JU KOPERGEBREK BIJ HET RUNDVEE Rabobank breidt uit naar de Warmoesstraat Piepers en knorpotten in de raadzaal F LAND jf BOUW Geslaagde contactdag L.T.B.-vrouwen Kalibemesting op pootaardappelland Wel hekken op haventerrein Soos-avond „Blijde Rijders" Schrijfavond van Amnesty Kostenbesparing op veehouderijbedrijf Unicef wenskaarten verkoopaktie Burgerlijke stand Gronden worden „opgeknapt" VRIJDAG 14 NOVEMBER 1980 TEXELSE COURANT De panden Warmoesstraat 7 en 9, die moeten wijken voor de uitbreiding van de Rabobank. De Rabobank Texel heeft de woning Warmoesstraat 9 van kap per A. Schaart gekocht. Het gebouw zal over enige tijd wor den gesloopt, tegelijk met de aangrenzende woning die al 22 jaar in het bezit is van de bank en waarin nu nog de familie Bonne woont. Het aldus beschikbaar komende terrein zal geheel wor den gebruikt voor de uitbreiding van de hal van het bestaande bankgebouw. Medio 1982 moet deze verbouwing zijn voltooid. De uitbreiding aan de Warmoesstraat tal in laagbouw worden uitgevoerd, waarbij er echter rekening mee wordt gehouden dat er in de toekomst nog een trank "ïexel vertelde'ons "dat verdieping kan worden opgezet. Het is aankoop- en verbouwplannen met de bedoeling binnen het nieuwe complex vervangende woonruimte te maken. Voor de twee te slopen huizen komt dus niets terug. Geen haast De heer Schaart heeft inmiddels de woning gekocht van de heer Michels aan de Wilhelminalaan. Voor de familie 13onne moet nog een oplossing worden gevonden. De Rabobank heeft geen bij- rondere haast. Het verbouwplan moet log worden ontworpen. Met het ver verven van het huis van Schaart (door lemiddeling van Texel Vastgoed) werd ichter toch spoed betracht, om te roorkomen dat een andere mogelijke jegadigde er eerder bij zou zijn, waar- I loor de uitbreidingsmogelijkheden voor Ie bank geblokkeerd zouden worden. Ongerustheid Het verdwijnen en niet vervangen van ie twee woningen in de Warmoesstraat :al niet door iedereen worden gewaar- leerd. Een voorproefje van de protesten [lonk al in de raadsvergadering van linsdag, waar de heer P. A. Zegers van iet CDA zijn ongerustheid uitte over het mogelijk verdwijnen van de woning Schaart. Wethouder Gerard van der Kooi wist echter niets van de aankoop door de Rabobank. Maar hij zei dat het college over het algemeen kritisch en oplettend is als woonruimte dreigt te verdwijnen. Opofferen van woningen gebeurt alleen als er geen enkele andere mogelijkheid is. Op verzoek van Zegers werd toegezegd dat het gemeentebe stuur binnenkort een overzicht geeft van woningen die de laatste tijd als gevolg van bedrijfsbouw uit Den Burg zijn ver dwenen. Dit overzicht zal echter tevens melding maken van positieve ontwikke lingen op woonruimtegebied die ook het gevolg is van bedrijfsbouw. Zowel bo ven de toekomstige AH-supermarkt in de Waalderstraat als boven het Jarino- winkelcomplex aan de Hogerstraat- Gasthuisstraat komen woningen. Directeur R. Veenstra van de Rabo- hij zijn bij het gemeentebestuur bekend heeft ge maakt. Daarbij was gebleken dat de Rabobank volgens het geldende be stemmingsplan voor Den Burg zijn gang kan gaan. Van gemeentewege verna men wij dat het inderdaad zo ligt. Het bestemmingsplan Den Burg 1965 geeft het recht om de twee huizen door een vleugel van het bankgebouw te ver vangen. Het gemeentebestuur mag niet eisen dat de bank vervangende huizen in het plan opneemt. Problemen