FILM „WAT IK ZEGGEN WOU.." Oud en jong scoorden het hoogst bij vogeitentoonsteiiing Pretty Baby „De man, die niemand werd 9on9*r QQO noooooooooOQ Toneelvereniging St. Jan Première nieuwe revue voor A 1MB O De Zuidbatterij Oproep 8RIEVEN VAN LEZERS- eulTEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE PAGINA 8 TEXELSE COURANT DINSDAG 25 NOVEMBER 1980 haar streven om de levensgevaarlijke bewapeningswedloop te doorbreken. A Mijn partij, de PvdA, heeft zich nog niet tehen Luns, de NAVO en kernwapens gekeerd. Ik roep alle leden van de PvdA 1 en degenen die gewoon zijn op de PvdA te stemmen op, om nog eens goed na te denken over hun standpunt ten aanzien van vrede, veiligheid en kernwapens. Het is schandalig dat onze grote socia- listische partij zich zo op de vlakte houdt en niet wil zien dat een bewapenings- 1 wedloop altijd tot oorlog heeft geleid en ook ditmaal weer tot oorlog zal leiden. Als u vindt dat de kernwapens moeten ïp verdwijnen, laat dat dan blijken, mis schien niet op de manier van mevrouw Aarts, maar op een in een democratie meer gebruikelijke organisatorische ma nier. C. H.Wiedijk Den Burg. Na een prima uitvoering van "St. n Jan" in de Wielewaal op 22 november voor een uitverkocht huis viel er toch een smet op het feest. De band die gecontracteerd was voor het bal bleek achteraf niet die muziek te kunnen spelen die wij gewend zijn. Bij het con tracteren van de band werd gezegd dat allerlei dansmuziek gespeeld kon wor den. Het bleek niet zo te zijn. Wij als bestuur betreuren dit ten zeerste. Wij hopen dat u begrip kunt opbrengen voor dit jammerlijke voorval. De volgende keer hopen wij dit te kunnen voorko men door bij het contracteren van een h band nog meer informatie in te winnen, q De vereniging hoopt u een volgende keer toch weer te mogen begroeten. namens het bestuur, voorzitter C. P. Witte Den Burg. De afdeling Oudeschild van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen houdt vrijdag een bijzondere ij avond. Zoals ieder jaar treedt dan Jannie Craanen-Hemelrijk met haar Flierefluiters op. Dit keer is de première in Oudeschild. De gloednieuwe revue heet: „Heimwee naar de dertiger jaren?" Tijdens de avond zal ook het bejaardenkoor uit Den Burg optreden. De voorstelling wordt gehouden in hét Skiltje en de aanvang is om acht uur (zaal open half acht). Ook wordt een loterij gehouden ter bestrijding van de kosten. In "Texel, Nederlands laatste slag veld" noemen Bartels en Kalkman de Zuidbatterij bij paal 9 als één van de batterijen die op 6 april 1945 Den Burg beschoten en die ook bij de verdere ge vechten op het eiland een doorslag gevende rol speelden. In mijn beschrij ving van de Duitse verdedigingswerken in het zelfde boek bevestig ik deze be trokkenheid van de Zuidbatterij door te vermelden dat in april 1945 de voormu ren van de kanonkazematten door de Duitsers gesloopt werden, zodat de ka nonnen buiten de bunkers opgesteld konden worden. Dit met het doel om het hele eiland te kunnen beschieten. Belangrijk hierbij is te vermelden dat de kanonnen vanuit de bunkers alleen doelen op zee konden bevuren. De hier geschetste gang van zaken word ge heel bevestigd door een rapport van een officier van de Generale Staf d.d. 12 juni 1946. Nu zijn er de laatste tijd twijfels gerezen omtrent dit, tot voor kort vrij logisch klinkende verhaal. Door een voormalige Duitse matroos van de Zuidbatterij is verklaard dat de kanon nen in 1945 niet (en zelfs nooit) gescho ten hebben en ook enkele Texelaars verklaren dat de kanonnen na 1945 nog in hun bunkers stonden. Naar aanleiding hiervan zijn bij mij uiteraard twijfels ge rezen: zijn de kanonnen wel/niet uit de bunkers gehaald of zijn ze later