Superspruit groeide in volkstuintje „WAT IK ZEGGEN WOU.." 0 I HET RODE KRUIS ZEGT NOOIT "NEE". ÏZEGT U GEEN "NEE" TEGEN HET RODE KRUIS. WORD LID. Tarieven woonforensenbelasting VERVOLG VAN PAG.l T oeristenbelasting VERVOLG VAN PAG.l Belastingen Weg niet vrijgelaten Staatsbosbeheer geeft geen krimp Inbraakpreventie GESCHETTER MAAKT KNETTER PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 14 NOVEMBER 1980 hogen gaat dat ten koste van andere dingen. De VW heeft een slechte beurt gemaakt. Er is lichtvaardig bij de ge meente om subsidie aangeklopt. We zijn het eens met het voorstel van het CDA en Pakt zal dan ook voor de amende menten stemmen". Wethouder Nauta signaleerde in zijn beantwoording een algemeen onbeha gen bij de informatieverstrekking aan de raadsleden. „Ook binnen het college vinden we het niet zo prettig dat een zaak waar we ons eerst hard voor maakten, niet zo hard blijkt te zijn als het eerst leek. De plannen voor de ver bouwing bij de VVV zullen zeker niet in 1981 plaatsvinden. Het enige dat vast staat is dat er volgens de VVV een vorm van uitbreiding moet komen. Er is één troost: het teveel gevraagde geld zou nooit zijn uitbetaald. Barendregt en Rienstra hebben de informatie die de raad van het college kreeg in twijfel getrokken en spraken van geschokt ver trouwen. Dit is een aanwijzing dat het college kritischer moet worden ten aanzien van de informatie die zij ont vangt. We betreuren dit zeer". „Rienstra", ging Nauta verder, „acht het niet verantwoord om f77.325, van het investeringsplan voor de dekking van de tekorten te gebruiken. We hebben de zaak echter met de nodige zorgvuldigheid bekeken. In de praktijk blijft er altijd ruimte. Sommige zaken hebben niet de allerhoogste urgentie. Je kunt die uitstellen. Ik ben het met Rienstra eens dat het geen echte bezui nigingen zijn. Bepaalde investeringen worden alleen uitgesteld". Nauta verklaarde bezwaar te hebben tegen het in een amendement verpakte voorstel om het subsidiepercentage dat de gemeente bijdraagt in de contributie der leden van 20% te verlagen tot 15%. De raad stelde in 1976 unaniem een re geling vast door de subsidie in de bij drage van het bedrijfsleven. De 20% kan niet ter discussie staan volgens Nauta. De wethouder zei dat het college tot het standpunt was gekomen de toeristen belasting op het niveau van vorig jaar te handhaven, na zorgvuldig beraad. Het tekort betekent voor de gemeente geen ramp. In antwoord op De Waard zei Nauta niet te begrijpen dat de Pakt- fractie voor het voorstel van het CDA is. Het Pakt heeft zich altijd ingezet voor de sociaal zwakkere toerist; voor hem zou de toeristenbelastingverhoging een ex tra last vormen. Dat het college binnen zeven dagen een heel nieuw voorstel had gemaakt vond Nauta niet zo vreemd als Van Asselti „We kdnnen slagvaardig reageren als de noodzaak aanwezig is", zei de wethouder triomfantelijk. In ant woord op Dros zei de wethouder dat er geen enkele twijfel over kon bestaan dat de woonforensenbelasting en de toeristenbelasting gewone belastingen en beslist geen doelheffingen zijn. Voor dat Nauta de raad dringend adviseerde in te stemmen met het voorstel van het college, zei hij in antwoord op Baren dregt dat het zogenaamde plafond in feite al in de structuur van de woon forensenbelasting aanwezig is. Er wordt voor verschillende categoriën met ver schillende tarieven gewerkt. Over welke zaken op langere termijn geschoven zouden moeten worden door het tekort wilde Nauta nog niets zeggen. Er zou dan onmiddellijk al aan de orde moeten komen welke zaken