over huwelijksperikelen MIMI Jubilerend „Sint Jan succesvol met stuk KRUISWOORDPUZZEL VASTE DATA PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 25 NOVEMBER 1980 Eén van de laatste scènes van net toneelstuk: van links naar rechts Anne Hunter (To Graaf-Visser), Lita (Joke Trip), Jim Fortesque (Ben Oostra), Irma (Ineke van Vliét-Schuin), Horace Sheeperty (Ruud Beers) en Wilkins (Marianne Zegors-Bakker). Het moet een verwarrende toestand zijn als je net van huwe lijksreis thuiskomt en je opeens de doodgewaande man van je bruid door je huis ziet lopen. Nog moeilijker wordt het als die doodgewaande man inmiddels verloofd blijkt te zijn met een vurige Italiaanse en geheugenverlies ook nog eens een rol speelt. Je komt dan in een stadium waarin je je kunt afvragen: ben ik nu getrouwd of niet? Dat was dan ook de naam van het toneelstuk dat de toneelvereniging St. Jan zaterdagavond in De Waal opvoerde. De vereniging trad voor het laatst op in februari 1979 in hotel „De Lindeboom". Daarna werd St. Jan het slacht offer van het feit dat Den Burg sinds het sluiten van dat hotel geen behoorlijke toneelzaal meer kent. Er werd alleen nog voor scholen en dergelijke opgetreden en nu, voor het jubileumstuk, besloot men naar De Waal uit te wijken. Achteraf geen slechte beslissing, want De Wielewaal zat stampvol. Ruim tweehon derd bezoekers beleefden een kostelijke avond aan het vlot ge speelde en goed geregiseerde toneelstuk. De reacties van het publiek en de grote opkomst zijn voor St. Jan een garantie dat spelen in De Waal een fijn alternatief is zolang Den Burg zelf geen toneelvoorziening heeft. vervelend was dat tijdens een enorme storm met windvlagen de deur van het 'huis' op het toneel gewoon open stond en dat de hiervoor hangende gordijnen doodstil naar beneden hingen. Alsof er geen zuchtje wind stond. Regie-tech nisch was het waarschijnlijk moeilijk om hiervoor een oplossing te vinden. De deur waarvoor de gordijnen hingen werd immers tevens als in- en uitgang gebruikt. Elegant Ben Oostra vulde de rol van Jim Fortesque in, geen gemakkelijke opgave omdat het behoorlijk was inlevings vermogen eist om iemand te spelen die zijn geheugen is kwijtgeraakt en dat later weer terugkrijgt. Het lukt Oostra echter heel behoorlijk. Als keurige Jim Fortesque moest hij enerzijds zijn vrouw los zien te peuteren van Horace, ander zijds diende hij op zijn hoede te zijn voor zijn met een mes gewapende verloofde Lita. De angst voor Lita speelde hij erg goed, evenals de vreugde bij het terug zien van zijn eigen vrouw. Oostra maakte van deze rol wat ervan te maken viel. Datzelfde kan gezegd worden van Ineke van Vliet-Schuin, die de vrouw van Jim Fortsque en de jonge bruid van Horace Sheeperly speelde. De besluite loosheid of ze nu met haar nieuwe of oude man verder moest gaan, maar ook de ongelooflijke verrassing toen ze haar lang doodgewaande eerste man opeens zag lopen, kwamen goed uit de verf. Ineke van Vliet-Schuin heeft al eerder bewezen dat ze in elegante vrouwen rollen het best op haar plaats is. Tenslotte nog Wil Slikker-Moerings als de babbelzieke kokkin Martha Mardsen en Marianne Zegers als de hulp in de huishouding Wilkins. Beiden speelden hun rol levensecht zonder overbodige toevoegingen. Bij Martha deden tus senzinnetjes als "Ik moet nu weg want mijn appeltaart staat nog in de oven" het erg leuk. De regie was in handen van Riny Rijk-Koster. Als souffleuse fungeerde Lia Loef-van Sambeek. Aan het eind van de voorstelling van St. Jan was de traditionele verloting. Het was een leuke stunt Kees Zoetelief, verkleed als ouder wetse dorpspastoor de trekking te laten doen. Toen de jubilerende toneelgroep van Aris van Zeijlen namens de toneel vereniging UDI een langspeelplaat kreeg met allerlei achtergrondgeluiden om komende toneelstukken van een pas sende serie geluidseffecten te kunnen voorzien, was dat een mooie afsluiting van