wellicht teruggezet? Omdat ik van plan ben de geschiedenis van de Nederlandse Ie Batterij 12L40 en zijn opvolger de Duitse 'Sudbatterie' eerdaags te publiceren, vraag ik hierbij aan iedereen die over het hier geschetste probleem iets meer kan vertellen, contact met mij op te nemen. Ook degenen die over andere interes sante gegevens beschikken betreffende de Nederlandse of Duiste Zuidbatterij zou ik willen vragen deze aan mij mee te delen. Nog een speciale vraag: kan iemand mij nader inlichten over de Duitse archeoloog Prof. Dr. K. H. Jacob Friesen, Tnselkommandant' en één der eerste commandanten van de batterij? Mijn belangstelling gaat voornamelijk uit naar foto's, met name naar foto's waar kanonnen, zoeklichten of radarappara ten op voorkomen in de Zuidbatterij, maar ook in andere bunkercomplexen op Texel. Omdat ik besef dat niet iedere Texelaar na de bevrijding met het foto toestel de duinen introk om de resten van de Duitse cultuur op de gevoelige plaat vast te leggen, gaan mijn gedach ten vooral uit naar bijvoorbeeld familie kiekjes met op de achtergrond een bunker of een stuk geschut. Dit soort foto's is zeer welkom. Ik zie uw reacties met belangstelling tegemoet. G. Gerrits, De Zes 2a, 1791 EX Den Burg 02220-2169 Het is in onze democratie zo geregeld dat de meerderheid beslist. Daardoor zitten we nu in Nederland opgescheept met Luns als secretaris-generaal van de NAVO, met die NAVO zélf en met de NAVO-kernwapens. Mevrouw Aarts uit De Koog heeft besloten tegen de kern bewapening te protesteren door een deel van de door haar verschuldigde inkomstenbelasting niet te betalen. Ik heb er behoefte aan om in het openbaar blijk te geven van mijn instemming met kanarie-bastaarden, vier parkieten, vier grote parkieten, enkele diamantduiven en wat kwartels ingezonden. Als keur meester kanaries fungeerden de heren J. Huisman uit Ursem en H. Suichies uit Leeuwarden Voor de tropische vogels waren dat P. Bot uit Medem- blik en A. Mulder uit Harlingen. De tentoonstelling werd op vrijdag, zaterdag en zondag gehouden en over belangstelling had men bij Op Eigen Wieken niet te klagen. Veel mensen kwamen kijken Dit ondanks het feit dat de Kleindierensportvereniging Kotex in dezelfde week een tentoonstelling hield. Het blijkt dat aan het kort na elkaar houden van twee dierententoon- stellingen met valt te ontkomen, omdat het heel moeilijk is keurmeesters te krijgen. De vier keurmeesters, die naar de tentoonstelling van „Op Eigen Wieken" kwamen, konden alleen maar dat weekeinde. Overigens is het bestuur van de vogelvereniging niet van plan een fusie met Kotex aan te gaan Secretaris Smit meldde dat er nog te veel oud zeer bestaat om een dergelijk voorstel te doen. Tijdens de Kotex tentoonstelling had de voor zitter van die vereniging Joop Velt- kamp laten weten tegen een eventuele fusie geen bezwaar te hebben. Overigens is „Op Eigen Wieken" als vereniging ongeveer even groot als Kotex. Het oudste lid van de vereniging, de heer Jac. Ham neemt zijn welverdiende beker in ontvangst van voorzitter Van Dorp. De Vogelvereniging „Op Eigen stante kleur aanwezig is. De pigment- Wieken" opende donderdagavond kanaries moeten een ragfijne tekening tijdens een gezellig samenzijn zijn hebben. De kleur van de kanarie kan twaalfde vogeltentoonstelling. In snel uitgeloogd raken door zonneschijn gebouw De Witte Burcht waren vele Iemand die met zijn kanaries mee wil soorten en variëteiten bijeenge- doen aan een tentoonstelling doet er bracht. Voor de liefhebber een lust daarom goed aan de dieren de laatste voor het oog en voor de leek een tijd voor de tentoonstelling in een zon- interessant gezicht. Voordat de vrije ruimte te houden. Behalve