De Vriendenkring goed op dreef in volkstoneel Glansrol Ada Eijk GELOEI KOST SLAAP FF wmm Wimpy trio koploper in B-klasse bowlingstrijd Volleybalcompetitie MAB-club houdt Sinterklaasrit Turnwedstrijd van MST Demonstratie koersbal in De Cocksdorp Ron van Boven verrassend in derde veldrit Hoge score bij het klaverjassen Feestavond Zwemclub 1 DINSDAG 25 NOVEMBER 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Vrolijkheid in het havencafé (behalve voor Jaap Lapv.l.n.r. Jaap Lap als Jan Zwarts, Willem Jan Bakker als ome Dirk, Will van Hintum als Gerard Blok, Bep van Duyn a/s Beppie en Ada Eijk als Aaltje. Toneelvereniging „De Vriendenkring" ging afgelopen zater dagavond in Dorpshuis De Waldhoorn van start met de uitvoe ring van het volksstuk „Mensen rond de havens", geschreven door Jack Bess. De Vriendenkring heeft heel wat doorgewin terd talent in huis en kon met dit verhaal a la Heijermans goed uit de voeten. Er waren enkele spelers die het verhaal van Bess in positieve zin boven de tekst uittilden en zo uit het havenleven van voor de oorlog leken te zijn weggestapt. Ada van Eyk speelde een glansrol als de oude Aaltje. Een ex-publieke vrouw die wegens ouderdom is overgestapt op de straatverkoop van garen en band Enkele jaren geleden speelde Ada van Eyk samen met Welboren ook een der gelijke rol in een stuk van Heijermans. Ook toen was het duo Welboren-van Eyk grandioos op dreef en Ada Eyk bewees zaterdagavond opnieuw derge lijke rollen op haar best te kunnen spelen. Jaap Lap liet zaterdag zien dat hij heel sterk is in een 'koppige' rol. Als matroos, die van zee terugkomt en dan merkt dat zijn vriendin een kind van een ancjer heeft, was hij opperbest. Jaap was de koppige een beetje kortzichtige jongen die het duidelijk allemaal niet verwerken kon. Hij werd in zijn rol zo kwaad dat er af en toe vanuit de zaal een ohh' geluid opklonk. Rood als een kreeft brieste hij over het podium. In een volksstuk gaat het meestal om tegenstellingen die op een zwart-wit manier geëtaleerd worden. Zonder al te veel diepgang wordt het publiek een aantal problemen voorgezet, waarvan de afloop vaak te raden is. Door het inbrengen van veel aangedikt drama en humor is volkstoneel meestal een kijk genot waarbij het gegeven ingebouwd zit, dat het leven zo slecht nog niet is. Als bezwaar tegen het verhaal van Bess kan aangevoerd worden dat hij wel 'heel snel' door de problemen heenschiet. Regisseur van de Vriendenkring, Bert Bruijn, heeft dat aardig aangevoeld en de dramatische scenes veel ruimte gegeven waardoor er voldoende werd stilgestaan bij de 'traan' in het verhaal. Café "Mensen rond de havens" gunt het publiek een kijkje in een havencafé. Drie matrozen komen voor enkele dagen thuis en daarmee beginnen de proble men. Jan Zwarts bijgenaamd 'de luie' is de enigszins domme en koppige ma troos die zijn vriendin Dien met een kind aantreft. Rein de Vos bijgenaamd 'de kreeft' is de vrolijke noot van het drietal; hij benadert alle problemen met grap pen en grollen. 