een hoge en welke een lagere prioriteit hebben en daar vond Nauta de tijd nog niet rijp voor. Politiek gepruts In tweede instantie trok Daan Schil ling hard van leer tegen het CDA- voorstel van vijf cent verhoging van de toeristenbelasting „Die vijf cent ver hoging is politiek gepruts. Wat moeten ze wel van ons denken als we een week geleden besloten de belasting niet te verhogen en nu opeens toch met die verhoging aan komen zetten? Daar kan geen sprake van zijn. Dit is barbaars. We vragen ons af hoe het CDA met zo'n voorstel kan komen. Is er soms geen behoorlijk overleg tussen CDA-wethou- der en zijn fractie? Hebben ze het amendement niet met elkaar bespro ken?" vroeg hij. Verder deelde Schilling mede het niet eens te zijn met de sub sidieverlaging van 20 naar 15%. Hij beriep zich in dit verband op de in 1976 gemaakte afspraken. „Aan afspraken moet je je houden, anders hebben die afspraken geen zin", zei hij. Akkoord ging Schilling met de verhoging van 6% van de woonforensenbelasting. Hij vond dit percentage juist omdat alle andere belastingen ook met dit percentage worden verhoogd. De Waard bleef bij zijn stelling dat de wensenlijst een kwestie is van uitvoeren of niet. Als je er van uitgaat dat je de wensen toch niet uitvoert, hoef je ook niet zo'n lijst op te maken, vond hij. Rienstra deelde nog mede weinig begrip te hebben voor de bezuinigingsvoorstellen van Dros, daar deze zelf een week eerder met een verzoek om een overdekt zwembad was gekomen. In antwoord op Schilling zei hij dat het CDA een week eerder de verhoging van vijf cent al had voor gesteld, dus dat hij zijn verwijten onmo gelijk aan het CDA kon richten. „Verder ben ik door de argumenten niet over tuigd, Ik handhaaf mijn amendementen zei hij. Barendregt noemde het voorstel van het college 'moedig'. „Met het te kort beweegt de gemeente zich op glad De raad heeft dinsdagavond besloten de woonforensenbelasting met 6% te verhogen. De tarieven die zullen gelden zijn nu als volgt: De belasting bedraagt per jaar voor de in artikel I genoemde woningen: la. Vooreen caravan, waarvan de opper vlakte, buitenwerks langs de grootste lengte en breedte van de caravan gemeten, met uitzondering van de dissel, meer dan 7 14 m2, doch niet meer dan 15 m2bedraagt f233,75 b. Voor een caravan, waarvan de opper vlakte, buitenwerks langs de grootste lengte en breedte gemeten, met uitzon dering van de dissel, meer dan 15 m2, dochnietmeerdan22'/2 m2bedraagt 7262,95 c. Voor een caravan, waarvan de opper vlakte, buitenwerks gemeten langs de grootste lengteen breedte van de caravan met uitzondering van de dissel, meer dan 22 Vi m2 bedraagt 7292,20 d. Voor elke andere gemeulbileerde woning, niet vallende onde a, b en c: I. Indien de belastbare opbrengst ge bouwd- zoals deze is vermeld in de ka dastrale legger- van die woning op 1 januari van het belastingjaar minder dan 735, bedraagt 7292,20 II. Indien de hiervoor onder dl bedoelde opbrengst 735, of meer, doch minder dan765, bedraagt 7354,10 III. Indien de hiervoor onder dl bedoelde opbrengst 765,— of meer, doch minder dan 795, bedraagt 7566,80 IV. Indien de hiervoor onder dl bedoelde opbrengst 795,— of meer, doch minder dan7159,—bedraagt 7808,75 V. Indien de hiervoor onder dl bedoelde opbrengst 7159, of meer, doch minder dan 7299,—bedraagt 7867,15 VI. Indien de hiervoor onder dl bedoelde opbrengst 7299, of meer bedraagt 7925,60. Wanneer de familie W. v.d. Berg uit de Gasthuisstraat in Den Burg vanavond besluit spruitjes te eten, hebben ze aan één exemplaar genoeg, in het volkstuintje van de