kunnen wel ontstaan als gevolg van welstands- eisen. Het zal niet eenvoudig zijn om een zodanig kantoorgebouw te ontwer pen dat het gevelbeeld van de War moesstraat niet wordt verstoord. Nodig Na de laatste grote verbouwing van de Rabobank (vijf jaar geleden) zag het er naar uit dat voorlopig geen uit breiding meer nodig zou zijn. Sindsdien zijn de activiteiten echter aanzienlijk uitgebreid. Het balanstotaal verdubbel de in deze periode en heeft nu de honderd miljoen gulden overschreden. Ondanks de automatisering groeide het personeelsbestand naar veertig vaste medewerkers (plus een achttal seizoen krachten in de periode van mei tot ok tober). In de bankhal is plaats voor dertien medewerkers maar er zou ruimte voor 25 personen moeten zijn. Ook andere faciliteiten, zoals afgeschutte gespreksruimte, worden node gemist. Door het nieuwste uitbreidingsplan kan dat allemaal worden opgelost. De bank hal wordt ruim twee keer zo groot. De totale bankakkommodatie zal dan op vijftig medewerkers zijn afgestemd. Al leen uitbreiding naar achteren, dus naar de Warmoesstraat, is voor de bank om technische en veiligheidsredenen aan vaardbaar. Uit onderzoek, maar ook uit de praktijk, is het bekend dat rundvee aan kopergebrek kan lijden. Vooral na een weideperiode kan het kopergehalte in het bloed van het rundvee laag zijn omdat gras een 'ontkoperende' werking heeft. Wordt het gebrek ernstig dan is het aan de haarkleur van de dieren te zien. In het begin komt er een rode gloed over de zwarte haren te liggen en in ernstiger gevallen komen er verkleu ringen met kaal worden rond de ogen. Nu is het niet gezegd dat op ieder rund veehouderijbedrijf kopergebrek onder het rundvee voorkomt. Om daar enig inzicht in te krijgen kan het aanbe velenswaardig zijn om van een aantal dieren bloedmonsters te laten nemen door de dierenarts, die dan voor onder zoek opgestuurd worden. Aan de hand van de analyse kunnen eventueel maat regelen worden genomen in overleg met de dierenarts. Veehouders die de laatste jaren deze handelwijze toepassen heb ben er leuke ervaringen mee opgedaan want bij een gebrek aan koper onder het rundvee kan het vetgehalte in de melk lager zijn dan normaal is. Zoals alge meen bekend wordt de melk uitbetaald naar de gehalten aan vet en eiwit. Vrij algemeen worden er voor de pootaardappelteelt vrij hoge giften aan kali per ha. geadviseerd. Hoeveelheden van 300 en meer kilogrammen zuivere kali komen meer dan eens voor. Nu gaan ook de prijzen van kunstmest de laatste jaren sterk stijgen. Om de kosten Het bestuur van de Winkeliersvereni ging Den Burg verzocht ons erop te wijzen dat zaterdag op het haventerrein van Oudeschild voorzieningen zijn getroffen om de kinderen op veilige wijze getuige te kunnen laten zijn van de aankomst van Sint Nicolaas. Het vervoer van de kinderen wordt niet meer geregeld, maar op de haven zijn wel hekken opgesteld. Er wordt op ge rekend dat de kinderen zich binnen de hekken zullen verzamelen zodat ze het gebeuren vanaf de „eerste rang" kun nen gadeslaan. De Blijde Rijders houden woensdag 9 november hun soosavond. Op deze lijeenkomst, die wordt gehouden in de Sint Jozefschool en om kwart over acht >egint worden twee videobanden ver- oond van de "nostalgieritten" met be- voners van St. Jan en het Gollards lustoord. De banden werden eerder lan de bewoners zelf getoond. Het be- tuur van de rijvereniging doet een