'De fijne' de bijnaam voor de matroos Gerard Blok is de 'knappe Kop' en het meest serieus van de drie. Hij houdt een dagboek bij waarin hij zijn |eugd beschrijft en een groot plan uitwerkt. De drie marine mannen willen na de diensttijd een ple- ziervaartendienst op Noorwegen gaan .onderhouden. Het café wordt gerund door Ome Dirk, die veel fantaseert en tante Leen. Beiden hebben een pleeg dochter Jans die graag mee wil doen met een wet van de haven, namelijk passagieren. Haar vriendin Beppie is hier heel goed in. Zij hangt regelmatig de hoer uit en gelooft niet meer in ware liefde. Dan is er nog Henk van Dam, .handelaar ip louché ...zaakjes. Hi, i.s vooral gespecialiseerd in de smokkel van blanke meisjes naar de Franse zuidkust- En zoals gezegd is Aaltje de oude vrouw die uit 'het leven' gestapt is. Haar zoon is, nadat haar welgestelde man was overleden, weggehaald door haar schoonfamilie en dat is een drama dat zij haar verdere leven met zich meedraagt, maar wat natuurlijk opgelost wordt. Haar zoon wordt gevonden en wel door het dagboek van de fijne. Dan is er nog 'de man'. Een figuur die af en toe in het café opduikt om een borreltje te drinken en dan weer verdwijnt. Hij blijkt later van de recherche te zijn en probeert Van Dam te arresteren. Voordat alle problemen opgelost zijn gaat er een kind dood, wordt er een paar keer gevochten, komt het bijna tot de smokkel van Jans. Daarbij ontbrak de vrolijkheid niet. Vooral in de cafésce- nes werd het zo 'volks' dat we zaten te wachten op havenliedjes la De Jan tjes. Debutant Zoals gezegd Jaap Lap deed het als matroos helemaal niet slecht. Hij werd prachtig kwaad maar kon vrij snel daarna ook weer de nodige rust in zijn rol brengen. Die rust ontbrak een beetje bij Joop Groeskamp die matroos 'de kreeft' speelde. Hij was de lolbroek en dat ging hem uitstekend af. Met een voor de Texelse toneelwereld, nieuw accent, het leek ons een mengeling tussen Utrechts en Limburgs, viel hij uit de toon maar niet in negatieve zin. Groeskamp is een nieuweling bi| de Vriendenkring maar hij bewoog zich méteen al ongedwongen over het to neel. Hij had (ogenschijnlijkl geen zenu wen en hield de vaart in het stuk. Toch was hij voor zijn rol te druk en soms overdreven waardoor de humor geweld werd aangedaan. In dit stuk was het echter nauwelijks storend maar toch had beperking de rol meer kracht kunnen geven Will van Hintum is één van de 'out siders' bij de Vriendenkring. Hij heeft in het verleden al laten zien wat rolbe- perking is, maar dat viel hem als serieuse en rustige matroos zaterdag toch een beetje moeilijk. 'De fijne' was nl. geen makkelijke rol. Hij moest meedoen met het rouwdouwen en een moment later verklaarde hij in alle teder heid zijn liefde aan het hoertje Beppie. Dat laatste werd door Van Hintum te glad gebracht. Hij was teveel een play boy, maar bij de plannenmakerij en het weerzien met zijn moeder werd uit stekend gespeeld. Inkeer Bep van Duyn was Beppie het meisje van lichte zeden dat door haar liefde voor 'de fijne' een ander leven gaat leiden. Ze had in feite dan ook twee rollen. Voor de pauze was ze de mak kelijke joviale meid van 'ik ben jong en ik wil wat' en na de pauze bij de terug komst van de fijne uit Indië is zij het serieuze tot inkeer gekomen meisje dat een keurige schoonmaakster is gewor den. Deze rol met twee types ging haar bijzonder goed af. Als joviale meid, met kauwgom en veel lipstick, was ze uit stekend