familie groeide namelijk een superspruit. Een enorme kanjer die meer aan een kool doet denken dan een een klein groen spruitje. Een exemplaar dat mogelijkwaardisin het Guinness Book of Records vermeld te worden. De heer V. d. Berg heeft het spruitjeszaad bij een han delaar op de markt gekocht. Aan alle planten kwamen gewone spruitjes. Al leen deze superspruit die bovenop de plant groeide wist van geen ophóuden. Hij werd steeds groter en als Van de Berg hem er niet had afgehaald in verband met de vorst was hij misschien nog wel groter geworden. ,,Een gewoon spruitje heeft een doorsnede van drie en een halve centimeteren weegt ongeveer 20 gram", zegt Van de Berg. ,,Deze superspruit heeft echter een doorsnede van veertien centimeter en weegt 960 gram". Bijna een kilo spruit dus, genoeg om met z'n tweëen uitgebreid van te tafelen. Bij de Landbouwhogeschool in Wage- ningen keek een docente van de sectie tuinbouwgewassen niet zo heel vreemd op van de superspruit. Spruitjes zijn in feite een soort okselknopjes van de spruitjesplant. Onderaan zitten de gro tere, bovenaan de kleinere. Met uitzon dering echter van de bovenste kóóp. De bovenste knop ontwikkelt zich meestal niet als spruit, maar als dat gebeurt be staat er inderdaad een kans dat er zo 'n kolossale spruit uit voorkomt", zei ze. tKSlUl BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE In de Texelse Courant las ik het artikel "Plaatselijke belastingen trendmatig omhoog". Ik ben nogal geschrokken van deze voorstellen. Natuurlijk, verho gingen zijn onvermijdelijk maar een verhoging van meer dan 14% van woonforensenbelasting en toeristenbe lasting gaat alle perken te buiten. Vorig jaar heb ik al bezwaren kenbaar gemaakt tegen de hoogte van de woonforensen belasting. Wij hebben op Texel een bungalow als tweede woning. We ma ken daarvan alleen gebruik in de school vakanties en gedurende enkele week enden. Tel je alle overnachtingen bij elkaar op, dan zou je op basis van het tarief van de toeristenbelasting op onge veer 7150,— per jaar komen. Maar de woonforensenbelasting bedraagt maar liefst 7611, Ik ben niet op de hoogte ijs. Het principe vergoedt echter veel. Dit voorstel steekt schril al tegen het laffe voorstel van het CDA". Aan het eind van de tweede ronde werd de ver gadering een ogenblik geschorst omdat Nauta vermoedde dat het juridisch niet mogelijk zou zijn de subsidiebijdrage van 20 naar 15% te brengen. Na kort overleg in het college bleek inderdaad dat het percentage niet aangetast kan worden, maar wel het subsidiebedrag. Burgemeester Engelvaart bracht het amendement voor de verhoging van de toeristenbelasting van 70 naar 75 cent per persoon per nacht in stemming. Voor stemden Zegers, Rienstra, me vrouw Huitema, Jansen, Welboten, Ellen, Beumkes en De Waard. Tegen waren Schilling, wethouder Blanken, wethouder Van der Kooi, wethouder Nauta. Van Asselt, Barendregt en Dros. Aldus werd het amendement aange nomen met 8 tegen 7 stemmen. Met dezelfde stemverhouding werd een ver laging van de extra VVV-subsidie met 719.250,— aangenomen. Dit bedrag kwam dus in plaats van de verlaging van de subsidieverlaging van 20 naar 15%. Dros wilde eerst geen stem uitbrengen, maar toen burgemeester Engelvaart hem liet weten dat hij ervoor 'ingehuurd' was zijn mening te geven, stemde hij toch maar tegen. van de Nederlandse rechtsbeginselen maar hier worden bijdragen gevraagd die in geen enkele verhouding meer staan. Op zijn hoogst zouden wij in aanmerking moeten komen voor onge veer dezelfde belastingen als de eiland bewoners. Maar nu