op- oep aan leden en donateurs om dia's en inder fotomateriaal mee te nemen. Maandag a.s. wordt in De Hollebol an de Burgwal de maandelijkse schrijf- vond gehouden. Deze avond wordt leorganiseerd door de Texelse afdeling an Amnesty International. Deze vereniging zet zich in voor de olitieke gevangenen, waar ook ter ffireld. Een van de belangrijkste activi- iten is het schrijven van brieven naar ezagsdragers van landen. Voor deze vond zijn voorbeeldbrieven door leden an de werkgroep gemaakt. Er worden rieven geschreven naar Uruguay, Chili, thiopië, Joegoslavië en Brunei (ligt icht bij Indonesië). De werkgroep oopt dat er veel mensen zullen komen, 'formatie over deze avond kunt u 'ijgen bij Jenneke Wassink, telefoon 2220-4109. De gemeenteraad is dinsdag avond zonder veel discussie ak koord gegaan met de aansluiting bij de regionale brandweer- en ambulancedienst. Texel volgt hiermee het voorbeeld van een groot aantal andere gemeenten in de kop van Noordholland. Mensen van de brandweer zaten op de publieke tribune en zetten op hun eigen wijze luister bij aan de beslissingZe lieten een aantal meegebrachte 'knorpotten'. waarmee tot dusver de brandweer werd gealarmeerd, een luid signaal geven. De alarmtaak wordt overgenomen door draadloze, maar kostbare 'piepers'. In verband daarmee hadden alle raadsleden een zakje met een ander soort piepers (aardappelen) op hun tafel gevonden. De heer J. Beerling wil zijn bungalow aan de Brouwerstraat in Den Burg van een puntdak voorzien. Volgens het be stemmingsplan mag dat niet; alleen platte bungalows zijn op deze plaats toege staan. B en W hebben tegen een puntdak echter geen bezwaar en wilden aan het plan meewerken door een artikel 19- vergunning. De raad had geen bezwaar tegen het nemen van het voorbereidings- besluitdatbijzo'n procedure nodig is. Het wekte wel verbazing dat precies dezelfde aanvraag al eens eerder aan de orde is geweest. Wethouder Gerard van der Kooi legde uit dat de buurman van de be trokkene destijds bezwaar had tegen de puntkap, Beerling zag toen af van zijn plan. De situatie schijnt nu anders te liggen. Teso Een voorbereidingsbesluit werd ook genomen om de bouw van een fietsen stalling op een duinterreintje bij de veer haven mogelijk te maken. Teso had de aanvraag ingediend omdat de huidige fietsenstalling tot magazijn wordt omge bouwd. Daan Welboren kondigde aan dat hij weer eens onaardig moest zijn voor Daan Schilling rootje ongeregeld... Teso. Hij vond het onelegant dat Teso niet eerst een stalling heeft gebouwd al vorens de oude stalling te veranderen in een magazijn. De heer J. C. Dros was boos over deze aanmerking van Wel boren. Hij wees erop dat Teso helemaal niet verplicht is voor een nieuwe stalling te zorgen, maar dat toch doet. „Dat is toch mooi?" Ongeregeld De raadsvergadering had een nogal rommelig karakter omdat enkele keren bleek dat bepaalde stukken afwezig of niet in orde waren. Er werden onder andere reken- en typefouten gesigna leerd en een bepaald ontwerp-raadsbe- sluit was slechts in het bezit van enkele leden. Helemaal mis was het met het voorstel tot medewerking aan de ver bouwing van de CVO-school waarin totaal verkeerde bedragen werden ge noemd. De aanvullende gelden die voor de verbouwing nodig zijn beliepen slechts ruim f90.000,— on plaats van enkele tonnen zoals eerder was voorgerekend. Verschillende raadsleden ergerden zich daaraan en