kana- eigenlijke tentoonstelling werd ries waren voor de tentoonstelling ook geopend heette voorzitter J. van tropische bastaarden, zebravinken. Dorp alle aanwezigen van harte welkom. Hij stelde dat het de grootste show van „Op Eigen Wieken" was van de 12, die tot nu toe zijn gehouden. De voorzitter zei, dat door alle leden in het afgelopen seizoen hard is gewerkt om tot de beste resultaten te komen. Hij was verheugd over het grote aantal vogels dat voor de tentoonstelling was ingezonden. „De één is vol lof over het afgelopen kweekseizoen, de ander echter teleurgesteld. Tegen de eerste zou ik willen zeggen: houden zo, tegen de tweede groep: volgend jaar beter". Nadat Van Dorp alle medewerkers aan de tentoonstelling en met name de schenkers van prijzen voor de tombola had gedankt, ging hij over tot de prijsuitreiking. De inzending van het oudste lid van de vereniging, de 85-jarige heer Jac. Ham werd algemeen kampioen: een kleurkanarie eigen kweek. Met deze inzending behaalde hij een puntentotaal van 91 wat uitzonderlijk hoog is. Ham heeft zeventig jaar in IJmuiden ge woond en is daar met zijn vogels ook diverse malen kampioen geworden. Het jeugdlid Magda van der Meer ging ook met een beker naar huis voor haar Border kanarie. Zij kreeg 89 punten voor dit dier. Met haar dertien jaren is Magda het jongste lid van „Op Eigen Wieken". Het zijn nogal wat zaken waar de juryleden bij de beoordeling van de vogels op moeten letten. Het model, de houding, de conditie en de bevedering zijn punten die de aandacht verdienen. Maar ook de kleurregelmaat of de tekening zijn belangrijk. Bij de vetstof kanaries gaat het er hoofdzakelijk om dat een goede con- In de serie Filmganger draait donder dagavond de film Pretty Baby in het City-theater. Storyville is de plaats waar Pretty Baby zich afspeelt. Een luxueus bordeel met een fotograaf, een pianist, vrouwen en een 12-jarig meisje Zij bepalen het kleurrijke beeld in de film, een prachtige sfeertekening van een milieu rond de eeuwwisseling. De film vertelt het ver haal van Violet, de twaalfjarige dochter van Hattie, die haar brood als protituee verdient in het bordeel van madame Nell. In het huis is Violet opgegroeid. Het gebeuren ter plaatse is voor haar het leven zelf geworden. De buitenwereld komt op een dag opeens dichterbij door j-, v-NEi?" v- de nersnnn van F .1 Rellnm een fntn- HMH graaf, die zich interesseert voor het MHkf f 'even aan de zelfkant en het zonder opsmuk wil vastleggen. Hij wordt een X t soort huismascotte en een symbool £1 M ja iÉL I v00r de v'uéht uit dit bestaan. Bellocq I fa '^1^. X I moet zijn comfortabele positie van buitenstaander opgeven, als hij eerst verliefd wordt op de kleine Violet, zich .i vervolgens niet kan verenigen met de vanzelfsprekendheid waarmee zij ook I MHj H m' 1 prostituee is en zich tenslotte over haar BöiHi,lh* 1 'i J ontfermt door haar te trouwen. Haar Het jongste lid van Op Eigen Wieken Magda van der Meer met haar vogels, d,e goed waren moeder js dgn met haar nieuwbakken voor een fraaie beker. echtgenoot (en ex-klant) naar het mid den westen van Amerika vertrokken om daar een nieuw leven te beginnen. Aan het eind van de film moet Bellocq er varen dat hij, ondanks alle goede be doelingen, zo wordt geïdentificeerd met het (moreel) laagst geachte gedeelte van de samenleving, dat hij zich niet meer kan verzetten als de moeder van Violet en haar man, nu afgezanten van de gerespecteerde burgerij. Violet komen opeisen. Daarmee eindigt Pretty Baby. Malle heeft dan zijn standpunt duidelijk gemaakt. Hij heeft alleen willen aan tonen hoe een duidelijk sterke persoon lijkheid als Violet, de eigen integriteit kan bewaren in een totaal