op dreef. Ze had een lekkere onbezonnen houding en dat contras teerde mooi met Dien, een doodernstige vrouw die wacht op haar matroos om te ■trouwen, maar door een andere man gechanteerd wordt en uiteindelijk met een kind blijft zitten. Deze rol eiste van Gerdi Grabowski bij haar opkomst al meteen een flink stuk drama. Ze over tuigde de zaal al snel van haar verdriet, Henk van Dam, de louche handelaar in van alles, was een zeer sterke rol van Maarten Mulder. Hij kon lekker gemeen kijken en sarcastisch lachen, maar wist zijn geslepenheid op de goede momen ten ook weer uitstekend te verbergen. Toen de rechercheur hem op de hielen zat werd hij iets te jachterig in zijn doen en laten. Een man met een dergelijke achtergrond kan zijn rust nog wel even bewaren als een rechercheur polshoog te komt nemen. De rechercheur was een klein rolletje voor de regisseur Bert Bruijn. Hij moest enkele malen zwijgend een borreltje drinken, een keer met ge trokken pistool over het toneel rennen. Daar had hij weinig moeite mee. Een sterk gooiend Wimpy trio heeft afgelopen woensdag overtuigend de koppositie overgenomen in de B-klasse via een 5—0 overwinning op koploper Paal 9. Sterkst voor de dag in het Wimpy tearri kwam Nini Beumkes met een 531 serie (3 games). De twee games van 142 en 148 van A. Rienks mochten er best zijn, terwijl I. Koorn haar serie afsloot met een goede 199 game. Een andere topper was die tussen Kocky's Kapsalon en de Koogel. Kockys Kapsalon behaalde onder aanvoering van Irene van der Siikke een zeer verdiende 4—1 overwinning. Daalder's Supermarkt boekte een gemakkelijke 5—0 overwinning op Strandplevier II. KoLive maakte geen fout Met 5—0 moest Sommeltjes het onderspit delven. Wasserij Texel had weinig moeite met een tegenvallend gooiende Reizenboe- tiek. Het werd een 5-0 overwinning voor de Wasserij, waarin Jaap Baren- dregt een keurige 173 game gooide. Hekkesluiter MEVO wist het op de vierde plaats staande May met 3—2 te verslaan. Na de eerste twee games ge wonnen te hebben moest Dubbel EL toezien hoe Vismans Eethuisje met de goed gooiende dames Ina van Sambeek en Janny Mets (resp. 612 en 616 serie) de overige twee games en het totaal naar zich toe trokken. Ondanks een goede serie van Cor Zutphen 1613) moest de Holly Bobby Boetiek toch een 3—2 overwinning laten aan 't Cafeetje. Hotel Strandple vier wist een magere overwinning te boeken op Graaf Spuiterij. Er werd door beide trio's niet overweldigend hoog gegooid. Ondanks twee goede games van Tjark Mulder (167 en 155) ging het trio Fun met een verdiende 4—1 over winning huiswaarts, waarbij Frits Schra- ma goed beginnend (179) uitkwam met een serie van 621. Paal 19 wist zijn kop positie te behouden ten koste van de Vitaminebron, 4—1. In de dinsdagleague wisten De Kagers de dames van Kwartet met 3—2 te verslaan. Hekkesluiter de Luwe Bos- hoek won overtuigend van Loodgieters- bedrijf Zijm, 4—1. De wedstrijd tussen de nummers 1 (Gamma) en 2 (slagerij Ott) werd een magere 3—2 overwinning voor Slagerij Ott. Bram de Ridder kwam bij Slagerij Ott goed voor de dag terwijl bij Gamma Piet Kok zijn ritme weer een beetje begon terug te vinden. In de damesleague wisten de Stumpers een verdiende overwinning te boeken op