maakten van hun hart geen moordkuil. De burgemeester erkende de fouten maar vond dat er toch niet al te dramatisch over moest worden gedaan. Hij riep Daan Schilling tot de orde die meer dan de anderen zat te mopperen en daarbij krasse termen niet schuwde. Hij kenschetste de raadstukken als 'een ongeregeld zootje". Stemvolgorde Als in de gemeenteraad over voorstel len van het college mondeling wordt gestemd, wordt bij het uitbrengen van de stem de volgorde aangehouden van de presentielijst. En die presentielijst hangt weer af van de volgorde waarin de raads leden in de zaal arriveren. Wie er het vroegst bij is, staat dus bovenaan. In de rondvraag zei de heer P. A. Zegers dat het waarschijnlijk geen toeval is dat steeds dezelfde raadsleden het eerst in de zaal zijn. Hij wilde de stemvolgorde voortaan laten afhangen van het pure toeval. De voorzitter zou bij het stemmen nummers kunnen trekken. De burgemeester be loofde deze wijziging van het reglement van orde in de commissie algemene zaken aan de orde te stellen. Versperring Cor Ellen van het Pakt klaagde dat de voetgangerspassage naast de Dagmarkt in de Weverstraat vaak gedeeltelijk is versperd door goederen van het bedrijf. Hij wilde weten of dat mag. Is de passage openbare weg of privéterrein? Wethou der Van der kooi beloofde het te zullen onderzoeken. De heer Dros informeerde of mensen die door woningruil een vakantieonder komen verkrijgen verplicht zijn toeristen belasting te betalen. Hij kreeg een beves tigend antwoord. Want een dergelijke manier van vakantiehouden wordt als betaald verblijf aangemerkt. De heer S. de Waard tenslotte vroeg aandacht voor de voorgenomen bouw van enkele bejaardenwoningen op het terrein nabij het in aanbouw zijnde centrum voor fysiotherapie. Er zit niet veel schot in. Toegezegd werd dat het college hierover spoedig meer zal laten horen. nog enigszins te kunnen drukken is het de moeite waard om in plaats van een mengmeststof in het voorjaar met een chloorarm kali, kali 60 te strooien in de herfst. Hiermee is te bereiken dat bij de bovengenoemde gift, ongeveer f150,— per ha bespaard kan worden. Op de totale kosten van een akkerbouwbedrijf is het maar een klein bedrag maar toch maken vele kleine bedragen de totale kosten lager. Ing. J. G. Veldt, bedrijfstakdeskun- dige bij het consulentschap voor de Rundveehouderij, zal maandagavond 17 november a.s. spreken over "Op welke kosten is er op het veehouderijbedrijf te besparen". Deze bijeenkomst wordt ge houden in hotel "De Pelikaan" in De Koog, aanvang 20.00 uur. PAGINA 5 Ook dit jaar is er verkoop van UNICEF KAARTEN: Behalve wenskaarten zijn er ook legpuzzels, korrespondentiemap- pen, agenda's, posters, spaarpotten, kinderkookboeken en nog veel meer. UNICEF is het kinderfonds van de Verenigde Naties, dat zich op wereld wijde schaal inzet voor het welzijn van het kind. De meeste aktiviteiten vinden plaats in de ontwikkelingslanden. Met weinig kan UNICEF veel doen. 1 doos kaarten is genoeg voor de aan schaf van vitamine A om 30 kinderen een jaar lang tegen blinheid te behoe den; 5 dozen is, genoeg voor vaccin om 60 kinderen tegen polio te beschermen; 1 agenda is genoeg voor de aanschaf van negen thermometers voor een dorps kliniek. Kijken en/of kopen is dus mogelijk in de bibliotheek in Den Burg of bij: A. de Vries, Stolpweg 16, Den Hoorn; T. Kiltz, Ruijslaan 39, De Koog; G. West dorp, Ploosterstraat 2, De Cocksdorp; M. Veld, Hogereind 23, De Waal. Onder het motto "Vrouw van een agrariër zijn in deze tijd, wat wil dat zeggen" kwamen ruim 150 L.T.B.