Cjrocn 2'wartrjexels in het harL, Prof. dr. H. Postma werd commissaris TESO HONDEN RICHTTEN SLACHTING AAN ONDER SCHAPEN Bazaar bracht 13 mille op Bejaarde man aangereden Lezing over zonne- en windenergie Gevaarlijke stof aangespoeld Politie zoekt bromfietser Musica Texla geeft uitvoering 94e JAARGANG NR. 9531 TEXELSE DINSDAG 25 NOVEMBER 1980 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220)2206 Voor advertenties, abonnementen, etc Langeveld De Rooy B.V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (022201 2741 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Niet de heer A. Waverijn die door het Teso-bestuur als eerste op de voordracht was gezet, maar prof. dr. H. Postma uit Den Burg werd vrijdagavond gekozen als commissaris van Teso. Het was een nek aan nek-race zoals nog niet eerder in de geschiedenis van Teso is meege maakt. Het scheelde slechts één stem! Er waren totaal 221 stemmen uitge bracht. Daarbij waren er vijf ongeldig. Ook 13 blanco stemmen moesten vol gens de statuten ongeldig worden ver klaard. De mensen die blanco stemden, hadden blijkbaar gehoor gegeven aan de oproep van de heer Boerhorst, die met beide kandidaten moeite had. Hij achtte Waverijn niet ongeschikt maar vond dat hij nog te kort (3 jaarl op Texel woonachtig is. Op zichzelf had Boer horst geen bezwaar tegen een arts in het Teso-bestuur. Hij zei dat als b.v. dokter Siebinga uit De Cocksdorp kandidaat zou zijn geweest, hij daar alle vrede mee zou hebben gehad..,. De heer Postma woont al veel langer op Texel, maar hij is directeur van het NIOZ en Boerhorst verwachtte vanuit die situatie weinig betrokkenheid bij de economische pro blematiek waarmee Teso doorgaans heeft te maken. Hij kon dan ook niet anders dan blanco stemmen. Oude sterkte Met de keus van de heer Postma is het Teso-bestuur weer op oude sterkte. Na het vertrek van de heer C. Vonk heeft het bestuur met één man minder gedraaid, maar later werd besloten toch weer een vijfde man erin te halen. Bewust werd deze gezocht buiten de gebruikelijke kring van zakenlieden. Teso moet in verband met haar alge mene maatschappelijke taak een be stuur hebben dat wat meer afspiegeling is van de verschillende lagen van de bevolking. De heer B. Bakker werd met ruime meerderheid (161 stemmen) herkozen. Op tegenkandidaat W. Zadeits werden 43 stemmen uitgebracht, de heer Ran had in de discussie die aan de bestuurs verkiezing vooraf ging naar voren ge- De bazaar, die werd gehouden ten bate van de Centrale Verwar ming van de Ned. Hervormde kerk te Den Burg, is een groot succes geworden. De bruto-opbrengst be droeg ruim /13.000,—wat zeker te danken is aan de enorme hulp en medewerking, die van velen is ver kregen. Nog af te halen is een pop lotno P 385 rose en een schellekoord lotno oranje 5.. Verder bleken er 727 stuks knikkers in de grote fles te zitten. Het krentenbrood woog 2458 gram en de inhoud van de boodschappenmand was f80,42. De pop en het schellekoord zijn af te halen bij dhr, C. J. Vinke, Weststraat 18. De prijzen van de grote verloting zijn bij de gelukkigen thuis bezorgd. Tenslotte: er is in de Schakel een rinq qevonden met de inscriptie 11- 9-19 W.d B. bracht dat nautische en financiële des kundigheid met in het bestuur is ver tegenwoordigd. Toch zou dat volgens hem gewenst zijn om de bestuurstaak (toezicht op de directie) behoorlijk te kunnen vervullen. President-commissa ris Kikkert was het daar niet mee eens. Detailkennis op financieel of technisch gebied is niet zo zinvol. Het gaat om de grote lijnen. Ik weet van schepen niets af en ook niet van centen, maar de dubbeldekker ligt er tochl" Te mooi De financiële stukken en het jaar verslag gaven in het begin van de ver gadering aanleiding tot enige discussie. De heer Wil Huizinga uit Den Burg vond dat het jaarverslag van Teso overbodig mooi was uitgevoerd. ,,De maatschap pij boert achteruit maar de jaarverslagen van Teso worden steeds duurder en mooier. Is dat nu wel nodig?" Verder vond Huizinga dat het (door directeur Hoogerheide geschreven) jaarverslag voor een gewoon mens niet is te snappen door de vele financieel-techni- sche termen, zoals 'liquiditeitsratio'. Hij dacht dat de gemiddelde aandeelhouder er weinig aan had. Bestuur en directie konden geen beterschap beloven. Di recteur Hoogerheide zei dat het jaarver slag niet