de T Fords. A. Eldering gooide voor de Stumpers een goede 134 game en teamgenote J. Kortenhoeven boekte een game van 148. Trio de Goot had weinig moeite met het nieuwe trio The Kids 4—0. Nel Rommel gooide via 137, 125, 154 een goede serie van 416. Doordat Klavervier vrij was klom het trio Kwartet door een 4—0 overwinning op CCCM op naar de eerste plaats. Fantasie Wim Jan Bakker was als de kroegbaas Ome Dirk het rustpunt in huis. Hij fantaseerde er leuk op los, maar had dit soms iets overtuigender kunnen doen. Alie Boon was als tante Leen zeer acceptabel. Ze was duidelijk de 'moe der' in het gebeuren. Jans, de dochter van het kasteleinsechtpaar, was een moeilijke rol voor Anneke Kikkert. Jans wilde weglopen. Dit gebeuren lijkt er door de schrijver op het laatste moment nog tussen gepropt te zijn, want Jans kreeg in haar rol weinig ruimte voor uit leg. Toch wist Anneke Kikkert Jans overtuigend genoeg voor het voetlicht te brengen. Iets meer stemintonatie zou de rol wat meer diepgang hebben ge geven. Tenslotte Ada Eyk die, zoals reeds gemeld, door het goede schmin ken, uitspraak en houding, gewoon echt volkstoneel bracht. Een compliment is zeker op zijn plaats voor de decors. Er moest drie keer een ander decor komen en de Vriendenkring had dit telkens snel en op originele wijze voor elkaar. Het straatje met de oude lantaarn en de fiets was, door de eenvoud, een plaatje. Ovatie De Vriendenkring kreeg na afloop een staande ovatie en de heer Goënga had voor alle spelers een bos bloemen. ,,Het is belachelijk dat een toneelclub bloe men moet kopen die ze daarna aan zichzelf geven", zo sprak hij, Carry Welboren kreeg een notenbak omdat zij op het laatste moment als scuffleuse was ingevallen voor Marianne Koster, die wegens ziekte niet van de partij kon zijn. Het stuk wordt vrijdag a.s. herhaald. Uitslagen: dames trio-league: The Kids-De Goot T Fords-De Stumpers Kwartet-CCCM 0-4 1-3 0-4 Promotieklasse Dames: Madjoc 2 7 17 Relax 6 15 Rood Wit 8 15 Simokos 7 13 Katapult 2 8 13 HCSC 6 12 TOG 7 12 Tevoko 8 12 EMM 7 6 Br. Seahawks 7 5 DFC 2 7 5 Polisport2 7 4 Dames eerste klasse: HCSC 2 7 18 VCW 7 18 Noordkop 7 17 Avendo 1 6 16 Tevoko 2 7 14 ZAP 7 12 Avendo 2 7 12 Wieringen 7 9 Braaf/SeaL2 7 5 Polisport 3 7 2 Batavo 8 2 SVN 7 1 Heren eerste klasse: HCSC 9 22 Tevoko 7 20 ZAP 8 18 Polisport 3 8 15 Braaf/SaeL2 8 14 De Boemel 7 13 Set Up 8 12 Polisport 2 7 9 Batavo 8 6 VCW 8 6 Nieuwediep 7 4 Braaf-SeaL3 9 2 Dames tweede klasse: WSOV 8 21 Tevoko 3 8 21 Juvoc 8 19 Noordkop 3 9 15 HCSC 3 8 15 Noordkop 2 9 13 Smash '68 8 12 Braaf/SaeL3 8 10 Tevoko 4 7 7 Noordkop 4 8 6 Juvoc2 8 4 Braaf/SeaL4 9 4 Dinsdagavond league: Kwartet-De Kagers 2—3 Luwe Boshoek-Loodg.bedr.Zijm 4—1 Slag. Ott-Gamma 3—2 B-klasse: Paal9-Wimpy 0—5 Strandplevier ll-Daalder Superm. 0—5 Texel Vastg.-Wielewaal uitgesteld Sommeltjes-Ko-Live 0—5 Reizenboetiek-Wass. Texel 0—5 Mevo-May 3—2 A-klasse: Dubbel EL-Visman Eethuisje 2—3 De Koogel-Kocky's Kapsalon 1 —4 't Cafeetje-H.H.B. 3—2 Graaf Spuit.