corrupte om- FEUILLETON HOOFDSTUK 9 Langs duistere wegen 17. Dan zou hij, in vermomming, de laatste trein naar Amsterdam nemen. Van het station was het twintig minuten lopen naar het grachtenhuis, waar Yvonne sliep. En slapen zou ze, want hij wist dat ze weer aan de slaap middelen was... Dan was het een kwestie van snel handelen en het moest er uitzien of het ging om een roofmoord. Alles over hoop, sieraden verdwenen, de geheime safe niet gevonden (anders zou men zich afvragen hoe de dief zo goed de weg wist). Die sieraden de gracht in, die zou niemand meer vinden... diep in de amsterdamse prut. Dan terug naar het station, eerste trein naar Utrecht, zor gen ongezien weer binnen te komen, 's morgens meneer de Rheede gewekt, ontbijt op bed, de conferentie- en dan waarschijnlijk het telefoontje. Uit Am sterdam. In discrete bewoordingen, om hem niet meteen te zeer te schokken. Hij grijnsde. door TOM LODEWIJK. En de volgende dag zouden de kranten volstaan. De rede van meneer de Rheede, in een opvallend perspectief door de tra gische gebeurtenissen. De fantasten van de pers zouden het al weten: de inbreker wist waarschijnlijk, dat de Rheede in Utrecht vertoefde, het had in alle kranten gestaan dat hij daar zou spreken. Waarschijnlijk door het slacht offer, die alleen in huis was, betrapt, haar in paniek om het leven gebracht, sieraden geroofd. Haar echtgenoot uit een conferentie weggehaald, diep ge schokt - wilde met niemand spreken. Och och, eten en drinken voor die luidjes, een hele voorpagina! En slechts één mens zou de waarheid weten. Hijzelf. Nimmer zou die waarheid aan het licht komen. Ook daarvoor zou hij zelf zorgen. En met een spotieve activiteit zette hij zich aan de taak, de perfecte misdaad te volvoeren. En nu was het dan zover. Het eerste deel was gelukt. Tientallen mensen konden er op zweren dat Gerard de Rheede naar zijn kamer in het hotel was gegaan. De portier had zijn instructies. De liftboy was nog op de kamer geweest om de lamp aan te draaien, die Gerard enkele ogenblikken te voren zelf had losgedraaid. Hij ontsloot zijn koffer. Zijn pyama, wat linnengoed, legde hij in de kast. Daaronder lagen de spullen die hij deze nacht nodig hag. Hij keek op zijn horloge. Hij had nog vijf kwartier voor de laatste trein naar Amsterdam ging. Een zee van tijd! Hij voelde zijn pols en constateerde tevreden, dat die niet sneller sloeg dan normaal. Gerard de Rheede was vol zelfvertrouwen en ontspannen. Want de spanning was er geweest gedurende de dagen dat hij moest wachten en het spel spelen dat de verdenking van hem moest afwentelen. Met hoeveel zorg en overleg had hij zijn uitrusting gereed gemaaktl De donkerblauwe pet met de glimmende klep, die hij van zijn boot had mee genomen, de korte grijze jekker, de niet geheel vlekkeloze donkerblauwe broek met de bollende knieën, de degelijke zwarte schoenen, niet al te zorgvuldig gepoetst. De geruite zakdoek, de grijze wollen handschoenen, het goedkope hoornen brilletje, de oude pijp die zo was doorrookt, dat niemand kon ver moeden dat Gerard er eens in Londen vijf pond voor betaald had, en de tabakszak met de goedkope baai. Dat moest hij er voor over hebben.... Zijn gouden signetring, zijn polshor loge, stopte hij in zijn jaszak. Die jas hing hier goed. Een goedkoop, maar nauwkerig lopend stalen klokje stopte hij in de zak van zijn bonker. Zorgvuldig trok hij de grijze wollen sokken aan. Daarna graaide hij lang met zijn handen door de tabak, tot zijn vingernagels rouwrandjes hadden en wreef de kop van zijn pijp over zijn handen, die er niet al te schoon mochten uitzien. Zo'n herenhand kon hem verraden... Hij drukte zich de pet diep in de ogen, zette de bril