worden wij extra gepakt. Ik zal de eerstvolgende aanslag woon forensenbelasting niet betalen en in plaats daarvan protest aantekenen te gen de hoogte van het bedrag. Volgens mij kan de gemeente zich in dit geval niet op de gestegen kosten die met het toerisme samenhangen, beroepen. Danzij het toerisme kan toch ook de infrastructuur van het eiland, waar ook de eilandbewoners van profiteren, wor den verbeterd? Ons ongenoegen wordt mede veroorzaakt door het feit dat wij van andere zijde ook niet erg tegemoet komend worden behandeld. Teso maakt het ons erg duur want er is nog steeds geen tariefsregeling die voor eigenaars van tweede woningen aantrekkelijk is. De voorrangskaart in kombinatie met een boekje van 30 vaarten is onbetaal baar geworden en ook in ander opzicht voor ons onbruikbaar omdat wij zoveel overtochten per jaar lang niet nodig hebben. Als men ons wil belasten zoals vaste eilandbewoners zouden we ook, net als de Texelaars, een V-kaart moe ten kunnen krijgen. Daar moet de ge meente toch eens met Teso over praten. Ik hoop dat u begrip voor het boven staande zult hebben. We komen al sedert 25 jaar graag op Texel en we willen blijven komen. Maar pas op met het te zwaar belasten van de gasten waardoor zij het gevoel krijgen niet meer welkom te zijn. Langzaam maar zeker zullen de toeristen dan wegblijven. H. W. Blesgen Bonn. VASTE DATA Elke maandagavond om 19.30 uur komt de Slankelijnclub bijeen in De Schakel bij de NH kerk in Den Burg. Iedere donderdag om 19.00 uur wordt door de toerafdeling van de Wieler vereniging Texel een trainmgstocht ge organiseerd. Gestart wordt bij de Auto centrale. Texelaars voor de balie De Texelaar K. vescheen dinsdag voor de kantonrechter in Den Helder omdat hij met zijn auto de weg niet voldoende vrij zou hebben gelaten. K. verklaarde dat hij een inrit uit wilde rijden, maar dat zijn auto in de modder was blijven steken. T oen het voertuig half opde weg stond, reed er een andere auto tegenaan. Officier Jansen wees op het bijzondere gevaar dat ontstaat bij het belemmeren van de vrije doorgang voor het wegverkeer. Hij eiste een boete van honderdvijftig gulden, of drie dagen hechtenis. De kantonrechter vonniste conform. Huitema en de heren Jansen, De Waard, Ellen, Welboren en Beumkes. Bij de discussie over deze zaak her haalde Welboren zijn eerder geuite ar gumenten om wél adhesie te betuigen. Hij was het er niet mee eens dat de kerncentrale een landelijke aangele genheid is, waarover de gemeenteraad van Texel zich niet hoeft uit te spreken. In tegendeel: bij een ongeluk met de centrale kan het water van het IJssel- meer worden besmet en dus ook de Wadddenzee, waaruit Texel zijn drink water betrekt. Ate Rienstra had het er moeilijk mee dat mensen die vinden, dat je over een dergelijke affaire geen raadsstandpunt hoeft te vertolken, de indruk wekken voorstander van kernenergie te zijn. Hij verklaarde nadrukkelijk dat dit een on juiste conclusie is. Hij dacht een derge lijk misverstand te kunnen voorkomen door eerst in stemming te brengen of wel of niet moest worden overgegaan tot behandeling van het voorstel. Maar dat kon niet. Want er lag een voorstel van B. en W. om het verzoek van Sta voren voor kennisgeving aan te nemen en de raad moest daar nee of ja op zeggen. Niet te overzien Gelein Jansen bracht naar voren dat het niet voorspelbaar is of Texel wat te maken zal krijgen met de kerncentrale in het IJsselmeer. Maar als er wat mis gaat, staat het nagenoeg vast dat de gevolgen niet beperkt blijven tot het terrein van de centrale, zoals in Harris- burg