alleen bestemd is voor de aandeelhouders, maar ook voor de za kelijke relaties waaronder de financiers. Inhoud en presentatie zijn daarop afge stemd en dat is zeker zinvol. WIR-premie Teso heeft voor de Molengat ƒ3,5 miljoen aan WIR-premie ontvangen. De hoogte van dat bedrag was te danken aan het feit dat het schip als 'zeeschip' kon worden aangemerkt. Het beschikt over de papieren die nodig zijn voor vaart in open zee. De heer Th. van den Berg uit Den Burg vreesde dat Teso het bedrag aan WIR-geld weer zou moeten terugstorten als de Molengat niet wer kelijk als zeeschip wordt gebruikt. Teso zou dus verplicht zijn het schip te ver charteren. De heer Kikkert zei dat het nog steeds de bedoeling is de Molengat te verhuren voor gebruik elders op de Noordzee. Teso zal het schip dus als zodanig aanbieden. Het eerste jaar zal van verscharteren in elk geval geen sprake zijn. Want dat is het garantiejaar waarin bovendien de beide andere sche pen langdurig uit de vaart moeten voor Maar daarna zou het in een bepaalde periode van het jaar wel kunnen. De 3 V2 miljoen gulden WIR-premie heeft Teso overigens gebruikt ten gunste van de hypotheek van vijf miljoen die de RVS- werf heeft genomen om de financiële problemen rond de Molengat op te helpen lossen. Salarissen Naar aanleiding van de jaarstukken merkte de heer H. Ran op dat de De nieuwe TESO-commissaris prof. dr. H. Postma (53) wordt verwelkomd aan de bestuurstafel. Hij is geboren in Zwolle, stu deerde scheikunde in Groningen en promo veerde in 1954 op een proefschrift over de Waddenzee. Sinds 1963 is hij buitengewoon hoogleraar en in 1965 werd hij directeur van het Zoölogisch Station in Den Helder, de voorloper van het Nederlands Instituut voor onderzoek der Zee op Texel. salarissen bij Teso met gemiddeld 15,6 procent zijn gestegen. Dat is belangrijk meer dan de landelijke trend Directeur Hoogerheide lichtte toe dat naast de normale verhoging van 6 Vz procent over grondloon en sociale lasten een extra verhoging is ontstaan als gevolg van het functieonderzoek. Bepaalde functies, zo bleek uit dat onderzoek, moesten hoger worden gewaardeerd Cijfermaniak De heer H. Ran liet merken dat zijn beroep accountant is, (Ik ben een cijfer maniak) want hij had de financiële stukken met kennis van zaken doorge nomen. Niet alleen had hij een zetfout in het financieel verslag ontdekt, maar stelde ook vragen inzake de handels wijze van Teso ten aanzien van latente belastingverplichtingen e.d. waarbij de aandeelhouders geduldig, maar niet begrijpend toeluisterden. Ongerustheid ontstond er niet, want met behulp van hoofd administratie H. Bakker kon alles tot tevredenheid worden toegelicht. Th. van den Berg informeerde wat bedoeld werd met een borgtocht van 780.000,— waarin in het jaarverslag melding werd gemaakt. Geantwoord werd dat rente en aflossing van dit bedrag door Teso is gegarandeerd. Het was nodig om een vrij ingrijpende in wendige verbouwing van het Havenres taurant mogelijk te helpen maken. Ex ploitant Stolk heeft dit zelf gefinancierd, maar bij het aangaan van de benodigde lening was de garantie van Teso ge wenst. Teso heeft er dus geen geld in gestoken en het risico is klein omdat er voldoende waarde tegenover staat. Vertrouwelijk Naar aanleiding daarvan wilde Van den Berg weten welke inkomsten Teso uit het Havenrestaurent heeft. Dat kon uit de jaarstukken niet worden opge maakt. Uit het antwoord van directeur Hoogerheide bleek dat dat gegeven bewust uit het verslag is gehouden, omdat de pachtopbrengst van het res taurant samenhangt met de omzet die daar wordt gemaakt. Teso vindt het ongewenst financiële gegevens van een particulier bedrijf in de openbaarheid te brengen, Naar aanleiding van vragen van de Heer J. Duin ontstond een financieel- technische discussie op de wijze van af schrijving die Teso tegenwoordig toe past. Er wordt namelijk afgeschreven op actuele waarde, wat juist is omdat alleen dan een correct beeld wordt gegeven van de financiële situatie. De oude methode gaf wel een aangenamer re sultaat (Teso zou dan over het afge lopen boekjaar 7364.000,— winst heb- (Lees verder op pagina 5) Een bejaarde inwoner van Den Burg werd vrijdag op de Schilderweg nabij de zuivelfabriek aanqereden door een automobilist. De man stak onverwacht met de fiets over. Bij de aanrijding liep hij een hoofdwond op. