd wordt: wie heeft er op Texel eigenlijk nog gèèn Sion gehad. Ik vind dat je het best eens een jaar mag overslaan. Er moet écht sprake van een bijzondere pres tatie zijn, wil de Von Sion toegekend worden", zei hij. Oskam meldde dat was afgesproken dat er jaarlijks een Dubbele von Sion- avond is, ongeacht of eremetaal wordt uitgereikt of niet. Hij zei verder dat als het bestuur van de Welzijnsstichting met de voorstellen akkoord gaat, er een brief naar de sectiebesturen gaat voor ideeën en suggesties. Van de respons van de sectiebesturen hangt het dan af of er daadwerkelijk aan een uitreiking van de Dubbele von Sion in de vorm van een grote manifestatie gewerkt zal worden. Blanken kon zich hiermee wel verenigen. Hij wees er nogmaals op dat het inhoudelijke deel van de manifesta tie door de secties verzorgd moet wor den. „Het personeel van culturele zaken moet zich daar niet mee bezig houden. Wanneer er geen respons van de sectiebesturen komt, dan leeft de zaak daar kennelijk niet", zei Blanken. De (gratis) rijwielstalling op het terrein van de veerhaven wordt momenteel verbouwd tot magazijn. Er is dus geen gelegenheid meer om fietsen, brommers en motoren overdekt te stallen. TESO heeft dringend maga zijnruimte nodig voor de opslag van reserve-onderdelen, onderhoudsmidde len, gereedschappen e.d.. Deze zijn nu weinig overzichtelijk over meerdere gebouwtjes verspreid en over de sche pen. Het is wel de bedoeling zo spoedig mogelijk voor een nieuwe stalling te zorgen, waarbij wordt gedacht aan prefab-bouw. Dat duurt echter nog even omdat het stuk grond waarop de stalling moet komen, de bestemming „duingebied" heeft. Omdat het geen waardevol duinterrein is, willen B. en W. door middel van een voorberei- dingsbesluit en een artikel 19-procedure toch aan de bouw meewerken. De raad zal worden voorgesteld het voorberei- dingsbesluit in de vergadering van 11 november te nemen. Het TESO-bestuur heeft besloten de algemene vergadering van aandeelhou ders, die vrijdag 7 november zou wor den gehouden in het Havenrestaurant uit te stellen tot vrijdag 21 november, aanvang 20.00 uur. De plaats zal nog nader worden bekend gemaakt. De reden van het uitstel is dat president commissaris J P. Kikkert op 7 novem ber om dringende persoonlijke redenen elders in het land moet zijn. Enkele Texelse jongens hebben in de nacht van dinsdag op maandag een politieman zodanig in het uitoefenen van zijn taak gehinderd, dat hij niet in staat was do toedracht van een aan rijding te onderzoeken. Door de com mandant van de groep Texel is het incident zeer hoog opgenomen, temeer daar het om personen ging die herhaaldelijk problemen geven. Met de officier van justitie is kon takt opge nomen om te komen tot een beleid, waarbij dergelijke verschijnselen effektiever kunnen worden besbe den. Het incident deed zich voor na een aan rijding die zich omstreeks middernacht op de Burgerhoutstraat voordeed. Een 22-jarige automobilist botste daar tegen een betonnen bloembak, waarbij de wagen zwaar werd beschadigd. Het lawaai werd gehoord door een in de Bur gerhoutstraat wonende wachtmeester van de rijkspolitie, die poolshoogte nam en de chauffeur wilde ondervragen. Twee personen van resp. 27 en 15 jaar, die als passagiers in de wagen hadden ge zeten, traden de politieman (in burger en ongewapend) echter scheldend en drei gend tegemoet en wisten hem zodanig in bedwang te houden dat de chauffeur de gelegenheid kreeg er vandoor te gaan De politie lichtte het tweetal later van het bed en spoorde ook de chauffeur op, de laatste om als getuige te dienen voor de afhandeling van het misdrijf dat bekend staat als „ambtsdwang". Volgens de politie is uit de uitlatingen van de jongens gebleken dat zij wisten dat zij tegenover een politieman stonden. De jongste van de twee daders werkte niet erg mee en werd daarom een tijdje opge sloten. De andere dader had in hetzelfde weekend al eerder met de politie te maken gehad omdat hij betrokken was bij een vechtpartij, die leidde tot een aan gifte wegens mishandeling van een jon geman uit de buurt van Oosterend. Deze jongeman zou beledigende opmerkingen hebben gemaakt, wat hem op genoemde afstraffing kwam te staan Als de gemeenteraad er dinsdag mee akkoord gaat, zullen een aantal plaatselijke belastingen