het culturele deel van deze avond. Butler •t oH y Horace Sheeperly is een welgestelde huiseigenaar ergens in Engeland. Op een dag komt hij thuis van huwelijksreis met zijn jonge bruid Irma. In het huis zijn dan al twee vriendinnen van Horace Sheeperly aanwezig: Violet Posser en Anna Hunter. Deze hebben allebei een oogje op Horace en zijn uiteraard danig geschrokken als Horace met zijn jonge bruid binnenkomt. Na enige verwikke lingen wordt er 's avonds gebeld. Er komt een man binnen, die meldt auto pech te hebben. Horace herkent in hem Jim Fortesque. de 'overleden' echtge noot van zijn nieuwe bruid Irma. Op het ogenblik dat Horace dat tegen hem zegt, valt Jim flauw. Als hij weer bij komt blijkt dat hij al die tijd geheugen verlies heeft gehad na een vliegtuig ongeluk. Hij herinnert zich met Irma getrouwd te zijn geweest, maar een moeilijkheid is dat hij in de tijd van zijn geheugenverlies verloofd raakte met de Italiaanse Lita. Het eind van het toneel stuk is dat Irma uiteindelijk toch weer bij haar eerste man Jim Fortesque terecht komt. Lita zit dan dus zonder 'Bruintje beer', zoals ze Jim steeds noemde en Horace is zijn bruid Irma kwijt. Door het officiële verhaal heen speelt het gedoe tussen de butler Alfred Soames en de tuinman Egbert Bones. Bij het schoon maken van een geweer in het begin van het stuk schoot Soames per ongeluk door de hoed van de tuinman heen. Gedurende het hele stuk zit de tuinman met het geweer de butler achterna. Tot het eind als de tot dan doodsbange but ler opeens weer met het geweer de tuinman achterna zit. Dit gegeven, tesamen met wat amoureuze verwikke lingen rond de babbelzieke kokkin Martha Mardsen en hulp in de huis houding Wilkins, hield het stuk zeer le vendig. "Ben ik nu getrouwd of niet" onderscheide zich van andere stukken doordat aan het eind alleen de hoofd personen bij elkaar kwamen. In som mige stukken wordt het wel heel erg bont gemaakt, als iedereen met ieder een blijkt te gaan trouwen. Resumerend was "Ben ik nu getrouwd of niet" een vrij realistisch stuk met een goede be zetting en bovendien viel er zo af en toe flink wat te lachen. Een geknipt stuk om een jubileum mee te vieren dus. Als je je hele leven gewend bent gewoon Texels te praten en je moet opeens een avond lang een dure meneer in een Engels landhuis uithangen, dan is dat geen eenvoudige opgaven. Horace Sheeperly was die dure meneer en hij werd goed vertolkt door Ruud Beers. Het zal hem best wat moeite gekost hebben maar vrijwel zonder dissonant wist hij de hele avond het betere krin gentoontje vol te houden. Soms over dreef hij wat, las hij het woordje 'voor' op zeer nadrukkelijke wijze uitsprak als 'veur' maar dit deed geen afbreuk aan het toch al enigszins komisch bedoelde stuk. Een avond niet jezelf zijn, maar toch geloofwaardig overkomen: een hele prestatie van Ruud Beers. Volbloed Wie een regelrechte gedaanteverwis seling had ondergaan was Joke Trip. Je zag de mensen verbaasd kijken. Ze was veranderd in een volbloed Italiaanse inclusief Italiaans accent en tempera ment. Joke Trip heeft als Lita zichzelf werkelijk overtroffen. Een teken dat men bij Sint Jan beschikt over het vaak zo broodnodige jonge talent, een speel ster om zuinig op te zijn. Zonder een ogenblik te vergeten dat Italiaans in feite haar moedertaal is en af en toe naarstig zoekend naar die 'moeilijke Nederlandse woorden' speelde ze een glansrol. Zeer echt kwamen ook haar bedreigingen met een mes over, bij de verdediging van 'haar' Jim. Wat betreft de gedaan teverwisseling van Joke Trip is ook een pluim voor Juulke Swarthof op zijn plaats. Ten aanzien van de overige spelers had ze haar best gedaan, maar de kwaliteiten van deze grimeuse vielen pas echt op bij bijzondere gevallen, zoals de Italiaanse Lita en ook bij het blauwe ook dat de butler Soames kreeg na een slag van de tuinman. In korte tijd moest dit blauwe oog aangebracht