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. Zaterdagmiddag a.s. houdt Ors. H. Dorrestijn van het Onafhankelijk Adviesburo voor Energiebesparing te Zoetermeer op uitnodiging van de Texelse Vereniging voor Weer- en Sterrekunde een lezing over alterna tieve energiebronnen. Hij zal hierbij de nadruk leggen op zonne-energie en windenergie en de toepasbaarheid van deze in Neder land. Vooral de windenergie is voor Texel interessant, omdat hier de hoogste gemiddelde windsnelheden van Nederland voorkomen. Na de pauze zal hij de mogelijkheden van getijde-energie bespreken, o.a. aan de hand van dia's van de getijdecentra le bij St. Malo (Frankrijk). De lezing wordt gehouden in ,,De Schakel" aan de Binnenburg te Den Burg en zal beginnen om 14.30 uur. Een strandwandelaar vond zondag bij De Krim een kist met metalen bussen, die gevuld bleken te zijn met natrium- peroxide, een gevaarlijke stof. De kist is geborgen door gemeentewerken. De politie is op zoek naar een ca. 17- jarige bromfietser die vorige week zon dag nabij Pomona in Waalenburg mevrouw J. P. v.d. Wal-van Santen uit De Koog aanreed. De jongeman die op een Kreidler reed, heeft nog even ge praat met mevrouw Van der Wal, waar bij werd afgesproken dat hij nader kon- takt zou opnemen. Later bleek dat de linker enkel van mevrouw v.d. Wal was gebroken; in het ziekenhuis moest zij worden geopereerd. De bromfietser heeft zich echter nooit gemeld. Om de zaak naar behoren te kunnen afwikke- lern wil de politie graag in kontakt komen met de bromfietser, wiens ver voermiddel bij de aanrijding o.a. aan de linkerzijkant werd beschadigd. Zaterdagavond a.s. zullen zowel het blokfluitorkest als het symfonieorkest van „Musica Texla" een uitvoering geven in de Ned. Herv. kerk te Den Burg. Deze uitvoering moet niet worden gezien als een perfekt concert, maar meer als een gebeurtenis waarbij het publiek met Musica Texla kan kennis maken. Geconstateerd is dat veel musicerende Texelaars nog nauwelijks op de hoogte zijn van het bestaan vandit amateurorkest. Gehoopt wordt dat men door wat meer aan de weg te timmeren de gelederen kan versterken. Het blokfluitorkest wordt geleid door Ans Starkenburg en het symfonieorkest door Dyo Wassink. De toegang is vrij. Het programma wordt in de volgende krant gezet. In de nacht van zaterdag op zondag hebben twee tot dusver onbekende honden een ware slachting aangericht onder de schapen van de heer J. Verberne in Spang. Totaal zes schapen werden direkt doodgebeten of moesten later wegens zeer ernstige verwondingen worden afgemaakt. Andere schapen werden ernstig of minder ernstig gewond. Het drama speelde zich bmstreeks Nader vernamen wij dat in de loop 3.00 uur af. De dochter van de familie van zondag in de omgeving van de elektriciteitscentrale en de Heemskerck- straat te Oudeschild twee honden zijn waargenomen, die mogelijk de daders zijn. Het waren een bruin-zwarte herder en een grote donkere gladharige hond. Een van de dieren had een stuk loshangend touw aan de halsband, waardoor het leek of deze hond ergens was losgebroken. Verberne kwam toen thuis en hoorde het tumult. Haar vriend zag twee don- kergetinte vrij grote honden door het land rennen Wegens de duisternis kon een nader signalement niet worden vastgesteld. Direkt nadat alarm was geslagen bleken de honden spoorloos te zijn. Onder de schapen was een totale paniek ontstaan door de jagende honden Ettelijke dieren waren de sloot in gerend of waren op land van de buren terecht gekomen. Drie schapen waren al direkt dood. Gisteren was het dodental gestegen tot vijf; op dat moment liep nog een schaap rond met een zo ernstige bijtwond in de rug dat afvoer naar de slachtplaats noodzakelijk werd geacht. Zoeken naar de honden leverde niets op. Gehoopt wordt dat er mensen zijn die aanwij zingen kunnen geven die tot het opspo ren van de honden leiden. Zij worden verzocht zich met de politie in verbinding te stellen. Zoals het er nu voor staat, zal de heer Verberne zelf voor de schade opdraaien. Deze foto'sdie wachtmeester L. Nijhuis van de Rijkspolitie maakte van drie van de dood gebeten schapen, behoeven geen nader com mentaar. Hopelijk stemmen ze de mensen tot nadenken, die niet in staat of bereid zijn hun honden onder controle te houden.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1