is bewezen. Juist omdat de reik wijdte niet is te overzien, zou de gemeenteraad wél een standpunt moe ten innemen, vond Jansen. Hij sloot niet uit dat het betuigen van adhesie door de Texelse raad toch een beetje invloed zal hebben op degenen die over de plaatsing van de centrale beslissen, vooral als het tegenspel van meerdere gemeenten komt. Jansen had vernomen dat ook de raad van Emmel- oord de motie van Stavoren heeft onderschreven, hoewel het ook daar de gewoonte is om moties met een niet- plaatselijke strekking voor kennisge ving aan te nemen. Bovendien kan het geen kwaad een voorzetje te geven voor de landelijke discussie over kern energie, die binnenkort min of meer officieel begint. Verder wees hij erop dat iedere uitbreiding van het aantal kerncentrales tot gevolg heëft dat nog meer radio-actief afval (hoe" rrtóof verpakt ook) in de bodem of in de zee wordt gedumpt en daar heeft Texel wel degelijk mee te maken. Jansen verwees verder naar het ontwerp-verkiezings- programma van het CDA waarin staat dat uitbreiding van het aantal kern centrales ongewenst is zolang de daar mee samenhangende afvalproblemen niet zijn opgelost. Dat laatste werd ook onderschreven door Ate Rienstra, maar hij bleef van mening dat het hier om een landelijke kwestie gaat, waarover de gemeenteraad zich nu niet moet uit spreken. De heer P. A. Zegers van dezelfde fractie dacht er ook zo over. „We moeten ons niet bemoeien met zaken waar we geen bestuurlijke be voegdheden hebben." De VVD'er Barendregt sloot zich hierbij aan. Hij maakte er bezwaar tegen dat wordt ge suggereerd dat degenen die geen adhe sie willen betuigen, voorstanders van kernenergie zouden zijn. Wethouder Fridt Blanken was solidair met de overige leden van het college. Hij had geen vertrouwen in kerncentra les, maar vond dat de gemeenteraad van Texel daar geen oordeel over moet geven. „Dat moet alleen als het ons direkt raakt en dat kunnen we nu niet hard maken." r ondernemers - aktiviteiten Als het aan de Electronic Workshop in Den Helder ligt wordt paal en perk gesteld aan diefstallen en vernielingen op Texel. Op dinsdag 25 november zal het bedrijf een voorlichtingsmiddag houden in de Raadskelder over inbraak beveiliging en brandprotectie. De heer M. van de Vliet van het bedrijf zegt het idee te hebben dat vooral in de zomer maanden de misdaad en baldadigheid op Texel toeneemt. Met het beveili gingssysteem dat door zijn firma wordt geleverd zouden dit soort zaken tegen gegaan kunnen worden. De Electronic Workshop levert artikelen die door het Technisch Bureau Bevordering Schade preventie (TBBS) zijn goedgekeurd. Het TBBS-merk is erkend en wordt ook in verzekeringskringen gehanteerd als cri terium om te zien of bepaalde objecten wel of niet tegen een bepaalde premie te verzekeren zijn. De electronische beveiligingen die het Helderse bedrijf kan leveren varieren van gewone inbraakbeveiliging met toeters, lichten en bellen, tot een geraffineerd stil alarm. Wordt de deur van een huis of bedrijfspand geopend door een onge node gast, dan gaat bij de Electronic Workshop in Den Helder een telefoontje dat, via een bandje, vermeldt welk be drijf of huis doelwit van insluipers is. Door de Electronic Workshop wordt dan de politie gebeld. Het systeem van be veiliging via de telefoon kan met iedere gewone telefoonaansluiting geschie den. Als er alarm is neemt het systeem de lijn voor zich in gebruik en worden alle gewone PTT functies uitgescha keld. Voor het geval de apparatuur mocht haperen, of anderszins de aan wezigheid van personeel van