worden, maar desondanks leek het net echt. Bij de mensen die achter de schermen werkten moet dan ook maar meteen Gooitzen Kedde genoemd wor den, die verantwoordelijk was voor de belichting en de geluiden. Wat dat laatste betreft waren het hoofdzakelijk donderslagen en windvlagen die in de zaal weerklonken, maar die waren dan ook bijzonder echt. Jammer was het dat de bliksemslagen volgden op weerlicht dat niet in de hele zaal te zien was. Vermoedelijk was het technisch niet mogelijk om de volledige zaal een beeld op het natuurgeweld te geven. Ronduit Alfred Soames kreeg gestalte door Henk Smit. De vormelijke en plechtige butler, die echter behoorlijk bang leek te zijn als hij in penibele omstandigheden raakte Bijvoorbeeld wanneer hij met een geweer door de tuinman achterna werd gezeten. Wellicht had het ogenblik waarop de butler van een plechtige bediende veranderde in een bange door het huis schichtende man wat geaccen tueerd kunnen worden door wat meer deftigheid in het begin. In ieder geval speelde Smit zijn rol goed genoeg om een vrolijke draad door het verhaal te weven. Peter Ampt als de tuinman was in feite de andere helft van het komische duo. Hij speelde de enigszins maniakaal overkomende hovenier. In zijn rol was goed op dreef. Je zou je alleen af kunnen vragen of de toneelschrijver Sam Bate geen ander onderwerp had kunnen nemen om een komische noot in zijn verhaal te verwerken. Iemand die per ongeluk beschoten is zal heus niet tijdenlang achter zijn 'belager' blijven aanhollen om hem zelf een schot door de hoed te jagen. Dit gegeven deed een beetje inbreuk op de geloofwaardigheid van het stuk. Zwaar Jannie de Haan had een behoorlijk zware rol. Als Violet Posser, één van de vriendinnen van Horace speelde ze een vrij tuttige vrouw, die verder nooit in haar leven een druppel drank had aangeraakt. In het stuk moest ze echter ook een keer toeterzat van de whiskey over het toneel strompelen. Deze twee uitersten werden door haar goed ver tolkt. Ook To Graaf-Visser was in haar Dinsdag 25 november De vereniging 'Vrouwen in de VVD' heeft een bijeenkomst in 'Rebecca' te De Waal; aanvang 20.15 uur. Woensdag 26 november "De Vrije Poppenkast" geeft aanvang 14.30 uur een voorstelling op het adres De Ruyterstraat 62 in Oudeschild. Donderdag 27 november In De Witte Burcht begint om 20.00 uur een ruilbeurs van de verzamelaarsver eniging. Het Katholiek Vrouwengilde heeft in De Witte Burcht een koffieochtend waarbij onder leiding van Nel Lexmond kerst stukjes worden gemaakt. Om 19.30 uur begint in de raadszaal een hoorzitting over de verkeerssituatie in het centrum van Den Burg. Om 20.15 uur komt de interkerkelijke gesprekskring bijeen in Ons Huis in Den Hoorn. Om 20.00 uur begint in het raadhuis een openbare vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. De agenda ver meldt onder meer bespreking van de reacties van de PPD inzake het voor overleg voor de bestemmingsplannen Midden- en Zuid Eierland, de planopzet voor Den Burg-west, bestemmingsplan De Mars, de vestiging van de Jellinek- kliniek in 'Mokbaai' en diverse voorbe- reidingsbesluiten. Om 15.00 uur begint in Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp een demonstratie koersbal. Horizontaal: 1houten schoeisel 5. voorzetsel 7. strook 11. dapper 13. gelijk 15. opstootje 17. verdediger 19. sportartikel 21elektrode 23. keurig 24. deel van een atlas 26. Engelse ontkenning 27. titel 29. spil 30. onder het nodige voorbehoud (Lat. afk.) 30. bevestiging 33. jongensnaam 34. vlaktemaat 35. struisvogel 37. te zijner plaatse (Lat. afk.) 39. de oudere (afk.) 40. vertaler 42. plaats in Frankrijk 43. kostbare stof 44. takje 46. bestaat 47. per expresse(afk.) 48. IJslandse literatuur 50. meisjesnaam 51. vervoerbedrijf (afk.) 53. klein persoon 54. water in Friesland 55. Frans voegwoord 57. nu 61. de lezer heil (Lat. afk.) 63. familie 66. vreemde munt 67. ontvangsalon 