op. Hij had zich vóór het diner niet geschoren en nu kon je dat goed zien - dat moest ook. Hij wijdde daarna zijn volle aandacht aan zijn gebit (Yvon ne zei altijd dat hij zo'n mooi roofdieren gebit had) en dat zag er daarna bruinig uit, met een zwarte tand er tussen. Gerard vertrouwde niet te veel op vermommingen, maar je moest wel typegetrouw zijn en zo'n arbeider met een prima verzorgd gebit was opvallend. In die klasse, wist Gerard, liepen de meeste mensen niet zo hard naar de tandarts.... Toen pakte hij een oude, veelge bruikte leren tas, stak een duimstok in z'n jaszak zodat het uiteinde zichtbaar bleef, keek nog eens of het grijze flanel len shirt er inderdaad uitzag of hij het al een paar dagen aan had. Wat had dit alles overleg en moeite gekost, hoe had hij zitten piekeren om te zorgen voor een kloppend geheell Maar nu hij in de spiegel keek, was hij inderdaad een man die er uitzag als knecht van een electricien of iets dergelijks, een man die je in een bestelwagentje kon zien rijden of op een ladder zien staan. Een man van twaalf in het dozijn. Nu kwam het gevaarlijkste moment - hij moest het hotel verlaten. Liefst ongezien, maar wie hem zag moest geen argwaan krijgen. Dat iemand hem zou herkennen als meneer de Rheede van kamer 14, was uitgesloten. Maar het was hem opgevallen hoe laat nog en hoe vroeg al, de mensen achter de schermen van het hotelbedrijf in actie waren. Op de gang zag hij niemand. Voorzichtig liep hij die af naar de achtertrap. In een hoek stond een kamerstoffer en een lege emmer. In een impuls pakte hij ze op en sjouwde er mee de trap af. Een kelner kwam hem gehaast tege moet, lette niet eens op hem. Tevreden zette Gerard het gereedschap in een hoek en stond enkele ogenblikken later in het smalle straatje naast het hotel. Hij sloeg niet de richting naar het sta tion in, maar liep naar de andere kant langs de nu duistere etalages van een meubelmagazijn. Hij kwam in een straat waar af en toe een auto doorheen zoefde en maar weinig mensen liepen. Het was stil weer, de hemel duister, het motregende een beetje. Het anders zo drukke Stationsplein was nu bijna verlaten, haastige reizigers staken nog over voor de laatste treinen. Met de rustige, wat sloffende tred van de man die precies weet hoe laat de trein gaat en die nog ruim de tijd heeft. ging Gerard de hal binnen en kocht een retourtje- derde Amsterdam, 't Was een oud treinstel, zag hij opgelucht, niet al te best velicht. Er zaten maar weinig mensen in. Hij vond een leeg comparti ment. Er lag een krant in het bagagerek, Gerard vouwde die open en kroop er achter. Een fluitsignaal schrilde, met een schok zette de trein zich langzaam in beweging. Van achter zijn krant staarde Gerard naar buiten zonder iets te zien. Hij wist dat het nu geen zin meer had, maar hij controleerde nog eens al zijn bewegingen, al zijn handelingen. Had hij ergens een fout gemaakt? Iets vergeten?' Hij was alleen wat nerveus, omdat hij de trein in zijn plannen had moeten in calculeren. Een auto was beter geweest Maar ten eerste kon hij zijn eigen autc beslist niet gebruiken, die moest daar dt hele nacht wit-glimmend voor het hotel staan. Hoe had hij een andere wager moeten versieren, wanneer hij per sé alles alleen wilde doen, in dit land waar letterlijk alles geformuleerd en geregis treerd was? En zelfs als hem dat was gelukt, harj hij grote risico's gelopen. Hij kon pannf krijgen met de wagen en Gerard war een man die precies wist waar de olie en waar de benzine in moest, maar daar mee hield zijn kennis van de autome chanica ook op. Een lekke band zoi voldoende zijn om zijn plan te doen mis lukken. (wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 8