-Strandplevier I 2—3 't Steigertje-Fun 1—4 Paal 19-Vitaminibron 4—1 Zondagmiddag a.s. houdt de Motor-, Auto- en Bromfietsclub Texel de jaar lijkse Sinterklaasrit, Zoals gebruikelijk is het evenement in het bijzonder aantrek kelijk gemaakt voor de meerijdende kin deren. Er zijn diverse attracties en er worden veel prijzen beschikbaar gesteld. De rituitzetters Theo en Annie Dogger hebben de rit zo gemaakt dat het ook voor iemand die nog nooit mee heeft gedaan, niet moeilijk zal zijn om de finish te halen. De inschrijving begint vanaf 13.30 uur bij de schuur van v/h Firma de Wit, op het Wezenland. Gestart wordt vanaf 14.00 uur. Bij de controles zullen zich Zwarte Pieten op stellen om de kinderen te trakteren. Jongens en meisjes van de afdeling G.V.T. van de Meersportenvereniging hebben afgelopen zondag een wedstrijd geturnd in de nieuwe sporthal van Scherbrug. Het ging hier om de per soonlijke B-kampioenschappen van de turnkring Hollands Noorderkwartier (H.N.K.). Bij de jongens deden voor Texel mee: Rob de Veij, Richard Dijker en Dick Heerschap. Dat ze het goed gedaan hebben blijkt uit het feit dat ze zich alle drie geplaatst hebben voor het kampi oenschap van Noordholland. Van de twintig deelnemers wisten ze zich bij de eerste 10 te voegen hetgeen voor waarde was voor plaatsing. Voor de provinciale kampioenschappen gaan de ze jongens op 5 april 1981 naar Purmer- end. Ook de 10 beste meisjes van afge lopen zondag worden afgevaardigd naar de provinciale kampioenschappen, maar hier bleek het kanspercentage wat klei ner te zijn. Er meldden zich nl. maar liefst 100 meisjes voor deze wedstrijd. Helaas voor de Texelse meisjes kon zich niemand plaatsen bij de eerste 10. Zij moesten genoegen nemen met plaatsen in de middenmoot. Gemma Praamstra ging bij de Texelse delegatie aan de kop, waarbij op korte afstand volgden: Karin Vlaming, Edda Bakker, Leonie Ran, Esther Kikkert, Sigrid Sikma en Simone Winter. Donderdag a.s. zullen deze jongens en meisjes opnieuw aan de slag moeten Dan worden de clubkampioenschap pen gehouden voor de extra-trainings groepen van G.V.T. Belangstellenden zijn welkom om 16.00 uur voor de jongenswedstrijd en om 18.00 uur voor de meisjeswedstrijd. Dit alles spellt zich af in de gymzaal aan de Beatrixlaan. Voor de tweede keer zal in De Cocksdorp een demonstratie koersbal worden gegeven en wel donderdag middag a.s., aanvang 15.00 uur in Het Eierlandsche Huis. De demonstratie is bedoeld om vooral ouderen kennis te laten maken met dit spel. Als er voldoende belangstelling voor bestaat kan te zijner tijd worden overgegaan tot oprichting van een plaatselijke club. In Den Burg en De Waal zijn reeds koersbalclubs van start gegaan. Afgelopen zaterdag werd bij de wie lerclub de derde veldrit van dit seizoen verreden. In de eerste manche was het Jos Huisman die met lichte voorsprong door kwam op de rest van het veld. Na vijf ronden was het Arie Huisman die onnavolgbaar de leiding overnam, met op enige afstand gevolgd door Albert Winter, die zich los reed van een groep van drie renners; Paul van Arnhem, Ron van Boven en Hans Koorn. Vooral door de strijd tussen deze drie renners was tot het eind erg spannend. In de tweede manche was het Ron van Boven die als een raket weg schoot en meteen 100 meter voorsprong nam op Jan Buis met daar achter de rest van de groep. Toen vier ronden waren ge reden, reed opnieuw Arie Huisman met groot gemak het veld los. Daar achter kwamen Jan