69. vogel 70. plaats waar iemand zich thuisvoelt 73. tijdperk 74. nihil 76. plaats in Utrecht 78. zuidvrucht 79. geheel de uwe (afk.) 80. hoefdier MWMWMMWMWMKHMMM Verticaal: 1. heilig boek 2. plaats in Noorwegen 3. meterton (afk.) 4. geestelijke 5. strijdperk 6. juiste gewicht 7. wandelplaats 8. onder andere (afk.) 9. meisjesnaam 10. puntig 12. stofmaat 14. persoonlijk voornaamwoord 16. geweldig 18. uit Ierland 20. negerdorp 22. inhoudsmaat (afk.) 25. klaar 27. musicus 28. zenuwachtig 31edelsteen 34. bende 35. loot 36. bar 38. soort onderwijs (afk.) 39. beteuterd 40. gesloten 41. mil. opl. school (afk.) 45. vloeistof 49. rekenkundige term 52. jongensnaam 55. bewijs van achting 56. het Romeinde rijk (Lat. afk.) 58. bewijs Van verkoudheid 59. vorm van nemen 60. water in Brabant 62. houding 64. grondsoort 65. meisjesnaam 67. schrede 68. meisjesnaam 71. militair (afk.) 72. voorzetsel 75. dat is (afk.) 77. rondhout Iedere dinsdag is er bejaardengym- nastiek in 't Skiltje te Oudeschild van 15.00 tot 16.00 uur. Boeken ruilen in De Schuilhut in De Koog: Elke donderdag van 15.15 tot 15.45 uur (jeugd) en van 15.45 tot 16.15 uur (volwassenen). Elke dinsdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymna- stiek gegeven. Spreekuur 8. en W.: Burgemeester En gelvaart maandag 10.00-11.00 uur; wet houder Nauta 10.30-11.30 uur; wethou der Blanken donderdag 9.30-10.30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdag 10.30-11.30 uur. Elke eerste en derde zaterdag van de maand worden in het jeugdgebouw aan de Oranjestraat in Oosterend artikelen uit de derde wereld verkocht voor de Stichting Ontwikkelings Samenwer king (SOS) van 14.00 - 17.00 uur. Elke maandagavond wordt door Groot Slam" bridge gespeeld in ,,De Raads- kelder", aanvang 20.00 uur. Het Vrouwenhuis houdt iedere maan dagavond vanaf 20.00 uur bijeenkomst in het Dorpshuis (oude ULO) aan het Schilderend, ingang aan de Wilhel- minalaan. dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.00 tot 17.00 en 19 00 tot 21 00 uur. Iedere dinsdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt bejaarden werker Nico Nagtegaal spreekuur in het dienstencentrum De Hollebol, Burgwal 32. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in de Oude ULO maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donder dags van 18.30 - 19.30 uur. Iedere woensdag wordt in gebouw De Hollebol aan de Burgwal (achter hel postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uui een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbi onder meer biljarten, sjoelen en kaar ten. Elke maandagavond om 19.30 uur komt de Slankelijnclub bijeen in De Schakel bij de Ned. Herv. kerk in Den Burg. Iedere donderdag om 19.00 uur wordi door de toerafdeling van de Wieler vereniging Texel een trainingstocht ge organiseerd. Gestart wordt bij de Auto centrale. In het Prem Mandir Centrum (Dro: Bakkerij) aan de De Ruyterstraat in Oudeschild wordt iedere zondag medi tatie gehouden, aanvang 20.15 uur. Een sensationeel moment tijdens het stuk. Violet Posser (Janny de Haan) is geveld door de whisky. Anne Hunter (To Graaf-Visser) buigt zich over haar, terwijl de butler (Henk Smit) angstig toekijkt. In de deuropening de maniakale tuinman Egbert Bones (Peter Ampt) mét geweer. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur en 12.00 tot 13.30 uur (jeugduitleen), De SOS-wereldwinkel aan de BurgwJ in Den Burg is open: maandags va' 10.00-12.00 uur; woensdags van 14.0C 16.00 uur en zaterdags van 14.00-16 9 uur. rol van Anne Hunter goed op dreef. Anne Hunter was typisch de meer spontane vriendin van Horace. Zij was het die Horace om de hals vloog onder de afkeurende blikken van zijn nieuwe bruid Irma. Zij was het ook die zorgde voor de arme Violet die met een enorme hoeveelheid whiskey in haar lichaam naar bed gedragen moest worden.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2