-vrou wen uit de Kring "De Noord" bijeen in Hotel Veerburg in Anna Paulowna. Van Texel waren 13 vrouwen overgestoken om deze contactdag mee te maken. Na een stuk film over het meewerken, zowel binnen- als buitenshuis, van een drietal agrarische vrouwen in het bedrijf, werd er in groepjes gediscussieerd. Vragen waren: Ervaar je bij jezelf, dat de rol van de vrouw in het bedrijf aan het veranderen is. Vind je dat een vrouw, die in het bedrijf meewerkt ook een werkende vrouw is. Is het maatschappe lijk aanzien van arbeid in het bedrijf hoger of lager dan arbeid in loondienst. Hoe wordt de agrariër, zijn vrouw en gezin gepresenteerd in de krant, radio en televisie. Lees je de "Boer en Tuinder" (weekblad) en wat vind je ervan. Er kwam uit de discussie naar voren dat de vrouw nu toch wel een betere gesprekspartner is en kan zijn, door bij voorbeeld meer vakbladen te lezen en cursussen te volgen, zoals boekhouden en E.V.A.V. (Economische Vorming Agrarische Vrouwen). De vrouw helpt ook veel mee in het agrarisch bedrijf omdat een extra kracht hoge arbeids kosten vergt. De bezoeksters vonden hun maatschappelijk aanzien gelijk aan dat van arbeiders in loondienst, ondanks dat de buitenwacht er wel eens anders over denkt. "We komen alleen in de krant als er wat niet goed gaat, droogte, te nat, demonstraties, overschotten e.d. en dan laten ze op de televisie nog een oude boer zien met een pet op en klompen aan. Waarom geen jonge agrariër met een modern bedrijf?" zo werd gezegd. Speciale artikelen in Boer en Tuinder voor de vrouw hoefde niet persé. Als ze maar goed leesbaar waren in 'gewoon' Nederlands. De bollentelers vonden 1 bladzijde voor hen wel wat weinig. Computer In een korte middaginleiding ging de heer Verhoef, voorzitter van de L.T.B. in op de opmerkingen uit de groepen. Hij was overtuigd dat de agrarische vrouw is staat was, zowel de 'krui wagen' als de computer te hanteren. Hij 8 Oktober t/m 11 november 1980 Geboren: Jelle, zv. lede de Vries en Helena W. C. Kramer; Imme Geeske, dv. Arie S. Langeveld en Geeske k. Buijs; Petro- nella Gerrigje Jacoba, dv. Piet Eelman en Jacoba G. Molenaar; Jacob Koen Cornelis zv. Gerard van der Slikke en Martha M. van Heerwaarden; Alexander Elmer, zv. Johannes M. Koomen en Margaretha S. E. Haarsma; Diane Jean- nette, dv. Reijer P. Huisman en Louise C. Huisman; Patrick, zv. Theodorus C. Bakker en Grietje de Vries; Melanie, dv. Jan Eelman en Inge Kempen; Cyrina Maria, dv. Nicolaas J. Zoetelief en Theodora G. Veeger. Overleden: Willem de Smidt, oud 91 jaar; Pauius Oosterhaven, oud 57 jaar; Gerardus H. Beusker, oud 53 jaar; Anna C. Smit, oud 94 jaar; Dirk van der Vliet, oud 56 jaar; Jannetje Bakker ev. Gakeer, oud 88 jaar; Grietje Renses ev. de Waard, oud 63 jaar; Guurtje de Graaf wv. Beerling, oud 71 jaar; Johanna C. Buisman wv. Bakker, oud 60 jaar; Jacob Schrama, oud 87 jaar; Piete W. Koning, oud 80 jaar. Ondertrouwd: Johannes Alkema en Jetske Vlaming; Pieter J. Kaan en Cornelia M. Smit; Pieter J. W. Hoogerheide en Bregitta D. M. Boersen; Dirk Rikkenberg en Maria E. de Porto; Marinus van der Star en Elisabeth M. Dros; Heere S. J. Ooster haven en Ute Widder. steunde het streven naar een stuk erkenning van de meewerkende vrouw en hoopte dat