Buis, Paul van Arnhem en Ron van Boven die goed samenwer kend Hans Koorn en Albert Winter op afstand hielden. De sprint om de tweede plaats werd knap gewonnen door Jan Buis. Ron van Boven kwam van zijn derde plaats in het eindklassement op een verrassende tweede plaats. Vierde werd Paul van Arnhem die elke week beter lijkt te rijden. IArie Huisman 20 pt., 2. Ron van Boven 15 pt., 3. Albert Winter 15 pt., 4. Jan Buis 14 pt., 5. Paul van Arnhem 13 pt., 6. Hans Koorn 13 pt., 7. Jan Huydink 8 pt., 8. John Huydink 6 pt., 9. Jos Huisman 4 pt., 10. Gerard Koorn 2 pt., IIHans van Tunen 0 pt., 12. Uwe Smit 0 pt. Op de achtste avond van de compe titie wist het koppel C. Barhorst-J Keijser de bijzonder hoge score van pre cies 7500 punten te halen. Zij konden weliswaar het record van deze com petitie dat de vorige week door het Echtp. J. Spaans op 7586 punten werd gesteld niet verbeteren, maar in het klassement stegen zij enorm nl. van de 25e naar de 11e plaats. Tweede werd het Echtp. H, Zijm met 7097 punten dat hiermee in deze com petitie nu al weer de derde keer boven de 7000 punten uiykomen. Zij wisten hiermee te bereiken dat het slot van de eerste periode, waarin nog maar één partij moet worden gespeeld zeer span nend gaat worden. Leiders blijven het Echtp. P. van Heerwaarden maar het Echtp. H. Zijm staat nu nog maar 103 punten achter. Ook het koppel C. Maas-J. Wiersma dat op de derde plaats staat, is nog niet geheel kansloos maar zal dan nog een bijzonder goede partij moeten spelen. Uitslag 8e competitie-avond: resp. punten, marsen. J. Keijser-C. Barhorst 7500 4 Echtp. H. Zijm 7097 2 J. Keijser-C. Barhorst 7500 4 Echtp. H. Zijm 7097 2 Echtp. A. Huisman 6854 4 W. Bakker-G. Festen 6720 2 P. Bruin-M. Makelaar 6611 0 C. Merckx-C. Dros 6561 3 Th. Witte-J. Witte 6410 3 J. Wiersma-C. Maas 6317 2 V. Witte-Fr. Witte 6258 1 L. Eelman-I. van Meijeren 6278 3 Stand 1e periode na 32 partijen Echtp. P. van Heerwaarden 52234 16 Echtp, H. Zijm 52131 19 J. Wiersma-C. Maas 51537 17 Echtp. J. Spaans 51493 17 W, Bakker-G. Festen 51344 14 Th. Witte-J. Witte 50992 16 M. Timmerman-A. Vermuë 50950 20 P. Bruin-M. Bakelaar 50606 15 C. Merckx-C. Dros 49440 16 P Veeken-D. Witte 49215 16 Dat er in deze overwinteringsperiode van de zwem- en poloclub niet bij de 'zwempakken' wordt neergezeten be wees de grote groep zwementhousias- telingen die vorige week weer 'Schots- waarts 'togen. Na een velerlei aan acti viteiten gaat bovengenoemde waterclub op 28 november a.s. 'stoom' afblazen in de vorm van een feestavond in de kantine van De Wit BV in Oudeschild. De avond begint om 19.30 uur en het programma bestaat uit films van de Duikclub en Waterpolo. Ook is er bingo. En dan de door eigen leden verzorgde disco afgewisseld met diverse spelletjes. Het bestuur gaat, aangevuld met enkele leden een twee avonden durende cursus Waterpolo-official volgen. De cursus wordt gegeven in zwembad Den Kriek te Breezand. Voor het nieuwe seizoen wil de Z.P.C. TX '71 proberen het Texelse waterpolo een iets meer vol- wassener gezicht te geven. Moch u daarvoor iets voelen in welke vorm dan ook neem dan telefonisch contact op met Dik Haker, 02220-3506 (na 17.00 uur).

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7