worden ver hoogd. Het rioolrecht dat op 1 januari 1980 werd verhoogd van 7110,— naar 7113,85 per aansluiting, gaat nu naar 7120,— per aansluiting. Dit zijn dus zuiver de kosten van de aansluting, zonder dat daarbij de zui vering komt. Texel is echter geen zogenaamde „tekort" gemeente zodat er eigenlijk maar een riool recht van maximaal 7119,50 geheven zou mogen worden. Het college stelt voor dit bedrag naar 7120,— af te ronden, een bedrag dat even hoog is als in de „tekort-gemeenten". Wat bebeft de reinigingsrechten heeft het ministerie van binnenlandse zaken vastgesteld dat de maximale prijs die gemeenten jaarlijks mogen berekenen 770,— per emmer is. Texel blijft daar met 758,30 een flink stuk onder. Dit jaar lag het bedrag op 755,50. Er is derhalve sprake van 5% verhoging. Over de toeristenbelasting schrijft het college: „In afwijking van de lijn van vorig jaar toen de verhoging van de toeristenbelasting beperkt bleef tot een trendmatige aanpassing (afgerond tot 5 cent naar boven), willen wij voor het jaar 1981 een verhoging van tien cent per persoon per overnachting voorstel len. Het tarief na verhoging komt dan terecht van 70,70 op 70,80 per persoon per overnachting. De opbrengst die uit gaat boven de trendmatige stijging is nodig voor de verhoging van de subsi die voor de VW Texel. De VW heeft namelijk het verzoek gedaan een extra subsidie van 792.600, te mogen ont vangen." Dit bedrag zal bij inwilliging van het verzoek op de volgende wijze worden besteed: 730.000,— voor per soneelsuitbreiding, 725.000,— voor de verbouwing van het kantoor, 727.600,— voor de wijziging van de subsidienorm van de inkomsten van leden en 710.000,— voor de wijziging van de subsidienorm voor het nadelig saldo. Het college vindt de stijging van 10 cent (14,28%) vrij fors, maar in aanmerking genomen dat het geld wordt gebruikt voor de bevordering van het toerisme naar Texel, toch verant woord. Ook de woonforensenbelasting gaat met hetzelfde percentage omhoog om de VW te kunnen subsidiëren. Voor deze belasting worden de tarieven nu als volgt: a. voor een caravan, waarvan de op pervlakte meer dan 7 V4 m2, doch niet meer dan 15 m2 bedraagt 7252,00 (7220,50); b. voor een caravan, waarvan de op pervlakte meer dan 15 m2, doch niet meer dan 22 Vi m2 bedraagt 7283,50 (7248,05); c. voor een caravan, waarvan de op pervlakte meer dan 22 54 m2 bedraagt 7315,05 (7275,65).; d. Tweede woningen enz. Indien de belastbare opbrengst ge bouwd, zoals deze is vermeld in de kadastrale leggers van die woning op 1 januari van het belastingjaar, minder dan 735,— bedraagt 7315,05 (7275,65); indien de hiervoor bedoelde opbrengst 735, of meer. doch minder dan 765,— bedraagt 7381,75 (7334,05); indien de hiervoor bedoelde opbrengst 765, of meer, doch minder van 795,- bedraagt 7611,10 (7534,70); indien de hiervoor bedoelde opbrengst 795,— of meer, doch minder dan 7159,- bedraagt 7871,95 7762,95); indien de hiervoor bedoelde opbrengst 7159,— of meer, doch minder dan 7299,- bedraagt 7934,90 7818,05), indien de hiervoor bedoelde opbrengst 7299,— of meer bedraagt 7997,95 (7873,20). Onroerend goed-belasting De onroerend goed-belasting zal trendmatig met 6% worden verhoogd. Voor de gemeente levert deze belasting nu in het totaal 71.114.800,— op. 7658.260, van zakelijke gerechtigden en 7486.540,— van gebruikers. Voor de onroerend goed-belasting moeten alle in een gemeente aanwezige panden worden getaxeerd. Voor de periode van 1981 tot 1985 is dat inmiddels gebeurd. De totale waarde van het onroerend goed op Texel is 7751.773.000, Het gemiddelde dat per woning nu aan onroerend goed-belasting moet worden betaald is 7122,30. In de zogenaamde „tekort-gemeenten" bedraagt het on roerend goed-tarief gemiddeld 7215, Ten opzichte van de landelijk geheven tarieven blijft de Texelse onroerend goed-belasting dus aan de gunstige kant. Een overzicht van wat de diverse be lastingverhogingen de gemeente aan extra geld in het laadje brengt, ziet er als volgt uit: Secretarieleges en rechten burgerlijke stand 71.900,—; Leges bouwvergun ningen 711.000,—; Marktgelden 7925, Begraaf rechten 7975, Rioolrechten 732.475, Reinigingsrechten: a. huisvuil 711.500, b. zelf storten c. ledigen beerputten 71.000, d. laad- kisten 713.000, Hondenbelasting 72.160,—; Toeristenbelasting 