het ook in financieel oogpunt tot uitdrukking komt. Dit stre ven naar gelijkwaardigheid zal zich zeker in de jaren tachtig voortzetten. De heer T. Brouwers, redacteur van "Boer en Tuinder" had de perskritiek uit de zaal even op een rijtje gezet en kwam tot de conclusie dat het niet best is gesteld met het beeld van de agrariër in de massa-media. Daar weinig journalis ten iets van de agrarische sector af weten komt het vaak verkeerd over. Wel had hij begrip voor het feit dat er b.v. voor radio en televisie te weinig tijd beschikbaar is (journaal e.d.) om een goed beeld te geven. Hij vond het een goed idee van één van de deelneemsters om kinderen van agrariërs de journalis tiek in te 'sturen', of in het agrarische onderwijs de leerlingen hiervoor te inte resseren. De pers moest volgens de deelneemsters vaker worden uitgeno digd bij activiteiten. Een suggestie uit de zaal om wat meer interviews in vak bladen over diverse gewone bedrijven werd genoteerd. Er is goed gepraat over dit thema en vooral het contact onder ling was bijzónder góéd. Het is de be doeling dat een dergelijke contactdag jaarlijks wordt herhaald in de eerste week van november. Dan hoopt de organisatie ook de jonge agrarische L.T.B.-vrouwen te begroeten. Het is de bedoeling in september 1981 een EVAV-cursus op Texel te organise ren voor alle agrarische vrouwen. Nade re gegevens volgen nog. Inlichtingen tel. 02220-2410. De gemeente heeft f67.900, uitge trokken voor het opknappen van stukken landbouwgrond aan de Pelikaanweg en het Mienterglop. De grond heeft de gemeente in eigendom als ruilobject voor het geval bij recreatieve uitbreidingen voor vervangende landbouwgrond moet worden gezorgd. De grond zou volgens de oude recreatieplannen worden be stemd voor bungalowbouw en was geruime tijd eigendom van een project ontwikkelaar. Maar van voorgenomen uitbreidingen in het betreffende gebied werd enkele jaren geleden definitief af gezien. De boomsingels voor de toe komstige bungalows waren toen echter al aangeplant, waardoor een voor agrari sche doeleinden slecht bruikbaar gebied was ontstaan. Om onmiddellijk over de grond te kunnen beschikken wilde de gemeente echter niet tot verpachting overgaan. Onder andere bollebboeren gebruikten de grond wel, maar dat was gratis. Naderhand werd echter toch besloten tot een wat zakelijker exploitatie van de ter reinen. Het was dan wel gewenst dat de boomsingels zouden worden opgeruimd en dat de terreinen ook in andere opzichten beter geschikt zouden worden gemaakt voor agrarisch gebruik. Onder andere was drainage noodzakelijk. Daar toe is dus besloten. Verschillende raads leden merkten inde raadsvergadering van dinsdag op dat de geraamde kosten van het opknappen rijkelijk hoog te vinden. KI. Barendregt wilde dat het opknapwerk openbaar zou worden aanbesteed. Er is tegenwoordig weinig werk waardoor veel bedrijven zelfs bereid zijn beneden de kostprijs te gaan. De gemeente kan daarvan profiteren en aldus een bijdrage leveren aan de dringend noodzakelijke bezuinigingen. J. C. Dros had van een deskundige vernomen dat de door de gemeente geraamde prijs 'fors aan de maat' was. „Het kan veel goedkoperalsje de verschillende loonwerkers laat in schrijven", zei Dros. Ook zou het in een laag BTW-tarief kunnen, wat dus 14% zou schelen. Van Asselt en Zegers sloten zich hierbij aan.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5