de Elec tronic Workshop op Texel is gewenst, wil het bedrijf een voorrangskaart aan- schaffen om de klanten op het eiland zo snel mogelijk van dienst te zijn. Op de alarmcentrale in het bedrijf zijn in Noordholland bedrijven tot aan Haarlem aangesloten en ook een aantal firma's in Friesland. Dit jaar zijn tot dusver 9 inbrekers dankzij het stille alarm in de kraag gevat. =IIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIMIMIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIUIMIIII|IIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIMIIIIIMMIIIIIII 1 Nog nooit in de geschiedenis van de mens- I hoid werden wy zo nauw betrokken by nixxllot- I tigheden, overal ter wereld, als vandaag de dag. Ratlin en TV brengen het wereldgebeuren rechtstreeks in onze huiskamers. Kranten en tyd- schriften berichten ons uitvoerig over de details 1 van oorlog, burgertwist en natuurrampen. De wereld schreeuwt om hulp Het Rfxle Kruis geeft die hulp. VoedseL Medicijnen. Kleding en onderdak. E Mankracht E Ook in ons eigen land heeft het E Rode Kruis een uitgebreide taak. De bloedtransfusie- dienst. Medic Alert, welfarewerk, snel- dienst-ambulance, radio-medische dienst vakanties voor gehandicapten, E rampen organisatie, E jeugd en jongeren E werk, lektuurvoor- ziening voor lang- durig zieken en bejaarden, het infor- matie hum. de bloed- transfusie dienst, E orgaandonorschap; E het vergt alles by E elkaar grote inspan- ning. E Een inspanning S die nog altijd op vry- E willige basis geleverd wordt Vrijwilligheid is E namelyk één van de principes van het Rode E Kruis. I HET RODE KRUIS IS ALLEEN 1 AFHANKELIJK VAN U E Het is duidelijk dat veel mensen Enodig zyn, om het Rode Kruis naar Ëbehoren te kunnen laten funktioneren. EHet Rode Kruis is mensen. Rode DOE WAT U DOEN MOET. eGEEF U VANDAAG OPALS UTX Kruiswerk blijft mensenwerk. Zonder vrywilb- gers zou er geen Rode Kruis bestaan. Veel Nederlanders beseffen dit goed en staan sympathiek tegenover het Rode Kruis. Helaas is sympathie alleen niet voldoende. Eigen lijk zou iedere Nederlander lid moeten zyn. Dat hoeft niet persé als aktief bd Dat kan ook heel goed als steunend lid Alleen zó kan het Rode Kruis optimaal doenfJ wat het moet doen. Helpen. Iedereen. Overal. Ongeacht ras, politieke overtuiging of religie Onafhankelijk van regeringen of machts groeperingen. SOMMIGE MENSEN GEVEN HUN LEVEN VOOR HET RODE KRUIS. LID WORDEN IS DUS WEL HET MINSTE DAT U DOEN KUNT Dagelijks wagen mensen hun leven voor het Rode Kruis. Waar strijd is. By gyzelingsakties. By natuurrampen. Soms blijken de gevaren by de hulpverlening zó groot dat Rode Kruis vrijwilligers het leven verbezen. U kunt het uwe doen door ook een stukje van uw leven in dienst te stellen van het Rode Kruis Een stukje van uw vrye tyd. Een klein offer vergeleken by de inspanningen van de internationale vrijwilligers- koipsen. Het werk in eigen land mag op het eerste gezicht minder spectaculair lijken. Maar ook dit vrywilligers- werk is van vitaal belang. Ook in ons land zit het Rode Kruis altijd te springen om vrijwilligers. Om leden die aktief of passief hun steun verlenen. Door vrijwilligerswerk of vrijwillige steun. Daarom is het Üdmaatschap van het Rode Kruis eerder een morele pbcht, dan slechts een geste van .sympathie. Lid worden van het Rode Kruis is wel het minste dat u kunt doen. Doe wat u kunt doen. HET NEDERLANDSE RODE KRU Postbus 30427 2500 GK 's-GRAVENHAGE =1I""'""""""IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUil Jl

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2