7132.000, Woonforensenbelasting 763.750, Drank- en horecabelasting 7500, Onroerend goed-belasting 764.800, -Totaal 7335.985, - Het voorstel van B. en W. om de toe ristenbelasting te verhogen van 70 naar 80 cent per persoon per nacht, getuigt niet van zorg voor de instandhouding en de bevordering van een van onze be langrijkste bestaansbronnen. De verho ging is bovendien strijdig met de belof ten. Vorig jaar was al sprake van een meer dan trendmatige verhoging maar er werd bijgezegd dat de zaak weer zou worden rechtgetrokken door de verho ging van het volgende jaar achterwege te laten. Maar er wordt wéér verhoogd en opnieuw gaat het om een méér dan trendmatige verhoging, die het college ook van toepassing wil verklaren op de van de toeristenbelasting afgeleide woonforensenbelasting Het is ook strijdig met een afspraak die in een wat verder verleden is ge maakt: Texel zou ervoor zorgen dat het tarief van de toeristenbelasting onge veer in de pas zou blijven met dat van de overige Waddeneilanden en vergelijk bare kustgemeenten. Dat was in het belang van de concurrentieverhoudin gen. Die belofte wordt niet gestand gedaan, want Texel hanteert straks het hoogste tarief van alle vergelijkbare landelijke verblijfsrekreatiegebieden. Het is waar dat het per persoon per nacht slechts om een paar dubbeltjes verschil gaat, maar het psychologisch effekt daarvan moet niet worden onder schat. Je moet er niet aan denken dat Koning Klant" of een andere TV-con- sumentenrubriek dit onderwerp eens bij de kop neemt en de kijkers een vergelij kend overzicht van belastingtarieven presenteert, waarbij Texel dan als kop loper kan worden gedoodverfd. En dat op een moment dat Texel zijn naam als duurte-ei/and begint kwijt te raken. Ne der/anders letten in deze tijd van eco nomische teruggang terdege op de kleintjes. Wat we ook niet moeten vergeten is, dat juist een eiland als Texel zich met de toeristenbelasting geen al te dolle din gen kan veroorloven. Want als geen ander vakantiegebied in Nederland is het ingesteld op kampeerders. Meer dan de helft van het totaal aantal toeristische bedden" op het eiland bestaat uit slaapplaatsen voor kampeerders. Kam peren is de goedkoopste vorm van vakantievieren en die tachtig cent toe ristenbelasting vormt daar een veel groter percentage van de kosten dan het geval is bij hotels of bungalows. Welhaast desastreus is een hoge toeristenbelasting voor het groepskam- peren door scholen die met werkweek of voor een gewoon schoolreisje naar Texel komen. Voor die categorie vormt de toeristenbelasting nu al één van de belangrijkste kostenfactoren. Van een gedifferentieerd tarief, waardoor deze recreanten wat minder betalen, is tot dusver niets terecht gekomen. Die schoolwerkweken, die over het alge meen buiten de gewone vakantieperio den vallen, zouden voor Texel een inte ressant stuk markt kunnen worden met groeimogelijkheden. Er is veel meer vraag dan er akkommodatie beschikbaar is. Hier moet iets heel anders gebeuren dan het verhogen van belasting, ook uit promotionele overwegingen. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. De extra opbrengst aan toeristenbe lasting heeft het college nodig om de VVV een ton subsidie meer te kunnen geven, Geheel volgens de regelen van het profijtbeginsel wordt het geld ge haald bij de meest belanghebbende sec tor. Als dat niet zou gebeuren, zou de onroerend goed-belasting moeten wor den verhoogd en dan worden de Texe laars zelf getroffen. Dat is logisch, maar kortzichtig en ook een beetje laf. Er is meer te zeggen voor een visie die uitgaat van solidariteit en het echt wel bestaande besef dat iedere Texelaar direct of indirect van het toerisme profi teert. Er is alle reden om dat toerisme op een zodanige manier te koesteren dat alle maatschappelijke lagen zich hier welkom blijven voelen. Dit is een alge meen belang, waarvoor de onroerend goed-belasting of een andere algemene heffing best omhoog mag. Een Texelaar deed bij de politie aan gifte van het verdwijnen van een tas met timmergereedschap. De tas moet in de loop van de vorige week zijn weggehaald van een terrein aan het Meiertebos, waar de eigenaar een karwei uitvoerde en de tas steeds op een verborgen plek achter liet.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1